Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαιρετική δουλειά Στράτο:cool: ! Πότε θα σε δούμε και από CM μεριά?? :shifty:

 

Ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δύσκολα... Δεν προλαβαίνω με τίποτα... Ήδη αυτός ο πυρήνας έχει γίνει κυρίως μεταμεσονύκτια.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δύσκολα... Δεν προλαβαίνω με τίποτα... Ήδη αυτός ο πυρήνας έχει γίνει κυρίως μεταμεσονύκτια.:)

 

Thanks!! Keep up with the good work!! :)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ξεκίνησα αυτόν τον πυρήνα για 3 πράγματα που ήθελα έξτρα στο galaxy. Αυτά που γράφω και στον τίτλο του thread:

- Voodoo sound του supercurio (όποιος το δοκιμάσει δεν μπορεί να ξανακούσει μουσική στο galaxy χωρίς αυτό)

- BLN (back light notification) του neldar. Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων με τα back light leds που έχουν τα δύο πλήκτρα. Δηλαδή π.χ. αν έχεις αναπάντητη κλήση τα δύο leds θα παραμείνουν αναμένα ώστε να μπορείς με ευκολία χωρίς να κάνεις unlock τη συσκευή να το δεις.

- OC/UV του existz. Overclocking στα 1.2Ghz για μεγαλύτερη ταχύτητα και undervolting (λιγότερη τάση λειτουργίας στη CPU) για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής τη μπαταρίας (μη φανταστείς κάτι εξωπραγματικό)

 

Από 'κει και πέρα με τον καιρό προσπάθησα να κάνω κάποιες βελτιώσεις στο configuration του πυρήνα για καλύτερη απόδοση και να ενσωματώσω από την standard λειτουργικότητα του linux kernel κάποια χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν στον stock kernel (π.χ. CIFS)

 

Edit: δεν πρόλαβα να δω την απάντησή σου...

Ενα μεγάλο μπράβο και απο εμένα για την πολύ καλή δουλειά που κάνεις με τον semaphore! ΜΠΡΑΒΟ λοιπόν και ειλικρινά εύχομαι και "εις ανώτερα":lol:!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά Στράτο:cool: ! Πότε θα σε δούμε και από CM μεριά?? :shifty:

 

Thanks!! Keep up with the good work!! :)

 

Ενα μεγάλο μπράβο και απο εμένα για την πολύ καλή δουλειά που κάνεις με τον semaphore! ΜΠΡΑΒΟ λοιπόν και ειλικρινά εύχομαι και "εις ανώτερα":lol:!

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Ένα μεγάλο μπράβο και από μένα Στράτο. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά χωρίς να αισθάνεσαι την ανάγκη να γεμίζεις το thread σου στους xda με χαρακτηρισμούς όπως "the best, most stable .... μπλα - μπλα - μπλα kernel ever!!!!".

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση...οι εφαρμογες που κατεβαζουμε απο μαρκετ σωζονται πουθενα??????? μπορω να τραβηξω τα .apk??

Οι εφαρμογές που κατέβασες; Λοιπόν για να σου λύσω απορίες αναλυτικά:

1) Αν έχεις κατεβάσεις δωρέαν εφαρμογές μπορείς πάντα να τις ξανακατεβάσεις μετά απο φλασάρισμα

2) Αν έχεις κατεβάσει εφαρμογές επι πληρωμή αυτές είναι στσχετισμένες με το email σου, οπότε θα μπορείς να τις ξανακατεβάσεις μετά απο φλασάρισμα...

 

Για το αρχικό ερώτημα: οι εγκατεστημένες εφαρμογές του τηλεφώνου (τα APK αρχεία) βρίσκονται στον κατάλογο /data/app (τους καταλόγους αυτούς τους βλέπεις με root explorer όχι απλούς file managers), εκεί μπορείς να τα βρεις και να τα τραβήξεις...

 

Τέλος να σου αναφέρω οτι αν θέλεις απλά να κάνεις backup, κάνε με κάποιο πρόγραμμα (που σώζει apk + δεδομένα ώστε να μην χάνεις τίποτε), πχ titanium backup!

Edited by Coolgreek
διόρθωση σύνταξης και ορθογραφίας
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

 

.....Για το αρχικό ερώτημα: οι εγκατεστημένες εφαρμογές του τηλεφώνου (τα APK αρχεία) βρίσκονται στον κατάλογο /data/app (τους καταλόγους αυτούς τους βλέπεις με root explorer όχι απλούς file managers), εκεί μπορείς να τα βρεις και να τα τραβήξεις...

 

Μιας και το εφερε η κουβεντα:p απο αυτες τις εφαρμογες μπορω να στειλω καποιες πχ. με bluetooth απο το δικο μου σ' ενα αλλο κινητο android?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εφερε η κουβεντα:p απο αυτες τις εφαρμογες μπορω να στειλω καποιες πχ. με bluetooth απο το δικο μου σ' ενα αλλο κινητο android?

 

Ναι μπορεις...

 

Sent from my GT-I9000

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι λειτουργεί μια χαρά... Ε, σχεδόν :lol:

Στην 1.4.0 είχα ένα πρόβλημα με το wipe data από το CWM (ένα τυπογραφικό λάθος μπορεί να σου φάει ώρες).

Έβγαλα πριν από λίγο την 1.4.1, που κι αυτή έχει ένα προβληματάκι με το φόρτωμα εξωτερικών modules (π.χ. tegrak oc).

Πιστεύω θα διορθωθεί κι αυτό σήμερα.

 

Πολυ ωραια Στρατο, θα σε τιμησω για μια ακομη φορα:) Ειναι χαρα ολων μας θελω να πιστευω, να εχουμε εναν Ελληνα developer με αξιολογη δουλεια στο galaxy s.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αναφερουν στο xda οτι βγαινεi πλεον η JVQ μεσω kies,official!!Αν ειναι δυνατον!!! H καπνιζουν <κατι> ολοι εκει στη samsung,η...θελουν να μας ξεφορτωθουν μια και καλη γιατι οτι ηταν να πουλησει το SI πουλησε και τωρα πανε για αλλα.
Link to comment
Share on other sites

To επισημασμένο θέμα με τα επίσημα firmwares συμπληρώθηκε με τα τελευταία επίσημα gingerbread, για όσους δε μπορούν το Κies. Αναβαθμίστε με Odin χωρίς repartition.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,ηθελα να ρωτησω οι εκδοσεις jvn και jva ειναι επισημες ελληνικες?Κ αν ναι ειναι σταθερες ρομ ή εχουν τα γνωστα ελλατωματα που εχουν οι 2.3.3?Θελω να περασω μια σταθερη και χωρις προβληματα ρομ (ελεγα την jsd) και να περιμενω να βγει καποια επισημη 2.3.4.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η διαφορα στην ελληνικη 2.3.3 cosmote με την 2.3.3 eur που δεν εχει βγει ακομα.Εγω εχω cosmote,αυτο τι σημαινει; Οτι περνάω την jvn;Το κινητο παντως δεν το αγορασα απο cosmote.Σε αυτη την πειπτωση αν περασω jvn τι θα γινει;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έβαλα κι εγώ την επίσημη Ελληνική ρομ και θα μείνω με αυτήν (στοκ) το ρούταρα με τον semaphore 1.4.2 και όλα καλά.

 

αυτό που θέλω αν έχει κάποιος τα link για τα μοντάκια της μπαταρίας, ψάχνω κάτι σαν αυτό που έχει η simply honey

 

ευχαριστώ

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

dimitrisioak...ποια ειναι η διαδικασια που εκανες?εχω το galaxy στην κυπριακη 2.2.1 και θελω να βαλω την 2.3.3 ελληνικη...επισης αλλαξα τον product code απο eur σε cos...το semaphore τι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,ηθελα να ρωτησω οι εκδοσεις jvn και jva ειναι επισημες ελληνικες?Κ αν ναι ειναι σταθερες ρομ ή εχουν τα γνωστα ελλατωματα που εχουν οι 2.3.3?Θελω να περασω μια σταθερη και χωρις προβληματα ρομ (ελεγα την jsd) και να περιμενω να βγει καποια επισημη 2.3.4.

 

Ναι είναι επίσημες ελληνικές, και μπορείς να τις βρεις στο επισημασμένο θέμα. Είναι όσο σταθερές είναι και οι υπόλοιπες επίσημες 2.3.3, δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς. Επίσημη 2.3.4 από Ελλάδα θα περιμένεις πολύ.

 

Καλησπερα!δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η διαφορα στην ελληνικη 2.3.3 cosmote με την 2.3.3 eur που δεν εχει βγει ακομα.Εγω εχω cosmote,αυτο τι σημαινει; Οτι περνάω την jvn;Το κινητο παντως δεν το αγορασα απο cosmote.Σε αυτη την πειπτωση αν περασω jvn τι θα γινει;

 

Καμία διαφορά δεν έχουνε. Απολύτως καμία. Μόνο στα APN, που η ΕUR περιέχει τις ρυθμίσεις cosmote, vodafone και wind, ενώ η cos μόνο της cosmote. Τίποτα δε θα γίνει αν περάσεις την JVN, απλά μετά θα έχεις την JVN :p

 

dimitrisioak...ποια ειναι η διαδικασια που εκανες?εχω το galaxy στην κυπριακη 2.2.1 και θελω να βαλω την 2.3.3 ελληνικη...επισης αλλαξα τον product code απο eur σε cos...το semaphore τι ειναι?

 

Τί σχέση έχει ο product code που άλλαξες; Γιατί τον άλλαξες; Το semaphore είναι kernel. :google:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τυχερακια εσυ που εισαι πιο εμπειρος αξιζει να φυγω απο την τελευταια επισημη(φυσικα οχι ελληνικη) 2.3.4 JVQ και να παω στην 2.3.3 Ελληνικη JVN;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

dimitrisioak...ποια ειναι η διαδικασια που εκανες?εχω το galaxy στην κυπριακη 2.2.1 και θελω να βαλω την 2.3.3 ελληνικη...επισης αλλαξα τον product code απο eur σε cos...το semaphore τι ειναι?

 

1) κατεβάζεις το firmware από ΕΔΩ (είναι το cos)

2) από EΔΩ κατεβάζεις τον kernel

3) κάνε όλα τα wipes απο recovery

4) στους οδηγούς που θα βρείς ΕΔΩ ακολούθησε την διαδικασία απο το ΔΕΥΤΕΡΟ βήμα. ξανακάνεις τα wipes και φλασάρεις τον κερνελ με τον ίδιο τρόπο.

 

να ξέρεις οτι ο κερνελ ρουτάρει το κινητό και κατά συνέπεια χάνεται η εγγύηση (μπορείς πάντα να ξαναφλασάρεις μονο την ρομ και να επανέλθει στην εργοστασιακή κατάσταση αν χρειαστεί να το πας service)

 

Eλπίζω να σε βοήθησα :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

απλα γτ νομιζα οτι δν θα δεχετε το 2.3.3 της cosmote...να το ξαναβαλω σε eur?

 

Αν έχεις cosmote δεν έχει σημασία. Αν δεν έχεις cosmote, βάλτο σε eur. Kαι πάλι δεν έχει σημασία. Το JVN 2.3.3 δεν είναι "της cosmote". To ίδιο ακριβώς θα πάρουν και οι EUR. Απλά δεν έχουν ανανεώσει ακόμα τους servers τους στη Samsung.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τυχερακια εσυ που εισαι πιο εμπειρος αξιζει να φυγω απο την τελευταια επισημη(φυσικα οχι ελληνικη) 2.3.4 JVQ και να παω στην 2.3.3 Ελληνικη JVN;

 

To modem τους είναι ίδιο. Η JVN είναι πιο καινούρια από τη JVQ, αλλά δε νομίζω ότι προσφέρει τίποτα παραπάνω (εκτός από τα Ελληνικά). Βασικά στη θέση σου, αν είχα σετάρει το τηλέφωνο και τα είχα όλα κομπλέ, θα βαριόμουν να το κάνω... μάλλον χάσιμο χρόνου είναι. :) Αλλά εσύ αποφασίζεις...

 

αυτο π ανεβηκε στο site δν ειναι για cosmote?δηλαδη να μην αναβαθμισω σε 2.3.3?

 

Είναι για cosmote, απλά δεν είναι ΤΗΣ cosmote. Το ίδιο θα πάρουν όλοι. Μπορείς να αναβαθμίσεις κανονικά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

To modem τους είναι ίδιο. Η JVN είναι πιο καινούρια από τη JVQ, αλλά δε νομίζω ότι προσφέρει τίποτα παραπάνω (εκτός από τα Ελληνικά). Βασικά στη θέση σου, αν είχα σετάρει το τηλέφωνο και τα είχα όλα κομπλέ, θα βαριόμουν να το κάνω... μάλλον χάσιμο χρόνου είναι. :) Αλλά εσύ αποφασίζεις...

 

Ναι κι εγω αυτο σκεφτηκα,απλα ηθελα και την γνωμη ενος εμπειροτερου.Θα κατσω στα αυγα μου λοιπον...Σε ευχαριστω πολυ φιλε!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...