Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα ρωτησει σε προηγουμενο post αν μπορω απο το κινητο να κανω βιντεοκλιση, οχι απο skype ή παρομια προγραμματα τετοιου ειδους αλλα απο το δικτυο και μου απαντησαν πως οχι. Στην επαφη τωρα εμενα μου βγαζει αν θελω να κανω κλιση κανονικα η απο skype. Υπαρχει κανενα προγραμμα που να μπαινει στις επαφες και να μπορω να κανω βιντεοκλιση. Μου κανει εντυπωση που ενα τετοιο κινητο δεν κανει βιντεοκλιση ενω ενα παλιο 5νταετιας Nokia 6280 που εχω να κανει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είναι θέμα αν είναι καινούριο ή όχι το κινητό. Στο καθαρό Android όπως είναι το Nexus One και το Nexus S δεν γίνεται βίντεο κλήση μέσω δικτύου γιατί δεν έχει βάλει αυτή την δυνατότητα η Google. Στο Galaxy S για παράδειγμα που είναι σχεδόν ίδιο μετό Nexus S γίνεται βίντεο κλήση από την 2.2 (τουλάχιστον) γιατί το πρόσθεσε η Samsung.

Τώρα για το ΑΝ υπάρχει πρόγραμμα δεν έχω βρει κανένα που να επιτρέπει την βίντεο κλήση μέσω 3G.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα αν είναι καινούριο ή όχι το κινητό. Στο καθαρό Android όπως είναι το Nexus One και το Nexus S δεν γίνεται βίντεο κλήση μέσω δικτύου γιατί δεν έχει βάλει αυτή την δυνατότητα η Google. Στο Galaxy S για παράδειγμα που είναι σχεδόν ίδιο μετό Nexus S γίνεται βίντεο κλήση από την 2.2 (τουλάχιστον) γιατί το πρόσθεσε η Samsung.

Τώρα για το ΑΝ υπάρχει πρόγραμμα δεν έχω βρει κανένα που να επιτρέπει την βίντεο κλήση μέσω 3G.

 

 

http://www.i-live.gr/th-android-2-3-4-video-call/

 

Στην σελιδα που εχω παραθεσει πιο πανω αναφερει αυτο:

"Επιπλέον δεν θα υπάρχει κανένας περιορισμός και έτσι όλες οι κλήσεις θα μπορούν να γίνονται και μέσω 3G δικτύων εκτός βέβαια από ασύρματα δίκτυα."

Θα μπορει να κανει απο 3G ή πρεπει να μπεις στο internet? Αν και το δημοσιευμα ειναι απο τον Απριλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες 2.3.5 ΟΤΑ πότε θα πάρουμε επίσημα;
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες 2.3.5 ΟΤΑ πότε θα πάρουμε επίσημα;

 

Ουσιαστικά νομίζω οι αλλαγές είναι για το 4G μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες 2.3.5 ΟΤΑ πότε θα πάρουμε επίσημα;

Aκόμα δεν εχουν ανακοινωσει κατι επισημο.Παντως με την NSCollb που ειναι βασισμένη σε 2.3.5 το κινητό γίνεται πύραυλος...και το UI κατα 90% ειναι σαν stock (περα απο μερικές προσθήκες λόγω cyanogen).

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησουλες..

Στο myphone στις επιλογες avatar.. παταω sumsung για να βρω το nexus s αλλα δεν το βρισκω..μπορειτε να με βοηθησετε??

Κατεβασα απο μαρκετ την εφαρμογη adobe flash player 10.3 κανει δουλεια στα video και γενικα?? μπορω να την ανοιξω ή απλα την κανουμε εγκατασταση και τρεχει μονη της??

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησουλες..

Στο myphone στις επιλογες avatar.. παταω sumsung για να βρω το nexus s αλλα δεν το βρισκω..μπορειτε να με βοηθησετε??

Κατεβασα απο μαρκετ την εφαρμογη adobe flash player 10.3 κανει δουλεια στα video και γενικα?? μπορω να την ανοιξω ή απλα την κανουμε εγκατασταση και τρεχει μονη της??

 

Το avatar του Nexus S αν δεν κάνω λάθος είναι εκει που λεει λοιπές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο μαρκετ την εφαρμογη adobe flash player 10.3 κανει δουλεια στα video και γενικα?? μπορω να την ανοιξω ή απλα την κανουμε εγκατασταση και τρεχει μονη της??

 

Κάνει πολύ καλά τη δουλειά της. Την κάνεις εγκατάσταση και τρέχει μόνη της..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες με το nexus διαπίστωσα το εξής. Όταν υπάρχει ενεργή σύνδεση με ακουστικό bluetooth δεν γίνεται αυτόματη επανασύνδεση σε περίπτωση που απομακρύνω το ακουστικό. Πρέπει να το κάνω χειροκίνητα. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά; (Η δοκιμή έγινε με MW600 και BH-109).
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το ακουστικά, αλλά εμένα μου βγάζει λίγο το λάδι μέχρι να συνδεθεί με bluetooth με το pc....

 

Παιδιά θέλω να σας ρωτήσω κάτι για το μαγικό - ειλικρινά - Swype. Η έκδοση που έδωσε ο sakiss δουλεύει άψογα. Έψαξα βέβαια λίγο και τα είδα τα εξής: Στη νεότερη, όπως είπε και ο φίλος, δεν έχει Ελληνικά. Παράλογο; Κάπως θα τα προσθέτουμε... Επίσης εδώ http://forum.mobilism.org/viewtopic.php?f=426&t=206618&start=255 βρήκα μια νεότερη έκδοση που ένα παιδί την έφτιαξε να έχει μόνο Ελληνικά και Αγγλικά μέσα. 1. Η τελευταία στο site είναι 3.25, πώς αυτή που δίνει είναι 3.8; 2. Ξέρει κανείς αν μπορούμε να προσθέτουμε γλώσσες στο Swype?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Θα ηθελα να κανω επανφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο κινητο. Εχω το file expert και θα ηθελα να μου πειτε πως να κρατησω κατι εφαρμογες που θελω μετα την επαναφορα. Στο file expert εχει μια επιλογη backup πηγαινων εκει επιλεγω πια προγραμματα θελω να κρατησω και μετα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων? Μετα οι εφαρμογες που θα βρισκονται? θα πρεπει να κανω κατι εγω ή θα βρισκονται στο Μενου οπου ειναι.

Και κατι τελευταιο στα τρεχον προγραμματα μου δειχνει οτι ειναι ανοιχτες εφαρμογες που εγω δεν εχω ανοιξει ή αν ανοιξω τις ξανακλεινω και αυτες εμφανιζονται παλι σαν τρεχων εφαρμογες, γιατι γινεται αυτο? δεν υπαρχει τροπος να μην γινεται αυτο? γιατι λογικα θα μου καταναλωνει περισσοτερο πανταρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το ακουστικά, αλλά εμένα μου βγάζει λίγο το λάδι μέχρι να συνδεθεί με bluetooth με το pc....

 

Παιδιά θέλω να σας ρωτήσω κάτι για το μαγικό - ειλικρινά - Swype. Η έκδοση που έδωσε ο sakiss δουλεύει άψογα. Έψαξα βέβαια λίγο και τα είδα τα εξής: Στη νεότερη, όπως είπε και ο φίλος, δεν έχει Ελληνικά. Παράλογο; Κάπως θα τα προσθέτουμε... Επίσης εδώ http://forum.mobilism.org/viewtopic.php?f=426&t=206618&start=255 βρήκα μια νεότερη έκδοση που ένα παιδί την έφτιαξε να έχει μόνο Ελληνικά και Αγγλικά μέσα. 1. Η τελευταία στο site είναι 3.25, πώς αυτή που δίνει είναι 3.8; 2. Ξέρει κανείς αν μπορούμε να προσθέτουμε γλώσσες στο Swype?

Eγω δινω την 2.6...το GS 2 επίσημα φοράει 2.7.Απο 2.7 και μετα οι devs δεν εχουν ξαναβαλει ελληνικα...ουτε η τελευταια 3.5 εχει ελληνικα απλως στο GS 2 βγήκε μια μοντα για υποστηρηξη ελληνικων....οπου για να εχεις ελληνικα επιλεγεις απο το Menu Γαλλικα.Οσο ειχα το GS 2 δεν με βολεψε το μονταρισμενο 3.5 (εκανε πολλα λαθη στην προβλεψη λεξεων) και χρησιμοποιουσα το stock 2.7.Στο Nexus S δοκιμασα μπας και δουλεψει το μονταρισμενο 3.5 αλλα δεν....
Link to comment
Share on other sites

Eγω δινω την 2.6...το GS 2 επίσημα φοράει 2.7.Απο 2.7 και μετα οι devs δεν εχουν ξαναβαλει ελληνικα...ουτε η τελευταια 3.5 εχει ελληνικα απλως στο GS 2 βγήκε μια μοντα για υποστηρηξη ελληνικων....οπου για να εχεις ελληνικα επιλεγεις απο το Menu Γαλλικα.Οσο ειχα το GS 2 δεν με βολεψε το μονταρισμενο 3.5 (εκανε πολλα λαθη στην προβλεψη λεξεων) και χρησιμοποιουσα το stock 2.7.Στο Nexus S δοκιμασα μπας και δουλεψει το μονταρισμενο 3.5 αλλα δεν....

 

Πάντως αυτήν τη στιγμή γράφω με την 3.8 η οτιδήποτε υποτίθεται ότι είναι αυτή στο λινκ και δουλεύει άψογα! Είναι αληθινά μαγικό πρόγραμμα..

 

Όσο για ρίο back up ποίοπου αναφέρθηκε πριν, δεν νομίζω ότι με το file expert γίνεται...αλλά ας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα. Σίγουρα γίνεται με Titanium back up.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Θα ηθελα να κανω επανφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο κινητο. Εχω το file expert και θα ηθελα να μου πειτε πως να κρατησω κατι εφαρμογες που θελω μετα την επαναφορα. Στο file expert εχει μια επιλογη backup πηγαινων εκει επιλεγω πια προγραμματα θελω να κρατησω και μετα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων? Μετα οι εφαρμογες που θα βρισκονται? θα πρεπει να κανω κατι εγω ή θα βρισκονται στο Μενου οπου ειναι.

Και κατι τελευταιο στα τρεχον προγραμματα μου δειχνει οτι ειναι ανοιχτες εφαρμογες που εγω δεν εχω ανοιξει ή αν ανοιξω τις ξανακλεινω και αυτες εμφανιζονται παλι σαν τρεχων εφαρμογες, γιατι γινεται αυτο? δεν υπαρχει τροπος να μην γινεται αυτο? γιατι λογικα θα μου καταναλωνει περισσοτερο πανταρια.

 

Χονδρικα σου λεω οτι προτεινω να κανεις backup με το titanium.Δημιουργει backup φακελο στην sd τον οποιο μπορεις να τον κανεις copy στο pc σου.Και μετα απο φλασαρισμα/format data etc αφου κανεις install το titanium και πεταξεις τον backup φακελο στην sd εχει το προγραμμα επιλογη για restore των εφαρμογων.Απευθυνσου εδω για οποιαδηποτε απορια εχεις περι android.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=270440

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

 

Πολλες απο αυτες τις εφαρμογες μενουν ανοιχτες γιατι δεν βγαινεις με το back button αλλα με το home.

https://market.android.com/details?id=com.rechild.advancedtaskkiller&feature=search_result

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση! Το task manager καπου ειχα διαβασει οτι κανει κακο στο λειτουργικο, ισχυει? Οταν βλεπω ανοιχτες εφαρμογες μπορω να το χρησιμοποιω χωρις κανενα προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση! Το task manager καπου ειχα διαβασει οτι κανει κακο στο λειτουργικο, ισχυει? Οταν βλεπω ανοιχτες εφαρμογες μπορω να το χρησιμοποιω χωρις κανενα προβλημα?
Θα πρότεινα μόνο γιαυτες που εχεις ανοιξει εσυ.Εγω δεν το χρησιμοποιω καθολου.Αν απο τις εφαρμογες βγαινεις με το back button ειναι σα να τις κλεινεις ενω με το home button τρεχουν στο παρασκηνιο με την ελαχιστη καταναλωση μπαταριας. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για backup δεδομένων ποια εφαρμογή προτείνετε χωρίς να είμαι root? To Titanium Backup παίζει χωρίς root? Στο market, ποια εφαρμογή είναι?

Επίσης, εφαρμογή για zoom στην κάμερα?

Για Internet χρησιμοποιώ το opera mini. Για να βλέπω embedded βιντεάκια πρέπει να κατεβάσω ξεχωριστά flash Player? Ποιόν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για backup δεδομένων ποια εφαρμογή προτείνετε χωρίς να είμαι root? To Titanium Backup παίζει χωρίς root? Στο market, ποια εφαρμογή είναι?

Επίσης, εφαρμογή για zoom στην κάμερα?

Για Internet χρησιμοποιώ το opera mini. Για να βλέπω embedded βιντεάκια πρέπει να κατεβάσω ξεχωριστά flash Player? Ποιόν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Για εφαρμογές συζητάμε εδώ :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249&page=181

Link to comment
Share on other sites

Ok sakiss απλά θεώρησα ότι αν έγραφα εκεί πχ για την εφαρμογή με zoom (λόγω ότι το Nexus μας δεν έχει) θα με παρέπεμπαν εδώ! Σαν δημόσια υπηρεσία ένα πράμα! ;)
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κάτι περίεργο με το nexus s και το μικρόφωνο του headset (που έχει στο κουτί του).

2 φίλοι που πήραν το nexus s πρόσφατα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όταν χρησιμοποιούν το headset για κάποια κλήση ακούν κανονικά από τα ακουστικά αλλά το μικρόφωνο του headset είναι νεκρό ! Δεν ακούγεται τίποτα στην άλλη γραμμή...

Δοκιμάσαμε τα headset τους σε ένα Galaxy SII , αλλά εκεί δουλεύουν κανονικά (!) , το οποίο σημαίνει ότι δεν είναι ελαττωματικά.

 

Έχετε την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ? Και τα 2 Nexus s φοράνε την τελευταία έκδοση 2.3.4.

Link to comment
Share on other sites

για σας θέλω να συνδέσω το Nexus με το PC μέσω του Samsung Kies,προσπάθησα με καλώδιο αλλα τίποτα,το ιδιο και με το bloutooth,μηπως ξέρετε πως γίνετε???
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν δεν κανω λαθος το nexus s δεν υποστηριζεται απο το kies.

 

Δεν κάνεις λάθος και δεν το θεωρώ μειονέκτημα αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...