Jump to content

Android - το μέλλον του ανήκει;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει για το Android;  

691 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει για το Android;

    • Θετική... πιστεύω ότι το μέλλον του ανήκει
      420
    • Ουδέτερη... θεωρώ ότι πρέπει να «ωριμάσει» και άλλο
      182
    • Αρνητική... η φιλοσοφία και ο τρόπος υλοποίησής του δεν με ικανοποιούν
      35
    • Δεν έχω σχηματίσει κάποια εικόνα
      54


Recommended Posts

Εγω πιστευω πως θα επικρατησει εντονα η google μελλοντικα και στους υπολογιστες και στα κινητα, στη θεση της microsoft, με μια εντονοτερη παρουσια της apple η οποια λογω πολιτικης της εταιριας δεν προκειτε να γινει ποτε Νο1 αφου δεν απευθυνεται σε ευρυ κοινο οταν για το απλοτερο φορητο υπολογιστη με mac θες 1000 τουλαχιστον (MacBook).
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ως χρήστης του *Nexus One και περνώντας τις τελευταίες ενημερώσεις και ή έκδοση 2.2 που μας δίνει μια ιδέα τι έρχεται με την 3 που θα έχει διαφορετικό UI και περισσότερη σταθερότητα πιστεύω το μέλλον του ανήκει και όχι μόνο. Νομίζω ότι είναι το μόνο λειτουργικό που ωριμάζει τόσο πολύ γρήγορα και εύχομαι να γίνει πρώτο μου smartf μόλις λύσουν το θέμα τις κατανάλωσης μπαταρίας...
Link to comment
Share on other sites

μεγάλοι κατασκευαστές όπως η HTC, η Samsung, η Motorola κ.α. το ενσωματώνουν στα μοντέλα τους,

 

excusez-moi αλλα η Sony Ericsson εχει το 17%, το δευτερο μεγαλυτερο μεριδιο στα Android γιατι τη σνομπαρεις? :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

excusez-moi αλλα η Sony Ericsson εχει το 17%, το δευτερο μεγαλυτερο μεριδιο στα Android γιατι τη σνομπαρεις? :mad:

 

Όταν ανακαλύψει την 2.1 τότε θα την αναφέρει....:p

Χωρίς πλάκα τώρα, γιατί τόση ευθιξία?:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

και εγω το θεωρω λιγο δυσχρηστο για καποιον που δεν ασχολειται. εμενα μου φαινεται πολυ καλο, σε εναμισι χρονο κυκλοφοριας εχει κανει ανελπιστα ψηλα αλματα αλλα θελει λιγο δουλιτσα ακομα. πρωτα απ ολα περιμενω να δω 1 unversal android για ολες τις συσκευες, αυτο τις custoumies σε καθε μαρκα δε μου αρεσει.

 

υπομονη μεχρι το gingerbread και τερμα τα custom ui

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον αψεγαδιαστο...! ( ε τι θα ελεγα)

Φυσικα και θελει δουλεια, οπως ολα τα πραγματα στην ζωη μπορει να γινει καλυτερο. πχ. το Symbian εχει πολυ καλυτερη φωνητικη κληση... Στο android ακομη δεν εχει βγει στα Ελληνικα. Βεβαια το τελευταιο update με φωνητικες εντολες για τα παντα, απλα τα σπαει, αλλα σε ελαχιστες γλωσσες. Οποτε ναι θελει δουλεια για τις δικες μου απαιτησεις, αλλα κατα τα αλλα τα φυσαει!

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι χρειάζεται ακόμα ωρίμανση όσον αφορά τις τηλεφωνικές του υπηρεσίες από εκεί και πέρα νομίζω ότι το μέλλον του θα είναι λαμπρό. Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν υποστηριζε εγκατασταση των εφαρμογων πριν την 2.2 στη καρτα μνημης της συσκευης. Θελει δουλιτσα ακομη. Αλλα αναπτυσσεται γρηγορα.

Απαντησες μονος σου!;)

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον αψεγαδιαστο...! ( ε τι θα ελεγα)

Φυσικα και θελει δουλεια, οπως ολα τα πραγματα στην ζωη μπορει να γινει καλυτερο. πχ. το Symbian εχει πολυ καλυτερη φωνητικη κληση... Στο android ακομη δεν εχει βγει στα Ελληνικα. Βεβαια το τελευταιο update με φωνητικες εντολες για τα παντα, απλα τα σπαει, αλλα σε ελαχιστες γλωσσες. Οποτε ναι θελει δουλεια για τις δικες μου απαιτησεις, αλλα κατα τα αλλα τα φυσαει!

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.Tο android είναι το λειτουργικό του μέλλοντος φυσικά και θέλει αρκετή δουλειά ακόμα όπως ολα τα λειτουργικά αλλά απλά τα σπάει όπως και το ios(ας μην ανοίξουμε πάλι αυτό το flame θέμα apple vs:mad:).Εγώ προσωπικά πιστεύω

πως μέχρι στιγμής οι top δυο επιλογές για smartphone στην Ελλάδα είναι το iPhone 4 και το HTC Desire(παρεμπιπτόντως το sense UI είναι το καλύτερο UI για android)δηλαδή ένα κινητό με android και ένα με iPhone Os.Με λίγα λόγια πιστεύω πως το μέλλον της κινητής τηλεφωνίας(και όχι μόνο) θα το κατέχει η apple και η google.

 

Νομιζω ειναι αλλοι 6 στους 10 που σερφαρουν με iphone με την ιδια αποψη με εσενα.

Νομίζω κάνεις λάθος .Είδη πολλά παιδία με iPhone έχουν πεί τα καλύτερα λόγια για το android σε αυτό το θέμα.Δεν σημαίνει πως αν υποστηρίζουμε και λέμε πως το ios είναι απο τα καλύτερα λειτουργικά δεν μας αρέσουν και άλλα.Εγώ προσωπικά τα λατρευω τα κινητά με android και παρόλο που είμαι fun των προιόντων της apple μπορώ εύκολα να αντικαταστήσω τα συγκεκριμένα προιόντα με άλλα αντάξεια καλά όπως της google πρως το παρόν για τα κινητά.

Edited by nikos1995
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να γράψω πολλά για το Android, αλλά τα περισσότερα είτε έχουν ειπωθεί είτε θα ειπωθούν. Ένα θέλω να πω μόνο, όσον αφορά το θέμα του privacy: Το Google είναι το Google. Ποτέ δεν θα σταματήσει (για τον ένα ή τον άλλο λόγο) να συλλέγει δεδομένα. Κι εσείς (όσοι ενοχλείστε από αυτό) ποτέ δεν θα σταματήσετε να νοιώθετε πως το Google σας παρακολουθεί. Άρα, ή get over it, ή δείτε το διαφορετικά ή αλλάξτε πλατφόρμα.

 

Η ανάπτυξη της τεχνολογίας έφερε και λιγότερο privacy. Εμείς φταίμε για αυτό. Το έγραφα και σε ένα άλλο topic πριν λίγο: έχω βαρεθεί να βλέπω να γκρινιάζουν για το επίπεδο privacy που προσφέρει το facebook, την ίδια στιγμή που έχουν 3476 "friends" με τους οποίους μοιράζονται όλα τους τα προσωπικά δεδομένα (wall, contact κτλ) λόγω του ότι ποτέ δεν έκατσαν να ψάξουν τι έχει στις ρυθμίσεις.

 

Από την άλλη όμως, είμαι σίγουρος πως ότι και να κάνει το Google, όταν κάτι συνδέεται με τους server του ποτέ δεν θα σταματήσουν κάποιοι να μην νοιώθουν 100% ασφάλεια. Πάρτε ένα παλιό Nokia σε αυτή τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το μπαμ θα γίνει με το Gingerbread (3η έκδοση του Android) , όταν βγει επιτέλους ένα συγκεκριμένο μοτίβο και τρόπος λειτουργίας για τις συσκευές που θα το έχουν.

Ελπίζω η Google να φτιάξει κάτι απλό και παιχνιδιάρικο.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το μπαμ θα γίνει με το Gingerbread (3η έκδοση του Android) , όταν βγει επιτέλους ένα συγκεκριμένο μοτίβο και τρόπος λειτουργίας για τις συσκευές που θα το έχουν.

Ελπίζω η Google να φτιάξει κάτι απλό και παιχνιδιάρικο.

 

Επειδή έχω δεί κι άλλους να λένε πως το Android δεν είναι απλό. Σε τι ακριβώς δεν είναι απλό; Από 1-2 οθόνες κάνεις τα πάντα. Άλλο αν εσύ θέλεις να κάνεις πιο (εκ των πραγμάτων) σύνθετα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί κάποιος να κρίνει συνολικά το Android όταν διαφέρει τόσο πολύ η υλοποίηση από συσκευή σε συσκευή; Εκτός κι αν κρίνει κάποιος ειδικά και μόνο τις δυνατότητες μόνο ως OS, κάτι που δεν βλέπω από τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

 

Εάν η αγορά των κινητών τηλεφώνων ήταν σε αναλογία με αυτή των PC, αν είχαν δηλαδή όλα τα κινητά ένα BIOS και σου επέτρεπαν να εγκαταστήσεις μόνος το λειτουργικό σου, τότε θα είχε νόημα να κρίνει κανείς το λειτουργικό. Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, το Android δε μπορεί να κριθεί συνολικά γιατί η εμπειρία χρήσης του εξαρτάται στο μέγιστο βαθμό από την έκδοση που έχει κάνει customize ο κάθε κατασκευαστής, το hardware στο οποίο τρέχει, το κλείδωμα που έχει υποστεί, τις εφαρμογές που ενδεχομένως τρέχει στο background και πολλά πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ότι το μέλλον του ανήκει.

Είμαι από χθες πλέον o κάτοχος ενός κινητού με android και είμαι ενθουσιασμένος!

Είναι απλά καταπληκτικό λειτουργικό φτιαγμένο σύμφωνα με τις απαιτήσεις της εποχής μας.

Δεν λέω ότι δεν έχει ατέλειες (όχι ότι τις ξέρω (σαν νέος χρήστης)) , αλλά πιστεύω ότι η Google (και το έχει αποδείξει) δουλεύει συνεχώς για το καλύτερο!

 

Νομίζω κάνεις λάθος .Είδη πολλά παιδία με iPhone έχουν πεί τα καλύτερα λόγια για το android σε αυτό το θέμα.Δεν σημαίνει πως αν υποστηρίζουμε και λέμε πως το ios είναι απο τα καλύτερα λειτουργικά δεν μας αρέσουν και άλλα.Εγώ προσωπικά τα λατρευω τα κινητά με android και παρόλο που είμαι fun των προιόντων της apple μπορώ εύκολα να αντικαταστήσω τα συγκεκριμένα προιόντα με άλλα αντάξεια καλά όπως της google πρως το παρόν για τα κινητά.

 

Ένας καταρράκτης αντικειμενικότητας σε ένα υποκειμενικό περιβάλλον !!!

Και δεν το λέω ειρωνικά !!!

Εύγε nikos1995

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί κάποιος να κρίνει συνολικά το Android όταν διαφέρει τόσο πολύ η υλοποίηση από συσκευή σε συσκευή; Εκτός κι αν κρίνει κάποιος ειδικά και μόνο τις δυνατότητες μόνο ως OS, κάτι που δεν βλέπω από τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

 

Εάν η αγορά των κινητών τηλεφώνων ήταν σε αναλογία με αυτή των PC, αν είχαν δηλαδή όλα τα κινητά ένα BIOS και σου επέτρεπαν να εγκαταστήσεις μόνος το λειτουργικό σου, τότε θα είχε νόημα να κρίνει κανείς το λειτουργικό. Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, το Android δε μπορεί να κριθεί συνολικά γιατί η εμπειρία χρήσης του εξαρτάται στο μέγιστο βαθμό από την έκδοση που έχει κάνει customize ο κάθε κατασκευαστής, το hardware στο οποίο τρέχει, το κλείδωμα που έχει υποστεί, τις εφαρμογές που ενδεχομένως τρέχει στο background και πολλά πολλά άλλα.

 

σε αυτά που αναφέρεις διάβασε εδώ τι δήλωσε πριν μερικούς μήνες ο Andy Rubin της Google σχετικά με το Android για τους επόμενους μήνες!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...λοιπόν...λοιπόν....!!!!

Να εκφραστώ και εγώ με τη σειρά μου...

Πράγματι...

Το android δείχνει τον δρόμο σε πολλά πράγματα και προσωπικά είμαι εντυπωσιασμένος με την όλη δομή και τα χαρακτηριστικά του...

Θα συμφωνήσω με τους περισότερους ότι στο android ο εχθρός του είναι το ίδιο το android..!! Δηλαδή οι διαφορετικές εκδόσεις που στήνουν οι διάφορες εταιρίες και στην πραγματικότητα χαλάνε το λειτουργικό με ελάχιστες εξαιρέσεις...

Αναλυτικά:

Έπεσε στα χέρια μου ένα HTC Desire.

Καταπληκτικό προϊόν...!! εξαιρετικά γρήγορο και σχετικά με καλά χαρακτηριστικά...

Ύστερα από μια εβδομάδα μου ήρθε ένα SonyEricsson Experia X10.

Δεν θα έλεγα το ίδιο... Παρ'όλο που τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου ήταν σαφώς καλύτερα , με την έκδοση του android που είχε διστυχώς η SonyEricsson τα έκανε "μπάχαλο"...!!

Πραγματικά απογοητεύτηκα ενώ περίμενα μια πολύ καλή συσκευή... (εδώ είναι το νόημα του λογισμικού αγαπητοί μου συνάδελφοι μιας και το λογισμικό κάνει τελικά το τηλέφωνο και όχι τα χαρακτηριστικά του...)

Να αναφέρω επίσης ότι τώρα τελευταία "παίζω" με ένα Samsung Galaxy 9000 που έχει android φυσικά και οι άνθρωποι της Samsung δείχνει ότι έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά....!!

Τέλος να σας αναφέρω ότι το τηλέφωνο μου είναι ένα iPhone 4 και η android με την εξαιρετική δουλειά της με έκανε να κρατήσω και το Desire τελικά βάζοντας του ένα καρτοκινητό να το έχω και αυτό μιας και το λογισμικό του με εντυπωσίασε εξαιρετικά ευχάριστα ...!!

Πολλά μπράβο από μένα στο android πάντως να γνωρίζετε....!

Edited by Moudaniotis

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

από πέρυσι το μάιο p απέκτησα το magic έχω κολλήσει!!!!!!

δεν πρόκειται να ξανά αλλάξω λειτουργικό!!!!!

με βολεύει παρα πολύ και είναι πολύ αξιόπιστο.

θέλει ακόμα δουλειά όπως λέτε k εσείς αλλα είναι το μέλλον τέρμα!!!!!!

 

Y.Γ. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΡΑΤΑΩ ΚΙΝΗΤΟ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ........

ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ ΜΕΛΛΟΝ.

ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΤΕΣ Μ ΦΑΙΝΕΤΑ!!!:D

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως το android σαν λειτουργικό σύστημα, πρέπει να πάρει στοιχεία από το symbian, τουλάχιστον όσον αφορά τη λειτουργία των SMS (υποστήριξη χαρακτήρων, αναφορές παράδοσης, φιλικότητα στο χρήστη). Ομολογώ πως αμφιταλαντεύτηκα όσον αφορά σε ποιο "κυκλάκι" να κλικάρω. Στο "Το μέλλον του ανήκει" ή το "Δεν έχω σχηματίσει ακόμα γνώμη". Τελικά επέλεξα το 2ο και σε αυτό συνέβαλλε ο παραπάνω λόγος. Αν το συγκεκριμένο λειτουργικό υποστηριχτεί έτσι ώστε να είναι περισσότερο φιλικό στον χρήστη (προσοχή! όχι απλουστευμένο, φιλικό το τονίζω) σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θ' αγκαλιαστεί όχι μόνο από από περισσότερες εταιρείες παραγωγής κινητών, αλλά και από μεγαλύτερη μερίδα του αγοραστικού κοινού, με επακόλουθο αποτέλεσμα τη βελτίωση των ποιοτικών και τεχνικών χαρακτηριστικών των συσκευών, αλλά και τη πτώση της τιμής τους.
Link to comment
Share on other sites

Διαχειριση προφιλ. Καθως χαμηλωνω την ενταση του ηχου κλησης απο τα πληκτρα εντασης, η ενταση του ηχου για μηνυματα και ειδοποιησεις παραμενει στα ιδια επιπεδα, με αποτελεσμα να πρεπει να μπαινω καθε φορα στο μενου για να τον χαμηλωσω. Ευτυχως ομως κι εδω το Android market με καλυψε πληρως, αφου βρηκα app που να συγχρονιζει τις 2 εντασεις, αλλα και διαφορους profile managers.

 

Βιντεο κλησεις

 

Σε αυτα τα 2 σου απαντησε ο σωστα ο ddr2 στη δευτερη σελιδα.

 

Οι εφαρμογες που ποτε δεν κλεινουν και τρεχουν στο παρασκηνιο. Να ναι καλα το Advanced task killer, αλλα ο ρολος του ειναι συμπληρωματικος και οχι ουσιαστικος.

 

Το android δεν ειναι wm. Στηριζεται σε linux. Η διαχειρηση της μνημης και του επεξεργαστη ειναι τελειως διαφορετικη με αποτελεσμα να μη χρειαζεται task manager. Mε τον task killer το μονο που καταφερνεις ειναι να καταναλωνεις πιο πολυ μπαταρια και να δημιουργεις ασταθεια και fc στο συστημα σου.

 

Καμια επιλογη για το αν θες να χρησιμοποιεις Internet απο την εταιρια. Οταν κλεινει το wifi ανοιγει το 3G χωρις καν να σε ρωταει. Να ναι καλα παλι το Android market.

 

Περα απο τα μαρκετ φτιαχνεις ενα δευτερο fake profile και το επιλεγεις.

 

Αυτη τη λογικη παντως του να θεωρειται το μαρκετ κατι τελειως ξενο απο το λειτουργικο δεν την καταλαβαινω. Κατα καποιο τροπο η σχεση του μαρκετ με το android ειναι σαν τα extensions με τον firefox. Κανεις ομως δε λεει οτι ο ff δεν ειναι ωριμος...

 

Εχει πολλες ελειψεις που ειναι αυτονοητες σε αλλα λειτουργικα. Αλλα εχει ταχυτατο ρυθμο ωριμανσης. Ο ανοιχτος του χαρακτηρας του δινει προβαδισμα εναντι των κλειστων αντιπαλων. Οταν αποκτησει γκαμα συσκευων σε ολο το ευρος τιμων θα παει ψηλα.

 

Αυτη στιγμη το android ξεκιναει απο 200 ευρω. Ποσο πιο χαμηλα να παει? Για smartphones μιλαμε.

 

Θεωρώ πως το android σαν λειτουργικό σύστημα, πρέπει να πάρει στοιχεία από το symbian, τουλάχιστον όσον αφορά τη λειτουργία των SMS (υποστήριξη χαρακτήρων, αναφορές παράδοσης, φιλικότητα στο χρήστη).

 

Το android να παρει στοιχεια απο το symbian?? Nα ελεγες απο το ios να το καταλαβω...

Αν εννοεις 160 χαρακτηρες εχει, αναφορα παραδοσης επισης εχει (μηπως το μπερδευεις με το iphone?). Σε φιλικοτητα προς το χρηστη μια χαρα το βρισκω αλλα αυτο ειναι και υποκειμενικο. Ωστοσο και τοσοι αλλοι χρηστες μαλλον συμφωνουν σε αυτο.

 

Αν το συγκεκριμένο λειτουργικό υποστηριχτεί έτσι ώστε να είναι περισσότερο φιλικό στον χρήστη (προσοχή! όχι απλουστευμένο, φιλικό το τονίζω) σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θ' αγκαλιαστεί όχι μόνο από από περισσότερες εταιρείες παραγωγής κινητών, αλλά και από μεγαλύτερη μερίδα του αγοραστικού κοινού, με επακόλουθο αποτέλεσμα τη βελτίωση των ποιοτικών και τεχνικών χαρακτηριστικών των συσκευών, αλλά και τη πτώση της τιμής τους.

 

Ηδη οι πιο πολλες εταιρειες βγαζουν συσκευες με αυτο. Για το θεμα της τιμης ισχυει αυτο που ειπα και στον songless bird.

Link to comment
Share on other sites

ημουν απο τους τυχερους που ρισκαρα τα λεφτακια μου(αν και θεωρησα εχεγγυο το ονομα της google που ηταν απο πισω) και αγορασα ενα G1 το Γεναρη του 2009 με την εκδοση Android 1.1! Περιττο να πω οτι δεν το μετανιωσα μιας και, εκτος του οτι το ειδα σαν χομπι να ψαχνω να βαλω και το τελευταιο mod των xda developers :D, ειδα την εξελιξη των κινητων τηλεφωνων σε υπολογιστες τσεπης. Κατι που ξεκινησε η apple βεβαια αλλα αφησε στη μεση λογω τσιγγουνιας και στενοκεφαλιας. Αυτο που εχω να πω λοιπον ειναι οτι το Android ειναι το μελλον γιατι η δυναμη του ειναι το open source λογισμικο και οι developers που δουλευουν πανω σ' αυτο, σε ενα χωρο που δεν προλαβε να εγκαθιδρυθει καμια μονοκρατορια τυπου Microsoft στα PC. Θα μπορουσε να το εχει κανει η apple αλλα...:fool:
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα 2 σου απαντησε ο σωστα ο ddr2 στη δευτερη σελιδα.

Μαλλον κατι δεν καταλαβαινετε καλα. Πρωτον, βιντεο κλησεις εχουν μονο τα κινητα με Froyo. Μην ξεχνας οτι το Froyo δεν τρεχει παρα σε ελαχιστα κινητα (Galaxy S) κι αυτο λογω υψηλων απαιτησεων.

Επιπλεον, αυτη την επιλογη που λες την εχω ψαξει πριν καλα καλα ανοιξει το thread και δεν την βρηκα. Μαλλον καπου στη Samsung θα την ξεχασανε ή θα την βγαλανε σκοπιμως για αυτο στραφηκα στη λυση του market.

 

Το android δεν ειναι wm. Στηριζεται σε linux. Η διαχειρηση της μνημης και του επεξεργαστη ειναι τελειως διαφορετικη με αποτελεσμα να μη χρειαζεται task manager. Mε τον task killer το μονο που καταφερνεις ειναι να καταναλωνεις πιο πολυ μπαταρια και να δημιουργεις ασταθεια και fc στο συστημα σου.

 

Δεν ισχυει παντα αυτο που λες περι διαχειρησης μνημης και επεξεργαστη αλλα ειναι αλλο θεμα. Ευκολα μιλας για ασταθεια, αλλα τι γινεται οταν εχεις 256MB ram απο τα οποια απομενουν μοναχα 20-30; Το κινητο αρχιζει και σερνεται μετα απο καποια στιγμη. Δεν βρισκω τον λογο να μενει ο browser και η καθε εφαρμογη ανοιχτη απο την στιγμη που δεν θελω να την χρησιμοποιησω αλλο.

 

Περα απο τα μαρκετ φτιαχνεις ενα δευτερο fake profile και το επιλεγεις.

Λυση του μπακαλη. Χαιρω πολυ, ο μεσος χρηστης, ο αδαης τελοσπαντων δεν θα σκεφτει κατι τετοιο.

 

Αυτη τη λογικη παντως του να θεωρειται το μαρκετ κατι τελειως ξενο απο το λειτουργικο δεν την καταλαβαινω. Κατα καποιο τροπο η σχεση του μαρκετ με το android ειναι σαν τα extensions με τον firefox. Κανεις ομως δε λεει οτι ο ff δεν ειναι ωριμος...

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Ισα ισα, παλι καλα που υπαρχει το εξαιρετικο android market. Αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι το Android θελει ακομα δουλεια για να ωριμασει. Δεν γινεται καθε τι βασικο feature που απουσιαζει να το ψαχνεις στο market.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη στιγμη το android ξεκιναει απο 200 ευρω. Ποσο πιο χαμηλα να παει? Για smartphones μιλαμε.

Να παει και στα 100€, εκει που θα παει και το symbian και το bada OS με νεες συσκευες, οχι με μια που επεσε η τιμη της λογο παλαιότητας στην αγορα. Και αν οντως μιλαμε για smartphones δειξε μου ενα android κατω απο 200€ που κανει video-κληση. Πιο πιθανο ειναι να βρεις ενα με bada Os και 3-4 symbian παρα android γιατι android με δυνατοτητα να φοραει hardware ανταξιο των απαιτησεων του λειτουργικου δεν θα δουμε συντομα κατω απο 200€.Αυτο εννοω οταν λεω μεγαλη γκαμα σε ολο το ευρος τιμων. Οχι μια επιλογη μονο. Συγκρινε το hardware των symbian κατω των 200€ και θα δεις οτι ειναι παρομοιο με τις παλαιοτερες high end προ 1 ετους. Κοιτα το hardware των φτηνων android και πες μου αν εχει σχεση με τις περσινες high end android συσκευες. Οχι. Προσπαθουν να κανουν συμβιβασμους για να ριξουν τις τιμες "πνίγοντας" ενα λειτουργικο υψηλων απαιτησεων. Το συγκεκριμενο λειτουργικο φτιαχτηκε για high end συσκευες και στοχευε σε μια αγορα πολυ συγκεκριμενη που εκανε παρτυ το iphone.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

[..]Δεν ισχυει παντα αυτο που λες περι διαχειρησης μνημης και επεξεργαστη αλλα ειναι αλλο θεμα. Ευκολα μιλας για ασταθεια, αλλα τι γινεται οταν εχεις 256MB ram απο τα οποια απομενουν μοναχα 20-30; Το κινητο αρχιζει και σερνεται μετα απο καποια στιγμη. Δεν βρισκω τον λογο να μενει ο browser και η καθε εφαρμογη ανοιχτη απο την στιγμη που δεν θελω να την χρησιμοποιησω αλλο.

Από όσο γνωρίζω, κάθε καλογραμμένη εφαρμογή Android υποχρεώνεται από τα specifications του συστήματος, όταν χάσει το foreground να ξεφορτωθεί όλα τα μη απαραίτητα δεδομένα της ώστε να εξοικονομεί μνήμη. Ουσιαστικά σε αυτή την κατάσταση η εφαρμογή κοστίζει ελάχιστα σε μνήμη και υπολογιστική ισχύ για το OS το οποίο έχει δικαίωμα αν χρειαστεί (αν πέσουν πολύ τα resources) να κλείσει εντελώς την background εφαρμογή επαναφέροντας την όταν ζητηθεί (η εφαρμογή υποχρεώνεται να επανέλθει ακριβώς εκεί που ήταν -"state restore"). Φυσικά σε αυτό τον κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις με εφαρμογές που μένουν ενεργές στο background (πχ. Task Managers κ.α.) κτλ. και κάπου εκεί δημιουργείται "ζήτημα" (τέτοιες εφαρμογές πρέπει να είναι η εξαίρεση ως εφαρμογές ειδικών καθηκόντων -πχ. media players, GPS κτλ και όχι ο κανόνας). Αν γράφεις σωστό κώδικα, το OS δεν χρειάζεται να επιβάλει στον χρήστη να κλείσει κάποιο process διότι όλα γίνονται αυτόματα όταν και εάν χρειασθεί.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...