Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι το εχει σβησει ο Κωστας απο το Youtube γιατι κι'εγω δεν το βρηκα.

νομιζω ομως οτι στο βιντεο ο Κωστας ειχε εγκατεστημενο το lag fix !!!!

Εγω θα φτιαξω ενα ετσι οπως εχω το galaxy, χωρις εγκατεστημενο lagfix.

το μονο που εχω κανει ειναι να εχω αλλαξει τις τιμες στο autokiller. τις εχω ανεβασει σε σχεση με τις μαμα ρυθμισεις. τις εχω βαλει αναμεσα σε strict και aggressive.

ουτε auto kill, Ουτε Minfree Ουτε τιποτα !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομιζω οτι το εχει σβησει ο Κωστας απο το Youtube γιατι κι'εγω δεν το βρηκα.

νομιζω ομως οτι στο βιντεο ο Κωστας ειχε εγκατεστημενο το lag fix !!!!

Εγω θα φτιαξω ενα ετσι οπως εχω το galaxy, χωρις εγκατεστημενο lagfix.

το μονο που εχω κανει ειναι να εχω αλλαξει τις τιμες στο autokiller. τις εχω ανεβασει σε σχεση με τις μαμα ρυθμισεις. τις εχω βαλει αναμεσα σε strict και aggressive.

ουτε auto kill, Ουτε Minfree Ουτε τιποτα !!!!

 

Δεν πρέπει να είχε το lag fix Αντώνη...θυμάμαι χαμηλή τιμή όταν είχε δείξει quandrant

Για πες τι τιμές έχεις στο autokiller

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

:)τυχερακια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες το galaxy s μου εγινε πυραυλος με ρουταρισμα και το lag fix μια ερωτηση μονο [πρεπει να ξετικαρω τωρα τον εντοπισμο σφαλματων ?] ευχαριστω και παλι:):)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ερωτηση πως μπορω να αλλαξω το sales code της συσκευης?

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=787163

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Άλεξ, πολύ χρήσιμο! Πρόσθεσε το και αυτό στην υπογραφή σου να υπάρχει άμεση πρόσβαση :)
Link to comment
Share on other sites

Άλεξ καλημέρα, σε ευχαριστούμε ωραίος οδηγός!

Δύο απορίες..αν βάλουμε λοιπόν ένα από τα δύο, θα μπορούμε να αναβαθμίσουμε μέσω kies ή πρέπει να έχουμε περασμένο το firmware που είχαμε αρχικά όταν πήραμε το τηλέφωνο (εγώ είχα την JF3), και αν έχουμε και τον rom manager ή το titanium και του κάνουμε restore backup το κινητό θα γίνει σε θέμα εφαρμογών και settings όπως είναι τώρα;

 

άσχετο...σχετικά με το πρόβλημα που έχω αναφέρει για τα ακουστικά(εχω δοκιμάσει και άλλα ακουστικά και συμβαίνει το ίδιο) που δεν μπορώ να σταματήσω τον mp3 player όταν παίζει, παρατήρησα ότι όλες οι άλλες λειτουργίεs του κουμπιού των ακουστικών ισχύουν, δηλαδή μπορώ να πάρω μία κλήση κλπ..αυτό έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και από μένα

 

1. Ναι με μία από τις 2 official θα είσαι οκ για αναβάθμισή μέσω κιες

 

2. Όχι δεν μπορείς να κάνεις ρεστορε εφαρμογές απο eclair σε φρόντο

 

2.Τα JM2 και JM5 που περιγράφει ο Άλεξ δεν είναι eclair ; Δηλαδή αν κάνω restore από JG5 τις εφαρμογές μέσω titanium ή rom manager δεν θα παίζουν σε JM2 ή JM5;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

2.Τα JM2 και JM5 που περιγράφει ο Άλεξ δεν είναι eclair ; Δηλαδή αν κάνω restore από JG5 τις εφαρμογές μέσω titanium ή rom manager δεν θα παίζουν σε JM2 ή JM5;

 

eclair ειναι,την JM5 φοραω κι εγω απο μαμα,μπορεις να κανεις restore τις εφαρμογες σου κανονικοτατα.

Link to comment
Share on other sites

:)τυχερακια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες το galaxy s μου εγινε πυραυλος με ρουταρισμα και το lag fix μια ερωτηση μονο [πρεπει να ξετικαρω τωρα τον εντοπισμο σφαλματων ?] ευχαριστω και παλι:):)

 

Μη με ευχαριστείς εμένα για το lagfix, εγώ μόνο root συνιστώ, το lagfix είναι επιλογή του καθενός :)

Όσο για τον εντοπισμό σφαλμάτων δεν έχει καμία σχέση με τη λειτουργία του τηλεφώνου... όταν πάντως θες να το συνδέσεις με Kies ή σε mass storage mode, πρέπει να το βγάλεις. Αν μετά θες να κάνεις κάτι με adb, το ξαναβάζεις. Δεν επηρεάζει τίποτα, μόνο τη σύνδεση με τον υπολογιστή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορουμε με καποιον τροπο να ενεργοποιησουμε το recovery mode για τις συσκευες που δεν το θποστηριζουν
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορουμε με καποιον τροπο να ενεργοποιησουμε το recovery mode για τις συσκευες που δεν το θποστηριζουν

 

Έχει δώσει Link ο Tyxerakias μερικές σελίδες πίσω.

Link to comment
Share on other sites

--- Λοιπον προσεξτε τι γινεται με την επισημη αναβαθμηση και πως ειχα αυτη την καταληξη στο Kies ---

 

- Στην αρχη εχθες περασα την XWJP6 και παρατηρησα ελεγχοντας την registry οτι το product code αλλαξε σε xxxxxxxXEE!!! .... η εγκατασταση ειχε γινει με 803.pit file και αμαρκαριστο το repartition* :!:

 

- *Ο λογος που δεν πρεπει να κανουμε repartition ειναι οτι μεσα στο αρχειο της rom (XWJP6 + XXJPM) δεν υπαρχει το "dbdata", που σημαινει οτι αν τσεκαρουμε το repartition η ολη διαδικασια θα κολλησει. Για να επανελθει θα πρεπει να εγκαταστησουμε αλλο firmware που θα περιλαμβανει το dbdata ....

 

- Oταν μετα εγκατεστησα την XXJPM ,παλι με 803.pit ,ο product code ξαναεγινε xxxxxxKOR :X ...

- Σημερα (αφου διαβαζα απο χθες τα σχολια στους xda's ),αποφασισα να ξαναπερασω την XWJP6 ,αλλα με 512.pit file .....

 

- .... ακολουθει ενας οδηγος για εγκατασταση της XWJP6 ,που μου εδωσε αυτο το αποτελεσμα:

 

---- Η παρακατω διαδικασια εγινε ,με προυπαρχουσα στην συσκευη μου μπετα Froyo ----

 

----- ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ ----

- Κατεβαζουμε το I9000XWJP6 και το κανουμε extract στον υπολογιστη μας. (κωδικος=samfirmware.com)

1. Κλεινουμε το Kies αν το εχουμε ανοιχτο

2. Σβηνουμε την συσκευη και αφου αφαιρεσουμε την καρτα SIM και αν εχουμε βαλει εξωτερικη sdcard βγαζουμε και αυτην και μπαινουμε σε recovery mode:

"volume up+κεντρικο πληκτρο πατημενα μαζι και παταμε να ενεργοποιησουμε την συσκευη. Αφηνουμε το on-off και συνεχιζουμε να κραταμε πατημενα τα αλλα μεχρι να εμφανιστει η οθονη της recovery".

3. Κανουμε wipe data reset + wipe cashe + format sdcard και μετα reboot. Τα δεδομενα της καρτας θα χαθουν καθως και ολες οι ρυθμισεις της συσκευης. Η συσκευη θα βρεθει στην αρχικη της κατασταση βαση του firmware που εχει εκεινη τη στιγμη. Αφηνουμε τη συσκευη να εκκινησει κανονικα.

4. Σβηνουμε παλι την συσκευη και μπαινουμε σε download mode κρατωντας μαζι τα "volume down+κεντρικο πληκτρο και παταμε το on-off μεχρι να δουμε την οθονη με το κιτρινο τριγωνο".

5. Ανοιγουμε το odin και βαζουμε:

- a. PIT= s1_odin_20100512.pit

- b. PDA= JP6_JP4_U_JPM.tar

- c. ΠΡΟΣΟΧΗ το repartition το αφηνουμε ξετσεκαρισμενο (οπως δηλαδη ειναι αρχικα .... εξηγω στην αρχη για ποιο λογο)

4. Στην φαση αυτη συνδεουμε την συσκευη με τον υπολογιστη και βλεπουμε στο odin ,μεσα σε κιτρινο πλαισιο ,την θυρα που εχει επιλεγει(συνηθως η 5).

5. Παταμε START στο odin και περιμενουμε συνδεδεμενοι μεχρι να τελειωσει η διαδικασια και να εκκινησει η συσκευη με το νεο firmware. Δεν αποσυνδεουμε ακομα το καλωδιο

6. Κλεινουμε το Odin και ανοιγουμε το Kies.

7. Ελεγχουμε για αναβαθμηση λογισμικου και βλεπουμε την εικονα που ποσταρα λιγα ποστς πιο πανω !!

8. Στην φαση αυτη αποσυνδεουμε το καλωδιο και επαναλαμβανουμε το βημα (3)

9. Βαζουμε πισω την SIM και την sdcard(αν εχουμε) και ειμαστε ετοιμοι.

 

- Εχουμε πλεον την I9000XWJP6.Την πρωτη official Froyo απο τις πολλες φανταζομαι που θα ακολουθησουν .... Καλορυζικα !! :)

 

-- Παρ' οτι εχει αρκετες γλωσσες στο swype ,τα ελληνικα λοιπουν .... και αυτο μαλλον γιατι προοριζεται για βορειοανατολικες χωρες ... το περιβαλλον εργασιας ομως εχει τα ελληνικα---

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

προσπαθω να γινω ρουτ αλλα οταν συνδεω το κινητο μου στον υπολογιστη κ παταω το one click root , βγαινουν οι οδηγιες οτι το κινητο θα φτασει στο recovery mode κτλ αλλα το κινητο μου το μονο που δειχνει ειναι ''συνδεθηκε,πατηστε το κεντρικο πληκτρο για εξοδο''δηλαδη ειναι σαν να μην ανταποκρινεται..

τι να κανω?δοκιμασα κ 2η φορα διχως αποτελεσμα..

 

ακυρο....τα καταφερα απλα δε βρισκω το φάκελο συστήματος /data/wifi/....:(

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

ακυρο....τα καταφερα απλα δε βρισκω το φάκελο συστήματος /data/wifi/....:(

 

Ψάξε με το root explorer. Θα το βρεις στο market.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τώρα με το froyo 2.2 γίνεται να κάνουμε lagfix και root? η διαδιακασία είναι ίδια;
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

βαζοντας 2.2 πρεπει να ξακακανω root? πως?

και πρεπει επισης να περασω lag fix και memory management ξανα?

πως και παλι παιδες?

thankyou

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

βαζοντας 2.2 πρεπει να ξακακανω root? πως?

και πρεπει επισης να περασω lag fix και memory management ξανα?

πως και παλι παιδες?

thankyou

 

Ναι, πρέπει να ξανακάνεις root. Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108.

 

Ναι, πρέπει να ξαναπεράσεις το oclf. Κατέβασέ το από το market.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τώρα με το froyo 2.2 γίνεται να κάνουμε lagfix και root? η διαδιακασία είναι ίδια;

Ναι, πρέπει να ξανακάνεις root. Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108.

 

Ναι, πρέπει να ξαναπεράσεις το oclf. Κατέβασέ το από το market.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα πήρα το ρίσκο. Έβαλα το fix του Richthofen για το combo των 3 κουμπιών. Όλα πήγαν καλά.

ΟΥΦ!!!

Τώρα θα περιμένω το froyo στην Ελλάδα.

 

ΜΠΡΑΒΟ!!! Να σε ρωτήσω... Στο αρχείο bml1, τι είχες στο τέλος U3 or efused?

 

Με ενδιαφέρει να το κάνω κι εγώ, αλλά "ανήκω" στην efused κατηγορία και έχω έναν μικρό δισταγμό. Κατά άλλα νομίζω ότι μάλλον κι εγώ δεν θα κρατηθώ και θα το περάσω, όπως και να έχει...

Matt
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε με το root explorer. Θα το βρεις στο market.

 

καλε μου ανθρωπε ειμαι ανεπιδεκτης μαθησεως....

τι ειναι το root explorer?αναζητηση?μεσω διαδικτυου?

φακελος συστηματος δεν ειπες πως ειναι αυτο το data/ wifi?

δεν βρισκεται στις ρυθμισεις ας πουμε?:(:(:(

χιλια συγνωμη δεν καταλαβαινω...:cry:

Link to comment
Share on other sites

καλε μου ανθρωπε ειμαι ανεπιδεκτης μαθησεως....

τι ειναι το root explorer?αναζητηση?μεσω διαδικτυου?

φακελος συστηματος δεν ειπες πως ειναι αυτο το data/ wifi?

δεν βρισκεται στις ρυθμισεις ας πουμε?:(:(:(

χιλια συγνωμη δεν καταλαβαινω...:cry:

 

To root explorer μπορείς να το βρεις στο Android Market όπως είπα παραπάνω. Eίναι ένας διαχειριστής αρχείων. Τί ακριβώς προσπαθείς να κάνεις? Έχεις κάνει root?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβληματακι...

οσο και αν προσπαθησα με adb push/pull αλλα και μεσα απο το κινητο με root explorer και sufbs δεν καταφερα να κανω ενα copy μεσα στον φακελο system/framework/

 

πηρα δικαιοματα με su

δοκιμασα τις εντολες push/pull και cp

και μου βγαζει

push: not found

pull: not found

cp: not found

 

για το cp πλοηγηθηκα πρωτα στον φακελο στον οποιο υπαρχει το αρχειο που θελω και του εδωσα μετα την διαδρομη που θελω να παει.

τιποτα.

 

οταν δινεις απο το pc την εντολη

push: android.policy.odex /system/framework

τοτε το αρχειο android.policy.odex που πρεπει να βρισκετε για να μπορεσει να το δει το adb και να το μεταφερει?

 

επισης γιατι στο κινητο μου ο root explorer δεν μπορει να κανει επικολληση ενα αρχειο μεσα στον φακελο /system/framework ενω εχει δικαιοματα και ενω δειχνει πως κανονικα η μεταφορα εγινε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβληματακι...

οσο και αν προσπαθησα με adb push/pull αλλα και μεσα απο το κινητο με root explorer και sufbs δεν καταφερα να κανω ενα copy μεσα στον φακελο system/framework/

 

πηρα δικαιοματα με su

δοκιμασα τις εντολες push/pull και cp

και μου βγαζει

push: not found

pull: not found

cp: not found

 

για το cp πλοηγηθηκα πρωτα στον φακελο στον οποιο υπαρχει το αρχειο που θελω και του εδωσα μετα την διαδρομη που θελω να παει.

τιποτα.

 

οταν δινεις απο το pc την εντολη

push: android.policy.odex /system/framework

τοτε το αρχειο android.policy.odex που πρεπει να βρισκετε για να μπορεσει να το δει το adb και να το μεταφερει?

 

επισης γιατι στο κινητο μου ο root explorer δεν μπορει να κανει επικολληση ενα αρχειο μεσα στον φακελο /system/framework ενω εχει δικαιοματα και ενω δειχνει πως κανονικα η μεταφορα εγινε?

 

Βάλε πιο καινούρια έκδοση του root explorer, οι παλιότερες είχανε πρόβληματα... επίσης μην ξεχάσεις να κάνεις R/W το /system αλλιώς δε γίνεται...

 

Όσο για το adb, η σωστά γραμμένη εντολή γι'αυτό που γράφεις παραπάνω είναι

"adb push android.policy.odex /system/framework/" , και το αρχείο πρέπει να βρίσκεται στο ίδιο directory με το adb.

Διάβασε για το adb στο αντίστοιχο θέμα, αν δεν το έχεις κάνει.

 

Φίλε αν καταλαβα καλά δεν σου δούλευε ο συνδυασμός με τα τρεία πλήκτρα για να μπεις σε recovery mode και έκανες την διαδικασία με το adb?

 

Ναι αυτό έκανε... υπάρχει στους οδηγούς η διαδικασία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...