Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να πάρω το πρωτο μου τάμπλετ και εγω. Διαβαζοντας σε διάφορα forum είδα οτι όλοι σχεδόν ψαχνονται προς Κίνα. Έψαξα και εγω λιγακι και βρηκα το pipo u8 απο dealsprime.com. Εχετε να προτεινετε κάτι αλλο κοντα στα 140€ ? επειδη δν εχω κανει πολλες παραγγελιες απο εξωτερικο πειτε μου λιγο τι παιζει με την συγκεκριμενη ιστοσελιδα και τα μεταφορικα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα χαρακτηριστικά ταιριάζουν μέχρι χιλιοστού (διαστάσεις, βάρος, ram/rom/μπαταρία, θέση κάμερας, κουμπιά power και home).

 

http://allview.ro/shop/tablete-si-tv-box/viva-q7.html

 

Φασονατζίδικη Onda 711s είναι. Τώρα, πόσο κοντά είναι στην εξαιρετική κατασκευή και την άψογη οθόνη της 711s είναι, δεν το ξέρω. Αν βρεθώ κοντά σε Mediamarkt θα σταματήσω από περιέργεια...

Αν είναι έτσι, είναι πολύ καλή επιλογή και τιμή

Γεια σας!

Ψάχνω ένα οικονομικό τάμπλετ στις 10". Διαθέτω γύρω στα 150€.

 

Η χρήση θα είναι για σερφάρισμα στο ίντερνετ, διάβασμα βιβλίων και καμία ταινιούλα.

  • Οπότε με νοιάζει η οθόνη να είναι αξιοπρεπής (ανάλυση, απόκριση)
  • Google Play
  • Επίσης με ενδιαφέρει να έχει υποστήριξη στο XDA

 

Υπάρχει τίποτα που να με καλύπτει σε αυτά τα λεφτά?

Με μία πρόχειρη αναζήτηση στο skroutz έχω αυτά τα αποτελέσματα. Δεν έχω θέμα να αγοράσω από εξωτερικό αρκεί να είναι αξιόπιστο το κατάστημα.

 

Με ενδιαφέρουν πολύ επίσης, γνώμες από άτομα που έχουν ήδη στην κατοχή τους τάμπλετ σε αυτή την κατηγορία.

 

Ευχαριστώ.

Δε θα σε καλύψει τίποτα από εδώ. Πάρε ένα ταμπλετ με allwinner A31, θα βρεις cyanogenmod κι άλλες custom rom, αν κι οι νεότερες official ειναι οι πιο σταθερές και γρήγορες. Η Allwinner κάνει καλύτερη δουλειά στο firmware απ την rockchip ως επι το πλείστον
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε 2 σημεία.

  1. Ποιες κινέζικες μάρκες θεωρούνται αξιόπιστες?. Είναι σημαντικό για μένα καθώς οι μάρκες είναι τόσες πολλές που έχω χάσει την μπάλα.
  2. Ποια καταστήματα είναι αξιόπιστα?Από πού ψωνίζετε οι περισσότεροι?

 

Έχω ξεχωρίσει τα εξής:

Γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

Αφού το focalprice αγνόησε όλα τα μηνύματα που τους έστειλα τους έγραψα και εγώ στα :X και παρήγγειλα αυτό:

 

http://www.geekbuying.com/item/M6--9-7-Inch-1-8Ghz-RK3188-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-core-2GB-16GB-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536---Silver-317436.html

 

Ήθελα κάτι κάτω από 200$ (το πολύ 150€) με καλά χαρακτηριστικά που να μην είναι άσπρο, μαύρο δεν έβρισκα και συμβιβάστικα στο ασημί.

Ελπίζω να μην είναι μούφα η επιλογή μου.

 

Μου επιβεβαίωσαν Singapore post δηλωμένο "gift" με αξία 20$ λογικά δεν θα πληρώσω τελωνείο.

Edited by Redtfsi
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κάτι κάτω από 200$ (το πολύ 150€) με καλά χαρακτηριστικά που να μην είναι άσπρο, μαύρο δεν έβρισκα και συμβιβάστικα στο ασημί.

Ελπίζω να μην είναι μούφα η επιλογή μου.

 

Moυφα δεν ειναι η επιλογη σου, αλλα δεν ειναι και ασημι. Ειναι ασπρο το tablet, απλώς ασημί ειναι η πλατη του

Link to comment
Share on other sites

PIPO M6 Pro vs PIPO M9 Pro ίδια χρήματα,ποιο από τα δύο;

 

Διαφορές απ'ότι βλέπω:

 

Μ6->2048Χ1536 4:3 Retina M9->1920X1200 16:10 IPS

 

M6->Battery 10000mAh M9->Battery 7600mAh

 

Δεν βλέπω κάτι άλλο βασικό.

 

Κάποιος καλός άνθρωπος:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος καλός άνθρωπος:mobile:

 

Σ' αυτό δεν μπορεί να σου απανήσει κανείς...εξαρτάται από τη χρήση και τις υποκειμενικές προτιμήσεις..Πήγαινε σε κανά Πλαίσιο, παίξε λίγο με ταμπλέτες 9.7 και 10.1 για browsing, video, pdf, word κι άλλα έγγραφα και δες τί σε βολεύει περισσότερο στο χέρι και στο μάτι.

 

Αν δεν το θες για να διαβάζεις βιβλία κτλ, παρά μόνο ως πάρεργο, μπορέι να σε βολέψει καλύτερα το Μ9 και ο λόγος πλευρών 16:10

Link to comment
Share on other sites

Αφού το focalprice αγνόησε όλα τα μηνύματα που τους έστειλα τους έγραψα και εγώ στα :X και παρήγγειλα αυτό:

 

http://www.geekbuying.com/item/M6--9-7-Inch-1-8Ghz-RK3188-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-core-2GB-16GB-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536---Silver-317436.html

 

Ήθελα κάτι κάτω από 200$ (το πολύ 150€) με καλά χαρακτηριστικά που να μην είναι άσπρο, μαύρο δεν έβρισκα και συμβιβάστικα στο ασημί.

Ελπίζω να μην είναι μούφα η επιλογή μου.

 

Μου επιβεβαίωσαν Singapore post δηλωμένο "gift" με αξία 20$ λογικά δεν θα πληρώσω τελωνείο.

 

Moυφα δεν ειναι η επιλογη σου, αλλα δεν ειναι και ασημι. Ειναι ασπρο το tablet, απλώς ασημί ειναι η πλατη του

 

Το συγκεκριμένο δεν είναι βέβαια το Pipo M6, αλλά κάποιο ΟΕΜ που μιμείται την ονομασία του πρώτου κι έχει το σχεδιασμό κάποιου τρίτου...

Θα βοηθούσε να μάθεις τον ΟΕΜ κατασκευαστή της ταμπλέτας για να βρεις και συμβατές custom ROM

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο για την 25% περισσότερη μπαταρία, αρκεί για να καταλάβεις και μόνος σου τι πρέπει να πάρεις πιστεύω...
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο για την 25% περισσότερη μπαταρία, αρκεί για να καταλάβεις και μόνος σου τι πρέπει να πάρεις πιστεύω...

Ναι σωστά,το μέγεθος 4:3 όμως δεν ξέρω..αυτό με κολλάει!

Για σερφάρισμα,ταινίες και κάνα παιχνιδάκι θα είναι κυρίως η χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά,το μέγεθος 4:3 όμως δεν ξέρω..αυτό με κολλάει!

Για σερφάρισμα,ταινίες και κάνα παιχνιδάκι θα είναι κυρίως η χρήση του.

 

Πάρε 10.1 ίντσες τότε, το Μ9

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το συγκεκριμένο σίγουρα ασπροφέρνει επικίνδυνα :) αλλά δεν είναι άσπρο, άμα τσεκάρετε όλες τις φωτογραφίες φαίνετε η διαφορά στο πλαίσιο του με το άσπρο της φωτογραφίας που δείχνει κάθε φορά στην οθόνη του (πχ στο μελαχρινάκι με το μαύρο σακάκι και το άσπρο μπλουζάκι). Νομίζω ότι το πλαίσιο του πάει προς το γκρί, άλλωστε και στην περιγραφή του λέει silver θα το δω πάντως από κοντά και θα ενημερώσω.

Το έψαξα λίγο, συμβατή ρομ δεν βρήκα αλλά μπορεί να ρουταριστεί εύκολα (Aoson M33)

 

http://www.geekbuying.com/productreview/1572/comments/

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο το Ainol 10 Hero kai έιμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Θέλω να πάρω ένα 7άρι για μένα και ένα για δώρο. Το budget είναι 100 και 50 ευρώ αντίστοιχα.

 

Σκέφτοναι το Onda v701s ή v711s για μένα και το Cube U25gt για δώρο, έχω διαβάσει καλές κριτικές και για τα δύο.

Να τα πάρω? Έχει κάποιος προσωπική άποψη για αυτά? Κάτι να προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο για την 25% περισσότερη μπαταρία, αρκεί για να καταλάβεις και μόνος σου τι πρέπει να πάρεις πιστεύω...

λάθος λογική. Ξέχασες την αυξημένη ανάλυση οθόνης, που καταναλώνει και περισσότερη ενέργεια+ το ζόρι στην GPU, που επίσης αυξάνει την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εμένα η Cube U9GTV μου με την 10.000mAh, κρατάει κοντά στο 10ωρο για καθημερινές δουλειές (internet, mail κλπ). Αρκετά παραπάνω από τις 5-6 ώρες που διαβάζω για τα μακρόστενα με τις 8.000mAh.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απο τα κινεζικα ποια ειναι απο την εμπειρια σας η καλυτερη μαρκα ? ( με την εννοια να μην εχει κολληματα κατα την χρηση του το tablet )

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εμένα η Cube U9GTV μου με την 10.000mAh, κρατάει κοντά στο 10ωρο για καθημερινές δουλειές (internet, mail κλπ). Αρκετά παραπάνω από τις 5-6 ώρες που διαβάζω για τα μακρόστενα με τις 8.000mAh.

10ωρο βγαζουν και τ άλλα

καλη χρονια σε ολους. μπορειτε να μου εξηγήσετε αν αυτά τα δυο ταμπλετ εχουν διαφορες γιατι εχουν μεγαλη διαφορα τιμης...

1. http://www.merimobiles.com/ainol-novo7-venus-quad-core-tablet-pc-android-4-1-ips-hd-screen-7-inch-16gb-dual-camera-black_p/meri7327.htm

2. http://www.focalprice.com/CE0306W/Ainol_NOVO7_7_Android_4.1.1_Quad_Core_Actions_ATM7029_4x1.5GHz_16GB_Tablet_PC_with_Wi_Fi_Auto_Screenshot_HDMI_Capacitive_IPS_Touch_1280x800_16G__White_.html?Currency=EUR

μην πάρεις από κανένα απ τα 2 μαγαζιά πάντως

Απο τα κινεζικα ποια ειναι απο την εμπειρια σας η καλυτερη μαρκα ? ( με την εννοια να μην εχει κολληματα κατα την χρηση του το tablet )

Κανένα δεν κολλάει, εκτος απο φθηνά μονοπύρηνα. Από πλευράς αξιοπιστίας κ ποιότητας, προτείνω Pipo και Onda, αλλά και μοντέλα απ άλλες εταιρίες είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Έδω και καιρο σκευτομαι να παρω ενα tablet.Έχω δει και διαβασει πολλα για tablet και πιστευω οτι ειναι μια πολυ ευχρηστη συσκευη για να κανεις πολλα πραγματα.Θελω να αγορασω ενα tablet που να παιρνει sim και να εχει μεγαλη οθονη.Θα το χρησιμοποιω για να κατευαζω εφαρμογες,επεξεργασια φωτογραφιων,σιγουρα για να βγαζω και καμοια φωτο (αλλα αυτο δεν με νοιαζει και πολυ γιατι εχω ηδη μια καλη μεγαλη φωτογραφικη μηχανη)για να βλεπω καμοια ταινιουλα,για σερφαρισμα στο δυαδικτιο και γενικως οτι μπορω να κανω θα το κανω.Εχω δει το Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220, Samsung Galaxy Note P600 - Tablet 10.1,Samsung Galaxy Tab 3 Τ311 8.0,Samsung Galaxy Note - Tablet 8,Sony xperia Z LTE.Διαθετω 600 ευρω.Ποιο μου προτεινεται;Ποιο ειναι καλυτερο απο αυτα κατα την γνωμη σας;Δεχομαι και νεες προτασεις...Εαν καποιος διαθετει καποιο απο αυτα μπορει να μου πει εαν ειναι καλη αγορα εαν κολανε ή εχουν καποιο προβλημα...Ευχαριστω εκ των προτερων..!!:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...