Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ βλέπω ότι η συσκευή απέκτησε άλλο αέρα. Κοντεύει 2 χρόνων το κινητό και με το JB συμπεριφέρεται αξιοπρεπώς.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ βλέπω ότι η συσκευή απέκτησε άλλο αέρα. Κοντεύει 2 χρόνων το κινητό και με το JB συμπεριφέρεται αξιοπρεπώς.

 

Κι εγώ πιστεύω ότι έγινε πιο αεράτη και προπαντός πιο αξιόπιστη και παραμένει σταθερή όσο περνάει η ώρα. Δεν βλέπω να χρειάζεται reboot, αν και είναι νωρίς ακόμη. Παρόλο που η ραμ είναι λίγη, νομίζω ότι κάνει καλύτερη διαχείριση απ' ότι με την ics. Πέρα βέβαια από την βελτίωση στην ταχύτητα σε όλες τις εργασίες. Τώρα κανένα σπασιματάκι στα animations δεν είναι και τίποτα σοβαρό σε σχέση μ' αυτά που συνέβαιναν επί ics.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μισάωρο που το δοκίμασα πριν 4-5 μέρες κολλούσε σε σχέση με το 4,0,4 αλλά από τότε είναι μια χαρά, αρκετά γρήγορο και ομαλό.

 

Μόνο που βρήκα κάτι, προσπαθήστε να εισάγετε δεδομένα σε φόρμες, σε σελίδες στο ίντερνετ. Δεν προχωράει, μένει στον έναν χαρακτήρα. Πχ, η μπάρα αναζήτησης στο In.gr, κάποιες φόρμες σε σελίδες.

Στο Google.gr (στη μπάρα αναζήτησης μέσα στη σελίδα) λειτουργεί. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εχει και αλλα :lol:

 

ευτυχώς γιατί άρχισα να ψάχνω μήπως το χω πειράξει κ δεν έρχεται το update

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

κανένα κολπάκι να πάρω τη jb με ΟΤΑ? (όπως το κολπάκι με την ICS)

 

update: ok, έκανα το γνωστό κολπο και τώρα κατεβαίνει η αναβάθμιση

Edited by maya2011
Link to comment
Share on other sites

για αρχη πολυ καλη η jelly bean. εγινε πιο ομαλη η κυληση και η ολη εμπειρια με το κινητο.

δεν εχω διαπιστωσει κολληματα και "μπαγκιες" , ισα ισα που μου ξεκολλησε απο ενα σφαλμα που ειχε γινει με το οριο στη χρηση δεδομενων,που δεν μου ανοιγε το παραθυρο οταν εθεσα το οριο.

αυτο που μου αρεσει ειναι πως εχει περισσοτερες επιλογες απο πριν.απο την καμερα μεχρι τις ρυθμισεις,εχουν γινει βελτιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα στο να μη δονείται το κινητό στη λήψη μηνύματος με JB; Έχω πελαγώσει, οι ρυθμίσεις, τόσο της stock εφαρμογής (που χρησιμοποιώ τωρα) όσο και του GoSMS είναι έτσι ώστε να δονείται αλλά δε γίνεται τίποτε. Το test notification του GoSMS γράφει ότι η δόνηση ενώ είναι set to ON ενεργοποιείται μόνο με το κινητό στη δόνηση. Είναι άλλο ένα bug της JB; Με ICS δεν είχα πρόβλημα.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη κατανάλωση στο Google Now ή είναι η ιδέα μου!

 

Είναι κάπως μεγάλη η κατανάλωση όντως

 

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα στο να μη δονείται το κινητό στη λήψη μηνύματος με JB; Έχω πελαγώσει, οι ρυθμίσεις, τόσο της stock εφαρμογής (που χρησιμοποιώ τωρα) όσο και του GoSMS είναι έτσι ώστε να δονείται αλλά δε γίνεται τίποτε. Το test notification του GoSMS γράφει ότι η δόνηση ενώ είναι set to ON ενεργοποιείται μόνο με το κινητό στη δόνηση. Είναι άλλο ένα bug της JB; Με ICS δεν είχα πρόβλημα.

 

Μόνο στο αθόρυβο δεν ενεργοποιείται η δόνηση στην στοκ εφαρμογή; Για το gosms που δοκίμασα δουλεύει με το κινητό όταν το έχω στη δόνηση. Ποια επιλογή έχεις; Always;

Τη στοκ πειραγμένη χρησιμοποιείς ή απλά στέλνεις με 70 χαρακτήρες; Θα ήταν ωραία να βρίσκαμε μια τέτοια καθώς μ' αρέσει πιο πολύ από gosms, αλλά οι 70 χαρακτήρες είναι πάρα πολύ λίγοι.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο αθόρυβο δεν ενεργοποιείται η δόνηση στην στοκ εφαρμογή; Για το gosms που δοκίμασα δουλεύει με το κινητό όταν το έχω στη δόνηση. Ποια επιλογή έχεις; Always;

Τη στοκ πειραγμένη χρησιμοποιείς ή απλά στέλνεις με 70 χαρακτήρες; Θα ήταν ωραία να βρίσκαμε μια τέτοια καθώς μ' αρέσει πιο πολύ από gosms, αλλά οι 70 χαρακτήρες είναι πάρα πολύ λίγοι.

Η επιλογή είναι να δονείται πάντα αλλά στην πράξη δε συμβαίνει. Το ίδιο γινόταν και με το GoSMS. Εννοείται ότι πριν από το πέρασμα της JB έκανα full wipe και fresh install εφαρμγών.

 

Με full stock στέλνω μηνύματα (με 70 χαρ. πλέον διότι πριν είχα το GoSMS κι έστελνε κεφαλαία) και δεν έχω πρόβλημα διότι στέλνω λίγα και δεν πιάνω ποτέ (μα ποτέ!) το όριο του πακέτου μου.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή είναι να δονείται πάντα αλλά στην πράξη δε συμβαίνει. Το ίδιο γινόταν και με το GoSMS. Εννοείται ότι πριν από το πέρασμα της JB έκανα full wipe και fresh install εφαρμγών.

 

Με full stock στέλνω μηνύματα (με 70 χαρ. πλέον διότι πριν είχα το GoSMS κι έστελνε κεφαλαία) και δεν έχω πρόβλημα διότι στέλνω λίγα και δεν πιάνω ποτέ (μα ποτέ!) το όριο του πακέτου μου.

 

Το δοκίμασα τώρα με τη στοκ εφαρμογή και έκανε δόνηση. Το έβαλα στο always.

Κι εγώ έτσι έλεγα (χρησιμοποιώ κυρίως gtalk τώρα πια), αλλά σήμερα έτυχε να στείλω 3 τριπλά μηνύματα. Σκέψου πόσο θα έβγαινε με τη στοκ. Θα κοιτάξω xda μήπως βγήκε καμία για stock odex. Είναι και πιο γρήγορη η στοκ μου φαίνεται από gosms.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο nexus s. Έρχομαι από wp 7.5 trophy και έψαχνα για το desire s αλλά δεν βρήκα συσκεύη μη πειραγμένη,έτσι αποφάσισα για το nexus s, από την εμπειρία σας πράτω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση ΟΤΑ γίνεται μόνο μέσω WiFi? Δε μου δίνει επιλογή μέσω δικτύου κινητής. Και συγκεκριμένα μου εμφανίζει τη φράση "μέσω WiFi μόνο μέχρι 21.54". Τι εννοεί ακριβώς; Μετά τη συγκεκριμένη ώρα θα χαθεί η αναβάθμιση;

 

Τροποποίηση: αν περιμένεις μέχρι την ώρα που λέει τότε αρχίζει το κατέβασμα μέσω δικτύου κινητής. Οπότε όλα εξελίσσονται πλέον ομαλά.

Edited by eclair
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μάλλον έτρεχα υπερβολικά καλή ICS ROM (Slim ICS & Matrix kernel) γιατί το JB μου φαίνεται αργό. Πέρσα σχεδόν κατευθείαν JellyBelly και τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά όχι όπως πριν. Όποιος είναι στοκ και root, για όνομα της Google αλλάξτε τον IO scheduler σε deadline/noop γιατί ο cfq δεν την παλεύει κάστανο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μάλλον έτρεχα υπερβολικά καλή ICS ROM (Slim ICS & Matrix kernel) γιατί το JB μου φαίνεται αργό. Πέρσα σχεδόν κατευθείαν JellyBelly και τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά όχι όπως πριν. Όποιος είναι στοκ και root, για όνομα της Google αλλάξτε τον IO scheduler σε deadline/noop γιατί ο cfq δεν την παλεύει κάστανο.

 

Και εγώ είναι με slim ics και matrix και δε πάω σε jb αν δεν βγάλουν και οι δυο αναβάθμιση.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση με τον opera δεν μπορώ να ανοίξω σελίδα ενώ με τον stock δεν παίζει κανένα video. Τί μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το κινητό έγινε πιο γρήγορο. δεν ήμουν ποτέ σε custom για να ξέρω πως είναι, αλλά σίγουρα η jb είναι καλύτερη από ics
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση με τον opera δεν μπορώ να ανοίξω σελίδα ενώ με τον stock δεν παίζει κανένα video. Τί μπορεί να φταίει;

 

Αν ο Opera με το που πάει να ανοίξει... κλείνει

πήγαινε στο applications, βρες το opera και κάνε clear data

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν συγκρινουμε stock ics kai jb σαφως η jb ειναι γρηγοροτερη,μου φενετε η οθονη εχει καλητερη αποκριση και γενικα το κινητο παει πιο στρωτα...Τα μονα μειον για μενα ειναι το tv effect ατο κλειδωμα που αλλοτε φευγει και αλλοτε εμφανιζετε κανονικα.Στην μπαταρια δεν ειδα μεγαλη διαφορα αλλα ακομα δεν το εχω φορτισει μετα το update για να εχω μια καλη εικονα και του εχω βγαλει και λιγο την πιστη οποτε θα το εξακριβωσω στο φορτισμα..
Nexus s i9023-/CM 10(stable)-/
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πλεον 3 μερες με jb εχουμε και λεμε: απιστευτη ταχυτητα και αποκριση. Η συσκευη εχει αλλο αερα και ολα αστραπιαια. Οι custom roms καποιες εχουν σαν μοναδικο σκοπο δημιουργιας την ταχυτητα και λογικα να ειναι πιο γρηγορες απο τις κανονικες, αλλα ρε παιδια η αισθηση που πηρα με την jb ειναι σα να φοραω custom rom στη συσκευη. Οσο περνανε οι μερες και την δοκιμαζω νιωθω οπως με το galaxy s που του εβαλα custom με αλλο filesystem, τοση διαφορα απο την ics σε αισθηση.

 

Η καταναλωση μπαταριας αν και αρχικα μου φαινοταν ιδια τελειως με ics νομιζω πως ειναι λιγο βελτιωμενη, αλλα ακομα ειναι νωρις και δε το εχω τεσταρει πληρως. Παντως δε το λες αρνητικο σημειο.

 

Θετικο για μενα ειναι οτι πλεον μερικα apps/games ανοιγουν και φορτωνουν αισθητα πιο γρηγορα. Ενω επισης μετα απο παρατεταμενη χρηση σε μια εφαρμογη που λογικα θα εκανε το launcher να κανει reset, τωρα αυτο δε συμβαινει ποτε! Τουλαχιστον δε το εχει κανει σε μενα ακομα! Και ακομα δεν εχω κανει επαναφορα ή restart 2o μετα το update, πραγμα που συμβαινει πρωτη φορα γιατι στα προηγουμενα ειχα θεματα, ενω τωρα ολα πανε ρολοι!

 

Αρνητικα μεχρι στιγμης εχω 2 να σημειωσω.

 

Το μοναδικο lag που ειναι υπαρκτο ακομα οταν ανοιγεις τον dialer καμια φορα. Το λεει και ο tesalat πιο πριν. Τουλαχιστον εχει μειωθει αυτη η καθυστερηση που υπηρχε παλια, αλλα ακομα υπαρχει ενα lag και το νιωθεις. Καμια σχεση και παλι με πριν.

 

Το crt off σβησιμο της οθονης που δεν υπαρχει. Εμενα απο την αρχη δε το εκανε, δε νομιζω οτι υπαρχει ή ειναι bug γιατι δε το εχω δει καθολου στα απειρα κλεισιματα που εχω κανει. Και παλι ομως για μενα δεν ειναι σημαντικο αν το εβγαλαν τελικα, η καθυστερηση του dialer ειναι πιο σημαντικη προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...