Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά σου λέει ότι έχεις την τελευταία αναβάθμιση αφού στην registry πέρασες το τελευταίο επίσημο firmware της TIM, άρα για το kies έχεις την τελευταία ενημέρωση.

Ερώτηση πρώτη: Χωρίς να πειράξεις την registry δεν σου βγάζει επίσημη ενημέρωση;

Ερώτηση δεύτερη: Τι ασχολείσαι αφού σε μερικές μέρες θα περάσεις κατευθείαν στο froyo;

 

Όσο για ην ερώτηση πρώτη η απάντηση που παίρνω από το Kies σε προσπάθεια αναβάθμισης είναι

 

"Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και ναι, το COS βγαίνει από την cosmote, όπως το VGR από τη vodafone GR. ΤGR = TIM, αλλά δεν υπάρχει για το Galaxy. To γενικό Ελληνικό είναι το EUR.

 

Εμένα γιατι εχει COS ενω το πήρα απο Voda? Να ανησυχήσω ?:p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατι εχει COS ενω το πήρα απο Voda? Να ανησυχήσω ?:p

 

Όχι να μην ανησυχήσεις καθόλου, απλά δεν είναι branded το κινητό, και οι εταιρείες δε δώσανε καμία σημασία στα product codes, αφού δεν είνα κλειδωμένα τα κινητά και δεν έχουν εταιρικά λογισμικά και logos. Απλά παραγγείλανε μια φουρνιά και την πήρανε, δεν αλλάζει κάτι στη λειτουργία του κινητού...

Μη φρικάρετε χωρίς λόγο, όπως είπανε και παραπάνω, όλοι θα πάρουμε. :)

 

Ρε παιδιά και εγώ είμαι στην PCode HKDCOS και τρέχω την αρχαία PDA :JG1 phone JF5 csc JF9.

 

Παίζει με το registry hack του Kies να πάω JM5?

 

Δοκίμασα αυτά αλλά τίποτα

 

HIDSWVER I9000XWJM5/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM5

SoftwareRevision I9000XWJM5/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM5

Product Code GT-I9000HKDEUR

 

Μου λέει πως έχω την τελευταία αναβάθμιση

 

Όχι, δυστυχώς για κάποιο χαζό λόγο που έχει να κάνει με τη γενικά τραγική υποστήριξη της Samsung σε θέματα software και after-sales, δεν έχουν βγει upgrades για τις πιο καινούριες εκδόσεις από όλες τις παλιότερες... ας πούμε στην Αγγλία αν είχες JF3 πήγες JM1, αλλά όχι αν είχες JF5. To JM1 είναι ακόμα JM1, και δεν πήγε JM5 ας πούμε. Στην Πορτογαλλία το JFB έγινε JM2, αλλά όχι στην Ελλάδα. Βασικά ό,τι θυμούνται χαίρονται. Φαντάζομαι το σκεπτικό είναι ότι θα στείλουν όπου να'ναι μια γενική αναβάθμιση σε froyo σε όλα μαζί τα éclair, oπότε σου λέει ας μην ασχοληθούμε με όλα τις εκδόσεις μια-μια... ΟΚ είναι τραγικοί. Αλλά αφού θα πάρουμε το Froyo όπου να'ναι όλοι, δε χρειάζεται να κάνεις αλχημείες...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση.ξέρει κάνεις γιατί όταν μπαίνω ίντερνετ με 3g πάνω μου γράφει στο μπλε εικονίδιο μόνο g ή h; ποτέ δεν έχω σταθερό 3g ενώ στο iphone με την ίδια σύνδεση είχα σταθερά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση.ξέρει κάνεις γιατί όταν μπαίνω ίντερνετ με 3g πάνω μου γράφει στο μπλε εικονίδιο μόνο g ή h; ποτέ δεν έχω σταθερό 3g ενώ στο iphone με την ίδια σύνδεση είχα σταθερά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις δικτύου και βάλε WCDMA only, αν θες μόνο 3G/H. Aλλιώς εξαρτάται από το σήμα του δικτύου, όταν βλέπει ότι το 3G σήμα δεν είναι ισχυρό αλλάζει αυτόματα σε 2G.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eίναι ένας απλός task manager που έχει δώσει η Samsung από τα Samsung Apps που έχεις στο τηλέφωνο... Δεν τον βλέπεις αν έχεις firmware παλιότερο από JM1. Δε χάνεις και τίποτα μην ανησυχείς :)

 

 

 

Λίγες περισσότερες λεπτομέρειες θα ήταν χρήσιμες... πώς πήγες να τις περάσεις; τί μηνυμα ήτανε; που βγήκε το μήνυμα, στο τηλέφωνο ή στον υπολογιστή; etc.

 

πήγα να τις περάσω με το καλώδιο που είχε μέσα στην συσκευασία....μόλις το συνέδεσα με την θύρα του usb στον υπολογιστή μου έβγαλε 1 μήνυμα στον υπολογιστή που έλεγε ''Το πρόγραμμα οδήγησης συσκευής δεν εγκαταστάθηκε με επιτυχία''....τί πρόγραμμα εννοεί?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με τη Samsung και τόσο καιρό που έκανε για να βγάλει το φρόντο φοβάμαι πως για να βγει για Ελλάδα έχει ακόμη να περάσει τη Μόρντορ και μετά θα έρθει. :lol:

 

Βρε που να φας τη γλώσσα σου, διάβασα ότι έσκασε μύτη ο Gandalf the grey (aka Samsung:lol:) και του 'πε του φρόντο You shall not pass! και πήγε από βδομάδα το release για τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου!:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση.ξέρει κάνεις γιατί όταν μπαίνω ίντερνετ με 3g πάνω μου γράφει στο μπλε εικονίδιο μόνο g ή h; ποτέ δεν έχω σταθερό 3g ενώ στο iphone με την ίδια σύνδεση είχα σταθερά.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Σου αλλάζει το εικονίδιο και ανάλογα με την ισχύ του σήματος σε πάει σε 3G, 3G+ (H)SDPA (HSUPA?) ίσως (Ε)DGE και σε ασθενέστατο σήμα δουλεύει το (G)PRS, όπως είπε και o Tyxerakias. Μεταξύ τους έχουν από μικρές έως μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων εξαρτάται κοντά σε τί κεραία βρίσκεσαι.

 

Τώρα το σχόλιο για το iphone :p το εικονίδιο το έβλεπες μετά ή πριν την αναβάθμιση που έδωσαν για να διορθώσουν το λανθασμένο επίπεδο σήματος που δείχνει; :lol::lol::lol:

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

πήγα να τις περάσω με το καλώδιο που είχε μέσα στην συσκευασία....μόλις το συνέδεσα με την θύρα του usb στον υπολογιστή μου έβγαλε 1 μήνυμα στον υπολογιστή που έλεγε ''Το πρόγραμμα οδήγησης συσκευής δεν εγκαταστάθηκε με επιτυχία''....τί πρόγραμμα εννοεί?

 

Εννοεί το πρόγραμμα οδήγησης, αλλιώς driver, που τα windows χρειάζονται για να αναγνωρίσουν οποιαδήποτε συσκευή.

Εγκατάστησε πρώτα το Kies, που περιέχει τους drivers για το Galaxy S. Όταν μετά συνδέσεις το κινητό, τα Windows θα το αναγνωρίσουν.

Επίσης διάβασε τον οδηγό για νέους χρήστες, θα απαντηθούν ίσως κι άλλες απορίες σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με τρώνε πολύ άσχημα τα χέρια μου, αλλά εκτός του ότι είμαι e-fused, σκέφτομαι ότι δε θ' αντέξω ούτε μια μέρα μακριά απ' το SGS, αν κάτι πάει στραβά.... Είστε πολύ κακιά επιρροή εδώ μέσα, λέμε!!!
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το παρακάτω πρόβλημα?

Συγχρονίζω το galaxy με το ημερολόγιο του office 2010 και μου συγχρονίζει μόνο τις συναντήσεις που έχουν περιοδικότητα π.χ. κάθε βδομάδα,κάθε μήνα κ.ο.κ. δε συγχρονίζει καθόλου τις μεμονομένες συναντήσεις. Όταν κάνω συγχρονισμό για δεύτερη φορά μου βγαίνει ένα μήνυμα(μέσω του ΚΙΕS, το οποίο λέει οτι έχει γίνει αλλαγή πάνω από το 50% των δεδομένων και οτι θα διαγράψει στο outlook τα δεδομένα(χωρίς να έχω πειράξει κατι στο κινητό!!).Αν κάνεις το λάθος και πατήσεις προχώρησε στο συγχρονισμό.....ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ ΠΑΝΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ OUTLOOK ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!!!(και αντε να έχεις 5-10 καταχωρήσεις.Όταν έχεις 1300 καταχωρήσεις τι κάνεις? Το μόνο καλό είναι οτι είχα κρατήσει backup οπότε το έσωσα....Το πρόβλημα όμως δε λύθηκε.Δε συγχρονίζει με τίποτα τις μεμονωμένες συναντήσεις.Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και με άκουγαν για το πρόβλημα λες και τους μιλούσα για εξωγήινους που περπατούσαν στην Εθνική και έκαναν ωτοστόπ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ !! υποτείθεται οτι το πήρα για επαγγελματική χρήση αλλά μάλλον έχει γραφτεί πολύ πρόχειρα το λογισμικό συγχρονισμού(στο πόδι θα έλεγα).Την πάτησα με την αγορά του ή κατι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το παρακάτω πρόβλημα?

Συγχρονίζω το galaxy με το ημερολόγιο του office 2010 και μου συγχρονίζει μόνο τις συναντήσεις που έχουν περιοδικότητα π.χ. κάθε βδομάδα,κάθε μήνα κ.ο.κ. δε συγχρονίζει καθόλου τις μεμονομένες συναντήσεις. Όταν κάνω συγχρονισμό για δεύτερη φορά μου βγαίνει ένα μήνυμα(μέσω του ΚΙΕS, το οποίο λέει οτι έχει γίνει αλλαγή πάνω από το 50% των δεδομένων και οτι θα διαγράψει στο outlook τα δεδομένα(χωρίς να έχω πειράξει κατι στο κινητό!!).Αν κάνεις το λάθος και πατήσεις προχώρησε στο συγχρονισμό.....ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ ΠΑΝΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ OUTLOOK ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!!!(και αντε να έχεις 5-10 καταχωρήσεις.Όταν έχεις 1300 καταχωρήσεις τι κάνεις? Το μόνο καλό είναι οτι είχα κρατήσει backup οπότε το έσωσα....Το πρόβλημα όμως δε λύθηκε.Δε συγχρονίζει με τίποτα τις μεμονωμένες συναντήσεις.Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και με άκουγαν για το πρόβλημα λες και τους μιλούσα για εξωγήινους που περπατούσαν στην Εθνική και έκαναν ωτοστόπ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ !! υποτείθεται οτι το πήρα για επαγγελματική χρήση αλλά μάλλον έχει γραφτεί πολύ πρόχειρα το λογισμικό συγχρονισμού(στο πόδι θα έλεγα).Την πάτησα με την αγορά του ή κατι κάνω λάθος?

Έχεις Eclair υποθέτω. Με τη Froyo βελτιώνεται η υποστήριξη του exchange, οπότε προτείνω να προετοιμαστείς για αναβάθμιση...

 

Με τρώνε πολύ άσχημα τα χέρια μου, αλλά εκτός του ότι είμαι e-fused, σκέφτομαι ότι δε θ' αντέξω ούτε μια μέρα μακριά απ' το SGS, αν κάτι πάει στραβά.... Είστε πολύ κακιά επιρροή εδώ μέσα, λέμε!!!

 

Χε χε, δές το έτσι: αν δε βάλεις το fix είσαι ήδη με ένα τούβλο που δεν σηκώνει αναβαθμίσεις και "πειράγματα", άσε που υπάρχει πιθανότητα να στο τουβλιάσει το KIES (έχει διαπιστωθεί και αυτό) όταν με το καλό θα θελήσεις να φλασάρεις το γιαούρτι επίσημα. Χωρίς 3br fix είσαι σαν ξυπόλυτος στα αγκάθια!

 

ΥΓ-Καλά τώρα μιλάω αφού μου πέτυχε το fix και εγώ πριν μάσαγα γερά :baby:

Η απόφαση είναι 100% δικιά σου και ο κίνδυνος να το πας τούβλο στο service υπαρκτός...

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Έχεις Eclair υποθέτω. Με τη Froyo βελτιώνεται η υποστήριξη του exchange, οπότε προτείνω να προετοιμαστείς για αναβάθμιση...

 

 

Ναι και τι πρέπει να κάνω? Μπορείς να με βοηθήσεις?

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Ναι και τι πρέπει να κάνω? Μπορείς να με βοηθήσεις?

 

να περιμενεις καμια βδομαδα για να μη ψαχνεσαι με τυχον λαθος μετα

αν βιαζεσαι να κανεις αναβαθμιση ξεκινα και διαβασε 30 σελιδες πισω καθως και τον οδηγο του tyxerakia θα τον βρεις στην υπογραφη του

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Με τρώνε πολύ άσχημα τα χέρια μου, αλλά εκτός του ότι είμαι e-fused, σκέφτομαι ότι δε θ' αντέξω ούτε μια μέρα μακριά απ' το SGS, αν κάτι πάει στραβά.... Είστε πολύ κακιά επιρροή εδώ μέσα, λέμε!!!

 

Το άγχος σου είναι δημιουργικό... και εγώ έτσι ήμουν..

 

Αλλά το αποτέλεμσα θα σε αποζημιώσει. Και εγώ efused είμαι και μια χαρά πέτυχε...

 

Ο Τολμών Νικά

 

:lol::p:lol::p:lol::p

Matt
Link to comment
Share on other sites

Το άγχος σου είναι δημιουργικό... και εγώ έτσι ήμουν..

 

Αλλά το αποτέλεμσα θα σε αποζημιώσει. Και εγώ efused είμαι και μια χαρά πέτυχε...

 

Ο Τολμών Νικά

 

:lol::p:lol::p:lol::p

Μήπως τα στοιχεία κανενός απ' εσάς ήταν

PDA: I9000XWJM2

Phone: I9000XXJM1

Η/W: MP 0.800

RFCallDate: 2010.8.4

CSC: I9000OXXJM1

μπας και νιώσω μεγαλύτερη ασφάλεια?

Παρεμπιπτόντως τα έχω όλα έτοιμα και 2 φορές το έχω σταματήσει πάνω που ετοιμάζομαι για την εκτόξευση...

Edited by Morfie
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

να περιμενεις καμια βδομαδα για να μη ψαχνεσαι με τυχον λαθος μετα

αν βιαζεσαι να κανεις αναβαθμιση ξεκινα και διαβασε 30 σελιδες πισω καθως και τον οδηγο του tyxerakia θα τον βρεις στην υπογραφη του

 

Υποθέτω οτι το πρόβλημα είναι του KIES και οχι του Galaxy. Η αντιπροσωπεία δεν έχει ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.Να περιμένω οκ. Η δουλειά είνια δουλειά όμως τι να κάνω να ξαναπάρω πισω το iphone 4 που είχα? νομίζω οτι είναι κρίμα να δίνεις το διαστημόπλοιο για το ελικόπτερο..

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι το πρόβλημα είναι του KIES και οχι του Galaxy. Η αντιπροσωπεία δεν έχει ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.Να περιμένω οκ. Η δουλειά είνια δουλειά όμως τι να κάνω να ξαναπάρω πισω το iphone 4 που είχα? νομίζω οτι είναι κρίμα να δίνεις το διαστημόπλοιο για το ελικόπτερο..

 

Αν το πρόβλημα είναι το kies έχεις δει αν έχεις την τελευταία έκδοση;

Μπορεί εκεί τα πράγματα να είναι βελτιωμένα.

Edited by mcde
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα είναι το kies έχεις δει αν έχεις την τελευταία έκδοση;

Μπορεί εκεί τα πράγματα να είναι βελτιωμένα.

 

Έχω δει αλλά δε γίνεται τιποτα....

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

παιδια καπου εδω μεσα στο φορουμ ειχα δει οτι μπορεις να αλαξεις την εικονα της μπαταριασ και να σου την δειχνει και με ποσοστο επι τοις εκατο καπου καπου ηταν αλλα που....??? Καποια βοηθεια ....???????
Link to comment
Share on other sites

παιδια καπου εδω μεσα στο φορουμ ειχα δει οτι μπορεις να αλαξεις την εικονα της μπαταριασ και να σου την δειχνει και με ποσοστο επι τοις εκατο καπου καπου ηταν αλλα που....??? Καποια βοηθεια ....???????

 

Περίπου εδώ και 1 μήνα χρησιμοποιώ το app απο το market Battery Status. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος και έχει και θερμοκρασία παράλληλα. Υπάρχουν όμως και άλλοι τρόποι... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419

αλλά και άλλες εφαρμογές στο market free...

Matt
Link to comment
Share on other sites

2. Έχοντας επαναφέρει τη λειτουργία των 3 πλήκτρων άρχισα να ψάχνομαι για πειράγματα του γαλαξία. ....

 

όταν λες έχοντας επαναφέρει??? με ποιό τρόπο???? αλλαγή sales code???

:tease:
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κανω το κινητο μου στην αρχικη του μορφη αν δεν ξερω τι pda phone και csc ειχε ?

αυτο θελω να το κανω για οταν ερθει η 2.2 εκτος αν αλλαξω στο registry του kies το pda phone csc θα παρει την σωστη ελληνικη εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δύο ερωτήσεις:

1. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να με αφήνει να βάλω διαφορετικούς ήχους σε κάθε επαφή χωρίς να χρειάζεται να την αντιγράψω στο τηλέφωνο?

2. Έχω εγκαταστήσει το Full Screen Caller ID αλλά μου κάνει κάτι «κολπάκια»…

Μήπως υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο?

 

Κανένας ??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καπου εδω μεσα στο φορουμ ειχα δει οτι μπορεις να αλαξεις την εικονα της μπαταριασ και να σου την δειχνει και με ποσοστο επι τοις εκατο καπου καπου ηταν αλλα που....??? Καποια βοηθεια ....???????

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3352575#post3352575

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...