Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχίζει να μου μυρίζει περίεργα η όλη φάση. Τρίτη σερί leaked rom, εμπλοκή της ομάδας του darky στην όλη ιστορία. Είχαμε και πάλι μπαράζ leaked από eclair σε froyo στο παρελθόν αλλά καταλήξαμε τουλάχιστον στα διαμαντάκια της 2.2.1. Ελπίζω και σ' αυτήν την περίπτωση να καταλήξουμε σε μια πραγματικά καλή official γιατί αρχίζει να με κουράζει η όλη φάση. Ειδικά από τη στιγμή που η cm7 δεν βλέπω να φτάνει ποτέ σε final.

 

+1000 :):)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα και καλο μηνα

αν μπορειτε να βοηθησετε σε κατι

εχω το smasung galaxy s και με εχει ταλαιπωρησει οσο αφορα το gps

εχουν ερωτηθει και απαντηθει αρκετα μηνυματα (δεν ξερω αν τα εχω βρει ολα)

και δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος σε αυτο το thread

 

καταρχας χρησιμοποιω το sygic aura.

εκτος του οτι αργει πλεον να βρει δορυφορους αρκετες φορες δεν βρισκει ουτε εναν.

 

προσπαθησα με καποιους οδηγους να κανω κατι αλλα τζιφος

 

1) με Dialer code *#*#1472365#*#* ωστε να κανω delete το gps stats αλλα αυτο δεν μου λειτουργει καθολου μιας και

στην τελευταια διεση με πεταει εξω

2)με την διαδικασια που περιγραφει ο Tyxerakias στο post του #4174

http://www.myphone.gr/forum/showthre...92830&page=279

3)χρηση και του gps aids

τα ιδια αποτελεσματα (βρισκει 1-2 δορυφορους αλλα δεν τους πρασινιζει)

 

και με το gps test αλλα και με το gps status δεν εχω κατι διαφορετικο

 

φοραω πανω την darky 10.1

δεν γνωριζω αν εχει σημασια

 

καποια ιδεα μηπως εχετε?

Link to comment
Share on other sites

καταρχας χρησιμοποιω το sygic aura.

εκτος του οτι αργει πλεον να βρει δορυφορους αρκετες φορες δεν βρισκει ουτε εναν.

 

προσπαθησα με καποιους οδηγους να κανω κατι αλλα τζιφος

 

1) με Dialer code *#*#1472365#*#* ωστε να κανω delete το gps stats αλλα αυτο δεν μου λειτουργει καθολου μιας και

στην τελευταια διεση με πεταει εξω

2)με την διαδικασια που περιγραφει ο Tyxerakias στο post του #4174

http://www.myphone.gr/forum/showthre...92830&page=279

3)χρηση και του gps aids

τα ιδια αποτελεσματα (βρισκει 1-2 δορυφορους αλλα δεν τους πρασινιζει)

 

και με το gps test αλλα και με το gps status δεν εχω κατι διαφορετικο

 

φοραω πανω την darky 10.1

δεν γνωριζω αν εχει σημασια

 

καποια ιδεα μηπως εχετε?

 

Σε μεγάλο ποσοστό τα προβλήματα που έχει το galaxy με το gps οφείλονται σε προβλήματα στο software. Πολλά από αυτά έχουν λυθεί με την ginger, εάν όχι η εφαρμογή gps aids που ανέφερες θα έπρεπε να είχε αποτέλεσμα. Εάν λοιπόν την χρησιμοποίησες σωστά αλλά και πάλι έχεις πρόβλημα τότε μάλλον το πρόβλημά σου είναι θέμα hardware. Ή θα πρέπει να το πας για service ή μπορείς να δοκιμάσεις αυτήν τη λύση, που υποτίθεται ότι ενισχύει την κεραία του gps και βοηθάει στη λειτουργία του.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα την ginger

ηταν η προηγουμενη εκδοση που ειχα και σιγουρα ηταν καπως καλυτερα τα πραγματα

 

το λινκ που μου εδωσες για το fix

το εχω κανει ηδη

 

θελω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι software και οχι hardware

 

μου κανει εντυπωση ομως οτι τονιζεις αν δουλεψα σωστα το gps aids

 

3 πραγματα εχει η free εκδοση

1) download xtra

2)download lto

3)και την ωρα απο europe.....ktl...ktl

 

 

αν η free δεν υφισταται για λυση στο θεμα μου

να την αγορασω.....no problem

απλα αν υπαρχουν βηματα τα οποια δεν κανω σωστα ...........θα σου ημουν υποχρεος αν μου ελεγες τι να προσεξω εκει

Link to comment
Share on other sites

3 πραγματα εχει η free εκδοση

1) download xtra

2)download lto

3)και την ωρα απο europe.....ktl...ktl

αν η free δεν υφισταται για λυση στο θεμα μου

να την αγορασω.....no problem

απλα αν υπαρχουν βηματα τα οποια δεν κανω σωστα ...........θα σου ημουν υποχρεος αν μου ελεγες τι να προσεξω εκει

 

Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις την εφαρμογή. Την ίδια δουλειά κάνει και η free που χρησιμοποίησες. Εάν ακολούθησες τα βήματα που ανέφερες και οι ενδείξεις του προγράμματος ήταν πράσινες τότε τα έκανες όλα σωστά. Σε εμένα ήταν σίγουρα θέμα software. Κάθε φορά που εγκαθιστούσα καινούργια rom, από froyo και μετά, πριν περάσω ξανά τα προγράματά μου το gps δούλευε άψογα. Μετά την εγκατάσταση των προγραμμάτων το gps άρχιζε σταδιακά να υπολειτουργεί εώς ότου μετά από λίγο καιρό δεν λειτουργούσε πια. Η εφαρμογή gps aids βοήθησε πολύ στην αντιμετώπιση του προβλήματος αλλά πρέπει να την τρέχω περίπου μια φορά τη βδομάδα για να ανανεώνονται τα δεδομένα του gps. Οπότε δεν νομίζω ότι μπορώ να σου προτείνω κάτι διαφορετικό από ότι σου έχω πει ήδη. Sorry.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

sorry???????????

 

 

δεν χρειαζετε ........εγω σε ευχαριστω και παλι

 

θα κατσω να το ξανακοιταξω το θεμα

θελω να πιστευω οπως ειπα και πριν οτι δεν ειναι θεμα hardware

 

καλη σου μερα

Link to comment
Share on other sites

Ασε Παναγιωτη γιατι διαβαζω αναφορες για τα fc που παραμενουν και μου την εδωσε.Η ελπιδα μου ειναι να το παρουσιαζει σε καποιους που ειχαν jvq κι εριξαν την jvr χυμα χωρις hard reset.Η αληθεια ειναι οτι εχω εδω και τρεις μερες την jsd (ναι αυτη και μην με αρχισετε στο δουλεμα

:lol:) κι εχω ησυχασει απο τα fc και προπαντων την ασυμβατοτητα στο bt της ανοιχτης ακροασης που ειχα με ολες τις

2.3.x. Θα την περασω παντως το απογευμα και θα δειξει

 

Παρη φιλε μου, ξερεις οτι εδω και καιρο εχω παψει να δινω βαση σαυτα που γραφονται στο xda, αφου κατα 90% προκειται για αερολογιες. Η γνωμη η δικη σου, του Μακη και των αλλων παιδιων εδω μεσα ειναι αυτη που μετραει, οποτε περιμενω τις εντυπωσεις σας.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την jvr απο samfirmware αλλα το αρχειο csc ειναι αρχειο .rar

Τι να κανω, να κατεβασω την δευτερη...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την jvr απο samfirmware αλλα το αρχειο csc ειναι αρχειο .rar

Τι να κανω, να κατεβασω την δευτερη...;

 

ειναι αρχειο .tar

φλασαρε κανονικα :)

 

edit: αν περασετε jvr και semaphore 1.4.0, αν επιχειρησετε να κανετε ενα απλο wipe data, δεν θα δουλευει τιποτα. μονο fc το ενα μετα το αλλο..

δοκιμασμενο 2 φορες. και τις 2 με καθαρη εγκατασταση της jvr.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μεγάλη συζήτηση στο xda για το αν αξίζει το πέρασμα της JVR, καθώς και για κάποιες "περίεργες" ιδιαιτερότητες αυτής της rom. Καθώς χρησιμοποιώ συνήθως για κατέβασμα τα links του Ramad και τον ψιλοεμπιστεύομαι διαβάστε την άποψή του αν ενδιαφέρεστε.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα την ginger

ηταν η προηγουμενη εκδοση που ειχα και σιγουρα ηταν καπως καλυτερα τα πραγματα

 

το λινκ που μου εδωσες για το fix

το εχω κανει ηδη

 

θελω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι software και οχι hardware

 

μου κανει εντυπωση ομως οτι τονιζεις αν δουλεψα σωστα το gps aids

 

3 πραγματα εχει η free εκδοση

1) download xtra

2)download lto

3)και την ωρα απο europe.....ktl...ktl

 

 

αν η free δεν υφισταται για λυση στο θεμα μου

να την αγορασω.....no problem

απλα αν υπαρχουν βηματα τα οποια δεν κανω σωστα ...........θα σου ημουν υποχρεος αν μου ελεγες τι να προσεξω εκει

 

για δοκιμασε αυτο

http://www.darkyrom.com/community/index.php?threads/guide-gps-quickest-fix-solution.2022/ στο σπιτι μου ειχα ενδειξη μονο εναν δορυφορο- ασανσερ- να ανεβοκατεβαινει ,και τωρα μου βγαζει 5 κλειδωνει αλλα εχω αποκλιση 300 μετρα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ειμαι με μια costum XWJS8 την V1.9 του Juwe. Επειδη ημουν φανταρος αυτο το διαστημα και δεν παρακολουθουσα καθολου τις εξελιξεις εχω ψιλοχαθει αυτη τη στιγμη. Και τωρα που απολυθηκα θελω να ξαναασχοληθω. :p

Ηθελα να ρωτησω, η JVQ ειναι επισημη ή leaked rom?

Σκεφτομουνα να βαλω να βαλω την v5.2 του Juwe η την Simply. Εσεις τι προτεινετε?

Με τη rom που ειμαι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο ολες τις αποψεις, οποτε αξιζει η μεταβαση σε καποια απο τις παραπανω ή θα συνατησω μικροπροβληματα?

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ειμαι με μια costum XWJS8 την V1.9 του Juwe. Επειδη ημουν φανταρος αυτο το διαστημα και δεν παρακολουθουσα καθολου τις εξελιξεις εχω ψιλοχαθει αυτη τη στιγμη. Και τωρα που απολυθηκα θελω να ξαναασχοληθω. :p

Ηθελα να ρωτησω, η JVQ ειναι επισημη ή leaked rom?

Σκεφτομουνα να βαλω να βαλω την v5.2 του Juwe η την Simply. Εσεις τι προτεινετε?

Με τη rom που ειμαι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο ολες τις αποψεις, οποτε αξιζει η μεταβαση σε καποια απο τις παραπανω ή θα συνατησω μικροπροβληματα?

:)

 

 

Αντε καλος πολιτης φιλε.Σε λιγο καιρο θα μπω κι εγω και την ερωτηση αυτη θα την κανω κι εγω αργοτερα. Σου προτεινω λοιπον να περασεις την juwe 5.2,την simply 4 η την jvq καθως ειναι οι καλυτερες ρομ για μενα αυτη την στιγμη.

Βεβαια εγω πριν 2 ωριτσες περασα την νεα jvr και μεχρι στιγμης παει μπαλα.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ειναι αρχειο .tar

φλασαρε κανονικα :)

 

edit: αν περασετε jvr και semaphore 1.4.0, αν επιχειρησετε να κανετε ενα απλο wipe data, δεν θα δουλευει τιποτα. μονο fc το ενα μετα το αλλο..

δοκιμασμενο 2 φορες. και τις 2 με καθαρη εγκατασταση της jvr.

 

Νίκο, εννοείς ότι δεν δουλεύει το wipe data από το recovery?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, εννοείς ότι δεν δουλεύει το wipe data από το recovery?

 

 

Μετα απο wipe data, μόλις βάλω πιν, αρχίζουν τα fc.. Τα πάντα όλα τρώνε fc.. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί τα fc δεν σταματάνε ποτέ..

2 φορές είχα το ίδιο αποτέλεσμα περνώντας τον 1.4.0 σε φρέσκια-καθαρή-απείραχτη jvr..

Μόλις αλλαξα κερνελ ολα δούλευαν ρολόι και τις 2 φορές.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο wipe data, μόλις βάλω πιν, αρχίζουν τα fc.. Τα πάντα όλα τρώνε fc.. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί τα fc δεν σταματάνε ποτέ..

2 φορές είχα το ίδιο αποτέλεσμα περνώντας τον 1.4.0 σε φρέσκια-καθαρή-απείραχτη jvr..

Μόλις αλλαξα κερνελ ολα δούλευαν ρολόι και τις 2 φορές.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ Νίκο, θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλος πολιτης φιλε.Σε λιγο καιρο θα μπω κι εγω και την ερωτηση αυτη θα την κανω κι εγω αργοτερα. Σου προτεινω λοιπον να περασεις την juwe 5.2,την simply 4 η την jvq καθως ειναι οι καλυτερες ρομ για μενα αυτη την στιγμη.

Βεβαια εγω πριν 2 ωριτσες περασα την νεα jvr και μεχρι στιγμης παει μπαλα.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Hρακλεα δεν εχεις παει ακομη φανταρος?:lol: ελα καλα ειναι τωρα,μια χαρα θα περασεις :lol:(θα σου φερνουμε τσιγαρα με τον Μακη γιατι σαν να νομιζω οτι παρεα με τον Παναγιωτη θα ειστε)

λοιπον,ρουταρησα με cfroot,ολα καλα ως στιγμης.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ποια oficial rom και ποια custom rom προτείνεται ? Η custom μπαίνει κανονικά με το CWM ? και επίσης κάτι άλλο, αν ξερεται. Μπορώ να φλασαρω, εχωντας κάνει back-up τις εφαρμογές, για να μην χάσω καμια

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

Hρακλεα δεν εχεις παει ακομη φανταρος?:lol: ελα καλα ειναι τωρα,μια χαρα θα περασεις :lol:(θα σου φερνουμε τσιγαρα με τον Μακη γιατι σαν να νομιζω οτι παρεα με τον Παναγιωτη θα ειστε)

λοιπον,ρουταρησα με cfroot,ολα καλα ως στιγμης.

 

Οχι φιλε μου ακομη, στις 26 Σεμπτεμβριου μπαινω.

Αντε Παναγιωτη λες να ειμαστε μαζι..;

Εγω rootαρα με semaphone κι ολα καλα μεχρι στιγμης.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου ακομη, στις 26 Σεμπτεμβριου μπαινω.

Αντε Παναγιωτη λες να ειμαστε μαζι..;

Εγω rootαρα με semaphone κι ολα καλα μεχρι στιγμης.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ηρακλεα κι εγω Νοεμβρη μπαινω. Φιλε ετσι και γινει καμια καλη θα πεσει πολυ γελιο. Ετοιμασου για τρελο φλασαρισμα στις σκοπιες:p:p

 

Περιμενουμε εντυπωσεις παιδια.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλεα κι εγω Νοεμβρη μπαινω. Φιλε ετσι και γινει καμια καλη θα πεσει πολυ γελιο. Ετοιμασου για τρελο φλασαρισμα στις σκοπιες:p:p

 

Περιμενουμε εντυπωσεις παιδια.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Το ελπιζω φιλε μου...

Για να επανελθω στο θεμα μας, μετα απο περιπου 6 ωρες με την jvr δεν μου εχει συμβει το παραμικρο fc η κολλημα.Νωρις βεβαια απλα ενημερωνω τους βιαστικους.Το browsing ειναι αψογο οπως και στην jvq αλλωστε ενω και η Συλλογη μου φαινεται οτι ειναι λιγο πιο smooth. Σε γενικες γραμμες προκειται για μια λιγο πιο βελτιωμενη jvq rom.

Απο αυριο παντως θα μπορουν να βγουν ασφαλεστερα συμπερασματα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκατε στο θέμα για το κλείδωμα του gps έχω ένα θέμα. Ενώ πριν από 2 μέρες κλείδωνε σφαίρα και μάλιστα σε 7 - 10 δορυφόρους τώρα πλέον με το ζόρι 4.

 

Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα με όλες τις rom; Δηλαδή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα με μια συγκεκριμένη rom μειώνεται η εμβέλεια του gps;

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκατε στο θέμα για το κλείδωμα του gps έχω ένα θέμα. Ενώ πριν από 2 μέρες κλείδωνε σφαίρα και μάλιστα σε 7 - 10 δορυφόρους τώρα πλέον με το ζόρι 4.

 

Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα με όλες τις rom; Δηλαδή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα με μια συγκεκριμένη rom μειώνεται η εμβέλεια του gps;

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. δεν αλλάζει κάτι στη ρομ είτε την έχεις 1 ώρα είτε 1 χρόνο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκατε στο θέμα για το κλείδωμα του gps έχω ένα θέμα. Ενώ πριν από 2 μέρες κλείδωνε σφαίρα και μάλιστα σε 7 - 10 δορυφόρους τώρα πλέον με το ζόρι 4.

 

Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα με όλες τις rom; Δηλαδή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα με μια συγκεκριμένη rom μειώνεται η εμβέλεια του gps;

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

 

Ποια ρομ φορας..;

Εμενα, με την jvr μου κλειδωσε την πρωτη φορα μεσα σε 20 δευτερα 10 δορυφορους χωρις να ειμαι σε wifi.Προσωπικα, ειμαι ευχαριστημενος.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...