Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.

Ενω εχω βαλει το z4root και κανω ροοτ το κινητο, βαζω τον Astro file manager και βρισκω τις εφαρμογες Vodafone αλλα δεν τις σβηνει.

Εχει ιδεα κανεις τι γινεται?

Ετσι εψαχνα και οταν το πηρα και τελικα εβαλα rls4 αλλα σημερα αποφασισα να επιστρεψω στην μαμα ρομ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλα Χριστουγεννα!!!

 

root explorer θες γι αυτήν την δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια βοηθεια θα τρελαθω. Σήμερα το πηρα και δεν μπορω να συνδεθω καθολου σε wifi μονο αν πλησιασω παρα πολυ κοντα στο router. Επισης δεν βλεπει αλλα δικτυα γενικα, που με το omnia 2 τα βλεπω. Ειναι προβλημα του hardware ή ειναι χαλια η ληψη στο joy? ευχαριστω

 

αν το τσεκαρεις και με καποιο αλλο wifi και εχει την ιδια καλυψη πηγαινε το για αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

παρε μια γραφιδα να γραφεις και γω ειχα προβλημα με τα δαχτυλα επιανε τα διπλα γραματα με την γραφιδα ειναι οκ. το πληκτρολογιο αλαζει απλως το σερνεις με το δαχτυλο τα γραματα αλαζουνε απο ΕΝ>σε ΕL θα το δεις ειναι απλο..:)

 

Η γραφίδα δεν είναι λύση για μένα, δεν μπορώ να κουβαλάω ή να έχω στο νου μου την γραφίδα, άσε που με γραφίδα θες δύο χέρια για να γράψεις...

 

Επίσης μιας που οι απαντήσεις για το θέμα του πληκτρολογίου είναι αντιφατικές, αυτό που ρωτάω είναι αν μπορώ να βγάλω το qwerty και να έχω το κλασικό πληκτρολόγιο κινητών με 3 γράμματα ανά κουμπί και t9 (που υπάρχει στην αγγλική γλώσσα) ή κάτι παρόμοιο σε εναλλακτικό πληκτρολόγιο εκτός του qwerty που δίνει. Με το qwerty πραγματικά μου ήταν αδύνατο να γράψω και δεν είναι μόνο τα μηνύματα, ούτε καταχώρηση επαφών δεν θα μπορώ να κάνω (προσπάθησα και έφαγα 5 λεπτά να γράψω μια δοκιμαστική επαφή)

 

Όσοι το έχετε ρε παιδιά το δουλεύετε με γραφίδα; Είναι δυνατόν;

 

Τέλος επειδή δεν απαντήθηκε και είναι και αυτό σημαντικό, στέλνει ελληνικά μηνύματα με 160 χαρακτήρες;

 

Είμαι στο τσακ να το πάρω αλλά αν δεν υπάρχει λύση σε αυτά μάλλον θα το αφήσω...

Link to comment
Share on other sites

Η γραφίδα δεν είναι λύση για μένα, δεν μπορώ να κουβαλάω ή να έχω στο νου μου την γραφίδα, άσε που με γραφίδα θες δύο χέρια για να γράψεις...

 

Επίσης μιας που οι απαντήσεις για το θέμα του πληκτρολογίου είναι αντιφατικές, αυτό που ρωτάω είναι αν μπορώ να βγάλω το qwerty και να έχω το κλασικό πληκτρολόγιο κινητών με 3 γράμματα ανά κουμπί και t9 (που υπάρχει στην αγγλική γλώσσα) ή κάτι παρόμοιο σε εναλλακτικό πληκτρολόγιο εκτός του qwerty που δίνει. Με το qwerty πραγματικά μου ήταν αδύνατο να γράψω και δεν είναι μόνο τα μηνύματα, ούτε καταχώρηση επαφών δεν θα μπορώ να κάνω (προσπάθησα και έφαγα 5 λεπτά να γράψω μια δοκιμαστική επαφή)

 

Όσοι το έχετε ρε παιδιά το δουλεύετε με γραφίδα; Είναι δυνατόν;

 

Τέλος επειδή δεν απαντήθηκε και είναι και αυτό σημαντικό, στέλνει ελληνικά μηνύματα με 160 χαρακτήρες;

 

Είμαι στο τσακ να το πάρω αλλά αν δεν υπάρχει λύση σε αυτά μάλλον θα το αφήσω...

 

δυστυχως μονο qwerty ελληνικο υπαρχει τ9 οχι ελληνικο.χαρακτηρες 160 ναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Ενω εχω βαλει το z4root και κανω ροοτ το κινητο, βαζω τον Astro file manager και βρισκω τις εφαρμογες Vodafone αλλα δεν τις σβηνει.

Εχει ιδεα κανεις τι γινεται?

Ετσι εψαχνα και οταν το πηρα και τελικα εβαλα rls4 αλλα σημερα αποφασισα να επιστρεψω στην μαμα ρομ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλα Χριστουγεννα!!!

 

Γεια σου φίλε μου και Χρονια Πολλά!

 

Μόλις χτες τελείωσα με root και καθάρισμα οπότε σου δίνω τη συνταγή που ακολούθησα με επιτυχία - την έχει ποστάρει φίλος περίπου στη σελίδα 50-52, ας με συγχωρέσει που δεν τον κάνω quote αλλά είχα κάνει copy-paste τις οδηγίες του και τις τύπωσα χωρίς να καταγράψω και το όνομά του...

---------

Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το root explorer

http://www.mobilism.org/viewtopic.php?t=145138

Το οποίο είναι απλά ένας file manager ο οποίος όμως σε ροουταρισμένα κινητά δείχνει και τα αρχεία συστήματος.

Στην συνέχεια πάμε στο directory /system/app/

από όπου και σβήνουμε τα ανάλογα .apk και .odex

 

(vodafone360people.apk, vodafone360musicshop.apk, vodafonecustomize.apk, email.apk και email.odex κτλ)

 

(για την ακρίβεια αντί να τα σβήσουμε μπορούμε να τα κάνουμε move σε κάποιο φάκελο στην sd μην τυχόν αλλάξουμε ποτέ γνώμη και θελήσουμε να τα ξαναέχουμε)

-------

 

Στο root explorer για να σβήσεις η να κάνεις move με επιτυχία θα πρέπει να έχεις επιλέξει την επιλογή "mount R/W" στο φάκελο που δουλεύεις, αλλιώς δεν σβήνονται!! Εννοείται οτι αφήνεις κόπια από όλα στην sd για να είσαι σίγουρος!

 

Επίσης στο folder system/media θα βρεις τα default ringtones, εγώ σκότωσα με τη μία κάτι μλκ που είχε από μαμά και πέρασα 2-3 από το xperia x10mini που μου αρέσουν - όλα τα αρχεία εκεί είναι *.ogg , δεν δοκίμασα με mp3

 

Τέλος, αν έχεις το root explorer νομίζω δεν χρειάζεσαι τον Astro File Manager, αφού το 845 έχει καλό file explorer μαμά, που κάνει και install τα αρχεία apk.

Link to comment
Share on other sites

αν το τσεκαρεις και με καποιο αλλο wifi και εχει την ιδια καλυψη πηγαινε το για αλλαγη

 

Πηγε ηδη για αλλαγη, το τσεκαρισα με αλλο joy διπλα διπλα και τιποτα...

Φτου γκαντεμια, δεν με θελει το android....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τυραννιέστε με root explorer. Αφού έχετε κάνει root κατεβάστε το Titanum Backup (free) και κάνετε unistall με αυτό. Είναι πανεύκολο.

Μπορείς αν θέλεις να κάνεις freeze την εφαρμογή. Να υπάρχει κανονικά αλλά να μην τρέχει. Όποτε θες την ξαναενεργοποιείς.

 

Και μια ερώτηση. Καμιά καλή custom rom παίζει εκτός την Mr Edition? Η "The Celestial Teapot" λέει?

Συγνώμη αλλά 68 σελίδες είναι πολλές για παραμονή Χριστουγέννων. :-)

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τυραννιέστε με root explorer. Αφού έχετε κάνει root κατεβάστε το Titanum Backup (free) και κάνετε unistall με αυτό. Είναι πανεύκολο.

Μπορείς αν θέλεις να κάνεις freeze την εφαρμογή. Να υπάρχει κανονικά αλλά να μην τρέχει. Όποτε θες την ξαναενεργοποιείς.

 

Και μια ερώτηση. Καμιά καλή custom rom παίζει εκτός την Mr Edition? Η "The Celestial Teapot" λέει?

Συγνώμη αλλά 68 σελίδες είναι πολλές για παραμονή Χριστουγέννων. :-)

 

υπάρχουν αλλά όχι αξιόπιστες...:lol:

 

να ρωτήσω κάτι;;;

χρησιμοποιεί καείς την teapot με κάρτα vodafone και αν ναι του παρουσιάζει προβλήματα στην αρχική οθόνη;;;

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

1. τελικά πόση μνήμη έχει? 128 ή 256?

2. ο επεξεργαστής είναι στα 528 ή στα 600?

3. αν κάνεις overclock έχει κάτι να το σταματάει ή μπορείς να το ανεβάσεις μέχρι να σκάσει?

 

καλά Χριστούγεννα σε όλους

Edited by p8denu
Link to comment
Share on other sites

Την μαμα εκδοση που μπορω να την βρω?

Εχω την RLS4d αλλα μου "σκαει" η εφαρμογη με τα mail μεσω exchange.

Link to comment
Share on other sites

Την μαμα εκδοση που μπορω να την βρω?

Εχω την RLS4d αλλα μου "σκαει" η εφαρμογη με τα mail μεσω exchange.

 

υπαρχει ανεβασμενη εδω (μηνυμα 397)

http://www.megaupload.com/?d=5AXSFFZO

και εδω(μηνυμα 427)

http://rapidshare.com/#!download|938...ma_gr.7z|94377

και εδω (μηνυμα 423)

http://www.mediafire.com/?31amqqsxo0mg4mu

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο χτες οποτε με καλουν ή καλω μου βγαζει ενα μηνυμα οτι η εφαρμογη call.android. com ή καπως ετσι πρεπει να τερματιστει, και μετα μου βγαζεινα ξαναβαλω το πιν. Πως μπορω να το λυσω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο χτες οποτε με καλουν ή καλω μου βγαζει ενα μηνυμα οτι η εφαρμογη call.android. com ή καπως ετσι πρεπει να τερματιστει, και μετα μου βγαζεινα ξαναβαλω το πιν. Πως μπορω να το λυσω?

 

ρυθμισεις-απορρητο- επαναφορα εργοσταθιακων ρυθμισεων αφου κανεις ενα καλο back up επαφων -εφαρμογων με αυτο

mybackup pro 2.5.6 το εχω στα συνημμενα

 

http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=543147&highlight=mybackup+pro

Edited by tolios32
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος ειπε στους κινεζους πως οι Ελληνες εχουν λεπτα δαχτυλα και δεν εβαλαν αλλο πληκτρολογιο μονο στην δικη μας γλωσσα??

επειδη εχω μεγαλο προβλημα με το πληκτρολογιο- απορω πως δεν εχετε οι περισσοτεροι- υπαρχει καποια εφαρμογη να βαλουμε το γνωστο με τα 3 γραμματα ανα πληκτρο?? ειναι αδυνατο να γραψω, εστω και μια επαφη, οχι sms...

Εσεις πως μπορειτε??

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα την RLS4.Από εκείνη την στιγμή το κινητό σέρνεται και οι μισές εφαρμογές κρασάρουν.τελικά ρε παιδιά ποια είναι η καλύτερη Rom;κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι η RLS2 είναι η πιο σταθερή.Ισχύει αυτό;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εκανα επαναφορα σε vodafone εκδοση αλλα δεν μπορω να το ξαναβαλω σε bootloader mode για να του ξανακανω αναβαθμιση σε RLS4d.

 

Παταω το volume down + end call αλλα κολλαει στην κλεψυδρα, Πρεπει να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εκανα επαναφορα σε vodafone εκδοση αλλα δεν μπορω να το ξαναβαλω σε bootloader mode για να του ξανακανω αναβαθμιση σε RLS4d.

 

Παταω το volume down + end call αλλα κολλαει στην κλεψυδρα, Πρεπει να κανω κατι αλλο?

 

volume up+start call+power για να μπεις στο recovery (που αυτό θες να κάνεις)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μου φαινεται απιστευτο τους περισσοτερους να τους ενοχλουν τα εικονιδια της voda και να αλλαζουν ram (ή οπως αλλιως λεγεται) και οχι τα μικροσκοπικα κουμπακια που εχει για να γραψεις..
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μου φαινεται απιστευτο τους περισσοτερους να τους ενοχλουν τα εικονιδια της voda και να αλλαζουν ram (ή οπως αλλιως λεγεται) και οχι τα μικροσκοπικα κουμπακια που εχει για να γραψεις..

 

Rom λέγεται βασικά, και δεν είναι ότι μας ενοχλούν τα εικονίδια, είναι απλά εγκατεστημένες εφαρμογές που 99 στους 100 χρήστες ΔΕΝ χρησιμοποιούν, που κατάλαμβάνουν χώρο στον οποίο μπορείς να βάλεις άλλες εφαρμογές, και συν τοις άλλοις ξεκινάνε θες δεν θες με το startup του κινητού.

 

Κάποιοι από εμάς φυσικά δεν αλλάξαμε rom, αλλά rootarame το κινητό (δλδ απλά προσθέσαμε έναν superuser) και μετά τις σβήσαμε, χωρίς να βάλουμε κάποια custom rom.

 

Τα κουμπάκια είναι το "μείον" των 2.8 in, οποιοδήποτε κινητό με 2.8 in θα έχει αυτο το "θέμα". Για κινητό που έχεις εκτός σπιτιού είναι ότι πρέπει, προσωπικά με ενοχλούν στην τσέπη τα 3.5αρια+, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη

Edited by sqlinj
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η οθονη οπως λες κι εσυ..

Απλα αν γινοταν να αλλαξει το πληκτρολογιο στο κλασικο με τα τρια γραμματα ανα πληκτρο- δυνατοτητα που εχει για ολες τις γλωσσες πλην της δικης μας- θα ηταν πολυ πιο ευχρηστο και μπορω να πω το ιδανικο κινητο για την τιμη του.

Δεν μπορει,κατι θα εχει βγει ωστε να μπει κι αυτη η δυνατοτητα. Εδω αλλαζουμε ολο το κινητο, στο πληκτρολογιο θα κολλησουν??

Που ειναι ομως αυτη η εφαρμογη ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η οθονη οπως λες κι εσυ..

Απλα αν γινοταν να αλλαξει το πληκτρολογιο στο κλασικο με τα τρια γραμματα ανα πληκτρο- δυνατοτητα που εχει για ολες τις γλωσσες πλην της δικης μας- θα ηταν πολυ πιο ευχρηστο και μπορω να πω το ιδανικο κινητο για την τιμη του.

Δεν μπορει,κατι θα εχει βγει ωστε να μπει κι αυτη η δυνατοτητα. Εδω αλλαζουμε ολο το κινητο, στο πληκτρολογιο θα κολλησουν??

Που ειναι ομως αυτη η εφαρμογη ρωταω!

edit, τώρα είδα ότι στα ελληνικά δεν γίνεται, μισό όμως..

Edited by sqlinj
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις-απορρητο- επαναφορα εργοσταθιακων ρυθμισεων αφου κανεις ενα καλο back up επαφων -εφαρμογων με αυτο

mybackup pro 2.5.6 το εχω στα συνημμενα

 

http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=543147&highlight=mybackup+pro

 

Ευχαριστω λειτουργησε αυτο! Ελπιζω να μην το ξανακανει......

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την τρελοπαρεα..ειμαι νεο μελος κ οσο κ αν εψαξα δεν βρεικα καπου το πως να βαλω φοντο κ να να ειναι κανονικο οχι τεραστιο οπως μου το δειχνει γτ ωραια ολα τα αλλα αλλα ουτε μια φωτογραφια δεν μπορεις να βαλεις....ας με βοηθηση καποιος αν ξερει.....:p
Link to comment
Share on other sites

volume up+start call+power για να μπεις στο recovery (που αυτό θες να κάνεις)

 

Στο recovery δεν εχει flash from sd ειναι το αρχικο που ειναι "κλειστο"

Πρεπει σε πρωτη φαση να του βαλω το amonra και μετα οτι αλλο θελω.

Αλλα δεν μπαινει μεσα για να το κανω.

 

1. Flash a recovery image (tested with AmonRA.)

How to install - Windows, Linux and OSX

Download the recovery image of your choice above and extract the zip file

Put your device in bootloader mode - turn if off, then tap the powerbutton while holding the 'Volume Down' and 'End (Red)' keys

WINDOWS - double click 'install-recovery-windows.bat'

 

αυτο μου το εκανε την πρωτη φορα που το εκανα και περασα την rls4 τωρα που εβαλα την γνησια ΡΟΜ , δεν μπαινει σε αυτο το σημειο για να το ξανακανω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδιά.

 

Σαν ένας νέος χρήστης ενός smartphone με λειτουργικό android, θα ήθελα να με βοηθήσετε στις εξής απορίες που έχω:

 

 Υπάρχει ασφαλής και εύκολος τρόπος να αφαιρέσουμε από το τηλέφωνο τις εφαρμογές της VODAFONE (360 κλπ);;

 Μπορούμε άμεσα να κάνουμε αναβάθμιση σε Android 2.2;;

 Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσουμε το adobe flash plug in στην έκδοση 2.1;;

 Γιατί ενώ έχουμε τρέξει το task killer, κάποιες εφαρμογές ξανανοίγουν π.χ maps;;

 Μπορούμε να βάλουμε κάποιο άλλο πληκτρολόγιο (ελληνικά-αγγλικά) πιο εύχρηστο με μεγαλύτερους χαρακτήρες και πως;;

 Υπάρχει κάποιος video player που να υποστηρίζει και άλλα video format, πχ wmv, flv, swf, κ.λ.π ;;

 

 

Συγνώμη εάν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου, αλλά πιστεύω ότι οι «προχωρημένοι» τα έχουν ήδη λύσει όλα αυτά :)

 

Ευχαριστώ, προκαταβολικά όλους,

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...