Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως εγω με την goodbye rfs δεν εχω κανενα προβλημα στη μπαταρια

πχ σημερα το βγαλα 8μιση το πρωι στο 100% και τωρα ειμαι στο 57% με internet browsing facebook emails και ενα συγχρονισμο στις επαφες στο google επεισης το εχω στο αυτοματο για το δικτυο και εννοειται αρκετα τηλεφωνηματα απο το πρωι

καλα ειναι τι λετε?

 

ααα μου ρθε και η θηκη sgp λεπτομεριες στο αναλογο thread

 

+1. Έτσι είναι περίπου.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα ήθελα na κάνω την εξής ερώτηση.Στον υπολογιστή μου δεν έχω ίντερνετ, γίνεται na μπω ίντερνετ στον υπολογιστή μέσω του κινητού μου; Με mobile internet (βονταφον) και na βλέπω όμως ποσό χρεώνει;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι εχω καμενο pixel στο κεντρο της οθονης

ξερει κανεις τι γινεται απο θεμα εγγυησης?εχει ελαχιστο αριθμο?

Link to comment
Share on other sites

+1. Έτσι είναι περίπου.

Και ίσως και λίγο καλύτερα. Δοκίμασα OCLF και voodoo σε froyo και μπορώ να πω με σιγουριά πως τα πάει πολύ καλύτερα. Γενικά τo μόνο μεμπτό ίσως είναι το app2sd(δεν μεταφέρονται+κάποιες δεν τις κάνει instal από market καθόλου)

Φυσικά λύσεις υπάρχουν , app2sd ποτέ δε μου χρειάστηκε ελεώ 2gb phone memory

και σε τυχόν δυσκολίες με το market κάνεις αφαίρεση την εξωτερική sd και μετά όλα πάνε ρολόι.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και συγχαρητήρια σε όλους για τις πληροφορίες γύρω από το Galaxy!

Κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι αυτό που τρώει όλη τη μπαταρία είναι η οθόνη.

Το δικό μου φοράει Froyo την goodbye rom και νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα από αυτή που φορόύσε πριν (την εργοστασιακή).

Παρόλο που το τηλέφωνο είναι καταπληκτικό, μου κάνει εντύπωση που λειτουργίες που έχουν να κάνουν με κινητή τηλεφωνία δεν είναι ξεκάθαρες.

Πχ ακόμη δεν έχω καταφέρει να στείλω MMS (έχω διαβάσει όλα τα forum, έχω βάλει τις ρυθμίσεις από τη vodafone, αλλα τίποτα δε κατάφερα)

Επίσης ακόμη δε κατάλαβα πως ενεργοποιώ ή απενεργοποιώ υπηρεσίες 3g αφού δε βρήκα σχετική επιλογή (δε ξέρω αν είναι η επιλογή Μόνο GSM, Μόνο WCDMA, GSM/WCDMA Αυτόματη λειτουργία).

Δε γνωρίζω τι κάνει η Χρήση δεδομένων πακέτου και Περιαγωγή δεδομένων.

Όλα τα παραπάνω βρίσκονται στις Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

 

Τα λέω αυτά εφενός για να ρωτήσω, όμως ήθελα να θείξω και το προβληματισμό μου στο ότι οι εταιρίες δε βγάζουν πλέον πληροφορίες για σημαντικές λειτουργίες στα manual. Πρέπει να ψαχνόμαστε μέσω forum κλπ.

 

Έτσι λοιπόν, αν συμφωνείτε, ίσως θα ήταν καλό να δημιουργούσαμε στο forum ένα οδηγό με όλες αυτές τις επιλογές και τις ανάλογες εξηγήσεις από όσο ξέρει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Και ίσως και λίγο καλύτερα. Δοκίμασα OCLF και voodoo σε froyo και μπορώ να πω με σιγουριά πως τα πάει πολύ καλύτερα. Γενικά τo μόνο μεμπτό ίσως είναι το app2sd(δεν μεταφέρονται+κάποιες δεν τις κάνει instal από market καθόλου)

Φυσικά λύσεις υπάρχουν , app2sd ποτέ δε μου χρειάστηκε ελεώ 2gb phone memory

και σε τυχόν δυσκολίες με το market κάνεις αφαίρεση την εξωτερική sd και μετά όλα πάνε ρολόι.

 

φιλε μια ερωτηση εχω:

εχω φλασαρει την goodbye RFS.δεν εχω βαλει ουτε OCLF ουτε voodoo.

οκ ξερω οτι ειναι preroot και prelagfix αλλα δεν θα επρεπε να βαλω κατι για ext2 ή ext4?

 

παιδια τελειωνει το φορτισμα και κανω το καλιμπραρισμα οπως μου ειπατε!ευχαριστω.

 

Καλησπέρα κι από μένα και συγχαρητήρια σε όλους για τις πληροφορίες γύρω από το Galaxy!

Κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι αυτό που τρώει όλη τη μπαταρία είναι η οθόνη.

Το δικό μου φοράει Froyo την goodbye rom και νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα από αυτή που φορόύσε πριν (την εργοστασιακή).

Παρόλο που το τηλέφωνο είναι καταπληκτικό, μου κάνει εντύπωση που λειτουργίες που έχουν να κάνουν με κινητή τηλεφωνία δεν είναι ξεκάθαρες.

Πχ ακόμη δεν έχω καταφέρει να στείλω MMS (έχω διαβάσει όλα τα forum, έχω βάλει τις ρυθμίσεις από τη vodafone, αλλα τίποτα δε κατάφερα)

Επίσης ακόμη δε κατάλαβα πως ενεργοποιώ ή απενεργοποιώ υπηρεσίες 3g αφού δε βρήκα σχετική επιλογή (δε ξέρω αν είναι η επιλογή Μόνο GSM, Μόνο WCDMA, GSM/WCDMA Αυτόματη λειτουργία).

Δε γνωρίζω τι κάνει η Χρήση δεδομένων πακέτου και Περιαγωγή δεδομένων.

Όλα τα παραπάνω βρίσκονται στις Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

 

Τα λέω αυτά εφενός για να ρωτήσω, όμως ήθελα να θείξω και το προβληματισμό μου στο ότι οι εταιρίες δε βγάζουν πλέον πληροφορίες για σημαντικές λειτουργίες στα manual. Πρέπει να ψαχνόμαστε μέσω forum κλπ.

 

Έτσι λοιπόν, αν συμφωνείτε, ίσως θα ήταν καλό να δημιουργούσαμε στο forum ένα οδηγό με όλες αυτές τις επιλογές και τις ανάλογες εξηγήσεις από όσο ξέρει ο καθένας.

 

φιλε εχω και εγω την ιδια rom.οντως ειναι παρα πολυ καλη.εχω και εγω vodafone και δεν εχω προβλημα στα MMS.οσο γιαυτο που λες GSM/WCDMA εγω το εχω στο αυτοματο και δεν εχω προβλημα!για το αν θες να εχεις 3G/2G εγω το εχω απενεργοποιημενο εντελως με το προγραμματακι CONTROL BAR και οποτε θελω το ενεργοποιω οπως και το wifi και τη λειτουργεια αεροπλανου και GPS και bluetooth και εχει και αλλα,αλλα δεν τα εχω βαλει

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Αν θέλεις να προσθέσεις κάτι σε υπάρχον μήνυμα πάτα "τροποποίηση".
Link to comment
Share on other sites

φιλε μια ερωτηση εχω:

εχω φλασαρει την goodbye RFS.δεν εχω βαλει ουτε OCLF ουτε voodoo.

οκ ξερω οτι ειναι preroot και prelagfix αλλα δεν θα επρεπε να βαλω κατι για ext2 ή ext4?

 

παιδια τελειωνει το φορτισμα και κανω το καλιμπραρισμα οπως μου ειπατε!ευχαριστω.

 

Μην ξεχασεις να μας ενημερωσεις για το αποτελεσμα του καλιμπραρισματος φιλε.:)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασεις να μας ενημερωσεις για το αποτελεσμα του καλιμπραρισματος φιλε.:)

 

ειμαι στο 90% μολις φτασω στο100% θα το κανω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ωαζω το :

#su

#rm/data/system/batterystats.bin

 

και μετα μου βγαζει την τελευταια γραμμη ....:not found

 

 

 

τι στα @@ να κανω?

Link to comment
Share on other sites

καποιος φιλος μου ειχε στειλει ενα μανουαλ για την lockscreen και μαλιστα το στειλα και γω σημερα σε καποιον αλλον

μπορει να μου ξαναρθει γιατι εσβησα ολα τα μηνυματα μου?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ωαζω το :

#su

#rm/data/system/batterystats.bin

 

και μετα μου βγαζει την τελευταια γραμμη ....:not found

 

 

 

τι στα @@ να κανω?

 

για δοκιμασε rm /data/system/batterystats.bin (το rm και το / να εχουν ενα κενο)

 

 

και πες μου

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μία ερώτηση για κάποιον που έχει κάνει αναβάθμιση σε 2.2 μέσα από την επίσημη αναβάθμιση της Samsung.

 

  1. Έχει βελτιωθεί η διαθέσιμη μνήμη RAM που είναι διαθέσιμη όταν ανοίγουν πολλές εφαρμογές κάτι που με την 2.1 είχε ως αποτέλεσμα να αργεί πολύ το κινητό?
  2. Το Market εμφανίζεται ακόμα ως εφαρμογή τρίτου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια αν μπορειτε γιατι ειμαι πολυ ασχετος.Εχω κανει root το τηλεφωνο και εχω βαλει και oclf σε jm2.Πρεπει να εκανα μ...ια γιατι πηγα στο oclf πατησα το μενοθ κατω αριστερα και μια επιλογη εγραφε kernel πατισα και μοθ εβγαλε voodo για jm8 και πατισα.Εκανε download και οταν εκανε flash εκανε επανεκινιση και κολισε χωρις να ανοιξει τωρα το κλεινω ...το αναβω...αλλα τιποτα αν μπορει καποιος να βοηθισει
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής ακατονόητο πρόβλημα και παρακαλώ για την βοήθεια σας:

Όταν επιχειρώ να στείλω sms απο το ένα κινητό μου (ΒΒ9700)----> στο άλλο (Galaxy S) wind και οι δύο συνδέσεις, δεν παραδίδει το sms και μου δίνει το μύνημα στο ΒΒ9700 Message expired by system. Δοκίμασα να μου στείλει και κάποιος άλλος απο άλλο πάροχο sms αλλά το μήνυμά του δεν φτάνει στο Galaxy S. Μου ειπαν απο την εξυπηρετηση πελατων της wind οτι κάτι παίζει με τα samsung γενικά στις ρυθμίσεις τους για τα γραπτά μηνύματα.

 

Εχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο κάποιος/α?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα πας ρυθμισεις-ΑΡ για κινητα. κατεβασε και το watchdog απο το μαρκετ να βλεπεις ποσα mb εχεις και εισαι κομπλε.
Link to comment
Share on other sites

θα πας ρυθμισεις-ΑΡ για κινητα. κατεβασε και το watchdog απο το μαρκετ να βλεπεις ποσα mb εχεις και εισαι κομπλε.

 

Sorry αν η απαντηση ήταν για το ερώτημα που έθεσα μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι πρέπει να κάνω; Πως εμπλέκεται το watchdog στα γραπτά μηνύματα; :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παλικάρια έχω μια ερώτηση:

 

Το κινητό μου είναι rooted αλλά κατά τα άλλα είναι απείραχτο και αγορασμένο από τον Γερμανό.

 

Εάν βάλω το lagfix από το market, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα όταν θα χρειαστεί να κάνω update σε froyo μέσω του Kiess (:() ή απλά το κάνω uninstall και επανέρχεται το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση (:D)?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παλικάρια έχω μια ερώτηση:

 

Το κινητό μου είναι rooted αλλά κατά τα άλλα είναι απείραχτο και αγορασμένο από τον Γερμανό.

 

Εάν βάλω το lagfix από το market, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα όταν θα χρειαστεί να κάνω update σε froyo μέσω του Kiess (:() ή απλά το κάνω uninstall και επανέρχεται το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση (:D)?

 

Για να κανεις την αναβαθμιση λογικα πρεπει να βγαλεις το Lagfix.

Δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο, μαλλον ειναι, αλλα και παλι εγω θα το εκανα ετσι κι αλλιως.

Για να το βγαλεις θα πας στην εφαρμογη και θα παταησεις Undo One Click Lag Fix και θα εισαι ετοιμος, ενα κλικ ειναι και η επαναφορα του :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και συγχαρητήρια σε όλους για τις πληροφορίες γύρω από το Galaxy!

Κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι αυτό που τρώει όλη τη μπαταρία είναι η οθόνη.

Το δικό μου φοράει Froyo την goodbye rom και νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα από αυτή που φορόύσε πριν (την εργοστασιακή).

Παρόλο που το τηλέφωνο είναι καταπληκτικό, μου κάνει εντύπωση που λειτουργίες που έχουν να κάνουν με κινητή τηλεφωνία δεν είναι ξεκάθαρες.

Πχ ακόμη δεν έχω καταφέρει να στείλω MMS (έχω διαβάσει όλα τα forum, έχω βάλει τις ρυθμίσεις από τη vodafone, αλλα τίποτα δε κατάφερα)

Επίσης ακόμη δε κατάλαβα πως ενεργοποιώ ή απενεργοποιώ υπηρεσίες 3g αφού δε βρήκα σχετική επιλογή (δε ξέρω αν είναι η επιλογή Μόνο GSM, Μόνο WCDMA, GSM/WCDMA Αυτόματη λειτουργία).

Δε γνωρίζω τι κάνει η Χρήση δεδομένων πακέτου και Περιαγωγή δεδομένων.

Όλα τα παραπάνω βρίσκονται στις Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

 

Τα λέω αυτά εφενός για να ρωτήσω, όμως ήθελα να θείξω και το προβληματισμό μου στο ότι οι εταιρίες δε βγάζουν πλέον πληροφορίες για σημαντικές λειτουργίες στα manual. Πρέπει να ψαχνόμαστε μέσω forum κλπ.

 

Έτσι λοιπόν, αν συμφωνείτε, ίσως θα ήταν καλό να δημιουργούσαμε στο forum ένα οδηγό με όλες αυτές τις επιλογές και τις ανάλογες εξηγήσεις από όσο ξέρει ο καθένας.

 

Yπάρχει τέτοιος οδηγός φίλε μου, κοίτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103 , και αν θες κι άλλες πληροφορίες για πιο εξειδικευμένα πράγματα κοίτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153.

 

Όσο για τις ερωτήσεις σου, έχουν όλες απαντηθεί στο forum, εκτός από την περιαγωγή δεδομένων που είναι το λεγόμενο roaming στα αγγλικά, και αφορά μόνο περιπτώσεις που αλλάζεις χώρα με το τηλέφωνο, ή γενικά συνδέεσαι σε δίκτυο που δεν είναι δικό σου.

 

Παιδια βοηθεια αν μπορειτε γιατι ειμαι πολυ ασχετος.Εχω κανει root το τηλεφωνο και εχω βαλει και oclf σε jm2.Πρεπει να εκανα μ...ια γιατι πηγα στο oclf πατησα το μενοθ κατω αριστερα και μια επιλογη εγραφε kernel πατισα και μοθ εβγαλε voodo για jm8 και πατισα.Εκανε download και οταν εκανε flash εκανε επανεκινιση και κολισε χωρις να ανοιξει τωρα το κλεινω ...το αναβω...αλλα τιποτα αν μπορει καποιος να βοηθισει

 

Ε αφού το λες μόνος σου ότι έχεις JM2, γιατί πάτησες αυτό που είναι για JM8? Όταν το ανοίξεις, περίμενε μερικά λεπτά... μπορεί να χρειάζεται να φτιάξει το ext4 σύστημα πρώτα και παίρνει χρόνο.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

@mimispa ριξε μια ματια στο blog του Αντωνη εδω

http://antonis-news.blogspot.com/2010/09/mms.html#more

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...