Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

JPY αναβάθμιση απο kies πήρε το αφτί μου !

 

Είναι επίσημη αναβάθμιση από kies όπως διαβάζω στο xda. Καλα τι σεληνιασμος είναι αυτός που έπαθε η samsung? Τους χτύπησε το πνεύμα των Χριστουγέννων μάλλον. Αν δεν πάρουμε και αυτές τις γιορτές δεν πάει άλλο πραγματικά, άλλοι έχουν πάρει 3 updates κι εμείς τίποτα ελεος!

 

Ευτυχώς δεν φλασαρω στο μεταξύ γίνεται χαμος!! Υπομονή κι επιμονή:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Είναι επίσημη αναβάθμιση από kies όπως διαβάζω στο xda. Καλα τι σεληνιασμος είναι αυτός που έπαθε η samsung? Τους χτύπησε το πνεύμα των Χριστουγέννων μάλλον. Αν δεν πάρουμε και αυτές τις γιορτές δεν πάει άλλο πραγματικά, άλλοι έχουν πάρει 3 updates κι εμείς τίποτα ελεος!

 

Ευτυχώς δεν φλασαρω στο μεταξύ γίνεται χαμος!! Υπομονή κι επιμονή:p

 

xaaxxaxaxa εγώ πάλι έχω ξεσκιστεί την πέρασα κ αυτή και έβγαλα χωρίς lagfix κτλπ 1300κατι. Ωραία φαίνεται και μόλις την επεξεργαστεί ο darky θα γίνει πιο ωραία !

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει την xxjpx και στον μαμισιο explorer μου βγάζει αρκετά συχνά ένα κουτάκι με το μήνυμα ότι έχει χαθεί η σύνδεση και έχει τις επιλογές ρύθμιση και οκ.το παραξενω είναι ότι από πίσω φαίνεται η σελίδα να φορτώνει κανονικά , πατάς οκ και φεύγει το παράθυρο .αλλά είναι αρκετά σπαστικό κάθε λίγο και λιγάκι να βγαίνει αυτό.να πω επίσης ότι είμαι συνδεδεμένος με wifi, με gprs δεν το έχω δοκιμάσει.υπάρχει και σε κανένα άλλο αυτό το πρόβλημα ;
Link to comment
Share on other sites

Να και το πρόβλημα έτσι ξαφνικα...Σταμάτησε να λειτουργεί ο αισθητήρας. Δοκίμασα να γραψω τα γνωστά su κλπ calibutil_yamaha κλπ...αλλά βγαζει σφάλμα...δεν αλλάζει φυσικά σε landscape...Στις ρυθμίσεις είναι ενεργοποιημένο το να αλλάζει σε landscape κλπ. αλλά...παπαλα...Και στα παιχνίδια φυσικά πάλι δεν λειτουργεί...

Τι προτείνετε εκτός από service?

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

TonyK thank 's για τον πολυ καλο οδηγο που αναρτησες στο blog σου για την επαναφορα του 3combo..Μια ερωτηση τωρα.Στο βημα 5 που λεει (Μετονομαζουμε το αρχειακι που μολις κατεβασαμε σε Update.zip και το τοποθετουμε στο root της εσωτερικης sdcard του τηλεφωνου μας) τι εννοεις στο root της εσωτερικης sdcard?Eγω ειμαι root αλλα δεν εχω καποιο φακελο που να γραφει root στα αρχεια μου.Σοορυ για την χαζη ερωτηση απλα απο τον φοβο μην κανω κανα λαθος κολλαω στο παραμικρο.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται όλο και κάπου πρέπει να κολλάμε. Έχω τη 2.2.1 jpx από εχτές. Όταν είμαι σε wifi, όλα καλά. Δε συνδέεται, όμως ούτε η αναζήτηση google, ούτε το market, γενικώς δεν παίρνω δεδομένα από το δίκτυο.

Βέβαια έχω ενεργοποιημένη τη χρήση δεδομένων πακέτου, και στη λειτουργία δικτύου έχω την αυτόματη προεπιλογή. Ο φορέας παροχής υπηρεσίας είναι ο κανονικός, εξάλλου έχω τηλέφωνο. Καμμία ιδέα, ω γκουρού του SGS;;)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται όλο και κάπου πρέπει να κολλάμε. Έχω τη 2.2.1 jpx από εχτές. Όταν είμαι σε wifi, όλα καλά. Δε συνδέεται, όμως ούτε η αναζήτηση google, ούτε το market, γενικώς δεν παίρνω δεδομένα από το δίκτυο.

Βέβαια έχω ενεργοποιημένη τη χρήση δεδομένων πακέτου, και στη λειτουργία δικτύου έχω την αυτόματη προεπιλογή. Ο φορέας παροχής υπηρεσίας είναι ο κανονικός, εξάλλου έχω τηλέφωνο. Καμμία ιδέα, ω γκουρού του SGS;;)

και εγω το ιδιο προβλημα εχω, αυτο γινεται επειδη δεν υπαρχουν οι ρυθμισεις του παροχου μεσα στο κινητο, αυτο γινεται στις ρυθμισεις του access point name ( APN )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφού βαρέθηκα να περιμένω τη Samsung Hellas να μας δώσει την παλιά Froyo και αφού ο Jimacid με εφοδίασε με το "jig by jimacid", είπα να ξεπεράσω του φόβους μου πήρα βαθιά ανάσα και προσώρησα:

1) Ενεργοποίηση 3key recovery

2) Αλλαγή product code σε XEU

3) Αναβάθμιση σε 2.2.1 μέσω KIES

4) Εγκατάσταση ελληνικού Swype.

Για όσους ρωτάτε παραπάνω, σας λέω ότι όλες οι απαραίτητες οδηγίες βρίσκονται εδώ μετά τη σελίδα 350 και στο blog του Αντώνη. Ψάξτε και διαβάστε. Πάντως ενημερώνω ότι η διαδικασία είναι πολύ εύκολη.

Να ενημερώσω επίσης ότι μετά την αναβάθμιση δεν έγινε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν εξαιρέσεις τις ρυθμίσεις APN που πέρασα χειροκίνητα (και μια - δυο εφαρμογές που δε δουλεύουν σε froyo) το κινητό είναι έτοιμο για χρήση και με όλες τις εφαρμογές που είχα με eclair.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω και 2 πράγματα:

1) Μία αλλαγή τώρα με την 2.2.1. είναι ότι τώρα όταν πατήσω το κουμπί του bluetooth μου βγάζει λειτουργία φωνητικής κλήσης bluetooth και το τηλέφωνο αρχίζει να παίρνει μόνο του τηλέφωνα. Ξέρετε πως το απενεργοποιούμε?

2) Για το Swype επειδή το χρησιμοποιούσα πολύ, είχα πολύ εκτεταμένο λεξικό, το οποίο με τη βοήθεια του tyxerakia είχα κρατήσει backup (αντέγραψα δηλαδή τα αρχεία του data/data/Swypedata με σκοπό να μην τα χάσω. Τώρα όμως αν και τα αντέγραψα στο καινούργιο swype στον ίδιο προορισμό δεν τα βλέπει, έχει κανείς καμία ιδέα?

3) Το samsung apps τώρα πια μου δείχνει μόνο 6 εφαρμογές και μεταξύ αυτών δεν υπάρχει ούτε το kies air (που μ' ενδιέφερε) ούτε εκείνη η εφαρμογή για το touitter (που ήθελα να δοκιμάσω).

Αυτά. Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά εδώ για τα φώτα και την εμπειρία που μοιράζονται.

Επίσης να πω, ότι το jig που μου έφτιαξε ο jimacid είναι διαθέσιμο σε οποιονδήποτε βρεθεί στην ανάγκη του και μένει κοντά στην Αθήνα (Αμπελόκηπους).

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλημα εχω, αυτο γινεται επειδη δεν υπαρχουν οι ρυθμισεις του παροχου μεσα στο κινητο, αυτο γινεται στις ρυθμισεις του access point name ( APN )

 

Ξέρει κάποιος τις ρυθμίσεις Cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνετε στο blog του Αντώνη (http://antonis-news.blogspot.com/)

και στην αναζήτηση γράψτε apn.

Ένας Αντώνης μας σώζει συνεχώς. Δεν είχα πάρει πρέφα ότι έχει και blog. Θα το μελετήσω... Παρεπιπτόντως στην 2.2.1. jpx βλέπω ότι το εικονίδιο της μπαταρίας μπορεί να έχει χάσει μία μπάρα και να είναι στο 65%. Είναι λίγο ότι να' ναι...

Link to comment
Share on other sites

Ένας Αντώνης μας σώζει συνεχώς. Δεν είχα πάρει πρέφα ότι έχει και blog. Θα το μελετήσω... Παρεπιπτόντως στην 2.2.1. jpx βλέπω ότι το εικονίδιο της μπαταρίας μπορεί να έχει χάσει μία μπάρα και να είναι στο 65%. Είναι λίγο ότι να' ναι...

 

Αυτό με την μπαταρία και τη λάθος ένδειξη το έχουν πάρα πολλοί, συμπεριλαμβανομένου και μένα είτε με 2.1 είτε με 2.2..το πήρε το μάτι μου και στο xda μια μέρα που το είχαν ποστάρει οπότε μη μασάς. Βάλε ένα widget και είσαι οκ.

-- Άγγελος
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται τελικα οτι η JPY ειναι μια ακομα test version. Απλα σε πολλους την εβγαζε το Kies γιατι ειχαν ηδη πειραξει την registry με το registry patcher. Καποιοι που ειχαν "καθαρο" Kies χωρις patcher, τους δινει την JPO σαν τελευταια official. Απλα με παραξενευει που βγαλανε μεσα σε λιγες μερες 3 builts. Ισως θελανε να διορθωσουν καποιο σοβαρο θεματακι που τους προεκυψε...

 

Εκτος αν δουλευουν πυρετοδως για να δωσουν ενα super duper built στο ανυπομονο ελληνικο κοινο:p:ninja:

 

@spyran01 δες εδω και θα σωθεις http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του Tony K και συνδέθηκα, και αναβαθμίστηκα σε 2.2.1 που σε πρώτη φάση φαίνεται σούπερ. Το κακό; Έβαλα market enabler και κάποια apps που είχα αγοράσει πρέπει να τα αγοράσω και πάλι, πράγμα που μου κάνει εντύπωση γιατί τα στοιχεία είναι μέσω google checkout. Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Χαιρομαι που τα καταφεραμε και με την δικη σου συσκευη. εγω το εχω πει οτι η παρεα εδω εχει πολυ δυναμη. αρκει να ακολουθουμε καποιους βασικους κανονες ωστε να μην γεμιζουμε το θεμα με επαναλαμβανομενα πραγματα που εχουν ειπωθει πολλες φορες.

γι'αυτο προσπαθω και μαζευω οτι μπορω στο blog μου για να υπαρχουν εκει μαζεμενα. δεν μπορω ομως να τα μαζεψω ολα εκει γιατι δεν εχω τοσο χρονο ελευθερο.

 

Αν καποιος λοιπον, εχει κατι σημαντικο, καποιο tip για καποιο θεμα, μπορει να μου στελνει ενα μηνυμα σε pm εδω, κι'εγω μπορω να το ανεβαζω στο blog μου. ετσι θα με βοηθησετε κι'εμενα και θα τα εχουμε πλεον μαζεμενα και οργανωμενα ολα.

 

TonyK thank 's για τον πολυ καλο οδηγο που αναρτησες στο blog σου για την επαναφορα του 3combo..Μια ερωτηση τωρα.Στο βημα 5 που λεει (Μετονομαζουμε το αρχειακι που μολις κατεβασαμε σε Update.zip και το τοποθετουμε στο root της εσωτερικης sdcard του τηλεφωνου μας) τι εννοεις στο root της εσωτερικης sdcard?Eγω ειμαι root αλλα δεν εχω καποιο φακελο που να γραφει root στα αρχεια μου.Σοορυ για την χαζη ερωτηση απλα απο τον φοβο μην κανω κανα λαθος κολλαω στο παραμικρο.

Καλημερα φιλε,

οταν σου λεει στον root φακελλο εννοει τον αρχικο φακελο. root σημαινει ριζα στα Ελληνικα, και ειναι το σημειο μηδεν, ο αρχικος φακελος δηλαδη. αυτο ισχυει γενικα σε ολα τα συστηματα αρχειων.

 

Στο θεμα μας γι'αυτο που με ρωτησες, root ειναι ο φακελλος \sdcard.

εκει μεσα πρεπει να βαλεις το update.zip.

 

Ένας Αντώνης μας σώζει συνεχώς. Δεν είχα πάρει πρέφα ότι έχει και blog. Θα το μελετήσω... Παρεπιπτόντως στην 2.2.1. jpx βλέπω ότι το εικονίδιο της μπαταρίας μπορεί να έχει χάσει μία μπάρα και να είναι στο 65%. Είναι λίγο ότι να' ναι...

για ρυθμισεις ιντερνετ και mms δες εδω

http://antonis-news.blogspot.com/2010/09/internet-mms.html

και εδω

http://antonis-news.blogspot.com/2010/09/mms.html

 

Αυτό με την μπαταρία και τη λάθος ένδειξη το έχουν πάρα πολλοί, συμπεριλαμβανομένου και μένα είτε με 2.1 είτε με 2.2..το πήρε το μάτι μου και στο xda μια μέρα που το είχαν ποστάρει οπότε μη μασάς. Βάλε ένα widget και είσαι οκ.

Για το θεμα της μπαταριας το εχω γραψει 2-3 φορες.

Η ενδειξη του εικονιδιου της μπαταριας δεν ειναι λανθασμενη.

Απλα τοο εικονιδιο της μπαταριας κατεβαινει ανα 25%.

αυτο σημαιναει π.χ οτι οταν ειναι στο 51% δειχνει οτι ειναι 3/4 γεματη, αλλα μολις παει στο 49% δειχνει οτι ειναι στη μεση.

το εικονιδιο της μπαταριας εχει 4 κουτακια στην ουσια :

1) 1-25%

2) 26-50%

3) 51-75%

4) 76-100%

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τότε που έκανα αναβάθμιση σε 2. 2.1 Το κινητό δεν μπορεί να κάνει εντοπισμό θέσης. Ούτε στις εφαρμογές αλλά ούτε και στο Google maps που ενώ μπορώ να κάνω περιήγηση αλλά όχι εντοπισμό. Στις ρυθμίσεις το εχω ενεργοποιήσει.

κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα; καμία ιδέα για το τι να κάνω κάνει;

 

Ξερει καποιος πως μπορει να λυθει το συγκεκριμενο? Ειναι λιγο σπαστικο παναθεματο. Μηπως ειναι προβλημα APN?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος πως μπορει να λυθει το συγκεκριμενο? Ειναι λιγο σπαστικο παναθεματο. Μηπως ειναι προβλημα APN?

μου φαινεται δυσκολο να φταιει το apn. δεν εχει καποια αμεση σχεση νομιζω.

εχεις σιγουρα ανοιξει το gps απο τις ρυθμισεις ? νομιζω στο "τοποθεσια και ασφαλεια" εχει σχετικη επιλογη.

αν το εχεις ενεργοποιημενο τοτε μηπως να δοκιμασεις μια επαναφορα ? μπορει να εχει φαει κανενα σκαλωμα. η μηπως να ξαναπερασεις την ρομ παλι.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογη apn on/off και δοκιμασε να το ανοιξεις.

Πρέπει να περάσεις ρυθμίσεις APN της Cosmote ή Vodafon ή Wind, δες λίγο πιο μπροστά στα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την jpa froyo πως μπορω να περναω τις εφαρμογες που κατεβαζω απο το market αλλα και αυτες που βαζω απο το pc στην εξωτερικη καρτα μνημης?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

καλημερα να ρωτησω κατι εγω που εχω jpu 2,2,1 με cf root 2e εχω και το clocckworkmod ? αν οχι δωστε μου ενα λινκ

ευχαριστω

 

:):O:) ευχαριστω και παλι

θοδωρης

 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να κανω παλι hard reset γιατι εχω περασει ελληνικα πληκτρολογια και ενα σωρο πραγματα αλλα αυτο δε λεει να δουλεψει με τιποτα.

Την 2.2.1 την περασα μεσω kies με το hack

Αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση...:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να κανω παλι hard reset γιατι εχω περασει ελληνικα πληκτρολογια και ενα σωρο πραγματα αλλα αυτο δε λεει να δουλεψει με τιποτα.

Την 2.2.1 την περασα μεσω kies με το hack

Αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση...:(

παρε ενα φουλ backup τις εφαρμογες σου με το mybackup pro η με το titanium και κανε μια επναφορα. καντα restore μετα και εισαι ετοιμος. ολη η διαδικασια ειναι 10 λεπτα φιλε.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...