Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καποιος φιλος μου ειχε στειλει ενα μανουαλ για την lockscreen και μαλιστα το στειλα και γω σημερα σε καποιον αλλον

μπορει να μου ξαναρθει γιατι εσβησα ολα τα μηνυματα μου?

 

εχεις pm.

παντως προσεξτε με την lockscreen γιατι μπορει απο μια απροσεξια να μην ανοιγει το κινητο μετα.

οποιος εχει αποριες, καλυτερα να με ρωτησει για αναλητικες οδηγιες ;)

Link to comment
Share on other sites

Καποιος με 2.2 μπορει να μου πει τι αποτελεσματα παιρνει σε:

-Quadrant

-BenchmarkPi

-Linpack

 

Αν υπαρχει και λινκ ακομα καλυτερα! Ευχαριστω πολυ!!

 

Quadrant

 

http://img401.imageshack.us/img401/2453/snap20101024105953.png

 

BenchmarkPi

 

http://img507.imageshack.us/img507/6758/snap20101028050321.png

 

Linpack

 

http://img823.imageshack.us/img823/1741/snap20101028050028.png

Link to comment
Share on other sites

στο quadrant ειναι σιγουρα δικο σου?

εγω στο quadrant βγαζω μ.ο 1800

και στο linpack 14000 στα 5.9 sec με την goodbye rfs

Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση image tag
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το κινητο μερικες βδομάδες και το πήρα μεταχειρισμένο και φοράει αυτά τα χαρακτηριστικά:

 

Εκδοση βασικού φάσματος:

19000XXJM1

 

ECLAIR XWJM2

 

εχω παλια ρομ χρειαζομαι αναβαθμιση?

Δωστε λιγο τα φωτα σας παρακαλω.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να παει το τηλεφωνο για σερβις τωρα?

 

Εγω (χωρις να σε προτρεπω να κανεις κατι) θα φλασαρα μια ρομ για να δω τι θα γινει. Ετσι κι αλλιως δεν φαινεται να το γλιτωνεις το service.

Επαναλαμβανω, εγω θα εκανα το παραπανω. Απο κει και περα your phone, your rules.

ΕΝΤΙΤ: Ο συνδυασμος των τριων κουμπιων για να μπεις σε downloading mode λειτουργει?

 

Παντως αν και εχει ειπωθει παμπολλες φορες, παιδια πριν δοκιμασετε το οτιδηποτε που εχει να κανει με πειραγματα οποιουδηποτε ειδους, διαβαστε προσεκτικα τις οδηγιες που δινονται και επισης διαβαστε τοσο ωστε να ξερετε τι κανετε, τι πετυχαινετε με αυτο που κανετε και τι τροποποιειται στην συσκευη σας κατα την διαρκεια του πειραγματος.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω (χωρις να σε προτρεπω να κανεις κατι) θα φλασαρα μια ρομ για να δω τι θα γινει. Ετσι κι αλλιως δεν φαινεται να το γλιτωνεις το service.

Επαναλαμβανω, εγω θα εκανα το παραπανω. Απο κει και περα your phone, your rules.

ΕΝΤΙΤ: Ο συνδυασμος των τριων κουμπιων για να μπεις σε downloading mode λειτουργει?

 

Παντως αν και εχει ειπωθει παμπολλες φορες, παιδια πριν δοκιμασετε το οτιδηποτε που εχει να κανει με πειραγματα οποιουδηποτε ειδους, διαβαστε προσεκτικα τις οδηγιες που δινονται και επισης διαβαστε τοσο ωστε να ξερετε τι κανετε, τι πετυχαινετε με αυτο που κανετε και τι τροποποιειται στην συσκευη σας κατα την διαρκεια του πειραγματος.

δεν δουλευουνε τα 3 κουμπια

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα δουλεύουν και δούλεψαν ενώ το είχα στον φορτιστή.... Αυτό πώς εξηγείτε τώρα ρε παιδιά??

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

φιλε μια ερωτηση εχω:

εχω φλασαρει την goodbye RFS.δεν εχω βαλει ουτε OCLF ουτε voodoo.

οκ ξερω οτι ειναι preroot και prelagfix αλλα δεν θα επρεπε να βαλω κατι για ext2 ή ext4?

 

Όχι , η συσκευή πλέον χρησιμοποιεί native ext2.

 

στο quadrant ειναι σιγουρα δικο σου?

εγω στο quadrant βγαζω μ.ο 1800

και στο linpack 14000 στα 5.9 sec με την goodbye rfs

 

Και εγώ quadrant έχω δείξει και πάνω από 2.000 αλλά μ.ο. έχει στο 1900 περίπου.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Native ext2 απο τη μαμα samsung στην τελικη 2.2 ή μιλας για καποια custom rom?

Προσφατα ειχα διαβασει οτι δεν θα αλλαξει το file system της...

 

Σχετικα με το linpack... δεν ειναι πολυ χαμηλο?

Καπου ειδα ενα 2,07sec στο desire HD και συμφωνα με αλλα benchmarks δεν υπαρχει τοση διαφορα αναμεσα στα 2 κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει τέτοιος οδηγός φίλε μου, κοίτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103 , και αν θες κι άλλες πληροφορίες για πιο εξειδικευμένα πράγματα κοίτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153.

 

Όσο για τις ερωτήσεις σου, έχουν όλες απαντηθεί στο forum, εκτός από την περιαγωγή δεδομένων που είναι το λεγόμενο roaming στα αγγλικά, και αφορά μόνο περιπτώσεις που αλλάζεις χώρα με το τηλέφωνο, ή γενικά συνδέεσαι σε δίκτυο που δεν είναι δικό σου.

 

Ε αφού το λες μόνος σου ότι έχεις JM2, γιατί πάτησες αυτό που είναι για JM8? Όταν το ανοίξεις, περίμενε μερικά λεπτά... μπορεί να χρειάζεται να φτιάξει το ext4 σύστημα πρώτα και παίρνει χρόνο.

 

Tyxerakia έχεις δίκιο για τον οδηγό και τον είχα δει.

Πραγματικά είναι ότι πρέπει για νέους χρήστες (σαν εμένα) και μου έλησε πολλές απορίες και με βοήθησε πολύ όταν πήρα το κινητό (το έχω περίπου 2 βδομάδες).

Όμως εννοούσα κάτι που να εξηγεί τη κάθε ρύθμιση του κινητού με τη σειρά και με την ορολογία που χρησιμοποιεί το κινητό, έστω και σαν γενικές έννοιες.

Παράδειγμα, αυτό που είπες για τη περιαγωγή δεδομένων εμένα προσωπικά με βοηθάει πολύ, γιατί τώρα γνωρίζω τί επηρεάζει και τί δεν επηρεάζει.

 

 

@mimispa ριξε μια ματια στο blog του Αντωνη εδω

http://antonis-news.blogspot.com/2010/09/mms.html#more

 

Φίλε μου έχω βάλει αυτές τις ρυθμίσεις για τα MMS και έχω επικοινωνήσει με τη vodafone 3 φορές. Μου είπαν ότι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία MMS στο λογαριασμό μου, άρα μάλλον κάτι συμβαίνει με το συγκεκριμένο κινητό. Για να πω την αλήθεια δε δοκίμασα να στείλω MMS με τη μαμά ROM (τώρα φοράω τη Goodbye). Τελευταία ελπίδα μου από ότι κατάλαβα η ROM που θα βγάλει επίσημα η SAMSUNG.

 

Θα ήθελα κι εγώ να δώσω ένα κολπάκι σχετικά με file transfer μεσω LAN WIFI χρησιμοποιώντας το SwiFTP που αναφέρεται στον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103.

Επειδή το SwiFTP, όταν κάνεις copy δε μεταφέρει τη modified ημερομηνία του αρχείου, αλλά δημιουργεί καινούργια (τη τωρινή ημερομηνία) το καθιστά απαγορευτικό για όποιον θέλει να κάνει synchronization με τα αρχεία του.

Έτσι όταν θέλω να κάνω synchronization χρησιμοποιώ το File Expert το οποίο μεταφέρει και τη modified ημερομηνία κάθε αρχείου που μεταφέρεις μέσω FTP.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι νέος κάτοχος του galaxy s και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε:

1) Τυχαία βρήκα στο youtube αυτό το βίντεο (

) όπυ στο 1:45 φαίνεται ο κάτοχος του να έχει βάλει μάλλον κάποιο widget ;;; με το ρολόι και το animated weather (όπου φαίνονται τα σύννεφα να περνούν).

Γνωρίζει κανείς πως λέγεται για να το κατεβάσω και εγώ;

 

2) Προσπάθησα να εγκαταστήσω το angry birds και αμέσως μετά το download μου βγάζει error message "Unknown reason -18".

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ.

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι νέος κάτοχος του galaxy s και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε:

1) Τυχαία βρήκα στο youtube αυτό το βίντεο (

) όπυ στο 1:45 φαίνεται ο κάτοχος του να έχει βάλει μάλλον κάποιο widget ;;; με το ρολόι και το animated weather (όπου φαίνονται τα σύννεφα να περνούν).

Γνωρίζει κανείς πως λέγεται για να το κατεβάσω και εγώ;

 

2) Προσπάθησα να εγκαταστήσω το angry birds και αμέσως μετά το download μου βγάζει error message "Unknown reason -18".

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ.

Aυτο με τον καιρο ειναι το Beautiful Widget και η επειλογη αυτη βρισκεται νομιζω στο advanced settings οπου σου λεει αν θελεις να γινεται το animation μετα το unlock.

Οσο για το angry birds δοκιμασε να κανεις unmount την καρτα μνημης πριν το εγκαταστησεις.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι νέος κάτοχος του galaxy s και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε:

1) Τυχαία βρήκα στο youtube αυτό το βίντεο (

) όπυ στο 1:45 φαίνεται ο κάτοχος του να έχει βάλει μάλλον κάποιο widget ;;; με το ρολόι και το animated weather (όπου φαίνονται τα σύννεφα να περνούν).

Γνωρίζει κανείς πως λέγεται για να το κατεβάσω και εγώ;

 

2) Προσπάθησα να εγκαταστήσω το angry birds και αμέσως μετά το download μου βγάζει error message "Unknown reason -18".

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ.

 

Beautiful Widgets από μάρκετ...το animation που είδες το βάζεις από τα settings τρώει μπαταρία όμως..lol

Για το δεύτερο έχω δει σε κάποιους ότι κάνοντας unmound την sd και το περάσουν δουλεύει...

Edit

Lol με πρόλαβες prattein

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Tyxerakia έχεις δίκιο για τον οδηγό και τον είχα δει.

Πραγματικά είναι ότι πρέπει για νέους χρήστες (σαν εμένα) και μου έλησε πολλές απορίες και με βοήθησε πολύ όταν πήρα το κινητό (το έχω περίπου 2 βδομάδες).

Όμως εννοούσα κάτι που να εξηγεί τη κάθε ρύθμιση του κινητού με τη σειρά και με την ορολογία που χρησιμοποιεί το κινητό, έστω και σαν γενικές έννοιες.

Παράδειγμα, αυτό που είπες για τη περιαγωγή δεδομένων εμένα προσωπικά με βοηθάει πολύ, γιατί τώρα γνωρίζω τί επηρεάζει και τί δεν επηρεάζει.

 

Φίλε μου έχω βάλει αυτές τις ρυθμίσεις για τα MMS και έχω επικοινωνήσει με τη vodafone 3 φορές. Μου είπαν ότι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία MMS στο λογαριασμό μου, άρα μάλλον κάτι συμβαίνει με το συγκεκριμένο κινητό. Για να πω την αλήθεια δε δοκίμασα να στείλω MMS με τη μαμά ROM (τώρα φοράω τη Goodbye). Τελευταία ελπίδα μου από ότι κατάλαβα η ROM που θα βγάλει επίσημα η SAMSUNG.

 

Θα ήθελα κι εγώ να δώσω ένα κολπάκι σχετικά με file transfer μεσω LAN WIFI χρησιμοποιώντας το SwiFTP που αναφέρεται στον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103.

Επειδή το SwiFTP, όταν κάνεις copy δε μεταφέρει τη modified ημερομηνία του αρχείου, αλλά δημιουργεί καινούργια (τη τωρινή ημερομηνία) το καθιστά απαγορευτικό για όποιον θέλει να κάνει synchronization με τα αρχεία του.

Έτσι όταν θέλω να κάνω synchronization χρησιμοποιώ το File Expert το οποίο μεταφέρει και τη modified ημερομηνία κάθε αρχείου που μεταφέρεις μέσω FTP.

 

Eντάξει, κάποια πράγματα είναι αυτονόητα για χρήστες κινητών, γι'αυτό τα παραλείπουν.. το να μην ξέρεις τί είναι το roaming δεν είναι κάτι που θα μπορούσαν να προβλέψουν, εφ'όσον τα κινητά έχουν roaming καμιά 15αριά χρόνια τώρα. Αν γράφανε τα πάντα στο manual, θα έβγαινε ένας τόμος σαν εγκυκλοπαίδεια...πρέπει να υποθέσουν ας πούμε ότι κάποιος που αγοράζει ένα smartphone θα ξέρει τί θα πει roaming, ή ας πούμε push email. Δεν το λέω αυτό για να σε προσβάλλω φυσικά, αλλά με κάθε καλή διάθεση να βοηθήσω. Γι'αυτό υπάρχει το forum παρ'όλα αυτά, και αν έχεις την οποιαδήποτε απορία μπορείς να ρωτάς :)

 

Για τα mms, μπορείς να το τεστάρεις δοκιμάζοντας τα ίδια ακριβώς settings σε ένα άλλο κινητό (φίλου, οικογένειας) με την ίδια sim κάρτα σου.

 

Όσο για το file expert, ωραίο τιπ και ευχαριστούμε, αν θες να δώσεις και το link για την εφαρμογή και ίσως έναν μικρό οδηγό, ευχαρίστως θα τον προσθέσω στους άλλους.

 

EDIT: Eυχαριστούμε, προστέθηκε ήδη :)

 

Native ext2 απο τη μαμα samsung στην τελικη 2.2 ή μιλας για καποια custom rom?

Προσφατα ειχα διαβασει οτι δεν θα αλλαξει το file system της...

 

 

Μιλάει για την goodbye rfs. Όπως λέει και το όνομα, από μαμά έχει rfs, (robust file system, της Samsung σύστημα αρχείων που έχει αποδειχτεί το μεγάλο λάθος του Galaxy S). Kαλά είχες διαβάσει, τόσα λεφτά δώσανε να το φτιάξουν, δεν τους συμφέρει να το αλλάξουν.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια για το καλιμπραρισμα το εκανα οπως ειπατε με κενο και δεν εγραψε κατιτωρα θα σας πω τι γινετε σε κανα δυο μερες να το ελενξω λιγο αρκει να μου το θυμησετε γτ θα το ξεχασω.τωρα εχω 70%

 

στο quadrant ειναι σιγουρα δικο σου?

εγω στο quadrant βγαζω μ.ο 1800

και στο linpack 14000 στα 5.9 sec με την goodbye rfs

 

γιαυτο φιλε εγω με την goodbye στο quadrant εχω1526

δεν ειναι καλα?εχω πολλα παιχνιδια και αρκετουτσικες εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην τρελαινεστε.

οταν εβαλα το rfs εβγαζα κοντα στα 2000 στο quadrant.

μολις του εβαλα 30 σελιδες apps,βγαζω λιγο πανω απο 1800.

λογικο ειναι οταν το φορτωνεις το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

ναι,τρεχει πολυ πραγμα.ακομα και κλειστες που τις εχω,η που τουλαχιστον ετσι λενε,παλι επεσε το...σκορ μου.

οποτε υποθετω οτι κατι τρεχει απο πισω.

αλλα διαφορα στην ταχυτητα δεν εχω δει.

κατι που δεν μου αρεσει στην 2.2 goodbye ειναι οτι ειτε με atk ειτε με taskbar killer,και οι δυο αυθεντικες,αγορασμενες,ο browser μου ξεκιναει απο την τελευταια σελιδα που ειχα ανοιχτη και οχι απο την αρχικη.

μηπως υπαρχει καποια επιλογη?

ασε που εχω την υποψια οτι συνεχιζει και δουλευει απο πισω παρα το οτι δεν φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνω πληρης format στο κινητο έτσι ώστε να είναι όπως στην αρχική του κατάστση?

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι πάνω στον τηλ. κατάλογο. όλους τους αριθμούς που είχα στο παλιό τηλ τους πέρασα στο gmail. έκανα λοιπόν την σύνδεση με το galaxy στο μαιλ και τους πέρασε στο τηλ μαζί και με τις επαφές του facebook. Ο κατάλογος είναι στα ελληνικά και το face στα Αγγλικα. Οπότε τώρα έχω πρώτες αλφαβητικές επιλογές οταν μπαινω στον κατάλογο τις επαφές του facebook και μετά αλφαβητικά τον κατάλογό μου χωρίς όμως να μπορώ να βρώ κάποιο όνομα εισάγοντας μόνο το αρχικό γράμμα. Εχει κανείς καμια πρόταση? Υπάρχει καλύτερος τηλ κατάλογος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι πολύ κοντά στο να πάρω ένα Galaxy S αλλά θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι τα μειονεκτήματα του, για να μην βρεθώ προ τετελεσμένων γεγονότων. Π.χ. η μπαταρία τελιώνει γρήγορα;

το ηχείο είναι δυνατό;

υπάρχει καμία αδυναμία στο software μέρος;

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

φιλεειναι σχεδον αμελιτεα τα ελλατωματα που εχει!σε σχεση με τις δτνατοτητες του!

τωρα αμα θες κανε μια αναγνωση στο φορουμ και θα δεις!συνηθως τα προβληματα λεγοντε και ξαναλεγοντε!θα το καταλαβεις και μονος σου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παλικάρια έχω μια ερώτηση:

 

Το κινητό μου είναι rooted αλλά κατά τα άλλα είναι απείραχτο και αγορασμένο από τον Γερμανό.

 

Εάν βάλω το lagfix από το market, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα όταν θα χρειαστεί να κάνω update σε froyo μέσω του Kiess (:() ή απλά το κάνω uninstall και επανέρχεται το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση (:D)?

 

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σίγουρα γιατί δεν θέλω να ψάχνω για διάφορα κόλπα αργότερα ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...