Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρατηρησε κανεις αυτο που ρωτησα?ευχαριστώ

 

οντως , το παρατήρησα και εγω. Αν το εχεις ορθιο κατω αριστερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καποια βοηθεια?

 

Για το lagfix κανε search στο μαρκετ με την λεξη RyanZA ειναι ο δημιουργος της.

Nα ρωτησω και εγω ενα γρηγορο. Πρεπει να βρηκα λυση στο γιατι κολλαει το Kies στο firmware update, θα το δοκιμασω και θα ποσταρω αν πετυχει. Για να κανω firm update πρεπει να βγαλω το lagfix? Λογικα οχι ε?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, αν δεν κάνω λάθος παλιότερα είχες γράψει ότι ελάφρυνες αρκετά το τηλέφωνο διαγράφοντας κάποιες εφαρμογές. Ισχύει και τώρα αυτό με την JPK και την ταχύτητα που έχεις;

 

 

Ουσιαστικά με το ξελαφρωμα αποτρέπει μερικές χαζες εφαρμογεςνα τρέχουν στο παρασκήνιο και γλυτωνεις χώρο από την κάρτα.

Υπάρχουν κι αλλά οφέλη αλλά πολύ μικρά.

 

Δεν έκανα το ίδιο στην jpk γιατί δεν σκοπεύω να την κρατησω.

Απλά την μελεταω για να δω κατα πόσο η επίσημη θα είναι καλύτερη η όχι.

Καλημέρα, μήπως το έκανες root; και αν ναι πως;

 

Ευχαριστώ

 

http://www.multiupload.com/ULQEGKORBE

Κατέβασε αυτό το αρχείο και ακολούθησε τις οδηγίες που έχει μέσα στο txt file.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για το lagfix κανε search στο μαρκετ με την λεξη RyanZA ειναι ο δημιουργος της.

Nα ρωτησω και εγω ενα γρηγορο. Πρεπει να βρηκα λυση στο γιατι κολλαει το Kies στο firmware update, θα το δοκιμασω και θα ποσταρω αν πετυχει. Για να κανω firm update πρεπει να βγαλω το lagfix? Λογικα οχι ε?

 

να σαι καλα φιλε μου.και μια αλλη ερωτηση,πως θα καταφερω να το συνδεσω με το kies.δεν συνδεεται με τιποτα.

 

επισης,χτες ειχα 24 ευρω στην καρτα,το πρωι ειχα 1 ευρω....πως μου εφαγε την καρτα,τι πρεπει να απενεργοποιησω?

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για το lagfix κανε search στο μαρκετ με την λεξη RyanZA ειναι ο δημιουργος της.

Nα ρωτησω και εγω ενα γρηγορο. Πρεπει να βρηκα λυση στο γιατι κολλαει το Kies στο firmware update, θα το δοκιμασω και θα ποσταρω αν πετυχει. Για να κανω firm update πρεπει να βγαλω το lagfix? Λογικα οχι ε?

 

Στο OCLF που διάβαζα, νομίζω οτι έγραφε οτι πρέπει. Τώρα όμως δεν μπορώ να το δω..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου.και μια αλλη ερωτηση,πως θα καταφερω να το συνδεσω με το kies.δεν συνδεεται με τιποτα.

 

επισης,χτες ειχα 24 ευρω στην καρτα,το πρωι ειχα 1 ευρω....πως μου εφαγε την καρτα,τι πρεπει να απενεργοποιησω?

 

Αμ αυτο με το Κies ειναι πικρη ιστορια και μαλλον δεν ειμαι αρμοδιος διοτι εμενα μια μου δουλευει και τρεις ψαχνεται. Δοκιμασε να κατεβασεις τους drivers απο το drop down μενου πανω αριστερα και δες αν εχει αποτελεσμα.

Οσον αφορα τα ευρω, μαλλον οι αυτοματες ενημερωσεις σου εκαναν την δουλεια (παλι καλα που ειναι καρτοκινητο και το προσεξες). Κατεβασε απο το μαρκετ το apn toggle και απενεργοποιησε τα data.

@keras: Thanks :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αμ αυτο με το Κies ειναι πικρη ιστορια και μαλλον δεν ειμαι αρμοδιος διοτι εμενα μια μου δουλευει και τρεις ψαχνεται. Δοκιμασε να κατεβασεις τους drivers απο το drop down μενου πανω αριστερα και δες αν εχει αποτελεσμα.

Οσον αφορα τα ευρω, μαλλον οι αυτοματες ενημερωσεις σου εκαναν την δουλεια (παλι καλα που ειναι καρτοκινητο και το προσεξες). Κατεβασε απο το μαρκετ το apn toggle και απενεργοποιησε τα data.

@keras: Thanks :)

 

να σαι καλα.

 

λοιπον το κατεβασα το lagfix ομως δε ξερω πως λειτουργει,το κινητο δεν ειναι root Κι ουτε και θα γινει.

ολες οι επιλογες σχεδον ειναι με κοκκινο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

οντως , το παρατήρησα και εγω. Αν το εχεις ορθιο κατω αριστερα...

 

Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Παρατήρησα, όμως, από την αρχή έναν ελάχιστο τζόγο στο "μεταλλικό" δαχτυλίδι, ακριβώς πάνω από το ακουστικό, το οποίο, για κάποιο λόγο, όταν ζεσταίνεται το τηλ., είναι πιο απτό.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα.

 

λοιπον το κατεβασα το lagfix ομως δε ξερω πως λειτουργει,το κινητο δεν ειναι root Κι ουτε και θα γινει.

ολες οι επιλογες σχεδον ειναι με κοκκινο.

 

Για να περασεις το lag fix προυποθετει πως ειναι root. Μεσα στην εφαρμογη εχει επιλογη για να το rootαρεις. Η οποια διαδικασια ειναι πληρως αναστρεψιμη οποτε θα ελεγα go for it. Μονο το lagfix να βαλεις και παλι αξιζει τον κοπο το root.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσω τις δοκιμές για να έχω μια πιο σαφή εικόνα για το τι μας περιμένει.

Πιστεύω αν επιβεβαιωθούν οι παρατηρήσεις μου, γιατί χρειάζεται χρόνος, τουλάχιστον 2-3 μέρες για να είμαι σίγουρος, όσοι δεν θέλουν να πειράζουν την συσκευή τους και να βάζουν fixes, task killers κλπ, θα είναι πολύ χαρούμενοι με το επίσημο froyo.

- ... :D .. Κωστα εισαι σε καλο δρομο :cool: ... πετα τα "ματζουνια" της 2.1 και ασχολησου λιγο με την 2.2 ... η JPK θα ελεγα οτι ειναι ενα κλικ πριν την τελικη.

- Την πρωτη φορα που την περασα εκανε κατι περιεργα με την καταναλωση, οποτε την περασα αλλες 2 απανωτες με full wipe data reset kai format internal sd card και πραγματικα τωρα δουλευει αψογα .

- Το προβλημα με το κεντρικο πληκτρο δεν υπαρχει σε μενα (μηπως επιδρα καμια εφαρμογη σου; ) και η μπαταρια σκετη δυναμη (τωρα ,μετα απο 34 ωρες ,ειμαι στο 57%)

- Ο browser παραμετροποιειται αρκετα ... βαλε default zoom "far" ,μαρκαρισε το "autofit pages" και ξεμαρκαρισε το "overview pages" και πιστευω οτι θα εισαι ενταξει.

- Οπως εχω ξαναγραψει ,καποιες εφαρμογες ενδεχομενως να μην ειναι πληρως συμβατες με το 2.2 ,οποτε ειναι αδικο να κατακρινουμε το firmware. Π.χ. εχω το financisto (free finance app) που χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο τωρα με παρα πολλες εγγραφες. Ειναι αρκετα βαρια εφαρμογη που εμπλεκεται πολυ στο συστημα και οταν κανω μια εγγραφη περνει 2 δευτ. για να την καταχωρησει, ... δειχνει στα 2 δευτ. οτι κολλαει αλλα τελικα ολοκληρωνει. Οταν ημουν με την 2.1 δεν παρατηρουσα αυτη την υστερηση ...

 

- Εγω παντως χορτασα την 2.2 ,την δουλευω απο την εποχη της JP3 .... αλλωστε εχω συνηθισει τα μπετα .... δεν νομιζω οτι θα δω κατι συνταρακτικο με την επισημη εκδοση :( ... απαιτω μπετά απο 3.0 , ... εδω και τωρα !! ... μην χασω την φορμα μου!! :p

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Για να περασεις το lag fix προυποθετει πως ειναι root. Μεσα στην εφαρμογη εχει επιλογη για να το rootαρεις. Η οποια διαδικασια ειναι πληρως αναστρεψιμη οποτε θα ελεγα go for it. Μονο το lagfix να βαλεις και παλι αξιζει τον κοπο το root.

 

απλα δηλαδη παταω root???

στο available λεει.

root device2,1

 

τι κερδιζω απο αυτο.

χανω οτι εχω μεσα στο τηλ?και πως το επαναφερω?

 

επισης βγαζω το lagfix για να το κανω root?

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Παρατήρησα, όμως, από την αρχή έναν ελάχιστο τζόγο στο "μεταλλικό" δαχτυλίδι, ακριβώς πάνω από το ακουστικό, το οποίο, για κάποιο λόγο, όταν ζεσταίνεται το τηλ., είναι πιο απτό.

 

Τελικά η μπαταρία προκαλεί αυτη την αίσθηση (ισως δεν εφαρμόζει τελείως) γιατι την εβγαλα και το δοκίμασα πάλι και δεν ειχα κανένα θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

απλα δηλαδη παταω root???

στο available λεει.

root device2,1

 

τι κερδιζω απο αυτο.

χανω οτι εχω μεσα στο τηλ?και πως το επαναφερω?

 

επισης βγαζω το lagfix για να το κανω root?

 

Nαι πρεπει να πατησεις root. Αφου γινει root θα σου ενεργοποιηθει και η επιλογη του lagfix (και αλλες). Οσο για τα υπερ/κατα, δες και εδω.

Δεν χανεις τιποτα απο το τηλεφωνο και το επαναφερεις πατωντας στην επιλογη Unroot device 2.1 η οποια τωρα ειναι κοκκινη (και λογικο αφου δεν εχεις πειραξει τιποτα).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3313454#post3313454

 

Ποιο lagfix να βγαλεις? Αν εννοεις την εφαρμογη που εγκατεστησες, οχι, αφου μεσω αυτης θα κανεις Root/unroot και oneclick lagfix/undo oneclick lagfix.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

1) Καμία ιδέα πως αλλάζουμε το default ημερολόγιο στο οποίο προστίθενται τα συμβάντα στην εφαρμογή ημερολογίου της συσκευής. Ως default έχει "το ημερολόγιό μου" ενώ εγώ θέλω σ' αυτό της google, χωρίς να χρειάζεται να το διαλέξω απ'το drop down....

2) Έχω ξαναπεί ότι όταν δεν βάλω αμέσως το pin μου κατά το άνοιγμα της συσκευής, αυτή ανοίγει χωρίς να έχω logάρει και μετά πρέπει να ξανακάνω reboot για να logάρω. Κανείς άλλος δεν το παθαίνει γιατί δεν έχω δει να αναφέρεται καθόλου.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Nαι πρεπει να πατησεις root. Αφου γινει root θα σου ενεργοποιηθει και η επιλογη του lagfix (και αλλες). Οσο για τα υπερ/κατα, δες και εδω.

Δεν χανεις τιποτα απο το τηλεφωνο και το επαναφερεις πατωντας στην επιλογη Unroot device 2.1 η οποια τωρα ειναι κοκκινη (και λογικο αφου δεν εχεις πειραξει τιποτα).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3313454#post3313454

 

Ποιο lagfix να βγαλεις? Αν εννοεις την εφαρμογη που εγκατεστησες, οχι, αφου μεσω αυτης θα κανεις Root/unroot και oneclick lagfix/undo oneclick lagfix.

 

λοιπον παταω την επιλογη root και με βγαζει σε ενα μενου που λεει οτι ειναι Ok να κανω boot την συσκευη και να μπω σε recovery mode για να κανω κατι στην sd.δε πολυκαλαβαινω.

 

το εκανα,εκανα και lagfix.

απο και και περα τι προτεινεται να κανω.οι paid εφαρμογες πλεον ειναι free?

 

κανω συνδεση με το Pc και μου βγαζει οτι η συνδεση ειναι εφικτη μονο σε κατασταση αναμονης,κλειστε ολες τις ανοιχτες εφαρμογες.δηλαδη?

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παταω την επιλογη root και με βγαζει σε ενα μενου που λεει οτι ειναι Ok να κανω boot την συσκευη και να μπω σε recovery mode για να κανω κατι στην sd.δε πολυκαλαβαινω.

 

το εκανα,εκανα και lagfix.

απο και και περα τι προτεινεται να κανω.οι paid εφαρμογες πλεον ειναι free?

 

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι παραπανω, αυτα που εκανες αρκουν. Οχι, οι paid εφαρμογες παραμενουν paid.

 

Λοιπον παιδια δεν ασχολουμαι ξανα με το kies. Ειλικρινα πρωτη φορα μου σπαει τοσο τα νευρα ενα προγραμμα. Το firmware update δεν μπορει να γινει. Τελος. Μου κολλαει συνεχεια στο Downloading και μου βγαζει αυτο MSC.Thunder.FirmwareUpdate has stopped working.

Το δοκιμασα απειρες φορες, πειραξα και την registry οπως εγραψε καποιος στους xda, αλλα το Kies απλως αρνειται να λογικευτει και εγω ειμαι ετοιμος να κοπαναω το laptop μου. Αν ξερει καποιος κανεναν αλλον τροπο να περασω επισημο firmware που να μην ειναι πολυ risky και φυσικα να μην θελει την συνεργασια του αναρχικου kies ας μου το πει. Εγω πλεον περιμενω το froyo για να ασχοληθω παλι με το kies (και τρεμω στην ιδεα του να μην βρω ακρη τοτε :cry:).

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παταω την επιλογη root και με βγαζει σε ενα μενου που λεει οτι ειναι Ok να κανω boot την συσκευη και να μπω σε recovery mode για να κανω κατι στην sd.δε πολυκαλαβαινω.

 

το εκανα,εκανα και lagfix.

απο και και περα τι προτεινεται να κανω.οι paid εφαρμογες πλεον ειναι free?

 

κανω συνδεση με το Pc και μου βγαζει οτι η συνδεση ειναι εφικτη μονο σε κατασταση αναμονης,κλειστε ολες τις ανοιχτες εφαρμογες.δηλαδη?

 

Μήπως χρησιμοποιείς κανένα launcher pro ή adw launcher αντί αυτόν του κινητού;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα γιατι μου βγαζει ειδοποιηση οταν το συνδεω στο pc οτι η δυνατοτητα αυτη ειναι εφικτη μονο σε κατασταση αναμονης,κλειστε ολες τις εφαρμογες και δοκιμαστε ξανα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα γιατι μου βγαζει ειδοποιηση οταν το συνδεω στο pc οτι η δυνατοτητα αυτη ειναι εφικτη μονο σε κατασταση αναμονης,κλειστε ολες τις εφαρμογες και δοκιμαστε ξανα?

 

Απάντησε στο προηγούμενο post μου...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

παιδες πως αλλαζω το δυκτιο απο 2πλη λειτουργεια σε gsm?ευχαριστω

μεσα στις ρυθμισεις εχει επιλογη 2g. το ενεργοποιεις και εισαι οκ. νομιζω οτι ειναι στις ρυθμισεις κλησεων. κοιταξε το.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς κανένα launcher pro ή adw launcher αντί αυτόν του κινητού;

 

Sent from my Galaxy S

 

ναι,adw.μαλλον φταιει αυτο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδες πως αλλαζω το δυκτιο απο 2πλη λειτουργεια σε gsm?ευχαριστω

 

Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας/ ρυθμίσεις δικτύου και επιλέγεις gsm.

Ταξιδιώτη, αυτό φταίει (ή και αυτό). Δοκίμασε με τον default launcher.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

ναι,adw.μαλλον φταιει αυτο?

 

Βάλε από μάρκετ το home switcher για να αλλάζεις εύκολα launcher βάλε εκεί προς το παρόν τον launcher του κινητού και δοκίμασε να συνδεθείς αφού κάνεις και ένα restart στο pc λογικά τώρα θα είναι οκ

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

- ... :D .. Κωστα εισαι σε καλο δρομο :cool: ... πετα τα "ματζουνια" της 2.1 και ασχολησου λιγο με την 2.2 ... η JPK θα ελεγα οτι ειναι ενα κλικ πριν την τελικη.

- Την πρωτη φορα που την περασα εκανε κατι περιεργα με την καταναλωση, οποτε την περασα αλλες 2 απανωτες με full wipe data reset kai format internal sd card και πραγματικα τωρα δουλευει αψογα .

- Το προβλημα με το κεντρικο πληκτρο δεν υπαρχει σε μενα (μηπως επιδρα καμια εφαρμογη σου; ) και η μπαταρια σκετη δυναμη (τωρα ,μετα απο 34 ωρες ,ειμαι στο 57%)

- Ο browser παραμετροποιειται αρκετα ... βαλε default zoom "far" ,μαρκαρισε το "autofit pages" και ξεμαρκαρισε το "overview pages" και πιστευω οτι θα εισαι ενταξει.

- Οπως εχω ξαναγραψει ,καποιες εφαρμογες ενδεχομενως να μην ειναι πληρως συμβατες με το 2.2 ,οποτε ειναι αδικο να κατακρινουμε το firmware. Π.χ. εχω το financisto (free finance app) που χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο τωρα με παρα πολλες εγγραφες. Ειναι αρκετα βαρια εφαρμογη που εμπλεκεται πολυ στο συστημα και οταν κανω μια εγγραφη περνει 2 δευτ. για να την καταχωρησει, ... δειχνει στα 2 δευτ. οτι κολλαει αλλα τελικα ολοκληρωνει. Οταν ημουν με την 2.1 δεν παρατηρουσα αυτη την υστερηση ...

 

- Εγω παντως χορτασα την 2.2 ,την δουλευω απο την εποχη της JP3 .... αλλωστε εχω συνηθισει τα μπετα .... δεν νομιζω οτι θα δω κατι συνταρακτικο με την επισημη εκδοση :( ... απαιτω μπετά απο 3.0 , ... εδω και τωρα !! ... μην χασω την φορμα μου!! :p

 

Να πω την αλήθεια δεν μ αρέσει και τόσο πολύ.

Τις jm τις. Έχουμε κάνει να πετανε.

Δεν έχω δει ποιο γρήγορη συσκευή.ι

Τώρα τα πράγματα είναι πολύ νορμαλ. Και ναι μεν το lag δεν είναι τόσο έντονο αλλά αρχίζει από τα 70mb.

Σίγουρα θα χρειαστούν ματζουνια βελτιομενα για μας που συνηθισαμε τέτοια απόκριση με τις φτιαγμένες 2.1

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...