Jump to content

Μπαταρίες κινητών τηλεφώνων


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To battery calibration διαγραφεί απλά το αρχείο battery stats από την συσκευή και το ξανά κάνει άμεσα το λειτουργικό.

Δεν πρόκειται να δεις σχετικά καμία διαφορά στις σημερινές μπαταρίες, μιας και το software των συσκευών πλέον έχει εξελιχθεί.

Απλά έχεις μούφα μπαταρία και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.

Ακόμα και με νέα αυθεντική μπαταρία, μην περιμένεις να δεις επιδόσεις νέας συσκευής.

Η μπαταρίες αρχίζουν να "γεράζουν" από την στιγμή που βγαίνουν από το εργοστάσιο, όχι από την ώρα που μπαίνουν στη συσκευή.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο τo batterystats σβήνει;; Ξενέρα..

Δίνω αληθινό πάραδειγμα:

Χθες κατά τις 21:00 και ενώ είχα >25% μπαταρία μίλησα στο τηλέφωνο για 6-7 λεπτά ώσπου άκουσα τον ήχο χαμηλής μπαταρίας (<15%), ενώ 1-2 λεπτά μετά το κινητό έκλεισε (χωρίς, όπως έχω προαναφέρει, να προσπαθεί για boot έστω και στιγμιαία). Το έβαλα λοιπόν στο φορτιστή κλειστό έως ότου έφτασε στο 100%. Το άνοιξα, μόνο GSM ανοιχτό (2sim), και έπεσα για ύπνο. Ώρα περίπου 2:00. Το πρωί που ξύπνησα μην έχοντας ακούσει 3 φορές το ξυπνητήρι, είδα ότι από τις 7 που ξεκίνησε να χτυπάει (το ξυπνητήρι) μέχρι τις 8:10 που το άκουσα και το έκλεισα (ναι βάραγε μια ώρα και γω δε πήρα χαμπάρι) είχε φτάσει στο 94%. Βλέποντας το GSam Battery graph είδα ότι καθόλη τη διάρκεια της νύχτας έιχε καταναλωθεί μόνο 2%. Άρα στις 7 το πρωί ήταν στο 98% και άρα μιλάμε για μείωση 4% απλά γιατί χτυπούσε το ξυπνητήρι. Λίγο αργότερα άνοιξα για 10 λεπτά wifi (καφέ-τσιγάρο) και έφτασε στο 90%. Έκλεισα wifi, ανοιξα bluetooth λόγω σύνδεσης με το αυτοκίνητο και έφυγα για δουλεια. Ώρα περίπου 8:45. Ξανασχολήθηκα με το κινητό στις 11:00 όπου το έπιασα στα χέρια μου για να κλεισω το ξεχασμένο bluetooth και η μπαταρία είχε φτάσει στο 83% χωρίς προφανή λόγο.

Στη 13:00 που χρειαστηκα φακό η μπαταρία ήταν στο 79% χωρίς να έχω "ανοίξει" εγώ κάτι όλη αυτή την ώρα. Το πιο κουλο δε είναι που εν τέλει είχα το φακό ανοιχτό για 10 λεπτά συνεχόμενα και η μπαταρία απλά πήγε στο 78%.. 1% κάτω με φακό ανοιχτό για 10 λεπτά.. Αυτό ούτε με τη παλιά original μπαταρία που είχε. Πλέον ή ώρα είναι 15:30 και η μπαταρία έχει φτάσει στο 73% χωρίς να έχω επίσης ανοιχτό κάτι, και χωρίς να έχω μιλήσει πάνω από 2 λεπτά.

Κοινώς θεωρώ ότι η κατανάλωση δεν είναι ανάλογη της χρήσης όπως θα έπρεπε αλλά κάνει τα κουλά της..

Αααχ.. που είναι το 6d days on battery που είχα με τη παλιά μπαταρία, χωρίς ιδιαίτερη χρήση

.........

Update:

Το 73% έμεινε μέχρι και τις 20:00 το βράδυ χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει το τηλέφωνο από το μεσημέρι, κ με bluetooth ανοιχτά. Μέχρι και τη στιγμή που κοιμήθηκα ήταν στο 71%. Το πρωί αφού πάλι το ξυπνητήρι βαρούσε (sic) ασταμάτητα, όταν εν τέλει το άκουσα κ ξύπνησα ήταν στο 67%. 2μιση ώρες μετά, ακόμα στο 67% είναι.

Edited by MeReNdAs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και βοήθεια παρακαλώ !!!

Έχω εδώ και 2 χρόνια ένα Samsung galaxy note 4 duos N9100. Η μπαταρία χρειάζεται αντικατάσταση αλλά δεν βρίσκω ΓΝΉΣΙΑ. Μιλάμε για την " samsung eb - bn916bbc "

 

Η αντιπροσωπία δεν έχει γιατί η συσκευή δεν έχει εισαχθεί επίσημα στην Ελλάδα. Από Κίνα που έψαξα φοβάμαι για την γνησιότητα τους...

 

Βρήκα Καναδά 25 ευρώ περίπου αλλά δεν ξέρω με τελωνείο τι παιζει...

 

Η επιλογή να βάλω μια από Ελλάδα αλλά του εμπορίου, δηλαδή Όχι Samsung είναι αποδεκτή ; Δηλαδή θα έχει την ιδια αποδοση ή θα ειναι σαν μια κινέζικη μη γνήσια ;;;

 

Καμία ιδέα που μπορώ να βρώ ;;; κάθε ιδέα καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος, μπαταρία με αναγραφόμενη τιμή 10 δολάρια Καναδά θα περάσει τελωνείο και πόσο θα μου στοιχίσει παραπάνω αν περάσει τελικά ; Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος, μπαταρία με αναγραφόμενη τιμή 10 δολάρια Καναδά θα περάσει τελωνείο και πόσο θα μου στοιχίσει παραπάνω αν περάσει τελικά ; Ευχαριστώ και πάλι.

 

απο 20$ και πανω νομιζω χρεωνουν τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

απο 20$ και πανω νομιζω χρεωνουν τελωνειο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ !

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

22 (10 chars)

 

Συγγνώμη δεν κατάλαβα αν απάντησες σε μένα

Link to comment
Share on other sites

Άλλη Ερώτηση...

 

Μπορώ να αγοράσω 2η μπαταρία κινητού παραγωγής 2018 και να την φυλάξω για χρήση μετα απο 2 χρόνια, ή θα πέσει η απόδοση της ανεξαρτήτου χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν ενδείκνυται αυτο που λες

 

Ευχαριστώ ! Πονηρά σκεπτόμενος είπα να πάρω και δεύτερη για να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι θα εχεις το ιδιο κινητο σε δυο χρονια;

 

Άμα δεν παραδώσει πνεύμα ναι. Δεν βλέπω να μας παιρνει για αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...