Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα,

 

εγώ το έχω κανά 1 1/2 μήνα και πριν 2 βδομάδες εμφάνισε λιγη σκόνη πάνω αριστερά. φυσικά φαίνεται μόνο όταν είναι μαύρη η οθόνη...

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω το εχω κανα 3μηνο.Σκονη δεν εχω δει απλα οταν το πηρα ειχε μια μικρη γραντζουνιτσα στο πλαστικο πανω απο το ηχειακι.Γενικα αυτο το πλαστικο ειναι υπερευαισθητο στις γραντζουνιες.Εχω κονομισει μερικες ακομα στο πισω καπακι και δεν μου εχει πεσει ποτε κατω!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ούτε σκόνη έχει και ούτε γρατζουνια παρόλο που έχει πέσει πολλές φορές κάτω. Εχω πάρει από το ebay μια μαλακή δερμάτινη θήκη και προστατευτικό και είναι σε άψογη κατάσταση (αγοράσμένο τον περασμένο οκτώβρη). Κάτι επανεκκίνησεις είχα πριν αλλάξω κάρτα μνήμης και πριν την 2.2.2.το μόνο θέμα είναι ότι αργεί παρά πολύ να φορτώσει την κάρτα μνήμης και κάποιες εφαρμογές μετά από επανεκκίνηση.

Ξερει κανεις πως γινεται root η 2.2.2? με gingerbreak?

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε αν η κάρτα sim Που έχουμε υποστηρίζει 3G ? γιατί εμένα δεν μου βγάζει ποτέ το εικονίδιο 3G και τα έχω ολα ρυθμισμένα κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως βλέπουμε αν η κάρτα sim Που έχουμε υποστηρίζει 3G ? γιατί εμένα δεν μου βγάζει ποτέ το εικονίδιο 3G και τα έχω ολα ρυθμισμένα κανονικά.

 

Αν είναι σχετικά πρόσφατη υποστηρίζει σχεδόν σίγουρα. Από ποια εταιρία είναι; Στις ρυθμίσεις τις συσκευής έχεις κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Nαι με αυτό... ;)

 

Είναι απλή διαδικασία όπως και το z4root? Υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει και να μην ανοίγει;

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλή διαδικασία όπως και το z4root? Υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει και να μην ανοίγει;

 

Δεν γνωρίζω φίλε καθώς δεν το έχω δοκιμάσει. Εγώ τρέχω custom ROMS που είναι ήδη rooted...

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα το εξής παράδοξο με το κινητό...

Φεύγω από το σπίτι με 25-30% μπαταρία, με το κινητό σε θήκη και στην τσέπη,έτσι δεν το έβλεπε ήλιος,ούτε εγώ ήμουν εκτεθειμένος καθώς ήμουν μέσα σε ένα εργαστήριο. Βγάζω το κινητό να δω κάτι και αυτό έκαιγε ολόκληρο και μου από το 25-30% μου είχε πάει μέσα σε μία ώρα στο 2%. Τσεκάρω μήπως έχει μείνει ανοιχτό κανένα wifi-gps κτλ αλλά τίποτα,όλα κανονικά...

Του έκανα ένα reboot και έτσι έστρωσε και την έβγαλα με 2%,αλλιώς θα είχα ξεμείνει με το κινητό στο χέρι...

 

Προσοχή, όπως σου έγραψα στο twitter, το έχω πάθει δυο φορές.

Αυτο συμβαίνει γιατί εξεχει το home button και με μικρη συνεχη πίεση μένει συνέχεια με ανοικτή οθόνη.

Την δεύτερη φορα μάλιστα το είχα στην τσάντα μου.

 

Μεγάλο Σχεδιαστικο λάθος το home button.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλή διαδικασία όπως και το z4root? Υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει και να μην ανοίγει;

 

Πολυ απλο! Το κατεβαζεις, το εγκαθιστας, ακολουθεις δυο απλα βηματακια που σου λeει το ιδιο το προγραμμα και σε 2 λεπτα εισαι rooted... Δοκιμασμενο. Οσο για τον κινδυνο να σου κολλησει στην εκκινηση παντα υπαρχει οταν ''πειραζεις'' το software αλλα αν ακολουθησεις τισ οδηγιες δε θα χεις προβλημα. Εγω τουλαχιστον δε εχω ακουσει για κατι τετοιο λογω gingerbreak...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, όπως σου έγραψα στο twitter, το έχω πάθει δυο φορές.

Αυτο συμβαίνει γιατί εξεχει το home button και με μικρη συνεχη πίεση μένει συνέχεια με ανοικτή οθόνη.

Την δεύτερη φορα μάλιστα το είχα στην τσάντα μου.

 

Μεγάλο Σχεδιαστικο λάθος το home button.

 

Όταν είναι πατημένο το home button, η οθόνη μένει ανοιχτή για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει. Τώρα το δοκίμασα.

Μήπως έφταιγε τίποτα άλλο; Καμιά ανοιχτή εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι πατημένο το home button, η οθόνη μένει ανοιχτή για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει. Τώρα το δοκίμασα.

Μήπως έφταιγε τίποτα άλλο; Καμιά ανοιχτή εφαρμογή;

 

Αν όμως πατιεται διακεκομενα όπως το έχεις στην τσέπη του τζην?

Δεν ξέρω αλλα είναι επικίνδυνο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση...

Όταν στέλνω μηνύματα έχω την αίσθηση ότι στέλνει και μικρούς και τονούμενους χαρακτήρες αλλά μου βγάζει μέγεθος μηνυμάτων 160 χαρακτήρες, ενώ ίσως θα περίμενα να βγάζει 70 χαρακτήρες. Ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ δεν κατάλαβα αν αλλάζει αυτό από κάπου και τελικά τι γίνεται. Υπάρχει κάποια ρύθμιση? Έιναι σωστή η εκτίμηση των 160 χαρακτήρων ή τελικά χρεώνομαι 70αρια και δεν το παίρνω χαμπάρι?

 

Φρέσκος κάτοχος του κινητού, το έκανα root με gingerbreak, και γενικά είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως πατιεται διακεκομενα όπως το έχεις στην τσέπη του τζην?

Δεν ξέρω αλλα είναι επικίνδυνο.

 

Όταν το είχα πάρει το κινητό το είχα κάψει στα παιχνίδια,η οθόνη έμενε πολύ ώρα ανοιχτή και ήταν ψιλονορμάλ σε θερμοκρασία για αυτή την χρήση.Στο πρόβλημα που περιγράφω το κινητό ζεμάταγε,λες και δούλευαν τα πάντα ώρες.Κάποια βλακοδιεργασία θα είχε ξεκινήσει μάλλον και με είχε σκίσει.

Ελπίζω να μην εμφανιστεί ξανά...

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση...

Όταν στέλνω μηνύματα έχω την αίσθηση ότι στέλνει και μικρούς και τονούμενους χαρακτήρες αλλά μου βγάζει μέγεθος μηνυμάτων 160 χαρακτήρες, ενώ ίσως θα περίμενα να βγάζει 70 χαρακτήρες. Ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ δεν κατάλαβα αν αλλάζει αυτό από κάπου και τελικά τι γίνεται. Υπάρχει κάποια ρύθμιση? Έιναι σωστή η εκτίμηση των 160 χαρακτήρων ή τελικά χρεώνομαι 70αρια και δεν το παίρνω χαμπάρι?

 

Φρέσκος κάτοχος του κινητού, το έκανα root με gingerbreak, και γενικά είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα.

 

Όταν χρησιμοποιούσα την stock εφαρμογή,όποτε ήθελε έστελνε με 160χαρακτήρες και όποτε ήθελε με 70.

Σου προτείνω να βάλεις την εφαρμογή Handcent sms,υπάρχει δωρεάν στο market,και με την κατάλληλη ρύθμιση για Greek SMS Support θα είσαι ήσυχος ότι στέλνεις πάντα με 160... ;)

 

Όποια άλλη απορία έχεις για την συσκευή μας εδώ είμαστε... ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα τωρα τελευταια ενω πιανει 7 δορυφορους το gps αργει πολυ να κλειδωσει τι μπορει να συμβαινει ?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει τουλάχιστον 4 φορές να έχω κάρτα και από το πουθενά μου "τρώει" 20 λεπτά περίπου (τη φορά):wacko:... Έχω απενεργοποιήσει το ιντερνετ από την εταιρία κινητής τηλεφωνίας και δεν είχα στείλει σίγουρα μήνυμα ούτε είχα κανει κλήση για να χρεωθώ... Μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή;; Ή υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που μπορεί να ευθύνεται γι' αυτό;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει τουλάχιστον 4 φορές να έχω κάρτα και από το πουθενά μου "τρώει" 20 λεπτά περίπου (τη φορά):wacko:... Έχω απενεργοποιήσει το ιντερνετ από την εταιρία κινητής τηλεφωνίας και δεν είχα στείλει σίγουρα μήνυμα ούτε είχα κανει κλήση για να χρεωθώ... Μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή;; Ή υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που μπορεί να ευθύνεται γι' αυτό;:confused:

 

Έχεις κλείσει την κίνηση δεδομένων από τις ρυθμίσεις;

Μόνο τότε θα είσαι σίγουρη πως δεν θα γίνεται κίνηση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει τουλάχιστον 4 φορές να έχω κάρτα και από το πουθενά μου "τρώει" 20 λεπτά περίπου (τη φορά):wacko:... Έχω απενεργοποιήσει το ιντερνετ από την εταιρία κινητής τηλεφωνίας και δεν είχα στείλει σίγουρα μήνυμα ούτε είχα κανει κλήση για να χρεωθώ... Μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή;; Ή υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που μπορεί να ευθύνεται γι' αυτό;:confused:

 

εμφανισε τις ειδοποιησεις και φροντισε το εικονιδιο που σου δειχνω με το (ολοισιο μου :p ) κοκκινο βελακι να ειναι οπως το βλεπεις

να εχει το μικρο "x" κατω δεξια

 

αυτο σημαινει οτι εχεις κλεισει τα δεδομενα και ασχετως τι εχεις κανει με την εταιρεια της κινητης σου, δε γινεται κανενα προγραμμα να σε χρεωσει

 

http://img856.imageshack.us/img856/5954/20110620105837.png

 

 

Όταν χρησιμοποιούσα την stock εφαρμογή,όποτε ήθελε έστελνε με 160χαρακτήρες και όποτε ήθελε με 70.

Σου προτείνω να βάλεις την εφαρμογή Handcent sms,υπάρχει δωρεάν στο market,και με την κατάλληλη ρύθμιση για Greek SMS Support θα είσαι ήσυχος ότι στέλνεις πάντα με 160... ;)

 

Όποια άλλη απορία έχεις για την συσκευή μας εδώ είμαστε... ;)

 

+1 επισης ειναι σημαντικο οτι το hancent με greek support στα κανει ολα κεφαλαια αυτοματα ετσι ωστε να μπορει να τα διαβαζει η οποιαδηποτε συσκευη κι αν λαβει μηνυμα σου, γιατι με μερικες υπαρχει θεμα και δεν διαβαζουν μικρα

 

παραδειγμα που μου ρχεται γρηγορα στο μυαλο ειναι το galaxy 3 του πατερα μου, οταν του εστελνα μικρα (απο handcent , αλλα χωρις greek support ) αλλα του εμφανιζε ερωτηματικα.. ενω σε παλιοτερα νοκια πχ τα διαβαζαν κανονικα

ο πατερας μου εκεινη τη στιγμη ειχε το στοκ του android , αλλα δε μπορουσε να στειλει 160 χαρακτηρες..

 

εβαλα και στους 2 μας handcent με greek support και εληξε το θεμα

 

Όταν το είχα πάρει το κινητό το είχα κάψει στα παιχνίδια,η οθόνη έμενε πολύ ώρα ανοιχτή και ήταν ψιλονορμάλ σε θερμοκρασία για αυτή την χρήση.Στο πρόβλημα που περιγράφω το κινητό ζεμάταγε,λες και δούλευαν τα πάντα ώρες.Κάποια βλακοδιεργασία θα είχε ξεκινήσει μάλλον και με είχε σκίσει.

Ελπίζω να μην εμφανιστεί ξανά...

 

 

εμενα παντως μου χει τυχει καποιες φορες (ευτυχως οχι πολλες) να εχω τρελο battery drain , δεν εχω εντοπισει ακριβως τις εφαρμογες που μου το προκαλεσαν, ισως εφτιαξαν μετα απο καποιο update, ισως ειναι και θεμα της rom..

το θεμα ειναι οτι και σε μενα εχει συμβει αυτο, αλλα ευτυχως ελαχιστες φορες και ευτυχως οταν ειχα αρκετη μπαταρια, δεν εμεινα ξαφνικα με ελαχιστη

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

τι πηρα την Παρασκευη απο το Saturn (149€ προσφορα το ειχαν) για την αρραβωνιαστικια μου.

Καναμε και το update στην 2.2.2 και μπορω να πω οτι το κινητο παιδια για τα λεφτα του ειναι απιστευτο, παρα πολυ καλο.

Ξερετε ποτε βγαινει η 2.3 ?

TCe
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, όταν κάνω αναβάθμηση σε 2.2.2 και κολήσει στο 4%, θα πρέπει απλά να περιμέμω και θα ξεκολίσει ή να κάνω αυτό που μου λέει δηλαδή να βγάλω την μπαταρία κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, όταν κάνω αναβάθμηση σε 2.2.2 και κολήσει στο 4%, θα πρέπει απλά να περιμέμω και θα ξεκολίσει ή να κάνω αυτό που μου λέει δηλαδή να βγάλω την μπαταρία κτλ?

 

περιμενε .

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

το χω στη κυρια οθονη γιατι το χρησιμοποιω παρα πολυ , με εχει βολεψει αρκετα και εχουν αρκετοι γνωστοι μου στα κινητα τους

 

θα ηθελα να μπορουσαμε να κανουμε και κλησεις μεσω internet με καποιο προγραμμα του λειτουργικου (οπως το google voice ) , γιατι το skype δεν δουλευει και πολυ καλα στο κινητο μας, αλλα απο οτι φαινεται η google μας εχει ψιλοξεχασει.. οποτε δεν ξερω αν θα δουμε συντομα νεα πραγματα και στο talk.. :(

 

(κλησεις και βιντεο-κλησεις στο talk εχει η εκδοση 2.3.4 ή κανω λαθος?)

 

Σε λίγο θα υπάρχει το Viber για τηλεφωνικές κλήσεις και SMS μέσω wifi και 3g. Είναι σε beta testing προς το παρών.

Θα μπορείς να καλείς όχι μόνο android αλλα και iPhone iPad.

Δεν χρειάζεται password και iD. Μόλις το εγκαταστήσεις θα βρίσκει μόνο του ποιοι απο τις επαφές σου το έχουν.

 

Προς το παρών μπορείς να χρησιμοποιείς το Tango για σκέτη κλήση αν δεν θες βιντεοκληση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι το viber θα ειναι πολυ καλη λυση, γιατι εχουμε και τους iphone-αδες φιλους , κατι πρεπει να τους κανουμε κι αυτους

 

Να δω που διαολο θα χωρεσουν ολες οι εφαρμογες που χρειαζομαι ομως.. ηδη ξεμενω απο MB..

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Να δω που διαολο θα χωρεσουν ολες οι εφαρμογες που χρειαζομαι ομως.. ηδη ξεμενω απο MB..

 

Τις περισσότερες εφαρμογές μπορείς να τις μετακινήσεις στην κάρτα μνήμης.

Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή Superbox η οποία πραγματικά είναι όλα σε ένα... σου παρέχει και την δυνατότητα "App2SD".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...