Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κανένα δίωρο που "παλεύω" να ρουτάρω τη συσκευή και τελικά τα κατάφερα με το 1 click root. Στις προσπάθειες όμως που έκανα, έχασα όλα τα δεδομένα και έγινε το τηλέφωνο όπως το αγόρασα. :lol: Γελάω γιατί απλά μερικές εφαρμογές είχα. Τις επαφές τις συγχρόνισα με το gmail και τις έχω ξανά. Υπάρχει τρόπος ό,τι κατέβασα από το market να γίνει κάποιος συγχρονισμός, κάτι τέλος πάντων; Για να μην τις κατεβάσω χειροκίνητα πάλι.

Επίσης, όταν μου βγάζει το Google στην εκκίνηση του τηλεφώνου έχει και μια κλειδαριά ξεκλείδωτη. Αυτό σημαίνει ότι είναι ξεκλείδωτος ο bootloader; Το οποίο περαιτέρω σημαίνει ότι εγκαθιστώ όποια rom θέλω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα.

διαβάζω εδώ και 2 μέρες το θέμα (απο τα τελευταία προς τα παλιά) και θα ήθελα να μου πείτε τι γίνετε με την RAM υποτίθεται οτι έχει 512 αλλά στην διαχείριση μου δείχνει 320!!! γιατί αυτό?

υπάρχει κάποιος καλώς οδηγός για root?

επίσης έχετε κάνει overclocking τον επεξεργαστή?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

512 είναι η συνολική, 320 είναι η ελεύθερη και διαθέσιμη για τον χρήστη. Η υπόλοιπη είναι δεσμευμένη από το λειτουργικό γιατί...ε εκείνη τη στιγμή που το πειράζεις, το λειτουργικό δουλεύει, δε θα πιάσει μνήμη; :)
Όχι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Μετά από έρευνα μεταξύ lg optimus black κυρίως για την οθόνη του, και nexus s , κατέληξα στο δεύτερο.

Στο media markt το nexus είχε 578 την ώρα που στο πλαίσιο είχε 299, και όταν το άκουσε ο πωλητής, μου είπε με « Με κλειστά μάτια nexus, να σου δώσω να μου πάρεις και εμένα ένα»

Λοιπόν, γενικά είμαι ευχαριστημένος με το τηλέφωνο, αν και δεν έχω πειραματιστεί αρκετά. Έχω διαβάσει 98 σελίδες, και πάνω κάτω έχω τις ίδιες απορίες οι οποίες οι περισσότερες λύθηκαν.

Θα ήθελα και εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις…

1) Ποιο είναι κατά την γνώμη σας το καλύτερο gps, που να περιέχει βέβαια ελληνικά (για να μην κάθομαι να βρίσκω αν η Συγγρού πχ γράφεται , sygrou, sygkrou, sygru και ούτω καθεξής.)

2) Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να ειδοποιεί για αναπάντητες, όταν δεν έχω προσέξει ότι υπάρχουν? Πχ το wildfire αναβόσβηνε ένα πράσινο λαμπάκι, στα nokia αναβόσβηνε το joystick…

3) Αναφορά ότι το sms έχει σταλεί, που υπάρχει αυτή η ρύθμιση?

4) Μεταφέροντας τις επάφές μου από το htc, μου τις δείχνει όλες διπλές. Ξέρει κανείς γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανείς το Nexus S White από το Πλαίσιο αυτές τις μέρες?

Το παρήγγειλα Παρασκευή βράδυ από το Site και με κάλεσαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο και ότι δε ξέρει πότε θα το παραλάβει!! Είναι κανείς άλλος σε αναμονή που να ξέρει κάτι άλλο?

Προσωπικά είπα να περιμένω μήπως έρθει.. Ή να πάω στο μαύρο που μάλλον θα έρθει πιο σύντομα απ' ότι μου είπε?

Link to comment
Share on other sites

Απο Κοτσοβολο και Electroworld ειναι εμπιστοσυνης η αγορα ; Το εχουν στην ιδια τιμη

 

To κουτι του εχει ταινια ασφαλειας απ'εξω ;

Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι για εφαρμογές συζητάμε στην αντίστοιχη ενότητα του android. :-)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απο Κοτσοβολο και Electroworld ειναι εμπιστοσυνης η αγορα ; Το εχουν στην ιδια τιμη

 

To κουτι του εχει ταινια ασφαλειας απ'εξω ;

 

Δεν βρίσκω λόγο να μην είναι εμπιστοσύνης, ειδικά από τόσο μεγάλα καταστήματα. Για όποιον ψάχνει συσκευή σήμερα... είναι ευκαιρία!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Σας έχει τύχει να χτυπάει το κινητό και να μην μπορείτε να το ξεκλειδώσετε για να απαντήσετε? Επίσης μήπως σας έχει τύχη και να χτυπάει και να φωτίζεται απλά η οθόνη χωρίς να δείχνει τίποτε άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει μονο οταν το έχω για αρκετή ώρα στην τσέπη και προφανώς ζεσταινεται παραπάνω από το κανονικό... όταν σου τύχει πατα απλα το πλαινο κουμπάκι που απενεργοποιει την οθονη για να κλείσει, ξανανοιξε το και απάντησε κανονικά...

 

 

 

 

 

Sent from my Xoom using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εκανα σημερα παραγγελια την συσκευη απο electroworld.ολα ok με την παραγγελια καταχωρηθηκε μου βγαζει τωρα οτι δρομολογειτε στο status αλλα απο οτι ειδα δεν το εχουν πλεον στην σελιδα τους.μαλλον τελειωσε οποτε δεν ξερω αν μου στειλουν τιποτα.το electroworld ουσιαστικα κωτσοβολος ειναι και δεν εχω ξαναπαρει απο εκει συσκευη.ελπιζω να ειναι αξιοπιστο και να μην παραεισαγωγης τα κινητα η τιποτα ανοιγμενα
Link to comment
Share on other sites

εκανα σημερα παραγγελια την συσκευη απο electroworld.ολα ok με την παραγγελια καταχωρηθηκε μου βγαζει τωρα οτι δρομολογειτε στο status αλλα απο οτι ειδα δεν το εχουν πλεον στην σελιδα τους.μαλλον τελειωσε οποτε δεν ξερω αν μου στειλουν τιποτα.το electroworld ουσιαστικα κωτσοβολος ειναι και δεν εχω ξαναπαρει απο εκει συσκευη.ελπιζω να ειναι αξιοπιστο και να μην παραεισαγωγης τα κινητα η τιποτα ανοιγμενα

 

Θα το διαπιστωσεις συντομα. Μπορει καποιος να μου πει τελικα αν υπαρχει καποιου ειδους ταινια ασφαλειας ή οτιδηποτε που να δειχνει οτι ενα κουτι δεν ανοιχτηκε ; Γιατι στα unboxing βλεπω τα κουτια να ανοιγουν πολυ ευκολα και με ανησυχει πολυ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Νεος στο φορουμ. Νεος σε smartphone, νεος σε android!!!

Αρχιζω με μια απαντηση. Αγορασα χθες το κινητο απο τον Κωτσοβολο (στο Πλαισιο ειχε εξαντληθει) και ασφαλως ειχε την ταινια ασφαλειας κανονικοτατα. Παρεμπιπτοντως οι πωλητες αλλων καταστηματων (Βοντα-Γουι..-Γερμ...κλπ κλπ) δεν ειχαν ιδεα για ποιο λογο το ιδιο κινητο που εκεινοι το δινουν 570+€ αλλοι το εχουν 300€...

 

Βρισκομαι ακομα στην αρχη και ηδη γεματος αποριες:

 

1. Στο παλιο μου τηλεφωνακι samsung U-600 εβαζα το καλωδιακι USB, το εβλεπε ο υπολογιστης, ανοιγε η σουιτα και εκανα synchronisation τις επαφες μου με το Outlook. Σε αυτο το μαραφετι τωρα πώς στην ευχη γινεται αυτο? Συνδεω μεν το USB και εγκατεστησα μια εφαρμογη -Μy phone exlporer server στο pc και client στο τηλεφωνο- αλλα οταν την ανοιγω μού λεει οτι δεν υπαρχει συνδεδεμενο τηλεφωνο (παροτι υπαρχει).

 

 

2. Με ενδιαφερει να χρησιμοποιω το GPS αλλα οχι μεσω ιντερνετ. Με την παραδοσιακη μεθοδο μεσω δορυφορου. Ποια εφαρμογη ταιριαζει? Ενδιαφερομαι να την αγορασω.

 

3. Αν το εχω καταλαβει σωστα, το κινητο για διαφορους λογους αναζητα συνδεση στο ιντερνετ. Και οταν δεν βρισκει καποιο wifi δικτυο, συνδεεται μεσω 3G? Tο εχω καταλαβει σωστα? Και αν ναι, πώς στην ευχη μπορω να το απενεργοποιησω αυτο? Διοτι δεν θελω να συνδεομαι αν δεν βρισκομαι σε wifi δικτυο.

 

Σας κουρασα, με συγχωρειτε αλλα δεν βρισκω τροπο να λυσω τις αποριες μου. Εχω χαθει αναμεσα σε ξενα forums για developers, με εφαρμογες που ζητανε συγκεκριμενη πλατφορμα Java κλπ κλπ κλπ και δεν εχω βγαλει ακρη.

Αν μπει κανενας στον κοπο να μου απαντησει, παρακαλω να το κανει σαν να ειμαι ο ηλιθιοτερος ανθρωπος του κοσμου.

Γιατι διαβασα περιπου 30 σελιδες αυτου του τοπικ και αδυνατω να τις παρακολουθησω. Ειστε προχωρημενοι :D

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα το διαπιστωσεις συντομα. Μπορει καποιος να μου πει τελικα αν υπαρχει καποιου ειδους ταινια ασφαλειας ή οτιδηποτε που να δειχνει οτι ενα κουτι δεν ανοιχτηκε ; Γιατι στα unboxing βλεπω τα κουτια να ανοιγουν πολυ ευκολα και με ανησυχει πολυ αυτο.

 

Τα κουτιά που έχουν είναι σφραγισμένα, μην σε ανησυχεί αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Νεος στο φορουμ. Νεος σε smartphone, νεος σε android!!!

Αρχιζω με μια απαντηση. Αγορασα χθες το κινητο απο τον Κωτσοβολο (στο Πλαισιο ειχε εξαντληθει) και ασφαλως ειχε την ταινια ασφαλειας κανονικοτατα. Παρεμπιπτοντως οι πωλητες αλλων καταστηματων (Βοντα-Γουι..-Γερμ...κλπ κλπ) δεν ειχαν ιδεα για ποιο λογο το ιδιο κινητο που εκεινοι το δινουν 570+€ αλλοι το εχουν 300€...

 

Βρισκομαι ακομα στην αρχη και ηδη γεματος αποριες:

 

1. Στο παλιο μου τηλεφωνακι samsung U-600 εβαζα το καλωδιακι USB, το εβλεπε ο υπολογιστης, ανοιγε η σουιτα και εκανα synchronisation τις επαφες μου με το Outlook. Σε αυτο το μαραφετι τωρα πώς στην ευχη γινεται αυτο? Συνδεω μεν το USB και εγκατεστησα μια εφαρμογη -Μy phone exlporer server στο pc και client στο τηλεφωνο- αλλα οταν την ανοιγω μού λεει οτι δεν υπαρχει συνδεδεμενο τηλεφωνο (παροτι υπαρχει).

 

 

2. Με ενδιαφερει να χρησιμοποιω το GPS αλλα οχι μεσω ιντερνετ. Με την παραδοσιακη μεθοδο μεσω δορυφορου. Ποια εφαρμογη ταιριαζει? Ενδιαφερομαι να την αγορασω.

 

3. Αν το εχω καταλαβει σωστα, το κινητο για διαφορους λογους αναζητα συνδεση στο ιντερνετ. Και οταν δεν βρισκει καποιο wifi δικτυο, συνδεεται μεσω 3G? Tο εχω καταλαβει σωστα? Και αν ναι, πώς στην ευχη μπορω να το απενεργοποιησω αυτο? Διοτι δεν θελω να συνδεομαι αν δεν βρισκομαι σε wifi δικτυο.

 

Σας κουρασα, με συγχωρειτε αλλα δεν βρισκω τροπο να λυσω τις αποριες μου. Εχω χαθει αναμεσα σε ξενα forums για developers, με εφαρμογες που ζητανε συγκεκριμενη πλατφορμα Java κλπ κλπ κλπ και δεν εχω βγαλει ακρη.

Αν μπει κανενας στον κοπο να μου απαντησει, παρακαλω να το κανει σαν να ειμαι ο ηλιθιοτερος ανθρωπος του κοσμου.

Γιατι διαβασα περιπου 30 σελιδες αυτου του τοπικ και αδυνατω να τις παρακολουθησω. Ειστε προχωρημενοι :D

 

Ευχαριστω πολυ

 

1.ενεργοποιησε τον αντοπισμο σφαλματων απο το μενου.

2.βαλε sygic ειναι πολυ καλο

3.πανε στις ρυθμισεις apn και απενεργοιησε τη συνδεση μεσω 3G

Link to comment
Share on other sites

Το 3 το εκανα. Σ'ευχαριστω πολυ.

Το 2 θα το κανω. Ειναι βεβαιο οτι το προγραμμα αυτο δεν χρειαζεται συνδεση με ιντερνετ για να δουλεψει?

Το 1 (ενεργοποιηση του εντοπισμου σφαλματων) οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα πώς γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Το 1 (ενεργοποιηση του εντοπισμου σφαλματων) οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα πώς γινεται.

 

 

ρυθμίσεις->εφαρμογές-> ανάπτυξη

Link to comment
Share on other sites

Το 3 το εκανα. Σ'ευχαριστω πολυ.

Το 2 θα το κανω. Ειναι βεβαιο οτι το προγραμμα αυτο δεν χρειαζεται συνδεση με ιντερνετ για να δουλεψει?

Το 1 (ενεργοποιηση του εντοπισμου σφαλματων) οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα πώς γινεται.

 

Το sygic δεν χρειαζεται συνδεση, ειναι βέβαιο. Για το 3) άλλο που ρωτάς πας Settings -> wireless & networks -> mobile networks (τελευταια επιλογη κατω κατω) -> ξετικάρεις την πρώτη επιλογή ( στα αγγλικα το αναφέρει ως "data enabled").

Για το 1) σου απάντησε ο rizla7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Τα βρηκα ολα.

Εκτος απο το βασικο!!!

Συνδεω το κινητο με το PC με USB. Και το κινητο δειχνει οτι συνδεθηκε και ο υπολογιστης το αναγνωριζει.

Παρ'ολα αυτα η εφαρμογη myphoneexplorer δεν βρισκει λεει συνδεδεμενο κανενα τηλεφωνο!!!

 

Αρα δεν μπορω να κανω τον συγχρονισμο με το Outlook.

Ειναι κατι που το εχει κανει κανενας αλλος με Nexus?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επειδή βγήκε η επιδότησή μου και είμαι ανάμεσα στο nexus S και Galaxy S, ήθελα να ρωτήσω εαν το nexus S υποστηρίζει ελληνικά από «μαμά» και swype.\

 

 

Ευχαριστώ

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΣΤΑ 299 ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ.

ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟ GREEK INPUT METHOD APO TO ANDROID MARKET ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΩΓΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επειδή βγήκε η επιδότησή μου και είμαι ανάμεσα στο nexus S και Galaxy S, ήθελα να ρωτήσω εαν το nexus S υποστηρίζει ελληνικά από «μαμά» και swype.\

 

 

Ευχαριστώ

Όχι. Ελληνικά μενού έχει, χωρίς Ελληνικά πληκτρολόγια. Για Swype θα χρειαστεί να κατεβάσεις την beta από το επίσημο site. :)

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΣΤΑ 299 ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ.

ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟ GREEK INPUT METHOD APO TO ANDROID MARKET ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΩΓΑ

Καλησπέρα σου και καλώς ήρθες στο forum. Θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Ευχαριστώ. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι έχω μεγάλη απώλεια μπαταρίας , ειδικά το βράδυ που το κινητό δεν χρησιμοποιείται , παρατήρησα ότι στο battery use το e-mail καταναλώνει το 80% της μπαταρίας! Είναι φυσιολογικό αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι έχω μεγάλη απώλεια μπαταρίας , ειδικά το βράδυ που το κινητό δεν χρησιμοποιείται , παρατήρησα ότι στο battery use το e-mail καταναλώνει το 80% της μπαταρίας! Είναι φυσιολογικό αυτό ?

 

Οχι δεν ειναι φυσιολογικο! Δοκιμασε να ξανα σεταρεις τις ρυθμισεις του email η κλεισε το αυτοματο συγχρονισμο η κατεβασε την εφαρμογη K9mail απο εδω http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=100x100&chl=market%3A//details%3Fid%3Dcom.fsck.k9&force-image.png ειναι πολυ καλη!!

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...