Jump to content

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Θα κανατε root την συσκευη σας ;  

891 members have voted

  1. 1. Θα κανατε root την συσκευη σας ;

    • Οχι γιατι μια χαρα ειμαι και ετσι (χανω και την εγγυηση μου)
      160
    • Ναι θελω να την κανω root
      280
    • Την εχω ηδη κανει
      451


Recommended Posts

Φαντάσου ότι έχεις μία καφετιέρα για γαλλικό καφέ!

 

Κάποιος που θα φτιάξει μία custom rom μπορεί να σου λέει τα εξής:

-βελτίωση χρόνου εκκίνησης καφετιέρας

-το φίλτρο πλέον καθαρίζει μόνο του

-Η ποσότητα του νερού που χωράει η κανάτα αυξήθηκε

-δυνατότητα χρησιμοποίησης καφέ άλλης μάρκας

-πλουσιότερο άρωμα καφέ. Πλέον ο χρήστης μπορεί να ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού που πέφτει στον καφέ

-διορθώθηκε ένα πρόβλημα με διαρροή νερού όταν γέμιζε η κανάτα

-η ροή του νερού βελτιώθηκε.

-ο χρήστης μπορεί να αλλάζει το χρώμα στο λαμπάκι της καφετιέρας, σε αυτό της αρεσκείας του

-νέα λειτουργία "fast mode" για γρηγορότερη παρασκευή καφέ

-δυνατότητα ρύθμισης της αντίστασης θέρμανσης. Ο χρήστης μπορεί να επιλέξει από 1500W έως 2800W (default 2200W)

 

Κάπως έτσι!

 

Χαχαχαχαχα... Θεός...!

 

by the way, θα την ήθελα αυτή τη ROM για την καφετιέρα μου...!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαντάσου ότι έχεις μία καφετιέρα για γαλλικό καφέ!

 

Κάποιος που θα φτιάξει μία custom rom μπορεί να σου λέει τα εξής:

-βελτίωση χρόνου εκκίνησης καφετιέρας

-το φίλτρο πλέον καθαρίζει μόνο του

-Η ποσότητα του νερού που χωράει η κανάτα αυξήθηκε

-δυνατότητα χρησιμοποίησης καφέ άλλης μάρκας

-πλουσιότερο άρωμα καφέ. Πλέον ο χρήστης μπορεί να ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού που πέφτει στον καφέ

-διορθώθηκε ένα πρόβλημα με διαρροή νερού όταν γέμιζε η κανάτα

-η ροή του νερού βελτιώθηκε.

-ο χρήστης μπορεί να αλλάζει το χρώμα στο λαμπάκι της καφετιέρας, σε αυτό της αρεσκείας του

-νέα λειτουργία "fast mode" για γρηγορότερη παρασκευή καφέ

-δυνατότητα ρύθμισης της αντίστασης θέρμανσης. Ο χρήστης μπορεί να επιλέξει από 1500W έως 2800W (default 2200W)

 

Κάπως έτσι!

 

Χαχαχαχα κλαίω όμως!

Καλύτερα δεν μπορούσες να το Θέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ότι έχεις μία καφετιέρα για γαλλικό καφέ!

 

Κάποιος που θα φτιάξει μία custom rom μπορεί να σου λέει τα εξής:

-βελτίωση χρόνου εκκίνησης καφετιέρας

-το φίλτρο πλέον καθαρίζει μόνο του

-Η ποσότητα του νερού που χωράει η κανάτα αυξήθηκε

-δυνατότητα χρησιμοποίησης καφέ άλλης μάρκας

-πλουσιότερο άρωμα καφέ. Πλέον ο χρήστης μπορεί να ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού που πέφτει στον καφέ

-διορθώθηκε ένα πρόβλημα με διαρροή νερού όταν γέμιζε η κανάτα

-η ροή του νερού βελτιώθηκε.

-ο χρήστης μπορεί να αλλάζει το χρώμα στο λαμπάκι της καφετιέρας, σε αυτό της αρεσκείας του

-νέα λειτουργία "fast mode" για γρηγορότερη παρασκευή καφέ

-δυνατότητα ρύθμισης της αντίστασης θέρμανσης. Ο χρήστης μπορεί να επιλέξει από 1500W έως 2800W (default 2200W)

 

Κάπως έτσι!

 

:lol::lol::lol::lol:

Κορυφαίος!!!!! Πιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα δεν υπήρχε!!

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε ότι ακόμη κι εγώ που το έγραψα, το έχω διαβάσει 20 φορές μέχρι τώρα και συνέχεια γελάω!

 

Ήταν μόλις είχα ξυπνήσει, οπότε είχα έμπνευση!

 

 

Να και μερικά ακόμη στην έκδοση 1.2:

-δυνατότητα να φτιάχνει κι άλλους τύπους καφέ. Εσπρέσο, ελληνικό, καπουτσίνο (ακόμη σε beta)

-η πίεση του νερού αυξήθηκε στα 2 bar ώστε η ροή να είναι πιο σταθερή

-καταγραφή της κατασκευής καφέ σε αρχείο log. Αν ο καφές είναι πικρός, στείλτε το αρχείο kafeslog.txt ώστε να εντοπιστεί η αιτία

-5 default προγράμματα για γαλλικό καφέ. Δυνατός, Γλυκός, Μέτριος, Ντεκαφεινε, Με άρωμα.

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή αποφάσισα να αγοράσω android. Άρχισα λοιπόν να διαβάζω ό,τι έβρισκα, όπου έβρισκα, ώστε να είμαι έτοιμος πριν πάρω την συσκευή. Παίρνω την συσκευή μετά από κανένα δίμηνο, την βγάζω από το κουτί, την περιεργάζομαι, την πριζώνω και την ρουτάρω πριν καν την δουλέψω ποτέ σε στοκ!..

Σήμερα, μετά από τρεις περίπου μήνες αγοράς, του πέρασα για πρώτη φορά launcher, αλλά για ROM δεν το βλέπω καθόλου πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Αμα μπεις στο χορο δύσκολα σε ικανοποιεί κατι και αλλαζεις συνέχεια roms και kernels. Το βαρεθηκα το παιχνίδι και στο καινούριο κινητό μου δεν θα το παιξω... Στο Nexus 7 επαιξα με διαφορες ρομ και αφου ειδα οτι δεν προσφέρουν τίποτα τρομερό γυρισα σε στοκ...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα εκανα root τις συσκευες μου! Απο την πρωτη μερα τις περισσοτερες! Αλλα σπανια ασχοληθηκα με custom roms η ακομη πιο σπανια με launchers. Μου φαινεται πολυ ευχρηστος και κυριψς ο ελαφρυτερος και ταχυτερος ολων ο launcher της Sony!

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και κανα χρόνο εχω το Samsung Galaxy S+. Αλλά η Samsung το παράτησε αφού έβγαλε μια αναβάθμιση. Για ICS ούτε συζήτηση. Ημουν με stock ROM μεχρι πριν ενα μηνα. Αφού πέρασα σε custom JB το κινητό ΠΕΤΑΕΙ!!!! Δε μιλαμε για υποκειμενικό "πλουσιότερο άρωμα καφέ" μιλάμε για εντελώς αλαγκάριστο κινητό. Έπαθα πλάκα! Και για να το πάρω απόφαση είδα και έπαθα, μελετούσα του XDA για κανα μήνα. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ αρχάριος στο χώρο αυτό και δε ξερω τι εμπειρίες έχετε από custom και τις κοροιδεύετε αλλά εγώ εκεί που σκευτόμουν να "στείλω" το κινητό πήρε παράταση για αρκετό καιρό ακόμα. Custom δαγκωτό λέμε!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και κανα χρόνο εχω το Samsung Galaxy S+. Αλλά η Samsung το παράτησε αφού έβγαλε μια αναβάθμιση. Για ICS ούτε συζήτηση. Ημουν με stock ROM μεχρι πριν ενα μηνα. Αφού πέρασα σε custom JB το κινητό ΠΕΤΑΕΙ!!!! Δε μιλαμε για υποκειμενικό "πλουσιότερο άρωμα καφέ" μιλάμε για εντελώς αλαγκάριστο κινητό. Έπαθα πλάκα! Και για να το πάρω απόφαση είδα και έπαθα, μελετούσα του XDA για κανα μήνα. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ αρχάριος στο χώρο αυτό και δε ξερω τι εμπειρίες έχετε από custom και τις κοροιδεύετε αλλά εγώ εκεί που σκευτόμουν να "στείλω" το κινητό πήρε παράταση για αρκετό καιρό ακόμα. Custom δαγκωτό λέμε!

LoL, κανείς δεν κοροϊδεύει τις custom roms. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, μη μπερδεύεσαι. :p

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω μολις προχες το εκανα root ( βασκα μου το εκανε ο motomoto00) και το κινητο εγινε "άλλος ανθροπως" ..

 

Δεν τρωει την μπαταρια .. ειναι πιο σφαιρα... και τρωι πολυ λιγη RAm σε σχεση με πριν.. Ολα βαινουν καλος.. ΟΒΕΡ!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν χρειάστηκε κάτι και δεν έχω παράπονο μέχρι τώρα από το κινητάκι, δεν το έχω κάνει ρουτ, ούτε έχω ασχοληθεί καθόλου με τον συγκεκριμένο τομέα. Θα κάνω όμως τρεις ερωτήσεις εντελώς αρχάριου, αφού πραγματικά δεν έχω ιδέα για root.

1. Αν κατάλαβα καλά, με root θα μπορέσω επιτέλους να απεγκαταστήσω κάτι εφαρμογές (mail, news και finance της yahoo, chaton της samsung), τις οποίες δεν τις χρειάζομαι και το μόνο που κάνουν είναι να τρέχουν συνεχώς μόνες τους και να τρώνε ραμ, με αποτέλεσμα να αργεί λίγο το κινητό κάποιες φορές. Αν απεγκατασταθούν αυτές, θα υπάρχει άλλο πρόβλημα στο κινητό ???

2. Αν γίνει root, το κινητό θα είναι σαν καινούριο και θα θέλει να εγκαταστήσω πάλι τις εφαρμογές και τις επαφές ???

3. Επειδή πραγματικά δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε την όρεξη να ασχοληθώ, υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος η κάποιο κατάστημα να το κάνει και με τι κόστος ???

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν χρειάστηκε κάτι και δεν έχω παράπονο μέχρι τώρα από το κινητάκι, δεν το έχω κάνει ρουτ, ούτε έχω ασχοληθεί καθόλου με τον συγκεκριμένο τομέα. Θα κάνω όμως τρεις ερωτήσεις εντελώς αρχάριου, αφού πραγματικά δεν έχω ιδέα για root.

1. Αν κατάλαβα καλά, με root θα μπορέσω επιτέλους να απεγκαταστήσω κάτι εφαρμογές (mail, news και finance της yahoo, chaton της samsung), τις οποίες δεν τις χρειάζομαι και το μόνο που κάνουν είναι να τρέχουν συνεχώς μόνες τους και να τρώνε ραμ, με αποτέλεσμα να αργεί λίγο το κινητό κάποιες φορές. Αν απεγκατασταθούν αυτές, θα υπάρχει άλλο πρόβλημα στο κινητό ???

2. Αν γίνει root, το κινητό θα είναι σαν καινούριο και θα θέλει να εγκαταστήσω πάλι τις εφαρμογές και τις επαφές ???

3. Επειδή πραγματικά δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε την όρεξη να ασχοληθώ, υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος η κάποιο κατάστημα να το κάνει και με τι κόστος ???

 

1. Ναι, δεν θα παθει τιποτα οσο δεν πειραξεις εφαρμογες συστηματος που δεν ξερεις τι κανουν

2. οχι

3. Εξειδικευμενοι υπαρχουν πολλοι εδω, γι'αυτο και σιγουρα θα βρεις οδηγο για τη συσκευη σου ;)

Για καταστημα δεν ξερω.

Παντως το root ειναι υπερβολικα ευκολο και γρηγορο οταν δεν εχεις κλειδωμενο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν δοκιμάζω κάτι αν δεν το έχω ξανακάνει, χωρίς κάποιον ειδικό η έστω έμπειρο μαζί. Πάντως, το "όχι" στη δεύτερη απάντηση ήταν πολύ ενθαρρυντικό. Από τη στιγμή που δε χάνονται επαφές, ρυθμίσεις, εφαρμογές κλπ, αν βρω κάποιον φίλο η γνωστό μου που να ξέρει, θα το κάνω.

Όπως και να'χει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σα να πηγαίνεις στον υπολογιστή σου και από απλό χρήστη, κάνεις τον λογαριασμό σου διαχειριστή (administrator).

 

Αλλάζει κάτι στις εφαρμογές σου? Όχι.

Χαλάει κάτι? Όχι.

 

Απλά μπορείς πλέον να κάνεις κάποια πράγματα που πριν δεν μπορούσες...

 

Το πρόβλημα δηλαδή δεν είναι στο root, αλλά στην αντίληψη κάθε χρήστη και το πως το βλέπει ο καθένας.

Άλλος φοβάται, άλλος το χρειάζεται κλπ...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

το root είναι απαραίτητο εργαλείο, αν θέλεις να είσαι κύριος του τηλεφώνου σου, στην κυριολεξία. επίσης ένα φαινομενικά παλιό κινητό που για παράδειγμα κολλάει, με root και κατόπιν με κατάλληλες ενέργειες επί αυτού, μεταμορφώνεται και "ξανανιώνει".

 

κι εγώ όπως και αρκετοί πιστεύω, στις αρχές ήμασταν επιφυλακτικοί με αυτό, αλλά μία φορά να το κάνεις θα δεις ότι το μόνο που θα μετανιώνεις, είναι γιατί δεν το έκανες νωρίτερα :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβαζω διαφορα στραβα φοβαμαι να κανω root.

Ισως μπερδευτηκα καπου κ με τις οδηγιες.

 

Το πιθανότερο να έχεις κάνει λάθος. Μη φοβάσαι προχώρα από την αρχή.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδη διαβαζω διαφορα στραβα φοβαμαι να κανω root.

Ισως μπερδευτηκα καπου κ με τις οδηγιες.

 

Κάνοντας απλά root είναι μηδαμινές οι πιθανότητες να πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά η συσκευή σου. Τα υπόλοιπα πειράγματα που ενδέχεται να ακολουθήσουν ειναι τα επίφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικά απορώ γιατί κάποιοι ακομά δεν έχουν κάνει Root την συσκευή τους...

Μετά την πρώτη φόρτιση το κινητό έγινε στα καπάκια root για να αφαιρέσω ότι bloatware υπήρχε από τη stock rom

Τώρα πλέον με custom rom ηρέμησα και έχω ένα σταθερότατο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικά απορώ γιατί κάποιοι ακομά δεν έχουν κάνει Root την συσκευή τους...

Μετά την πρώτη φόρτιση το κινητό έγινε στα καπάκια root για να αφαιρέσω ότι bloatware υπήρχε από τη stock rom

Τώρα πλέον με custom rom ηρέμησα και έχω ένα σταθερότατο κινητό.

 

το δικαιολογώ ως ένα σημείο από πλευράς "φόβου" μην σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και "χαλάσει" το κινητό, για κάποιον που είναι άπειρος εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

το δικαιολογώ ως ένα σημείο από πλευράς "φόβου" μην σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και "χαλάσει" το κινητό, για κάποιον που είναι άπειρος εντελώς.

Πλέον η πιθανότητα Brick θεωρώ πως είναι απειροελάσιχτη

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τι θα χαλάσει και αν κάπου στην εταιρεία καταγράφεται ότι έκανες root στο κινητό.π.χ. Τα τελευταία htc για να κάνεις root πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader απο την επίσημη σελίδα της htc και αναφέρεται ότι ενδέχεται να υπάρξει απώλεια της εγγύησης.Σε άλλα κινητά που γίνονται πιο εύκολα root και δε καταγράφεται κάπου αυτή η διαδικασία ή ειναι πλήρως αντιστρέψιμη δεν έχεις θέμα.Πριν λίγες μέρες το galaxy note μου,έμεινε απο μπαταρία και δεν ξαναλειτούργησε ποτέ.Το έστειλα στο service με την cm10.1 μιας και δεν μπορούσα να το επαναφέρω.Απο την στιγμή όμως που δεν άνοιγε και δεν υπήρχε σημάδι ότι δεν είχα πάνω το επίσημο λογισμικό,μου το επισκεύασαν δωρεάν.Και σε όσους σκεφτούν ότι έφταιγε η custom rom,να πω ότι ειναι γνωστό ότι η samsung έχει κάποια αστοχία υλικού στα chipset κάποιων τελευταίων συσκευών της. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...