Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραια βγαζω ακρη σιγα σιγα εγω που εχω firmware i9000XXJF5 πρεπει να ανυσηχω για κατι δεν την βρισκω πουθενα στους οδηγους

 

Πληκτρολόγησε τα παρακάτω σαν αριθμούς τηλεφώνου:

*2767*4387264636# και γράψε τι αναφέρει στην δεύτερη γραμμή (product code).

*#1234# (firmware).

Πες μας τι βγαίνει με τα παραπάνω.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα σ ολους μας και ειδικα στον στρατο που δειχνεις οτι υπαρχει τελικα και μυαλο σ αυτη τη χωρα

 

για να μη πολυλογω απο χτες δοκιμαζω τον καινουργιο galaxian υπερχρονισμενο στα 1,2

μεχρι στιγμης ολα πανε καλυτερα απο ρολοι ειναι σφαιρα η συσκευη με jvq criskello rom

απο αυριο θα εχω εκτενεστερη αναφορα λογω κανονικης και πληρης χρησης της συσκευης(σημερα μου το χαν κομμενο το πρωι ξεχασα να πληρωσω χαχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο βγαζει GT-I90000HKDCOS

στο δευτερο βγαζει οτι εγραψα παραπανω

 

Οπότε έχεις το πρώτο firmware eclair 2.1 που κυκλοφόρησε με το κινητό για την cosmote. Για να είσαι εντός εγγύησης επιλέγεις από εδώ είτε την JM2 είτε την JPH.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις το πρώτο firmware eclair 2.1 που κυκλοφόρησε με το κινητό για την cosmote. Για να είσαι εντός εγγύησης επιλέγεις από εδώ είτε την JM2 είτε την JPH.

 

Μολις παρελαβα το usb jig μου οποτε επιτελους λεω να φυγω απο την αθλια stock 2.2....

Τι προτεινεται να βαλω?Ποιες ειναι οι 2-3 καλυτερες rom 2.3.4 αυτη τη στιγμη;

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το usb jig μου οποτε επιτελους λεω να φυγω απο την αθλια stock 2.2....

Τι προτεινεται να βαλω?Ποιες ειναι οι 2-3 καλυτερες rom 2.3.4 αυτη τη στιγμη;

Και γιατί περίμενες το jig για να φύγεις απο την άθλια 2.2 ; :p

Έχεις στο κινητό download mode (με τα 3 πλήκτρα); Αν όχι απλά ακολουθούσες τον πδηγό του Παναγιώτη (@red herring) εδώ.

 

στο θέμα:

επίσημες 2.3.4 ΔΕΝ υπάρχουν, οι 2 που υπάρχουν (JVP & JVQ) είναι leaked (δηλαδή απο διαρροές). Απο αυτές φυσικά η νεότερη JVQ είναι καλύτερη (αρκετά).

Αν μιλάς για custom δες εικόνες απο την κάθε μια και αποφάσισε (όλες έχουν διαφορετικό θέμα).

 

Οπότε έχεις το πρώτο firmware eclair 2.1 που κυκλοφόρησε με το κινητό για την cosmote. Για να είσαι εντός εγγύησης επιλέγεις από εδώ είτε την JM2 είτε την JPH.

Θα πρότεινα απυθείας την JPH και όχι την JM2... Ο λόγος είναι του ότι η jm2 έχει bootloaders ΧΩΡΙΣ download mode και είναι ριψοκίνδυνη (ήδη το μεσημέρι είχαμε πρόλημα με εναν συμφορουμίτη που προσπάθησε να περάσει την JM2)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί περίμενες το jig για να φύγεις απο την άθλια 2.2 ; :p

Έχεις στο κινητό download mode (με τα 3 πλήκτρα); Αν όχι απλά ακολουθούσες τον πδηγό του Παναγιώτη (@red herring) εδώ.

 

 

Εννοειται οτι δεν εχω τα 3 πληκτρα.Επισης βαριομουν να ασχοληθω και περιμενα οτι θα εβγαζε κατι και η samsung hellas...

Τελικα βαρεθηκα,οποτε ειπα να παρω ενα jig ωστε να εχω και σχετικη ασφαλεια....

 

Μαλλον κατι σε stock θα βαλω ,εκτος αν μου προτεινετε καποια custom η οποια να ειναι σουπερ...

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο βγαζει GT-I90000HKDCOS

στο δευτερο βγαζει οτι εγραψα παραπανω

Μηπως,λεω εγω τωρα,να καθοσουν λιγο με την ρομ που εισαι για λιγες μερες να γνωρισεις λιγο το κινητο σου και να παρεις τις πρωτες εικονες του android,ωστε μετα να μπορεις μονος σου να κρινεις αν σου δινει η δεν σου δινει κατι η καθε ρομ που βαζεις?Σε αυτο το διαστημα θα διαβαζεις τους οδηγους και ψαχνωντας το κινητο σου θα κατανοεις καλυτερα πολλα πραγματα που τωρα φανταζομαι θα σου φαινονται κινεζικα. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 ερωτησουλες στα γρηγορα....

εχω τον γαλαξια του αδερφου μου(πρωην δικο μου) του εχω περασει την jvp 2.3.4 αλλα τρωει κατι περιεργα κολλήματα στις αρχικες οθονες...καμια φορα δεν φαινονται καλα τα widgets ....

 

επειδη εχω χασει πολλα επεισόδια...ποια ειναι η τελευταία στοκ(λικ) ρομ....?

εγω εχω μεινει ακομη στην jvp.....

και ποιον κερνελ προτείνεται....???

ευχαριστω απο τωρα για τις απαντησεις....:)

 

EDIT

τωρα το ειδα αυτο...

Εγω προτείνω για την στοκ jvq,

Speedmod t23

Και semaphore 1.3.1

 

Εγώ πέρασα χθες τον semaphore στην jvq και τον βρίσκω καλύτερο του speedmod που είχα πριν.

 

Για να τους βρεις απλα googlαρε!

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

 

αυτη ειναι η τελευταια επισημη ρομ...?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να βάλω τη JVQ 2.3.4 και θέλω να μου πείτε τις διαφορές σε σχέση με την JVI 2.3.3..σε ραμ είναι καλύτερη η JVQ από την JVI?:food::spider:
Link to comment
Share on other sites

 

επειδη εχω χασει πολλα επεισόδια...

 

EDIT

τωρα το ειδα αυτο...

αυτη ειναι η τελευταια επισημη ρομ...?

Καταρχάς χαρά μας να σε βλέπουμε από τα παλιά λημέρια! Δεν υπάρχει επίσημη 2.3.4, και οι 2 είναι ανεπίσημες (από διαρροές). Καλύτερη σαφώς είναι η jvq... Πάντως και τα προβλήματα που αναφέρεις δεν έπρεπε να υπάρχουν...

 

παιδιά σκέφτομαι να βάλω τη JVQ 2.3.4 και θέλω να μου πείτε τις διαφορές σε σχέση με την JVI 2.3.3..σε ραμ είναι καλύτερη η JVQ από την JVI?:food::spider:

Διαφορές; ποιο γρήγορη χωρίς battery drain, διαχείριση μνήμης σε καλά επίπεδα (στα ίδια αν όχι καλύτερα της jvi), καλύτερο modem κάτι απλά γενικώς Για εμένα οι αρκετά καλύτερη!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χαρά μας να σε βλέπουμε από τα παλιά λημέρια! Δεν υπάρχει επίσημη 2.3.4, και οι 2 είναι ανεπίσημες (από διαρροές). Καλύτερη σαφώς είναι η jvq... Πάντως και τα προβλήματα που αναφέρεις δεν έπρεπε να υπάρχουν...

 

 

 

παντα χαιρομαι να περναω απο εδω...το φορουμ του πρωτου γαλαξια ειναι πραγματικο σχολείο...:)

το ξερω οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν προφανώς κατι δεν εγινε σωστα....οταν περασα την jvp...

θα δοκιμασω την jvq τωρα με κερνελ εναν απο τους 2....

Speedmod t23

Και semaphore 1.3.1

 

ποποπο κατι τετοια ποσο μου λειψανε πραγματικα....:p

Link to comment
Share on other sites

παντα χαιρομαι να περναω απο εδω...το φορουμ του πρωτου γαλαξια ειναι πραγματικο σχολείο...:)

το ξερω οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν προφανώς κατι δεν εγινε σωστα....οταν περασα την jvp...

θα δοκιμασω την jvq τωρα με κερνελ εναν απο τους 2....

Speedmod t23

Και semaphore 1.3.1

 

ποποπο κατι τετοια ποσο μου λειψανε πραγματικα....:p

 

Επειδη δοκιμασα και τους 2 κερνελ στην JVQ, εχω να πω οτι ο κερνελ του Στρατου ειναι ελαφρως γρηγοροτερος και ενα κλικ πιο ομαλος. Η μπαταρια του μεχρι στιγμης ειναι σε πολυ καλα επιπεδα, αλλα τον φοραω μονο 2 μερες. Τον συνιστω ανεπιφυλακτα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δοκιμασα και τους 2 κερνελ στην JVQ, εχω να πω οτι ο κερνελ του Στρατου ειναι ελαφρως γρηγοροτερος και ενα κλικ πιο ομαλος. Η μπαταρια του μεχρι στιγμης ειναι σε πολυ καλα επιπεδα, αλλα τον φοραω μονο 2 μερες. Τον συνιστω ανεπιφυλακτα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

σου ειναι λιγο ευκολο να μου δωσεις λινκ με τον κερνελ του στρατου...(sorry το ξαναλεω εχω χασει επεισόδια....)...

η θα κανω αυτο που λες(στοκ με κερνελ στρατου:p) η θα περασω την juwe που ακουω πολυ καλα λογια και τελος......

θα το σκεφτω και θα δω......:)

 

τωρα ειδα οτι δωσατε λινκ πιο πανω...σορυ παιδια..ολα οκ.... :)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

σου ειναι λιγο ευκολο να μου δωσεις λινκ με τον κερνελ του στρατου...(sorry το ξαναλεω εχω χασει επεισόδια....)...

η θα κανω αυτο που λες(στοκ με κερνελ στρατου:p) η θα περασω την juwe που ακουω πολυ καλα λογια και τελος......

θα το σκεφτω και θα δω......:)

 

τωρα ειδα οτι δωσατε λινκ πιο πανω...σορυ παιδια..ολα οκ.... :)

 

Για την juwe δεν εχω ιδεα, δεν εχω ασχοληθει ποτε, αλλα ο αλλος συνδυασμος συνισταται ανεπιφυλακτα απο μενα. Ο κερνελ ειναι ο semaphore 1.3.1 και τον βρισκεις απο xda.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Για την juwe δεν εχω ιδεα, δεν εχω ασχοληθει ποτε, αλλα ο αλλος συνδυασμος συνισταται ανεπιφυλακτα απο μενα. Ο κερνελ ειναι ο semaphore 1.3.1 και τον βρισκεις απο xda.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

αυτο εκανα τελικα φιλε...thanks να εισαι καλα.....:)

πραγματικα το κινητο πεταει....

επισης και ο broswer τα σπαει κανονικα..μεγαλη βελτιωση....:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση I9000OXAJVQ κτλ , το τηλέφωνο δεν παίρνει IP από το dhcp του δικτύου μου. Δουλεύει μόνο με static! :(

 

Καμιά λύση - βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κατέβασα τη ρομ jvq 2.3.4 από samfirmware αλλά έχει κωδικό...ξέρετε ποιος είναι?

 

edit:άκυρο τον βρήκα..:shifty::shifty:

Edited by christos_7_
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κατέβασα τη ρομ jvq 2.3.4 από samfirmware αλλά έχει κωδικό...ξέρετε ποιος είναι?

Το λεει ακριβως στη σελιδα απο οπου το κατεβασες, λιγο πιο πανω. Ειναι samfirmware.com

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθεια!που ειναι η επιλογι που οριζεις τι θελει να κανει το κινητο οταν του συνδεεις το καλωδιο USB?το βρηκα μια φορα και δεν μπορω να το ξαναβρω!επισης γιατι δεν μου γινεται enable το swype στο keyboard tou sms ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια μολις βρηκα κατι και επειδη ψιλοενθουσιαστηκα ειπα να μπω στο φορουμ να το γραψω μπας κ δεν το ξερει κανενας...Οταν πατας το back button και το home γινεται screen capture!!!(Μην με βρισει κανενας για το ακυρο του θεματος ή αν ειναι γνωστο κολπο,απλα δεν το ηξερα κ ειπα να το γραψω :p )
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια μολις βρηκα κατι και επειδη ψιλοενθουσιαστηκα ειπα να μπω στο φορουμ να το γραψω μπας κ δεν το ξερει κανενας...Οταν πατας το back button και το home γινεται screen capture!!!(Μην με βρισει κανενας για το ακυρο του θεματος ή αν ειναι γνωστο κολπο,απλα δεν το ηξερα κ ειπα να το γραψω :p )

 

Δε θα σε βρισει κανενας αλλα ειναι παμπαλαιο αυτο... :-)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό λέει για odin 1.3 αλλά νομίζω είδα και odin 1.8x. Να κατεβάσω το τελευταίο ή να ακολουθήσω ακριβώς τον οδηγό;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

είμαι με JVQ.

όποτε περνάω juwe, το κινητό χάνει το σήμα του. μιλάμε για καθόλου σήμα !!!!

εχει τύχει και σε άλλους ?

 

Είναι σύνηθες πρόβλημα τελευταία στις rom του JUWE... αλλά δεν είναι κανένα σοβαρό πρόβλημα, Λοιπόν:

καταρχάς μάλλον δεν θα σου εμφανίζει και το imei η συσκευή έτσι (δοκίμασε με τον κωδικό *#06#); Οπότε απλά ξαναφλασάρεις το modem (το phone πεδίο του odin) ή απλά κατέβασε το modem σε zip (να περάσεις απο CWM) εδώ !!! Σαν έσχατη λύση μπορείς να ξαναφλασάρεις τη No_wipe έκδοση του Juwe... Με αυτά μάλλον θα στρώσει!

ρε παιδια βοηθεια!που ειναι η επιλογι που οριζεις τι θελει να κανει το κινητο οταν του συνδεεις το καλωδιο USB?το βρηκα μια φορα και δεν μπορω να το ξαναβρω!επισης γιατι δεν μου γινεται enable το swype στο keyboard tou sms ?

Λογικά μιλάς για την επιλογή να βλέπει τη κάρτα μνήμης (κινητού + external) σαν δίσκους (μαζική αποθήκευση) στον υπολογιστή... Η επιλογή αυτή ενεργοποιείται αν ενεργοποιήσεις τον "Εντοπισμό σφαλμάτων" σαν επιλογή (βρίσκεται στις ρυθμίσεις-> Εφαρμογές -> Ανάπτυξη). Για το Swype πήγαινε στις Ρυθμίσεις -> Τοπικές Ρυθμίσεις και κείμενο -> Επιλ. Μεθ. εισαγωγής και επέλεξε το SWYPE.

 

Στον οδηγό λέει για odin 1.3 αλλά νομίζω είδα και odin 1.8x. Να κατεβάσω το τελευταίο ή να ακολουθήσω ακριβώς τον οδηγό;

Και με το 1.3 δουλεύουν όλα άψογα... Οι τελευταίες εκδόσεις του odin έχουν και κάποια εξτρά κουτάκια που μπορεί να σε μπερδέψουν αλλά κατα τα υπόλοιπα δεν αλλάζει κάτι!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...