Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.gsmarena.com/motorola_atrix_4g-review-589.php

 

Main disadvantages

 

Not the latest Android version

No FM radio

Screen image is pixelated upon closer inspection

Questionable placement of the Power/Lock button

Poor pinch zoom implementation in the gallery

No dedicated shutter key

Doesn’t operate without a SIM card inside

 

το διαβασα πριν λιγο...

το review μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα... :rolleyes:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το χειροτερο blow ειναι το rendering της οθονης απο το android.

πρεπει να φτιαξουν το λογισμικο

 

αναρωτιεμαι εκει στην motorola δεν ειδαν οτι η qHD αναλυση εχει θεμα με το android?

η απλα ηθελαν να βγαλουν μονο εντυπωσεις? μα τι βλακες

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο blow ειναι το rendering της οθονης απο το android.

πρεπει να φτιαξουν το λογισμικο

 

αναρωτιεμαι εκει στην motorola δεν ειδαν οτι η qHD αναλυση εχει θεμα με το android?

η απλα ηθελαν να βγαλουν μονο εντυπωσεις? μα τι βλακες

 

Εγώ πάλι γιατί δεν είδα το παραμικρό, αναφορικά με το upscaling εφαρμογών, εικονιδιων κλπ?

Όλα πανέμορφα στο μάτι, με πολύ υψηλό dpi κι απλά γελαω με reviews σαν το παραπάνω. Είναι σαν το χαμηλό illumination του Dell venue pro που διαβαζ σε reviews και που στην πραγματικότητα Βγάζει μάτι ¨

Το μόνο που μπορείς να του προσαψεις είναι η pentile τεχνολογια που χρησιμοποιήθηκε (για μείωση κόστους, αυτά που διαβάζω για την αυτονομία κλπ είναι αστειοτητες) και που του στερεί το θρόνο της καλύτερης οθόνης (σαφώς κατώτερη απο το 4αρι), αλλά και πάλι η υψηλη ανάλυση σε ικανοποιει απόλυτα. Καμία σχέση δηλαδή το αρνητικό effect που έχουμε γνωρίσει απο htc desire κλπ, εδώ φαίνεται σε ελάχιστο βαθμό...

Εγώ μετά την οθόνη του motorola atrix δε γυρίζω σε τίποτα λιγότερο. Κι αν το sensation έχει ξεπλυμενα χρώματα (όπως το desire hd), όπως μου σφυριξαν κάποια πουλακια, τότε μόνο atrix...

Υ.Γ. Καλοριζικο το μοτορολακι Κλαίρη (ναι γυναίκα κάτοχος nexus s ήρθε απο το Κορωπί για να πάρει αυτό το κινητο που έβγαλα προς πώληση)

Υ.Γ. 2 διαβάστε κι ένα σοβαρό review

http://www.anandtech.com/show/4165/the-motorola-atrix-4g-preview/1

Απόλυτα εύστοχο...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί δεν είδα το παραμικρό, αναφορικά με το upscaling εφαρμογών, εικονιδιων κλπ?

 

1) εχει παραθεσει και 2 εικονες οπου φαινεται καθαρα αυτο που λεει. και εσυ μπορεις να το δεις.

2) δε ξερω αν οντως φαινεται με το ματι. αν εχεις ενα desire S να τα βαλεις διπλα διπλα και να τα δεις απο κοντα θα ηταν καλυτερο γιατι χωρις συγκριση το ματι δε βλεπει τις ατελειες.

Link to comment
Share on other sites

1) εχει παραθεσει και 2 εικονες οπου φαινεται καθαρα αυτο που λεει. και εσυ μπορεις να το δεις.

2) δε ξερω αν οντως φαινεται με το ματι. αν εχεις ενα desire S να τα βαλεις διπλα διπλα και να τα δεις απο κοντα θα ηταν καλυτερο γιατι χωρις συγκριση το ματι δε βλεπει τις ατελειες.

 

Με αυτο συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε το αναφέρω κι εγώ παραπάνω.

Εκεί που δεν έχει κανένα πρόβλημα η οθόνη, είναι η προσαρμογή των εφαρμογών στα 960Χ540.

Η υπόθεση πιξελιασμα σε αυτού του είδους τις οθόνες με προβληματίζει απο όταν ξεκίνησε, όταν είχα πρωτοπιασει ένα google nexus. Κι ακολούθησαν τα htc desire, galaxy s (εκεί θαμπωνεσαι απο τα φαντεζι χρώματα και το παραβλεπεις σε ένα βαθμό).

κι εδώ, λοιπόν, συμφωνώ ότι φαίνεται το matrix της pentile, απλά πολυ λιγότερο λόγω της πολυ υψηλής ανάλυσης. :)

Link to comment
Share on other sites

https://supportforums.motorola.com/message/339137

 

I loaded a color chart onto my Atrix, and then compared it to the same chart on my color-corrected graphics monitor. Rendering of reds, greens, yellows, and greyscale were all poor. Reds, in particular, were grossly oversaturated.

 

κατι αλλο που εντοπισα. για πες τη γνωμη σου

 

α ρε colour calibration που θελουν ολες!

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που εντοπισα. για πες τη γνωμη σου

 

α ρε colour calibration που θελουν ολες!

 

Χαχα, καλά το είπες. Το κομμάτι που είχα είχε πολυ καλή χρηματική παλεττα. Δεν αποκλείεται αυτο του παραπάνω χρήστη να είχε άλλο χρηματικό προφίλ (αν κι αυτο το πράγμα είναι φαινόμενο, πραγματικά, στα iPhone 4. Κλήρος πραγματικός τι θα σου τύχει σε οθόνη, ακουστικό, κεντρικό πολυπληκτρο)...

Link to comment
Share on other sites

άσχετο..........

έχει εγκαταστήσει κανείς το DOLPHIN HD???

σε μενα crashαρει συνέχεια όπως και ο default browser (δοκιμάστε τη σελίδα: hn teleia tzi ar!!!!!!), σε αντίθεση με το dolphin MINI!!!!

καμια ιδέα????

Link to comment
Share on other sites

άσχετο..........

έχει εγκαταστήσει κανείς το DOLPHIN HD???

σε μενα crashαρει συνέχεια όπως και ο default browser (δοκιμάστε τη σελίδα: hn teleia tzi ar!!!!!!), σε αντίθεση με το dolphin MINI!!!!

καμια ιδέα????

 

Έχει θέμα με την ελληνική γραμματοσειρα. Αν φορτώσεις Λατινικά όλα οκ. Τρελό bug, αλλα υφίσταται...

Και με τον όπερα παίζει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέμα με την ελληνική γραμματοσειρα. Αν φορτώσεις Λατινικά όλα οκ. Τρελό bug, αλλα υφίσταται...

Και με τον όπερα παίζει καλά.

 

και ομως. latin 1 εχω ως κωδικοποιηση iso8859-1

Link to comment
Share on other sites

και ομως. latin 1 εχω ως κωδικοποιηση iso8859-1

 

Δεν εννοω αυτο. Εννοω οτι αν φορτωσεις σελιδα με λατινικη κωδικοποιηση δεν "σκαει" ο browser. Δεν ξερω τι χαζομαρα εχουν κανει, αλλα σε οποιαδηποτε ελληνικη σελιδα ο μαμισιος κι ο dolphin hd το κανουν (υποψιαζομαι οτι η AT&T εχει κανει πατατα)...

Πρακτικα επαιζα με οπερα εγω για να κανω τη δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω αυτο. Εννοω οτι αν φορτωσεις σελιδα με λατινικη κωδικοποιηση δεν "σκαει" ο browser. Δεν ξερω τι χαζομαρα εχουν κανει, αλλα σε οποιαδηποτε ελληνικη σελιδα ο μαμισιος κι ο dolphin hd το κανουν (υποψιαζομαι οτι η AT&T εχει κανει πατατα)...

Πρακτικα επαιζα με οπερα εγω για να κανω τη δουλεια μου.

 

συμφωνω και επαυξάνω!!!!!

με τον MINI dolphin δεν έχω πρόβλημα

επομένως, ένα bug του ακόμη ότι δεν "παίζει" ελληνικές ιστοσελίδες με τον default αλλα και τον Dolphin HD

έχει κανείς βρει λύση για την επιλογή 2G και 3G+ ?

σε μένα είναι μη εφικτη η επιλογή και είναι στο auto απο ότι καταλαβαίνω αφού παίζει από Η+ σε G!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
(υποψιαζομαι οτι η AT&T εχει κανει πατατα)...

 

Γιαυτό ακριβώς το λόγο τις branded συσκευές πάντα τις απόφευγα!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξάνω!!!!!

με τον MINI dolphin δεν έχω πρόβλημα

επομένως, ένα bug του ακόμη ότι δεν "παίζει" ελληνικές ιστοσελίδες με τον default αλλα και τον Dolphin HD

έχει κανείς βρει λύση για την επιλογή 2G και 3G+ ?

σε μένα είναι μη εφικτη η επιλογή και είναι στο auto απο ότι καταλαβαίνω αφού παίζει από Η+ σε G!!!!

 

To Atrix που έχω στα χέρια μου έχει το ευρωπαικό λογισμικό. Δοκίμασα να μπω σε μερικές ελληνικές ιστοσελίδες και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το stock browser. Στο δικό σου Atrix δεν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις 2G only ή 3G?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To Atrix που έχω στα χέρια μου έχει το ευρωπαικό λογισμικό. Δοκίμασα να μπω σε μερικές ελληνικές ιστοσελίδες και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το stock browser. Στο δικό σου Atrix δεν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις 2G only ή 3G?

 

Από που το έχεις πάρει; Δεν είναι AT&T branded;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To Atrix που έχω στα χέρια μου έχει το ευρωπαικό λογισμικό. Δοκίμασα να μπω σε μερικές ελληνικές ιστοσελίδες και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το stock browser. Στο δικό σου Atrix δεν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις 2G only ή 3G?

 

ΟΧΙ δεν υπάρχει αυτή η επιλογή

ευρωπαικό λογισμικό?

για πες.............

κυκλοφόρησε με ευρωπαικό??????????

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό ακριβώς το λόγο τις branded συσκευές πάντα τις απόφευγα!

 

Ναι, ετσι ειναι. Συμφωνω κι ειναι ισως ο βασικος λογος που εδωσα αυτο το κομματι (γιατι σιγουρα θα το αγορασω ξανα ευρωπαϊκο).

Ο φιλος cyanous επιβεβαιωνει οτι το bug ειναι... προνομιο της AT&T.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι ειναι. Συμφωνω κι ειναι ισως ο βασικος λογος που εδωσα αυτο το κομματι (γιατι σιγουρα θα το αγορασω ξανα ευρωπαϊκο).

Ο φιλος cyanous επιβεβαιωνει οτι το bug ειναι... προνομιο της AT&T.

 

άλλο ένα bug της ΑΤΤ branded συσκευής

δεν μπορούσε με τπτ να κανει fix στους δορυφόρους

πως να το κάνει άλλωστε αφου προοριζόταν για Β. Αμερική

πώς το έλυσα?

root συσκευή απαραίτητα

root explorer να υπάρχει για να δεις τα αρχεία συστήματος

gps.conf το αρχείο που πρέπει να πειραχτεί στο φάκελο etc

και αλλαγη της λέξης North america σε europe

και reboot φυσικά

αποτέλεσμα: κλείδωμα δορυφόρων σε 10 δευτερόλεπτα!!!!!!! στο goggle maps και στο IGO

 

PS σημερα είδα και την επιλογή Edge (E) στο σήμα. 3G δεν έχω δει ακόμη και μάλλον δεν θα δω αφου το 3G για αυτούς σε μας εδώ αναγνωρίζεται ως H+

Edited by argic
Link to comment
Share on other sites

Αναμένεται αρχές Μάη σε Γαλλική και Αγλλική Orange αποκλειστικά και από Ιούνη σε λοιπές χώρες.

 

Το κομμάτι που είχα το πήρα δοκιμαστικά για testing γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα πάρει αρκετά κομμάτια η εταιρία μου και πρέπει να τεστάρω αν λειτουργεί όντως αψεγάδιαστα με διάφορα mobile solutions όπως Citrix, McAfee EMM, exchange 2010.

¨

Το λογισμικό που έχει πάνω του δεν είναι ακόμα το τελικό αλλά δεν βρήκα κάποιο bug. Δεν είναι τελείως unbranded αλλα είχε απλά δύο apps από Orange UΚ. O εκπρόσωπος της Moto μου πε ότι unbranded έκδοση θα είναι διαθέσιμη λίγο αργότερα γιατί η Orange απλά έσκασε πολλά για να το έχει αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια καμερα 8 ΜΡ να ειχε και θα ηταν απεναντι σε πολλα αλλα θερια

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι καλησπέρα.Εχει κάποιος καταφέρει να κατεβάσει δεδομένα internet μεσω usb?π.χ ενημέρωση καιρού.

 

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
PS σημερα είδα και την επιλογή Edge (E) στο σήμα. 3G δεν έχω δει ακόμη και μάλλον δεν θα δω αφου το 3G για αυτούς σε μας εδώ αναγνωρίζεται ως H+

 

Αν βλέπεις το "Η" είναι καλύτερα και από το 3G, άρα δεν έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεσε κανένας μας να βάλει τη ρύθμιση για manual επιλογή από HSDPA σε GPRS? Είναι σε μένα μόνιμα σε Η+ και θεωρώ πως αυτό επιβαρύνει την κατανάλωση μπαταρίας.

Στο μενου δεν υπάρχει πάντως η επιλογή, όπως στο DEFY που έχω!!!!

Όποια βοήθεια δεκτη........

 

Λοιπόν βρήκα την λύση.

Γράφεις

*#*#4636#*#*

Σου βγαίνει ένα κρυφό μενού.

Επιλέγεις phone information

Σκρολάρεις προς τα κάτω και σε κάποιο σημείο λέει set preferred network type:

επιλέγεις gsm only και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αρχίζουν να γίνονται πάλι στα μόδα τα hidden menus;

 

Πάντως δεν μπορώ να βρω κάποιο λόγο να μην συμπεριλαμβάνεται στο μενού κάτι τέτοιο από τη στιγμή που υποστηρίζεται επίσημα από το λειτουργικό!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...