Jump to content

Blackberry Bold 9780


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας! Είμαι κάτοχος του blackberry 9700 και θα ήθελα να μου πείτε οι χρήστες του 9780, αν θεωρείτε, ότι αξίζει η μετάβαση από την μία συσκευή, στην άλλη.

Ποιες διαφορές είναι αισθητές, ανάμεσα στις 2 συσκευές, κατά την χρήση τους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

το έχει πάρει κανείς από Cosmote. 'Ενας φίλος έχει πολλά προβλήματα με το SMS. Το έχει δει κανείς άλλος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια αλλαξα το 9700 μου με 9780 και πιστευω οτι αξηζει τον κοπω ααα και δεν εχω κανενα προβλημα με sms αγορασμενω απο κοσμοτε

 

Καλημερα

 

Οπως καταλαβαινεις σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις το τηλεφωνο σου συνδεεται με τους blackberry servers της Vodafone για να σε εξυπηρετησει οποτε σου τρωει απο το προγραμμα των MB

 

Φυσικα αν εισαι συνδεδεμενη σε WiFi δικτυο δεν σου τρωει ΜΒ.

 

Οταν ενα mail ερθει στο κινητο σου, εχει ξοδεψει λιγο απο το προγραμμα σου, ειτε το ανοιξεις εσύ ειτε όχι. Απλως αν το mail εχει attachment καποιο αρχειο και επιλεξεις να ανοιξεις το αρχειο αυτο τοτε θα σου φαει παραπανω απο το προγραμμα σου αναλογα με το μεγεθος του αρχειου

 

Οταν το δουλευεις σαν απλο τηλεφωνο (κλησεις, sms, να ακους μουσικη, να τραβας φωτο κ.τ.λ) τοτε δεν σου τρωει απο τα MB

 

Απο ολα αυτα που περιγραφεις μονο το youtube και το υπερβολικο blackberry maps, μπορουνε να σου ξοδεψουνε το προγραμμα χωρις να το καταλαβεις.

 

Ολα τα αλλα και μερα νυχτα να τα κανεις δεν θα εχεις προβλημα

 

και αν ανεβαζεις πολλες φωτο απο το κινητο στο fb τοτε σοθ εχει αλλαξει τα φωτα

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω την εντύπωση οτι έχει ιό το κινητό μου..μπορεί κάποιος να μου πεί τί να κάνω ή που να το πάω να μου το φτιάξουν?Όποιος θέλει και μπορεί ας μου στείλει το pin του ή το msn του να μιλησουμε ή και απο εδώ..το pin μου είναι 238AEAEF

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, δε νομίζω να έχεις κολλήσει κάτι, αφού δεν υπάρχει κάποιος γνωστός ιός που να προσβάλλει blackberry. Πιο πιθανό είναι να σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα κάποια εφαρμογή που έβαλες. Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις και τι εγκατέστησες πρόσφατα;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι οτι 1ον)κολλάει απελπιστικά και 2ον)μου βγάζει συνέχεια ενα σωρό updates για τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει..πρώτα ηταν upadate στο app world απο την εκδοση χ.χχ.63 στην έκδοση x.xx.69 ρώτησα αλλα άτομα και δέν τους είχε έρθει καμμία ενημέρωση.

Χθές μου έβγαλε upadates στα windows live messenger,aol,facebook και τα περισσότερα απο αυτα ειναι είναι απο την έκδοση x.xx.63 στην έκδοση x.xx.69 και μου φαίνεται λίγο παράξενο..τί προτείνεις?

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, δε νομίζω να έχεις κολλήσει κάτι, αφού δεν υπάρχει κάποιος γνωστός ιός που να προσβάλλει blackberry. Πιο πιθανό είναι να σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα κάποια εφαρμογή που έβαλες. Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις και τι εγκατέστησες πρόσφατα;

 

γνωστος ιος δεν υπαρχει αφου φροντησατε και σβησατε το αρθρο του AGK απο το digitallife.gr που εγραφε ακριβως γι αυτο το trojan horse που εμφανιστηκε στα blackberry

ειστε απαραδεκτοι παιδια, εκτος απο τα μηνυματα των χρηστων σβηνετε και τα αρθρα που αναρτατε εσεις!

κριμα, οι καλες εποχες επι MSK εχουν φυγει εδω και καιρο

Link to comment
Share on other sites

γνωστος ιος δεν υπαρχει αφου φροντησατε και σβησατε το αρθρο του AGK απο το digitallife.gr που εγραφε ακριβως γι αυτο το ΝΑtrojan horse που εμφανιστηκε στα blackberry

ειστε απαραδεκτοι παιδια, εκτος απο τα μηνυματα των χρηστων σβηνετε και τα αρθρα που αναρτατε εσεις!

κριμα, οι καλες εποχες επι MSK εχουν φυγει εδω και καιρο

 

Θά μπορούσες να προτείνεις κάτι για να με βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

γνωστος ιος δεν υπαρχει αφου φροντησατε και σβησατε το αρθρο του AGK απο το digitallife.gr που εγραφε ακριβως γι αυτο το trojan horse που εμφανιστηκε στα blackberry

ειστε απαραδεκτοι παιδια, εκτος απο τα μηνυματα των χρηστων σβηνετε και τα αρθρα που αναρτατε εσεις!

κριμα, οι καλες εποχες επι MSK εχουν φυγει εδω και καιρο

 

Θα ήταν καλό πριν από τους βιαστικούς και άστοχους χαρακτηρισμούς, να έκανες και μια αναζήτηση για να βρεις το συγκεκριμένο άρθρο, το οποίο κανείς δεν διέγραψε.

 

 

Το πρόβλημα είναι οτι 1ον)κολλάει απελπιστικά και 2ον)μου βγάζει συνέχεια ενα σωρό updates για τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει..πρώτα ηταν upadate στο app world απο την εκδοση χ.χχ.63 στην έκδοση x.xx.69 ρώτησα αλλα άτομα και δέν τους είχε έρθει καμμία ενημέρωση.

Χθές μου έβγαλε upadates στα windows live messenger,aol,facebook και τα περισσότερα απο αυτα ειναι είναι απο την έκδοση x.xx.63 στην έκδοση x.xx.69 και μου φαίνεται λίγο παράξενο..τί προτείνεις?

Ευχαριστώ:)

 

Οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό, ούτε είναι βέβαιο ότι θα εμφανιστούν σε όλους τους χρήστες ταυτόχρονα - εξαρτάται από τον πάροχο, την έκδοση λογισμικού και άλλους παράγοντες. Το ότι κολλάει, συνήθως οφείλεται σε κάποια εφαρμογή, η οποία δεν συμπεριφέρεται φυσιολογικά, αλλά είναι δύσκολο να ξέρεις ποια είναι όταν έχεις πολλές φορτωμένες. Μια καλή λύση είναι να αναβαθμίσεις το τηλέφωνό σου στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση και κατόπιν να περάσεις ξανά τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν, προσέχοντας για τυχόν καθυστερήσεις μετά από κάποια εγκατάσταση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

γνωστος ιος δεν υπαρχει αφου φροντησατε και σβησατε το αρθρο του AGK απο το digitallife.gr που εγραφε ακριβως γι αυτο το trojan horse που εμφανιστηκε στα blackberry

ειστε απαραδεκτοι παιδια, εκτος απο τα μηνυματα των χρηστων σβηνετε και τα αρθρα που αναρτατε εσεις!

κριμα, οι καλες εποχες επι MSK εχουν φυγει εδω και καιρο

 

zzzz :lol: χρησιμοποιούμε και την αναζήτηση man, μην αγχώνεσαι τόσο. :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

πουλησα σημερα μολις το desire το οποιο ηταν ενα πολυ καλο τηλεφωνο ΑΛΛΑ μαλλον εγω δε συμπαθησα ποτε την αφη στα κινητα .. επειδη πιο πριν ειχα ενα Ε71 θελω πολυ να αποκτησω ενα blackberry και συγκεκριμενα καποιο μεταξυ bold 9700 ή 9780..πιθανοτατα θα ενεργοποιησω και το bis για τον αριθμο μου.τελοσπαντων,μαλλον θα κινηθω για καποια ελαφρα μεταχειρισμενο,αξιζει τα παραπανω ευρω το 9780 για εναν πρωταρη στα blackberry ή και με το 9700 θα κανω καλα τη δουλεια μου.?επισης αν πουλαει καποιος το δικο του ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό πριν από τους βιαστικούς και άστοχους χαρακτηρισμούς, να έκανες και μια αναζήτηση για να βρεις το συγκεκριμένο άρθρο, το οποίο κανείς δεν διέγραψε.

 

zzzz :lol: χρησιμοποιούμε και την αναζήτηση man, μην αγχώνεσαι τόσο. :p

 

συγνωμη ρε παιδια

εψαχνα και δεν το εβρισκα και πανω εκει φουντωσα

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω Blackberry 9780 απο την Cosmote θα παιζει με sim της Vodafone???

 

Ναι θα παίζει κανονικά. Το ίδιο ισχύει για όλα τα Blackberry που πωλούνται στην Ελλάδα.

 

πουλησα σημερα μολις το desire το οποιο ηταν ενα πολυ καλο τηλεφωνο ΑΛΛΑ μαλλον εγω δε συμπαθησα ποτε την αφη στα κινητα .. επειδη πιο πριν ειχα ενα Ε71 θελω πολυ να αποκτησω ενα blackberry και συγκεκριμενα καποιο μεταξυ bold 9700 ή 9780..πιθανοτατα θα ενεργοποιησω και το bis για τον αριθμο μου.τελοσπαντων,μαλλον θα κινηθω για καποια ελαφρα μεταχειρισμενο,αξιζει τα παραπανω ευρω το 9780 για εναν πρωταρη στα blackberry ή και με το 9700 θα κανω καλα τη δουλεια μου.?επισης αν πουλαει καποιος το δικο του ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

 

Χωρίς BIS κατ' εμέ άδικα θα το αγοράσεις, οπότε αν παίζει και να μη βάλεις BIS καλύτερα κοίτα κάτι άλλο. Από κει και πέρα, τόσο το 9700 όσο και το 9780 είναι πολύ αξιόλογες συσκευές. Για "πρωτάρη" όπως λες δε θα χαρακτήριζα κανένα από τα δύο, αφού είναι 2 από τα κορυφαία τηλέφωνα που έχει βγάλει η RIM και είναι πλήρη από κάθε άποψη, δεν πρόκειται να απογοητεύσουν :). Εάν υπάρχει οικονομικό θέμα, τότε καλύτερα κοίτα το 9700 - σε καθημερινή χρήση οι διαφορές δεν είναι ιδιαίτερα εμφανείς, ίσως να μην τις καταλάβεις και καθόλου, εκτός αν σκοπεύεις να φορτώσεις το τηλέφωνο με άπειρες εφαρμογές. Απλά να έχεις κατά νου ότι το OS6 τώρα αρχίζει να "στρώνει" για το 9700, αφού έχει εμφανίσει αρκετά θέματα και θα χρειαστεί λίγη υπομονή. Με το OS5 όμως είναι βράχος.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

πηρα τλκ το 9780 και ειναι οπως το περιμενα..απλο στη χρηση και με πολυ βολικο qwerty το οποιο ομολογω πως μου ειχε λειψει.προσεξα πως υπαρχει ενα θεματακι με τα sms , μου το ειπε και ενας φιλος που το εχει , προφανως θα βγει καποια αναβαθμιση σε λιγο καιρο.κατα τ'αλλα επειδη δεν εχω κανει και πολλα μπορω να περασω ευκολα τις επαφες μου που εχω σαν επαφες των windows στη συσκευη.?

επισης εχω vodafone και το unlimited 50 και μου ειπαν πως στο προγραμμα εχω και 500mb ιντερνετ.ειναι αρκετα πιστευετε για να ενεργοποιησω το bis.?

το θελω κυριως για bbm και λιγο facebook.

Edited by kostass88
Link to comment
Share on other sites

πηρα τλκ το 9780 και ειναι οπως το περιμενα..απλο στη χρηση και με πολυ βολικο qwerty το οποιο ομολογω πως μου ειχε λειψει.προσεξα πως υπαρχει ενα θεματακι με τα sms , μου το ειπε και ενας φιλος που το εχει , προφανως θα βγει καποια αναβαθμιση σε λιγο καιρο.κατα τ'αλλα επειδη δεν εχω κανει και πολλα μπορω να περασω ευκολα τις επαφες μου που εχω σαν επαφες των windows στη συσκευη.?

επισης εχω vodafone και το unlimited 50 και μου ειπαν πως στο προγραμμα εχω και 500mb ιντερνετ.ειναι αρκετα πιστευετε για να ενεργοποιησω το bis.?

το θελω κυριως για bbm και λιγο facebook.

 

φιλε κωστα τα 500μβ για αυτο που θελεις ειναι αρκετα δεν καταναλωνει πολλα μβ λογω συμπιεσης που γινεται.

οταν λες επαφες των windows τι εννοεεις?απο outlook?μια ιδεα που εχω ειναι να εγκαταστησεις το blackberry desktop manager (ειναι στο cd της συσκευασιας ή το κατεβασεις) και εχει επιλογη συγχρονισμου.επισης θα σε βολεψει αυτη η εφαρμογη για backup αρχειων.

 

αντε καλοριζικο το blackberry

Link to comment
Share on other sites

BB 9780 / .448 / Cosmote

 

Λοιπόν μου συνέβει το εξής περίεργο, έγραφα μηνύματα SMS

(κάποιες φορές έβαζα, Emoticon κάποιες όχι )

και υπήρξαν φορές που ενώ έγραφα κατεβατά, 3- 4 γραμμές, πάταγα Send και εξαφανιζόταν το μήνυμα χωρίς να το δείχνει στην Οθόνη, χωρίς να το στέλνει.

Απλά Εξαφανιζόλ.

 

Κάποια μηνύματα τα έστελνε κάποια όχι. Δοκίμασα αλλαγές στα Options και νομίζω ότι διορθώθηκε αλλάζοντας την ρύθμιση ώστε να τα στέλνει όλα SMS και όχι AUTO (SMS/MMS).

 

Υποθέτω ότι κάποια μηνύματα τα εκλάμβανε ως MMS, και δεν μπορούσε να τα στείλει γιατί δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα BIS (φαντάζομαι ότι είναι απαραίτητο για να στείλει MMS).

 

Τι λέτε εσείς ??

 

2. Και μήπως ξέρετε τι παίζει με την "Αναφορά Παράδοσης" αυτό το οποίο λέει μέσα στα Options σαν :

Notifications

allow delivery

allow read

confirm delivery

allow delivery

 

Ότι και αν ενεργοποίησα δεν μου ήρθε ποτέ κάποιου είδους αναφορά ότι το SMS παραδόθηκε ??

Edited by woodpecker
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα με τα SMS μάλλον πρέπει να αλλάξεις έκδοση λογισμικού στο τηλέφωνό σου, καθώς είναι γνωστό bug. Οι κάτοχοι θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

 

Για τα MMS όντως χρειάζεσαι BIS.

 

Τα options που αναφέρεις είναι αυτά των MMS και όχι των SMS για να πάρεις αναφορά. Απλά τα MMS υποστηρίζουν αναφορά παράδοσης αλλά και ανάγνωσης. Αφού σε ενδιαφέρουν τα SMS, ενεργοποιείς την αντίστοιχη επιλογή από τις ρυθμίσεις SMS και η αναφορά παράδοσης εμφανίζεται ως ένα "D" πάνω στο "τικ" επιβεβαίωσης αποστολής στα αριστερά του μηνύματος.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, γιατί σε πολλά μαγαζία το 9700 είναι ακριβότερο από το 9780?!?!?
Blackberry 9780 Bold | Blackberry Playbook 16gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχει προσπαθησει κανεις να βαλει την εφαρμογητ της Εθνικης τραπεζας στο 9780? εγω την εβαλα μεν αλλα δεν δουλευει καλα κ αναγκαστικα να την βγαλω κ παλι.

Μηπως καποιος εχει βρει καμια λυση να δουλευει??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..!

αν κανω αγορα του κινητου απο το expansys θα μπορω να το χρησιμοποιησω με την wind σωστα?? απλα γιατι στο site τις BB δειχνει μονο την cosmote.!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...