Jump to content

[Δημοσκόπηση] Ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης


dimkit
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης  

1.696 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης

    • Sygic aura
      392
    • Navigon
      425
    • Ndrive
      261
    • Igo
      391
    • Copilot
      62
    • Ginius Don't panic
      165


Recommended Posts

Το iGO είναι κορυφή στην πλοήγηση και FULL παραμετροποιήσιμο (το χρησιμοποιώ στο PNA μου) αλλά μου φαίνεται αρκετά βαρύ στο android. Ποια έκδοση έχεις?

 

έχω την 8.4.2.139242 (σιδηρόδρομος έτσι?) αλλά ο θείος που μου την έδωσε έχει προσαρμόσει το screen resolution για το χ10μινι και τρέχει μια χαρά! Δεν μου φαίνεται βαρύ (ίσως και πιό γρήγορο από το navigon) αλλά μου λείπουν κάποια functionalities όπως π.χ. το ζουμ (έχει μόνο μακριά-κοντά-κανονικά και όχι ρυθμιζόμενο).

 

Η τελευταία έκδοση teleatlas είναι 2010.09 και είναι γενικότερα ο καλύτερος πασπαρτού (δηλαδή και Αθήνα και λίγο επαρχία που τον έχω δοκιμάσει).

Για την Αθήνα είναι πολύ καλός και ο navteq, αλλα εξακολουθεί να μην έχει τελικό ς και μου τη δίνει λίγο, οπότε μένω με τον ΤΑ (στο ΡΝΑ έχω προγραμματάκι για εναλλαγή χαρτών, στο χ10μινι δεν νομίζω οτι παίζει και δεν το χρειάζομαι κιόλας).

 

Επίσης, τουλάχιστον στο ΡΝΑ, πέρα από το αρχείο fbl υπάρχει και το αντίστοιχο αρχείο ΡΟΙ της κάθε εταιρίας, και κάτι αρχεία για τα κτίρια (νομίζω dem) τα οποία όμως εγά δεν τα πέρασα στο χ10μινι... ο χάρτης από μόνος του αρκεί, ενώ μπορείς να έχεις αρχείο ΡΟΙ από άλλη εταιρία (εγώ π.χ. έχω χάρτη ΤΑ και ΡΟΙ Navteq 2010.Q2).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει και αυτη η σελιδα http://index.pois.gr που μπορεις να κατεβασεις οτι pois θες.

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, όσο κι αν αρέσει σε κάποιους το iGo τόσο πολύ, το Aura είναι το μόνο που μπορεί στην έκδοση για android να κάνει αναζήτηση με το όνομα της οδού. Και λέω δυστυχώς, γιατί το igo έχει αποδειχτεί το καλύτερο σε windows mobile και σε PNA, και είναι πολύ παραμετροποιησιμο.

 

Επίσης, η έκδοση του iGo για android είναι πολύ πιο αργή από τα άλλα προγράμματα :(, άσε που το aura υποστηρίζει και multitouch!!!

 

Επομένως, για την ώρα, sygic aura

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αυτό free??

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

To Navigon το θεωρώ εξαιρετικό! Πολύ ενημερωμένο! Δεν τα έχω δοκιμάσει όλα τα άλλα, μόνο το copilot και το ndrive, αλλά το navigon με κέρδισε.
Link to comment
Share on other sites

To Navigon το θεωρώ εξαιρετικό! Πολύ ενημερωμένο! Δεν τα έχω δοκιμάσει όλα τα άλλα, μόνο το copilot και το ndrive, αλλά το navigon με κέρδισε.

 

εμένα αυτό που μου τι σπάει με το navigon είναι πως δεν έχει ονόματα οδών εκτός του δρόμου που είσαι, και που δεν μπορείς να zoom/unzoom στο χάρτη όταν κάνεις 3d πλοήγηση... Μόνο σε 2d βγάζει ονόματα οδών.

 

Κρίμα γιατί είναι αξιόλογο κατά τα άλλα. Ελπίζω να τα προσθέσουν αυτά τα 2 σε επόμενες εκδόσεις.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα θα έπρεπε να υπάρχει και το Sygic Mobile Maps... έχει πολύ καλύτερους χάρτες απ'το Aura γιατί δέχεται και από άλλες εταιρείες, είναι πιο smooth, ειδικά στις στροφές, το Αura τείνει να συνεχίζει στην κατεύθυνση που πήγαινες μέχρι να πάρει χαμπάρι πού ακριβώς είσαι (ελπίζω να το φτιάξουν αυτό). Το Aura βέβαια εκτός από τα 3D, έχει την απίστευτα ωραία λειτουργία για πεζούς, που χρησιμοποιεί την πυξίδα και στρίβει ανάλογα με το πού κοιτάς όταν περπατάς. Είχα πάθει πλάκα μ'αυτό. Επίσης και τα 2 Sygic έχουν καλές φωνητικές οδηγίες, πράγμα αρκετά σημαντικό αν έχεις ανοιχτή τη φωνή όταν οδηγείς.

 

Προσωπικά προτιμώ τα Sygic για τους παρακάτω λόγους:

 

Οι φωνητικές οδηγίες είναι απογοητευτικές και στο Navigon και στο Igo. Στο πρώτο λέει πρώτα να στρίψουμε, και μετά πότε, το οποίο είναι άκρως εκνευριστικό για πρόγραμμα πλοήγησης... "ΣΤΡΙΨΤΕ ΔΕΞΙΑ! ... σε 300 μέτρα." Η φωνή του IGo απ'την άλλη είναι κατά τη γνώμη μου πολύ ρομποτική, και λέει άχρηστα πράγματα του στυλ "Σε 3 χιλιόμετρα, στρίψτε δεξια". Φέξε μου και γλύστρησα. Κρίμα γιατί κατά τ'άλλα είναι και τα 2 καλά προγράμματα.

 

Το Νdrive είναι καλό, οι χάρτες του όμως είναι λίγο μακριά (θέμα συνήθειας βέβαια αυτό), και τουλάχιστον στη δικιά μου συσκευή είναι αδύνατο να περαστούν οι χάρτες στην κάρτα SD, που θέλω.

 

Το Copilot είναι μέτριο, με πάρα πολλά χρώματα και μοιάζει με καρτούν. Επίσης αυτό το μόνιμο ΤΩΡΑ που λέει αυτή μου είχε σπάσει τα νεύρα. "ΤΩΡΑ, στρίψτε δεξιά. ΤΩΡΑ, στρίψτε αριστερά. ΤΩΡΑ, κάντε αναστροφή." Αει ρε.

 

Περιμένω να έρθει και το Garmin στο Android, μήπως δούμε καλύτερους χάρτες.

 

Για το Destinator δε θα συζητήσω καν, αν δεν είχε καλούς χάρτες η MLS θα είχε ήδη εκλείψει...που μάλλον θα γίνει αν δε βελτιωθούν σαν εταιρεία.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias

βλεπω πως εγινες κανονικος mod. Συγχαρητηρια γιατι πραγματικα το αξιζεις.

 

εχω χρησιμοποιησει για ακριβως την ιδια διαδρομη, με παρα πολλα στενα και στροφες, ολα σχεδον τα προγραμματα που υπαρχουν στο android

ε, σα το Navigon κανενα !

το μονο που με οδηγησε με ακριβεια "φορωντας" τους τελευταιους Q4 2010 χαρτες

δεν προκειται να αλλαξω ποτε το Navigon

Link to comment
Share on other sites

εγω τα δουλευω και τα δυο NDRIVE-NAVIGON και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο τα δυο χαρτες πλοηγηση φωνες κ.λ το δε navigon που εχει ολη την europe μου πιανει 2,2 γιγα στην SD αλλα ειναι και τα δυο πρωτα ωσο για τα αλλα για γραφικα - φωνες οδοι ολα κατι θα εχουνε μειον την δουλεια μας να κανουνε και ολα θα γινουν:):):)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μια μαζική μετακίνηση post που κανονικά θα έπρεπε να έχουν γίνει στο topic Android - προτάσεις: Ταξίδια και Πλοήγηση.

 

Να θυμίσω ότι το παρόν αφορά απόψεις για το ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης. Τουτέστιν, γράφουμε τη γνώμη μας χωρίς κάτι περαιτέρω. Για όλα τα άλλα στο topic που παρατίθεται παραπάνω.

Ευχαριστώ! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

tyxerkia επειδή δίνω πραγματικά σημασία στην γνώμη σου, απορώ με την επιλογή σου για το Aura .έχω και εγώ το galaxy s και με το aura έχω προβλήματα με την ακρίβεια του GPS , αρκετές φορές κάνει πηδηματάκια (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και με πετάει σε παράδρομους.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου φαινεται βρηκα που οφειλεται το προβλημα που αντιμετωπιζα με το Aura , απενεργοποισα την χρηση υποβοηθησης με αισθητηρες και τωρα όλα είναι μια χαρα . Τουλαχιστον σε 2 διαδρομες που το δοκιμασα δεν ειχα ουτε ένα πηδημα σε άλλο δρομο. Θα το δοκιμασο σε περισσοτερες διαδρομες για να σιγουρευτω . Ας το δοκιμασουν και αλλοι κατοχοι του galaxy s και να μας πουν τα αποτελεσματα.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχετε συμπεριλαβει στην ψηφοφορια το Mls Destinator Android Phone Edition

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

δεν εχετε συμπεριλαβει στην ψηφοφορια το Mls Destinator Android Phone Edition

 

γιατι προς το παρον εχει κυκλοφορησει μονο για καποια κομματια του galaxy s και επισης στην εκδοση 2.2 δεν λειτουργει ακομη

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει το sygic λόγο γραφικών και δεν θα διάλεγα με τίποτα το navigon γιατί δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος αναπαράστασης και απεικόνισης που έχει.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει το sygic λόγο γραφικών και δεν θα διάλεγα με τίποτα το navigon γιατί δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος αναπαράστασης και απεικόνισης που έχει.

 

και για κάποιον που δεν είναι και τόσο των effects αλλά θέλει λειτουργικότητα, το aura και πάλι κερδίζει έδαφος, καθώς είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις αναζήτηση οδού χωρίς να έχεις δηλώσει πιο πριν την περιοχή... ειδικά για τους ελληνικούς δρόμους που τα όρια των περιοχών δεν είναι και τόσο καθορισμένα, είναι ότι πρέπει.

 

Γνωρίζω πως το navigon είναι καταπληκτικό σε navigators, αλλά ακόμα η έκδοση για android έχει πολλές ελλήψεις. Δεν θα διστάσω όμως να αλλάξω σε navigon όταν βγει κάποια πιο ολοκληρωμένη έκδοση...

 

Για τους ανταγωνιστές δεν θα σχολιάσω, καθώς το igo είναι για κλάματα από θέμα ταχύτητας σε κάποιες συσκευές (και από θέμα ελληνικής μετάφρασης επίσης), και το ndrive φαντάζει μια αντιγραφή του destinator 7.

 

Περιμένω το καινούργιο destinator και μια πιο καλή έκδοση από navigon για να ανάψουν λίγο τα αίματα...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου φαινεται βρηκα που οφειλεται το προβλημα που αντιμετωπιζα με το Aura , απενεργοποισα την χρηση υποβοηθησης με αισθητηρες και τωρα όλα είναι μια χαρα . Τουλαχιστον σε 2 διαδρομες που το δοκιμασα δεν ειχα ουτε ένα πηδημα σε άλλο δρομο. Θα το δοκιμασο σε περισσοτερες διαδρομες για να σιγουρευτω . Ας το δοκιμασουν και αλλοι κατοχοι του galaxy s και να μας πουν τα αποτελεσματα.

 

κι εγω το aura χρησιμοποιω αυτον τον καιρο και μου αρεσει!!ωραια γραφικα,γρηγορο κλειδωμα,καλη πλοηγηση,μου αρεσει ο τροπος για ανευρεση προορισμου και πολλα ακομη με εχουν κανει να το ξεχωρισω απο τα υπολοιπα.

Με την ευκαιρια,δοκιμασα προχθες το copilot,την 8.2.0.368 εκδοση συγκεκριμενα,ειναι για γελια..του εβαλα πολη χαλκιδα..δεν την εβγαζε,εβρισκε διαφορα χωρια αλλα οχι χαλκιδα..την βρισκει μονο με ταχυδρομικο κωδικο (ασε που σε πολλους δρομους δεν ειχε ουτε αριθμηση)..ημαρτον δηλαδη,σιγα μην κουβαλαω μαζι καταλογο με κωδικους!!

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν κάποια μηνύματα στα οποία ζητούσε ένας φίλος πρόγραμμα πλοήγησης που να λειτουργεί offline. Τέτοια θέματα τα συζητάμε εδώ...

Στο θέμα αυτό συζητάμε μόνο για το ποιό είναι το καλύτερο και τι εμπειρίες έχουμε απ'το κάθε πορόγραμμα...

Και όπως σου είπανε, όλα τα προγράμματα για τα οποία συζητάμε σε αυτό εδώ το θέμα, είναι για offline πλοήγηση... ;)

Συνεχίζουμε!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το Igo που έχω στο Desire μου πάει πολύ καλά!!!

Το δοκίμασα εχτές από Ιωάννινα-Χαλκίδα και τα πήγε περίφημα!!!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Το Igo που έχω στο Desire μου πάει πολύ καλά!!!

Το δοκίμασα εχτές από Ιωάννινα-Χαλκίδα και τα πήγε περίφημα!!!

Πετρο χαλκιδεος βλεπω κι εσυ :D ναι το igo ειναι απο τα καλυτερα για android που κυκλοφορουν αυτην τη στιγμη και αρκετα αξιοπιστο,απλα θελει συσκευες με μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ ((οπως πχ το desire σου) γιατι ειναι λιγο βαρυ σαν εφαρμογη και σε συσκευες με μικροτερους επεξεργαστες θα ψιλοαργει. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...