Jump to content

Tennis - Ασχολείται κανείς;


aggelopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο μεγάλος μου καημός... :(

Πολύ θα ήθελα ακόμα και τώρα, αλλά ξέρω πω είναι κομματάκι δύσκολο...

 

Γιατί είναι δύσκολο?

Αν δεν έχεις ελεύθερο χρόνο, ΟΚ.

Αν όμως είσαι από αυτούς που πιστεύουν πως αν περάσεις τα 8 είναι πολύ αργά πλέον για να ξεκινήσεις ένα σπορ θα σε μαλώσω.

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί είναι δύσκολο?

Αν δεν έχεις ελεύθερο χρόνο, ΟΚ.

 

Kai gw prin kana xrono ematha... :O

Pigaina to kalokairaki sxedon kathe mera sena ghpedaki (pou den plhrwname fysika... :p ) kai moumathe enas filos mou! Ekana kai kapoia mathimata sthn arxh etsi gia ta vasika, kai meta apla thelei poly eksaskisi.... gia na ftaseis se ena kalo epipedo!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να παρακολουθώ τέννις λόγω των Κουρνίκοβα και Σαπάροβα...

Πάντως, η μόνη παιχτίκη επαφή με το άθλημα είναι το... καλοκαίρι στην παραλία με τις ρακέτες.:lol: :lol:

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

@seaventh_heaven: δεν είναι καθόλου αργά! Βρες έναν φίλο σου που ξέρει να παίζει σε κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο, και αρχίστε να παίζετε. Και χωρίς μαθήματα ακόμα, αμα ασχοληθείς, μπορείς να τα καταφέρεις. Δίαθεση έχεις, το μόνο που χρειάζεται από κει κ πέρα είναι ο χρόνος.. :)
Link to comment
Share on other sites

Ekana kai kapoia mathimata sthn arxh etsi gia ta vasika, kai meta apla thelei poly eksaskisi.... gia na ftaseis se ena kalo epipedo!! :rolleyes:

 

Θεωρώ απαραίτητα τα μαθήματα τουλάχιστον στην αρχή και όχι μόνο για το τέννις αλλά για όλα τα αθλήματα και κυρίως για κάποιον που δεν έχει καλή φυσική κατάσταση. Ένας δάσκαλος σου μαθαίνει τα βασικά και μπορεί να σε γλυτώσει από άσκοπη ταλαιπωρία και τραυματισμούς. Στην συνέχεια και εφόσον μιλάμε πάντα για χόμπυ με την εξάσκηση ακόμα και μόνος σου μπορείς να προχωρήσεις.

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απαραίτητα τα μαθήματα τουλάχιστον στην αρχή και όχι μόνο για το τέννις αλλά για όλα τα αθλήματα και κυρίως για κάποιον που δεν έχει καλή φυσική κατάσταση. Ένας δάσκαλος σου μαθαίνει τα βασικά και μπορεί να σε γλυτώσει από άσκοπη ταλαιπωρία και τραυματισμούς. Στην συνέχεια και εφόσον μιλάμε πάντα για χόμπυ με την εξάσκηση ακόμα και μόνος σου μπορείς να προχωρήσεις.

 

Symfwnw! ;)

Sthn arxh arxh den iksera oute pws pianoun swsta th raketa, sinithiza na "spaw"(oxi sthn kyrioleksia :p ) synexeia karpo kai etsi me ponage meta to xeri mou gia kamia vdomada... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το τέννις είναι κορυφαίο άθλημα αλλά δυστηχώς στην "ποδοσφαιρική" :lol: :lol: :lol: χώρα που ζούμε (πανάθεμά μας) δεν προβάλλεται τίποτα άλλο σχεδόν απο αυτό το άθλημα.

 

Υποδομές μηδαμινές, κάλυψη αγώνων ανύπαρκτη......γενικά μηδέν.

Είμαστε ικανοί να δούμε ποδοσφαιρικό αγώνα Β κατηγορίας Ουγκάντας και ένα Grand slam για να δούμε πρέπει να κάνουμε κάνα τάμα στον άη Βασίλη.

Τώρα με τον κύπριο θυμιθήκανε και το Australian Open, το ποιό απρόβλεπτο ίσως τουρνουά.

Link to comment
Share on other sites

Το τέννις είναι κορυφαίο άθλημα αλλά δυστηχώς στην "ποδοσφαιρική" :lol: :lol: :lol: χώρα που ζούμε (πανάθεμά μας) δεν προβάλλεται τίποτα άλλο σχεδόν απο αυτό το άθλημα.

 

Υποδομές μηδαμινές, κάλυψη αγώνων ανύπαρκτη......γενικά μηδέν.

Είμαστε ικανοί να δούμε ποδοσφαιρικό αγώνα Β κατηγορίας Ουγκάντας και ένα Grand slam για να δούμε πρέπει να κάνουμε κάνα τάμα στον άη Βασίλη.

Τώρα με τον κύπριο θυμιθήκανε και το Australian Open, το ποιό απρόβλεπτο ίσως τουρνουά.

 

σωστός, άλλα στην Ελλάδα ευτυχώς έχουμε και το basket.

 

Κατα τα άλλα όπως τα λες, όλα τα αθλήματα στην αφάνεια

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι δύσκολο?

Αν δεν έχεις ελεύθερο χρόνο, ΟΚ.

Αν όμως είσαι από αυτούς που πιστεύουν πως αν περάσεις τα 8 είναι πολύ αργά πλέον για να ξεκινήσεις ένα σπορ θα σε μαλώσω.

 

Χμμμ... Δυστυχώς είναι και τα δύο. Κι αν για το πρώτο δε μπορώ να κάνω κάτι, για το δεύτερο είμαι μάλλον είμαι απαράδεκτος ε?:O

 

 

@seventh_heaven: δεν είναι καθόλου αργά! Βρες έναν φίλο σου που ξέρει να παίζει σε κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο, και αρχίστε να παίζετε. Και χωρίς μαθήματα ακόμα, αμα ασχοληθείς, μπορείς να τα καταφέρεις. Δίαθεση έχεις, το μόνο που χρειάζεται από κει κ πέρα είναι ο χρόνος..

 

Τώρα πέτυχες διάνα! :)

 

Φίλος με γνώσεις δεν υπάρχει, οπότε μένει να ψήσω κάποιον, πράγμα ιδιαίτερα δύσκολο γιατί είναι όλοι πολύ "αθλητικοί" τύποι...:lol: :p

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τρελά βαρετό. Που να δεις το ποδόσφαιρο! :p

Μόνο μπάλα, καφρίλα και λουκανικα!

 

Και εγω μικρός τεννίστας, όλο το δημοτικό έπαιζα μέχρι που μπήκα σε προαγωνιστικό τμήμα και ξενέρωσα τη ζωή μου με τις 2 ώρες προπόνηση τη μέρα και τις παραλογες απαιτήσεις τους. Ερασιτέχνικα ήθελα να ασχολούμαι, όχι να γίνω Παγδατής (είμαστε και ακριβώς ίσα σε ηλικία! :))! Εκτοτε το άφησα μέχρι πέρισυ που πήγα πια στον όμιλο της Ηλιούπολης ως ερασιτέχνης για να κουνιέμαι λίγο. Και πάλι όμως, μετα απο άλλον ένα χρόνο προπονήσεις τα παράτησα. 70€/μήνα για 2 προπονήσεις/εβδομάδα με πολλές χαμένες προπονήσεις τον χειμώνα ήταν πολλά λεφτά.

 

Τώρα με κανα φίλο μόνο, και αυτο πολύ σπάνια, ο όμιλος έχει μόνιμα τα γήπεδα πιασμένα. Σκέφτομαι να ξανααρχίσω πάλι, το πολύ καθισιό δε λέει...

 

Και κάτι τελευταίο, ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΕΝΝΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΡΕ ΠΑΛΙΟ£(%("!£(%!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο μεγάλος μου καημός... :(

 

Στεναχωριέμαι που ποτέ δεν πήρα την απόφαση να μάθω. Πολύ θα ήθελα ακόμα και τώρα, αλλά ξέρω πω είναι κομματάκι δύσκολο...

 

Στην TV πάντως είμαι φανατικός θεατής κι όποτε πετυχαίνω αγώνα τον βλέπω... :)

 

mia apta idia k ego.....olo leo leo na pao na ma8o k olo to aniro..pantos tora me thn epituyxia einia mia kalh eukairia na ginei to megalo bhma.....

 

apo ebeiria exo paixei merikes fores kanonika ktl eno tis perissoteres gia ton xabale k thn parea...basika to olo skhniko xekinise apo raketes(a8anato kalokairino sport)...tora dne xero kata poso kolane to ena me to allo h ean exun koina apo 8ema texnikis(amfiballo) alla sigura exun thn idia porosi

 

alh89eia poso peripu paei to ma8ima..k genikotera kapios pu gnorizei exei na proteinei tpt pros notia proastia meria..?????

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Θα το ήθελα και'γω πάρα πολύ να ασχοληθώ με το άθλημα (πάντα ήθελα), καθώς μου αρέσει τρελά. Αλλά τώρα στα 30 και'γω χλωμό με κόβω...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ektos ean kanume tpt ''agones'' gia olous mas ta KAPH......;-)))))))))))))))

 

siga opos eipan k pio pano 8elisi 8elei..k to basikotero mallon xrono..pu distixos oso pernaei o kairos spanizei

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Χρόνο έχω. Αν πάω σε tennis club (σε ποιό άραγε) θα με δεχθούν να μάθω έστω τα βασικά και να παίξω κανά παιχνιδάκι; Επιτραπέζια αντισφαίριση (βλ. πινγκ πονγκ) ξέρω και καλά μάλιστα. Τέννις είχα κάνει και λίγο σαν παιδί (ούτε θυμάμαι πότε, πόσο, που και γιατί σταμάτησα :p).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Παίζω 22 χρονάκια και ακόμα σεν το έχω βαρεθεί. Απόλαυση.Ελπίζω να παίζω όσο κρατούν τα πόδια μου.

 

Συμφωνώ ότι είναι από τα πιό ενδιαφέροντα αθλήματα....!! Ασχολούμαι κι εγώ αρκετά χρόνια..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/roseface11.jpg

Κάτω απ' τον ήλιο σε μια απέραντη αγκαλιά

καράβι η αγάπη ταξιδεύει,

κι εμείς στη πλώρη του να δίνουμε φιλιά

κι η θάλασσα να μας ζηλεύει!!!

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]

 

Δεν ξέρω αν έχετε διαπιστώσει κι εσείς το ακόλουθο: Όσο πιο ευγενές το άθλημα, τόσο μικρότερα τα μπαλάκια. :p

 

[/off-topic]

 

Θα ήθελα να μάθω tennis. Έχω ακούσει ότι κουράζεσαι πολύ πάντως από το συνεχές τρέξιμο δεξιά-αριστερά, έτσι είναι;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να παίξω tennis δεν έτυχε, έχω παίξει όμως squash. Λόγω του ότι το ΡΙΚ μετέδιδε και παλαιότερα τα grand slam (κύρίως τα ευρωπαϊκά) όποτε τύχει παρακολουθώ και γω.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]

Δεν ξέρω αν έχετε διαπιστώσει κι εσείς το ακόλουθο: Όσο πιο ευγενές το άθλημα, τόσο μικρότερα τα μπαλάκια. :p

[/off-topic]

Δηλαδή το πίνγκ-πόνγκ είναι πιο ευγενές άθλημα από το τέννις; :lol:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι πιο ευγενες αλλα σιγουρα ειναι ακρως διασκεδαστικο:D :lol:

μου αρεσει να παρακολουθω τενις αλλα μου αρεσει ακομα πιο πολυ να παιζω επιτραπεζιο τενις;)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βρηκα ποτε προθυμο παρτενερ και ετσι μονος μου βαριεμαι να αρχισω..

Εν τω μεταξυ ειχα δει και εκεινη την διαφημιση με το τεννις ακαντεμυ αλλα οι τυποι το εχουν πολυ ακριβα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...