Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι εδώ και καιρό μου έχει έρθει η αναβάθμιση για το Market σε 3.1.3 μπορώ να πω ότι πέραν της αργοπορίας του market σε αυτή την έκδοση ορισμένες φορές δεν έχω δει κάτι άλλο αρνητικό. Μου αρέσει πολύ περισσότερο έτσι το Market και δεν βλέπω και προβλήματα κιόλας.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bγάζεις μπαταρία.Μπαίνεις fastboot menu->recovery (για το πως μπαινουμε σε stock recovery διαβάζεις το παρακάτω) και κάνεις data factory reset.Reboot και λογικά θα ξεκολλήσει.Αν έχεις custom recovery μπαίνεις κατευθείαν με το που το επιλέξεις.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3773879#post3773879

 

ευχαριστω φιλε.τελικα ειχα κρατησει back up τη cyanogen και απλα εκανα ενα restore και επαναφερε cyanogen και ανοιξε το κινητο.μαλλον σε ελλατωματικο Kernel επεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε "Hard Reset" :O ??

 

edit: Άκυρο το βρήκα!!

Edited by akis_k
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν μου έρχεται η αναβάθμιση του μάρκετ. Παίζει να φταίει το δίκτυο της εταιρείας μου; (βρίσκομαι Αγγλία και έχω lebara).
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν μου έρχεται η αναβάθμιση του μάρκετ. Παίζει να φταίει το δίκτυο της εταιρείας μου; (βρίσκομαι Αγγλία και έχω lebara).

 

Δεν υπάρχει πατέντα στις αναβαθμίσεις του market. Καλύτερα να βρεις το αρχείο και να το εγκαταστήσεις εσύ ο ίδιος. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πατέντα στις αναβαθμίσεις του market. Καλύτερα να βρεις το αρχείο και να το εγκαταστήσεις εσύ ο ίδιος. :)

 

Το έχω κάνει ήδη αλλά μου παρουσίασε πολλά προβλήματα και αναρωτιέμαι μήπως έφταιγε το οτι το εγκατέστησα manually. Εδώ προηγούμενο σχετικό πόστ μου με τα προβλήματα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3764475#post3764475

Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν μου έρχεται η αναβάθμιση του μάρκετ. Παίζει να φταίει το δίκτυο της εταιρείας μου; (βρίσκομαι Αγγλία και έχω lebara).

 

ουτε και σε μενα εχει ερθει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν μου έρχεται η αναβάθμιση του μάρκετ. Παίζει να φταίει το δίκτυο της εταιρείας μου; (βρίσκομαι Αγγλία και έχω lebara).

Προσωπικά και στο δικό μου Nexus που έχω τώρα μια εβδομάδα σε δίκτυο κοσμοτέ το μάρκετ δεν λέει να αναβαθμιστεί.

Βέβαια χαίρομαι διότι προτιμώ το παλιό καθώς το βρίσκω πιο εύχρηστο συν οτι το νέο που το είχα περάσει στο xperia mini pro μου είχα και εγω προβλήματα με εφαρμογές που είχα κατεβάσει αλλά δεν φαίνονταν στην λίστα με τις εγκατεστημένες και άλλα.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, γνωριζει κανεις αν θα μπορεσει ποτε το Nexus s να κανει βιντεο κληση μεσο δυκτιου οπως πχ. κανει το LG Optimus Black ???
Link to comment
Share on other sites

Σας εχει παρατηρηθει το φαινομενο να Θες να κανεις update τον καιρο και να σας λεει "Λυπουμαστε ,προεκυψε σφαλμα δικτυου ,δοκιμαστε αργοτερα " ειτε το εχω στο Wifi ειτε με το mobile net τα ιδια μου βγαζει... μια δυο φορες μου εβγαλε Αθηνα ,για προσδιορισμο Περιοχων- Πολεων μην το συζητησω....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα προβληματακι με το κινητο ακουγεται πολυ χαμηλα ο ηχος κλησης παρολου που την ενταση την εχω στο τερμα. Δοκιμασα διαφορους ηχους αλλα σε ολους συμβαινει το ιδιο. Γνωριζει κανεις κατι για αυτο κ αν υπαρχει καμια λυση? Edited by aleka_0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την συσκευή μου τις τελευταίες ημέρες.

 

Ενεργοποιώ το wifi και συνδέομαι στα δίκτυα που συνδεόμουν μέχρι πρόσφατα. Το γκρι εικονίδιο εμφανίζεται, το κυκλάκι και μία-δύο μπάρες ασπρίζουν και σε μερικά δεύτερα πρασινίζουν. Πλοηγούμαι κανονικά στο δίκτυο και στους servers της μαμας: Gmail, market, browser, internet εφαρμογές και λοιπά. Ξαφνικά, οι πράσινες μπάρες ασπρίζουν και δεν μπορω να πλοηγηθώ στο δίκτυο ή τους servers της μαμάς. Αυτό ήταν, δεν ξαναπρασινίζουν ποτέ και δεν έχω σύνδεση.

 

Πολλές φορές, ενεργοποιώ το wifi και οι μπάρες μένουν απλά άσπρες (προσοχή, άσπρες, όχι γκρι, το οποίο σημαίνει πως βλέπω το ασύρματο δίκτυο. Άλλωστε, στα settings επιβεβαίωνεται πως είμαι "connected to ..."). Μερικές φορές, μία στις 73 φορές που τσεκάρω την οθόνη μέσα σε δύο ώρες, οι μπάρες είναι πρασίνες (ναι, ειναι!) και για μερικά δευτερόλεπτα - δεν υπερβάλλω, δευτερόλεπτα, σχεδόν ποτέ λεπτά - έχω πρόσβαση σε google servers και ιντερνετ.

 

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Το θεωρώ απίθανο να είμαι ο μοναδικός που του έτυχε και τα συμπτώματα δεν θα έλεγα πως το καθιστούν ως hardware πρόβλημα (φαντάζομαι). Σημειώνω επίσης:

  • Δεν έχει να κάνει με το sleep mode του wifi. Δεν συμβαίνει μόνο όταν κοιμηθεί η οθόνη αλλά και κατά την διάρκεια της πλοήγησης.
  • Άλλες συσκευές συνδέονται κανονικά στο internet μέσω των ασύρματων δικτύων που επιχειρώ να συνδεθώ κι εγώ
  • Συμβαίνει σε όλα τα ασύρματα δίκτα που που χρησιμοποιούσα και όχι μόνο σε ένα.

 

 

Η κατάσταση αυτή εξανέμισε όλο τον ενθουσιασμό μου για το Nexus μου. Θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by _thodoris_
διόρθωση ορθογραφικών λαθών
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όσων αφορά το wifi δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πλην του ότι το σήμα φαίνεται να είναι πιο αδύναμο σε σχέση με άλλες συσκευές, αν και παρ΄όλα αυτά η ταχύτητα είναι παρόμοια. Μήπως θα έπρεπε να απευθυνθείς στο τμήμα service (ο θεός να το κάνει :lol:); Επίσης αν δεν είναι θέμα hardware μια custom rom μπορεί να έλυνε το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω αν είσαι διατεθημένος να μπείς σε τέτοια μονοπάτια. Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

 

 

Η κατάσταση αυτή εξανέμισε όλο τον ενθουσιασμό μου για το Nexus μου. Θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Φίλε μου παρόμοιο προβλημα αντιμετωπίζω κατα καιρους και αντιμετώπιζα και παλιότερα με αλλες συσκευες. Για εμένα παντα προσωπικα το πρόβλημα λύνονταν με ένα απλο ρεσταρτ του ρουτερ γιατι μηχανημα ειναι και αυτο το καημένο και που και που μπουκώνει.

Ελπίζω να βοηθεισει ένα ρεσταρτ του ρουτερ σου και μόνο.!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μια βόλτα από σατουρν στη Συγγρού και είδα ότι έχει φέρει πάλι τη συσκευή στα 299 για όποιον ενδιαφέρεται, μιας και στο πλαίσιο νομίζω δεν υπάρχει (αν και σε κάποια e-shop είδα ότι το έχουν στα 289). Έριξα μια ματιά στη συσκευή που είχαν ανοικτή και είδα ότι είχε εγκατεστημένο και το google earth (στα εληνικά το είχε ''γη'') και το google voice. Στη δική μου συσκευή το πρώτο δεν εμφανίζεται (αν και εχω δει το αρχείο apk που υπάρχει, δεν το έχω κάνει εγκατάσταση από μόνος μου), ούτε το δεύτερο αν και στο μαρκετ, μου το παρουσιάζει ως εγκατεστημένο και μάλιστα έχει πάρει και μια δυο ενημερώσεις. Οσο για τους χάρτες κολημένοι στην 5.2.1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μια βόλτα από σατουρν στη Συγγρού και είδα ότι έχει φέρει πάλι τη συσκευή στα 299 για όποιον ενδιαφέρεται, μιας και στο πλαίσιο νομίζω δεν υπάρχει (αν και σε κάποια e-shop είδα ότι το έχουν στα 289). Έριξα μια ματιά στη συσκευή που είχαν ανοικτή και είδα ότι είχε εγκατεστημένο και το google earth (στα εληνικά το είχε ''γη'') και το google voice. Στη δική μου συσκευή το πρώτο δεν εμφανίζεται (αν και εχω δει το αρχείο apk που υπάρχει, δεν το έχω κάνει εγκατάσταση από μόνος μου), ούτε το δεύτερο αν και στο μαρκετ, μου το παρουσιάζει ως εγκατεστημένο και μάλιστα έχει πάρει και μια δυο ενημερώσεις. Οσο για τους χάρτες κολημένοι στην 5.2.1

Το είχα αναφέρει και εγώ αυτό το φαινόμενο με το κρυφό Google earth αλλά αυτό που παρατήρησα είναι πως όταν χρειάστηκε να επιστρέψω το πρώτο Nexus στο πλαίσιο σαν DOA οπότε και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά όταν ξαναάνοιξε καθαρό πια είχαν εμφανιστεί στο μενού τόσο το google earth σαν "Γη" όσο και το Google Books σαν "Βιβλία". Περίεργο και όσες επανεκκινήσεις κι αν έκανα μετά εξακολουθούσαν να υπάρχουν...

Το google earth το δοκίμασα κι όλας και έτρεξε κανονικά

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Μια που το ξανασυζητάτε να θυμίσω την κουβέντα προ μηνός στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3742174#post3742174 κι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3742371#post3742371

Τώρα γιατί τα κάνει αυτά η Google...:X

ΥΓ: Συνονόματε dimitris κι εσυ με κολλημένους χάρτες ε? Άλλη πονεμένη ιστορία αμερικάνικης παράνοιας...Έχουμε ίσως μια ελπίδα για updates από τις 21/9 μετά την ανακοινωθείσα συνεργασία με ΟΑΣΑ μπας και απελευθερωθει οριστικά κι επίσημα η εφαρμογή για την χώρα μας...και ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ :mad:

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όσων αφορά το wifi δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πλην του ότι το σήμα φαίνεται να είναι πιο αδύναμο σε σχέση με άλλες συσκευές, αν και παρ΄όλα αυτά η ταχύτητα είναι παρόμοια. Μήπως θα έπρεπε να απευθυνθείς στο τμήμα service (ο θεός να το κάνει :lol:); Επίσης αν δεν είναι θέμα hardware μια custom rom μπορεί να έλυνε το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω αν είσαι διατεθημένος να μπείς σε τέτοια μονοπάτια.

 

για να είμαι ειλικρινης δεν είμαι διατεθειμένος. όσο και να θεωρείται πως το nexus ενδείκνυται για τέτοια πράγματα, δεν θεωρώ πως η google απαιτεί από έναν χρήστη να προχωρήσει σε τέτοιες λύσεις για να καταφέρει να θέσει την συσκευή του σε λειτουργία με τρόπο προβλεπόμενο και ισάξιο με οποιοδήποτε άλλο smartphone.

Ενδεχομένως το πρόβλημα θα μπορούσε να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που εγκατέστησα: Ενδεχομένως τα google books & earth που βρήκα στη συσκευή και εγκατέστησα "αποπροσανατολίζουν" τους servers της μαμάς (λέω εγώ);

 

Θα ήθέλα το ενδιαφέρον σας. Από κάποιες αναζητήσεις σε πηγές από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, βρήκα πως υπάρχουν χρ΄σητες που αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα σύνδεσης με τους σέρβερς της μαμάς, χωρίς ωστόσο να προτείνεται μία λύση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως το πρόβλημα θα μπορούσε να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που εγκατέστησα: Ενδεχομένως τα google books & earth που βρήκα στη συσκευή και εγκατέστησα "αποπροσανατολίζουν" τους servers της μαμάς (λέω εγώ)

 

Καλά έκανες με την εγκατάσταση -τυχαία το συζητούσαμε πάλι 2 post νωρίτερα- αλλά όσο απογοητευτικό κι αν ακούγεται δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα...:(

Γιατί δεν δοκιμάζεις μια επαφή με το service οσο ενθαρρυντική και να μην είναι η εμπειρία κάποιων φίλων? Μυρίζει περισσότερο hardware αν θέλω να κάνω μια υπόθεση, ασε που το googling είναι ψυχοφθόρο και ενιοτε misleading....

 

ΥΓ: Συγχαρητήρια για το αρχικό post ενος θεωρητικά νεου χρήστη - welcome and good luck! :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα προβληματακι με το κινητο ακουγεται πολυ χαμηλα ο ηχος κλησης παρολου που την ενταση την εχω στο τερμα. Δοκιμασα διαφορους ηχους αλλα σε ολους συμβαινει το ιδιο. Γνωριζει κανεις κατι για αυτο κ αν υπαρχει καμια λυση?

 

Επειδη και εγω αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα το ελυσα με το openshot,ενα προγραμμα επεξεργασιας βιντεο σε ubuntu,εχει επιλογη για να δυναμωνεις τον ηχο.

Η δουλεια μου ειναι ολη μερα στο μηχανακι και δεν ακουγα τιποτα,τωρα σωθηκα.

Σ' αυτή τη ζωή ή θα αγιάσουμε ή θα ξεπαγιάσουμε!:D
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,πριν λιγες μερες εκανα αναβαθμιση σε gingerbread 2.3.4, κ συνηδειτοποιησα οτι σαν ''ξεθωριασαν'' τα χρωματα.πριν το update ηταν πιο ζωντανα.εχει κανεις καμια ιδεα?τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λοιπόν

 

Βρήκα κάτι που νομίζω πως θα μπορέσει να καθοδηγήσει όποιον έχει ασχοληθεί με το ζήτημα με τη σύνδεση μου μέσω wifi.

Συνδέομαι στο ασύρματο δίκτυο. Οι μπάρες πρασινίζουν σε χρόνο dt. Κάνω κλικ και βλέπω το ip address: ΧΧΧ.ΧΧΧ.1.128.

Όλα οκ. Πλοηγούμαι κανονικά. Αφήνω το κινητό στην άκρη. Το ξαναπίανω, το ξυπνάω και βλέπω λευκές μπάρες. Τσεκάρω το IP: XXX.XXX.2.123. Είναι αδύνατο να πλoηγηθώ οπουδήποτε.

 

 

Συνδέομαι στο ασύρματο δίκτυο. Οι μπάρες λευκές. Δεν λένε να ασπρίζουν. Aδύνατο να πλoηγηθώ οπουδήποτε. Τσεκάρω το IP: XXX.XXX.2.123.

 

Νομίζω πώς είναι φανερό τι φταίει λοιπόν. Θα ήθελα τη βοήθεια σας! Πως συνέβη και πως διορθώνεται;

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα εκει και το αφησα αφου πιο πριν μιλησα με τεχνικο και μου ελεγε πως εχει προβλημα η εγκατασταση μεσω wifi κ πως ειναι η τελευταια εκδοση αυτη που μπορω να βαλω. του απαντησα πως το νεξους το αγορασα με την 2.3.4 και πως ετσι κ αλλιως ειναι το πρωτο που την πηρε κ τελικα λεει πως θα μιλησει με τη σαμσουνγκ για να δει τι θα του πουνε. φοβερα πραγματα.

 

Καλησπερα. Απλα να αναφερω πως πηρα το τηλεφωνο με την 2.3.4 οπως ηθελα αυτη τη φορα (δια μαγειας την βρηκανε :P). Οι

bootloaders ειναι ακομα ξεκλειδωτοι αλλα μου ειπε(ο τεχνικος οχι ο υπαλληλος, αυτοι δεν ξερουν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ουτε μερικα βασικα πραγματα, τεσπα) πως δεν υπαρχει θεμα καθως το εχουν κανει οι ιδιοι και φαινεται στο ιστορικο του καθε κινητου που εχουν επισκευασει και απο την στιγμη που δε θα εχω κατι μη επισημο επανω ή να ειμαι root, η εγγυηση ισχυει κανονικα. Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κλειδώνουν ξανά τους bootloaders ή γιατί δεν το κάνεις και μόνο σου;

Αν έχεις Windows πρέπει να περάσεις τους drivers της Samsnung στον υπολογιστή σου και για το Android μετά μέσα από το device manager. Θα χρειαστείς λογικά και έναν φάκελο που μέσα να έχεις το αρχείο fastboot.exe. Μετά απλά από Command Prompt (CMD) πηγαίνεις στην διαδρομή που είναι ο φάκελος και μετά γράφεις fastboot oem lock αν θυμάμαι καλά και κλειδώνει ξανά.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...