Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ το map guide.

 

Βασικα χρειαζονται 2(+1) πραγματα. Το προγραμμα που θα τρεχουμε τους χαρτες και αυτο που τους δημιουργει. Το πρωτο ειναι το ευκολο μερος και χρησιμοποιησα το RMaps. Το Rmaps exei online gps ktl αλλα η διαφορα ειναι οτι κανει load offline custom maps. Κοινως οτι τραβαει η ψυχουλα σου. Υπαρχουν και αλλα προγραμματα λιγο που ειδα για offline αλλα δεν βρηκα κατι καλυτερο. Απλα το κανετε εγκατασταση μεσω μαρκετ.

 

Τωρα παμε στο προγραμμα που φτιαχνουμε custom maps. Το προγραμμα λεγεται Mobile Atlas Creator με το οποιο μπορουμε να φτιαξουμε τα μαπς σε καμια 30αρια διαφορετικα format. Ενα απο τα format ειναι και το rmaps!

 

Κατεβαζετε απο εδω:

http://sourceforge.net/projects/trekbuddyatlasc/files/Mobile%20Atlas%20Creator/MOBAC%201.8/Mobile%20Atlas%20Creator%201.8.zip/download

 

Αυτα ειναι τα 2 που χρειαζονται. Το +1 που ειχα στhν παρενθεση ειναι μια βιβλιοθηκη που χρειαζεται, παρτε την και καντε την επικολληση στο ΙΔΙΟ folder με το creator.:

 

http://files.zentus.com/sqlitejdbc/sqlitejdbc-v056.jar (Ενα απλο dll αρχειο ειναι περασμενο σε java)

 

Αυτα απο εγκαταστασεις και dloads. Ουσιαστικα δεν χρειαζεται καν εγκατασταση κατι. Το creator απλα τρεχει απο τον φακελο.

 

 

Map making!

 

Απλα στα πεδία (-->) που αναφερω βαλτε τις αντιστοιχες ρυθμισεις

 

1) Open atlas creator

 

2) map source --> Goοgle Maps

 

3) Mε δεξι κλικ βολταρετε στο map. Η μπαρα ζουμ στο πανω μερος της οθονης ειναι μονο για το τι βλεπετε εκεινη την ωρα στo pc και απλα βοηθαει στην επιλογη περιοχης. Παιξτε με το ζοομ και δειτε ποσο κοντινα τα θελετε. Αν δειτε οτι πχ το 16 τις μπαρας σας κανει, τικαρετε το 16 αριστερα στα ζοομ levels. (Προσοχη: Η αναλυση του Blade ειναι καλη οποτε στο κινητο θα φαινονται μικροτερα. Ακουλουθηστε ολο το guide και φτιαχτε μια μικρη περιοχη, πχ μιση πολη για δοκιμη.) Οσο πιο πολυ ζοομ τοσο πιο πολυ ορα παιρνει το dload. Δεν συνιστω πανω απο 2 ζοομ levels τικαρισμενα. Με επιλεγμενο μονο ενα ζοομ level, θα μπορειτε να κανετε μετα ζοομ ιν στο κινητο (και μαλιστα με multitouch) αλλα δεν θα ειναι πραγματικο ζοομ. Δηλαδη περισοτερες πληροφοριες κτλ. Απλα θα βλεπετε καλυτερα τον χαρτη.

 

4) Mark your area με αριστερο κλικ.

 

5) Atlas Content--> Right click -->rename (px greece1 αν σπασετε την ελλαδα στα δυο)

 

6) Λιγο πιο κατω κατω απο το clear: Name --->greece1 ( Το ιδιο δηλαδη***) ---> add selection (οποτε να εχετε επιλεγμενη περιοχη ηδη (βημα 3)

 

7) Atlas format----> Rmaps Sqlite

 

8) Τωρα (εστω οτι εχετε επιλεξει την περιοχη και ΜΕΤΑ κανατε add selection) πατατε το κομβιον "create atlas" και αφηνετε το pc να κατεβαζει. Οταν (με το καλο) τελειωσει βγαζει ετοιμο αλλο κομβιον με την ενδειξη open map folder οπου ο χαρτης σας ειναι αποθηκευμενος υπο την μορφη Custom Greece.sqlitedb.

 

Τι μενει? Να το περασετε στο κινητο και να το δηλωσετε στο στο rmaps.

 

1) copy to sdcard/rmaps/maps

2) start rmaps

3) πατηστε menu--->more(περισσοτερα)--->settings-->user defined maps--> διαλεξτε τον χαρτη σας---->activate (tick)

4) Πισω στην εφαρμογη: menu-->maps-->Εδω πρεπει να φαινεται ο χαρτης σας. Voila!!

 

 

***Στο βημα 6 καθε επιλογη περιοχης και add που κανετε βαζει ενα λειερ στο γενικο μαπ. Εναλλακτικα μπορειτε να κανετε δυο επιλογες add px grnorth/grsouth στον ατλας greece αλλα και παλι το μαπ στο τελος θα ειναι ενα οπως και το dload, ενα και μεγαλο. Προς το παρον προτεινω 1 atlas, 1 layer. θα το ψαξω λιγο παραπανω αυτο.

 

edit: Αν για οποιοδηποτε λογο καποιος εχει προβλημα με το rmaps format (που δεν το νομιζω) ας βαλει big planet. Σε μενα τρεχουν και τα δυο το ιδιο.

edit2: Ενδεικτικα εμενα με ενα ζοομ λεβελ στο 16 μου πηρε κανα 4ωρο νομιζω για την μιση ελλαδα και 450 mb.

Edited by Johnix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σας,

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν έχω το τηλ. στη βάση του αυτοκινήτου, είναι πολύ δύσκολο να ενεργοποιήσω οποιοδήποτε touch πλήκτρο στην οθόνη (θέλει παρατεταμένο πάτημα). Η βάση είναι αγορασμένη από jumbo αλλά πιάνει καλά και δεν πιέζει τα πλήκτρα volume. Μπορείτε να φανταστείτε γιατί επιρεάζεται η touch screen?

Ευχαριστώ.

Edited by skynetos
Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικ: απο δευτερα περιμενουν νεες παραλαβες στα καταστηματα. απο οτι πληροφοριθηκα πρωτα θα δωσουν σε ΠΡΟ-παραγγελιες και μετα σε αλλους. ηδη στο καταστηα που πηγα εχουν 6 στανταρεμενες παραγγελιες και αλλες 9 που δεν ειναι σιγουρες ;)

 

μακαρι να αληθευει :D

Link to comment
Share on other sites

οκ φλασαραμε και μεις την flb-9. οκ ομορφο αλλα παμε στισ αποριες μου!!! για να αλλαξω παλι ρομ ξαναμανα ολη η διαδικασια απ τη αρχη? ( flash-clock. recovery mode?) εφοσον υπαρχει back up μπορω να το περασω στη νεα ρομ?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο παρα πολυ εκανε δουλεια..μαι αλλη ερωτησει μπορω να κανω 2 partitions και να βαλω και αλλο λειτουργικο στο zte v9....
Link to comment
Share on other sites

Αρα πιθανον να εχει και η RLS9. Ευχαριστω...;)

 

Τωρα μενει να μαθω και τι παιζει με τα Ελληνικα στις FLB Froyo και Μodaco R12.

 

Για την Modaco αν και την δοκιμασα δεν πολυθυμαμαι αλλα νομιζω δεν εχει πληρως Ελληνικο μενου.Π.χ. τα μηνυματα στπ app drawer τα λεει messaging κι οχι μηνυματα.Στην FLB ειναι οπως και στις JJ.Ολα Ελληνικα.Αυτην εχω τωρα οποτε στο λεω με σιγουρια.Ειλικρινα δεν υπαρχει αυτη η FLB r9..Καλυτερη διαχειρηση της μπαταριας δεν εχει καμια σαν κι αυτη.Και τις εχω δοκιμασει ολες,δεν το λεω τυχαια.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

οκ φλασαραμε και μεις την flb-9. οκ ομορφο αλλα παμε στισ αποριες μου!!! για να αλλαξω παλι ρομ ξαναμανα ολη η διαδικασια απ τη αρχη? ( flash-clock. recovery mode?) εφοσον υπαρχει back up μπορω να το περασω στη νεα ρομ?

 

Φιλε μου ειναι κριμα να ρωταμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια...ναι την ιδια διαδικασια ακολουθεις.Σχεδον σε ολες τις ερωτησεις υπαρχει και μια απαντηση στο πρωτο ποστ ρε παιδια.Κριμα ειναι...τοσους οδηγους φτιαξανε τα παιδια..

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια αυτού, μου έστειλαν sms χτές οτι είμαι έτοιμος!

Πάω σήμερα, τι να δω, να το τηλέφωνο μου λένε, αλλά έλειπε το πίσω καπάκι και η μπαταρία. :worry: Μόνο στην Ελλάδα γίνονται τέτοια... καλά της λέω της κοπέλας, δεν θυμάσαι οτι σου το έδωσα πλήρες? πρασινοκοκκίνησε λίγο και μου είπε οτι θα το ξαναστείλουν πίσω στο σέρβις να είναι μαζί με αυτά που έλειπαν κι από βδομάδα...

πλάκα θα έχει να έχει το πίσω κουτί με την μπαταρία και να λείπει το μπροστά μέρος. (LoL)

 

Απίστευτη η γουϊντ με το σέρβις της!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ φλασαραμε και μεις την flb-9. οκ ομορφο αλλα παμε στισ αποριες μου!!! για να αλλαξω παλι ρομ ξαναμανα ολη η διαδικασια απ τη αρχη? ( flash-clock. recovery mode?) εφοσον υπαρχει back up μπορω να το περασω στη νεα ρομ?

 

Όπως σου απαντήσανε, όχι κάνεις το ίδιο. Να μην λέω και εγώ τα ίδια. Υπάρχει και η πιο εύκολη λύση κάτω στον οδηγό μου. Και δεν χρειάζεται να ανοίγεις καπάκια και να βγάζεις μπαταρία συνέχεια. Απλά με το προγραμματάκι zte recovery manager, βάζεις ξανά όποια rom σε ενδιαφέρει!

Αλλιώς όπως έχεις συνηθίσει εσύ...

 

Με τα παραπάνω δεδομένα αξίζει να πάρω το ρίσκο να περάσω άλλη rom ή είναι σαν ψάχνω τον μπελά μου;

 

Κοίτα, εάν ψάχνεις για κάτι καλύτερο και να μην μείνεις στην 2.1(eclair), εγώ λέω ότι είναι must ν' αλλάξεις rom να δεις τι εστί 2.2 (froyo). Υπάρχουν άλλωστε τόσοι οδηγοί που με λίγο διάβασμα όλα είναι εύκολα. Θέληση να υπάρχει. Και εννοείται ότι εδώ είμαστε να βοηθάμε αλλήλους!

υ.γ. Εκτός εάν θες να περιμένεις για την 2.2 της WIND που νομίζω θα έρθει όπως λένε τέλη Μαρτίου; Κοντή γιορτή...

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα Blade που με τη stock rom δουλεύει απροβλημάτιστα το wifi, το gps και γενικά δεν έχω κανένα παράπονο απ' τη συσκευή. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ένας λευκός θόρυβος όταν ανοίγω το πρόγραμμα Music για να ακούσω mp3s και το ότι τρώει κολλήματα στο angry birds (νομίζω ότι δεν επιδέχεται λύση το συγκεκριμένο οπότε απλά δεν παίζω angry birds).

 

Με τα παραπάνω δεδομένα αξίζει να πάρω το ρίσκο να περάσω άλλη rom ή είναι σαν ψάχνω τον μπελά μου;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα Blade που με τη stock rom δουλεύει απροβλημάτιστα το wifi, το gps και γενικά δεν έχω κανένα παράπονο απ' τη συσκευή. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ένας λευκός θόρυβος όταν ανοίγω το πρόγραμμα Music για να ακούσω mp3s και το ότι τρώει κολλήματα στο angry birds (νομίζω ότι δεν επιδέχεται λύση το συγκεκριμένο οπότε απλά δεν παίζω angry birds).

 

Με τα παραπάνω δεδομένα αξίζει να πάρω το ρίσκο να περάσω άλλη rom ή είναι σαν ψάχνω τον μπελά μου;

 

Εγω με orange stock rom eclair και sd card του πακετου επαιζα angry birds χωρις να χανει καρε. Τοση διαφορα η wind? Παντως με 2.2 και class 6 sd παιζω ανετα dungeon hunter. Με ενα search στο youtube μπορεις να δεις ποσο βαρυ ειναι και να καταλαβεις διαφορα.

 

update και για το rmaps:

Το δοκιμασα πριν λιγο και εξω και δουλευει τελεια και με το gps. Και μονο οτι μπορεις να κανεις custom map απο οσο μικρη περιοχη θες ειναι μεγαλο plus.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, στο κατάστημα wind στην εθνικής αντιστάσεως στο πειραιά παραλαμβάνουν κομμάτια΄σήμερα. Θα πάω να πάρω επιτέλους το δικό μου.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο στην Ελλάδα έρχερται με οθόνη AMOLED ή LCD??

 

Επίσης γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να παραγγείλω την έκδοση με τα

5 MP κάμερα?

 

Eyxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο στην Ελλάδα έρχερται με οθόνη AMOLED ή LCD??

 

Επίσης γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να παραγγείλω την έκδοση με τα

5 MP κάμερα?

 

Eyxaristw.

 

με amoled δεν υπαρχει ουτε στο εξωτερικο ηταν μονο καποια κομματια στην αρχη. με 5 mp μονο απο εξωτερικο μπορεις να παρεις αλλα δε νομιζω να αξιζει να μην εχεις εγγυηση για να εχεις λιγο καλυτερη καμερα. η αποφαση δικια σου

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο στην Ελλάδα έρχερται με οθόνη AMOLED ή LCD??

 

Επίσης γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να παραγγείλω την έκδοση με τα

5 MP κάμερα?

 

Eyxaristw.

όχι και στα δύο. Η οθόνη είναι lcd πλέον παντού και έκδοση με 5ΜP δεν υπάρχει κάτι ακούστηκε για κάτι κομμάτια Γερμανία νομίζω αλλά δεν..

 

καλημέρα, στο κατάστημα wind στην εθνικής αντιστάσεως στο πειραιά παραλαμβάνουν κομμάτια΄σήμερα. Θα πάω να πάρω επιτέλους το δικό μου.

 

Αλήθεια κάνουν την έκπτωση 10% που ισχύει ως 28/2 κανονικά η λόγω ζήτησης δε κάνουν στο συγκεκριμένο;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα μόλις έβαλα την RLS8 και οφείλεται στο ότι δεν έχω σύνδεση internet μέσω 3G ή gprs και το κάποια εφαρμογή προσπαθεί να συνδεθεί. Το απενεργοποίησα από Ρυθμίσεις -> Ασύρματο και δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ενεργοποίηση δεδομένων (το ξετσεκάρεις).

 

το θεμα ειναι οτι εχω συνδεση με δωρεαν mb και δεν βολευει να το απενεργοποιω ολη την ωρα απο τις ρυθμισεις. καμια αλλη λυση?

 

edit: Οποιος θελει τσεκαρει αυτη την εφαρμογη στην οποια μπορεις να βαλεις control widgets στη μπαρα ειδοποιησεων:https://market.android.com/details?id=karson.app.SettingsBar&feature=search_result:D

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχω διαβασει πρεπει να εχει κυκλοφορησει μια japanese version με 5Mp και μια φινλανδικη. Ολοι ομως ειχαν προβλημα με 2.2 γιατι ειναι η μεγαλη μειονοτητα και δεν υπαρχει το ιδιο support. Ετσι ειχανε να διαλεξουν αναμεσα σε αργο κινητο με 5 Mp ή γρηγορο χωρις καθολου καμερα :p. Και επιτελους τα MPs το μονο που κανουν ειναι να ανεβαζουν το μεγεθος του storage που χρειαζεσαι. Εκτος και θελετε να βγαζετε ταπετσαριες.

 

edit: θα ανταλαζα μια 5mp blade camera με μια 3.2 sony η nokia czeiss anytime.

Edited by Johnix
Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία μου με κατάστημα της Wind με ενημέρωσαν ότι έχουν καινούργια παραλαβή από Blade.

Ντου για Blade :p

Link to comment
Share on other sites

Πάω σήμερα, τι να δω, να το τηλέφωνο μου λένε, αλλά έλειπε το πίσω καπάκι και η μπαταρία. :worry: Μόνο στην Ελλάδα γίνονται τέτοια...

Απίστευτη η γουϊντ με το σέρβις της!!!

Δε γίνεται μόνο στην Ελλάδα αυτό. Το κινητό το στέλνεις για service χωρίς το πίσω καπάκι και τη μπαταρία. Κακώς που δε στο είπαν στη Wind εξ αρχής.

 

όχι και στα δύο. Η οθόνη είναι lcd πλέον παντού και έκδοση με 5ΜP δεν υπάρχει κάτι ακούστηκε για κάτι κομμάτια Γερμανία νομίζω αλλά δεν..

Όλα τα Blade στη Γερμανία είναι με 5ΜΡ κάμερα (και λέγονται Lutea). Επίσης όλα τα Blade σε Ιαπωνία, Φιλανδία, Ελβετία (Orange) και Πορτογαλία (sapo a5).
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχω διαβασει πρεπει να εχει κυκλοφορησει μια japanese version με 5Mp και μια φινλανδικη. Ολοι ομως ειχαν προβλημα με 2.2 γιατι ειναι η μεγαλη μειονοτητα και δεν υπαρχει το ιδιο support. Ετσι ειχανε να διαλεξουν αναμεσα σε αργο κινητο με 5 Mp ή γρηγορο χωρις καθολου καμερα :p. Και επιτελους τα MPs το μονο που κανουν ειναι να ανεβαζουν το μεγεθος του storage που χρειαζεσαι. Εκτος και θελετε να βγαζετε ταπετσαριες.

 

edit: θα ανταλαζα μια 5mp blade camera με μια 3.2 sony η nokia czeiss anytime.

 

+1

 

Δεν ισχυει απαραιτητα οτι περισσοτερα MPixels = καλυτερη ποιοτητα.Ειναι marketινιστικο κολπο για να ψαρωνει ο κοσμος με τα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

flb h modaco λετε να βαλω?? ποια εχει λιγοτερα bugs?? επισης χρειαζεται να βαλω σε αυτες αλλα αρχεια οπως στην jellyfish που εχει κατι hardware accelaration και αλλα για εγκατασταση?
Link to comment
Share on other sites

Αδειούχος φαντάρος και απ οτι βλέπω έχουμε την flb.

 

Αλήθεια η διαχείρηση της μπαταρίας είναι καλύτερη από jj rls9?

 

Γιατί προσωπικά σ εμένα στην jj η διαχείρηση της μπαταρίας είναι σχεδόν άθλια!

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...