Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Yποθέτω φλάσαρες από την αρχή τη simply? Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς backup. Τι είδους backup? Titanium?

 

Ναι απο την αρχη φλασαρα γιατι ειχα κατι κολλήματα και ηθελα να κανω καθαρη εγκατασταση. Με titanium εννοω, υπαρχει λυση ή χαθηκαν?

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια.Σημερα πηρα ενα Galaxy S ενος φιλου και εχει μεσα την jpo και ελεγα να του περασω μια σταθερη κ καλη ρομ ωστε να μην ψαχνεται συνεχεια την js8.Η ερωτηση μ ειναι οταν την φλασαρω να το κανω και με τα 3 αρχειακια και με repartition?Επισης την js8 να την κατεβασω απο δω (http://www.samfirmware.com)?Ειναι με bootloaders?Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις custom bootanimation σε JvQ με speedmod t23 να μας πει αν δουλευει? (stock odex περασα εγω)

o speedmod λεει πως υποστηριζει..

 

Edit: μην το δοκιμάσετε.. Δεν θα δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, όπως γράφω στους οδηγούς. Μόνο στο PDA βάζεις το ένα tar αρχείο, και τίποτα στα υπόλοιπα, oύτε στο PIT, και δεν κάνεις repartition.

 

Ευχαριστω πολυ! εβαλα επισημη 2.2 γιατι είδα οτι βγαίνει επίσημη 2.3 σε λίγες μέρες...ειδα επισης οτι έχω XEE(?!) product code και το αλλαξα σε COS μιας και η αναβαθμιση λεει προηγειται για COS και VGR

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση? Αν βάλω στο κινητό τη 2.3 μιας ευρωπαϊκής χώρας θα χάσω την εγγύηση? Οι ευρωπαϊκές φαντάζομαι θα έχουν και την ελληνική γλώσσα! Μπορώ μέσω ΚΙΕS να την βάλω ή είναι λίγο πιο πολύπλοκο?
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις custom bootanimation σε JvQ με speedmod t23 να μας πει αν δουλευει? (stock odex περασα εγω)

o speedmod λεει πως υποστηριζει..

 

Edit: μην το δοκιμάσετε.. Δεν θα δουλέψει!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3694769#post3694769

 

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση? Αν βάλω στο κινητό τη 2.3 μιας ευρωπαϊκής χώρας θα χάσω την εγγύηση? Οι ευρωπαϊκές φαντάζομαι θα έχουν και την ελληνική γλώσσα! Μπορώ μέσω ΚΙΕS να την βάλω ή είναι λίγο πιο πολύπλοκο?

 

Ναι, θα τη χάσεις.

Όχι δεν έχουν όλες ελληνικά.

Όχι δε μπορείς, και ναι είναι αρκετά πιο πολύπλοκο, θέλει root.

 

Διάβασε το θέμα οδηγοί για νέους χρήστες (είναι επισημασμένο στην ενότητα, και υπάρχει και στην υπογραφή μου).

 

Καλημερα παιδια.Σημερα πηρα ενα Galaxy S ενος φιλου και εχει μεσα την jpo και ελεγα να του περασω μια σταθερη κ καλη ρομ ωστε να μην ψαχνεται συνεχεια την js8.Η ερωτηση μ ειναι οταν την φλασαρω να το κανω και με τα 3 αρχειακια και με repartition?Επισης την js8 να την κατεβασω απο δω (http://www.samfirmware.com)?Ειναι με bootloaders?Ευχαριστω...

 

http://www.multiupload.com/8WEW0SCJEW Να η JS8... μπορείς να κάνεις repartition αν θες με αυτήν. Βοοtloaders όχι δεν έχει. Mε CSC CYO, είναι η επίσημη Froyo της Kύπρου. Παρόλα αυτά αν έχει JPO, λογικά μπορεί να πάρει JVO ή JVI gingerbread επίσημα, μέσω Kies, ανάλογα με το αν είναι Αγγλικό ή Γερμανικό το τηλέφωνο.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! εβαλα επισημη 2.2 γιατι είδα οτι βγαίνει επίσημη 2.3 σε λίγες μέρες...ειδα επισης οτι έχω XEE(?!) product code και το αλλαξα σε COS μιας και η αναβαθμιση λεει προηγειται για COS και VGR

 

Αν μπορεις δες το kies μηπως ηρθε η 2.3 και δεν εχουμε παρει χαμπαρι.

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Ελβετία (Orange), Γαλλία (sim-free, Orange και Bouygtel), Ρωσσία (sim-free), Aγγλία (T-Mobile), Γερμανία (T-Mobil), Aυστρία (3), βγήκανε σήμερα το πρωί.... Ελλάδα πουθενά. Για να δούμε τι θα δούμε.

 

Σήμερα Ισπανία (Vodafone) και Ιρλανδία (3).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Ισπανία (Vodafone) και Ιρλανδία (3).

 

Ελβετία (Orange), Γαλλία (sim-free, Orange και Bouygtel), Ρωσσία (sim-free), Aγγλία (T-Mobile), Γερμανία (T-Mobil), Aυστρία (3), βγήκανε σήμερα το πρωί.... Ελλάδα πουθενά. Για να δούμε τι θα δούμε.

 

Καλησπερα παιδια σε ολες αυτες τις χωρες δοθηκε η 2.3.3 ή καποια αλλη;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

μα τόσο στόκοι είναι; ας παρουν μια έτοιμη από xda και ας τη δώσουν...τόσο κράξιμο έχουν φάει!:lol:
Link to comment
Share on other sites

μα τόσο στόκοι είναι; ας παρουν μια έτοιμη από xda και ας τη δώσουν...τόσο κράξιμο έχουν φάει!:lol:

 

Αυτοι νομιζουν οτι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι ...σορρυ κιολας οποιος ειναι δημοσιος ...εννοω καμμενοι δημοσιοι υπαλληλοι..

Μακαρι να ειχανε το μυαλο να παρουνε απο xda

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σε ολες αυτες τις χωρες δοθηκε η 2.3.3 ή καποια αλλη;

 

H 2.3.3 ναι. Η 4 δεν έχει δοθεί πουθενά ακόμα (επίσημα).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε μπορώ να βλέπω άλλο τους χάρτες να τρέχουν συνέχεια. Καταρχήν είναι πρώτο σε κατανάλωση μπαταρίας με 34% σε 4 ώρες και η μπαταρία από 100% έχει πέσει στο 89%. Μπορώ να το κάνω να μην ανοίγει καθόλου με κάποιο πρόγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε μπορώ να βλέπω άλλο τους χάρτες να τρέχουν συνέχεια. Καταρχήν είναι πρώτο σε κατανάλωση μπαταρίας με 34% σε 4 ώρες και η μπαταρία από 100% έχει πέσει στο 89%. Μπορώ να το κάνω να μην ανοίγει καθόλου με κάποιο πρόγραμμα?

 

Δοκιμασε να το κανεις διακοπη απο το titanium ή επιβολη διακοπης απο τις ρυθμισεις ισως να δουλεψει.

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Με την JVQ έχετε καποιο θέμα με το GPS; Υπάρχει περίπτωση ασχετη εφαρμογή να του έχει δημιουργήσει πρόβλημα ;
το gps της jvq ειναι κορυφη, για το δευτερο που ρωτησες,ναι υπαρχει.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά για να αποσαφηνίσουμε κάποια πράγματα :

Η JVQ (όπως και η προγενέστερη JVP), αμφότερες leaked roms και όχι επίσημες (το τονίζω αυτό) είναι - κατά την άποψή μου - οι πιο buggy roms έχω περάσει στο κινητό μου. Θέματα μπαταρίας, force - closing κάποιων εφαρμογών (χθες έφαγε και ένα επιπλέον κόλημμα την ώρα που χτύπησε το τηλέφωνο είχε μείνει κολλημένο στη lock screen και δεν έλεγε να ανοίξει με τίποτα να απαντήσω στην κλήση) κλπ με κάνει τελικά να πιστεύω ότι οι leaked roms και είναι και τόσο "leaked" όσο διατείνονται οι διάφοροι devs που τις διαδίδουν...πιστεύω ότι είναι leaked από την ίδια τη samsung με μορφή beta - testing ώστε να αναφερθούν τα όποια bugs από όλους εμάς που τις τεστάρουμε και με το feedback που λαμβάνει προχωρά τελικά στις αντίστοιχες επίσημες.

Εξάλλου πώς είναι δυνατό να γίνεται "leaked" μία rom?? πάει κάποιος στη samsung και τους λέει : "παιδιά, μου δίνετε μία rom να παίζω?? :lol::lol:".

Όπως και να έχει προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναπεράσω leaked rom στο κινητό μου και να γίνω το πειραματόζωο της samsung και της κάθε samsung!! Μόνο επίσημες από εδώ και στο εξής!! :D

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

[...]Kατέβασε αυτό το zip και αποσυμπίεσέ το στο φάκελο που έχεις το adb:

http://www.multiupload.com/4MKUA1OUSU (αν το antivirus βρει ιό αγνόησε το, είναι false positive λόγω του hack που περιέχει)[...]

 

Μήπως υπάρχει το ίδιο αρχείο κάπου διπλά zipαρισμένο ή κάτι τέτοιο, επειδή εδώ που είμαι υπάρχει ένα hardware firewall και δεν επιτρέπει να το κατεβάσω;

Edit: Το κατέβασα τελικά απο το κινητό, όλα καλα

(Πάντως πολύ καλός οδηγός και κατανοητός, ευχαριστώ τον Tyxerakia)

Edited by LeoCrow
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά για να αποσαφηνίσουμε κάποια πράγματα :

Η JVQ (όπως και η προγενέστερη JVP), αμφότερες leaked roms και όχι επίσημες (το τονίζω αυτό) είναι - κατά την άποψή μου - οι πιο buggy roms έχω περάσει στο κινητό μου. Θέματα μπαταρίας, force - closing κάποιων εφαρμογών (χθες έφαγε και ένα επιπλέον κόλημμα την ώρα που χτύπησε το τηλέφωνο είχε μείνει κολλημένο στη lock screen και δεν έλεγε να ανοίξει με τίποτα να απαντήσω στην κλήση) κλπ με κάνει τελικά να πιστεύω ότι οι leaked roms και είναι και τόσο "leaked" όσο διατείνονται οι διάφοροι devs που τις διαδίδουν...πιστεύω ότι είναι leaked από την ίδια τη samsung με μορφή beta - testing ώστε να αναφερθούν τα όποια bugs από όλους εμάς που τις τεστάρουμε και με το feedback που λαμβάνει προχωρά τελικά στις αντίστοιχες επίσημες.

Εξάλλου πώς είναι δυνατό να γίνεται "leaked" μία rom?? πάει κάποιος στη samsung και τους λέει : "παιδιά, μου δίνετε μία rom να παίζω?? :lol::lol:".

Όπως και να έχει προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναπεράσω leaked rom στο κινητό μου και να γίνω το πειραματόζωο της samsung και της κάθε samsung!! Μόνο επίσημες από εδώ και στο εξής!! :D

 

Συμφωνώ μαζί σου Τάσο, ο τρόπος που διακινούνται δείχνει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για σκόπιμες διαρροές με σκοπό το testing απο ευρύ φάσμα χρηστών σε στιλ beta testing... Αλλά με αυτό τον τρόπο τουλάχιστον δοκιμάζονται πριν βγουν οι τελικές απο πραγματικούς χρήστες σε πραγματικές συνθήκες και μπορούν να διορθωθούν πράγματα που πολύ αμφιβάλλω αν η samsung μόνη της θα μπορούσε να εντοπίσει!

 

Για μένα παρ'όλα αυτά οι 2.3.4 που κυκλοφόρησαν (οι JVP & JVQ, έστω και ως leaked) αποτελούν τις καλύτερες rom που πέρασαν απο το κινητό μας: περισσότερη ταχύτητα, καλύτερα modem (σύμφωνα με ότι διαβάζω- εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κανένα modem), no battery drain (καμία σχέση με τις 2.3.3, υπάρχει μεν ακόμη αλλά παρουσιάζετε σπάνια και σταματάει μόνο του! )! H διαφορά είναι ανάλογη τις διαφορές των 2.2 με τις 2.2.1 roms!

Τώρα το αν κάποιος θέλει να γίνει beta tester: σίγουρα όχι (όχι όλοι δηλαδή- πολλοί το επιδιώκουν βέβαια:p), αλλά πάντα θέλουμε το καλύτερο για το κινητό μας (το έχουμε σαν επέκταση του εαυτού μας πλέον:shifty:) και πάντα δοκιμάζουμε να βρούμε το καλύτερο... Και με αυτό το σκεπτικό δοκιμάζουμε roms, firmwares, kernels κλπ, άλλωστε μέρος της μαγείας του galaxy s είναι το ότι μπορούμε να του περάσουμε ότι θέλουμε (με προσοχή πάντα!) και χωρίς ανόητους (βλέπε μήλο:X) περιορισμούς!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου Τάσο, ο τρόπος που διακινούνται δείχνει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για σκόπιμες διαρροές με σκοπό το testing απο ευρύ φάσμα χρηστών σε στιλ beta testing... Αλλά με αυτό τον τρόπο τουλάχιστον δοκιμάζονται πριν βγουν οι τελικές απο πραγματικούς χρήστες σε πραγματικές συνθήκες και μπορούν να διορθωθούν πράγματα που πολύ αμφιβάλλω αν η samsung μόνη της θα μπορούσε να εντοπίσει!

 

Για μένα παρ'όλα αυτά οι 2.3.4 που κυκλοφόρησαν (οι JVP & JVQ, έστω και ως leaked) αποτελούν τις καλύτερες rom που πέρασαν απο το κινητό μας: περισσότερη ταχύτητα, καλύτερα modem (σύμφωνα με ότι διαβάζω- εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κανένα modem), no battery drain (καμία σχέση με τις 2.3.3, υπάρχει μεν ακόμη αλλά παρουσιάζετε σπάνια και σταματάει μόνο του! )! H διαφορά είναι ανάλογη τις διαφορές των 2.2 με τις 2.2.1 roms!

Τώρα το αν κάποιος θέλει να γίνει beta tester: σίγουρα όχι (όχι όλοι δηλαδή- πολλοί το επιδιώκουν βέβαια:p), αλλά πάντα θέλουμε το καλύτερο για το κινητό μας (το έχουμε σαν επέκταση του εαυτού μας πλέον:shifty:) και πάντα δοκιμάζουμε να βρούμε το καλύτερο...

 

Βασίλη, κρατώντας μία μικρή επιφύλαξη για τις - λιγοστές - εφαρμογές έχω περάσει στο κινητό, θεωρώ ότι ειδικά με την τελευταία JVQ υπάρχουν πολλά bugs που θέλουν διόρθωση. Εν ολίγοις, με κάθε νέα rom κάτι αναβαθμίζεται αλλά και κάτι χαλάει..:mad: Εκτός του κινητού π.χ. παρατήρησα ότι και η honeycomp 3.1 που τρέχει στο tablet μου παρουσιάζει προβλήματα στο email syncing..τελικά το android μου φαίνεται ακόμα "νήπιο" και πρέπει να μεγαλώσει....

Προσωπική άποψη!! :p

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τη χρήση της JVQ δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι χτες που το GPS δεν ήθελε να δουλέψει με τίποτα. Τι Τ23, τι Τ22, Τ21, τι CF-Root, τίποτα. Σήμερα το πρωί με το που άνοιξα το πρόγραμμα είχε κλειδώσει. Για το beta testing δεν έχω κανένα πρόβλημα, άλλωστε και με μη leaked roms όλοι μας beta testers είμαστε σε ένα τόσο καινούριο λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν έβγαλε τίποτα περίεργο η jvq. Με jvp είχα fc στις κλήσεις (με sh 3.8 και 9 που είχαν base jvp δεν είχα κανένα fc).

Μέχρι τώρα δουλεύει γρήγορα σωστά και απροβλημάτιστα σε μένα η jvq πάντως.

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν έβγαλε τίποτα περίεργο η jvq. Με jvp είχα fc στις κλήσεις (με sh 3.8 και 9 που είχαν base jvp δεν είχα κανένα fc).

Μέχρι τώρα δουλεύει γρήγορα σωστά και απροβλημάτιστα σε μένα η jvq πάντως.

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

 

+1 και από μένα, έχω 2 μέρες την JVQ με SH 3.9 περασμένη από πάνω και το κινητό πάει σφαίρα παντού και πάντα

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ελβετία (Orange), Γαλλία (sim-free, Orange και Bouygtel), Ρωσσία (sim-free), Aγγλία (T-Mobile), Γερμανία (T-Mobil), Aυστρία (3), βγήκανε σήμερα το πρωί.... Ελλάδα πουθενά. Για να δούμε τι θα δούμε.

 

Σήμερα Ισπανία (Vodafone) και Ιρλανδία (3).

 

Kαι σήμερα Νότια Αφρική και Πολωνία (Orange). Η Samsung δίνει τη gingerbread σε όλους σιγά-σιγά...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Kαι σήμερα Νότια Αφρική και Πολωνία (Orange). Η Samsung δίνει τη gingerbread σε όλους σιγά-σιγά...

 

Στο όλους βάλε ένα αστεράκι... :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...