Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρετώ όλο τον κόσμο. είμαι για να παίρνω μαι ταμπλέτα 10,1 . Θέλω οπωσδήποτε να έχει hdmi , otg, (αν έχει και 3G καλά θα είναι αλλά να μην υστερεί αλλού) πολύ καλή αυτονομία και να είναι αξιόπιστο μηχάνημα. τιμή έως 150 ευρώ

 

Λέω να πάρω κάποιο από αυτά ποιο λέτε? έχει κανείς κάποιο από τα παρακάτω? ευχαριστώ

 

http://www.pandawill.com/teclast-a11-quad-core-a31-tablet-pc-101-inch-ips-screen-android-41-2gb-ram-16gb-hdmi-4k-video-silver-p70899.html###

http://www.pandawill.com/ainol-novo-10-hero-android-41-tablet-pc-ips-hd-screen-101-inch-16gb-bluetooth-dual-camera-white-p84467.html

http://www.pandawill.com/ainol-novo-10-hero-2-quad-core-tablet-pc-android-41-ips-hd-screen-101-inch-16gb-dual-camera-p70835.html

http://www.pandawill.com/cube-u30gt-tablet-pc-rockchip-rk3066-dual-core-16ghz-cpu-101-inch-android-40-16gb-1g-ram-white-p62836.html

http://www.pandawill.com/teclast-p18-rk3188-quad-core-101-inch-tablet-pc-ips-screen-android-41-16gb-dual-camera-hdmi-silver-p80313.html

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από αρκετό καιρό μακριά από το φόρουμ είμαι πάλι σε αναζήτηση ταμπλέτας.

Έχω αποφασίσει ότι θα πάρω Pipo και είμαι μεταξύ των Μ6 και Μ9. Διαβάζω καλές κριτικές και έχει περάσει από τα χέρια μου το Pipo M1 που πιστεύω ότι ήταν (και συνεχίζει να είναι) μια από τις καλύτερες και πιο αξιόπιστες ταμπλέτες που κυκλοφόρησαν.

 

Κριτήριο είναι λιγότερο οι επιδόσεις και η τιμή και πολύ περισσότερο η αντοχή στο χρόνο (ποιότητα κατασκευής) και η υποστήριξη (ρομ κλπ) τόσο στο φόρουμ μας όσο και αλλού. Θα με ενδιέφερε πολύ να έχει 3G και λιγώτερο το GPS. Έχω ένα καλό Bluetooth GPS και σε περίπτωση που μου προτείνετε κάποιο με GPS σας παρακαλώ να κάνετε μια αναφορά στη ποιότητά του (πόσο γρήγορα συνδέεται, αν κρατάει το σήμα, αν τρώει μπαταρία, κλπ). Αν είναι καλό δεν θα πω όχι. Επίσης θα προτιμούσα να είχε 32 GB αλλά η προτεραιότητα είναι τα υπόλοιπα.

 

Έχω καεί με το cube u30gt to το οποίο εκτός του ότι ήταν προβληματικό μηχάνημα (έχει παραδώσει το πνεύμα εδώ και καιρό), έκανα και τη βλακεία και το πήρα και από τους απατεώνες του focalandroid (cube-tablet.com). Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε και ένα αξιόπιστο κατάστημα αγοράς με καλή επαφή με email πριν την αγορά και καλή υποστήριξη μετά την αγορά σε περίπτωση επιστροφής.

 

Κοιτάω στο dealsprime και βρίσκω 4 Μ6 και 8 Μ9. Μπερδεύτηκα και τα παραθέτω για να ακούσω η γνώμη σας. Και κυρίως να μάθω που υστερεί το καθένα. Για πιθανά προβλήματα όπως ήχου ή wifi. Ποια φαίνονται από τις αναφορές των μελών να έχουν τα λιγότερα προβλήματα και ποια φαίνονται να χαλάνε χαλάνε περισσότερο;

 

Ξεκινάω με τα Μ6

 

1. PIPO M6 Quad Core 9.7" IPS 2048*1536 Android 4.2.2 Tablet PC - 16GB RK3188 1.6GHz CPU w/ Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI (3g Optional)

€ 181,60+20,60 (Built-in 3g) = 202,34

 

2. PIPO M6 Quad Core Tablet PC - 9.7 inch IPS 2048*1536 Android 4.2.2, 16GB RK3188 1.8GHz CPU w/ Bluetooth, 5.0MP Camera, External 3G, HDMI

€ 181,60+19,13 (Built-in 3g) = 208,22

 

3. Pipo M6Pro Quad Core 9.7 inch Retina 2048*1536 Tablet PC - Built-in GPS, Android 4.2.2, 16GB RK3188 1.6GHz CPU w/ Built-in 3G, GPS, Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI

€ 211,17 (+11,04 32GB = 222,21)

 

4. PIPO M6 Pro Quad Core 9.7 inch Retina IPS 2048*1536 Tablet PC - Android 4.2, 32GB RK3188 Cortex A9 1.6GHz CPU w/ GPS, Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI

€ 198,66 (-8,83 16GB = 189,83)

 

Απ’ ότι καταλαβαίνω τα Μ6 Pro έχουν GPS που θα μπορούσα να αντέξω και χωρίς αυτό αν είναι χάλια. Έχουν τίποτα άλλο καλύτερο από τα απλά;

Από τα απλά Μ6 βλέπω ότι το Νο 1 είναι 1.6GHz και το Νο 2 είναι 1.8GHz. Θα έλεγα ότι το 2 είναι προτιμότερο αλλά βλέπω ότι το μοντέλο που αναφέρεται στο φόρουμ μας είναι το 1 με τα 1.6GHz. Μοιράζονται τις ίδιες ρομ και άλλα εργαλεία; Ειδικά αυτά που αναφέρονται στο πρώτο ποστ του φόρουμ μας; Υπάρχουν απλά Μ6 με 32GB;

 

Και συνεχίζω με τα Μ9

 

1. PiPO MAX M9 10.1 inch IPS 1280*800 Tablet PC - Android 4.1 Jelly Bean, 16GB RK3188 Quad Core Cortex A9 1.8GHz CPU w/ Bluetooth, 5.0MP Camera, External 3G, HDMI

€ 168,49

 

2. PIPO M9 Pro 10.1 inch 1920*1200 Android 4.2.2 Tablet PC - 32GB Quad Core RK3188 1.8GHz CPU w/ GPS, Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI

€ 194,98 + 25,75 (Built-in 3g) = 220,73

 

3. PIPO M9 Pro Quad Core 3G Tablet PC - 10.1 inch 1920*1200 Android 4.2.2, 32GB Rk3188 1.8GHz CPU w/ GPS, Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI

€ 217,05

 

4. PIPO M9 Pro 10.1 inch 1920*1200 Android 4.2.2 Tablet PC - 32GB Quad Core RK3188 1.8GHz CPU w/ GPS, Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI

€ 202,34

 

5. Pipo M9pro Quad Core 10.1 inch Retina IPS 1920*1200 3G WCDMA Tablet PC - Android 4.2, 32GB RK3188 Cortex A9 1.8GHz CPU w/ Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI

€ 217,05 (-23,55 without 3G = 193,50)

 

6. PIPO M9 Quad Core 10.1 IPS 1280*800 Tablet PC - Android 4.2.2, 16GB RK3188 Cortex A9 1.8GHz CPU w/ Bluetooth, 5.0MP Camera, External 3G, HDMI

€ 164,08 + 22,81 3g Version = 186,89

 

7. IPO M9 Quad Core 10.1 inch IPS 1280*800 Tablet PC - Android 4.2.2Jelly Bean, 16GB RK3188 1.8GHz CPU w/ Built-in 3G WCDMA, Bluetooth, Dual Cameras, HDMI

€ 198,66

 

8. PIPO M9 Quad Core 10.1 inch IPS 1280*800 Tablet PC - Android 4.2.2, 16GB RK3188 Cortex A9 1.8GHz CPU w/ Built in 3G WCDMA, Bluetooth, Dual Cameras, HDMI

€ 191,30

 

Μερικές δικές μου παρατηρήσεις για να τις σχολιάσετε.

Σε όλα ο επεξεργαστής τρέχει στα 1.8GHz. Πόσο μεγάλο πλεονέκτημα είναι αυτό σε σχέση με τα 1,6GHz που τρέχουν στα περισσότερα Μ6;

Το Νο 1 υστερεί αρκετά μιας και έχει υποδεέστερη οθόνη και δεν έχει εσωτερικό 3G. Το android 4.1 φαντάζομαι ότι με κάποια ρομ θα αναβαθμίζεται.

Δεν μπορώ να καταλάβω που διαφέρουν τα 2, 3 αν πάρει κανείς και το Νο 2 με built-in 3g. Βλέπω ότι έχουν και τα δύο GPS.

Το 4 δεν έχει 3G και δεν βλέπω στις προδιαγραφές ούτε για external 3G. Έχουν όμως GPS

Tα 1, 6, 7, 8 έχουν χαμηλότερη ανάλυση οθόνης.

Δεν καταλαβαίνω γιατί τα 7,8 έχουν διαφορετική τιμή. Ίδια δεν είναι (16GB, 3G, όχι GPS);

To No 6 είναι επίσης ίδιο με τα 1 ή τα 7, 8 (ανάλογα με το 3g) αλλά μάλλον είναι προσφορά (-€ 10 περίπου) που ισχύει 24 ώρες.

 

Ποιο να πάρω βρε παιδιά; Και από πού;

Κλίνω προς το απλό M6 λόγω καλής υποστήριξης. Αλλά και το M6 με τα 1.8MHz ακούγεται ελκυστικό αν μοιράζονται την ίδια υποστήριξη. Και τα Μ9 με την οθόνη που έχει καλύτερη διάσταση για ταινίες, δεν ακούγονται άσχημα αν φυσικά είναι άθραυστα.

 

ΥΓ Βάζω το θέμα στο Pipo και όχι στο «Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις» γιατί αφορά αποκλειστικά Pipo και ίσως βοηθήσει κι άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την μάλλον αποτυχημένη απόπειρά μου να δώσω το Τ100 στη μικρή για να παίζει (λόγω και των απειροελάχιστων παιχνιδιών σε Win8 τύπου puzzle), τελικά μάλλον πάω για κάποιο από τα κινέζικα "παιδικά tablets", όπως το πιο γνωστό που βλέπω εδώ

 

Έχει κάποιος από εσάς άλλες ιδέες, προτάσεις, συμβουλές ή ακόμα και hands-on εμπειρία με κάποιο από δαύτα ?

 

Προφανώς το budget είναι αυστηρά περιορισμένο στα +/- 50 ευρώπουλα.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό μακριά από το φόρουμ είμαι πάλι σε αναζήτηση ταμπλέτας.

Έχω αποφασίσει ότι θα πάρω Pipo και είμαι μεταξύ των Μ6 και Μ9. Διαβάζω καλές κριτικές και έχει περάσει από τα χέρια μου το Pipo M1 που πιστεύω ότι ήταν (και συνεχίζει να είναι) μια από τις καλύτερες και πιο αξιόπιστες ταμπλέτες που κυκλοφόρησαν.

Με δεδομένη πλέον την παρουσία της Intel σε Κινέζικα tablet, κατά την ταπεινή μου άποψη δεν αξίζει - τη δεδομένη χρονική στιγμή - τίποτε άλλο, ειδικά εφόσον μιλάμε για high-end λύσεις (όπως είναι τα M6 & M9).

 

Πέρα από τα προφανή πλεονέκτηματα του Atom (CPU, GPU, ταχύτητα μνήμης, εύρος διαύλου Ι/Ο), μεγάλο ρόλο παίζουν και οι προϋποθέσεις που βάζει η Intel στους κατασκευαστές για να χρησιμοποιούν τα chip της (όπως την απαίτηση για τουλάχιστον 6-layer PCB, κάτι που αυξάνει την αντοχή της μητρικής).

 

Τα RK3188 είναι σε δυσμενή πλέον θέση, τόσο σε θέματα εξέλιξης (κολλημένοι σε πυρήνες 3.0.36, άθλια λειτουργία διαύλου Ι/Ο και αργές μνήμες flash), όπου είτε θα ρίξουν τις τιμές ή θα αντικατασταθουν γρήγορα από τη σειρά 32xx. Και πάλι όμως, μέχρι να δούμε big. Little υλοποιήσεις σε Κινέζικα, η Intel είναι η πιο λογική επιλογή.

 

[...]

 

Ξεκινάω με τα Μ6

 

1. PIPO M6 Quad Core 9.7" IPS 2048*1536 Android 4.2.2 Tablet PC - 16GB RK3188 1.6GHz CPU w/ Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI (3g Optional)

€ 181,60+20,60 (Built-in 3g) = 202,34

 

2. PIPO M6 Quad Core Tablet PC - 9.7 inch IPS 2048*1536 Android 4.2.2, 16GB RK3188 1.8GHz CPU w/ Bluetooth, 5.0MP Camera, External 3G, HDMI

€ 181,60+19,13 (Built-in 3g) = 208,22

 

3. Pipo M6Pro Quad Core 9.7 inch Retina 2048*1536 Tablet PC - Built-in GPS, Android 4.2.2, 16GB RK3188 1.6GHz CPU w/ Built-in 3G, GPS, Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI

€ 211,17 (+11,04 32GB = 222,21)

 

4. PIPO M6 Pro Quad Core 9.7 inch Retina IPS 2048*1536 Tablet PC - Android 4.2, 32GB RK3188 Cortex A9 1.6GHz CPU w/ GPS, Bluetooth, 5.0MP Camera, HDMI

€ 198,66 (-8,83 16GB = 189,83)

 

Απ’ ότι καταλαβαίνω τα Μ6 Pro έχουν GPS που θα μπορούσα να αντέξω και χωρίς αυτό αν είναι χάλια. Έχουν τίποτα άλλο καλύτερο από τα απλά;

Από τα απλά Μ6 βλέπω ότι το Νο 1 είναι 1.6GHz και το Νο 2 είναι 1.8GHz. Θα έλεγα ότι το 2 είναι προτιμότερο αλλά βλέπω ότι το μοντέλο που αναφέρεται στο φόρουμ μας είναι το 1 με τα 1.6GHz. Μοιράζονται τις ίδιες ρομ και άλλα εργαλεία; Ειδικά αυτά που αναφέρονται στο πρώτο ποστ του φόρουμ μας; Υπάρχουν απλά Μ6 με 32GB;

Κανένα RK3188 δε λειτουργεί στα 1.8GHz χωρίς υπερχρονισμο, άρα δεν υπάρχει διαφορά εκεί (τα γνωστά ψέμματα των Κινεζων). Δεν χρησιμοποιούν τις ίδιες ROMs η PRO με την 'απλή' σειρά. Η Pro χρησιμοποιεί κατώτερης ποιότητας υλικά (οθόνες, flash και RAM) σε σχέση με την απλή, γι αυτό και κοστίζει περίπου όσο η απλή (όταν κυκλοφορησε) πάρα το ότι έχει 32 gb & GPS (ο, τι χειρότερο έχει υπάρξει σε Κινέζικη ταμπλέτα).

 

Γενικά η σειρά Pro έχει χειρότερη ποιότητα από την απλή και σίγουρα δε φθάνει αυτή του Μ1.

Για εμένα η Pro είναι υποβάθμιση, απλά για να ανταγωνιστεί την Cube (σε τιμές, ρίχνοντας όμως δραματικά την ποιότητα).

 

Απλή σειρά πολύ δύσκολα θα βρεις - έως αδύνατο - οι περισσότεροι dealers στέλνουν Pro.

 

Και συνεχίζω με τα Μ9

Τα ίδια ισχύουν και εδώ.

 

ΥΓ Βάζω το θέμα στο Pipo και όχι στο «Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις» γιατί αφορά αποκλειστικά Pipo και ίσως βοηθήσει κι άλλους.

 

Το μήνυμα μεταφέρθηκε στη σωστή περιοχή. Ισχύουν οι κανόνες του οδηγού δημιουργίας νέων θεμάτων. Επειδή θέτεις καίρια ερωτήματα συγκρίσεων (και μου δίνεις την ευκαιρία να απαντήσω) γενικά για πλατφόρμες Rk, απαντώ εδώ ώστε να έχουμε μεγαλύτερη συμμετοχή και όχι μόνο από Pipo forum.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μετά την μάλλον αποτυχημένη απόπειρά μου να δώσω το Τ100 στη μικρή για να παίζει (λόγω και των απειροελάχιστων παιχνιδιών σε Win8 τύπου puzzle), τελικά μάλλον πάω για κάποιο από τα κινέζικα "παιδικά tablets", όπως το πιο γνωστό που βλέπω εδώ

 

Έχει κάποιος από εσάς άλλες ιδέες, προτάσεις, συμβουλές ή ακόμα και hands-on εμπειρία με κάποιο από δαύτα ?

 

Προφανώς το budget είναι αυστηρά περιορισμένο στα +/- 50 ευρώπουλα.

 

 

http://www.geekbuying.com/category/Android-Tablet---MID-1146/?c=1014&v=1407&freeshipping=3

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένη πλέον την παρουσία της Intel σε Κινέζικα tablet, κατά την ταπεινή μου άποψη δεν αξίζει - τη δεδομένη χρονική στιγμή - τίποτε άλλο, ειδικά εφόσον μιλάμε για high-end λύσεις (όπως είναι τα M6 & M9).

 

Πέρα από τα προφανή πλεονέκτηματα του Atom (CPU, GPU, ταχύτητα μνήμης, εύρος διαύλου Ι/Ο), μεγάλο ρόλο παίζουν και οι προϋποθέσεις που βάζει η Intel στους κατασκευαστές για να χρησιμοποιούν τα chip της (όπως την απαίτηση για τουλάχιστον 6-layer PCB, κάτι που αυξάνει την αντοχή της μητρικής).

 

Τα RK3188 είναι σε δυσμενή πλέον θέση, τόσο σε θέματα εξέλιξης (κολλημένοι σε πυρήνες 3.0.36, άθλια λειτουργία διαύλου Ι/Ο και αργές μνήμες flash), όπου είτε θα ρίξουν τις τιμές ή θα αντικατασταθουν γρήγορα από τη σειρά 32xx. Και πάλι όμως, μέχρι να δούμε big. Little υλοποιήσεις σε Κινέζικα, η Intel είναι η πιο λογική επιλογή.

Πρώτα απ' όλα να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση.

Όπως φαίνεται έχω χάσει σημαντικά επεισόδια. Απ' ότι καταλαβαίνω μου προτείνεις να μη πάρω Pipo Μ6 ή Μ9 (ούτε οποιοδήποτε άλλο RK3188) αλλά κάτι που να στηρίζεται σε Intel Atom. Πριν πολύ λίγους μήνες για να πάρω Intel χρειαζόμουν χιλιάρικο και παραπάνω. Τώρα τι ισχύει; Για τι τιμές μιλάμε; Ποιες ταμπλέτες Intel θα μπορούσα να αγοράσω χωρίς να με γδάρουν; Από πού τις αγοράζουμε; Ελλάδα, Κίνα, αλλού; Δώσε μου όσα μπορείς περισσότερα μοντέλα και μαγαζιά.

Και με τι λειτουργικό; Τα Windows έχουν κι αυτά το κόστος τους.

Οι ταμπλέτες με Atom έχουν αγοραστεί αρκετά; Τι λένε από αξιοπιστία; Υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ μας ή σε άλλα φόρουμ του εξωτερικού (slatedroid, κλπ);

 

Γενικά η σειρά Pro έχει χειρότερη ποιότητα από την απλή και σίγουρα δε φθάνει αυτή του Μ1.

Για εμένα η Pro είναι υποβάθμιση, απλά για να ανταγωνιστεί την Cube (σε τιμές, ρίχνοντας όμως δραματικά την ποιότητα).

Απλή σειρά πολύ δύσκολα θα βρεις - έως αδύνατο - οι περισσότεροι dealers στέλνουν Pro.

Βρίσκω το απλό (όχι Pro) Pipo M6 3G στα παρακάτω μαγαζιά

Dealsprime $274.99 Το έχει προσφορά που λήγει σε 38 ώρες και λέει ότι έχει άλλα 8 τεμ.

Banggood $289.99 Θυμάμαι τα πακέτα του

Geekbuying $ 287.99 Αυτοί δεν είχαν δικό τους θέμα στο φόρουμ; Γιατί χάθηκαν;

Buyincons $289.99

 

Θα περιμένω την απάντησή σου για τα Intel μηχανήματα και θα αποφασίσω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση.

Όπως φαίνεται έχω χάσει σημαντικά επεισόδια. Απ' ότι καταλαβαίνω μου προτείνεις να μη πάρω Pipo Μ6 ή Μ9 (ούτε οποιοδήποτε άλλο RK3188) αλλά κάτι που να στηρίζεται σε Intel Atom. Πριν πολύ λίγους μήνες για να πάρω Intel χρειαζόμουν χιλιάρικο και παραπάνω. Τώρα τι ισχύει; Για τι τιμές μιλάμε; Ποιες ταμπλέτες Intel θα μπορούσα να αγοράσω χωρίς να με γδάρουν; Από πού τις αγοράζουμε; Ελλάδα, Κίνα, αλλού; Δώσε μου όσα μπορείς περισσότερα μοντέλα και μαγαζιά.

Και με τι λειτουργικό; Τα Windows έχουν κι αυτά το κόστος τους.

Οι ταμπλέτες με Atom έχουν αγοραστεί αρκετά; Τι λένε από αξιοπιστία; Υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ μας ή σε άλλα φόρουμ του εξωτερικού (slatedroid, κλπ);

 

 

Βρίσκω το απλό (όχι Pro) Pipo M6 3G στα παρακάτω μαγαζιά

Dealsprime $274.99 Το έχει προσφορά που λήγει σε 38 ώρες και λέει ότι έχει άλλα 8 τεμ.

Banggood $289.99 Θυμάμαι τα πακέτα του

Geekbuying $ 287.99 Αυτοί δεν είχαν δικό τους θέμα στο φόρουμ; Γιατί χάθηκαν;

Buyincons $289.99

 

Θα περιμένω την απάντησή σου για τα Intel μηχανήματα και θα αποφασίσω ανάλογα.

να ρωτησω ,μιας και μιλαμε για cpu, για τον amlogic τι λεει?

 

http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975M-Amlogic-M802-2-0GHz-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-3-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-32G-323994.html

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση.

Όπως φαίνεται έχω χάσει σημαντικά επεισόδια. Απ' ότι καταλαβαίνω μου προτείνεις να μη πάρω Pipo Μ6 ή Μ9 (ούτε οποιοδήποτε άλλο RK3188) αλλά κάτι που να στηρίζεται σε Intel Atom. Πριν πολύ λίγους μήνες για να πάρω Intel χρειαζόμουν χιλιάρικο και παραπάνω. Τώρα τι ισχύει; Για τι τιμές μιλάμε; Ποιες ταμπλέτες Intel θα μπορούσα να αγοράσω χωρίς να με γδάρουν; Από πού τις αγοράζουμε; Ελλάδα, Κίνα, αλλού; Δώσε μου όσα μπορείς περισσότερα μοντέλα και μαγαζιά.

Και με τι λειτουργικό; Τα Windows έχουν κι αυτά το κόστος τους.

Οι ταμπλέτες με Atom έχουν αγοραστεί αρκετά; Τι λένε από αξιοπιστία; Υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ μας ή σε άλλα φόρουμ του εξωτερικού (slatedroid, κλπ);

Μια ενδεικτική πρόταση εδώ.

Μιλάμε για διπύρηνο Atom, Android 4.2.2 (4.4.2 θα πάρει πιο γρήγορα από τα αντίστοιχα RK3188 - αν πάρουν κάτι σταθερό - λόγω Intel), FullHD ανάλυση και με όλα τα κλασσικά "μπλιμπλίκια" που έχουν τα Κινέζικα (εκτός της HDMI που δεν έχει το συγκεκριμένο). Το συγκεκριμένο "χτυπάει" κοντά στα 25000 στο Antutu (το οποίο δεν έχει ακόμα native έκδοση για x86).

Έχω επίσης "πιάσει" στα χέρια μου ΟΕΜ Intel Atom DualCore tablet με ανάλυση 1280x800, το οποίο είχε κάτι εξωφρενικές επιδόσεις (34000) λόγω ανάλυσης, αλλά η GPU του σε κάθε περίπτωση (ακόμα και σε FullHD αναλύσεις) είναι έτη φωτός μπροστά από αυτές των RK3188 και ίσως και του αναμενόμενου RK32xx.

 

Αν δεν υπήρχε θέμα χρημάτων, θα αγόραζα το i9 και για το ενδεχόμενο να το "πειράξω" ώστε να επιχειρήσω να τρέξω Windows 8.1.

Από θέματα αξιοπιστίας, είναι Ramos και δεν έχει γραφτεί κάτι για σοβαρό πρόβλημα (π.χ flash). Ψιλοασυμβατότητες τις έχει - λόγω x86 - αλλά αυτά λύνονται μέρα με τη μέρα. Το συγκεκριμένο πουλάει τρελά πάντως και το έχει φέρει και το Πλαίσιο εδώ (ΟΕΜ) με +€90 στην τιμή που βλέπεις στον παραπάνω σύνδεσμο.

 

Βρίσκω το απλό (όχι Pro) Pipo M6 3G στα παρακάτω μαγαζιά

[...]

Το θέμα είναι ότι ΠΟΛΛΟΙ εδώ - δες στο νήμα του Max-M6 3G παρήγγειλαν το Max-M6 και τους ήρθε το Pro.

Και το dealsprime έχει κάνει μερικές άσχημες ενέργειες σε μέλη που είχαν πρόβλημα και ήθελαν επιστροφή (π.χ τους έδωσε διαφορετική διεύθυνση επιστροφής από αυτή που είχε δηλώσει η dealsprime στο Paypal, με αποτέλεσμα το Paypal να μην αναγνωρίζει ότι ο πελάτης όντως επέστρεψε την ταμπλέτα) και θα σου συνιστούσα να τους αποφύγεις (παρά το δέλεαρ της τιμής).

 

να ρωτησω ,μιας και μιλαμε για cpu, για τον amlogic τι λεει?

 

Από όσες πληροφορίες μπόρεσα να συγκεντρώσω, δείχνει καλός επεξεργαστής, αλλά δυστυχώς τον έχουμε δει μόνο σε Onda μέχρι στιγμής και όχι στην πλήρη εκδοχή του (η Onda συνηθίζει να αγοράζει light εκδόσεις των SoCs με ελλείψεις όπως π.χ Bluetooth). Πάντα μου άρεσε η AmLogic - τη θεωρώ ανώτερη τεχνολογικά από τη RockChip - και το γεγονός ότι εξελίσσει την codebase της (π.χ το συγκεκριμένο SoC έρχεται με Linux kernel 3.10.x που είναι πραγματικά επανάσταση, μιας που ενσωματώνει τεχνολογίες όπως zRAM κ.λπ - κάτι που ούτε οι επίσημοι στυλ Samsung & Qualcomm δεν έχουν κάνει) μόνο καλό κάνει στην εικόνα του.

 

Εν ολίγοις, το SoC είναι πολύ καλό, αλλά θα πρέπει να το δούμε και σε άλλες υλοποιήσεις (άλλες μάρκες/πλακέτες) ώστε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα σε ramos αλλα δεν εχει gps γαμτ@!το μονο που θα ηθελα!

 

Ρε παιδια το onda λεει 8200mah μπαταρια!μεγαλη δεν ειναι?

 

@FRONTIER οταν λες ασυμβατοτητες λογω x86 τι εννοεις ?ασυμβατοτητες με τι?δεν παιζουν εφαρμογες?

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Window Mini One RK3188 Quad Core Bluetooth 1.8GHz 7.85 Inch IPS 1024*768 with Android 4.1 HDMI Tablet PC

Αυτο εχει 2gb και δεν το προτεινεται ενω το M6 Που ειναι πιο ακριβο και εχει 1gb το προτεινεται μπορε καποιος πιο γνωστη απο εμενα να μου πει .

Δεκτη οποιαδηποτε προταση απο κινα στι 8'' .Προσπαθω εδω και καιρο να καταληξω καπου αλλα δεν μπορω

Link to comment
Share on other sites

@FRONTIER οταν λες ασυμβατοτητες λογω x86 τι εννοεις ?ασυμβατοτητες με τι?δεν παιζουν εφαρμογες?

 

Μικροασυμβατότητες με native κώδικα εφαρμογών (π.χ Antutu) αλλά βγαίνουν αναβαθμίσεις και τα επιλύουν.

 

Window Mini One RK3188 Quad Core Bluetooth 1.8GHz 7.85 Inch IPS 1024*768 with Android 4.1 HDMI Tablet PC

Αυτο εχει 2gb και δεν το προτεινεται ενω το M6 Που ειναι πιο ακριβο και εχει 1gb το προτεινεται μπορε καποιος πιο γνωστη απο εμενα να μου πει .

Δεκτη οποιαδηποτε προταση απο κινα στι 8'' .Προσπαθω εδω και καιρο να καταληξω καπου αλλα δεν μπορω

 

To M6 έχει 2GB RAM, όχι 1GB που λες. Και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα: το M6 έχει Retina ανάλυση (2048x1536), το Mini One έχει μια απλή IPS (1024x768). Τέλος ΚΑΝΕΝΑ RK3188 δεν τρέχει στα 1.8GHz, όλα τρέχουν στα 1.6GHz (άλλο ένα ψέμα των Κινέζων dealers).

 

Για 8" πολύ καλή πρόταση είναι αυτή. Η RAM είναι υπεραρκετή για αυτή την ανάλυση και πολύ πιο γρήγορη από αυτή του RK3188. Εάν σε ενδιαφέρει και ενσωματωμένη λειτουργία τηλεφώνου (δηλ. εκτός από 3G Internet να μπορείς να παίρνεις και τηλέφωνα), καλή πρόταση είναι και αυτή.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά πήρα αυτό εδώ, καθώς έχει μεγαλύτερη ανάλυση, storage, ΒΤ και HDMI, για μόλις 5 ευρώ διαφορά.

 

Το κακό είναι ότι θα κάνει το συνηθισμένο μήνα για να έρθει, οπότε δεν θα μπορώ να το κρίνω άμεσα...πάντως η μικρή το περιμένει ήδη πως και πως :happy:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Μικροασυμβατότητες με native κώδικα εφαρμογών (π.χ Antutu) αλλά βγαίνουν αναβαθμίσεις και τα επιλύουν.

 

 

 

To M6 έχει 2GB RAM, όχι 1GB που λες. Και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα: το M6 έχει Retina ανάλυση (2048x1536), το Mini One έχει μια απλή IPS (1024x768). Τέλος ΚΑΝΕΝΑ RK3188 δεν τρέχει στα 1.8GHz, όλα τρέχουν στα 1.6GHz (άλλο ένα ψέμα των Κινέζων dealers).

 

Για 8" πολύ καλή πρόταση είναι αυτή. Η RAM είναι υπεραρκετή για αυτή την ανάλυση και πολύ πιο γρήγορη από αυτή του RK3188. Εάν σε ενδιαφέρει και ενσωματωμένη λειτουργία τηλεφώνου (δηλ. εκτός από 3G Internet να μπορείς να παίρνεις και τηλέφωνα), καλή πρόταση είναι και αυτή.

 

του tomato ο MTK ομως ειναι καλος η τραγικος σε θεμα gps οπως ο δικος μου του ζοπο 980 τηλεφωνου?

Link to comment
Share on other sites

To M6 έχει 2GB RAM, όχι 1GB που λες. Και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα: το M6 έχει Retina ανάλυση (2048x1536), το Mini One έχει μια απλή IPS (1024x768). Τέλος ΚΑΝΕΝΑ RK3188 δεν τρέχει στα 1.8GHz, όλα τρέχουν στα 1.6GHz (άλλο ένα ψέμα των Κινέζων dealers).

 

Εννόησα αυτό Window M6 Intel Clover trail Android 4.2 7.9 Inch IPS 1024*768 16GB Tablet PC

 

Για 8" πολύ καλή πρόταση είναι αυτή. Η RAM είναι υπεραρκετή για αυτή την ανάλυση και πολύ πιο γρήγορη από αυτή του RK3188. Εάν σε ενδιαφέρει και ενσωματωμένη λειτουργία τηλεφώνου (δηλ. εκτός από 3G Internet να μπορείς να παίρνεις και τηλέφωνα), καλή πρόταση είναι και αυτή.

 

Το site που δινεις ειναι οκ? εγω εχω παρει απο Merimobiles Και ηταν οκ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα αυτό εδώ, καθώς έχει μεγαλύτερη ανάλυση, storage, ΒΤ και HDMI, για μόλις 5 ευρώ διαφορά.

 

Το κακό είναι ότι θα κάνει το συνηθισμένο μήνα για να έρθει, οπότε δεν θα μπορώ να το κρίνω άμεσα...πάντως η μικρή το περιμένει ήδη πως και πως :happy:

 

Το οποίο είναι μονοπύρηνο στα 1GHz και θα σέρνεται...

 

Και θα μπορούσες να το πάρεις από Geek http://www.geekbuying.com/item/X90-RK2928-1-0GHz-7-inch-Tablet-PC-Children-Tablet-Android-4-1-Capacitive-Touch-Screen-1024-600-512MB-8GB---Orange-320817.html για να έρθει με tracking και να έχεις υπστήριξη εκ των υστέρων.

 

Και τα 20$ πως γίνονται 5€, δεν το καταλαβαίνω...

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2 μου φαίνονται ίδια

RAMOS I8 Intel Atom Z2580 Dual Core 8 Inch IPS Android 4.2 Tablet

Window M6 Intel Clover trail Android 4.2 7.9 Inch IPS 1024*768 16GB Tablet PC

δες την αναλυση....
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο είναι μονοπύρηνο στα 1GHz και θα σέρνεται...

 

Και θα μπορούσες να το πάρεις από Geek http://www.geekbuying.com/item/X90-RK2928-1-0GHz-7-inch-Tablet-PC-Children-Tablet-Android-4-1-Capacitive-Touch-Screen-1024-600-512MB-8GB---Orange-320817.html για να έρθει με tracking και να έχεις υπστήριξη εκ των υστέρων.

 

Και τα 20$ πως γίνονται 5€, δεν το καταλαβαίνω...

 

Sorry, 5 λίρες είναι η διαφορά τους, όχι 5€. Και από πλευράς CPU, το ένα είναι με Α13 1.2 και το άλλο με 2928 sto 1.0, με Mali400 και τα δύο...να κάνει τόση διαφορά η ανάλυση ? Θα δούμε, έτσι και αλλιώς μόνο για παιδικά παιχνιδάκια θα είναι...

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Α23 διπύρηνο σου έδειξα στο πρώτο link http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5204522#post5204522 , 1.2-1.5GHz x 2. 13.000-15.000 Antutu βγάζει, σε σχέση με τα 4.000 του 2928. Και τιμή 52$.
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται το Ι8 ramos να εχει gps και το I9 οχι?

 

Κόστος και στόχευση αγοράς καθορίζουν τα χαρακτηριστικά.

Ίσως θεωρούν ότι 7.9" είναι πιο πρακτικές για πλοήγηση GPS απ'ότι οι 8.9".

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, φαντάζομαι ότι ταμπλετ χωρίς ενσωματωμένο 3G που να έχει δυνατότητα κλήσης Όχι μόνο ίντερνετ, δεν θα μπορεί να εγκατασταθούν εφαρμογές τύπου whatsapp,ε;
Link to comment
Share on other sites

Α23 διπύρηνο σου έδειξα στο πρώτο link http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5204522#post5204522 , 1.2-1.5GHz x 2. 13.000-15.000 Antutu βγάζει, σε σχέση με τα 4.000 του 2928. Και τιμή 52$.

 

A ναι, σωστά, η διαφορά που έλεγα εγώ είναι μεταξύ των δύο που πόσταρα...τα "παιδικά" tablets τα βαράνε λίγο παραπάνω λόγω -και καλά- ανθεκτικότητας...θα δω πως θα πάει αυτό, μπορεί να πάρω αυτό που λες σε μπλε :)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...