Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δυστηχως υπαρχουν και χειροτερα ομως...

σημερα εστειλα το usb jig στον παναγιωτη να προσπαθησει να βαλει το τηλεφωνο του σε download mode το οποιο δεν κανει πραγματικα τιποτα μετα το σκαλωμα που εφαγε και δυστηχως δεν δουλεψε ουτε αυτο.

 

αυτο θα το ελεγα πραγματικο τουβλο.

οτι και να πατησεις απλα δεν κανει τιποτα.

 

Οντως, έπρεπε να πω ημιτουβλο. Πωπω σοβαρά ούτε το jig? Αυτό λογικά σημαίνει οτι κάτι κάηκε τελείως μεσα, ε; Ας ελπίσουμε να μην του κάνουν κι άλλα νερά στο σερβις..

Τελικά το γκαλαξι μπορεί να πεθάνει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οντως, έπρεπε να πω ημιτουβλο. Πωπω σοβαρά ούτε το jig? Αυτό λογικά σημαίνει οτι κάτι κάηκε τελείως μεσα, ε; Ας ελπίσουμε να μην του κάνουν κι άλλα νερά στο σερβις..

Τελικά το γκαλαξι μπορεί να πεθάνει.

 

κατι τετοιο σκεφτεται και αυτος.

και να φανταστεις οτι ουτε πεθανε πανω στο φλασαρισμα ουτε εγινε κατι λαθος.

μπηκε το firmware δουλεψε, εκανε reboot για να βαλει καρτα sim και δεν ξανα ανοιξε...

 

μετα απο αυτο εγω δεν ξερω αν θελω να ξανα βαλω χερι στο galaxy μου.

βασικα αναρωτιεμαι αν το κινητο του χαλασε οπως μπορουν να χαλασουν ολα τα κινητα χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο και απλα ετυχε να γινει με τα το flash η αν το flash του κατεστρεψε το κινητο...

 

ειμαι πολυ περιεργος να μαθω τι θα του πουνε στο service

Link to comment
Share on other sites

εγω να κανω μια ερωτηση...

 

οκ ξερω απο φλασαρισμα...εχω φλασαρει Hero/HD2 κλπ...αν και ποτε δεν ημουν φανατικος οπαδος.

Στο ΑιΦον μου εκανα παντα jb αλλα ειναι ελαχιστα διαφορετικο.

 

εδω,υπαρχει απαραιτητα λογος καποιος να φλασαρει;

 

πιστευω πως με ενα απλο root και καποιες εφαρμογουλες για το lag + το βγαλσιμο καποιων native εφαρμογων απο το κινητο, αυτο θα παρει τα πανω του και δεν θα εχει προβλημα καθολου.

 

δεν νομιζω οτι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανει καποιος φλασαρισμα σε αλλη ρομ ειδικα σε αυτο το κινητο...

απλα πρεπει να το καθαρισει και να το φτιαξει...αλλα οχι τοσο δραστικα ...

 

βεβαια ειναι μια εντυπωση που εχω αυτη και δεν ξερω στα σιγουρα μια και δεν το ειχα οτε στα χερια μου.

 

Ισχυει;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εγω να κανω μια ερωτηση...

 

οκ ξερω απο φλασαρισμα...εχω φλασαρει Hero/HD2 κλπ...αν και ποτε δεν ημουν φανατικος οπαδος.

Στο ΑιΦον μου εκανα παντα jb αλλα ειναι ελαχιστα διαφορετικο.

 

εδω,υπαρχει απαραιτητα λογος καποιος να φλασαρει;

 

πιστευω πως με ενα απλο root και καποιες εφαρμογουλες για το lag + το βγαλσιμο καποιων native εφαρμογων απο το κινητο, αυτο θα παρει τα πανω του και δεν θα εχει προβλημα καθολου.

 

δεν νομιζω οτι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανει καποιος φλασαρισμα σε αλλη ρομ ειδικα σε αυτο το κινητο...

απλα πρεπει να το καθαρισει και να το φτιαξει...αλλα οχι τοσο δραστικα ...

 

βεβαια ειναι μια εντυπωση που εχω αυτη και δεν ξερω στα σιγουρα μια και δεν το ειχα οτε στα χερια μου.

 

Ισχυει;

 

ισχυει, οσοι φλασαρουν το κανουν γιατι ψαχνουν κατι διαφορετικο, ποιο ολοκληρομενο και ποιο φρεσκο απο αυτο που παρεχει η samsung.

εκτος απο αυτο, το κανουν γιατι εχουν και το μικροβιο και τους αρεσει να πειραζουν τις συσκευες τους.

 

κατα τα αλλα μια χαρα εισαι με την επισημη και root/lagfix

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν απο λιγο δοκιμασα να δω αν λειτουργει ο συνδιασμος για download mode στο κινητο μου, και λειτουργει. Πως βγαινω απο αυτην την κατασταση τωρα?
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν απο λιγο δοκιμασα να δω αν λειτουργει ο συνδιασμος για download mode στο κινητο μου, και λειτουργει. Πως βγαινω απο αυτην την κατασταση τωρα?

 

κρατας πατημενο το power.

μην σε τρομαζει αυτο που γραφει στην οθονη.

ισχυει μονο για την περιπτωση που εχεις συνδεμενο το odin και κανεις αναβαθμιση ;)

Link to comment
Share on other sites

κρατας πατημενο το power.

μην σε τρομαζει αυτο που γραφει στην οθονη.

ισχυει μονο για την περιπτωση που εχεις συνδεμενο το odin και κανεις αναβαθμιση ;)

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε!!! Η αληθεια ειναι οτι ψαρωσα λιγο με το μηνυμα στην οθονη και ειπα να ρωτησω για να μην κανω καμμια χαζομαρα...

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε!!! Η αληθεια ειναι οτι ψαρωσα λιγο με το μηνυμα στην οθονη και ειπα να ρωτησω για να μην κανω καμμια χαζομαρα...

 

ο σκοπος ειναι να καθαρισεις...

:)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολυ ξερει καποιος να μου γραψει γιατι χωρις να πειραξω το τηλεφωνο

samsung galaxy s ζηταει pin.

Exω αλλαξει καρτα sim.

Εχω περασει τις παρακατω εφαρμογες

Noled

APNdroid

Tetris

250 solitaire

Adobe reader

Mahjohn

Unblock

Greek Eortologio christos mantzvakos

πιθανολογω οτι κατι κανει το Greek Eortologio

AK Notepad

GPS test

Open Sudoku

Gauge Battery

Retro clock

Post it desk

Smart tac toe

Speedtest

Edited by acbba_b
Link to comment
Share on other sites

εγω να κανω μια ερωτηση...

 

οκ ξερω απο φλασαρισμα...εχω φλασαρει Hero/HD2 κλπ...αν και ποτε δεν ημουν φανατικος οπαδος.

Στο ΑιΦον μου εκανα παντα jb αλλα ειναι ελαχιστα διαφορετικο.

 

εδω,υπαρχει απαραιτητα λογος καποιος να φλασαρει;

 

πιστευω πως με ενα απλο root και καποιες εφαρμογουλες για το lag + το βγαλσιμο καποιων native εφαρμογων απο το κινητο, αυτο θα παρει τα πανω του και δεν θα εχει προβλημα καθολου.

 

δεν νομιζω οτι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανει καποιος φλασαρισμα σε αλλη ρομ ειδικα σε αυτο το κινητο...

απλα πρεπει να το καθαρισει και να το φτιαξει...αλλα οχι τοσο δραστικα ...

 

βεβαια ειναι μια εντυπωση που εχω αυτη και δεν ξερω στα σιγουρα μια και δεν το ειχα οτε στα χερια μου.

 

Ισχυει;

Ισχυει και παραισχυει φιλε μου,πριν το galaxy s ειχα για ενα χρονο περιπου τον <μπαμπα του> το galaxy 7500 το οποιο λογω ημιτελους και προβληματικου λειτουργικου, 1.5 donut ,το ειχα λιωσει στα φλασαρισματα,αμετρητα και με καθε ειδους ρομ φλασαρισματα,το odin και το recovery ειχαν καταντησει ρουτινα για εμενα μεχρι που κατεληξα σε ενα συμπερασμα-πιο καλα απ ολες τις ρομ δουλευει παντα η δικη του (ενταξει,με μερικες μικροεπεμβασεις ερχεται στα ισια του,μικρες ομως!!) με τις διαφορες που κυκλοφορουν ποτε δεν ξερεις που και πως θα την πατησεις και θα τραβας τα μαλλια σου,για αυτο και οταν αγορασα το galaxy s ουτε καν διανοηθηκα να του περασω custom rom,αποφυγετε παιδια αυτη τη διαδικασια γιατι το να τουβλιασουμε αυτο το κινητο ειναι αμαρτια,με 1-2 ασφαλεις ψιλοεπεμβασουλες το galaxaki μας πεταει!!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτες ειναι οι σκεψεις μου!

 

συμφωνω απολυτα!

δεν λεω,σιγουρα καποιες rom ειναι γρηγορες και εχουν πολλα πραγματακια.

Τα περισσοτερα απο αυτα ομως μπορει με λιγο υπομονη να τα ενσωματωσει στο κινητο του και να το φερει στα μετρα του χωρις να μπλεκει με πολλα πολλα.

 

οπως ειπες με λιγες μικρες πινελιες το κινητο δεν εχει προβλημα.

και γι αυτο και ,εστω και τωρα, θα το αγορασω.

 

σε συνδυασμο με αυτο το battery cover,

http://img530.imageshack.us/img530/9230/p1020225fb.jpg

που ειναι ματ και παμφθηνο,πιστευω αν μη τι αλλο να μην χρειαστω κινητο για καποιους μηνες.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτες ειναι οι σκεψεις μου!

 

συμφωνω απολυτα!

δεν λεω,σιγουρα καποιες rom ειναι γρηγορες και εχουν πολλα πραγματακια.

Τα περισσοτερα απο αυτα ομως μπορει με λιγο υπομονη να τα ενσωματωσει στο κινητο του και να το φερει στα μετρα του χωρις να μπλεκει με πολλα πολλα.

 

οπως ειπες με λιγες μικρες πινελιες το κινητο δεν εχει προβλημα.

και γι αυτο και ,εστω και τωρα, θα το αγορασω.

 

σε συνδυασμο με αυτο το battery cover,

http://img530.imageshack.us/img530/9230/p1020225fb.jpg

που ειναι ματ και παμφθηνο,πιστευω αν μη τι αλλο να μην χρειαστω κινητο για καποιους μηνες.

 

Ωραιο δώσε κάνα λινκ!

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω ορίσει την οθόνη μα κλείνει στο 1 λεπτό.

Δυστυχώς αυτό γίνεται πάντα, ακόμα κι όταν έχω ανοιχτό το gps με google maps, κάτι που προφανώς δε βολεύει ιδιαίτερα...

υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιώ αυτό σε συγκεκριμένες εφαρμογές και να μην κλείνει η οθόνη;

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βγαλεις την μπαταρια και να την αφησεις για λιγο εξω.

δες μετα μηπως ξανα δουλεψει.

αν οτι και να κανεις δεν δουλευει πλεον το download mode με το 3 button combo

τοτε δοκιμασε να δεις αν το adb βλεπει το κινητο οταν τον συνδεεις στον υπολογιστη.

αν το βλεπει, δοστου την εντολη adb reboot download

και αν δεν δουλεψει ουτε αυτο

τοτε η μονη λυση ειναι φτιαξεις ενα usb jig

 

Προσπάθησα για να το φέρω σε download mode, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα κανένα.. Συνεχίζει να εμφανίζει την ίδια εικόνα το κινητό- Τουλάχιστον δείχνει ότι δεν έχει πεθάνει εντελώς :p ..

Αυτό το usb jig πως το φτιάχνω;; Αν είναι να γλιτώσω το service το προτιμάω 1000 φορές!!! Έχει δοκιμάσει κανείς να το φτιάξει;;;

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια :) :)

Link to comment
Share on other sites

σε συνδυασμο με αυτο το battery cover,

http://img530.imageshack.us/img530/9230/p1020225fb.jpg

που ειναι ματ και παμφθηνο,πιστευω αν μη τι αλλο να μην χρειαστω κινητο για καποιους μηνες.

 

φίλε, το link για να το αγοράσουμε και εμείς είναι απαραίτητο μετά το post σου

αν και θα ήθελα να γράφει "with Google"

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα για να το φέρω σε download mode, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα κανένα.. Συνεχίζει να εμφανίζει την ίδια εικόνα το κινητό- Τουλάχιστον δείχνει ότι δεν έχει πεθάνει εντελώς :p ..

Αυτό το usb jig πως το φτιάχνω;; Αν είναι να γλιτώσω το service το προτιμάω 1000 φορές!!! Έχει δοκιμάσει κανείς να το φτιάξει;;;

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια :) :)

 

αν το ειχες παθει χθες/προχθες θα σου ειχα φτιαξει ενα και εσενα, εφτιαξα 2 το ενα το εστειλα σε ενα αλλο παιδι... δες το λινκ που σου εδωσα στο προηγουμενο μηνυμα και αμα δεν βγαλεις ακρη, στειλε μου pm να σου εξηγησω.

 

Να ξερεις παντως οτι θα χρειαστεις κολλητηρι , καλα'ι', 2 αντιστασεις που θα πρεπει να αγορασεις απο ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα (εξαρτηματα οχι παιχνιδια :p ) και ενα καλωδιο τυπου micro usb b που θα πρεπει να καταστρεψεις για να παρεις το βυσματακι του

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μια βοήθεια βρε παιδιά. Εγκατέστησα το kies σε δυο υπολογιστες . Το κινητό δεν το αναγνωρίζει το προγραμμα όταν το συνδέω με το usb καλώδιο. Ακόμα και στο λαπτοπ του σπιτιού μου σταμάτησε να το αναγνωρίζει ενω δεν είχα πρόβλημα παλιοτερα. Δεν μπορώ να μεταφέρω τίποτα απο/προς το κινητό. τι να κάνω :( ?
galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

δεν το αναγνωριζει καν? η σου λεει οτι η συσκευη χρησιμοποιειται?

αν εχεις βαλει καποιο lagfix, βρηκαμε το προβλημα σου.

αν δεν εχεις βαλει lagfix ψαξε στο google να βρεις τον driver του κινητου

γραψε samsung galaxy s x86 driver για 32bit η x64 για 64bit αναλογως τι λειτουργικο συστημα φορας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάνω επαναφορά στο galaxy μου, θα κάνει αυτόματα και format την εσωτερική μνήμη?

Θέλω να επαναφέρω την συσκευή μου ακριβώς όπως ήταν την πρώτη μέρα που το αγόρασα.

Μπορεί κάποιος να μου πεί ποια βήματα πρέπει να κάνω ?

Θέλω να σβηστούν τα πάντα από την συσκευή και να γίνει format και η εσωτερική μνήμη των 2 gb που είναι για την εγκατάσταση εφαρμογών.

 

Έχω την αίσθηση ότι μετά που έβγαλα το lag fix, πάει πιο αργά η συσκευή μου, γι' αυτό και θέλω να κάνω format την εσωτερική μνήμη των 2 gb.

 

Επίσης να ρωτήσω το εξής. Στις επαφές μου έχω συνδέσει κάποιες επαφές του gmail με τις αντίστοιχες μου στο facebook.

Η σύνδεση αυτή συγχρονίζεται με τις επαφές του gmail ?

Δηλαδή μετά την επαναφορά, όταν βάλω πάλι το gmail μου και κάνει τον συγχρονισμό, θα μου τις επαναφέρει τις επαφές όπως τώρα συνδεδεμένες με τις αντίστοιχες στο facebook ?

 

Αν όχι, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό ?

Είναι πολύ κουραστικό να καθίσω να συνδέσω από την αρχή τόσες επαφές.

Ευχαριστώ πολύ !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάνω επαναφορά στο galaxy μου, θα κάνει αυτόματα και format την εσωτερική μνήμη?

Θέλω να επαναφέρω την συσκευή μου ακριβώς όπως ήταν την πρώτη μέρα που το αγόρασα.

Μπορεί κάποιος να μου πεί ποια βήματα πρέπει να κάνω ?

Θέλω να σβηστούν τα πάντα από την συσκευή και να γίνει format και η εσωτερική μνήμη των 2 gb που είναι για την εγκατάσταση εφαρμογών.

 

Έχω την αίσθηση ότι μετά που έβγαλα το lag fix, πάει πιο αργά η συσκευή μου, γι' αυτό και θέλω να κάνω format την εσωτερική μνήμη των 2 gb.

 

Απο οτι εχω δει ,ουτε η μνημη του τηλεφωνου(/sdcard) αλλα ουτε και η εξωτερικη μνημη(/sdcard/sd) διαγραφονται με την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων...

 

 

Πηγαινεις: Ρυθμισεις->Χωρος αποθηκευσης

και εκει κανεις αποσυνδεση της καθε μνημης(εσωτερικη και εξωτερικη) και μετα διαμορφωση...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλού κακού θα κρατούσα ένα backup με το KIES ή και με το myphoneExplorer... Ιδιαίτερα το δεύτερο έχει τρομακτικό σύστημα διαχείρησης..Κανονικά πάντως το google account σου πρέπει να στις προσφέρει με το που βάλεις...
Link to comment
Share on other sites

παλια XP εχω. κανει αναζήτηση συσκευής και τίποτα ....δεν την βρίσκει. ενώ κάνει τον θόρυβο οτι αναγνωρίζει ο υπολογιστής το κινητό, το πρόγραμμα δεν το βρίσκει. Δεν το εχω πειράξει καθόλου. όπως ήταν το εχω . μονο προγραμματακια απο το μαρκετ εχω. εχω σκάσει ....

 

δεν το αναγνωριζει καν? η σου λεει οτι η συσκευη χρησιμοποιειται?

αν εχεις βαλει καποιο lagfix, βρηκαμε το προβλημα σου.

αν δεν εχεις βαλει lagfix ψαξε στο google να βρεις τον driver του κινητου

γραψε samsung galaxy s x86 driver για 32bit η x64 για 64bit αναλογως τι λειτουργικο συστημα φορας

galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή που υπάρχει στην εσωτερική κάρτα sd που λέει «διαμόρφωση κάρτας sd», κάνει format και τα 8 gb της εσωτερικής μνήμης, η μόνο τα 6 gb ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

παλια XP εχω. κανει αναζήτηση συσκευής και τίποτα ....δεν την βρίσκει. ενώ κάνει τον θόρυβο οτι αναγνωρίζει ο υπολογιστής το κινητό, το πρόγραμμα δεν το βρίσκει. Δεν το εχω πειράξει καθόλου. όπως ήταν το εχω . μονο προγραμματακια απο το μαρκετ εχω. εχω σκάσει ....

εμένα μου δουλεύει το kies ως εξής. κάνω unmount την εσωτερική και την εξωτερική memory και βγάζω το debug mode off. μπορεί να χρειαστεί να βάλεις το usb 1-2 φορές για να δουλέψει. χωρίς αυτό το τρικ δεν συνδέεται με τίποτα στο δικό μου. είναι οδηγία από την samsung και λένε ότι έχει σχέση με κάποια long file names τα οποία δημιουργούν το πρόβλημα αν η κάρτα είναι mounted και το kies προσπαθεί να τα διαβάσει.. :cool:

Darky's v5.6 ★ JPU ★ Voodoo ★

applied fixes: 3-button combo :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...