Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Με το quaskai που έχω δουλεύει μια χαρά.

 

Καλησπερα, και σε μενα στο Mondeo μια χαρα δουλευει (χωρις καμμια αποσυνδεση) με μονο προβλημα μετα το update σε 2.2 οτι δεν μου δειχνει στην οθονη του αυτοκινητου ολα τα ονοματα απο τον τηλεφωνικο καταλογο ξεκιναει απο το Α και σταματαει στο S. Με την μαμα ROM τα εδειχνε κανονικα ολα. Ολες οι επαφες ειναι περασμενες με Λατινικους χαρακτηρες. Καμμια ιδεα κανενας για το τι παιζει???:blink:

Ericsson GH197,GH337,GH668, T18, T28s, T39, T66, T68.

Sony-Ericsson T68i, T610, P910, W810, P1.

Nokia 2110, 6600.Samsung SGH600.Motorοla StarTac 80.

Panasonic GD92.Siemens S25, S35.HTC P3300, TyTN II, Diamond.Apple iPhone 3Gs 16Gb.ZTE Blade.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ας κανω αλλη μια ερωτηση και γω. Εχω την μαμα ρομ. Ενω ειναι κλειδωμενο το κινητο και χωρις να το πειραζω μολις το ανοιγω παρατηρω στις εφαρμογες που τρεχουν απο πισω μου ανοιγει απο μονο το το skype και την μουσικη. Τα κλεινω με task manager και μετα απο λιγο αν παω να ξανα δω υπαρχουν παλι εκει
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

ολα ok περασα clockwork αλλα οταν περασα την alpha 4 δεν δουλευει η αφη και αναβοσβήνει το modaco

μηπως ειναι για amoled?:worry:

καμια καλη rom γρηγορη αξιοπιστη χωρις προβλημα που θα βρω?

 

σε εμενα τι μπορει να φταιει που μου ζηταει insert sim card οταν εχω τελειωσει το instal της alpha4, (το alpha 3 το τρεχει κανονικα)και μπορει καποιος να μου πει τη διαφορα εχει το alpha 3 απο το alpha 4?

 

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και όπως λέει και στις οδηγίες στο Modaco απλά πρέπει η κάρτα να μην έχει PIN για να δουλέψει. Τουλάχιστον την πρώτη φορά που θα κάνεις boot αφού το βάλεις.

 

Εγώ με την alpha4 έχω άλλο πρόβλημα. Το preview της κάμερας πριν τραβήξω μια φώτο έχει κάθετες γραμμές! Επίσης οι ίδιες γραμμές εμφανίζονται και όταν βλέπω ένα βίντεο. Γύρισα πίσω στην original rom wind και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Έπαθε κανείς το ίδιο; Φοβάμαι μην είναι λόγω του ότι στην 2.2 ενεργοποίησαν το Hardware Accelaration και έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών του κινητού... Αν έχει πρόβλημα δεν θα μπορέσω να το αποδείξω στην Wind γιατί το κινητό φοράει Cooked Rom και με την δικιά του δουλεύει κανονικά...

:X

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και όπως λέει και στις οδηγίες στο Modaco απλά πρέπει η κάρτα να μην έχει PIN για να δουλέψει. Τουλάχιστον την πρώτη φορά που θα κάνεις boot αφού το βάλεις.

 

Εγώ με την alpha4 έχω άλλο πρόβλημα. Το preview της κάμερας πριν τραβήξω μια φώτο έχει κάθετες γραμμές! Επίσης οι ίδιες γραμμές εμφανίζονται και όταν βλέπω ένα βίντεο. Γύρισα πίσω στην original rom wind και δεν έ

χει κανένα πρόβλημα. Έπαθε κανείς το ίδιο; Φοβάμαι μην είναι λόγω του ότι στην 2.2 ενεργοποίησαν το Hardware Accelaration και έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών του κινητού... Αν έχει πρόβλημα δεν θα μπορέσω να το αποδείξω στην Wind γιατί το κινητό φοράει Cooked Rom και με την δικιά του δουλεύει κανονικά...

:X

δηλαδή την πρώτη φωρα. που θα κάνω boot πρέπει να βγάλω την sim card από το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ !!!!

 

μπορει καποιος που εχει AMOLED να μου πει ποσα MB RAM εχει συνολικα?

 

εχω μια υποψια οτι πρεπει να ειναι 512 και οχι 256.....

 

το λεω αυτο γιατι διαβασα σε site οτι το orange san francisco που τωρα ερχεται με TFT εχει 256 και οχι 512 ραμ. οποτε 512 ραμ πρεπει να ερχεται πακετο με την AMOLED

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Ας κανω αλλη μια ερωτηση και γω. Εχω την μαμα ρομ. Ενω ειναι κλειδωμενο το κινητο και χωρις να το πειραζω μολις το ανοιγω παρατηρω στις εφαρμογες που τρεχουν απο πισω μου ανοιγει απο μονο το το skype και την μουσικη. Τα κλεινω με task manager και μετα απο λιγο αν παω να ξανα δω υπαρχουν παλι εκει

 

Όταν πρωτοπήρα το κινητό, του έβαλα κάνα 2 task killers να υπάρχουν + ένα πρόγραμμα για να κλείνει εφαρμογές που ξεκινάνε μαζί με το κινητό.

 

Μετά διάβασα στην υπογραφή του μέλους Tonyk μερικά *πολύ ωραία ποστ, που τεκμηριώνουν το ανώφελο των task killers......

 

Δοκίμασα να "καταργήσω" τον task killer και την συνήθεια που μου έμεινε από το symbian, να καθαρίζω τις εφαρμογές που τρέχουν,

και διαπίστωσα πως ότι και να έκανα στο κινητό αυτό ποτέ δεν ξέμενε από μνήμη και πάντα ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις!!

 

Μπορεί να μην ξαναείδα 72ΜΒ μνήμης ελεύθερα, αλλά πιο το νόημα της παραπάνω μνήμης αν αυτή δεν χρησιμοποιείτε;;; :confused:

 

Και όλα τα παραπάνω με βάλανε σε μια τελευταία σκέψη.....μήπως υπερβάλουν όλοι αυτοί που ψάχνουνε Blade (ή SF) με παραπάνω μνήμη RAM;;

To λειτουργικό δεν κάνει αρκετά καλή δουλεία ώστε να ανταπεξέρχεται μια χαρά και με τα 256 ΜΒ (161 ΜΒ διαθέσιμα);;; :confused:

 

 

 

*Μην χρησιμοποιείται Task killers == Android και διαχείριση μνήμης ram==Autokiller-προτεινόμενες τιμές

 

--edit--

 

Είχα πολύ ώρα που το έγραφα το μήνυμα γιατί χάζευα παράλλληλα, και όταν το πόσταρα είδα ότι ο φίλος (που πόσταρε στο μεταξύ) από πάνω είναι σε αναζήτηση περισσότερης μνήμης Ram!!! :p :lol: :lol:

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Μπορει κάποιος να μου πει:

1. εαν το κινητό εχει ρύθμιση να κανει geotag τις φωτογραφίες που βγάζει (να βαζει στιγμα GPS στο tag);

2. Η μνήμη (256MB) ειναι αρκετη για καθημερινη χρηση, ή υπάρχουν περιπτώσεις που ειπατε κολλάει, -μακάρι να είχε διπλάσια μνήμη σαν το αγγλικό;

3. Το skype δουλέυει στο κινήτο για βιντεοκλήση (χρησιμοποιώντας την πισω καμερα);

4. Εάν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τις αγγλικες ρομ (με 512MB Ram) για το ελληνικο blade, ή μονο αυτές για 256MB Ram. Yστερούν σε τίποτα οι "δικές μας" από πλευρας δυνατοτήτων;

5. Εαν θα παιρνατε άλλο Android κινητό 300 - 350Ε max, ποιο θα παιρνατε κ εαν αξίζει τα παραπάνω χρήματα (ειμαι στη Voda και θελω να χρησιμοποιησω την επιδότηση...);

Ευχαριστώ πολύ! :)

Is it just me, or do we all spend so much time flashing and tweaking the perfect phone that, once we finish, we have no one left willing to call us.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες και καλός σας βρήκα.:)

Ψήνομαι αυτές της μέρες να αγοράσω το πρώτο μου smartphone το ZTE Blade και επειδή έχω διαβάσει εδώ αρκετά προβλήματα που έχουν κάποιοι του στιλ, δεν κάνει boot, έχει πρόβλημα η alpha4 και άλλα τέτοια που δεν καταλαβαίνω, θα ήθελα να κάνω στους γνώστες 2-3 ρωτήσεις.

 

1. Υποστηρίζει βίντεο xvid και dvix?

2. Επειδή εδώ οι περισσότεροι έχετε και από ένα πρόβλημα τελικά τι γίνεται? οι περισσότερες σισκευες είναι ελαττωματικές η εσείς πειραματίζεστε με το κινητό με αποτέλεσμα να βγάζει βλάβη? :worry:

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Μπορει κάποιος να μου πει:

1. εαν το κινητό εχει ρύθμιση να κανει geotag τις φωτογραφίες που βγάζει (να βαζει στιγμα GPS στο tag);

2. Η μνήμη (256MB) ειναι αρκετη για καθημερινη χρηση, ή υπάρχουν περιπτώσεις που ειπατε κολλάει, -μακάρι να είχε διπλάσια μνήμη σαν το αγγλικό;

3. Το skype δουλέυει στο κινήτο για βιντεοκλήση (χρησιμοποιώντας την πισω καμερα);

4. Εάν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τις αγγλικες ρομ (με 512MB Ram) για το ελληνικο blade, ή μονο αυτές για 256MB Ram. Yστερούν σε τίποτα οι "δικές μας" από πλευρας δυνατοτήτων;

5. Εαν θα παιρνατε άλλο Android κινητό 300 - 350Ε max, ποιο θα παιρνατε κ εαν αξίζει τα παραπάνω χρήματα (ειμαι στη Voda και θελω να χρησιμοποιησω την επιδότηση...);

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

1)Ναι κανονικά

2)Διάβασε τι γράφω στο ποστ πάνω από το δικό σου! Προσωπικά πιστεύω ότι το κινητό πάει μια χαρά με τα 256 ΜΒ και δεν κολλάει καθόλου!

3)Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω και πρέπει να στο πει κάποιος που το δοκίμασε αυτό, αλλά μάλλον δύσκολα.....

4)Οι rom δεν κάνουν διάκριση στα ΜΒ της μνήμης RAM, αλλά στο είδος της οθόνης (OLED ή TFT)!!!!! H δικιά μας ρομ (μαμά απο την Wind) υστερεί στο ότι βασίζεται στο Android 2.1 ενώ οι custom στο 2.2!

5)Δύσκολη ερώτηση....προσωπικά μαρέσει πολύ το HTC Desire αλλά από ότι βλέπω στην Voda ζητάνε 500€ δηλαδή 150€ πάνω από το budget σου (περίπου όσο κοστίζει ένα ZTE BLADE!!!! :p)

Σε πιο φτηνή λύση δεν με συγκινεί ιδιαίτερα κάποιο μοντέλο.... :/

 

Γεια σας παίδες και καλός σας βρήκα.:)

Ψήνομαι αυτές της μέρες να αγοράσω το πρώτο μου smartphone το ΖΤΕ και επειδή έχω διαβάσει εδώ αρκετά προβλήματα που έχουν κάποιοι του στιλ, δεν κάνει boot, έχει πρόβλημα η alpha4 και άλλα τέτοια που δεν καταλαβαίνω, θα ήθελα να κάνω στους γνώστες 2-3 ρωτήσεις.

 

1. Υποστηρίζει βίντεο xvid και dvix?

2. Επειδή εδώ οι περισσότεροι έχετε και από ένα πρόβλημα τελικά τι γίνεται? οι περισσότερες σισκευες είναι ελαττωματικές η εσείς πειραματίζεστε με το κινητό με αποτέλεσμα να βγάζει βλάβη? :worry:

 

Καλωσόρισες thant! :)

1)Ναι υποστηρίζει, αν και δεν είμαι σίγουρος για τον μαμά video player.Στο market υπάρχουν καλύτερες λύσεις!

2)Σε όλα τα forum του πλανήτη, αυτοί που γράφουν περισσότερο είναι αυτοί που έχουν προβλήματά! Είδες πολλούς να μπούνε να γράψουνε: "Γεια σας, όλα καλά!" ? :p

 

Η alpha εκδόσεις που δοκιμάζουμε είναι γιατί βιαζόμαστε για την αναβάθμιση σε Android 2.2, και επίσης μας τρώει και το χέρι μας! :p

Γενικά το κινητό ανταπεξέρχεται άψογα στις περισσότερες προκλήσεις, και απροβλημάτιστα! Τώρα αμα σου κάτσει DOA, δεν μπορείς να το ξέρεις.....

 

Άμα δεν θες να διαθέσεις πολλά €€, go for it. ;)

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Όχι η ΣΙΜ κανονικά πρέπει να είναι μέσα, αλλά πρέπει να μην έχει PIN. Να την βάλεις σε ένα άλλο κινητό και να βγάλεις το ΡΙΝ.
Link to comment
Share on other sites

...

4)Οι rom δεν κάνουν διάκριση στα ΜΒ της μνήμης RAM, αλλά στο είδος της οθόνης (OLED ή TFT)!!!!! H δικιά μας ρομ (μαμά απο την Wind) υστερεί στο ότι βασίζεται στο Android 2.1 ενώ οι custom στο 2.2!

...

Ειναι σίγουρο αυτο; Καπου διάβασα οτι εχει να κανει και με την ποσοτητα της RAM...

4) το ρωταω αυτό εαν μπορουμε να χρησiμοποιήσουμε τις ευροπαϊκές custom ROM, σαν πιο μεγάλο community... Τωρα που και Αγγλια πωλούνται μόνο με TFT οθόνη, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με κατι τέτοιο. :lol:

Ευχαριστώ MaFiOzOS_88!

Edited by nrawert
Is it just me, or do we all spend so much time flashing and tweaking the perfect phone that, once we finish, we have no one left willing to call us.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρο αυτο; Καπου διάβασα οτι εχει να κανει και με την ποσοτητα της RAM...

4) το ρωταω αυτό εαν μπορουμε να χρησiμοποιήσουμε τις ευροπαϊκές custom ROM, σαν πιο μεγάλο community... Τωρα που και Αγγλια πωλούνται μόνο με TFT οθόνη, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με κατι τέτοιο. :lol:

Ευχαριστώ MaFiOzOS_88!

 

Ναι δεν εχει σχεση με τα MB της ROM. Αμα δεις στο MoDaCo η μονη διακριση που κανουν στις Custom ROM ειναι η οθονη (OLED,TFT)

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

3. Το skype δουλέυει στο κινήτο για βιντεοκλήση (χρησιμοποιώντας την πισω καμερα);

 

Το skype για Android δεν υποστηρίζει ακόμη βιντεοκλήσεις... αυτό ισχύει ανεξαρτήτως συσκευής.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Όχι η ΣΙΜ κανονικά πρέπει να είναι μέσα, αλλά πρέπει να μην έχει PIN. Να την βάλεις σε ένα άλλο κινητό και να βγάλεις το ΡΙΝ.

 

πως μπορώ να βγάλω το pin?

Link to comment
Share on other sites

 

Καλωσόρισες thant! :)

1)Ναι υποστηρίζει, αν και δεν είμαι σίγουρος για τον μαμά video player.Στο market υπάρχουν καλύτερες λύσεις!

2)Σε όλα τα forum του πλανήτη, αυτοί που γράφουν περισσότερο είναι αυτοί που έχουν προβλήματά! Είδες πολλούς να μπούνε να γράψουνε: "Γεια σας, όλα καλά!" ? :p

 

Η alpha εκδόσεις που δοκιμάζουμε είναι γιατί βιαζόμαστε για την αναβάθμιση σε Android 2.2, και επίσης μας τρώει και το χέρι μας! :p

Γενικά το κινητό ανταπεξέρχεται άψογα στις περισσότερες προκλήσεις, και απροβλημάτιστα! Τώρα αμα σου κάτσει DOA, δεν μπορείς να το ξέρεις.....

 

Άμα δεν θες να διαθέσεις πολλά €€, go for it. ;)

 

 

Φίλε MaFiOzOS_88 σε ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση. http://im-smiley.com/imgs/agreement/agreement005.gif

Τώρα που σας βρήκα που και που θα τα λέμε :p

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να βαλω το docs to gο σε full version? πρεπει να πληρωσω??(κανας αλλος τροπος δεν υπαρχει??:ρ) Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Handcent sms για τα μηνύματα αλλά όταν έρχεται κάποιο μήνυμα στο κινητό χτυπάει και το μαμά με αποτέλεσμα να βγάζει δύο ειδοποιήσεις!Υπάρχει κάποιος τρόπος να απεργοποιηθούν τελείως τα μαμά sms? Edited by panos_1986
Link to comment
Share on other sites

Άμα πας στις ρύθμισεις τις εφαρμογής "μηνύματα" μπορείς να απενεργοποιήσεις να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις.

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο market μου λεει οτι παρουσιαστηκε σφαλμα δικτυου τ παιζει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω κ γω εδω κ ωρα να κατεβασω αλλα μενει στην αρχη

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...