Jump to content

Blackberry Bold 9780


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν λίγες μέρες αντικατέστησα το 8900 μου με το 9780 και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:

 

1. Η έκδοση λογισμικού 6.0.0.448 είναι η τελευταία επίσημη που έχει και Ελληνικά;

 

2. Χωρίς τη κάρτα SIM μέσα και με το WiFi συνδεδεμένο, προσπαθώ να μπω στο App World και μου βγάζει το μήνυμα "You are not connected to the wireless network". Ξέρει κάποιος την αιτία; Πρέπει απαραίτητα να έχω τη κάρτα SIM μέσα;

 

3. Συνεχίζει και εδώ το θέμα των SMS που είχα και στο 8900 όπου όταν χρησιμοποιείς ελληνικούς και ξένους χαρακτήρες στο μήνυμα, ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός χαρακτήρων ανα SMS γίνεται απο 160 μόλις 70;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,κατεβασα απο το app world το mobile data alerter ηταν δωρεαν σε trial εκδοση,ξερει καποιος ποτε θα τελειωσει η δοκιμαστικη περιοδος και ποια θα ειναι η χρεωση για την εφαρμογη?Δεν βρηκα καποια αναφορα στο app world.Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,κατεβασα απο το app world το mobile data alerter ηταν δωρεαν σε trial εκδοση,ξερει καποιος ποτε θα τελειωσει η δοκιμαστικη περιοδος και ποια θα ειναι η χρεωση για την εφαρμογη?Δεν βρηκα καποια αναφορα στο app world.Ευχαριστω :)

 

To προγραμμα αυτο ειναι Free. Μπορεις να το χρησιμοποιεις αιωνια

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν λίγες μέρες αντικατέστησα το 8900 μου με το 9780 και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:

 

1. Η έκδοση λογισμικού 6.0.0.448 είναι η τελευταία επίσημη που έχει και Ελληνικά;

 

2. Χωρίς τη κάρτα SIM μέσα και με το WiFi συνδεδεμένο, προσπαθώ να μπω στο App World και μου βγάζει το μήνυμα "You are not connected to the wireless network". Ξέρει κάποιος την αιτία; Πρέπει απαραίτητα να έχω τη κάρτα SIM μέσα;

 

3. Συνεχίζει και εδώ το θέμα των SMS που είχα και στο 8900 όπου όταν χρησιμοποιείς ελληνικούς και ξένους χαρακτήρες στο μήνυμα, ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός χαρακτήρων ανα SMS γίνεται απο 160 μόλις 70;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

1) Η νεοτερη επισημη ειναι .461 αλλα πριν 2 ημερες βγηκε και η .526 που δεν ειναι ακομα επισημη αλλα παιζει μια χαρα. Κατεβασε την απο εδω

http://www.megaupload.com/?d=HZS2Z92B

 

2) Ναι πρεπει να εχεις τη SIM και να εισαι κανονικα συνδεδεμενος για να παιξει το App World. Αν ομως ανοιξεις και το WIFI τοτε θα παιξει αυτοματα απο WIFI και δε θα χρεωθεις. Εγω τουλαχιστον δεν εχω καταφερει να μπω στο App World χωρις τη SIM.

 

3)Στο 9700 που εχω εγω με εκδοση λογισμικου 5.0.0.973 δεν υπαρχει πλεον αυτο το προβλημα που υπηρχε πριν. Για το 9780 και το 6.0 λειτουργικο δεν γνωριζω

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

BB 9780 / .448 / Cosmote

 

Λοιπόν μου συνέβει το εξής περίεργο, έγραφα μηνύματα SMS

(κάποιες φορές έβαζα, Emoticon κάποιες όχι )

και υπήρξαν φορές που ενώ έγραφα κατεβατά, 3- 4 γραμμές, πάταγα Send και εξαφανιζόταν το μήνυμα χωρίς να το δείχνει στην Οθόνη, χωρίς να το στέλνει.

Απλά Εξαφανιζόλ.

 

Κάποια μηνύματα τα έστελνε κάποια όχι. Δοκίμασα αλλαγές στα Options και νομίζω ότι διορθώθηκε αλλάζοντας την ρύθμιση ώστε να τα στέλνει όλα SMS και όχι AUTO (SMS/MMS).

 

Υποθέτω ότι κάποια μηνύματα τα εκλάμβανε ως MMS, και δεν μπορούσε να τα στείλει γιατί δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα BIS (φαντάζομαι ότι είναι απαραίτητο για να στείλει MMS).

 

Τι λέτε εσείς ??

 

2. Και μήπως ξέρετε τι παίζει με την "Αναφορά Παράδοσης" αυτό το οποίο λέει μέσα στα Options σαν :

Notifications

allow delivery

allow read

confirm delivery

allow delivery

 

Ότι και αν ενεργοποίησα δεν μου ήρθε ποτέ κάποιου είδους αναφορά ότι το SMS παραδόθηκε ??

αυτα ειναι τα κακα του os 6. κι εγω την ειχα βαλει στο 9700 και μαρτυρησα. υπομονη μεχρι την νεα version.

 

τουλαχιστον το 9780 μπορει να περαστει OS 5?

Edited by billakosss

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , επειδη ειχα διαβασει κατι περιεργα για τη vodafone.αν μου ερχονται τα μειλ στο μπλακμπερυ μου και απλα τα διαβαζω , χρεωνομαι? , ή αυτο ισχυει μονο αν εχουν καποιο συνημμενο και το κατεβασω.?και δευτερον εχω 500mb και χρησιμοποιω κυριως facebook , bbm και whatsapp.πιστευετε πως ειναι δυνατον να εξαντληθουν.?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί να χρεώνεσαι; Από το πακέτο δεδομένων περνάνε όλα - καταναλώνουν data. Για τη χρήση που λες πιστεύω ότι είναι αδύνατον να τα ξεπεράσεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..εχω και μια αλλη απορια που μπορει να ειναι και θεμα bug.πολλες φορες κλεινω το data , ιδιαιτερα τη νυχτα γτ δε θελω να χτυπαει κλπ με ειδοποιησεις απο facebook,και ανοιγω το wi-fi ειτε για browsing ειτε για το appworld αλλα και στις 2 περιπτωσεις δε συνδεεται γτ λεει πως εχω κλειστο το data.υπαρχει λυση για αυτο?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..εχω και μια αλλη απορια που μπορει να ειναι και θεμα bug.πολλες φορες κλεινω το data , ιδιαιτερα τη νυχτα γτ δε θελω να χτυπαει κλπ με ειδοποιησεις απο facebook,και ανοιγω το wi-fi ειτε για browsing ειτε για το appworld αλλα και στις 2 περιπτωσεις δε συνδεεται γτ λεει πως εχω κλειστο το data.υπαρχει λυση για αυτο?

 

Το appworld με το facebook χρησιμοποιουνε τα ιδια <<data>> για να δουλεψουνε, οποτε δεν μπορεις να εχεις το ενα χωρις να εχεις το αλλο. Γενικα στα bb αν βαλεις το data off ειναι σαν να μην εχεις bb στην ουσια

 

Μπορεις να πας στα profiles και να φτιαξεις ενα custom profile και να το ονομασεις <<night>> Σε αυτο το profile μπορεις να ορισεις να μην χτυπανε ειδοποιησεις και να μην αναβουνε λαμπακια.

 

Επισης μπορεις να ενεργοποιεις το profile <<all allerts off>> τη νυχτα και να συνεχιζεις να παιζεις

 

Οποτε ασε το data ON και κοιτα με τις παραπανω λυσεις

 

Take care

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αλλά αν θες μπορείς να περάσεις τα αντίστοιχα files (για τα ελληνικά) από την .526

Δεν νομίζω πάντως να έχει μεγάλες αλλαγές από την .526

Εγώ αυτή χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά. Χωρίς bugs, γρήγορη και με καλή διαχείρηση μπαταρίας.

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αλλά αν θες μπορείς να περάσεις τα αντίστοιχα files (για τα ελληνικά) από την .526

Δεν νομίζω πάντως να έχει μεγάλες αλλαγές από την .526

Εγώ αυτή χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά. Χωρίς bugs, γρήγορη και με καλή διαχείρηση μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ.

και η 448 που χρησιμοποιώ καλή είναι

 

τι αλλάζει με την 526?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αυτό το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο που έχουν στον εξωτερικό; Που πατάς ένα κουμπί και το τηλέφωνο νομίζει ότι πατήθηκε 2 φορές.

Το δικό μου έρχεται την Πέμπτη μετά από υπομονή και διαβάζω για το πρόβλημα και έχω φρικάρει! Δε θα αντέξω άλλη ελατωμματική συσκευή από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αυτό το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο που έχουν στον εξωτερικό; Που πατάς ένα κουμπί και το τηλέφωνο νομίζει ότι πατήθηκε 2 φορές.

Το δικό μου έρχεται την Πέμπτη μετά από υπομονή και διαβάζω για το πρόβλημα και έχω φρικάρει! Δε θα αντέξω άλλη ελατωμματική συσκευή από την αρχή.

 

Σε εμένα συμβαίνει αυτο,πρέπει να γράφω πολυ γρήγορα για να πατιέται κανονίκα..λίγο εκνευριστικό είναι..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , επειδη ειχα διαβασει κατι περιεργα για τη vodafone.αν μου ερχονται τα μειλ στο μπλακμπερυ μου και απλα τα διαβαζω , χρεωνομαι? , ή αυτο ισχυει μονο αν εχουν καποιο συνημμενο και το κατεβασω.?και δευτερον εχω 500mb και χρησιμοποιω κυριως facebook , bbm και whatsapp.πιστευετε πως ειναι δυνατον να εξαντληθουν.?

 

Θα πρότεινα να μιλήσεις με τη vodafone διότι ΔΕΝ νομίζω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά τα 500ΜΒ για ΒΒ. Τα ΒΒ έχουν δικά τους πακέτα δεδομένων... Κάπου εδώ μέσα διάβασα για χρεώσεις σε ανάλογη περίπτωση...

Μην βρεθείς προ εκπλήξεων !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιεί facebook, whatsapp και πάνω απ' όλα BBM, σημαίνει ότι απαραίτητα έχει BIS ενεργό και όχι γενικό πακέτο δεδομένων.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τα Whatapp, Ping!Chat χρησιμοποιούνται κανονικότατα και με PUSH, χωρίς BIS. Τα είχα στης αδερφής μου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

Μια ερωτηση!!!! το bb γινεται να δουλεψει με απλη χρηση Mobile internet?? ή θελει αποκλειστικα bis προγραμμα???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

Μια ερωτηση!!!! το bb γινεται να δουλεψει με απλη χρηση Mobile internet?? ή θελει αποκλειστικα bis προγραμμα???

 

Γίνεται αλλά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιείς πολλές βασικές λειτουργίες που προσφέρει ενα BB όπως το εμαιλ, maps, το bbm κτλπ επίσης τα δεδομένα δεν θα περνάνε μέσα από τους server της blackberry (άρα δεν θα συμπιέζονται)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις bis δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω τις λειτουργιες του bb οκ!!...δηλαδη τα 100mb ή 350mb θα τρωγονται γρηγορα?? (με απλη χρηση ιντερνετ?? οχι συνεχομενη + με χρηση wifi Παντα)
Link to comment
Share on other sites

Χωρις bis δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω τις λειτουργιες του bb οκ!!...δηλαδη τα 100mb ή 350mb θα τρωγονται γρηγορα?? (με απλη χρηση ιντερνετ?? οχι συνεχομενη + με χρηση wifi Παντα)

 

Άμα βλέπεις βίντεο κτλπ, θα φύγουν πολύ γρήγορα (ειδικά τα 100)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια να σας κανω μια ερωτηση αντιμετοπιζω το ιδιω προβλημα που ειχα και στο 9700 δλδ δεν παιζει το youtube ενω το εχει εγκατεστημενω μεσα βρισκω το βιντεο που θελω και οταν παταω play μου λειι οτι εντοπιστηκε καπιο προβλημα και δεν μπωρει να το παιξη ενω σε αλλα 9780 φιλον πεζει κανονικα το youtube τι μπωρο να κανω helpp
Link to comment
Share on other sites

παιδια ΚΑΡΑΣΟΣ! εβγαλα την μπαταρια χωρις να κλεισω το κινητο κ απο κεινη την ωρα παει.συγκεκριμενα γεμιζει σιγα σιγα η μπαρα οταν το ανοιγεις και λιγο πριν φτασει στο τερμα για ν ανοιξει κολαει και μενει ετσι :(

τι κανω τωρα? παει το κινητο μου???

 

τελικα ανοιξε αλλα κολαει απιστευτα το μενου, το κινητο σερνετε..

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...