Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Βήμα 1ο:

Κατεβάζουμε την Custom Rom που μας ενδιαφέρει από XDA-Forums,modaco κτλ(υπάρχουν άφθονες πληροφορίες και απόψεις στο forum μας)

 

Η _Rom cm7kang-O2x-RC3-130.zip είναι Rom που βασίζεται πάνω σε cm7?

Αν ναι τότε δε χρειάζεται να κοιτάξω για κάποια άλλη έτσι δεν είναι?

Δηλαδή δε χρειάζεται να βάλω Cm7 και μετά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

_Rom cm7kang-O2x-RC3-130.zip

 

_kernel 290512-1926-OC-temasek.zip

http://temasek.hopto.org/?dir=LG%20Optimus%202x%20-%20p990/temasek%27s%20kernel

 

Τα παραπάνω τα περνάς με την σειρά που τα έχω..!!! το kernel ειναι προερωτικο. Αν είσαι ικανοποιημένος με την kernel του cm7kang, τότε ο.κ. αν θες να το υπερχρονίσεις στα.... ελαχ. συχνότητα 324 MHz & μεγισ. συχνότητα 1408 MHz. (ειναι πανεύκολο να το κάνεις). το περνάς και αργότερα.

 

 

Φίλε Μάριε ήσουν πολύ ακριβείς στις πληροφορίες!! Τα έκανα όλα τέλεια αλλά έχω 2 απορίες

1ον: Στο λίνκ για το κέρνελ ποιό από τα 2 περνάς? έχει

140612-1423-OC-temasek.zip 2.73 MB 14.06.12 08:31:56 κ'

140612-1427-temasek.zip 2.73 MB 14.06.12 08:31:57

νομίζω έβαλα το 2ο.... έχει διαφορά??

και αν είναι εύκολο έναν λιγο αναλυτικό οδηγό πως να το υπερχρονίσω (πιστεύω να μην χάνει πολύ σε μπαταρία)

2ον: έχω ένα θεματάκι με τον τηλεφωνικό κατάλογο...πλέον δεν βρίσκει το κιν. απο LG pc suite για να συγχρωνίσω τις επαφές....καμία ιδέα?

Κατά τα άλλα το κινητό πάει σφαίρα, λες και είναι άλλο! έπαθα την πλάκα μου + ότι πλέον μπορώ και πειράζω τα πάντα!! Thanks!!:rotfl:

Edited by Alevizopoulos

:hunter:

 

ZOURIDI F.C. !!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάριε ήσουν πολύ ακριβείς στις πληροφορίες!! Τα έκανα όλα τέλεια αλλά έχω 2 απορίες

1ον: Στο λίνκ για το κέρνελ ποιό από τα 2 περνάς? έχει

140612-1423-OC-temasek.zip 2.73 MB 14.06.12 08:31:56 κ'

140612-1427-temasek.zip 2.73 MB 14.06.12 08:31:57

νομίζω έβαλα το 2ο.... έχει διαφορά??

και αν είναι εύκολο έναν λιγο αναλυτικό οδηγό πως να το υπερχρονίσω (πιστεύω να μην χάνει πολύ σε μπαταρία)

2ον: έχω ένα θεματάκι με τον τηλεφωνικό κατάλογο...πλέον δεν βρίσκει το κιν. απο LG pc suite για να συγχρωνίσω τις επαφές....καμία ιδέα?

Κατά τα άλλα το κινητό πάει σφαίρα, λες και είναι άλλο! έπαθα την πλάκα μου + ότι πλέον μπορώ και πειράζω τα πάντα!! Thanks!!:rotfl:

 

Και οι δύο ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί στην προηγούμενη σελίδα. Το OC σημαίνει overclocked (αντί για 1200 πάει στα 1300MHz) και το LG PC Suite δεν δουλεύει πλέον, χρειάζεσαι το MyPhoneExplorer.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

_Rom cm7kang-O2x-RC3-130.zip

 

_kernel 290512-1926-OC-temasek.zip

http://temasek.hopto.org/?dir=LG%20Optimus%202x%20-%20p990/temasek%27s%20kernel

 

Τα παραπάνω τα περνάς με την σειρά που τα έχω..!!! το kernel ειναι προερωτικο. Αν είσαι ικανοποιημένος με την kernel του cm7kang, τότε ο.κ. αν θες να το υπερχρονίσεις στα.... ελαχ. συχνότητα 324 MHz & μεγισ. συχνότητα 1408 MHz. (ειναι πανεύκολο να το κάνεις). το περνάς και αργότερα.

 

 

Φίλε Μάριε ήσουν πολύ ακριβείς στις πληροφορίες!! Τα έκανα όλα τέλεια αλλά έχω 2 απορίες

1ον: Στο λίνκ για το κέρνελ ποιό από τα 2 περνάς? έχει

140612-1423-OC-temasek.zip 2.73 MB 14.06.12 08:31:56 κ'

140612-1427-temasek.zip 2.73 MB 14.06.12 08:31:57

νομίζω έβαλα το 2ο.... έχει διαφορά??

και αν είναι εύκολο έναν λιγο αναλυτικό οδηγό πως να το υπερχρονίσω (πιστεύω να μην χάνει πολύ σε μπαταρία)

2ον: έχω ένα θεματάκι με τον τηλεφωνικό κατάλογο...πλέον δεν βρίσκει το κιν. απο LG pc suite για να συγχρωνίσω τις επαφές....καμία ιδέα?

Κατά τα άλλα το κινητό πάει σφαίρα, λες και είναι άλλο! έπαθα την πλάκα μου + ότι πλέον μπορώ και πειράζω τα πάντα!! Thanks!!:rotfl:

 

Για την kernel σωστά έβαλες, το LG pc suite δεν μπορεί να το δει γιατί η Rom cm7 δεν έχει τους οδηγούς για να δει το πρόγραμμα. Εγώ συγχρονίζω της επαφές με το G-mail.

 

υπερχρονισμός

Ρυθμίσεις >CyanogenMod Settings> Επιδώσεις > Ρυθμίσεις CPU>Ελαχ. Συχνότητα cpu τσεκάρεις 324> Μεγ. συχνότητα cpu τσεκάρεις1408.

Ορισμός κατά την εκκίνηση.....το τσεκάρεις..!!!;)

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας. Είμαι σε (gueste2x rom CM7-Stock hybrid) και έχω βάλει τον go launcher ex. Κάπου στην εγκατάσταση του πάτησα να εμφανίζει battery status στην status bar και τωρα έχω 2 battery status (μια της ρομ και μια του launcher) και δεν ξέρω πως να βγάλω καμια από τις 2 (στις ρυθμίσεις του go launcher δε βρίσκω κάτι σχετικό). Επίσης δεν έχω ρολόι στη status bar και θα ήθελα να έχω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει η βιντεοκληση 3G σε CM7 ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας. Είμαι σε (gueste2x rom CM7-Stock hybrid) και έχω βάλει τον go launcher ex. Κάπου στην εγκατάσταση του πάτησα να εμφανίζει battery status στην status bar και τωρα έχω 2 battery status (μια της ρομ και μια του launcher) και δεν ξέρω πως να βγάλω καμια από τις 2 (στις ρυθμίσεις του go launcher δε βρίσκω κάτι σχετικό). Επίσης δεν έχω ρολόι στη status bar και θα ήθελα να έχω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ!!

 

 

Ο go launcher δεν εχει επιλογη τετοια για εμφανιση μπαταριας,προφανως εκανες install κ κατι αλλο μαζι,που αυτο στο δειχνει.Οσο για το ρολοι,δες στις cyonmogen ρυθμισεις,πρεπει να εχει απο προεπιλογη χρωμα μαυρο,αλλαξε το χρωμα

 

 

 

 

Δουλευει η βιντεοκληση 3G σε CM7 ?

 

Οχι δυστυχως.

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις παίδες... μας δίνετε τα φώτα σας... έχω ψηθεί άσχημα :P

λοιπόν (μάλλον) τελευταία απορία:

 

ας πούμε ότι βάζω την cm7kang-O2x-130. Δεν θέλω overclocking αρχικά, για να δω πως πάει από μπαταρία. Να κρατήσω τον στοκ kernel, ή να βάλω τον 140612-1427-temasek.zip (που δεν είναι overclocked)??

Link to comment
Share on other sites

Ο go launcher δεν εχει επιλογη τετοια για εμφανιση μπαταριας,προφανως εκανες install κ κατι αλλο μαζι,που αυτο στο δειχνει.Οσο για το ρολοι,δες στις cyonmogen ρυθμισεις,πρεπει να εχει απο προεπιλογη χρωμα μαυρο,αλλαξε το χρωμα

 

Είχες απόλυτο δίκιο, σ' ευχαριστώ πολύ με ξεκόλλησες!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις παίδες... μας δίνετε τα φώτα σας... έχω ψηθεί άσχημα :P

λοιπόν (μάλλον) τελευταία απορία:

 

ας πούμε ότι βάζω την cm7kang-O2x-130. Δεν θέλω overclocking αρχικά, για να δω πως πάει από μπαταρία. Να κρατήσω τον στοκ kernel, ή να βάλω τον 140612-1427-temasek.zip (που δεν είναι overclocked)??

 

Δοκίμασε..και κατέληξε μόνο σου..!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε διευκρίνισες πώς θέλεις να συνδεθείς (εάν θέλεις να δεις τα αρχεία σου, δε χρειάζεται usb debugging, αρκεί να επιλέξεις USB storage mode: on)

 

 

Τα αρχεια μου θελω να δω,επιλεγω usb storage mode :on αλλα τιποτα,δεν το διαβαζει καθολου,εχω βαλει καμια 10αρια φορες τον driver απο την lg..Αμαν αυτα τα vista..

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια μου θελω να δω,επιλεγω usb storage mode :on αλλα τιποτα,δεν το διαβαζει καθολου,εχω βαλει καμια 10αρια φορες τον driver απο την lg..Αμαν αυτα τα vista..

 

Πας settings, application settings, development και επιλεγεις android debugging. Και εγω το ιδιο θεμα ειχα και το δοκιμασα και ολα μια χαρα. Δοκιμασε και δες.

Link to comment
Share on other sites

1 θα σας πω:

ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΜΕ ΣΤΟΚ ?????!!!

(συγγνώμη για τα κεφαλαία, αλλα το χρειαζόμουν)

 

εχθές πέρασα αυτά που λέγαμε και ... κάθε φορά που πειράζω το κινητό, έχω ένα χαζό χαμόγελο στα χείλη!!!! Πετάει λέμε!!! δεν κολώνει πουθενά!! επιτέλους!!

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοηθάνε εδώ μέσα... μας δίνετε βήμα προς βήμα όλες τις οδηγίες για να ξεφύγουμε από τον εκνευρισμό της LG!!

respect guys!!

 

τώρα, εάν θελήσω να αλλάξω κέρνελ (πχ να βάλω Etana/ vadonka (?) ), απλά τον φλασάρω; ή πρέπει να κάνω wipe σε κάτι;

επίσης πέρασα το swype αλλά στις επανεκκινήσεις μου επαναφέρει το android πληκτρολόγιο... αυτό είναι νορμάλ;

τέλος, έκανα wipe data, wipe cache, wipe dalvik cache... αλλά μετά είδα φακέλους από τις εφαρμογές στην εσωτερική SD, δεν θα έπρεπε να έχει γίνει κάτι σαν φορμάτ; να έχουν καθαρίσει όλα;... μήπως έχουν μείνει απομεινάρια πίσω και μου δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον;;

 

edit: επειδή προφανώς έχω παλιά εξωτερική SD, το βίντεο κατά την εγγραφή κάνει κολλήματα... έβαλα να γίνεται η εγγραφή στην εσωτερική, πάει καλύτερα, αλλά όχι τέλεια... έχει πουθενά κάποιες κρυφές ρυθμίσεις;

είμαι πλέον με cm7kang-O2x-130 - kernel 140612-1427-temasek και kostja καμερα

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Πας settings, application settings, development και επιλεγεις android debugging. Και εγω το ιδιο θεμα ειχα και το δοκιμασα και ολα μια χαρα. Δοκιμασε και δες.

 

Το εχω κανει ηδη αυτο,αλλα τιποτα..Καμια αλλη ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

1 θα σας πω:

ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΜΕ ΣΤΟΚ ?????!!!

(συγγνώμη για τα κεφαλαία, αλλα το χρειαζόμουν)

 

εχθές πέρασα αυτά που λέγαμε και ... κάθε φορά που πειράζω το κινητό, έχω ένα χαζό χαμόγελο στα χείλη!!!! Πετάει λέμε!!! δεν κολώνει πουθενά!! επιτέλους!!

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοηθάνε εδώ μέσα... μας δίνετε βήμα προς βήμα όλες τις οδηγίες για να ξεφύγουμε από τον εκνευρισμό της LG!!

respect guys!!

 

τώρα, εάν θελήσω να αλλάξω κέρνελ (πχ να βάλω Etana/ vadonka (?) ), απλά τον φλασάρω; ή πρέπει να κάνω wipe σε κάτι;

επίσης πέρασα το swype αλλά στις επανεκκινήσεις μου επαναφέρει το android πληκτρολόγιο... αυτό είναι νορμάλ;

τέλος, έκανα wipe data, wipe cache, wipe dalvik cache... αλλά μετά είδα φακέλους από τις εφαρμογές στην εσωτερική SD, δεν θα έπρεπε να έχει γίνει κάτι σαν φορμάτ; να έχουν καθαρίσει όλα;... μήπως έχουν μείνει απομεινάρια πίσω και μου δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον;;

 

edit: επειδή προφανώς έχω παλιά εξωτερική SD, το βίντεο κατά την εγγραφή κάνει κολλήματα... έβαλα να γίνεται η εγγραφή στην εσωτερική, πάει καλύτερα, αλλά όχι τέλεια... έχει πουθενά κάποιες κρυφές ρυθμίσεις;

είμαι πλέον με cm7kang-O2x-130 - kernel 140612-1427-temasek και kostja καμερα

 

Καλός ήρθες στων κόσμο της ταχύτητας....:lol: λοιπών, αν θες να περασεις Etana/ vadonka απλά κανεις ξανά το βήμα 3;) χωρείς wipe data, wipe cache.Για το πληκτρολόγιο δεν ξέρω να σου απαντήσω...!:( για το ότι δεν σβήστηκα φάκελοι μετά απο wipe data.....το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα.

 

edit: Μια χαρά είσαι... καλά ταξίδια..;)

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά Μάριε, να ξέρεις, εσύ με ώθησες πολύ με αυτά που έλεγες! και ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα με την ανακοίνωση ότι δεν θα πάρει ICS.... οπότε... μονόδρομος.

Αυτό με την κάμερα δεν μπορώ να το διορθώσω όμως; δηλ ίσως να χαμηλώσω το bitrate??

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά Μάριε, να ξέρεις, εσύ με ώθησες πολύ με αυτά που έλεγες! και ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα με την ανακοίνωση ότι δεν θα πάρει ICS.... οπότε... μονόδρομος.

Αυτό με την κάμερα δεν μπορώ να το διορθώσω όμως; δηλ ίσως να χαμηλώσω το bitrate??

 

Τι εγινε ρε παιδια,τι εχασα??Δεν θα παρουμε παγωτο??

Link to comment
Share on other sites

η LG Καναδά ανακοίνωσε ότι δεν θα πάρει ICS το 2Χ... κάποιοι πιστεύουν ότι πχ στην Ευρώπη μπορεί να πάρει... αλλά αν κρίνουμε από την πολιτική της εταιρίας.... εγώ δίνω 1% πιθανότητα... και προκειμένου να εκνευρίζομαι με τα κολλήματα και τα ζώα μου αργά, περιμένοντας αυτό το ΑΝ πάρει ICS, προτίμησα να πάω κι εγώ σε custom από εχθές.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με cm7 ειμαι εδω και 2-3 μηνες..Αν οντως δεν παρει ics δεν ξανακουμπαω LG και ας μου το χαριζουν..
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά Μάριε, να ξέρεις, εσύ με ώθησες πολύ με αυτά που έλεγες! και ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα με την ανακοίνωση ότι δεν θα πάρει ICS.... οπότε... μονόδρομος.

Αυτό με την κάμερα δεν μπορώ να το διορθώσω όμως; δηλ ίσως να χαμηλώσω το bitrate??

 

Το ειχα κ εγω αυτο το προβλημα,περασα μια αλλη καμερα κ μετα παλι του κοστγα,ή την στοκ cm μπορει,δεν θυμαμαι

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και γώ παιδιά με τη σειρά μου για τις χρήσιμες πληροφορίες. Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί, δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το κινητό ή με την κάρτα. Έχω μία κάρτα sd memento 15gb αλλά μία στο τόσο άν κλεισω κ' ανοίξω το κίν. μου την βγάζει κατεστραμένη και μου ζητάει το κινητό να της κάνει φορμάτ για να την διαβάσει. απλά το πρόβλημα είναι πχ τώρα που είχε γίνει σφαίρα το κιν. με την cm7 του χα κατεβάσει καμιά 60αρία εφαρμογές το 90% στην εξωτερική..... οπότε φτού κι απ'την αρχή τώρα μετά το φορμάρισμα της κάρτας :(

Η απορία μου είναι η εξής αν όταν συνδέω το κιν. στo pc περνάω σε ένα φάκελο όλα τα αρχεία + .apk της κάρτας όπως είναι μέτα θα τα διαβάζει αν τα χρειαστώ ή πρέπει να βρώ αποκλειστικά πρόγραμμα back up, γιατί με το titanium πχ δεν έχω ιδέα να το χρησιμοποιήσω...

:hunter:

 

ZOURIDI F.C. !!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και γώ παιδιά με τη σειρά μου για τις χρήσιμες πληροφορίες. Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί, δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το κινητό ή με την κάρτα. Έχω μία κάρτα sd memento 15gb αλλά μία στο τόσο άν κλεισω κ' ανοίξω το κίν. μου την βγάζει κατεστραμένη και μου ζητάει το κινητό να της κάνει φορμάτ για να την διαβάσει. απλά το πρόβλημα είναι πχ τώρα που είχε γίνει σφαίρα το κιν. με την cm7 του χα κατεβάσει καμιά 60αρία εφαρμογές το 90% στην εξωτερική..... οπότε φτού κι απ'την αρχή τώρα μετά το φορμάρισμα της κάρτας :(

Η απορία μου είναι η εξής αν όταν συνδέω το κιν. στo pc περνάω σε ένα φάκελο όλα τα αρχεία + .apk της κάρτας όπως είναι μέτα θα τα διαβάζει αν τα χρειαστώ ή πρέπει να βρώ αποκλειστικά πρόγραμμα back up, γιατί με το titanium πχ δεν έχω ιδέα να το χρησιμοποιήσω...

Αν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το titanium υπάρχει μια εφαρμοφη που λεγεται App Backup & Restore η οποια σου κανει extract ολα τα apk των εφαρμογων σου

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το titanium υπάρχει μια εφαρμοφη που λεγεται App Backup & Restore η οποια σου κανει extract ολα τα apk των εφαρμογων σου

 

Και το RootUninstaller κρατάει backup των εφαρμογών που εγκαθιστάς, πέραν φυσικά από τις υπόλοιπες δυνατότητες που έχει.

 

Για τη κάμερα παιδιά, δυστυχώς το καλύτερο που υπάρχει για CM δεν πλησιάζει την "κανονική" LG κάμερα, οπότε υποχρεωτικά μένουμε με αυτή. Επίσης και το ραδιόφωνο είναι χειρότερο από το stock, αλλά επίσης τι να κάνουμε....από την άλλη, σε μένα το GPS λοκάρει ακαριαία, οπότε δεν έχω το τρίτο γνωστό πρόβλημα της CM γενικότερα....

 

Για το θέμα των εφαρμογών, ανεξαρτήτως του τι wipe θα κάνετε, τα δεδομένα σε εξωτερική SD ΠΟΤΕ δεν σβήνονται, εκτός και αν επιλέξετε Διαμόρφωση κάρτας SD. Οπότε απλώς μένουν πίσω και είναι στην διακριτική ευχέρεια του κατόχου να την καθαρίσει. Σβήστε εφαρμογές -αφού είναι πλέον ανενεργές- και κρατήστε music,pics,video,docs κλπ....

 

Τέλος, προσέξτε ότι με τη CM μπορείτε να εναλλάσετε ποια κάρτα "βλέπει" το κινητό ως αποθηκευτικό μέσο (γιατί και τις δύο κάρτες τις έχει κάνει mount ήδη), από τις επιλογές του CyanogenMod Settings -> Εφαρμογές

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ τα παιδία για την βοήθεια τους ώστε να έχω ένα σωστό πλέον κινητό με cm7kang-O2x-130 - kernel 140612-1423-OC-temasek και κάμερα _StockCamera_Kostja_V_CM7

Να δώσω με την σειρά μου ένα οδηγό που βρήκα σχετικά με την χρήση των sd καρτών ώστε να δουλεύουν όπως στην stock rom. Το έχω κάνει και δουλεύει άψογα.

Τα πιθανά σενάρια είναι τα εξής:

(1) εξωτερική κάρτα ως /mnt/sdcard και εσωτερική κάρτα ως /mnt/emmc (CM default)

(2) εσωτερική κάρτα ως /mnt/sdcard και εξωτερική κάρτα ως /mnt/emmc (Ρυθμίσεις > CM settings > Εφαρμογές > Επιλογή «χρήση εσωτερικής μνήμης»)

(3) εξωτερική κάρτα ως /mnt/sdcard και εσωτερική κάρτα ως /mnt/sdcard/_InternalSD (εγκατάσταση tweakmounts_internal.zip)

(4 εσωτερική κάρτα ως /mnt/sdcard και εξωτερική κάρτα ως /mnt/sdcard/_ExternalSD (εγκατάσταση tweakmounts_external.zip), (πρώτα πάμε Ρυθμίσεις > CM settings > Εφαρμογές > Επιλογή «χρήση εσωτερικής μνήμης» και μετά κάνουμε τις αλλαγές)

Εμάς μας ενδιαφέρουν το (3) και (4). Όποιο από τα δύο επιλέξουμε το πρώτο που κάνουμε είναι ένας κενός φάκελος _InternalSD ή _ExternalSD στην κάρτα που βλέπει το σύστημα.

Σημ.: Για κάθε αλλαγή στα CM settings και τον αρχείων παρακάτω χρειάζεται επανεκκίνηση.

_InternalSD: http://www.mediafire.com/?1y48ys1qy49dyws

_ExternalSD: http://www.mediafire.com/?tzgg7zd0xvv78gm

Καταρχήν κάνουμε ένα backup σε recovery για κάθε ενδεχόμενο.

Αντιγράφουμε στην εξωτερική κάρτα τα δύο αρχεία tweakmounts_external.zip και tweakmounts_internal.zip και μπαίνουμε στο recovery και κάνουμε εγκατάσταση το αντίστοιχο αρχείο για κάθε σενάριο που θέλουμε.

Στην συνέχεια βρίσκουμε με τον root explorer τα παρακάτω αρχεία:

/system/etc/vold.fstab

/system/build.prop

Ξεκινάμε με το πρώτο αρχείο το vold.fstab και βρίσκουμε αυτές τις δύο γραμμές

dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/tegra-sdhci.2/mmc_host/mmc1

dev_mount emmc /mnt/emmc 9 /devices/platform/tegra-sdhci.3/mmc_host/mmc2

Αλλάζουμε στην δεύτερη γραμμή ανάλογα το τι θέλουμε το emmc με το _InternalSD ή το _ExternalSD

dev_mount emmc /mnt/sdcard/_InternalSD 9 /devices/platform/tegra-sdhci.3/mmc_host/mmc2 ή

dev_mount emmc /mnt/sdcard/_ExternalSD 9 /devices/platform/tegra-sdhci.3/mmc_host/mmc2

Μετά πάμε στο build.prop και βρίσκουμε αυτές τις γραμμές και ανάλογα τι θέλουμε αλλάζουμε το emmc με το _InternalSD ή το _ExternalSD

# Mount the internal SD card, too

ro.additionalmounts=/mnt/emmc

ro.vold.switchablepair=/mnt/sdcard,/mnt/emmc

Αλλάζουμε και στις δύο γραμμές

ro.additionalmounts= /mnt/sdcard/_InternalSD ή _ExternalSD

ro.vold.switchablepair=/mnt/sdcard,/mnt/sdcard/_InternalSD ή _ExternalSD

Κάνουμε επανεκκίνηση και βλέπουμε τις αλλαγές.

Edited by 85755
Sony Ericsson P800 - Sony Ericsson P990 - HTC P3300 - HTC KAISER - LG GT540 - LG Optimus 2X - Lenovo S939 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...