Jump to content

Μπαταρίες κινητών τηλεφώνων


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα Nokia N82 και σήμερα μου έπεσε κάτω και άνοιξε το καπάκι. Προσπαθούσα αρκετή ώρα να το κουμπώσω νομίζοντας ότι έχει σπάσει. Μετά πρόσεξα ότι έχει φουσκώσει η μπαταρία. Υπάρχει περίπτωση να έγινε από το πέσιμο ή είχε γίνει από πριν και είμαι τυχερός που έπεσε και το είδα;

 

Γνήσια ήταν η μπαταρία;

 

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά παιδιά. Πάντα υγεία και να είσαι όλοι καλά

 

Η μπαταρία ήταν η αυθεντική που είχε το κινητό όταν το αγόρασα. Το φούσκωμα δεν είναι τόσο πολύ. Είναι αρκετό για να μην μπορεί να κλείσει το καπάκι και να είναι αισθητό με το μάτι και αρκετά με την αφή.

 

Για καλό και για κακό το κινητό το έχω κλείσει και την μπαταρία την έχω βγάλει. Το ανοίγω μόνο για 1-2 λεπτά, αν χρειαστεί να δω κάποιο νούμερο και είναι μεγάλη ανάγκη. Τα νούμερα τα είχα όλα στην συσκευή.

 

Μπορεί να σκάσει η μπαταρία ακόμη και εκτός συσκευής; Την έχω εκτεθειμένη πάνω στο γραφείο και σκεφτόμουν την τρίτη να πάω στην Νοκια να την δείξω και να πάρω καινούργια.

 

edit: Ήμουν τυχερός μέσα στην ατυχία μου. Το φούσκωμα ήταν λογικά από πριν, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το δω μιας και δεν ανοίγω ποτέ το καπάκι. Πέφτοντας, είδα και το φούσκωμα.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στην εγγύηση τρέξε τη Δευτέρα κιόλας για να σου δώσουν άλλη μπαταρία. Τι να πω; Έχουμε τις κινητές βόμβες στις τσέπες μας μου φαίνεται.

 

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Nokia N82 και σήμερα μου έπεσε κάτω και άνοιξε το καπάκι. Προσπαθούσα αρκετή ώρα να το κουμπώσω νομίζοντας ότι έχει σπάσει. Μετά πρόσεξα ότι έχει φουσκώσει η μπαταρία. Υπάρχει περίπτωση να έγινε από το πέσιμο ή είχε γίνει από πριν και είμαι τυχερός που έπεσε και το είδα;

Οι μπαταρίες συνήθως φουσκώνουν από υπερβολική φόρτιση ή υπερβολική αδράνεια. Αυτό που λες να φούσκωσε από το πέσιμο μου ακούγεται "κάπως".

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δεν φούσκωσε από το πέσιμο. Απλά λόγω του πέσιμου, είδα ότι έχει φουσκώσει. Δυστυχώς δεν είμαι μέσα στην εγγύηση οπότε πάω για αγορά καινούργιας
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα ξαναέπαιρνα πάντως από την ίδια εταιρεία, αν έβρισκα κάτι τέτοιο. Οποία και αν ήταν αυτή.

 

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλε καποιος προσφατα απο καποια σελιδα μπαταρια? Ψαχνω για το Experia Neo αλλα για να ειναι πανω απο 1500 που δινει η Σονυ ειδα κατι τραγικα 65αρια στη mugen..
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπέρα, χρησιμοποιώντας μπαταρίες απο ebay της τάξεως των 5-10 ευρω τι κίνδυνοι υπάρχουν για το κινητό?Ήδη περιμένω μπαταρία απο ebay.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις "σκασίματος" των μπαταριών λόγω υπερθέρμανσης και τραυματισμοί χρηστών.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις "σκασίματος" των μπαταριών λόγω υπερθέρμανσης και τραυματισμοί χρηστών.

 

Συνήθως σκάνε κατά τη διάρκεια της φόρτισης ή όχι μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό είναι να σκάσει κατά την διάρκεια της φόρτισης.

Ωστόσο, έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά περισσότερο για επώνυμα κινητά παρά για ανώνυμα προϊόντα!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις "σκασίματος" των μπαταριών λόγω υπερθέρμανσης και τραυματισμοί χρηστών.

 

Ελπίζω να μην ανατιχαχτεί το κινητό μου με την μπαταρία που αγόρασα!!Πάντως καλό είναι όσοι σκέφτεστε να πάρετε μπαταρία απο ebay και λοιπά να πάρετε και έναν φορτιστή .

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σκάνε κατά τη διάρκεια της φόρτισης ή όχι μόνο;

Το περιστατικό που έχω στο μυαλό μου και είχε δημοσιευτεί αναφερόταν σε σκάσιμο κατά την διάρκεια κλήσης λόγω υπερθέρμανσης, όπως προανέφερα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά. Πριν 2-3 μήνες είχα αναφέρει για την μπαταρία του κινητού μου που χάλασε. Το παράτησα από τότε και πήγα χθες στην νόκια για να ρωτήσω τιμή και μου είπαν 40€. Τα θεωρώ υπερβολικά για μπαταρία. Βάζω άλλα 30€ και παίρνω καινούργιο κινητό. Ξέρετε κάποιο site που να μπορώ να πάρω καινούργια μπαταρία φθηνότερα; Η συσκευή είναι Νόκια Ν82.

 

Υ.Γ. η προηγούμενη μου φούσκωσε και ήταν έτοιμη για μπάαααμ. Δεν θέλω να πάρω την χειρότερη no-name με 5€ και να φοβάμαι μην σκάσει και αυτή.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

στα 30€ βγαίνει αυτή

επίσης κοιταξε και εδώ

 

Στο σκρούτζ δείχνει ότι ξεκινάει από 5€ και σαν εικόνα έχει την αυθεντική. Τι παίζει με αυτό;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές απομημίσεις μπαταριών. Το πιο πιθανό οι φθηνές να είναι κινέζικες. Αν θες φθηνή ψάξε στο ebay.
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δε σκέφτηκα να βάλω κινέζουρα η κάτι μη αυθεντικο σε τηλέφωνο μου,το θεωρώ γυφτια για μενα,φιλοι μου το χουν κανει και είδα τι αποτέλεσματα είχαν στο κινητο τους,δικαίωμα τους φυσικα,η γνώμη μου για τον εαυτό μου και την συσκευη μου ειναι αυτη,πάντα branded.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay όλα όσα βρήκα, δεν ήταν original. Έψαξα για άλλα site και βρήκα αυτό http://www.batteryupgrade.gr/shopBrowser.php?hideProducts=true#/assortmentProductId/93635335/shopGroupId/42983052

 

Το ξέρετε; Έχετε διαβάσει τίποτα;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου, μακρια απο οτιδηποτε κινεζικο ειδικα σε τετοιο τομεα του κινητου. Οπως προαναφερθηκε, υπαρχουν περιστατικα που εχει σκασει η μπαταρια απο υπερθερμανση και εχουν τραυματιστει χρηστες..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγνωμη αλλα επειδη τα μαγαζια κλεινουν κατα τις 6 με 8 σημερα (οι πολυεθνικες) θα ηθελα αν μπορειτε να μου απαντησετε οσο πιο γρηγορα γινεται!!

Θελω να παρω μια μπαταρια για το κινητο μου sony ericcson w302 battery sony ericsson bst-33 http://www.bataria.gr/images/detailed/0/bst-33.png με 950 mah

 

Ανακαλυψα οτι υπαρχουν παροομοιες με bst-36, bst-41 και ετσι, που αναγραφουν περισσοτερα mah, εως και 1500 απο οτι ειδα.

Τα mah σημαινουν οτι κραταει περισσοτερο (χρονο ομιλιας και αναμονης)?

Η κυρια ερωτηση μου ειναι παντως αν γινεται να αγορασω μια μεγαλυτερης (>bst-33) χωρητικοτητας μπαταρια και αν ταιριαζει με το κινητο μου w302 or k550 or you know.. Πολλα sony ericsson δεχονται την μπαταρια bst-33.

 

Δευτερα θα ειμαι σε μερος οπου δεν θα πουλανε μπαταριες και βιαζομαι να την αγορασω σημερα γιαυτο σας εγραψα. Εγραψα οσες περισσοτερες λεπτομεριες μπορουσα. Ευχαριστω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσα περισσότερα mah τόσο μεγαλύτερη διάρκεια.

Δε νομίζω να είναι συμβατές άλλου τύπου μπαταρίες για την συσκευή σου πέρα της bst-33. Καλύτερα να μην το ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...