Jump to content

Blackberry Bold 9780


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννοειται πως το εχω γυρισμενο στα ελληνικα!

 

πρεπει να εχεις το πληκτρολογιο στα αγγλικα για να λειτουργησουν οι συντομευσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακουγεται οτι η τιμή του θα είναι χαμηλότερη του 9700

 

Δε νομιζω η τιμη του να ειναι χαμηλοτερη απο αυτη του 9700. Προσφερει παραπανω (διπλασια μνημη , καμερα 5mp , os6 ) και ειναι δυσκολο να ειναι φθηνοτερο απο το 9700. Επισης περιεργεια εχω να δω την τιμολογηση του 9800 το οποιο καταφθανει απο τη vodafone σε λιγο καιρο.

 

υ.γ. Αγορασα σημερα απο ebay to 9780 white pearl unlocked για 560€. Αντε να ερθει...Εχω ηδη το 9800 αλλα ειναι θεριο και βαρυ.Με το που ερθει το 9780 το 9800 παει για πωληση..

Edited by enwsiths

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται η εικονα αυτου που μας καλει να ειναι μεγαλυτερη και οχι σαν ψειρα? στο iphone πχ πιανει ολη την οθονη!
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικα εχω κανει sync τις επαφες μου απο τα mail και τις επαφες μου απο το fb , με αυτες του τηλεφωνικου καταλογου και μου δειχνει το μικρο εικονιδιο που λες οταν καποιος με καλει. Δεν εχω δοκιμασει ομως να βαλω σε μια επαφη custom photo για να δω τι γινεται σε αυτην την περιπτωση.

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

ειναι το ιδιο μεγεθος, δοκιμασα και τον εναν τροπο κ τον αλλον δυστηχως.
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα χθες απο το E-Shop γιατι βαρεθηκα να περιμενω τους παροχους, Δεν εχω ενεργοποιησει ακομα το BIS απο Cosmote οποτε δεν εχω και πολλα να σας πω μιας και οι μισες λειτουργιες του δεν δουλευουν. Παντως, ερχομαι απο iPhone και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ χαρουμενος που πηγα σε ΒΒ.

 

Browsing πολυ δυνατο σε σχεση με παλιοτερα ΒΒ που ειχα δοκιμασει. Προφανως λογο ΟS 6 και Webkit Browser. Φωτογραφικη αρκετα καλη με αρκετη παραμετροποιηση. Γενικα αρκετα γρηγορο με καλες αποκρισεις.

 

ΥΓ Εχεις κανεις ιδεα τι ζητανε απο Cosmote για ενεργοποιηση BIS? Θελουν το PIN της συσκευης? Παντως μου ειπαν οτι πρεπει να παω απο καταστημα και οτι δεν γινεται τηλεφωνικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, είναι πραγματικά πολύ καλή συσκευή και θα την ευχαριστηθείς!

Για το BIS, μπαίνει σαν πρόσθετη υπηρεσία στο ήδη υπάρχον συμβόλαιο που έχεις στην Cosmote, νομίζω θα σου ζητήσουν μόνο ταυτότητα. Ούτως ή άλλως το PIN της συσκευής σου το βρίσκεις στα options...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σημερα παρέλαβα το πρώτο μου blackberry (9780) από το expansys.

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά περι blackberry σας θέτω τα εξής ερωτήματα και περιμένω τις απαντήσεις σας.

1. για να ενεργοποιήσω το BIS παιρνω τηλ απλώς την Cosmote?

2. με το bbm στελνω δωρεαν σε αλλους χρηστες blackberry που βρισκονται και στο εξωτερικό? αν κάνω εγω ταξιδι στο εξωτερικο είναι επισης δωρεαν προς άτομα στην ελλάδα?

3.Γιατι δεν μου συνδέεται στο wifi του σπιτιού μου? βαζω τον κωδικό αφαλείας που μου ζητάει και μου γραφει failed to authenticate against the network.

4. με το Bis εχω παντου και παντα συνδεση στο ιντερνετ? εχει να κανει με το αν εχω 3g σημα?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα χθες απο το E-Shop γιατι βαρεθηκα να περιμενω τους παροχους, Δεν εχω ενεργοποιησει ακομα το BIS απο Cosmote οποτε δεν εχω και πολλα να σας πω μιας και οι μισες λειτουργιες του δεν δουλευουν. Παντως, ερχομαι απο iPhone και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ χαρουμενος που πηγα σε ΒΒ.

 

Browsing πολυ δυνατο σε σχεση με παλιοτερα ΒΒ που ειχα δοκιμασει. Προφανως λογο ΟS 6 και Webkit Browser. Φωτογραφικη αρκετα καλη με αρκετη παραμετροποιηση. Γενικα αρκετα γρηγορο με καλες αποκρισεις.

 

ΥΓ Εχεις κανεις ιδεα τι ζητανε απο Cosmote για ενεργοποιηση BIS? Θελουν το PIN της συσκευης? Παντως μου ειπαν οτι πρεπει να παω απο καταστημα και οτι δεν γινεται τηλεφωνικα.

 

Εμενα που ο παροχος μου ειναι η vodafone και ειχα ηδη συμβολαιο με unlimited internet , μου ειπε απλα οτι υπαρχουν συγκεκριμενα πακετα bis και οτι θα πρεπει να μετατρεψω το προγραμμα μου (οσον αφορα το internet). Εγω τους ειπα μεσω τηλεφωνου οτι επιθυμω το προγραμμα με 1gb. Μετα απο μια ωρα μου ειπε να βγαλω τη μπαταρια και να την ξανατοποθετησω μετα απο 30 δευτερολεπτα. Οταν ξαναενεργοποιησα τη συσκευη ειχαν ενεργοποιηθει οι υπηρεσιες της Blackberry.

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σημερα παρέλαβα το πρώτο μου blackberry (9780) από το expansys.

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά περι blackberry σας θέτω τα εξής ερωτήματα και περιμένω τις απαντήσεις σας.

1. για να ενεργοποιήσω το BIS παιρνω τηλ απλώς την Cosmote?

2. με το bbm στελνω δωρεαν σε αλλους χρηστες blackberry που βρισκονται και στο εξωτερικό? αν κάνω εγω ταξιδι στο εξωτερικο είναι επισης δωρεαν προς άτομα στην ελλάδα?

3.Γιατι δεν μου συνδέεται στο wifi του σπιτιού μου? βαζω τον κωδικό αφαλείας που μου ζητάει και μου γραφει failed to authenticate against the network.

4. με το Bis εχω παντου και παντα συνδεση στο ιντερνετ? εχει να κανει με το αν εχω 3g σημα?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Καλησπέρα. Μπορείς να χρησιμοποιείς τα υπάρχοντα θέματα για τις ερωτήσεις σου καθώς επίσης και να κοιτάξεις το FAQ.

 

1) Για την ενεργοποίηση μάλλον πρέπει να πας σε κατάστημα. Κοίτα και τα προηγούμενα post από το δικό σου, γι'αυτό το θέμα συζητάνε. Έχουν αναφερθεί πάντως περιπτώσεις που ενεργοποιήθηκε και μέσω τηλεφώνου.

2) Με το bbm στέλνεις δωρεάν αλλά όχι ακριβώς δωρεάν. Καταναλώνει μια αμελητέα ποσότητα από το πακέτο δεδομένων BIS που έχεις, απλά μιλάμε για bytes, το πολύ κάποια ΚΒ αν στέλνεις και καμιά φωτογραφία. Έτσι τελικά δε χρεώνεσαι. Αν βρεθείς εξωτερικό όμως, θα πρέπει να πληρώσεις για τα ελάχιστα αυτά δεδομένα (καθώς και για τα δεδομένα οποιασδήποτε άλλης χρήσης - πχ facebook, msn) σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της εταιρείας σου για roaming data.

3) Για το wifi δε γνωρίζω να σου πω.

4) Με το bis έχεις παντού και πάντα αρκεί να έχει gprs (τουλάχιστον) σήμα το κινητό. Πλέον δε νομίζω να βρεις περιοχή που να μην έχει έστω gprs.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο;

 

Δεν εχει ελληνικα το πληκτρολογιο αλλα εχει επιλογη ελληνικων για μενου και input language. Εγγυηση 2 χρονια και ειναι απο ελληνα προμηθευτη. Για περαιτερω λεπτομερειες θα πρεπει να χαλασει για να σου πω :Ρ

 

Οσον αφορα το BIS της Cosmote δεν εχω προλαβει ακομα να παω ευελπιστω ισως και σημερα γιατι το κινητο ειναι μισο χωρις την υπηρεσια :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα τωρα τελευταια , εχει βγει ερθει κανονικα Ελλαδα ? δηλαδη μπορως να παω να το παρω με καποια επιδοτηση ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει σε κανένα πάροχο και χθες που πέρασα από Vodafone και τους ρώτησα μου είπαν λίγι πριν, ή λίγο μετά τις γιορτές....

Ουτε οι ίδιοι δεν ξέρουν ακόμα.

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

εχω το προγραμμα unlimited 15 με τα 50mb ιντερνετ και εχω βαλει προσθετο το 150mb με 10 επιπλεον ευρω.εννοειται εχω ενεργοποιησει το BIS ετσι ειμαι συνεχεια στο ιντερνετ μπαινω και facebook μου ρχοντε τα mails κανονικα.. ειναι οκ ο χρονος ιντερνετ που εχω η θα μου ρθει λογαριασμος τρελος?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι πανέμορφο που είναι! Ήταν που ήταν το 9700 sexy το μαύρο το έκανε πανέμορφο.
Link to comment
Share on other sites

εχω το προγραμμα unlimited 15 με τα 50mb ιντερνετ και εχω βαλει προσθετο το 150mb με 10 επιπλεον ευρω.εννοειται εχω ενεργοποιησει το BIS ετσι ειμαι συνεχεια στο ιντερνετ μπαινω και facebook μου ρχοντε τα mails κανονικα.. ειναι οκ ο χρονος ιντερνετ που εχω η θα μου ρθει λογαριασμος τρελος?

 

Κι εγώ με τα 150 mb είμαι αλλά όλοι λένε πως είναι υπεραρκετά. Τώρα κλείνω τον πρώτο μήνα και δεν έχω ακόμα εικόνα αλλά με normal χρήση φτάνουν και περισσεύουν, καθώς η συμπίεση της Blackberry (RIM) είναι είνα από τα μεγάλα της όπλα...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τα 150 mb είμαι αλλά όλοι λένε πως είναι υπεραρκετά. Τώρα κλείνω τον πρώτο μήνα και δεν έχω ακόμα εικόνα αλλά με normal χρήση φτάνουν και περισσεύουν, καθώς η συμπίεση της Blackberry (RIM) είναι είνα από τα μεγάλα της όπλα...

 

Από ότι καταλαβα δεν εκανα σωστα που εβαλα bis 1 gb για ειναι μαλλον περιττο και αδικα θα πληρωνω 17 ευροπουλα το μηνα. Αλλα παιδια εχω και μια απορια.Σημερα εκανε ενας φιλος μου στη vodafone συμβολαιο unlimited 15 μονο και μονο για να βαλει bis 1gb.Απο τη vodafone του ειπαν οτι για να γινεi αυτο (καθως οι κανονισμοι αλλαξαν) θα πρεπει να εχει συμβολαιο φωνης τουλαχιστον με 50 ευρω παγιο το μηνα.Αυτο που σας αναφερω του το ειπαν στην εξυπηρετηση πελατων (13830). Αν οντως εχουν ετσι τα πραγματα τινα πω....

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, επειδή έχω άλλο εταιρικό, έκανα σύνδεση στο φθηνότερο πάγιο (χωρίς δωρεάν χρόνο ομιλίας) που είναι 10 ευρώ και πρόσθεσα το Surf & mail για τα 150 mb, άλλα 10 ευρώ. Σύνολο 20 ευρω. Επειδή μάλιστα δεν με ενδιαφέρει το θέμα της συσκευής και αναβάθμισης, το πήρα σε έκπτωση και θα πληρώνω περίπου 16 ευρώ.

Αυτό έγινε την προηγούμενη Παρασκευή.

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΠΗΡΑ ΤΟ BLACKBERRY 9780 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΒ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ.ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ WHATS UP ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ WI-FI ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΥΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤ FACEBOOK APPLICATION ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΕΣΑ ΤΗΝ ΕΞ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ COSMOTE ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ BLACKBERRY ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ...ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ..ΙΣΧΥΕΙ?ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ WI-FI ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΥ..

 

[Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων χαρακτήρων. Επόμενα αντίστοιχα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπαν ισχύει - χοντρικά, το blackberry χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα δεδομένων (BIS λέγεται) για να λειτουργούν εφαρμογές τύπου facebook, msn κλπ, το οποίο πρόγραμμα είναι διαθέσιμο μόνο σε προγράμματα συμβολαίου. Επειδή το θέμα αυτό το έχουμε αναλύσει υπερβολικά, μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση για να βρεις τις πληροφορίες που θες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπαν ισχύει - χοντρικά, το blackberry χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα δεδομένων (BIS λέγεται) για να λειτουργούν εφαρμογές τύπου facebook, msn κλπ, το οποίο πρόγραμμα είναι διαθέσιμο μόνο σε προγράμματα συμβολαίου. Επειδή το θέμα αυτό το έχουμε αναλύσει υπερβολικά, μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση για να βρεις τις πληροφορίες που θες.

Σε ευχαριστώ πολύ,θα το ψάξω..καλα χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

Τριζει λιγο το πρασινο πληκτρο κλησης μου. Παιζει γενικα αυτο σε ΒΒ? Να τριζει καποιο κουμπι του πληκτρολογιου τοσο νωρις? Παντως σαν noobie στον χωρο του ΒΒ ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το 9780 αλλα ακομα περιμενουμε την κοσμοτε για το ΒΙS :P

Γενικα θα δω διαφορες στην μπαταρια λογικα με το *ΒΙS ενεργοποιημενο και το push email etc σωστα?

Link to comment
Share on other sites

οταν εχουμε την εφαρμογη whatsapp τρωει πολυ ιντερνετ? δηλαδη εγω με τα 150 mb μου φτανει η να την σβησω καλυτερα ?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, οταν το μενου ειναι στα αγγλικα, μπορεις να γραψεις ενα μηνυμα στα ελληνικα? Η πρεπει να γυρισεις τη γλωσσα του τηλ. στα ελληνικα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...