Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρεπει να το διετυπωσα λαθος.

27 ωρες για καθε φορτιση,εχοντας ακομα ενα 10 τοις εκατο υπολοιπο και με ανοιχτο μονιμα το wifi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν ισχυει αυτο με το 100% ετοιμασου για εκπληξη φιλτατε bladerunner διοτι θα ισχυει αυτο που ειπα με το calibration και μπορει να σου σβησει ανα πασα στιγμη, οποτε εχε εναν φορτιστη κοντα :)

 

ΕΝΤΙΤ: Ακυρο με προλαβες

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το διετυπωσα λαθος.

27 ωρες για καθε φορτιση,εχοντας ακομα ενα 10 τοις εκατο υπολοιπο και με ανοιχτο μονιμα το wifi

φιλε μου συγνωμη που το σχολιασα αλλα μπαινουν πολλα παιδια με λιγες γνωσεις εδω, και ισως να καταλαβαιναν λαθος.

γι'αυτο και ρωτησα.

παντως 27 ωρες ειναι μια αρκετα καλη αυτονομια με ανοιχτο wifi.

 

εγω εχω αναφερει παντως οτι στην δικη μου ρομ (παλια jg1 δυστυχως) πιο πολυ αυτονομια εχω οταν εχω μονιμα ανοιχτο το wifi, παρα το 3g.

οταν εχω ανοιχτο 3g, ακομα και οταν δεν σερφαρω, την ρουφαει την μπαταρια σαν να πινει μπυρα το κινητο :lol:.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ρύθμισα το λογαριασμό email που έχω (όχι gmail, κανονικός IMAP λογαριασμός) και το έχω βάλει να ελέγχει κάθε 5 λεπτά. Αυτό ελέγχει κάθε μια ώρα και αν... Μόνο εαν κάνω χειροκίνητο έλεγχο κατεβάζει άμεσα τα email που έχουν έρθει στο μεταξύ (και μπορεί να έχουν έρθει και πριν μια ώρα). Τι παίζει; Έχει κάποιος καμιά ιδέα γιατί το email είναι της δουλειάς και είναι σημαντικό να το βλέπω έγκαιρα....

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικες ερώτησεις .

Κάπου διάβασα για regisrty hacking για το product code .

Αυτο ειναι για να ξεγελάσεις το kies ή αλλάζει το product code ? Στο κινητό δηλαδη θα φαίνεται το original product code ?

 

Εχω το Galaxy S αγορασμενο απο Γερμανία με product code GT-I9000HKDDBT και

PDA : I9000XXJF3

PHONE: :I9000XXJF3

CSC : I9000OXAJF3

 

και περασα την JM2

 

PDA : I9000XXJΜ2

PHONE: :I9000XXJΜ1

CSC : I9000OXΧJΜ1

 

Τωρα απο το kies δεν θα μπορω να δω τα updates :

3. Το firmware δεν είναι αυτό που έχει δοθεί για αυτό το product code, ανεξάρτητα από το πόσο παλιό ή καινούργιο είναι.

Μήνυμα: Η αναβάθμιση του λογισμικού είναι αδύνατη.

 

Τι κάνω σε αυτην την περίπτωση ? Μπορώ να ξαναγυρίσω στην αρχική ROM περνώντας την απο το Odin χωρίς πρόβλημα ??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει πρόβλημα το galaxy στην φωτογραφία και το βίντεο?

Δεν ξέρω τι τηλέφωνο είχες πριν, αλλα δεν πιστεύω ότι υπάρχει άλλη συσκευη πραγματικό smartphone όχι τύπου smartphone όπως τα ΝΟΚΙΑ, που να βγάζει καλύτερες φωτο και βίντεο.

 

Παιδιά μην εκνευριζεστε με το galaxy. Έχετε στα χέρια σας ένα παρα πολυ καλο κινητο.

Σίγουρα η samsung δεν το υποστηρίζει όπως θα έπρεπε γιατί δεν θέλει να αλλάξει τακτική. Επιμένει να βλέπει τα android σαν symbian.

 

Βλέπω όμως ότι στο XDA άρχισαν να παίρνουν μπροστά. Όσοι έχετε όρεξη μπορείτε να ξεπερασετε τις αδυναμίες της samsung να υποστηρίξει ένα τέτοιο λειτουργικο.

Διαβάστε προσεκτικά και όταν είστε σίγουροι ότι είστε θέση να προχωρήσετε, δοκιμάστε τις custom rom. Δεν δαγκωνουν αρκεί όπως είπαμε να ξέρετε τι κάνετε.

 

Δυστυχώς ούτε η samsung ούτε η HTC είναι έτοιμες για συσκευη χωρίς καμία custom παρέμβαση. Για όσους είναι απαιτητικοι τουλάχιστον.

 

Το μόνο που αλλάζει στο βίντεο είναι οτι τραβάς και στο βγάζει σαν mp4 με καλύτερο ήχο κτλπ. Πρίν ήταν AMR νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος.

 

Επίσης πριν περάσω την ROM απο το Bytheway forum έβγαζε παντα σφάλμα η κάμερα του κινητού όταν την είχα ανοιχτή για πάνω απο 1 λεπτό. Με την ROM αυτη δεν μου έχει βγάλει ποτέ :>

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αναφερει παντως οτι στην δικη μου ρομ (παλια jg1 δυστυχως) πιο πολυ αυτονομια εχω οταν εχω μονιμα ανοιχτο το wifi, παρα το 3g.

οταν εχω ανοιχτο 3g, ακομα και οταν δεν σερφαρω, την ρουφαει την μπαταρια σαν να πινει μπυρα το κινητο :lol:.

 

 

 

το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε εμενα και δεν το πιστευα!

συνηθισμενος απο winmo που wifi σημαινε 5 ωρες ζωης,η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

tyxerakia ειναι πολυ σταθερη η ρομ αλλα ειναι ακομα νωρις.

εσυ τι προτεινεις?

εργοστασιακη με ολα τα tweaks απανω?

με βαση τον οδηγο σου?

 

απο cooked τι προτεινεις?

 

Για να εξηγηθώ καλύτερα... Εγώ δεν είμαι σε θέση να προτείνω κάτι από τη στιγμή που δεν τα έχω δοκιμάσει όλα. Προτείνω ότι αν κάποιος είναι δυσαρεστημένος από την απόδοση του κινητού του και βλέπει ότι του κάνει νερά, να διαβάσει για τις καινούριες ROM και να τις δοκιμάσει για να βελτιώσει το κινητό του.

Αν και έχω διαβάσει για τις ROM αυτές και έχω τις γνώσεις για να καταλάβω τι ακριβώς κάνουν, δεν έχω πρόβλημα με το κινητό μου σε αντίθεση με κάποιους, και είμαι της άποψης "if it ain't broke, don't fix it". Τα λίγα προβλήματα που είχα τα έφτιαξα όταν έγινα root. Αν δω ότι η Froyo που θα περάσω αρχές Νοέμβρη (επιτέλους επίσημη ανακοίνωση) έχει πρόβλημα, φυσικά και θα δοκιμάσω το goodbye rfs ή τo hello ή το how are you. Για την ώρα ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα... αλλά φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι δεν συνιστώ τις custom rom αν είναι αποτελεσματικές και ούτε είμαι κατά του πειραματισμού, με την προϋπόθεση ότι ξέρεις τα ρίσκα και έχεις καταλάβει τί κάνεις, όπως έγραψε ο Κώστας παραπάνω.

Εσύ που έχεις δοκιμάσει και ξέρεις ότι δουλεύει καλύτερα απ'αυτή που είχες, μπορείς να μας πεις περισσότερα απ'ότι μπορώ εγώ. Όσο για τον οδηγό μου που αναφέρεις, απλά δίνω τις ελληνικές επίσημες ROM και πώς να τις βάλεις. Δεν λέω πουθενά ότι τις συνιστώ ούτε ότι δεν τις συνιστώ (εγώ δεν έχω ελληνική ROM γιατί δεν αγόρασα το κινητό στην Ελλάδα), απλώς έγραψα τον οδηγό για περιπτώσεις εγγύησης ή μεταπώλησης σε original κατάσταση επειδή μου το ζητήσανε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

επισημη ανακοινωση???παιζει λινκ?

φτουυυυ,τωρα που αρχισαμε τους πειραματισμους.μας εβγαλε το χτικιο αυτη η σαμμυ.

για να την περασω την επισημη 2.2 πρεπει να γυρισω πρωτα σε εργοστασιακη?

ουσιαστικα ακολουθωντας τον οδηγο σου?

Link to comment
Share on other sites

επισημη ανακοινωση???παιζει λινκ?

φτουυυυ,τωρα που αρχισαμε τους πειραματισμους.μας εβγαλε το χτικιο αυτη η σαμμυ.

για να την περασω την επισημη 2.2 πρεπει να γυρισω πρωτα σε εργοστασιακη?

ουσιαστικα ακολουθωντας τον οδηγο σου?

 

Παντού στο Google. Nα ένα από τα πάρα πολλά links. http://androidspin.com/2010/10/21/samsung-uk-froyo-coming-early-november-to-galaxy-s/ . To θέμα ήταν να το πει η Samsung, όχι η Samfirmware ή ο κάθε αρθρογράφος που κάνει αβάσιμες υποθέσεις. Ακόμα κι έτσι, κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτη η υποστήριξη της Samsung. Αλλά το έχω ξαναπεί αυτό, ας μην επαναλαμβάνομαι.

Όσο για το αν μπορείς να την περάσεις με ανεπίσημη, δεν ξέρω γιατί απλά δεν έχει βγει ακόμα. Αλλά ακόμα και να μην μπορείς, θα βγει αμέσως και για Odin στο samfirmware.com ...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

για να την περασω την επισημη 2.2 πρεπει να γυρισω πρωτα σε εργοστασιακη?

ουσιαστικα ακολουθωντας τον οδηγο σου?

 

Αν εχω καταλαβει καλα ειτε θα γυρισουμε σε stock πριν περασουμε με Kies την επισημη (για να μας δωσει το update), ειτε θα περασουμε την νεα επισημη μεσω Odin με τα αρχεια που λογικα θα κυκλοφορησουν στους xda και λοιπες περιοχες.

Εχοντας φλασαρει και με kies και με odin πρεπει να πω πως προτιμω το Odin. Μου δινει σιγουρια για την διαδικασια πραγμα που το Kies δεν εκανε.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ναι,το ειχα διαβασει αυτο αλλα ευελπιστουσα σε συγκεκριμενες ημερομηνιες και οχι σε νεοελληνικες τακτικες "μεσα στον μηνα".

ειδικα αυτο το οτι σταδιακα θα το δινουν μεχρι το τελος νοεμβρη...

 

το κινητο για εμενα ειναι εργαλειο δουλειας και διασκεδασης.

απαραδεκτοι.

ωραια,οταν βγει σε odin,ελπιζουμε να μας βοηθησεις σε τυχον απορειες που θα εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

ΘΑ ήθελα να ζητήσω εάν κανένας γνωρίζει εάν υπάρχει καμία "δοκιμαστική" έκδοση του mls destinator για το Galaxy Vibrant που μόλις αγόρασα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

ΘΑ ήθελα να ζητήσω εάν κανένας γνωρίζει εάν υπάρχει καμία "δοκιμαστική" έκδοση του mls destinator για το Galaxy Vibrant που μόλις αγόρασα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Που το βρήκες το Vibrant βρε αγόρι μου? :confused: Όχι δεν υπάρχει!

 

ΥΓ. Κρασάρει ο task manager (ο μανίσιος) σε κανέναν με "goodbye rfs" rom ?

 

edit.

 

Προειδοποίηση!!

 

Προσπαθώντας να αναπαράγω το παραπάνω πρόβλημα, όχι ότι χρειάζεται και ιδιαίτερη προσπάθεια ανοίγω 2-3 εφαρμογές και τρέχω διαχείριση εργασιών και παγώνει, έμεινα με το galaxy στο χέρι :) Τώρα έχει κολλήσει σε μια λούπα και αναβοσβήνει στο GAlaxy S logo. Αυτά παθαίνει κανείς όταν βάζει πειραματικές rom :) Είναι και η ώρα δύσκολη ρε γμτ :/

 

 

Κατά τα άλλα σφαίρα δεν το συζητάω !! Θα προσπαθήσω να εντοπίσω πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα και θα αναφέρω, σίγουρα έγινε μετά την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογή, γιατί θυμάμαι πως δεν είχα πρόβλημα στην αρχή!

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν σε θελει μαλλον σημερα. Οντως κατι τετοια προβληματα παντα πρεπει να τυχουν σε τετοια ακυρη ωρα. Reboot? Hard reset? Στην αναγκη ξαναφλασαρισμα. Σε κατι τετοιες φασεις ειναι που σε σωζει το 3 button combo

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες το Vibrant βρε αγόρι μου? :confused: Όχι δεν υπάρχει!

 

ΥΓ. Κρασάρει ο task manager (ο μανίσιος) σε κανέναν με "goodbye rfs" rom ?

 

edit.

 

Προειδοποίηση!!

 

Προσπαθώντας να αναπαράγω το παραπάνω πρόβλημα, όχι ότι χρειάζεται και ιδιαίτερη προσπάθεια ανοίγω 2-3 εφαρμογές και τρέχω διαχείριση εργασιών και παγώνει, έμεινα με το galaxy στο χέρι :) Τώρα έχει κολλήσει σε μια λούπα και αναβοσβήνει στο GAlaxy S logo. Αυτά παθαίνει κανείς όταν βάζει πειραματικές rom :) Είναι και η ώρα δύσκολη ρε γμτ :/

 

Ούτε καν.. Μια χαρά ειναι ο task manager και γενικά απο κολλήματα 0

Link to comment
Share on other sites

απο το να περιμενω την samsung,να μου εχουν δωσει φεραρι και να της βαζω 75αρα βενζινη αφρικης,προτιμω τις πειραματικες.

εξαλλου κανεις δεν μας εγγυαται οτι η μαμα 2.2 θα ειναι καλυτερη,γρηγοροτερη κτλ.

εγω δεν το πιστευω.

απλως θα παιζει φλας.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν σε θελει μαλλον σημερα. Οντως κατι τετοια προβληματα παντα πρεπει να τυχουν σε τετοια ακυρη ωρα. Reboot? Hard reset? Στην αναγκη ξαναφλασαρισμα. Σε κατι τετοιες φασεις ειναι που σε σωζει το 3 button combo

 

Ούτε καν.. Μια χαρά ειναι ο task manager και γενικά απο κολλήματα 0

 

Ναι γκαντεμιά ρε ****το :) Ούτε με hardreset. Ξαναφλάσαρα ήδη (την ίδια ρομ).

 

@usualsuspect Και μένα μια χαρά ήταν μέχρι που τα'παιξε:lol: anyway θα προσπαθήσω να εντοπίσω πως εμφανίστηκε!

Link to comment
Share on other sites

απο το να περιμενω την samsung,να μου εχουν δωσει φεραρι και να της βαζω 75αρα βενζινη αφρικης,προτιμω τις πειραματικες.

εξαλλου κανεις δεν μας εγγυαται οτι η μαμα 2.2 θα ειναι καλυτερη,γρηγοροτερη κτλ.

εγω δεν το πιστευω.

απλως θα παιζει φλας.

 

Ναι απλως με τις πειραματικες "βενζινες" εχεις μεγαλη πιθανοτητα να εχει μεσα "σκουπιδακια" και να μην παιρνει η φερραρι μπροστα οπως ακριβως επαθε μολις ο φιλος vipercubic :lol: Με την επισημη μαμισια μειωνεις αυτες τις πιθανοτητες.

 

Φιλε vipercubic παλι καλα που δουλευει σε σενα το 3 button combo και την εβγαλες καθαρη. Καλο ξαναστησιμο (εκτος αν εχεις παρει backup:))

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

τυχερα ειναι αυτα.

να δεις εμενα με την μαμα τι κολληματα ετρωγε.

ειδικα στο μαρκετ.

τωρα...παει σφαιρα.

και οι σελιδες στο νετ,φορτωνουν καρφωτα με flash και adfree

Link to comment
Share on other sites

....εγω εχω αναφερει παντως οτι στην δικη μου ρομ (παλια jg1 δυστυχως)....

 

μια ερωτηση μονο.

Πως την παλευετε ρε παιδια με αυτην την ρομ?

Αυτην φορουσε το κινητο οταν το αγορασα!

Ειμαι πλεον σιγουρος οτι ο λογος που πουλησε το κινητο ο προηγουμενος κατοχος του ηταν αυτη η αθλια ρομ που δεν ελεγε να δουλεψει με τιποτα σωστα.

 

μιλαμε μεσα σε 3-4 μερες εκανα 2 επαναφορες εργοστασιακων ρυθμισεων με format στην καρτα γιατι μετα απο 5-6 εφαρμογες το κινητο κολουσε τοσο πολυ που ηθελα να το σπασω.

ουτε το 3650 πριν απο 8 χρονια δεν κολλουσε τοσο.

 

αυτος ηταν και ο λογος που περασα αμεσως την jm9 και απο τοτε, με τα ιδια προγραμματα μεσα για να μην πω και καμια 10αρια ακομα, ειναι σαν να εχω αλλο κινητο.

 

διαφορα μερα με την νυχτα! πεταξτε την να σωθειτε

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση μονο.

Πως την παλευετε ρε παιδια με αυτην την ρομ?

Αυτην φορουσε το κινητο οταν το αγορασα!

Ειμαι πλεον σιγουρος οτι ο λογος που πουλησε το κινητο ο προηγουμενος κατοχος του ηταν αυτη η αθλια ρομ που δεν ελεγε να δουλεψει με τιποτα σωστα.

 

μιλαμε μεσα σε 3-4 μερες εκανα 2 επαναφορες εργοστασιακων ρυθμισεων με format στην καρτα γιατι μετα απο 5-6 εφαρμογες το κινητο κολουσε τοσο πολυ που ηθελα να το σπασω.

ουτε το 3650 πριν απο 8 χρονια δεν κολλουσε τοσο.

 

αυτος ηταν και ο λογος που περασα αμεσως την jm9 και απο τοτε, με τα ιδια προγραμματα μεσα για να μην πω και καμια 10αρια ακομα, ειναι σαν να εχω αλλο κινητο.

 

διαφορα μερα με την νυχτα! πεταξτε την να σωθειτε

Κοντα 3 μηνες φιλε με την JG1 κ σε μενα δουλευει μια χαρα!!! Μπορει να μην ειναι απο τις ταχυτερες αλλα απο σταθεροτητα δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Κ εχω δοκιμασει τα παντα πανω ετσι? Root , oclf, καμμια 60αρια εφαρμογες.

Ετοιμος ειμαι για το φλασαρισμα της...goodbye!!! απλα κανω υπομονη μεχρι να ερθει επισημα το total 2% να δοκιμασω τον γαλαξια με το επισημο πριν το cooked.

Aπλα μου κανει εντυπωση ποσο διαφορετικη συμπεριφορα μπορει να εχει στα χερια του καθε χρηστη η ιδια rom. Καμμια φορα μπορει καποια εφαρμογη να ειναι υπευθυνη για κολληματα κλπ κ να βγαζουμε λαθος συμπερασματα!!!! Τι να πω:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοντα 3 μηνες φιλε με την JG1 κ σε μενα δουλευει μια χαρα!!! Μπορει να μην ειναι απο τις ταχυτερες αλλα απο σταθεροτητα δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Κ εχω δοκιμασει τα παντα πανω ετσι? Root , oclf, καμμια 60αρια εφαρμογες.

Ετοιμος ειμαι για το φλασαρισμα της...goodbye!!! απλα κανω υπομονη μεχρι να ερθει επισημα το total 2% να δοκιμασω τον γαλαξια με το επισημο πριν το cooked.

Aπλα μου κανει εντυπωση ποσο διαφορετικη συμπεριφορα μπορει να εχει στα χερια του καθε χρηστη η ιδια rom. Καμμια φορα μπορει καποια εφαρμογη να ειναι υπευθυνη για κολληματα κλπ κ να βγαζουμε λαθος συμπερασματα!!!! Τι να πω:confused:

 

κι εγω JG1 εχω και νομιζω ειναι απο τις χειροτερες γιατι και κολληματακια τρωει με εντατικη χρηση με η χωρις oclf αλλα ειναι κ λιγο αργη. Δεν εχω δοκιμασει βεβαια αλλες, αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω απο κατοχους αλλων rom και συγκρινοντας με τη συμπεριφορα της δικης μου συσκευης μαλλον η JG1 δεν ειναι οτι καλυτερο.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

κι εγω JG1 εχω και νομιζω ειναι απο τις χειροτερες γιατι και κολληματακια τρωει με εντατικη χρηση με η χωρις oclf αλλα ειναι κ λιγο αργη. Δεν εχω δοκιμασει βεβαια αλλες, αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω απο κατοχους αλλων rom και συγκρινοντας με τη συμπεριφορα της δικης μου συσκευης μαλλον η JG1 δεν ειναι οτι καλυτερο.

 

Γιατί δεν δικιμάζεις τα τελευταία επίσημα firmware που έχει δώσει στην Ελλάδα η samsung; Δηλαδή την JM2 ή την JM4 που δίνει στην υπογραφή του ο Tyxerakias; Εγώ πέρασα την JM2 και με oclf και autokiller το κινητό απογειώθηκε. Να σημειώσω εδώ ότι εγώ είχα ακόμα παλιότερη version, την JF3.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...