Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι μόνο οτι θα μείνουμε στην Ginger ή θα πάμε στην Ics άλλωστε όταν το πήραμε δεν μας είχε υποσχεθεί κάτι τέτοιο.

 

ΑΛΛΑ, που να πάρει η ευχή για να μην πώ τίποτα πιo βαρύ και πάω για μπάνια βγάλε κάποιο update της προκοπής να δουλεύει το Gps σωστά να μην κολλάει όταν συνδέεσαι στο internet ενώ το έχεις 3 ημέρες ανοικτό και άλλα πολλά θεματάκια που έχει και μας σπάει τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα δεν είναι μόνο οτι θα μείνουμε στην Ginger ή θα πάμε στην Ics άλλωστε όταν το πήραμε δεν μας είχε υποσχεθεί κάτι τέτοιο.

 

ΑΛΛΑ, που να πάρει η ευχή για να μην πώ τίποτα πιo βαρύ και πάω για μπάνια βγάλε κάποιο update της προκοπής να δουλεύει το Gps σωστά να μην κολλάει όταν συνδέεσαι στο internet ενώ το έχεις 3 ημέρες ανοικτό και άλλα πολλά θεματάκια που έχει και μας σπάει τα νεύρα.

 

Πολλοί το πήρανε μετά το Δεμέμβριο, οπότε η LG, με επίσημη ανακοίνωση, δήλωσε ότι θα βγάλει ICS το 2ο τρίμηνο του 2012.

Αν επαληθευθεί το ότι αυτό δεν θα γίνει καθόλου πρόκειται, στα δικά μου μάτια, για απάτη.

Συνέπεια τούτου, δεν ξανααγοράζω LG, για μεγαλο διάστημα τουλάχιστον, μέχρι να αποδειχθεί ότι αλλάζει η πολιτική τους.

Αν δεν αλλάξει τους βλέπω να ξεχνάνε το hi-end κομμάτι της τηλεφωνίας....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το πήρανε μετά το Δεμέμβριο, οπότε η LG, με επίσημη ανακοίνωση, δήλωσε ότι θα βγάλει ICS το 2ο τρίμηνο του 2012.

Αν επαληθευθεί το ότι αυτό δεν θα γίνει καθόλου πρόκειται, στα δικά μου μάτια, για απάτη.

Συνέπεια τούτου, δεν ξανααγοράζω LG, για μεγαλο διάστημα τουλάχιστον, μέχρι να αποδειχθεί ότι αλλάζει η πολιτική τους.

Αν δεν αλλάξει τους βλέπω να ξεχνάνε το hi-end κομμάτι της τηλεφωνίας....

 

Και όχι μόνο αυτό...μετά από μερικές βδομάδες βγήκε νέα ανακοίνωση που μίλαγε για καθυστέρηση για το 3ο τρίμηνο, πιθανότατα και αρχές 4ου...άρα το σκεφτόντουσαν/προγραμματίζανε, αλλά δεν τους βγήκε...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Περαν του να δοσουν το source code του tegra 2 υπάρχει άλλη δυσκολία;

 

Ειναι αδύνατον να δωσουν το source code και αυτο γιατι με το που το κανουν θα φανε 4141132 μυνησεις για πατεντες. Α αυτη η γραμμη κωδικα ειναι ιδια με την δικια μου κοκ...

Οσο για το Update δεν θα ανησυχουσα. Απο πιο παλια φαινεται οτι η lg εχει 1 χρονο καθυστερηση. Τα ιδια γινανε και με το GB. Λογικα θα την παρει απλα προς χριστουγεννα μερια. Υποθετικα παντα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συμφωνο απολυτα με οσα λετε για περιπου 1,5 χρονο ειχα καλο hw αλλα απο sw πατατα αυτο και οτι ειχα προβληματα με οποια custom εβαλα με εσπρωξε να αλλαξω τηλ και φυσικα να μην παρω lg και ταυτοχρονα να την κραζω παντου

 

απαραδεκτη κατασταση για ενα τοσο ακριβο μηχανημα οταν βγηκε στην αγορα και απαραδεκτη απεναντι στους πελατης της και οχι μονο σε αυτο το τηλ αλλα τα ιδια εχει και με το black 970

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά ειναι να τους κράξουμε ομαδικά στο δικό τους ''Γήπεδο'' ποιος μπορεί να φτιάξη ένα e-mail ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ (προφανώς στα αγγλικά) και να περάσει απο e-mail σε e-mail βάζοντας όλοι την υπογραφή μας και για ακόμη ποιο πιστικό σε αυτούς το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου ..!!! Ας μαζέψουμε καμιά 150 και να δεις πως τρέχουν αυτοί..!!!

 

Ιδέα.....:happy:!!!! απο κάτω να γράψουμε ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΤΟΥ SIII......xa xa xa xa...:lol::lol::lol:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά ειναι να τους κράξουμε ομαδικά στο δικό τους ''Γήπεδο'' ποιος μπορεί να φτιάξη ένα e-mail ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ (προφανώς στα αγγλικά) και να περάσει απο e-mail σε e-mail βάζοντας όλοι την υπογραφή μας και για ακόμη ποιο πιστικό σε αυτούς το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου ..!!! Ας μαζέψουμε καμιά 150 και να δεις πως τρέχουν αυτοί..!!!

 

Ιδέα.....:happy:!!!! απο κάτω να γράψουμε ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΤΟΥ SIII......xa xa xa xa...:lol::lol::lol:

 

Ελάχιστες εώς καμία πιθανότητα επιτυχίας. Μόνο αν μαζευόμασταν 150.000 θα μπορούσε να γίνει κάτι. 150 χρήστες/κινητά δεν είναι ούτε καν μια τρίχα από τα @@@ τους -που προφανώς εκεί μας γράφουν....Και στο κάτω-κάτω, αν το 4Χ πάει καλά, αυτοί θα λένε "τόσο βλάκες είναι, τους σκίζουμε το πάτο με ανύπαρκτη υποστήριξη και αυτοί εκεί να αγοράζουν τα καινούρια μας"....αυτό θα έλεγα -και θα έκανα- και εγώ....

 

Τα αποτελέσματα από τέτοιες λανθασμένες επιλογές φαίνονται μετά από πολλά χρόνια, π.χ. βλέπε Nokia...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Οι 573 σελιδες οι περισοτεροι τις διαβασατε- συμπερασμα μαπα η συσκευη, το πηρα 306ε με την αντικαταβολη,οσοι δωσατε 500αρες βοηθεια σας.EXPERIA P μαμα ειναι στα ρολαρισματα στο μενου ποιο γρηγορο απο το 2χ με cm7 χωρις OC. ιφ γιου πλιζ,αυτα στην lg μπας και δωσει καμια λειτουργικη αναβαθμιση στο 2χ,οχι σε μενα γιατι δεν βγαζω αναβαθμισεις.Ειμαι για GΝexus η HTC ONE S,ποιο απο τα δυο δεν εχω αποφασισει.
Link to comment
Share on other sites

Καθώς το έχω πια για δεύτερο, πέρασα τη μαμα ρομ για δοκιμη. Μου εβγαλε και αναβάθμιση σε 20s OTA. Τώρα είμαι σε δίλημμα, να το χαρίσω ή να το κρατησω....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

παίδες, πάρτε το απόφαση (όπως το πήρα και εγώ)... αυτό το κινητό δεν θα γίνει ποτέ τέλειο και δεν θα παίξει ποτέ τέλεια, με ότι firmware και να πάρει διότι είναι προβληματικό από τα γεννοφάσκια του...απλά κάνουμε όλοι υπομονή μέχρι να πάρουμε το SGS3 :D
Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά ειναι να τους κράξουμε ομαδικά στο δικό τους ''Γήπεδο'' ποιος μπορεί να φτιάξη ένα e-mail ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ (προφανώς στα αγγλικά) και να περάσει απο e-mail σε e-mail βάζοντας όλοι την υπογραφή μας και για ακόμη ποιο πιστικό σε αυτούς το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου ..!!! Ας μαζέψουμε καμιά 150 και να δεις πως τρέχουν αυτοί..!!!

 

Ιδέα.....:happy:!!!! απο κάτω να γράψουμε ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΤΟΥ SIII......xa xa xa xa...:lol::lol::lol:

 

έχει ήδη βγει κάτι τέτοιο:

 

http://www.change.org/petitions/lg-mobile-release-ics-on-optimus-speed-and-change-your-information-politic-2

 

εγώ πάντως υπέγραψα...

Link to comment
Share on other sites

παίδες, πάρτε το απόφαση (όπως το πήρα και εγώ)... αυτό το κινητό δεν θα γίνει ποτέ τέλειο και δεν θα παίξει ποτέ τέλεια, με ότι firmware και να πάρει διότι είναι προβληματικό από τα γεννοφάσκια του...απλά κάνουμε όλοι υπομονή μέχρι να πάρουμε το SGS3 :D

 

Και όταν το πιάσεις στα χέρια σου και νιώσεις τη πλαστικούρα και το "γιατί στο διάλο έδωσα 600€ για ένα πλαστικό τούβλο ?!" θα αναπολήσεις τη ποιότητα του 2Χ...

 

Δεν είναι τραγικό το hardware παίδες, η υποστήριξη είναι ελλειπέστατη.....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Και όταν το πιάσεις στα χέρια σου και νιώσεις τη πλαστικούρα και το "γιατί στο διάλο έδωσα 600€ για ένα πλαστικό τούβλο ?!" θα αναπολήσεις τη ποιότητα του 2Χ...

 

Δεν είναι τραγικό το hardware παίδες, η υποστήριξη είναι ελλειπέστατη.....

 

Οχι δεν είναι έτσι, έχω και τα δύο, το SIII είναι μια χαρά στιβαρό, δεν έχει αισθητή διαφορά απο το 2Χ, εξάλλου και τα δύο πλαστικά είναι με fake μεταλλική περίμετρο και τα δύο.

 

Αλλά αν ανοίξει η οθόνη του SIII τα ξεχνάς όλα, άλλη αίσθηση, άλλο επίπεδο. Δεν συγκρίνονται.....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Και όταν το πιάσεις στα χέρια σου και νιώσεις τη πλαστικούρα και το "γιατί στο διάλο έδωσα 600€ για ένα πλαστικό τούβλο ?!" θα αναπολήσεις τη ποιότητα του 2Χ...

 

Δεν είναι τραγικό το hardware παίδες, η υποστήριξη είναι ελλειπέστατη.....

 

Σύμφωνο απόλυτα για το ''υποστήριξη είναι ελλιπέστατη'' με το τηλέφωνο είμαι ''ερωτευμένος'' και από την στιγμή που πέρασα την cm7 (να ειναι καλά το παλικάρι που την έφτιαξε) κανένα πρόβλημα. ;)

Τωρα για την υποστήριξη της LG τα έχουμε πει αρκετές φορές, εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι καν με της upgrades της LG..!!!:wacko:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα ξερω μετα βεβαιοτητας: η ποιοτητα κατασκευης του 2Χ ειναι απλα α-συναγωνιστη. Ισως το καλυτερο που εχω αποκτησει εδω και χρονια.

Γι αυτο η μη υποστηριξη της LG ερχεται σαν διπλο ξενερωμα.

Link to comment
Share on other sites

''ερωτευμένος'' και από την στιγμή που πέρασα την cm7 (να ειναι καλά το παλικάρι που την έφτιαξε) κανένα πρόβλημα. ;)

 

To Hdmi το ραδιόφωνο και εγγραφή στα 1080 παίζουν με αυτή την version που έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

To Hdmi το ραδιόφωνο και εγγραφή στα 1080 παίζουν με αυτή την version που έβαλες?

 

κανονικότατα. Σε CM7 δουλεύουν όλα.

Για το σωστό 1080 πρέπει να περάσεις μια χακαρισμένη κάμερα (πρακτικά την κάμερα της LG με τις κατάλληλες επεμβάσεις που να δουλεύει στην CM).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι έτσι, έχω και τα δύο, το SIII είναι μια χαρά στιβαρό, δεν έχει αισθητή διαφορά απο το 2Χ, εξάλλου και τα δύο πλαστικά είναι με fake μεταλλική περίμετρο και τα δύο.

 

Αλλά αν ανοίξει η οθόνη του SIII τα ξεχνάς όλα, άλλη αίσθηση, άλλο επίπεδο. Δεν συγκρίνονται.....

 

Τότε μάλλον έχουμε διαφορετικά απτικά κριτήρια...πλαστικά και τα δύο μεν, αλλά έχοντας το 2Χ για αρκετούς μήνες, και παίζοντας με το S3 για αρκετή ώρα σε Cosmote -περιμένοντας έγκριση για ένα 4S για το γραφείο μου- θεωρώ ότι η αίσθηση που δίνουν έχει διαφορές τάξεων μεγέθους, όχι στα σημεία....Για την οθόνη πάσο, κυρίως για το μέγεθος, αν και η IPS μου πάει καλύτερα στα δικά μου μάτια....σαν specs προφανώς δεν συγκρίνονται....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

To Hdmi το ραδιόφωνο και εγγραφή στα 1080 παίζουν με αυτή την version που έβαλες?

 

Το HDMI για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Η photo μια χαρά παίζει περνώντας την P990_StockCamera_Kostja_V_CM7.

 

Το στήσιμο έχει ος εξής..!!!

1.cm7kang-O2x-130.

2.gapps-gb-20110828-signed

3.P990_StockCamera_Kostja_V_CM7

4.(προαιρετικά) εγώ την έχω. Kernel 1206081051-ETaNa_OC-3.0.y το υπερχρονίζεις στα.... ελαχ. συχνότητα 324 MHz & μεγισ. συχνότητα 1408 MHz. (ειναι πανεύκολο να το κάνεις).

 

Με τα παραπάνω έχω πράγματι ενα 2x έτσι όπως πρέπει να ειναι..!!!:rolleyes:

 

Να και ένα video γιο το λόγο του αληθές..!!!

LG P990 -cm7kang-O2x.

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο έχει ος εξής..!!!

1.cm7kang-O2x-130.

2.gapps-gb-20110828-signed

3.P990_StockCamera_Kostja_V_CM7

4.(προαιρετικά) εγώ την έχω. Kernel 1206081051-ETaNa_OC-3.0.y το υπερχρονίζεις στα.... ελαχ. συχνότητα 324 MHz & μεγισ. συχνότητα 1408 MHz. (ειναι πανεύκολο να το κάνεις).

 

Με τα παραπάνω έχω πράγματι ενα 2x έτσι όπως πρέπει να ειναι..!!!:rolleyes:

 

Από αυτονομία με το παραπάνω στήσιμο σε τι επίπεδα βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία με το παραπάνω στήσιμο σε τι επίπεδα βρίσκεσαι?

 

Εγώ είμαι με 129, έχω τον o/ced kernel του temasek (216-1308ΜΗz) και μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βγάλω ολόκληρη μέρα...χθες μάλιστα ψόφησε η μπαταρία από τις 6.30μ.μ. Αλλά όντως το κινητό "πετάει" :ninja:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον έχουμε διαφορετικά απτικά κριτήρια...πλαστικά και τα δύο μεν, αλλά έχοντας το 2Χ για αρκετούς μήνες, και παίζοντας με το S3 για αρκετή ώρα σε Cosmote -περιμένοντας έγκριση για ένα 4S για το γραφείο μου- θεωρώ ότι η αίσθηση που δίνουν έχει διαφορές τάξεων μεγέθους, όχι στα σημεία....Για την οθόνη πάσο, κυρίως για το μέγεθος, αν και η IPS μου πάει καλύτερα στα δικά μου μάτια....σαν specs προφανώς δεν συγκρίνονται....

 

Θα μου επιτρέψεις να έχω πιο ολοκληρωμένη γνώμη, γιατί τα δουλεύω παράλληλα.

Η αίσθηση της πιο φτηνής κατασκευής του SIII οφείλεται κατά 99% στο μικρό βάρος του, σε σχέση με την διάστασή του. Αυτό όμως αποτελεί επίτευγμα και όχι φτήνια. Είναι πολύ πιο ακριβό να παράγεις το SIII σε αυτό το βάρος παρά στα πχ 160 γραμμάρια.

Στη τσέπη μου όντας πιο λεπτό και (ελάχιστα) πιο ελαφρύ το νιώθω πολύ λιγότερο.

Σαν στιβαρότητα, πχ πόσο τρίζει ή λυγίζει δεν έχει κανένα πρόβλημα, είναι στιβαρό σαν τούβλο.

 

Αυτό που αισθητικά το χαλάει είναι το ψευτο-μεταλλικό περίγραμμα, που στο 2X είναι πιο κοντά σε αίσθηση στο μέταλλο, ενώ το SIII φαίνεται για πλαστικό. Στην αρχή όλος ο κόσμος νόμιζε ότι είναι πραγματικά μεταλλικό το 2Χ, μέχρι που αποδείχθηκε το αντίθετο!

 

Η οθόνη τώρα, δεν συγκρίνεται. Αν τις βάλεις δίπλα δίπλα, μόνο η διαφορά στην ανάλυση είναι τέτοια που το 2Χ φαίνεται σαν παλιατζούρα.

 

Τώρα αν στη σύγκριση βάλεις και την αίσθηση που σου δίνει το κινητό στη χρήση (λειτουργικότητα κλπ), ε, τότε είναι που το 2Χ τρώει χώμα, σκόνη ή ότι άλλο. Οποια ρομ και να έχεις περάσει (και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες).

 

Θα μου πείς, δεν είναι ανταγωνιστικά σαν συσκευές, ούτε έχουν σχέση σε κατηγορία τιμής. Το ένα κοστίζει κοντά 2-3 φορές το άλλο!

 

Τέλος, δεν υποστηρίζω ότι το SIIΙ είναι το πιο ποιοτικό κατασκευαστικά τηλέφωνο, ούτε το πιο ωραίο. Αν και περί ορέξεως...:p

 

Αν το 2Χ δούλευε σύμφωνα με τις προδιαγραφές του και όχι με τόσα μικρο-προβλήματα πιθανότατα θα είχα μείνει σε αυτό και δεν θα είχα μπεί στον πειρασμό να πάρω το SIII. Αλλά ......μας την έκατσε η LG.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τ

 

Με τα παραπάνω έχω πράγματι ενα 2x έτσι όπως πρέπει να ειναι..!!!:rolleyes:

 

Να σε ρωτήσω κάτι Μάριε, πόσες ώρες μπορείς να το δουλεύεις χωρίς να κάνεις restart;

Πολύ δύσκολα πλησίαζα τις 100, δουλεύοντάς το με gps, φωτογραφική, βιντεο κλπ. Ολο και κάπου κόλλαγε, μου έσπαγε τα νεύρα και του έκανα ένα reboot. Τόσο που συνήθως κάθε φορά που ήθελα να το χρησιμοποιήσω πιο "κρίσιμα" πχ σε επίσκεψη σε πελάτη που έπρεπε να βγάλω και μερικές φωτογραφίες, του έκανα επανεκκίνηση για καλό και για κακό.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με 129, έχω τον o/ced kernel του temasek (216-1308ΜΗz) και μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βγάλω ολόκληρη μέρα...χθες μάλιστα ψόφησε η μπαταρία από τις 6.30μ.μ. Αλλά όντως το κινητό "πετάει" :ninja:

Να υποθέσω ότι το σκαλίζεις συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το σκαλίζεις συνέχεια?

 

Εννοείται :p Πάντως η CM7.2 φαίνεται να έχει 1-2 θεματάκια με τη φόρτιση, αφού π.χ. χθες το είχα συνεχώς με USB στο PC, το έσκισα σε WiFi, updates, installations κλπ, πριν φύγω μου έδειχνε 33%, και μετά από 1,5 ώρα ήταν ψόφιο....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...