Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα

πειραματιζοντας χτες το βραδυ αναγκαστηκα να ξαναφλασαρω τη ρομ που ειχα την rfs

δοκιμασα πρωτα την darky αλλα λογο οτι το μενου ηταν αγγλικα ειπα να ξαναπερασω αυτη που ειχα με τον νεο κερνελ που δινουν για να τη βαλουμε πανω στην darky

μολις τελειωσα με τα παιχνιδια στο root explorer ειπα να κανω και ενα quadrant χωρις εφαρμογες περασμενες μονο με το συστημα

 

παιδια τρελαθηκα!!!!2475 εφτασε τωρα με ολες τις εφαρμογες μου φτανει 2200

 

βεβαια ειναι πιο απαλη απο την eclair που ειχα σε αυτο το σκορ

το προβλημα ειναι οτι κανει και overclock στο cpu στα 1200

αλλα ειναι auto δηλαδη φτανει εκει οταν πιεστει δε ξερω τι επιπτωσεις θα χει στη μπαταρια θα δω σημερα και θα σας πω

 

παντως ειναι τελειως αλλο κντ

 

επεισης θελω τη βοηθεια σας

πως μπορω οταν μπαινω στις εφαρμογες(στο αρχικο μενου εννοω) να μη βλεπω αυτο το μαυρο φοντο απο πισω?ας εχω μια εικωνα.ξερεις κανεις τπτ για αυτο?

 

+1000

Το ιδιο εκανα και εγω μολις τωρα, ειχα την rfs και εριξα απο πανω τον super optimized kernelμε αποτελεσμα :dance: το τηλεφωνο ετσι παει χορευοντας!

Αλλα 2400 δεν ειδα και για την ακριβεια ειδα 2100 ........

Ποιο lag fix εριξες? Εγω εβαλα το over kill.......εσυ?

 

Ετσι και αλλιως η darky δεν μου αρεσει με αυτα τα ασημο-γκρι χρωματα, αλλα μολις ο τυπος ανεβασει την V4 μαλλον θα την δοκιμασω!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

+1000

Το ιδιο εκανα και εγω μολις τωρα, ειχα την rfs και εριξα απο πανω τον super optimized kernelμε αποτελεσμα :dance: το τηλεφωνο ετσι παει χορευοντας!

Αλλα 2400 δεν ειδα και για την ακριβεια ειδα 2100 ........

Ποιο lag fix εριξες? Εγω εβαλα το over kill.......εσυ?

 

Ετσι και αλλιως η darky δεν μου αρεσει με αυτα τα ασημο-γκρι χρωματα, αλλα μολις ο τυπος ανεβασει την V4 μαλλον θα την δοκιμασω!

 

το τελευταιο εβαλα

και μαλιστα τωρα εκανα και linpack και ειναι στο

 

16.943mflops

 

με 6 σελιδες εφαρμογες

 

και quadrant

 

2335

 

το καλο ειναι οτι 40mb καναν τη διαφορα στο στησιμο του κντ αλλα και το oc στα 1200 το απογειωσε

 

δε ξερω ομως με το θεμα μπαταριας πως θα τα παει...θα δω σημερα και αυριο

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο εβαλα

και μαλιστα τωρα εκανα και linpack και ειναι στο

 

16.943mflops

 

με 6 σελιδες εφαρμογες

Ναι αυτο ειναι το ιδιο! Θα ξανακανω αλλη μια δοκιμη να δω αλλο νουμερο ΑΧΑχαχαχ

Επισης να πω πως με mybackup pro επανεφερα ολες τις εφαρμογες που ειχα χωρις κανενα προβλημα..........:)

Ο συνδυασμος αυτος σκοτωνει λεμε!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Ειμαι και εγω με Goodbye RFS και Super optimize kernel αλλα quadrant ειμαι στα 1860.

Λετε να ξαναφλασαρω?

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Ειμαι και εγω με Goodbye RFS και Super optimize kernel αλλα quadrant ειμαι στα 1860.

Λετε να ξαναφλασαρω?

Oχι, δοκιμασε hard-reset και μετα αλλο lagfix (δεν ξερω ποιο εχεις αλλα βαλε το τελευταιο στην λιστα) μετα quadrant και βλεπεις!

Δεν χρειαζεται ξανα φλασσαρισμα γιατι με το που κανεις επαναφορα χανεται το lagfix!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Ειμαι και εγω με Goodbye RFS και Super optimize kernel αλλα quadrant ειμαι στα 1860.

Λετε να ξαναφλασαρω?

 

Με ποιο lagfix εισαι?No rfs advanced jfs? και εγω με αυτο ξεκινησα και εβγαζα αυτο το σκορ.Το αλλαξα σε No-RFS Overkill JFS .Αν θες να σου στειλω με pm ενα site που γραφει αναλυτικα πώς το κανεις.Τωρα εγω με την τελευταια επιλογη (βεβαια εχω βαλει τη v.3_6) εχω σκορ 2300 και πραγματικα το κινητο πεταει και μενει να δω τι γινεται απο καταναλωση μπαταριας

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

 

μπορω σαν rooted user να αλλαξω τα icons στις διαφορες εφαρμογες ειτε "μαμα" ειτε προσθετες που εβαλα απο το market?

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο lagfix εισαι?No rfs advanced jfs? και εγω με αυτο ξεκινησα και εβγαζα αυτο το σκορ.Το αλλαξα σε No-RFS Overkill JFS .Αν θες να σου στειλω με pm ενα site που γραφει αναλυτικα πώς το κανεις.Τωρα εγω με την τελευταια επιλογη (βεβαια εχω βαλει τη v.3_6) εχω σκορ 2300 και πραγματικα το κινητο πεταει και μενει να δω τι γινεται απο καταναλωση μπαταριας

τελικα το εκανα hard reset και περασα την 3.6 εκδοση

Quad=2225 πλεον!και σαφεστατα πιο γρηγορο σε αποκριση το κινητο

Μια απορια-ερωτηση?Θελω να κανω backup τις mail accounts που εχω,bookmarks,contacts,sms,dictionary και οποια apps επιλεξω .

Δοκιμασα my backup pro k titanium και ειδικα το 1ο με αναγκασε να κανω factory reset μετα.

Καποια προταση?

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα και κυριως swype εχει αυτος ο συνδιασμος???

 

Έχει κανονικά απλά πρέπει να αλλάξεις το csc σε EUR δηλ. να ακολουθήσεις αυτό

 

Και το όνομα αυτής: ''afterburner'' το οποίο θα χρησιμοποιήσετε για να εγκαταστήσετε όποια εφαρμογή θέλετε από αυτές που έχουν ''ξηλωθεί'', καθώς και για ν' αλλάξετε το csc στο δικό μας το EUR! Απλά αποσυμπιέστε σε όποιο φάκελο θέλετε, όλα τα αρχεία τα αφήνετε ως έχουν κι απλά τρέχετε το afterburner.

 

Ακολουθείτε τα γνωστά από ΕΔΩ τρέχοντας όμως πλέον το ''afterburner'' αντί για το ''change_csc.bat''.

 

από εδώ http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=30341

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα και κυριως swype εχει αυτος ο συνδιασμος???

 

γιατι να μην εχει?ρομ ειναι με ελληνικα απλα ο κερνελ αλλαζει και κανει οβερκλοκ

 

βεβαια θελει προσοχη το πως θα μπει και αν θα μπει σωστα

ειχα προβλημα σημερα με τις κλησεις μου οταν τελειωναν με πεταγε και ελεγε πως η εφαρμογη phone τερματιστηκε απροσμενα

τη ξαναπερασα και ελπιζω αυριο να παει καλυτερα

μεχρι στιγμης απο το απογευμα και μετα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για eclair με λειτουργικο 2.1 ποια ειναι η σωστη επιλογη για lagfix η v2plus η η v1?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δε το κανω για να αποφυγω το φλασαρισμα στη μαμα εκλαιρ που ειχα πριν

με registry hack ελπιζω να ειμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δε το κανω για να αποφυγω το φλασαρισμα στη μαμα εκλαιρ που ειχα πριν

με registry hack ελπιζω να ειμαι οκ

 

Δυστυχώς το registry hack δεν δουλεύει πλέον ούτε στην παλιά έκδοση του kies την _82 αλλά και ούτε στην νέα έκδοση την _100. Προφανώς κάτι θα έχουν ρυθμίσει στους servers τους στη samsung. Δεν βλέπω να γλιτώνω το φλασάρισμα με odin.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το registry hack δεν δουλεύει πλέον ούτε στην παλιά έκδοση του kies την _82 αλλά και ούτε στην νέα έκδοση την _100. Προφανώς κάτι θα έχουν ρυθμίσει στους servers τους στη samsung. Δεν βλέπω να γλιτώνω το φλασάρισμα με odin.

Δουλεύει το hack με την 82...

 

Πηγαίνεις στο κλειδί της registry που βλέπει το κινητό σου, στην παρακάτω είναι στο 4 και τα αλλάζεις στα παρακάτω...

 

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\4]

"SoftwareRevision"="I9000XXJF3/I9000OXAJF3/I9000XXJF3/I9000XXJF3"

"ProductCode"="GT-I9000HKDXEU"

"HIDSWVER"=""

"DEVCONINFO"=""

 

 

και το επιπλέον βήμα που πρέπει να κάνεις για να το βγάλει το update σαν επιλογή, είναι να αλλάξεις το κλειδί της έκδοσης 82 στην τελευταία 100. Αν δεν κάνεις και αυτό το βήμα παρά μόνο τα από πάνω δεν το βλέπει.

 

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\]

"LocalVer"="1.5.3.10103.100"

 

 

Δεν προχώρησα όμως το update θα περιμένω να βγεί για Ελλάδα... είχα απλά την απορία να δω αν δουλεύει :)

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει το hack με την 82...

 

Πηγαίνεις στο κλειδί της registry που βλέπει το κινητό σου, στην παρακάτω είναι στο 4 και τα αλλάζεις στα παρακάτω...

 

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\4]

"SoftwareRevision"="I9000XXJF3/I9000OXAJF3/I9000XXJF3/I9000XXJF3"

"ProductCode"="GT-I9000HKDXEU"

"HIDSWVER"=""

"DEVCONINFO"=""

 

 

και το επιπλέον βήμα που πρέπει να κάνεις για να το βγάλει το update σαν επιλογή, είναι να αλλάξεις το κλειδί της έκδοσης 82 στην τελευταία 100. Αν δεν κάνεις και αυτό το βήμα παρά μόνο τα από πάνω δεν το βλέπει.

 

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\]

"LocalVer"="1.5.3.10103.100"

 

 

Δεν προχώρησα όμως το update θα περιμένω να βγεί για Ελλάδα... είχα απλά την απορία να δω αν δουλεύει :)

 

Ωραίος. Το βήμα που δεν ήξερα για την 82 ήταν το τελευταίο και γι΄αυτό οδηγήθηκα σε αυτό το συμπέρασμα. Ευχαριστώ. :)

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολογείς *#1234#

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ FROYO,OPTIMIZED KERNEL 350 MB!!! ΚΑΙ UNIVERSAL LAG FIX ΜΕ ΕΤΟΙΜΟ ROOT ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ LAG FIX.

ΤΡΟΜΕΡΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΣΦΑΙΡΑ.

ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΗ....

ΣΑΜΜΥ ΚΑΙ XDA

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω ροοτ το κινητο....ακολουθω κανονικα τον οδηγο για νεους με το κλικ απ τον υπολογιστη το κινητο κανει ρεσταρτ αλλα μετα δν μ βγαζει το εικονιδιο που δειχνει οτι εχω γινει ροοτ...

εχω pda:xwjm5

εκδοση firmware : 2.1 update

αριθμος κατασκευης: eclair 2.6 ........

τι φταιει παιδια?????????

 

οταν λες κλικ..εννοεις το oclf?

Link to comment
Share on other sites

Λολ bladerunner εχεις φαει φρικη με τα mods σου ε? Για γραψε συνδυασμο.

 

Λοιπον εκανα πειραγμα της registry του Kies και μου δινει την JPO. Λογικα αν βαλω αλλο product code θα μου δωσει την JPA. Σκεφτομαι ποια να βαλω. Αυριο με βλεπω να το κανω γιατι σημερα δεν εχω διαθεση, αλλα ας εχω αποφασισει πριν :lol:

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Λολ bladerunner εχεις φαει φρικη με τα mods σου ε? Για γραψε συνδυασμο.

 

Λοιπον εκανα πειραγμα της registry του Kies και μου δινει την JPO. Λογικα αν βαλω αλλο product code θα μου δωσει την JPA. Σκεφτομαι ποια να βαλω. Αυριο με βλεπω να το κανω γιατι σημερα δεν εχω διαθεση, αλλα ας εχω αποφασισει πριν :lol:

 

 

εκδοση firmware

2.2

 

εκδοση βασικου φασματος

I9000XXJPP

ΕΚΔΟΣΗ KERNEL

2.6.32.9

KERNEL@KERNELCOMPILER#4

 

Αριθμος κατασκευης

FROYO.XWJPA

 

Ουσιαστικα εβαλα την froyo που κυκλοφορει σε αγγλια κτλ,του περασα με το afterburner πρωτα το γερμανικο μου csc και εν συνεχεια το eur.

του εβαλα το universal lag fix με επιλογη unlag σε overkill rfs,βελτιωμενο kernel που αναφερω παραπανω που μου παει την μνημη στα 351 mb διαθεσιμη και φυσικα root.

 

ο,τι και να πω ειναι λιγο...

πολυ πολυ πολυ σταθερο αλλα και δυνατο συστημα.

εκει που μου κολλαγαν καποιες εφαρμογες με ολες τις μοντιες,τωρα τρεχουν νερο.

βγαζω λιγοτερο με το quadrant αλλα οκ,κλαιν..

 

ειναι αλλιως απο την μαμα:lol::lol::lol:

με λιγο πειραγμα βεβαιως βεβαιως...(μονη της η froyo με quadrant στα 900,απλα δεν στεκεται).κριμα να περιοριζεις μια τετοια κινηταρα.

 

ακολουθησε σε παρακαλω τον συνδιασμο αυτο.

δεν θα χασεις.

 

 

 

το θεμα ειναι οτι ειμαι δικαστικος αντιπροσωπος την κυριακη και το εκλογικο μου τμημα εχει επιλεγει να στειλω καποια αποτελεσματα μεσω κινητου στην singular logic...

ελπιζω να μην με κρεμασει το γιαουρτι γιατι μετα θα με κυνηγαει το jeffrey και θα φταιει η σαμμυ αν παμε σε εκλογες.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα το root με το CF-Root v1.2 το οποιο δινει και 2e recovery, ολα καλα με αυτο (αν και αλλαζει τον kernel, αλλα wth) :)

Παρατηρω πως η Jpo ειναι πιο σταθερη απο την leaked Jp6.

Επισης οσι θελετε battery mod, κατεβαστε αυτο το προγραμματακι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=826870 με το οποιο διαλεγεις το εικονιδιο της μπαταριας που θελεις. Στην ουσια κανει αυτοματοποιημενα αυτην την διαδικασια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419 και χρησιμοποιει το θεμα αυτο σαν repository. Ουτε update.zip (που εμενα δεν μου λειτουργησε) και βασικα ο,τι πιο απλο υπαρχει :)

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΡΟΜ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ

Ερωτηση: Τι διαφορα εχει το OCLF με το Voodoo? Πρακτικα.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...