Jump to content

Μπαταρίες κινητών τηλεφώνων


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσιολογικότατο. Οτιδήποτε αφορά το Xperia T μπορείς να το ρωτάς εδω.

 

Καλώς ήρθες! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 188
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι παίζει με τις "αυθεντικές" μπαταρίες χωρίς συσκευασία που βρίσκω σε διάφορα κινητάδικα στο Skroutz (για Samsung); Είναι τίποτα μεταχειρισμένες η μούφα μήπως;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πηρα μπαταρια χωρις συσκευασια(γνησια).Ειδα ημερομηνια παραγωγης 2012 και τους ρωτησα αν εχουν πιο καινουργια αλλα δεν ειχαν.Με διαβεβαιωσαν οτι ειναι καινουργια.Ειδα ενα μικρο σημαδακι στις επαφες και μου ειπαν οτι τεσταρουν να δουν αν δουλευει.Στην πρωτη φορτιση απογοητευθηκα,στην δευτερη καλυτερα,στην τριτη τωρα καπως καλυτερα.Τι λετε να συμβαινει;.Γινεται να ηταν σε 'αδρανεια' πχ λογο παλαιοτητας και σιγα-σιγα ενεργοποιειται;.
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, πολλές μπαταρίες για να αποδώσουν το μέγιστο και να σου προσφέρουν τα αναμενόμενα επίπεδα αυτονομίας (μιλάμε για άθικτη μπαταρία, ολοκαίνουργια) απαιτείται να πραγματοποιηθεί ένας πρώτος κύκλος φορτίσεων και ως σύνηθες μετά από τις 10-15 πρώτες φορτίσεις μπορείς να είσαι σίγουρος για το εάν σε καλύπτει ή όχι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, πολλές μπαταρίες για να αποδώσουν το μέγιστο και να σου προσφέρουν τα αναμενόμενα επίπεδα αυτονομίας (μιλάμε για άθικτη μπαταρία, ολοκαίνουργια) απαιτείται να πραγματοποιηθεί ένας πρώτος κύκλος φορτίσεων και ως σύνηθες μετά από τις 10-15 πρώτες φορτίσεις μπορείς να είσαι σίγουρος για το εάν σε καλύπτει ή όχι.

 

Ευχαριστω.Βασικα οταν ειμαι στο ιντερνετ(με χαμηλη φωτεινοτητα και πολλες φορες gprs),βλεπω το υπολοιπο να κατεβαινει ψιλογρηγορα..99-98-97 και παραξενευτηκα.Ρωτησα και μου ειπαν ειναι λογικο.Εχει και 1000 ma μονο μπαταρια..

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε για τις μπαταριες κινητων που κυκλοφορουν στο σκρουτζ και το bestprice αλλα ειναι μη αυθεντικες;

Σκεφτομαι να αγορασω μια συγκεκριμενου τυπου μπαταρια που κοστιζει γυρω στα 15 ευρω. Θα μου κρατησει ομως οση η αυθεντικη (οχι τοσο σε βαθος χρονου, αλλα ο χρονος ομιλιας να ειναι οσος θα ηταν με την αυθεντικια πχ);

 

Εμπιστευεστε Μη αυθεντικες μπαταριες απο ελληνικα καταστηματα;

Link to comment
Share on other sites

Από πείρα και συμβουλές τεχνικών, οι μη αυθεντικές μπαταρίες έχουν ημερομηνία λήξης στους 16-18 μήνες, ενώ οι αυθεντικές 22-25 μήνες. Αυτή είναι η βασική και μοναδική τους διαφορά και σε αυτό οφείλεται και η διαφορά τιμολόγησής τους.

 

Βέβαια, θέλει ιδιαίτερη προσοχή και στην μάρκα που θα αγοράσεις. εσύ για ποια ακριβώς ενδιαφέρεσαι;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.batteries.gr/product.asp?catid=1694

sony ericsson battery bst-27. Αυτη που εχω τωρα με μετρια χρηση κραταει μιαμιση μερα. Θελω να παρω μια που να μου βγαζει και 3 τουλαχιστον με μετρια χρηση. Θα δω..

Link to comment
Share on other sites

Η MultiEnergy είναι εγγύηση και στην τιμή που την βλέπω συμφέρει.

για ποια συσκευή την θες;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους κ με το καλο να μπει το '14 :)

Πριν λιγες μερες εβαλα τη συσκευη μου για φορτιση (huawei ascend P1) και ξεχασα να το βγαλω και φορτιζε ολο το βραδυ (για 6-7 ωρες επιπλεον απο το 100%). Απο τοτε εχω την εντυπωση οτι εχει αδυνατισει πολυ η μπαταρια κ εξαντλειται πολυ πιο γρηγορα. Υπαρχει περιπτωση να σχετιζεται αυτο με την παραπανω φορτιση? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολα εως καμια σχεση.

Εντυπωση σου ειναι η καποια εφαρμογη ρουφαει μπαταρια

 

και γω αυτη την εντυπωση ειχα, αλλα μεχρι που εγινε αυτο μετα ειδα να πεφτει πολυ η διαρκεια της μπαταριας. και δεν εβαλα καποια καινουργια εφαρμογη προσφατα..

 

** Καλη χρονια σε ολους:)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω, σε ολα τα κινητα που περασαν απ τα χερια μου, μπορει να τα ειχα και 24 ωρες στην φορτιση. Τετοιο πραγμα δε συναντησα ποτε ;-)
Link to comment
Share on other sites

Οι πολλές ώρες φόρτισης σε βάθος χρόνου εξασθενούν την μπαταρία, αλλά αυτό θα το καταλάβεις μετά από πολύ καιρό και όχι μετά από μία φόρτιση. Σε παλαιότερες συσκευές κι εγώ το έβαζα για φόρτιση πριν πέσω για ύπνο και το έβγαζα το πρωί... Κάτι άλλο σου πίνει την μπαταρία...Κι εγώ στο p880 ψάχνω να βρω τι είναι αυτό από την ημέρα που το πήρα...:p
Link to comment
Share on other sites

Όσες ώρες κι αν το χεις στη πρίζα, η φόρτιση σταματάει όταν φτάσει το 100%. Δεν φορτίζει παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

Όσες ώρες κι αν το χεις στη πρίζα, η φόρτιση σταματάει όταν φτάσει το 100%. Δεν φορτίζει παραπάνω

 

Ναι αλλά αν ήταν έτσι θα ξεφορτιζε σιγά σιγά το κινητό. Για να μην χάνει λοιπόν ούτε ένα τοις εκατό, σημαίνει πως ότι χάνει το παίρνει άμεσα από την πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζει μόλις πάει 99%

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι αν βγάλω το κινητό κατευθείαν μόλις πάει στο 100%, τις επόμενες ώρες πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία ενώ σε περιπτώσεις που το αφήνω κανένα μισάωρο τουλάχιστον παραπάνω φαίνεται να έχει μεγαλύτερη διάρκεια.

Βέβαια το να παραμένει το κινητό στην πρίζα για πολλές ώρες μετά την φόρτιση δεν έχει κανένα νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια κινητά, πχ πολλά κινέζικα λιγότερο γνωστών εταιριών, αλλά και τα huawei, όταν φορτίσουν πληρως, τροφοδοτούνται αποκλειστικά απ τον φορτιστή, κι η μπαταρία δε χρησιμοποιείται. μάλιστα αυτά τα κινητά, όταν ειναι στη πρίζα, δουλεύουν κανονικά χωρίς να έχουν μπαταρία. Για τα υπόλοιπα, ναι υπάρχει επιβάρυνση στη μπαταρία όσο μενουν στη πριζα
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι αλλαγή στην μπαταρία του IPhone 4S.

 

Δεν με νοιάζει η τιμή αλλα η αξιοπιστία και διάρκεια ζωής. Στο εμπόριο κυκλοφορούν παρα πολλές. Ξερει κανείς κατι σίγουρο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξερω που πρεπει να κανω την ερωτηση, εαν ειναι εντελως λαθος ζητω συγνωμη. Ψαχνω μπαταρια για το ipod 80 gb video 5.5 gen νομιζω χαρακτηριζεται και δεν ξερω τι να επιλεξω, εχει κανεις καμια προταση καποιος που αλλαξε ισως, αυτες που βρισκω στο e bay ειναι αξιολογες? πχ αυτες

http://www.ebay.com/itm/550mAh-Battery-For-iPOD-iPod-Classic-6th-GEN-MB029LL-A-80GB-iPod-G5-30GB-A1136-/151155685364?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item233194b7f4

http://www.ebay.com/itm/Battery-for-iPod-Video-5th-Gen-5-Generation-A1136-TOOL-/370540041682?pt=US_MP3_Player_Batteries&hash=item5645e855d2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

Προ ημερών αγόρασα ένα galaxy core του οποίου η μπαταρία κρατάει μετά βιας μία ημέρα.

Μπορώ να την αλλάξω με μεγαλύτερη?

Από που την αγοράζω?

Ευχαριστώ!:)

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

για σας και από εμενα!!έχω το συγκεκριμένο κινητό εδώ και πολλά χρονια αλλα δεν το δούλεψα καθόλου γιατί δεν φόρτιζε και νόμιζα ότι ήταν χαλασμένο!είναι ολοκαίνουργιο!!μέχρι που έτυχε να πάρω έναν φορτιστεί που φορτίζει μονο την μπαταρία και σκέφτηκα να δω αν θα δουλέψει!!το αποτέλεσμα είναι να φορτίζει κανονικά η μπαταρία και το κινητό να δουλεύει μια χαρά!το θέμα είναι ότι μετά από τόσα χρονια έχει πέσει πολύ η μπαταρία και κρατάει το πολύ 4 ώρες!!έφαγα τον κόσμο αλλα δεν μπορώ να βρω ίδια μπαταρία!!καμια ιδέα?ευχάριστο

http://www.chinavasion.com/china/wholesale/Cheap_Mobile_Phones/Cell_Phones/Odyssey-WiFi_Quadband_Dual-SIM_Cellph

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://prntscr.com/3ny5ph

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...