Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.minideal.net/cube-u55gt-talk79-7-9-android-4-2-quad-core-tablet-phone-ram-1g-16g-wifi-3g-gps.htmlhttp://www.minideal.net/cu...fi-3g-gps.html

Cube u55gt talk 79... To πηρα πριν μια εβδομαδα στα 151 ευρω με τα μεταφορηκα. Ειναι τετραπυρηνο στα 1,2ghz εχει 3g ειναι και τηλεφω νο εχει οθοναρα αν και χαμηλης υποτιθεται αναλυσης εχει πολυ ομορφα χρωματα ισως καλυτερα απο το νεξους 4 που εχω, ξεκουραστο στη χρηση, μπαταρια αντεχει με φουλ φουλ χρηση και σαν τηλεφωνο και σαν ταμπλετ με παντα ανοιχτα data wifi μια μερα ανετα. Καθε βραδυ θελει φορτιση πρωι με το που ξυπναω το παιρνω στο δρομο και το βραδυ παλι φορτιση. Εχει τελεια ποιοτητα κατασκευης με μεταλικο πλαισιο και πλατη. Παιρνει καρτα sd εχει 16gb εσωτερικη μνημη. Το wifi του ειναι πολυ δυνατο και το gps κλειδωνει δορυφορους μπαμ μπαμ...

έχω προσωπικό ενδιαφέρον για την κατηγορία phone tablets

(ψάχνω επειγόντως για "ελαφρύ 7 -8 ")

θα ήθελα λίγες πληροφορίες παραπάνω :)

Edited by yellowsubmarine
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Απ'οτι λένε και άλλοι χρήστες είναι πολύ καλό με "μείον" την έλλειψη HDMI και την extra sd(δεν παίρνει).

Στο geekbuying το έχει πιο οικονομικά http://www.geekbuying.com/item/Cube-U55GT-MTK8389-1-2GHz-7-9-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-1GB-16GB-317543.html

 

ετσι ειχα διαβασει οτι δεν εχει θυρα sd αλλα για μεγαλη μου εκπληξη εχει θυρα sd.... η μπαταρια του ειναι 4400Mah δεν τα λες και πολυ λιγα... ΗDMI ναι ειναι το μειον του. Καλωδιο otg δεν περιελαμβανε αλλα τωρα θα το κανω μια δοκιμη ενα που εχω και θα σας πω αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τη γνώμη σας για το παρακάτω tablet

http://www.geekbuying.com/item/Ainol-Novo705KC-E1-AX3-MTK8382-1-2GHz-7-inch-3G-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Touch-Screen-1024-600-1GB-8GB-324056.html

Υπάρχει κάποιος περιορισμός στα phone tablets ώστε να υλοποιούνται,ως επί το πλείστον, πάνω σε MKT chipsets ;

Έχω χάσει κάτι ;

έχοντας μελετήσει όλα τα θέματα σχετικά με συμβουλές αγοράς πιθανά προβλήματα και τις γενικές κατηγορίες

(αφού η κατηγορία δεν φαίνεται ιδιαίτερα δημοφιλής) δείχνει μια πλήρης αγορά ( ; )

Edited by yellowsubmarine
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του pipo max m6 και αρκετά ευχαριστημένος απο το συγκεκριμένο tablet.

Τώρα ένα φιλαρακι ψάχνεται για αγορά tablet με παρόμοια χαρακτηριστικά υπάρχει κάποιο άλλο να μου πρότεινε? Έχω βρεί το onda v975m ξέρετε κάτι για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειχα διαβασει οτι δεν εχει θυρα sd αλλα για μεγαλη μου εκπληξη εχει θυρα sd.... η μπαταρια του ειναι 4400Mah δεν τα λες και πολυ λιγα... ΗDMI ναι ειναι το μειον του. Καλωδιο otg δεν περιελαμβανε αλλα τωρα θα το κανω μια δοκιμη ενα που εχω και θα σας πω αμεσως.
Μηπως λες οτι εχει sim θυρα?γιατι σε οποιο σαιτ το βλεπω δεν εχει θυρα για καρτα μνημης!τα cube που λενε android 4.1 θα παρουν την 4.2.1 τουλαχιστον?jelly bean ποια ειναι τα 4.2 η και τα 4.1? Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Μηπως λες οτι εχει sim θυρα?γιατι σε οποιο σαιτ το βλεπω δεν εχει θυρα για καρτα μνημης!τα cube που λενε android 4.1 θα παρουν την 4.2.1 τουλαχιστον?jelly bean ποια ειναι τα 4.2 η και τα 4.1?

 

λιγο πιο κατω απο την θυρα της σιμ εχει και της sd. Μπορω να σου στειλω και φωτογραφιες.

το otg επισης δουλευει κανονικα. συνδεσα μολις ενα ποντικι.

Edited by GATE_1908
Link to comment
Share on other sites

λιγο πιο κατω απο την θυρα της σιμ εχει και της sd. Μπορω να σου στειλω και φωτογραφιες.

το otg επισης δουλευει κανονικα. συνδεσα μολις ενα ποντικι.

ωραια οποτε τωρα ειμαι μεταξυ pipo,ramos ΚΑΙ cube :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εχει θυρα για καρτσ SD το Cube U55gt παροτι παντου στα τεχνικα χαρακτηριστικα λενε οτι δεν εχει.

 

στο site της cube αναφερουν οτι τα πρωτα μοντελα βγηκαν χωρις και αναβαθμησαν το μποντελο αυτο με θυρα micro sd. το εργαλειο γενικα πεταει ψιλο λαγκαρισματα οκ τα εχει αλλα στα λεφτα του ειναι νομιζω κορυφη. το gps αψογο η οθονη του ειναι καλυτερη απο του νεξους 4 που εχω. Το 3g και το wifi ειναι πολυ δυνατα. Εγω το παραγγειλα και πριν το πιασω στα χερια μου καν πριν φτασει δηλαδη Ελλαδα το ειχα μετανιωσει ηθελα να το δωσω κατευθειαν για νεξους ταμπλετ. Ειλικρινα μολις το δουλεψα δεν το μετανιωσα καθολου ισα ισα το λετρεψα. Ειναι πανεμορφο και τα κανει ολα. Με ενα bluetooth ακουστικο το εχεις για τηλεφωνο ανετα.

Link to comment
Share on other sites

στο site της cube αναφερουν οτι τα πρωτα μοντελα βγηκαν χωρις και αναβαθμησαν το μποντελο αυτο με θυρα micro sd. το εργαλειο γενικα πεταει ψιλο λαγκαρισματα οκ τα εχει αλλα στα λεφτα του ειναι νομιζω κορυφη. το gps αψογο η οθονη του ειναι καλυτερη απο του νεξους 4 που εχω. Το 3g και το wifi ειναι πολυ δυνατα. Εγω το παραγγειλα και πριν το πιασω στα χερια μου καν πριν φτασει δηλαδη Ελλαδα το ειχα μετανιωσει ηθελα να το δωσω κατευθειαν για νεξους ταμπλετ. Ειλικρινα μολις το δουλεψα δεν το μετανιωσα καθολου ισα ισα το λετρεψα. Ειναι πανεμορφο και τα κανει ολα. Με ενα bluetooth ακουστικο το εχεις για τηλεφωνο ανετα.
τελικα εχει 4.2 η 4.1 android?
Link to comment
Share on other sites

στο site της cube αναφερουν οτι τα πρωτα μοντελα βγηκαν χωρις και αναβαθμησαν το μποντελο αυτο με θυρα micro sd. η οθονη του ειναι καλυτερη απο του νεξους 4 που εχω. .

 

ξέρεις αν έχει δυνατότητα να συνδεθεί με εξωτερική οθόνη (οθόνη desktop π.χ) ;

δοκίμασες καθόλου πως δείχνει σε εξωτερικό φωτισμό ,ήλιος σκιά κ.λ.π ;

το nexus έχει ips panel σωστά ; πράγμα που σημαίνει θεωρητικά ανεπηρέαστη από γωνία θέασης τόσο καλά τα πάει ο κύβος ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχει 4.2 η 4.1 android?

 

4.2.2 εχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

4.2.2 εχει.

 

ξέρεις αν έχει δυνατότητα να συνδεθεί με εξωτερική οθόνη (οθόνη desktop π.χ) ;

δοκίμασες καθόλου πως δείχνει σε εξωτερικό φωτισμό ,ήλιος σκιά κ.λ.π ;

το nexus έχει ips panel σωστά ; πράγμα που σημαίνει θεωρητικά ανεπηρέαστη από γωνία θέασης τόσο καλά τα πάει ο κύβος ;:confused:

 

σε ηλιο διχνει μια χαρα ισως και καλυτερα απο το νεξους. Γωνιες θεασης εχει παρα πολυ καλες. Θα το δωσω και σε καποιον που ασχολειται περισσοτερο με οθονες και θα σας πω την αποψη του. Για εμενα αν το κοιταω απο τα πλαγια μου φαινεται σχεδον τα ιδια με το νεξους ισως ενα κλικ κατωτερο το ταμπλετ.

Link to comment
Share on other sites

σε ηλιο διχνει μια χαρα ισως και καλυτερα απο το νεξους. .

Ευχαριστώ , πολύ ενδιαφέρον

Ξέρεις αν υπάρχει τρόπος να συνδεθεί με μεγάλη (desktop) οθόνη ;

περιμένω μια γνώμη για το Ainol (+hdmi , - ips) από τους ειδήμονες για το άλλο υποψήφιο

Link to comment
Share on other sites

Η πλατφόρμα είναι Rockchip 3188 quad-core άρα γνωστή και με καλή υποστήριξη.

Το 4G modem είναι άγνωστο βέβαια - δεν αναφέρεται πουθενά ποιο chipset χρησιμοποιεί - και είναι το μόνο ουσιαστικά επίφοβο (κατά πόσο είναι συμβατό με τα δίκτυα εδώ).

 

Η AllFine είναι OEM PiPO, απλά έχει άλλο σετ ROM και GPIOs σε σχέση με τα ίδια τα PiPO.

 

Λοιπόν με το customer help από αυτό το site http://www.hongkongeek.com/en/google-android-tablets/4614-tactile-tablet-allfine-fine9-glory-4g-android-42.html που επικοινώνησα μου είπε ότι είναι συμβατό με το 4G network της Ελλάδας :D

Link to comment
Share on other sites

4.2.2 εχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

σε ηλιο διχνει μια χαρα ισως και καλυτερα απο το νεξους. Γωνιες θεασης εχει παρα πολυ καλες. Θα το δωσω και σε καποιον που ασχολειται περισσοτερο με οθονες και θα σας πω την αποψη του. Για εμενα αν το κοιταω απο τα πλαγια μου φαινεται σχεδον τα ιδια με το νεξους ισως ενα κλικ κατωτερο το ταμπλετ.

 

4.1 λένε τα σάιτ.αλλά αντί άλλων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αν γραφω στο σωστο τοπικ.

Παρελαβα σημερα ενα φτηνο ταμπλετακι απο geekbuying.

Το ταμπλετακι δουλευε καλα , μολις πηγα να το φορτισω δεν κανει τιποτα :(

Δεν ξερω ομως αν ειναι θεμα φορτιστη η θεμα ταμπλετ.

Επειδη ακομα και να μου στειλουν φορτιστη θα περασουν πολλες μερες σκεφτηκα να ρωτησω μηπως εχει καποιος απο το φορουμ εναν για να δοκιμασω τουλαχιστον να δω τι φταιει , ο φορτιστης η το ταμπλετακι .

Το ταμπλετακι ειναι αυτο εδω http://www.geekbuying.com/item/7-Inch-Android-4-0-Tablet-PC-Capacitive-4GB-A13-Q88-1-2GHz-WIFI-Camera-Black--Q88-Series--305216/

και ο φορτιστης ειναι

CHARGER MODEL BA-520

Input : 100-240VAC 0.3A

50/60Hz

Output :5V --- 2000mA

 

Μοιαζει με αυτον εδω που βρηκα στο ebay

 

http://www.ebay.com/itm/UK-5V-2A-2000mA-BA-520-Charger-AC-Adaptor-for-Vidon-me-Android-4-0-Mini-PC-Tab-/140901031090?pt=UK_Sound_Vision_Other&hash=item20ce5b1cb2

 

Μενω Αθηνα , αν καποιος μπορει να με βοηθησει με τον ιδιο φορτιστη ας στειλει π.μ. να βρεθουμε ( εγω θα ερθω φυσικα )

 

Ευχαριστω

 

 

EDIT : ΑΚΥΡΟ .

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς μπορείς να μετρήσεις με πολύμετρο , ή να πας να σου μετρήσουν αν βγάζει ρεύμα το τροφοδοτικό και μετά όλα τ' άλλα . Καλό είναι να τους το πεις κιόλας με pm κλπ

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς μπορείς να το συνδέσεις και στον υπολογιστή από την USB. Και από κει φορτίζει. Πιό αργά μεν, αλλά φορτίζει, θα βγάλει την ένδειξη του κεραυνού στην μπαταρία.

 

Κατά δεύτερο λόγο, μην αγοράζετε tablets με τον A13, στα ίδια λεφτά έχει βγει πλέον ο Α23, διπύρηνος, με Antutu 12.000-15.000 (σε σχέση με τα 4000-5000 του Α13), ειδικά αν βρείτε την έκδοση με τα 1.5GHz.

 

http://www.geekbuying.com/item/Q88pro-Allwinner-A23-1-2GHz-7-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Dual-Core-Capacitive-Touch-Screen-800-480-512MB-4GB---Blue-323799.html

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του pipo max m6 και αρκετά ευχαριστημένος απο το συγκεκριμένο tablet.

Τώρα ένα φιλαρακι ψάχνεται για αγορά tablet με παρόμοια χαρακτηριστικά υπάρχει κάποιο άλλο να μου πρότεινε? Έχω βρεί το onda v975m ξέρετε κάτι για αυτό?

 

Ρωτούσα και εγώ για το 975Μ, αλλά δεν το έχει κανένας, οπότε μην περιμένεις κάτι συγκεκριμένο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς μπορείς να μετρήσεις με πολύμετρο , ή να πας να σου μετρήσουν αν βγάζει ρεύμα το τροφοδοτικό και μετά όλα τ' άλλα . Καλό είναι να τους το πεις κιόλας με pm κλπ

 

Ετσι εκανα , πηγα σε εναν φιλο με πολυμετρο και το τσεκαραμε , και δουλευε !!!

Εφταιγε κατι με τις πριζες αν και δοκιμασα σε 3-4 στο σπιτι.

Τελικα οκ τωρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατ'αρχάς μπορείς να το συνδέσεις και στον υπολογιστή από την USB. Και από κει φορτίζει. Πιό αργά μεν, αλλά φορτίζει, θα βγάλει την ένδειξη του κεραυνού στην μπαταρία.

 

Κατά δεύτερο λόγο, μην αγοράζετε tablets με τον A13, στα ίδια λεφτά έχει βγει πλέον ο Α23, διπύρηνος, με Antutu 12.000-15.000 (σε σχέση με τα 4000-5000 του Α13), ειδικά αν βρείτε την έκδοση με τα 1.5GHz.

 

http://www.geekbuying.com/item/Q88pro-Allwinner-A23-1-2GHz-7-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Dual-Core-Capacitive-Touch-Screen-800-480-512MB-4GB---Blue-323799.html

 

Ναι , το καταλαβα εκ των υστερων...μην μου το θυμιζεις , πατατα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή έχω χάσει την μπάλα με τα τόσα ποστ θέλω να μου προτείνεται 10αρια tablet σε ευρος τιμών κοντά στα 150 και καποια κοντά στα 200. Να εχουν δυνατό ηχείο, wifi να ειναι όσο τον δυνατόν καλύτερο, ανάλυση οθόνης οκ να παιζει καποια παιχνιδάκια, και να παιζει αποδεκτά κάποιες ταινιουλες που το θέλω. Είχα πάρει ενα 7αρι της pipo to s3 αλλά είχε πολύ αδύνατο ηχείο. Δεν θα θελα να την ξαναπατήσω....Φυσικά με ενδιαφέρει και η αυτονομία...θα μου πει καποιος ολα τα πες αλλα τελος παντων...

 

Ευχαριστώ

 

Επειδή σας βλέπω βαριέστε να απαντήσετε...λοιπο σας βάζω κάποια που βρήκα

Ainol Novo 10 Hero II

CUBE U30GT Dual Core

Bundle Cube U30GT2 δεν ξέρω αν είναι καλύτερο απο το απλό U30GT

ICOO ICOU10GT μου κανε εντύπωση καθώς είναι φθηνό και εχει 2giga δεν ξέρω αν έχει καποιο προφανες ελλατωμα.

Pipo M9Pro RK3188 βεβαια αυτό ξεφεύγει λίγο στην τιμή...

και αυτό to Vido N101RK 10.1 inch το οποίο είχα δει κάποιο 8αρι παλιό που ήταν κλώνος του mini ipad λεγόταν killer καπως έτσι και μου κανε καλή εντύπωση.

Τι γνώμη έχετε ποιο να προτιμήσω είπα κοντα στα 150 τιμή. Αν φυσικά υπάρχει κάτι καλύτερο και να το εχετε δοκιμασει είμαι όλος αυτιά.

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Pipo S6 http://www.geekbuying.com/item/Pipo-S6-RK3188-1-6GHz-7-9-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-1GB-8GB---Black-323797.html καινούριο μοντέλο και δεν υπάρχουν ακόμα κριτικές.

 

Hyundai T7 http://www.geekbuying.com/item/OEM-T7-Android-4-0-Quad-Core-Tablet-PC-Exynos-4412-1-4Ghz-7--IPS-Capacitive-Touch-Screen-1280-800-1GB-RAM-8GB-GPS-HDMI-White-BT-314953.html παλαιότερο μοντέλο με "θέμα" στη μικρή μπαταρία και "θεματάκι" στο GPS που λύνεται όμως με fix ,κατά τα άλλα καλές κριτικές.

 

Τι προτείνεται από τα 2 ή κάτι παρόμοιο αξιόπιστο σε αυτά τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Pipo S6 http://www.geekbuying.com/item/Pipo-S6-RK3188-1-6GHz-7-9-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-1GB-8GB---Black-323797.html καινούριο μοντέλο και δεν υπάρχουν ακόμα κριτικές.

 

Hyundai T7 http://www.geekbuying.com/item/OEM-T7-Android-4-0-Quad-Core-Tablet-PC-Exynos-4412-1-4Ghz-7--IPS-Capacitive-Touch-Screen-1280-800-1GB-RAM-8GB-GPS-HDMI-White-BT-314953.html παλαιότερο μοντέλο με "θέμα" στη μικρή μπαταρία και "θεματάκι" στο GPS που λύνεται όμως με fix ,κατά τα άλλα καλές κριτικές.

 

Τι προτείνεται από τα 2 ή κάτι παρόμοιο αξιόπιστο σε αυτά τα χρήματα;

 

Εγω λεω το Pipo με 1000 λογο πολυ καλης υποστηρίξεις που εχει:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...