Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks dbekia δεν το ηξερα αυτο.

 

Οσον αφορα το skype δοκιμασε κανεις να το λειτουργησει? Εγω το ετρεξα αλλα δεν δεχεται με τιποτα το account μου δινοντας μου συνεχως error.

 

 

edit - Ακυρο μολις το ειδα στο market - Samsung Galaxy S currently not supported

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επίσης αυτό το πλαίσιο που βγάζει για να κάνετε crop, μεγαλώνει! απλά το πιάνεις και το μεγαλώνεις όσο πάει. Συνήθως φτάνει να καλύψει την φωτο!
Link to comment
Share on other sites

Thanks dbekia δεν το ηξερα αυτο.

 

Οσον αφορα το skype δοκιμασε κανεις να το λειτουργησει? Εγω το ετρεξα αλλα δεν δεχεται με τιποτα το account μου δινοντας μου συνεχως error.

 

 

edit - Ακυρο μολις το ειδα στο market - Samsung Galaxy S currently not supported

 

είναι δυνατόν:

Α) να ανέβηκε στο μαρκετ και όχι στο site του skype;;;

Β) ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΊΖΕΙ GALAXY;;; Και τι υποστηρίζει, xperia mini;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για οσους δεν θελουν να κανουν crop ή βαριουνται να κανουν resize στα wallpapers, εχω βρει την εξης "πατεντα". Κατεβαστε απο το market την εφαρμογη filkie wallpapers. Ανοιγοντας το gallery και επιλεγοντας την εικονα που μας ενδιαφερει παμε στις επιλογες και παταμε set as wallpaper. Πεταγεται ενα pop up που μας ρωταει με ποιο προγραμμα θελουμε να το κανει και επιλεγουμε το filkie. Profit, η εικονα μπαινει ως φοντο διχως να υποστει crop.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λιγο τα φωτα σας..στελνω μηνυμα κ δεν μπορει ο αλλος να το διαβασει βγαζει αλαμπουρνεζικα! κ το μηνυμα μου πριν σταλει μου λεει (Το μηνυμα μπορει να ειναι κατεστραμμενο στη συσκευη του παραληπτη.Αλαξτε τη λειτουργια σε αυτοματη τη εννοει???πως διορθωνεται??
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λιγο τα φωτα σας..στελνω μηνυμα κ δεν μπορει ο αλλος να το διαβασει βγαζει αλαμπουρνεζικα! κ το μηνυμα μου πριν σταλει μου λεει (Το μηνυμα μπορει να ειναι κατεστραμμενο στη συσκευη του παραληπτη.Αλαξτε τη λειτουργια σε αυτοματη τη εννοει???πως διορθωνεται??

 

Για να μην τρελαθείς να ψάχνεις τους διάφορους σωστούς τρόπους να στείλεις μήνυμα ανάλογα με το firmware σου κατέβασε από το market το handcent και καθάρισες.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Gingerbread Android: the next 3.0 Android versions on high end handset

 

- Android 2.2 version known as Froyo has many features and benefits there such as bringing Flash 10.1 and ability to run applications off a memory card. However Android 2.2 Froyo is barely out of the stable just yet. This situation drives Google to launch the next 3.0 Android version know as Gingerbread which planed to be released at Q4 of this year. The thing that you should about Gingerbread (Android 3.0) is that not all Android handsets will get Android 3.0 when it launches due to Gingerbread requires high specification on the handset. It is only high end handsets and potentially tablets that will get the top of the line operating system

 

The minimum specification required on Android 3.0 (Gingerbread) is 1 GHz processor, 512 MB RAM, and a 3.5″ display and resolutions of 1280×760 will be offered on displays 4″ and larger. Current Android handset which meet this requirement are EVO 4G, all Galaxy S variants. Google will also change user interface on Android 3.0 (Gingerbread) which more user friendly. Android 3.0 (Gingerbread) will have more animation and screen transitions between menus and applications, and will be easier to find content.

 

More features that will available on the Android 3.0 (Gingerbread) is there will be drastic change on this version where Google will kill off third party user interface shells like Motorblur and HTC sense. Google will offer faster and superior alternative on Android 3.0 (Gingerbread). On the Adroid 3.0 (Gingerbread) you will also find WebM that is open source media project sponsored by Google which consist of compressed video using VP8 code.

 

So if you plan to have Android 3.0 (Gingerbread) you should save your money starting from now since it will be more costly. You will find more new applications and new experience on the Gingerbread

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αν εχει ξαναερωτηθει αλλα εχω ενα προβλημα.

οταν παω να ορισω μια εικονα σαν φοντο,μου βγαζει ενα πλαισιο το οποιο την κανει κατι σαν περικοπη και στο φοντο βγαινει σαν ..ζουμαρισμενη..

δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω αλλα δεν μπορω να βαλω καμια φωτογραφια που εχω τραβηξει με το κινητο σαν φοντο ..αρχικης σελιδας...:!:

μπορει καποιος να βοηθησει;

 

Υπάρχει μια εφαρμογή που το κάνει αυτό αλλά είναι paid.

Λέγεται wallpaper maker.

Επιλέγεις μια φωτό από την συλλογή σου, και έχεις δυνατότητα portrait or landscape.

 

 

@@Tonyk

Αντώνη όντως έτσι όπως τα λες είναι αλλά από την θεωρεία ως την πράξη υπάρχει διάφορα.

Όλες αυτές οι εφαρμογές auto killer, MinFreeManager κλπ εκτός του lag fix φτιαχθηκαν πολύ πριν κυκλοφορισει το galaxy.

Οι developers τους προέρχονται από το xda και όλοι τους έχουν nexus η desire.

 

To galaxy για να δουλέψει σύμφωνα με τις δυνατότητες του, χρειάζεται από 80-120 ΜΒ free ram.

Πιο χαμηλά δεν τα παει άσχημα, αλλά δείχνει αργό όταν λίγο πριν που είχες 100 ΜΒ πήγαινε σφαίρα. Όταν βρίσκεται μεταξύ αυτής της κλίμακας των 80-120ΜΒ είναι ίσως η πιο Γρηγόρη συσκευή που έχω δουλέψει.

 

Όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα, όλο το πρόβλημα είναι η μνήμη. Στο froyo αντί να αυξηθεί μειώθηκε κατα 22ΜΒ.

Αν είχαμε όλη την ram διαθέσιμη δεν θα μιλαγαμε τώρα για lag, για lag fix και MinFree.

 

Η γνώμη μου είναι ότι το galaxy χρειάζεται ειδική μεταχείριση από τους απαιτητικούς χρήστες.

Το φάρμακο εκτός του MinFree, είναι και ο τρόπος που το χειριζομαστε.

Δεν παει να λέει η θεωρεία ότι θέλει!

Στην πράξη πρέπει να σκοτωνουμε εφαρμογές που τις χρησιμοποιούμε σπάνια και τις ανοίγουμε για να κάνουμε μια συσκεκριμενη δουλειά.

Για παράδειγμα ανοίγεις το rom manager για να πάρεις ένα backup.

Για ποιο λόγο να το αφήσω να τρέχει όταν αποδεδειγμανα καταναλώνει αρκετή μνήμη και τσιμπαει που και που την CPU.

Μόλις τελειώσει την δουλειά σου, πατάς το κεντρικό πληκτρο ώστε να παραμείνει ενεργό και πας στον official task manager και το σκοτώνεις γιατί αν περιμένεις το ποτέ θα το κάνει το σύστημα, θα έχεις πέσει στα 70Mb.

Δεν έχουμε περιθώρια, η μνήμη μας είναι μικρή.

Ενώ η συσκευή δείχνει να ξεκινά με 175 ελεύθερα, σε μισή ώρα μόλις αναπτυχθούν όλες οι εφαρμογές του συστήματος συν κάποιες της samsung, έχουμε πέσει στα 130.

 

Αν λοιπόν αφήνουμε τέτοιες εφαρμογές που κρατάνε 20 - 25 ΜΒ να τρέχουν στο παρασκήνιο και πιθανώς δεν θα τις χρειασθουμε την ίδια μέρα, οδηγούμε την συσκευή γρηγορότερα σε ελειψη ελεύθερης ραμ.

 

Εγώ κλεινω πάντα εφαρμογές όπως ο astro explorer, το market, browser όταν δεν τον χρειάζομαι άλλο και που στο froyo κρατά κάτι 35αρια - 45αρια και γενικά οτι αφορά tools.

Θέλω να τρέχουν συνεχώς, το mail, η Συλλογη, τα SMS, το Twitter, το facebook, το ημερολόγιο, η εφαρμογή που έχω για τις εργασίες μου και γενικά ότι χρησιμοποιώ πολλές φορές την μέρα.

Δεν σοαταλω την μνήμη με πράγματα που θα χρειαστω ισω την επόμενη μέρα η με άχρηστα widgets που τρέχουν συνεχώς και κατασπαταλουν τα λιγοστά MB που έχουμε.

 

Μ αυτή την χρήση ακόμα και σε aggressive να το έχω, είμαι καλυμενος γιατί δύσκολα θα αφήσω την μνήμη να πέσει κάτω κλείνοντας τις εφαρμογές που ανέφερα προηγουμένως.

 

Σήμερα σ αυτό το τεστ που έκανα ακολούθησα την θεωρεία. Η συσκευή δούλεψε δεν προβληματίστηκε αλλά δεν είχε την σπιρταδα που συνηθίσαμε γιατί απλά αφηνα ότι άνοιγα να τρέχει ανεξελεκτα.

Προσωπικά μ αρέσει το ακαριαιο άνοιγμα των εφαρμογών. Οπότε ο εμπειρικος τρόπος που περιέγραψα νομίζω ότι ενδείκνυται για το galaxy.

Aν είχα 200ΜΒ ram ακόμα, δεν θα έκλεινα τίποτα.

 

Αν ήμουν developer θα προσπαθούσα να φτιάξω ενα script που με παρατεταμένο πάτημα του πληκτρου επαναφορας θα έκλεινε οριστικά τις εφαρμογές που δεν μας ενδιαφέρουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

......

 

παμε στο λειτουργικο μας τωρα, δηλαδη το android :

-------------------------------------------------------------------

 

 

χωριζεται λοιπον στις ΕΝΕΡΓΕΣ, ΜΗ ΕΝΕΡΓΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

 

Ενεργη ειναι μια διεργασια η οποια τρεχει αυτη την στιγμη και χρησιμοποιειται απο τον χρηστη, αλλα επισης ενεργη ειναι και μια διεργασια η οποια ειναι στο background αλλα λειτουργει γιατι κανει καποια αλλη δουλεια, π.χ ελεγχει mail, στελνει ειδοποιησεις κ.τ.λ.

 

μη ενεργη ονομαζεται μια διεργασια η οποια ειναι μεν φορτωμενη στην μνημη αλλα δεν χρησιμοποιει ΚΑΘΟΛΟΥ πορους του συστηματος !!!!

αυτο σημαινει οτι δεν τρωει μπαταρια, δεν χρησιμοποιει input/output και δεν χρησιμοποιει την cpu !!!! αυτες οι διεργασιες ειναι οι νουμερο ενα για να γινουν kill Οταν χρειαστει ΑΜΕΣΑ χωρος στην μνημη !!!!

 

οι διεργασιες συστηματος ειναι οι διεργασιες του λειτουργικου.αυτες οι διεργασιες μπορουν μεν να γινουν kill απο τον χρηστη, ομως το λειτουργικο θα τις ανοιξει ξανα αμεσως μολις τις χρειστει !!!!

 

Το android λοιπον κανει το εξης :

οταν ανοιξουμε μια εφαρμογη την φορτωνει στην μνημη. οταν παμε αν ανοιξουμε μια αλλη εφαρμογη, τοτε αν χρειαστει χωρο στην μνημη, μπορει να κλεισει την εφαρμογη που εκτελουσαμε πριν.

ΟΜΩΣ δεν την κανει kill αμεσως. πρωτα αποθηκευει ακριβως την κατασταση που βρισκεται και μετα την κανει kill. αυτο σημαινει οτι οταν την ζητησουμε ξανα, θα μας την ανοιξει οπως ηταν πριν και εκει που βρισκομασταν.

αυτο θα το κανει φορτωνοντας απο την αρχη τις διεργασιες στην μνημη και επαναφερωντας την τελευταια κατασταση της εφαρμογης απο τα δεδομενα που κρατησε (τα γνωστα meta data).

αυτο ακριβως ειναι το ιδιο με την αναμονη που κανουμε στον υπολογιστη, οπου οταν ανοιξουμε τον υπολογιστη ξανα, μας επαναφερει στην κατασταση που βρισκομασταν !!!!

 

 

Thanks κι από μένα για όλα αυτά. Όντως η φιλοσοφία είναι καλή όπως έχουμε ξαναπεί, αλλά εξαρτάται και πολύ από τις εφαρμογές και πως είναι γραμμένες...δυστυχώς. Αν δίνανε όλοι προσοχή κατά την κωδικοποίηση σε τέτοιες λεπτομέρεις, θα ήταν όλα τέλεια. Δυστυχώς πολλούς δεν τους νοιάζει και δεν κοιτάνε το τί θα κάνει η εφαρμογή τους όταν δεν είναι στις 3 πρώτες καταστάσεις που στο ποστ σου μαζεύονται στο "ενεργή διεργασία"... ίσως στο μέλλον διορθώσουν κι άλλο το λειτουργικό (Gingerbread? Honeycomb?), ώστε κάποια πράγματα να είναι ανεξάρτητα από την κωδικοποίηση της εκάστοτε εφαρμογής.

 

Καλησπέρα κι από μένα και... καλώς σας βρήκα.

 

Το τηλέφωνο λειτουργεί σχεδόν άψογα. Ομολογουμένως, περιμένω το Froyo. Δεν χρειάζεται να ξαναπώ τους λόγους. Τους έχουν γράψει παλαιότεροι χρήστες και συμφωνώ σε όλα όσα έχουν γραφτεί. Δεν θέλω επίσης να rootάρω την συσκευή. Γιατί; Θέμα νοοτροπίας, θα έλεγα. Όπως δεν κάνω ποτέ overclock cpu's και gpu's, όπως δεν "φτιάχνω" τα αυτοκίνητα και τις μοτοσυκλέτες μου κτλ κτλ

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τις 3 τελευταίες μέρες, είναι το εξής:

 

Δεν μπορώ να συγχρονίσω με τίποτα Google Account. Έχω 3-4 accounts (+1 YouTube/Google το οποίο συγχρονίστηκε στο YouTube widget) αλλά από τα υπόλοιπα ΚΑΝΕΝΑ δεν συγχρονίζεται. Το Internet δουλεύει κανονικά σε browser, YouTube κτλ κτλ, αλλά στο Market/Gmail/GTalk τίποτα. Μηδέν. Κουλούρα.

 

Τα βήματα που ακολουθώ είναι: Market Widget -> Add Google Account -> Sign In -> "id" και "password" και μετά περιμέεεεεεενω.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα περί τίνος πρόκειται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές μου ποστ.

 

Καλώς ήρθες:) Ειδικά για ένα μακροχρόνιο χρήστη linux μου φαίνεται πολύ περίεργο να λες ότι για θέμα ιδεολογίας δεν κάνεις root... δηλαδή στο linux σύστημά σου δεν έχεις root access?? Δε λέω για overclock φυσικά ούτε για "φτιάξιμο", απλά για root. Αnyway, ο καθένας με τα βίτσια του :)

 

Όσο για τα google contacts, ναι, όπως το έκανες μέσω Kies, το τηλέφωνο έχει μόνο phone contacts, πρέπει να είναι google contacts για να τα συγχρονίσεις με το google account σου. Κάντα export όλα, μετά κάνε πάλι import και θα σε ρωτήσει ως τί θες να τα κάνεις import, διάλεξε google contacts. Λογικά μετα θα τα έχεις διπλά αλλά linked, οπότε δίπλα σε κάθε επαφή θα έχεις το πράσινο τηλέφωνο και το g της Google. Μετά θα μπορείς να συγχρονίσεις.

 

ρε παιδια λιγο τα φωτα σας..στελνω μηνυμα κ δεν μπορει ο αλλος να το διαβασει βγαζει αλαμπουρνεζικα! κ το μηνυμα μου πριν σταλει μου λεει (Το μηνυμα μπορει να ειναι κατεστραμμενο στη συσκευη του παραληπτη.Αλαξτε τη λειτουργια σε αυτοματη τη εννοει???πως διορθωνεται??

 

Διάβασε το FAQ γι'αυτό... ίσως λυθούν κι άλλες απορίες σου :)

 

είναι δυνατόν:

Α) να ανέβηκε στο μαρκετ και όχι στο site του skype;;;

Β) ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΊΖΕΙ GALAXY;;; Και τι υποστηρίζει, xperia mini;;;;;

Για την ώρα φαίνεται ότι μόνο αυτοί με πάροχο που το υποστηρίζει μπορούμε να το χρησιμοποιούμε... το Nimbuzz τελικά που λένε, δεν κάνει δουλειά;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Gingerbread Android: the next 3.0 Android versions on high end handset

Αυτό που γράφεις είναι από άρθρο του Ιουλίου και έχει ξαναγραφτεί αρκετές φορές εδώ μέσα (στο πρώτο μέρος του θέματος για το Galaxy S)...όπως επίσης και τον Αύγουστο είχε γραφτεί στε ξένο site παρόμοιο άρθρο και ξαναγράφτηκε κι εδώ...προχτές ξαναναφέρθηκε αν δεις λίγες σελίδες πριν...ελπίζουμε πάντως...

Link to comment
Share on other sites

:D εαν μου ελεγαν πριν χρονια οτι εν έτη 2010 θα αγοραζες κινητο 550 ευρο

κ δεν θα μπορουσες να στηλεις μηνυμα χαχαχαχαχαχαχα χωρις να κατεβασεις εσυ μια εφαρμογη χαχαααχχ θα γελαγα!!!!!!μου φενεται οτι κοροιδευομαστε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το εξής απλό πρόβλημα...

ΔΕΝ μπορώ να στείλω MMS :O

'Εχω βάλει τις απαιτούμενες ρυθμίσεις που έχω δει στο φόρουμ, και απο αλλού, επικοινώνησα και με Vodafone και είναι όλες σωστές, αλλά με τίποτα, MMS δεν φεύγει!

Μήπως στο SGS υπάρχει καμία ιδιαιτερότητα που δεν την έχω δει;;

 

(απο Vodafone μου είπαν οτι τους έχουν αναφερθεί και άλλα προβλήματα με SGS και να επικοινωνήσω με Samsung... ) :blink:

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

:D εαν μου ελεγαν πριν χρονια οτι εν έτη 2010 θα αγοραζες κινητο 550 ευρο

κ δεν θα μπορουσες να στηλεις μηνυμα χαχαχαχαχαχαχα χωρις να κατεβασεις εσυ μια εφαρμογη χαχαααχχ θα γελαγα!!!!!!μου φενεται οτι κοροιδευομαστε...

 

να πούμε την αλήθεια , μηνύματα στέλνεις μια χαρά χωρίς πρόγραμμα, απλά με λιγότερους χαρακτήρες (κλασικό πρόβλημα σε πολλά και παλαιότερα κινητά)

 

απλά sorry , δεν είναι τοστιέρα να πατάς το ΟΝ και να δουλέψει όπως το θέλεις, πρέπει να διαβάσεις και το manual (λέμε τώρα) να κάτσεις να ψάξεις και τις ρυθμίσεις.

 

τεσπα πήγαινε στις ρυθμίσεις των sms και άλλαξε την εισαγωγή λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

:D εαν μου ελεγαν πριν χρονια οτι εν έτη 2010 θα αγοραζες κινητο 550 ευρο

κ δεν θα μπορουσες να στηλεις μηνυμα χαχαχαχαχαχαχα χωρις να κατεβασεις εσυ μια εφαρμογη χαχαααχχ θα γελαγα!!!!!!μου φενεται οτι κοροιδευομαστε...

 

Μπορείς, απλά πρέπει να βάλεις την επιλογή στο αυτόματο από τις ρυθμίσεις sms (όπως σου λέει άλλωστε), και να διαβάσεις το FAQ. Με το handcent απλά μπορείς να στέλνεις περισσότερους χαρακτήρες, αλλά τα στέλνει στα κεφαλαία, το πρόβλημα είναι πολύ παλιό στην Eλλάδα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

TonyK πως καταλαβες οτι το Alter minfree δεν επαναφερει την δικη σου επιλογη μετα το boot?

δουλεψα την συσκευη μετα απο reboot χωρις να μπω καθολου στο minfree και ειδα οτι η μνημη κατεβαινε στα 40-45mb. μολις εβαλα strict ηρθε στα κανονικα μετα απο λιγη ωρα. γι'αυτο και το ανεφερα !!!!

 

:D εαν μου ελεγαν πριν χρονια οτι εν έτη 2010 θα αγοραζες κινητο 550 ευρο

κ δεν θα μπορουσες να στηλεις μηνυμα χαχαχαχαχαχαχα χωρις να κατεβασεις εσυ μια εφαρμογη χαχαααχχ θα γελαγα!!!!!!μου φενεται οτι κοροιδευομαστε...

ενταξει μην τρελενεσαι. αν δεν το ξερεις σε ενημερωνω οτι το Iphone δεν στελνει sms με 160 χαρακτηρες αλλα το σπαει σε δυο μηνυματα και σε χρεωνει διπλα.

οποτε μην ακουω για 2010 και τετοια, γιατι το iphone κοστιζει και πολυ παραπανω απο το galaxy και ολοι λενε οτι ειναι σουπερ ντουπερ !!!!

 

και για να ξερετε, η γυναικα μου τις τελευταιες μερες μου εχει αναφερει 3-4 φορες οτι το iphone 3gs της κανει κολληματα και lagarei.

φανταστειτε η γυναικα μου που δεν εχει καθολου ιδεα απο κινητα και smartphones.

και μετα παραπονιομαστε εμεις για lag :lol::lol::lol::lol:

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το εξής απλό πρόβλημα...

ΔΕΝ μπορώ να στείλω MMS :O

'Εχω βάλει τις απαιτούμενες ρυθμίσεις που έχω δει στο φόρουμ, και απο αλλού, επικοινώνησα και με Vodafone και είναι όλες σωστές, αλλά με τίποτα, MMS δεν φεύγει!

Μήπως στο SGS υπάρχει καμία ιδιαιτερότητα που δεν την έχω δει;;

 

(απο Vodafone μου είπαν οτι τους έχουν αναφερθεί και άλλα προβλήματα με SGS και να επικοινωνήσω με Samsung... ) :blink:

 

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, και παιδεύτηκα αρκετά.... δοκίμασε αυτό:

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις, (Settings -> Wireless Networks -> Mobile Network -> APN) και δες τι θύρα MMS έχεις.

 

Δοκίμασε ή το 9201 ή το 5080

 

Ελπίζω να βοήθησα:)

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

δουλεψα την συσκευη μετα απο reboot χωρις να μπω καθολου στο minfree και ειδα οτι η μνημη κατεβαινε στα 40-45mb. μολις εβαλα strict ηρθε στα κανονικα μετα απο λιγη ωρα. γι'αυτο και το ανεφερα !!!!

 

 

Μπορείς να το ελέγξεις πολύ εύκολα βάζοντας έναν terminal emulator (ή μέσω adb shell), και γράφοντας

su (enter)

cat /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree (enter)

 

Θα σου βγάλει στην οθόνη 6 αριθμούς, αν ο τελευταίος είναι 12288 δεν έχει πάρει τη ρύθμιση... στο strict θα πρέπει να είναι 20480.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λιγο τα φωτα σας..στελνω μηνυμα κ δεν μπορει ο αλλος να το διαβασει βγαζει αλαμπουρνεζικα! κ το μηνυμα μου πριν σταλει μου λεει (Το μηνυμα μπορει να ειναι κατεστραμμενο στη συσκευη του παραληπτη.Αλαξτε τη λειτουργια σε αυτοματη τη εννοει???πως διορθωνεται??

 

Μπες στα sms, ρυθμίσεις, και όρισε γραμματοσειρά

Unicode και όχι την gsm.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ελέγξεις πολύ εύκολα βάζοντας έναν terminal emulator, και γράφοντας

su (enter)

cat /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree (enter)

 

Θα σου βγάλει στην οθόνη 6 αριθμούς, αν ο τελευταίος είναι 12288 δεν έχει πάρει τη ρύθμιση... στο strict θα πρέπει να είναι 20480.

Alex με εντολες σε terminal emulator μπορουμε να ρυθμιζουμε τα ορια αν στη συσκευη δεν εχουμε το lag fix ?

 

γιατι σκεφτομαι να βγαλω το lag fix και να δοκιμασω μονος μου να περασω ρυθμισεις αλλαζωντας τα εργοστασιακα ορια.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, και παιδεύτηκα αρκετά.... δοκίμασε αυτό:

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις, (Settings -> Wireless Networks -> Mobile Network -> APN) και δες τι θύρα MMS έχεις.

 

Δοκίμασε ή το 9201 ή το 5080

 

Ελπίζω να βοήθησα:)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, έχω ήδη δοκιμάσει και τις δύο επιλογές... αλλά MMS δεν φεύγει με τίποτα...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, έχω ήδη δοκιμάσει και τις δύο επιλογές... αλλά MMS δεν φεύγει με τίποτα...

να σε ρωτησω, μηπως εχεις βαλει καποια εφαρμογη που κλεινει τα data οπως το 3g watchdog ?

μηπως απο εκει εχεις κλεισει και τα mms ? γι' αυτο ρωταω.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Alex με εντολες σε terminal emulator μπορουμε να ρυθμιζουμε τα ορια αν στη συσκευη δεν εχουμε το lag fix ?

 

γιατι σκεφτομαι να βγαλω το lag fix και να δοκιμασω μονος μου να περασω ρυθμισεις αλλαζωντας τα εργοστασιακα ορια.

 

Nαι φυσικά, αλλάζοντάς αυτό το αρχείο... αλλά το θέμα είναι ότι δεν το κρατάει μετά το reboot. Γι'αυτό έχω τον autokiller που κάνει αυτή τη δουλειά αλλά ξαναφορτώνει στο boot...

 

(κάνεις echo "τα έξι νούμερα χωρισμένα με κόμματα" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree ) . Αυτό θα τα περάσει κατευθείαν στο minfree, χωρίς καν να κάνεις edit.)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι φυσικά, αλλάζοντάς αυτό το αρχείο... αλλά το θέμα είναι ότι δεν το κρατάει μετά το reboot. Γι'αυτό έχω τον autokiller που κάνει αυτή τη δουλειά αλλά ξαναφορτώνει στο boot...

 

(κάνεις echo "τα έξι νούμερα χωρισμένα με κόμματα" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree ) . Αυτό θα τα περάσει κατευθείαν στο minfree, χωρίς καν να κάνεις edit.)

αρα λοιπον εκτος απο τις 4 επιλογες που εχει το minfree, θεωρητικα μπορουμε να βαλουμε εμεις τα ορια που μας βολευουν μεσω γραμμης εντολων, σωστα ?

 

χμμμμμ εχω μπει σε σκεψεις να αρχισω να κανω τα πειραματα μου.

 

βασικα θα ηθελα να υπαρχει μια εφαρμογη η οποια να εχει 2 λιστες, μια whitelist Και μια blacklist, και τις whitelist εφαρμογες να μην τις κλεινει ποτε παρα μονο αν υπαρχει μεγαλο προβλημα στην μνημη.

και τις εφαρμογες της blacklist να τις κλεινει αμεσως μολις μπουν σε background.

 

σκεφτομαι να φτιαξω μια δικια μου εφαρμογη που να το κανει αυτο αλλα δεν ξερω αν τα καταφερω :).

 

Edit :

μηπως ο autokiller κανει αυτο που λεω παραπανω ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω, μηπως εχεις βαλει καποια εφαρμογη που κλεινει τα data οπως το 3g watchdog ?

μηπως απο εκει εχεις κλεισει και τα mms ? γι' αυτο ρωταω.

 

Οχι, τίποτα τέτοιο. Η σύνδεση data είναι ανοιχτή...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...