Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που το βρήκες το Vibrant βρε αγόρι μου? :confused: Όχι δεν υπάρχει!

 

ΥΓ. Κρασάρει ο task manager (ο μανίσιος) σε κανέναν με "goodbye rfs" rom ?

 

edit.

 

Προειδοποίηση!!

 

Προσπαθώντας να αναπαράγω το παραπάνω πρόβλημα, όχι ότι χρειάζεται και ιδιαίτερη προσπάθεια ανοίγω 2-3 εφαρμογές και τρέχω διαχείριση εργασιών και παγώνει, έμεινα με το galaxy στο χέρι :) Τώρα έχει κολλήσει σε μια λούπα και αναβοσβήνει στο GAlaxy S logo. Αυτά παθαίνει κανείς όταν βάζει πειραματικές rom :) Είναι και η ώρα δύσκολη ρε γμτ :/

 

 

Κατά τα άλλα σφαίρα δεν το συζητάω !! Θα προσπαθήσω να εντοπίσω πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα και θα αναφέρω, σίγουρα έγινε μετά την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογή, γιατί θυμάμαι πως δεν είχα πρόβλημα στην αρχή!

 

Περιεργο προβλημα, δεν το εχω δει να αναφερεται ξανα..

Θεωρω πως καποια εφαρμογη στην κανει την δουλεια και (λογικα) μαλιστα καποια που εχει root δικαιωματα γιατι δεν νομιζω καποια απλη εφαρμογη να μπορει να κανει κατι τετοιο...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περιεργο προβλημα, δεν το εχω δει να αναφερεται ξανα..

Θεωρω πως καποια εφαρμογη στην κανει την δουλεια και (λογικα) μαλιστα καποια που εχει root δικαιωματα γιατι δεν νομιζω καποια απλη εφαρμογη να μπορει να κανει κατι τετοιο...

 

Ναι, είναι όντως περίεργο (ούτε εγώ διάβασα κάτι σχετικό γι'αυτό πήγε το μυαλό μου σε κάποια προβληματική/κακογραμμένη εφαρμογή). Έχω ξεκινήσει να περνάω πάλι μία μία για να δω τι το προξένησε ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας την JG1 δεν μου δινει αναβαθμιση το m..Kies. Το βλεπει κανονικα το κινητο ( ποτε δεν ειχα προβλημα να το δει , παντα βεβαια ανοιγα πρωτα το kies κ μετα συνδεα το τηλεφωνο) αλλα δεν μου βγαζει καποια επισημη αναβαθμιση. Κ η αληθεια ειναι πως ...σημερα ερχεται το γιαουρτακι ...αυριο ερχεται...δεν το εψαξα κ πολυ περιμενοντας το επισημο 2.2 . Υπαρχει καποιος που εχοντας το JG1 του εδωσε επισημη αναβαθμιση ? ( Μονο μεσω odin γινεται αποτι καταλαβα!) Edited by kefalgeo
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δικιμάζεις τα τελευταία επίσημα firmware που έχει δώσει στην Ελλάδα η samsung; Δηλαδή την JM2 ή την JM4 που δίνει στην υπογραφή του ο Tyxerakias; Εγώ πέρασα την JM2 και με oclf και autokiller το κινητό απογειώθηκε. Να σημειώσω εδώ ότι εγώ είχα ακόμα παλιότερη version, την JF3.

 

Δε μου δινει τις αναβαθμισεις το kies αλλα γενικα βαριεμαι αφανταστα τη διαδικασια αλλαγης rom (αν και δεν ειναι και κατι φοβερο) και tweaking γενικα, αλλωστε δε χρησιμοποιω ιδιαιτερα κινητο τηλεφωνο, στη δουλεια εχω υπολογιστη σπιτι εχω ipad οποτε για τις ελαχιστες φορες που το χρησιμοποιω την κανει τη δουλεια του. Περιμενω froyo αν δε μου κανει μπορει να παω σε καμια custom rom αν ειμαι σε τρελα κεφια καμια μερα και εχω χρονο και δε θελω ν ασχοληθω με development (ζησε Μαη μου δλδ).

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το πολυαναφερθέν πρόβλημα που έχουμε όλοι με την (μη) λειτουργικότητα του Kies, βρήκα συμπτωματικά, από έναν πρώην χρήστη Sony Ericsson και νυν Galaxy S, την λύση. Το MyPhoneExplorer, πρόγραμμα αντίστοιχο του PC Suite για Sony Ericsson, είναι συμβατό απόλυτα με Android και μπορεί να λειτουργήσει κανονικά με το Galaxy S. Link εδώ. Δεν το δούλεψα πολύ, αλλά φαίνεται πολύ καλό.
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το πολυαναφερθέν πρόβλημα που έχουμε όλοι με την (μη) λειτουργικότητα του Kies, βρήκα συμπτωματικά, από έναν πρώην χρήστη Sony Ericsson και νυν Galaxy S, την λύση. Το MyPhoneExplorer, πρόγραμμα αντίστοιχο του PC Suite για Sony Ericsson, είναι συμβατό απόλυτα με Android και μπορεί να λειτουργήσει κανονικά με το Galaxy S. Link εδώ. Δεν το δούλεψα πολύ, αλλά φαίνεται πολύ καλό.

 

Ναι δουλεύει άψογα, το χρησιμοποιώ καιρό, το ΚΙΕΣ το έχουμε μόνο για κανένα official upgrade.. (λέεεεμε τώρα!) +1 που δουλεύει και μέσω wifi!

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη, παντως μεχρι τωρα φαινεται λογικη.

Τα ελληνικα σε ενδιαφερουν μονο? Αν ακολουθησεις τις οδηγιες και βαλεις το EUR εχει και στο UI και στο Swype και στο Samsung Keyboard.

 

Ευχαριστώ Πέτρο.

Πάντως, για τη μπαταρία ακούγονται διάφορα (και έτσι και αλλιώς) για τη συγκεκριμένη rom.

Ναι, για τα ελληνικά ρωτάω. Για την αλλαγή του product code, σε ποιες από όλες τις οδηγίες αναφέρεσαι;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα κατι κουλο, καποιος με rfs rom ας το ελεγξει.

Στην gallery μου βγαζει τις εικονες διπλες, ενω με τον root explorer φαινονται μονες οπως θα επρεπε να ειναι. Αρα δεν εχουν δημιουργηθει διπλα αρχεια, απλως τα διαβαζει εικονικα 2 φορες.

Εν τω μεταξυ οταν διεγραψα μια φωτο μεσα απο την gallery, παρολο που η διπλη της εμεινε εκει, με τον root explorer που κοιταξα διαγραφηκε εντελως...

Εντιτ: Μανο αναφερομαι στις οδηγιες του btw, εκει βρηκα την ρομ στα ελληνικα. Ειμαι στην δουλεια και δεν εχω προχειρο λινκ, αν δεν σου δωσει καποιος αλλος φιλος θα σου στειλω πμ οταν επιστρεψω.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πάω στο home switcher και βάζω default το launcherpro αλλά δεν μου το αλλάζει. Γιατί?

Οταν βγεις στη κεντρικη οθονη (οθονη αναμονης)πατα μια φορα το κεντρικο πληκτρο(home)

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγεις στη κεντρικη οθονη (οθονη αναμονης)πατα μια φορα το κεντρικο πληκτρο(home)

 

Ξέρω πως γίνεται. Απλά δε γίνεται. Ξαναμπαίνω μετά στο home switcher και μου έχει πάλι για default το homescreen του galaxy.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως γίνεται. Απλά δε γίνεται. Ξαναμπαίνω μετά στο home switcher και μου έχει πάλι για default το homescreen του galaxy.

κανε μια απεγκατασταση και μετα ξανα εγκατασταση του launcherpro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζουμε κανενα προγραμμα το οποιο να αφαιρει τα προγραμματα απο το κεντρικο menu,ωστε να μην ανησυχουμε μην τυχον καποιος φιλος μας καταλαθος μπει σε εφαρμογες του στyl oclf κτλ?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα κατι κουλο, καποιος με rfs rom ας το ελεγξει.

Στην gallery μου βγαζει τις εικονες διπλες, ενω με τον root explorer φαινονται μονες οπως θα επρεπε να ειναι. Αρα δεν εχουν δημιουργηθει διπλα αρχεια, απλως τα διαβαζει εικονικα 2 φορες.

Εν τω μεταξυ οταν διεγραψα μια φωτο μεσα απο την gallery, παρολο που η διπλη της εμεινε εκει, με τον root explorer που κοιταξα διαγραφηκε εντελως...

Εντιτ: Μανο αναφερομαι στις οδηγιες του btw, εκει βρηκα την ρομ στα ελληνικα. Ειμαι στην δουλεια και δεν εχω προχειρο λινκ, αν δεν σου δωσει καποιος αλλος φιλος θα σου στειλω πμ οταν επιστρεψω.

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο!

 

ΥΓ1. Ρε παιδιά ας συμφωνήσουμε σε ένα όνομα για το συγκεκριμένο ρομ, άλλος το λέει Rfm, άλλος rfs, άλλος goodbye / hello που λέει και ο τυχεράκιας:lol: μπλέκουμε και τους νεότερους έτσι!

 

ΥΓ2. Έχω ξαναεγκαταστήσει τις εφαρμογές που είχα όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα με το task manager, και έχω 2 παρατηρήσεις. 1. Δεν το ξαναπαρουσίασε και 2. νιώθω ότι πάει ποιο γρήγορα από πριν! (άρε sammy μας έχεις κάνει να έχουμε παραισθήσεις!)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα κατι κουλο, καποιος με rfs rom ας το ελεγξει.

Στην gallery μου βγαζει τις εικονες διπλες, ενω με τον root explorer φαινονται μονες οπως θα επρεπε να ειναι. Αρα δεν εχουν δημιουργηθει διπλα αρχεια, απλως τα διαβαζει εικονικα 2 φορες.

Εν τω μεταξυ οταν διεγραψα μια φωτο μεσα απο την gallery, παρολο που η διπλη της εμεινε εκει, με τον root explorer που κοιταξα διαγραφηκε εντελως...

Εντιτ: Μανο αναφερομαι στις οδηγιες του btw, εκει βρηκα την ρομ στα ελληνικα. Ειμαι στην δουλεια και δεν εχω προχειρο λινκ, αν δεν σου δωσει καποιος αλλος φιλος θα σου στειλω πμ οταν επιστρεψω.

 

OK, και πάλι ευχαριστώ.

Edit: Το βρήκα Πέτρο. Θα διαβάσω και αν έχω απορίες θα επανέλθω ;)

Edited by verman
Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο!

 

μπλέκουμε και τους νεότερους έτσι!

αα καλα απο μπλεξιμο αλλο τιποτα!!!:(:(:(:(

πως μπορω να βαλω αυτη την ρομ?ειναι σαν αναβαθμιση δλδ ?

και κατι αλλο πως μπορω να φτιαξω φακελους στην συλλογη μου?

βασικα εχω ατελιωτες ερωτησης και πρεπει να τις γραψω γιατι τις ξεχναω!!!:X:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζουμε κανενα προγραμμα το οποιο να αφαιρει τα προγραμματα απο το κεντρικο menu,ωστε να μην ανησυχουμε μην τυχον καποιος φιλος μας καταλαθος μπει σε εφαρμογες του στyl oclf κτλ?

 

Εχεις τρεις επιλογες.

1) με το titanium τις κανεις freeze αλλα παυουν να ειναι λειτουργικες. Με το oclf δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

2) με το vault τις κρυβεις. Ισχυει ο,τι και στο 1.

3) βαζεις κωδικο με το app protector ή καποιο εναλλακτικο. Οι εφαρμογες παραμενουν λειτουργικες.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τρεις επιλογες.

1) με το titanium τις κανεις freeze αλλα παυουν να ειναι λειτουργικες. Με το oclf δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

2) με το vault τις κρυβεις. Ισχυει ο,τι και στο 1.

3) βαζεις κωδικο με το app protector ή καποιο εναλλακτικο. Οι εφαρμογες παραμενουν λειτουργικες.

 

Το θεμα είναι βεβαια οι εφαρμογες που πρεπει να ανοιγουν on boot ν μην παρουσιαζουν προβλημα...

Τεσπα.Θα δοκιμασω οτι ειπες....thx

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

αα καλα απο μπλεξιμο αλλο τιποτα!!!:(:(:(:(

πως μπορω να βαλω αυτη την ρομ?ειναι σαν αναβαθμιση δλδ ?

και κατι αλλο πως μπορω να φτιαξω φακελους στην συλλογη μου?

βασικα εχω ατελιωτες ερωτησης και πρεπει να τις γραψω γιατι τις ξεχναω!!!:X:lol::lol::lol:

 

Οδηγίες υπάρχουν εδώ, φυσικά ξεκινάς με δική σου ευθύνη έτσι?

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=30341

 

Σου συνιστώ να διαβάσεις οπωσδήποτε ότι βρεις στην υπογραφή του χρήστη tyxerakias (Άλεξ)

 

Η συλλογή σου δημιουργείται αυτόματα, οπότε φτιάξε τις φώτο σου σε φακέλους όπως θέλεις στο pc και μετά απλά copy/paste στο τηλέφωνο!

Link to comment
Share on other sites

SOS SOS SOS !!!

 

Με δική μου μλκία brickara το galaxy μου...

 

Δεν ήταν ενεργά το download mode και έκανα φλασάρισμα και κόλλησε, έβγαλα το καλώδιο και παπαλα...

 

έχει μείνει στην οθόνη με το τηλέφωνο, το pc και το θαυμαστικό !!!

 

ΔΕΝ ΔΟΥΕΛΕΥΕΙ ΤΙΠΟΤΕ με κανένα συνδιασμό πλήκτρων...

 

σας παρακαλώ υπάρχει καμία λύση ή πρέπει να το πετάξω ...

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ ...

 

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το αναλάβει σας παρακαλώ με pm

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω ακομα μερικα προβληματα με το κατα τα αλλα φανταστικο galaxy S

 

1)δεν ξερω γιατι αλλα μπορω να λαμβανω mms οχι ομως και να στελνω....!!!

2)ειναι τρελο να πρεπει να γινει ολη αυτη η διαδικασια για να περαστουν τα γεννεθλια των επαφων στο ημερολογιο αντι να περνιονται αυτοματα

3)δεν υπαρχει τροπος να γινεται mount η καρτα οταν συνδεεται το τηλεφωνο με τον υπολογιστη αυτοματα αντι να πρεπει παντα να κατεβαζω notification bar κλπ κλπ?

4)ειναι επισης κουλο σε διαφορες επιλογες που αντι να υπαρχει αναζητηση με το ονομα πρεπει να κατεβαζουμε κατω κατω την μπαρα για να φτασουμε στο ονομα που θελουμε!

5)ειναι κουλο να μην μπορουμε να απενεργοποιησουμε μονο τον ηχο εναρξης του κινητου παρα να πρεπει να απενεργοποιησουμε ολους τους ηχους για να σταματησει κι αυτος

 

κατα τα αλαλ το κινητο απλα δεν παιζεται και αυτα ειναι λεπτομερειες!

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες υπάρχουν εδώ, φυσικά ξεκινάς με δική σου ευθύνη έτσι?

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=30341

 

Σου συνιστώ να διαβάσεις οπωσδήποτε ότι βρεις στην υπογραφή του χρήστη tyxerakias (Άλεξ)

 

Η συλλογή σου δημιουργείται αυτόματα, οπότε φτιάξε τις φώτο σου σε φακέλους όπως θέλεις στο pc και μετά απλά copy/paste στο τηλέφωνο!

 

α οκ τα εχω διαβασει και δεν μπορω να τα κανω εγω,ειμαι πολυ ασχετος για να ρισκαρω!!

σε ευχαριστω παντως για το χρονο σου!!:);)

Edited by a_tsa
Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικη η καταναλωση της μπαταριας με το goodbye.

δεν ξερω αν ειναι εικονικο οπως σωστα λεει ο stormrain και θελει calibration,αλλα το κινητο παραμενει ανοιχτο,με το wifi του και χωρις μειωση της φωτεινοτητας της οθονης...

αρα εχει 'χυμους' μεσα του :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,

 

Υπαρχει κανεις με σεταρισμενο otenet mail που να παιζει σωστα στο galaxy?Το δικο μου μπορει μονο να λαβει mail.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο market μου λεει οτι υπαρχει αναβαθμιση του oclf...

Για να την εγκαταστησω πρεπει να βγαλω το lagfix και να το ξαναπερασω απτην καινουργια εκδοση του προγραμματος?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...