Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ παιδια. Αν εχουν λυθει κατι θεματακια με το android και βαλουν στο S3 λιγο αλουμινιο παραπανω θα ξανανταμωσουμε σιγουρα...

 

Εύχομαι να ξαναβρεθούμε όλοι εκεί (σε όσους φεύγουν- έχουν ήδη φύγει απευθύνομαι, εγώ θα μείνω εδώ για καιρό- ελπίζω με παρέα:lol:), στο διάδοχο του διαδόχου (το galaxy s2 ντε:lol:), διάδοχου για τον οποίο πολλοί ρίξανε μαύρη πέτρα στο ταπεινό gt-i9000 (ποιος θα έλεγε πριν ενα χρόνο οτι θα το λέγαμε και ταπεινό:p)...

Πάντως θα συμφωνήσω στο σχόλιο του Παναγιώτη: Πρέπει όντως να είσαι ο μοναδικός που δε φεύγει προς τον διάδοχο!

 

Αντε και λίγα στιχάκια για το καλό:

Ας είμαστε καλά,

να έχουμε μυαλά, (μην το γελάτε, κινδυνεύει και αυτό πλέον)

υγεία και λεφτά

και όλοι θα ξανα-βρεθούμε στα χνάρια τα γνωστά...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα!κανα νεο με την ελλληνικη gingerbread εχουμε?Που μπαινετε και βλέπετε τι επισημα firmwire κυκλοφορησαν;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!κανα νεο με την ελλληνικη gingerbread εχουμε?Που μπαινετε και βλέπετε τι επισημα firmwire κυκλοφορησαν;

Το μονο νεο που περιμενουμε ειναι να δουμε εαν οντως θα ειμαστε οι τελευταιοι των τελευταιων που θα παρουμε την αναβαθμιση. Για τα επισημα θα μαθαινεις απο το xda αλλα και εδω μεσα βουιζει ο τοπος καθε φορα μολις κυκλοφορει κατι επισημο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την JVI έχω μετά από πολλές περιπλανήσεις σε διάφορες rom χαλαρώσει επιτέλους. Και η ελληνική να βγει δεν θα την αλλάξω. Εξ άλλου και η JVI έχει τα πάντα στα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

το θεμα gps οσοι εχετε jvq το εχετε παρατηρησει??

μου κλειδωνει σε τουλαχιστον 8-9 δορυφορους (με υψηλο σημα) μεσα σε 1 δευτερολεπτο!! ισα που προλαβαινω να δω δηλαδη οτι δεν κλειδωνει ΑΜΕΣΑ! παλαιοτερα εκανε τουλαχιστον μισο λεπτο για να κλειδωσει σε 4-5 περιπου δορυφορους (με χαμηλο σημα σχετικα και το εχανε αρκετες φορες) ενω ειχα και gps aids! (τωρα δεν το εχω καν!:))

τωρα και μεσα στο σπιτι, ανοιγω το gps status και πιανω καλο σημα και 4-5 δορυφορους!

(δεν ειχα harware πρηβλημα. κοιταξα ακουμπωντας την κορυφη της κεραιας οπως ελεγαν στο xda. ειχε παραθεσει λινκ ο Αλεξ)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλως σας βρηκα! Καιρο τωρα παρακολουθουσα το φορουμ ως επισκεπτης..αλλα ηρθε η ωρα να συμμετασχω και εγω..

 

Ειμαι με 2.3.4 JVQ και ψαχνω κατι σαν το Juwe 5.1 η simply honey 3.9 ..

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλως σας βρηκα! Καιρο τωρα παρακολουθουσα το φορουμ ως επισκεπτης..αλλα ηρθε η ωρα να συμμετασχω και εγω..

 

Ειμαι με 2.3.4 JVQ και ψαχνω κατι σαν το Juwe 5.1 η simply honey 3.9 ..

Τι προτεινετε?

 

εγω εχω δοκιμασει και τις 2. προτεινω να περασεις και τις 2 και να διαλεξεις γιατι ειναι πολυ καλες και οι 2!:)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δοκιμασει και τις 2. προτεινω να περασεις και τις 2 και να διαλεξεις γιατι ειναι πολυ καλες και οι 2!:)

 

Η juwe 5.1 είναι σίγουρα για jvq. Η sh3.9 νομίζω είναι για jvp.

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κανουν σιγουρα για jvq? δεν υπαρχει θεμα?

 

Η juwe 5.1 είναι σίγουρα για jvq. Η sh3.9 νομίζω είναι για jvp.

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

 

Ναι η sh 3.9 ειναι σιγουρα για jvp http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1020720 αρα κανει μονο η juwe 5.1

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βαρέθηκα με την 2.2 Vodafone που είμαι και πλέον θέλω να αρχίσω να φλασέρνω.

Ούτε root έχω κάνει και προφανώς ούτε lagfix.

 

Αυτή τη στιγμή έχω:


  • PDA: I9000BUJP7
    PHONE: I9000BUJP5
    CSC: I9000GVGRJP5

 

Θέλω να πάω σε 2.3.3 stock για αρχή και μετά βλέπω τι kernels κλπ θα βάλω.

 

Ερωτήσεις

Θα πρέπει να αλλάξω CSC?

Απ' ότι είδα στο samfirmware.com η I9000BUJP7 που φοράω, έχει 803.PIT. Άρα θα φλάσάρω με το 512.PIT σωστά;

 

Τι βήματα προτείνετε;

 

Ευχαριστώ

Ότι ξετρέχει κανείς, του τρέχει
Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις

Θα πρέπει να αλλάξω CSC?

Απ' ότι είδα στο samfirmware.com η I9000BUJP7 που φοράω, έχει 803.PIT. Άρα θα φλάσάρω με το 512.PIT σωστά;

Τι βήματα προτείνετε;

Ευχαριστώ

 

Ναι, θα φλασάρεις με το 512.pit.

Θα σου πρότεινα να περάσεις την νεότερη 2.3.4, την JVQ. Μπορεί να μην είναι "επίσημη" αλλά έτσι και αλλιώς για εσένα οποιαδήποτε ginger βάλεις δεν θα έχεις εγγύηση, οπότε... Η διαδικασία περιγράφεται εκτενέστατα εδώ.

Όσον αφορά το csc δεν θα χρειαστεί να το αλλάξεις γιατί καμία ginger δεν περιέχει ελληνικό csc. Επειδή υποθέτω ότι αυτό που σε ενδιαφέρει είναι τα apn της vodafone ακολούθησε αυτόν τον οδηγό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Lakerda αυχαριστώ για την απάντηση.

Η JVQ έχει ελληνικό μενού / πληκτρολόγιο κλπ;

Ότι ξετρέχει κανείς, του τρέχει
Link to comment
Share on other sites

Lakerda αυχαριστώ για την απάντηση.

Η JVQ έχει ελληνικό μενού / πληκτρολόγιο κλπ;

 

 

οχι δεν εχει ουτε ελληνικο πληκτρολογιο ουτε ελληνικο swype, μόνο ελληνικο μενου

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Lakerda αυχαριστώ για την απάντηση.

Η JVQ έχει ελληνικό μενού / πληκτρολόγιο κλπ;

 

Ελληνικό μενού έχει, ελληνικό πληκτρολόγιο όχι. Είτε θα περάσεις ένα οποιοδήποτε ελληνικό πληκτρολόγιο από το market, είτε θα περάσεις το ελληνικό swype από εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μια Boot animation που έφτιαξα βασισμένη στην BA του PROTONUS και specialex

 

http://i1088.photobucket.com/albums/i337/xdarksun/TEST.gif

 

 

Αντιγραφή του bootanimation.zip σε /system/media/bootanimation.zip

ή αν δεν δουλεύει σε /data/local/bootanimation.zip

 

Προσοχή μην φλασάρετε με cwm

 

Galaxy S 8GB

 

Galaxy S 16GB

Δουλεύει κανονικά σε JVQ ODEX ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η sh 3.9 ειναι σιγουρα για jvp http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1020720 αρα κανει μονο η juwe 5.1

 

Όπα, μισό λεπτό... εγώ έχω βάλει την SH 3.9 σε JVQ και παίζει κάτι παραπάνω από ΑΡΙΣΤΑ!

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Όπα, μισό λεπτό... εγώ έχω βάλει την SH 3.9 σε JVQ και παίζει κάτι παραπάνω από ΑΡΙΣΤΑ!

 

Ναι οντως λαθος μου!Ενω ο ιδιος ο simone201 στον τιτλο λεει jvp παρακατω λεει για jvq!

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά σε JVQ ODEX ;

 

Έχω την εντύπωση πως μόνο Custom Kernels υποστηρίζουν custom bootanimations. Θαρρώ πως δεν θα δουλέψει στην ROM σου.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως μόνο Custom Kernels υποστηρίζουν custom bootanimations. Θαρρώ πως δεν θα δουλέψει στην ROM σου.

Kernel είναι ο Semaphore 1.3.1 είναι αρκετό αυτό όμως ή θα κάθομαι να ξαναστήνω με τέτοια ζέστη;

Link to comment
Share on other sites

Kernel είναι ο Semaphore 1.3.1 είναι αρκετό αυτό όμως ή θα κάθομαι να ξαναστήνω με τέτοια ζέστη;

 

 

Πέρνα το bootanimation.zip στο /system/media

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ υποχρέωσή μου να ευχαριστήσω τον red_herring και τα υπόλοιπα παιδιά για τον οδηγό επαναφοράς του 3 button combo! Πέτυχε με odin 1.7 σύμφωνα με όσα είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3441843#post3441843
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ υποχρέωσή μου να ευχαριστήσω τον red_herring και τα υπόλοιπα παιδιά για τον οδηγό επαναφοράς του 3 button combo! Πέτυχε με odin 1.7 σύμφωνα με όσα είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3441843#post3441843

Χαιρομαι που σε βοηθησε ο οδηγος. Προσοχη τωρα στα μελλοντικα φλασαρισματα και στους bootloaders.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Όλα πήγαν καλά με την JVQ [ευχαριστώ Lakerdas, doganos και φυσικά tyxerakias].

 

Τώρα έχω JVQ, semaphore 1.3.1, και ελληνικό Swype.

 

Σε σχέση με την 2.2 Vodafone που είχα, είναι η μέρα με την νύχτα. Πραγματικά δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά.

Με την 2.2 σερνότανε απίστευτα, με τεράστια lags. Αφού είχα παραιτηθεί και έπαιζα μόνο Sudokou και έκανα μόνο τηλεφωνήματα.

 

Τώρα πλέον δεν χορταίνω να το παίζω σαν μικρό παιδάκι [είμαι και 36 χρονών], και ουσιαστικά τώρα βλέπω τι καλό hardware έχει.

 

Ένα θέμα έχω παρατηρήσει.

Πότε πότε ο αισθητήτας φωτός μάλλον κάνει κουλά. Σήμερα ήμουν έξω στον ήλιο και είχε γυρίσει την φωτηνότητα στο minimum.

 

Παίζει κάτι;

Ότι ξετρέχει κανείς, του τρέχει
Link to comment
Share on other sites

Kernel είναι ο Semaphore 1.3.1 είναι αρκετό αυτό όμως ή θα κάθομαι να ξαναστήνω με τέτοια ζέστη;

 

Σε Semaphore 1.2.2 δουλεύει μια χαρά στον 1.3.1 πιστεύω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...