Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ 2 μέρες να βάλω στο ΝDrive το χάρτη της Ελλάδας και δεν έχω καταφέρει να τον βρω ! Εμφανίζει μόνο της Τουρκίας στο market και δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στην άλλη καρτέλα με τα προϊόντα μου!

Κάποια βοήθεια ? κάποιος που να είχε το ίδιο πρόβλημα και να βρήκε λύση ?

 

Επίσης με το θέμα της οθόνης που είχα αναφέρει σε προηγούμενα post, ότι όταν υπάρχει μαύρο φόντο στην κάτω δεξιά γωνία το χρώμα είναι σαν ξεθωριασμένο, το πήγα στο Πλαίσιο και μου έδωσαν νέα συσκευή, μιας και ήμουν μέσα στις μέρες αντικατάστασης (DOA - Dead on arrival). Στη νέα συσκευή η οθόνη είναι άψογη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θες βοήθεια φιλε μου επειδη πολλοι εχουμε το ιδιο προβλημα στειλε μου pm....υπαρχουν κι αλλες λυσεις :P Edited by dennis82
pame gera!!!Dennis
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο ρε παιδια...στα μυνηματα οταν στελνω και κανω διαλογο με καποιον γιατι εμενα δεν μου εμφανιζετε η φωτογραφια μου στο μικρο κουτακι σε αντιθεση με του συνομιλιτη μου!εχω φτιαξει προσωπικο profile για να σας προλαβω :P
pame gera!!!Dennis
Link to comment
Share on other sites

το χω ενα καμια 20αρια μερες 2 φορες μου ειχε πεταξει την καρτα μνημης αλλα χθες τρελαθηκε 2-3 φορες στα καπακια. κολλουσε εσβηνε η οθονη περιμενα ανοιγε μου ελεγε οτι αφαιρεθηκε η καρτα μνημης χωρις να ξερω γιατι εκλεινε εβαζα pin ανοιγε και μετα απο λιγο την εβρισκε, τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

το χω ενα καμια 20αρια μερες 2 φορες μου ειχε πεταξει την καρτα μνημης αλλα χθες τρελαθηκε 2-3 φορες στα καπακια. κολλουσε εσβηνε η οθονη περιμενα ανοιγε μου ελεγε οτι αφαιρεθηκε η καρτα μνημης χωρις να ξερω γιατι εκλεινε εβαζα pin ανοιγε και μετα απο λιγο την εβρισκε, τι να κανω;

 

δοκιμασε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και προσεχε μην το σκιζεις με οτι να ναι εφαρμογες...θα ισιωσει ειμαι σιγουρος...

pame gera!!!Dennis
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα post αλλά ακόμα δε μπορώ να καταλάβω πως βάζω δικό μου ήχο για τα μηνύματα.Κάποιος είχε πει κάτι για ένα φάκελο που λέγεται notifications αλλά δεν υπάρχει στην κάρτα μέσα.Κάποια περεταίρω βοήθεια επί του θέματος;

Υ.Γ. έχω βάλει δικιά μου κάρτα μνήμης όχι αυτή που είχε μέσα

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ 2 μέρες να βάλω στο ΝDrive το χάρτη της Ελλάδας και δεν έχω καταφέρει να τον βρω ! Εμφανίζει μόνο της Τουρκίας στο market και δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στην άλλη καρτέλα με τα προϊόντα μου!

Κάποια βοήθεια ? κάποιος που να είχε το ίδιο πρόβλημα και να βρήκε λύση ?

 

Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς και εγώ με το πλαίσιο. Δεν περίμενα τόσο κακή εξυπηρέτηση. Πολλά τηλεφωνήματα στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών και οι χάρτες ακόμα δεν κατεβαίνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το κινητάκι περίπου 2 μήνες και σχεδόν απο την αρχή μου έκανε το πρόβλημα με την Sd κάρτα, κολλήματα, επανεκιννήσεις, να χάνει την κάρτα, να μην βλέπει τα προγράμματα που είναι εγκατεστημένα στην κάρτα κλπ.

 

Το πρόβλημα μου το κάνει και στην καινούρια κάρτα 8Gb Sandisk Class4, αλλά και στην εργαστασιακή των 2Gb.

 

Χθές λοιπόν μου ήρθε η φαεινή ιδέα να μετακομίσω όλα τα προγράμματά μου απο την Sd Card στην μνήμη του τηλεφώνου, και ώς δια μαγείας σταμάτησαν τα προβλήματα!!!!!!!!

 

Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα, ας δοκιμάσει την "λύση" αυτή να δούμε αν επιβεβαιώνεται και σε άλλα κινητά με το ίδιο πρόβλημα.

 

Πάντως πάρα πολλοί χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα, ίσως ο υπαίτιος να είναι κάποιο κοινό πρόγραμμα που έχουμε εγκαταστήσει.

Edited by vkostas
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!εχτες αγορασα το κινητακι και εγω και εχω καποιες αποριες,οποτε περιμενω τα φωτα σας

1)το αγορασα απο την cosmote και τους ρωτησα αν εχει η συσκευασια μεσα χαρτες και μου ειπανε ναι,αλλα τους κατεβαζω απο το νετ,αλλα δεν εχω ιδεα απο που???

2)πως γινεται να βαλω απο το παλιο κινητο μου τις επαφες στο καινουριο????

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

περιμένεις αρκετά μέχρι να βγάλει το οκ στο root. δείχνει να κολλάει αλλά δεν κολλάει.

αν κανεις μετακίνηση εφαρμογής στην sd δε μεταφέρεται όλη η εφαρμογή αλλά ένα μέρος της οπότε αν κανείς απεγκατάσταση δε φεύγουν όλα. επίσης θέλει καθαρισμό δεδομένων της εφαρμογής. αν κανείς εκκαθάριση cache και δεδομένων της κάθε εφαρμογής που χρησιμοποιείς η μνήμη επανέρχεται στο αρχικό της μέγεθος.

τελικά αν βγάλεις το live wallpaper κερδίζεις ένα 50%στην μπαταρία.

 

Μια από τα ίδια και σε μένα με την έκδοση 1.5.5. Κολάει στο :

 

Running rageagainstthecage...

ROOTED

 

Getting mount path...

Link to comment
Share on other sites

διαβασα τις απαντησεις και σας ευχαριστω και εχω να ρωτησω κατι ακομα, πως μπορω το κανω η αποθηκευση να γινεται κατευθειαν στην καρτα μνημης και να μη χρειαζεται να αποθηκευεται πρωτα στο τηλεφωνο και μετα να το μετακινω στην καρτα μνημης. και κατι ακομα ανοιξα τα μυνηματα που ειχα με ενα ατομο (κοπελα για την ακριβεια) και ΕΠΡΕΠΕ να δω την ωρα που ειχα στειλει ενα μυνημα πριν 3-4 μερες και δε γραφουν ωρα μονο ημερομηνια, τι παιζει ρε παιδια; Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το κινητάκι περίπου 2 μήνες και σχεδόν απο την αρχή μου έκανε το πρόβλημα με την Sd κάρτα, κολλήματα, επανεκιννήσεις, να χάνει την κάρτα, να μην βλέπει τα προγράμματα που είναι εγκατεστημένα στην κάρτα κλπ.

 

Το πρόβλημα μου το κάνει και στην καινούρια κάρτα 8Gb Sandisk Class4, αλλά και στην εργαστασιακή των 2Gb.

 

Χθές λοιπόν μου ήρθε η φαεινή ιδέα να μετακομίσω όλα τα προγράμματά μου απο την Sd Card στην μνήμη του τηλεφώνου, και ώς δια μαγείας σταμάτησαν τα προβλήματα!!!!!!!!

 

Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα, ας δοκιμάσει την "λύση" αυτή να δούμε αν επιβεβαιώνεται και σε άλλα κινητά με το ίδιο πρόβλημα.

 

Πάντως πάρα πολλοί χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα, ίσως ο υπαίτιος να είναι κάποιο κοινό πρόγραμμα που έχουμε εγκαταστήσει.

Είχα και εγω το κλασικό πρόβλημα με την εργοστασιακή κάρτα μέχρι που μια μέρα κόλλησε το κινητό και δεν μπορούσε να ολοκληρώσει την διαδικασία εκκίνησης όπου και έκλεινε. Έκανα hard reset (power + volume down + home), έχασα όλα τα δεδομένα στη μνήμη του κινητού (λόγο του reset) αλλά απο τότε δε θυμάμαι να μου έχει ξεπετάξει την κάρτα ούτε μια φορά οπότε η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όντως βοηθάει πολύ.

 

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγω το κλασικό πρόβλημα με την εργοστασιακή κάρτα μέχρι που μια μέρα κόλλησε το κινητό και δεν μπορούσε να ολοκληρώσει την διαδικασία εκκίνησης όπου και έκλεινε. Έκανα hard reset (power + volume down + home), έχασα όλα τα δεδομένα στη μνήμη του κινητού (λόγο του reset) αλλά απο τότε δε θυμάμαι να μου έχει ξεπετάξει την κάρτα ούτε μια φορά οπότε η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όντως βοηθάει πολύ.

 

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

και αυτο(hard reset) πως το εκανες; εγω πατησα επαναφορα εργοαστασιακων δεδομενων το ιδιο καναμε σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες όντως από τοτε που έκανα hard reset δεν το ξαναέκανε. Οταν έιναι κλειστο το τηλ. πατάς volume down home και power ταυτόχρονα
Link to comment
Share on other sites

Στα "προιοντα μου" πηγες? Εκει αρχιζει και κατεβαζει αυτοματα τους χαρτες

 

Για να μη σου εμφανιζει ελλαδα στο μαρκετ, μαλλον αυτο πρεπει να κανεις

 

Sent from my LG-P500 using the enemies of Pyongyang

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβάζει τίποτα αυτόματα. Στους διαθέσιμους χάρτες δεν έχει την Ελλάδα. Ειδικά για την περιοχή της νοτιοανατολικής Ευρώπης, όπως ανέφερε και άλλο μέλος, εμφανίζει μόνο την Τουρκία (και μάλιστα για δοκιμαστική περίοδο 7 ημερών)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις πηγα στα προιοντα μου αρχιζε να κατεβαζει μονο του την ελλαδα, μαλιστα κι εγω ειχα μπερδευτει λιγο στην αρχη επειδη δεν υπηρχε στη νοτιοανατολικη ευρωπη

 

Σε αλλες συσκευες παντως εμφανιζει την ελλαδα στο μαρκετ, σε μας μαλλον θεωρειται ηδη αγορασμενη

 

Αν εχετε προβλημα εφοσον το δικαιουστε μιληστε με το καταστημα αγορας ή την ιδια την ndrive

 

Sent from my LG-P500 using the enemies of Pyongyang

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάνει το ίδιο. Αν σου ξαναβγάλει μήνυμα για την κάρτα κάνε αυτό που γράφει και ο dgeorge.

Κλείσε το κινητό και πάτησε το πλήκτρο με το σπιτι, vol down και power μαζί. Μετά απο λίγα δευτερόλεπτα θα δεις το πράσινο ρομποτακι με ένα κουτακι στο χέρι να πιάνει δουλειά.

Προσοχή, θα χάσεις ότι έχεις αποθηκεύσει στη μνήμη του τηλεφώνου.

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια γιατι δεν μου περναει μερικες εφαρμογες το τηλ? Οπως το παιχνιδι asphalt το navionics gps και κατι αλλα που δεν θυμαμαι σας παρακαλω λιγη βοηθεια.....ευχαριστω και καλο βραδυ.....

 

Sent from my LG-P500

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα post αλλά ακόμα δε μπορώ να καταλάβω πως βάζω δικό μου ήχο για τα μηνύματα.Κάποιος είχε πει κάτι για ένα φάκελο που λέγεται notifications αλλά δεν υπάρχει στην κάρτα μέσα.Κάποια περεταίρω βοήθεια επί του θέματος;

Υ.Γ. έχω βάλει δικιά μου κάρτα μνήμης όχι αυτή που είχε μέσα

 

στην καρτα πρεπει να εκανες πιστευω αντιγραφη τα αρχεια που ειχε αρχικα οποτε πας media-audinotifications

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες όντως από τοτε που έκανα hard reset δεν το ξαναέκανε. Οταν έιναι κλειστο το τηλ. πατάς volume down home και power ταυτόχρονα

γιατι δε μπορω να το κανω; :S

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις πηγα στα προιοντα μου αρχιζε να κατεβαζει μονο του την ελλαδα...

 

Σε αλλες συσκευες παντως εμφανιζει την ελλαδα στο μαρκετ, σε μας μαλλον θεωρειται ηδη αγορασμενη...

 

Και σε εμένα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχε, μάλιστα δεν κοίταξα καν για άλλους χάρτες, είδα ότι στα προϊόντα μου ήταν έτοιμοι οι χάρτες της Ελλάδας.

 

Έχω ένα προβληματάκι το οποίο είναι "κουφό" και δεν ξέρω αν το έχει κανένας άλλος από εσάς.

Έχει συμβεί τρεις φορές όταν μου στέλνουν μήνυμα και απαντάω αμέσως στο παράθυρο που είναι έτοιμο για απάντηση, το μήνυμα πάει σε άλλον άσχετο παραλήπτη και όχι σε αυτόν που μου έστειλε το μήνυμα. Δεν μπορώ να δώσω εξήγηση σε αυτό το θέμα. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανένα άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...