Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...μην είμαστε απόλυτοι! Για τα χρήματα που ζητάνε μπορεί να είναι αξιοπρεπές για πολύ απλή χρήση. Μπορεί κάποιος να το θέλει για πολύ βασικά πράγματα και να μη θέλει να εμπλακεί με κινέζους πωλητές απευθείας. π.χ. όταν είχε βγάλει προσφορά 130 ευρώ το MANTA MID801 (RK3066 1.6, MALI400, 1GB RAM, 8GB, 8" IPS, JB 4.1.1) μια χαρά αγορά ήταν και το tablet συμπεριφέρεται τουλάχιστον σε επιδόσεις πολύ καλά (Antutu 12000+).

To ζήτημα είναι ότι ως OEM, υπάρχει σχεδόν μηδενική υποστήριξη σε custom roms αν το επιθυμείς. Αλλιώς με stock ROM και ROOT είναι αξιοπρεπή. Φυσικά αν μπορείς να βρεις σε αυτό το εύρος τιμής κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο το προτιμάς. Φιλικά.

 

Το προβλημα με τα ΟΕΜ εκτος απο την μηδενικη υποστηριξη σε ρομς ειναι οτι μιλαμε για μηχανηματα που κανεις δεν ενδιαφερεται για την "υστεροφημια" τους.

 

Σκεφτειτε το σκηνικο.

Παει το πλαισιο (και το καθε πλαισιο) να αγορασει μια ετοιμη ταμπλετα με τον πιο δημοφιλη επεξεργαστη που υπαρχει στην αγορα στην χαμηλοτερη τιμη που θα βρει για να μπορει να το πουλησει και να βγαλει και ενα κερδος.

Ολοι ξερουν οτι το σημαντικο ειναι η χαμηλη τιμη οποτε ο κινεζος κανει κατι πολυ απλο ,ΚΟΒΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ γιατι ξερει οτι οταν το πλαισιο ξαναερθει για "ψωνια" στην κινα παλι την χαμηλοτερη τιμη θα ψαχνει οποτε δεν εχει νοημα να φτιαξει κατι καλυτερο ή να εχει λιγο καλυτερο QC γιατι αυτο θα τον κανει ακριβοτερο ενω δεν θα του δωσει το πλεονεκτημα του ποιοτικου κατασκευαστη γιατι οπως ειπαμε το θεμα ειναι μονο το φτηνοτερο.

 

Αυτος που κατασκευαζει ενα ταμπλετ και βαζει το ονοματακι του επανω -ακομα και αν εμεις δεν ξερουμε τις μαρκες αυτες- τον ενδιαφερει να ειναι ποιοτικο το προιον γιατι περιμενει οτι με αυτο τον τροπο θα "χτισει" το ονομα του και στο μελλον να αποκτησει μια υπεραξια (premium το λενε οι ελληνομαθεις) την οποια θα μπορει να εξαργυρωσει σε περισσοτερες πωλησεις ή υψηλοτερο περιθωριο κερδους.

 

Μιλαμε για κινεζους κατασκευαστες που εχουν μια εσωτερικη αγορα οσο η ευρωπη και αμερικη μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια

ειμαι νεο μελος,εχς διαβασει απειρες δημοσιευσεις για κινεζικα tablets και εχω καταληξει σε δυο μοντελα της hyundai

http://www.geekbuying.com/item/HYUNDAI-T10-3G-Tablet-PC-Quad-core-Exynos-4412-2GB-16GB-10-1-IPS-Capacitive-Screen-1280-800-w--GPS-Wifi-BT-HDMI-314777.html και σ'αυτο http://www.spemall.com/Hyundai-Play-X-X900-9-7-Inch-Retina-Display-RK3066-Processor-Dual-Core-Dual-Camera-Android-4-1-1-Jelly-Bean-OS-1G-16G_g.html επισης το hyundai x900 το εχω δει και σε τετραπυρηνο και σε διπυρηνο,ποι αξιζει τελικα???βεβαια παιζει στο μυαλο μου και το nexus 7,αλλα κολλαω στο μεγεθος..

 

4πύρηνο το X900; Πότε; μήπως διάβασες για 4πύρηνη GPU και μπερδεύτηκες; Κοίτα, το Χ900 σε μένα τουλάχιστον (που δε το έχω φορτώσει πολλές εφαρμογές γιατί χρειάζομαι μόνο κάποιες συγκεκριμένες) λαγκάρει ελάχιστα αλλά η η retina ανάλυση του είναι μόνο για τις ταινίες γιατί σε άλλες λειτουργίες "σφίγγεται" λίγο. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλή κατασκευή με φοβερή οθόνη στην normal ανάλυση. Αν είχε και περισσότερες custom roms θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος (γιατί έτσι βρε παιδιά;;; Για το Ainol Hero μέχρι και CM10 έχει βγει :( ) . Το Τ10 είναι τουμπανάκι αλλά είναι σχετικά καινούριο, που σημαίνει μπορεί να έχει κάποια bugs. Ας ακούσεις και άλλες γνώμες από ποιο έμπειρους! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω το θελω μονο και μονο για κανα σερφαρισμα, κανα παιχνιδακι και καμια ταινιουλα το βραδυ. Απλη, βασικη χρηση ισα για να ικανοποιησω τον gadgetακια που κρυβεται μεσα μου. :D Προφανως και δεν αξιζει συγκριτικα με galaxy tab κ.α....

Ακριβώς αυτό που πε ο gechro. μονο στο google μπαίνει χωρίς πρόβλημα:p ΔΕΝ προκειται να σε καλύψει σ αυτά που θέλεις, ειδικά για σερφάρισμα. Άκου όσους την έχουν πατήσει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, στις επιλογες του smart keyboard pro, είχα ηδη απενεργοποιημενο το 'ηχος πληκτρων'.

Απενεργοποιησα και τη δονηση. Και ναι, οντως, σταματησε ο ενοχλητικος ηχος.

Ομως, τι σχεση εχει ο ηχος που κανει, με την δονηση?

Γιατι να πρεπει να κοψω την δονηση κατα την πληκτρολογηση, για να μην ακουω τον ηχο?

Δεν ειναι παραλογο?

Και ξαναλεω, οτι το κανει και με το πληκτρολογιο android.

Αρα, δεν ειναι θεμα πληκτρολογιο.

Ειναι κατι πιο universal στη συσκευη.

Μονο εγω εχω το προβλημα?

Απο που κι ως που η δονηση παει πακετο με τον τσαφ ηχο?

Και στο δικο μου το ainol το ειχε..

Ακριβώς αυτό που πε ο gechro. μονο στο google μπαίνει χωρίς πρόβλημα:p ΔΕΝ προκειται να σε καλύψει σ αυτά που θέλεις, ειδικά για σερφάρισμα. Άκου όσους την έχουν πατήσει

 

Μηνορκιζεσαι οτι το κάνει και αυτό σωστά:p

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικο μου το ainol το ειχε..

στο smartkeyboard pro 4.6.3 δεν το κάνει, δοκιμασμένο σε fire και hero 10. ήχος και δόνηση είναι ξεχωριστά

Μην ορκιζεσαι οτι το κάνει και αυτό σωστά:p
τουλάχιστον το onda 701 με μονοπύρηνο Allwinner A13 Cortex A8@ 1.2GHz και 350MB RAM (όλα αυτά που λένε 512MB RAM δεν έχουν ούτε 400 πραγματικά), το google άνοιγε, ενώ έπαιζα και κάτι παιχνιδάκια όπως angry birds, και ναι, συνήθως δεν κόλλαγε :lol:
Link to comment
Share on other sites

στο smartkeyboard pro 4.6.3 δεν το κάνει, δοκιμασμένο σε fire και hero 10. ήχος και δόνηση είναι ξεχωριστά

τουλάχιστον το onda 701 με μονοπύρηνο Allwinner A13 Cortex A8@ 1.2GHz και 350MB RAM (όλα αυτά που λένε 512MB RAM δεν έχουν ούτε 400 πραγματικά), το google άνοιγε, ενώ έπαιζα και κάτι παιχνιδάκια όπως angry birds, και ναι, συνήθως δεν κόλλαγε :lol:

 

Τυχερούλη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

έχω παραγγείλει το hyundai t7s το οποιο βάση του tracking number ειναι απο χθες το πρωι στα ελτα της περιοχής μου,

αλλα δεν μου έχει ερθει ακομα το ειδοποιητήριο και αν ερθει σημερα θα ερθει το μεσημερι οποτε παραλαβη απο αυριο.

 

Ξερει κανεις αν μπορω να παω να το παραλαβω χωρις ειδοποιητηριο κατευθειαν απο τα ελτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιον γνωστό στα ΕΛΤΑ τότε θα στο δώσει. Αλλιως... Η υπομονή είναι αρετή.;)

 

Κανεναν γνωστο απλα ελεγα μηπως με το tracking και ταυτοτητα μου το εδιναν. Με βλεπω να ξεκιναω ασκησεις Ζεν!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα την διάθεση του υπαλλήλου. Έχω παει κ εγώ χωρίς χαρτάκι κ το ζήτησα λέγοντας οτι θα φύγω εκτός το απόγευμα για μια βδομάδα κ μου το έδωσαν. Δεν είχε κ κοσμο βέβαια.. Παιζει κ αυτό ρολο.πάνε μωρέ.. Τι εχεις να χάσεις
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που πε ο gechro. μονο στο google μπαίνει χωρίς πρόβλημα:p ΔΕΝ προκειται να σε καλύψει σ αυτά που θέλεις, ειδικά για σερφάρισμα. Άκου όσους την έχουν πατήσει

 

Καταλαβα... Ουτε το e-star mid7114 7" αξιζει; Το εχει στα public 89€ με full προσβαση σε play store και αναβαθμισιμο σε JB...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

4πύρηνο το X900; Πότε; μήπως διάβασες για 4πύρηνη GPU και μπερδεύτηκες; Κοίτα, το Χ900 σε μένα τουλάχιστον (που δε το έχω φορτώσει πολλές εφαρμογές γιατί χρειάζομαι μόνο κάποιες συγκεκριμένες) λαγκάρει ελάχιστα αλλά η η retina ανάλυση του είναι μόνο για τις ταινίες γιατί σε άλλες λειτουργίες "σφίγγεται" λίγο. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλή κατασκευή με φοβερή οθόνη στην normal ανάλυση. Αν είχε και περισσότερες custom roms θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος (γιατί έτσι βρε παιδιά;;; Για το Ainol Hero μέχρι και CM10 έχει βγει :( ) . Το Τ10 είναι τουμπανάκι αλλά είναι σχετικά καινούριο, που σημαίνει μπορεί να έχει κάποια bugs. Ας ακούσεις και άλλες γνώμες από ποιο έμπειρους! :)
ΛΑ

 

Λαθος μου 4πύρηνη GPU αναφερει,μπερδευτηκα,το μονο μου προβλημα με το Τ10 ειναι οτι εχει android 4.0,θα προτιμουσα 4.1,υπαρχει δυνατοτητα αναβαθμισης?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα την διάθεση του υπαλλήλου. Έχω παει κ εγώ χωρίς χαρτάκι κ το ζήτησα λέγοντας οτι θα φύγω εκτός το απόγευμα για μια βδομάδα κ μου το έδωσαν. Δεν είχε κ κοσμο βέβαια.. Παιζει κ αυτό ρολο.πάνε μωρέ.. Τι εχεις να χάσεις

 

Τελικά πήγα δεν είχε κόσμο είπα απλά το tracking number και με ταυτότητα μου το έδωσαν χωρίς πρόβλημα!

 

Από αυτό γράψω τώρα και μέχρι στιγμής είναι άψογο!

Edited by makois
Link to comment
Share on other sites

στο smartkeyboard pro 4.6.3 δεν το κάνει, δοκιμασμένο σε fire και hero 10. ήχος και δόνηση είναι ξεχωριστά

 

Ατυχησα. Εβαλα 4.6.3 αλλα εξακολουθει και το κανει. Αναγκαστικα πρεπει να απενεργοποιησω εντελως την δονηση. Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Ατυχησα. Εβαλα 4.6.3 αλλα εξακολουθει και το κανει. Αναγκαστικα πρεπει να απενεργοποιησω εντελως την δονηση. Κριμα.
Δεν μου χει γίνει ποτέ, τι να πω.

 

Καταλαβα... Ουτε το e-star mid7114 7" αξιζει; Το εχει στα public 89€ με full προσβαση σε play store και αναβαθμισιμο σε JB...
Ούτε. Και η γνώμη μου είναι μακρυά από φθηνιάρικα τέτοια τάμπλετ, δεν έχουν καμιά υποστήριξη κι όλας, αν πάθει τίποτα και χρειάζεται να το ξαναφλασάρεις, δεν πρόκειται να βρεις firmware
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα... Ουτε το e-star mid7114 7" αξιζει; Το εχει στα public 89€ με full προσβαση σε play store και αναβαθμισιμο σε JB...

 

αν ψάχνεις το φτηνότερο - απλούστερο κινέζικο με hdmi καλή προταση αυτή τη στιγμή είναι το cube u25gt

http://www.ipadalternative.com/en/170-cube-u25gt-7-rk2928-a9-12ghz-1024-x-600-hdmi-tablet-.html

http://www.aliexpress.com/store/product/7inch-Cube-U25GT-Tablet-PC-OS-512RAM-8GB-ROM-RockChip-RK2928-1-0GHz-Android-4-1/103919_730853244.html

http://www.merimobiles.com/cube-u25gt-rk2928-7-inch-1024-600-with-android4-1-hdmi-1-4-8gb-1080p_p/meri7697.htm

είναι στα 1,0ghz (όχι 1,2 που λέει το ipadalat), του περνάς την απλουστευμένη και stripped down ρομ του roman http://www.slatedroid.com/topic/55882-top-notch-tablets-cube-u25gt-firmware-release-1/ και είσαι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

αν ψάχνεις το φτηνότερο - απλούστερο κινέζικο με hdmi καλή προταση αυτή τη στιγμή είναι το cube u25gt

http://www.ipadalternative.com/en/170-cube-u25gt-7-rk2928-a9-12ghz-1024-x-600-hdmi-tablet-.html

http://www.aliexpress.com/store/product/7inch-Cube-U25GT-Tablet-PC-OS-512RAM-8GB-ROM-RockChip-RK2928-1-0GHz-Android-4-1/103919_730853244.html

http://www.merimobiles.com/cube-u25gt-rk2928-7-inch-1024-600-with-android4-1-hdmi-1-4-8gb-1080p_p/meri7697.htm

είναι στα 1,0ghz (όχι 1,2 που λέει το ipadalat), του περνάς την απλουστευμένη και stripped down ρομ του roman http://www.slatedroid.com/topic/55882-top-notch-tablets-cube-u25gt-firmware-release-1/ και είσαι ΟΚ!

Σωστά, γιατί ο RK2928 είναι Cortex A9, καμιά σχέση με τ άλλα μονοπύρηνα με Cortex Α8 αρχιτεκτονική που σέρνονται

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρέξει κανείς το νέο 3dmark Bench?

Ενώ μου έχει βγάλει διάφορα σκορ, πχ Ice Storm 1911, δεν βλέπω πουθενά το Performance score ως σύνολο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν και σιγουρα θα εχει απαντηθει κατι παρομοιο δεν βρισκω κατι στην αναζητηση.

Εχω παραγγειλει ενα ainol novo hero απο pandawill με singapore post.Απο τις 13/4/13 γραφει στο site της singapore despatched to overseas GR.

Στο site των ΕΛΤΑ ποτε να αρχισω να κοιταω για να δω που βρισκεται το δεμα;

Η' το overseas GR θα ειναι η τελευταια ενημερωση και απλα μια μερα θα ερθει το ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς αν το royal mail ταχυδρομειο της αγγλιας είναι απλό η κούριερ κ με ποια εταιρεία θα ερθει στα χέρια μου;
Link to comment
Share on other sites

H ainol εχει καμια 'επισημη' διαδικασια για τυχον αναβαθμιση του λογισμικου/rom κλπ των συσκευων της, είτε εντός των συσκευων/μενού ή απο την ιστοσελίδα της;

Ή δεν υπάρχει θέμα/δυνατότητα αναβάθμισης, οπότε δεν προβλέπεται τίποτε;

Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/116942-easypix-smartpad-ep800-ultra

 

Πήγα στον κωτσόβολο και το δοκίμασα με antutu και έβγαλε σκορ 14724.Έχει gpu mali-400m και αναλυση έβγαλε 728χ976 .

 

Ξέρει κάποιος εάν αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/116942-easypix-smartpad-ep800-ultra

 

Πήγα στον κωτσόβολο και το δοκίμασα με antutu και έβγαλε σκορ 14724.Έχει gpu mali-400m και αναλυση έβγαλε 728χ976 .

 

Ξέρει κάποιος εάν αξίζει?

 

...θετικά χαρακτηριστικά:

1. Επεξεργαστής Samsung Exynos 4412 Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9

2. Bluetooth

(GPS στη μητρική σελίδα δεν αναφέρει, οπότε μάλλον πρόκειται για διαφημιστικό τρικ (A-GPS support), χαίρω πολύ, εξυπνάδες και τα Ελληνάκια εκτός από τα Κινεζάκια. :mad:

 

αρνητικά:

1. 8GB ROM (προβληματίζει αν θες πολλές εφαρμογές και κυρίως μεγάλα σε όγκο παιχνίδια)

2. Σχετικά μικρή μπαταρία (3-5 ώρες max σε απαιτητικά παιχνίδια αλλιώς είσαι οκ για πιο νορμάλ χρήση)

3. OEM άρα περιορισμένη ως ανύπαρκτη υποστήριξη και πρόσβαση σε custom roms, κλπ. Ειδικά επόμενες εκδόσεις Android (4.1.x, 4.2.x) χλωμό να βρεις/εγκαταστήσεις.

4. Περιορισμένη εγγύηση για Ελλάδα (υποτίθεται η νομοθεσία λέει 2 χρόνια minimum εντός Ε.Ε., άσχετα αν ο καθένας κάνει ότι θέλει αν δεν τον κυνηγήσεις)

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Αν και σιγουρα θα εχει απαντηθει κατι παρομοιο δεν βρισκω κατι στην αναζητηση.

Εχω παραγγειλει ενα ainol novo hero απο pandawill με singapore post.Απο τις 13/4/13 γραφει στο site της singapore despatched to overseas GR.

Στο site των ΕΛΤΑ ποτε να αρχισω να κοιταω για να δω που βρισκεται το δεμα;

Η' το overseas GR θα ειναι η τελευταια ενημερωση και απλα μια μερα θα ερθει το ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ;

 

Θα γραψει καποια στιγμη οτι εφτασε ελλαδα και μετα τη διαδικασια παραδοσης απο ελτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...