Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Μια βοηθεια ρε παιδια! Βλεπω μια σελιδα στο ιντερνετ και θελω να επιλεξω μια περιοχη για να την κανω αντιγραφη και να την βαλω πχ σε μια μηχανη αναζητησης με επικολληση αντι να την πληκτρολογω ολοκληρη την φραση. Πως γινεται αυτο;

 

http://lmgtfy.com/?q=copy+paste+android

Έλεος δλδ...

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικα δεν την γλιτωσα απο το γνωστο προβλημα και το ακουστικο απο σημερα σταματησε να λειτουργει. θελω να ρωτησω αν πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν το παω στο service διοτι το εχω κανει root και εχω και setvsel. τι προτεινετε? αν ειναι να μην μου το αντικαταστησουνε και απλα να το επισκευασουνε θα προτιμουσα να μην χασω τις ρυθμισεις αν δεν το ελεγχουνε και ισχυει η εγγυηση.αν καποιος εχει εμπειρια απο το service της αργυρουπολης η γνωμη του ειναι ευπροσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή θα τρελλαθώ το γράψα και στο θέμα τoυ android απλά επειδή κανείς δε σχολιάσε σκέφτομαι μηπως είναι θέμα με το defy.

H αναφορά παράδοσης στα sms έρχεται ανεξάρτητα αν παραδόθηκε το μήνυμα ή οχι και το διαπίστωσα επειδή έψαχνα να δω αν σου έρθει sms και το είχες κλειστό παίρνεις ώρα αυτή που στο στειλε ο άλλος η την ώρα που εσύ το άνοιξες ανακάλυψα λοιπόν ότι το hancent sms σου δίνει ότι ώρα ανοίξεις το κινητό ενώ stock app και go sms τη πραγματική ώρα. Και πάνω στις δοκιμές να δω και τι γίνεται με αναφορά ανακάλυψα ότι ακόμα και να στείλω μηνυμα σε κλειστό κινητό έρχεται κανονικά αναφορά (δοκίμασα και με όλα τα προγράμματα), πάνω στο μηνυμα πατώντας προβολή αναφοράς σου λέει κατάσταση ελήφθη ακόμα κάι ώρα και εννοεί την ώρα που εφυγε από σενα και φυσικά όταν το πάρει ο άλλος δεν αλλάζει τίποτα. Τι στο καλό φταιει;έστειλα ακόμα και σε τηέφωνο που δεν υπάρχει/σταθερό και πάλι λεει οτι παραδόθηκε κανονικά...

Eντωμεταξύ απεγκατέστησα μια μια τις εφαρμογές sms μηπως τίποτα μπλοκάρει η μια την άλλη αλλά δεν άλλαξε κάτι, παίζει να φταίει κάτι, σε σας έρχονται κανονικά αναφορές και ειδοποίησεις;

 

Συμβαίνει γενικά η σε μένα κάτι παράλογο συμβαίνει;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποια Bluetooth της Μότο είναι συμβατά με το Defy; Εκτός του Motorola Endeavor HX1 που συνιστά η αντιπροσωπεία και κοστίζει 150€ !!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συνδεσει bluetooth ακουστικα platronics, Nokia, καποια made in china και το ηχοσυστημα αυτοκινητου χωρις κανενα προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον γαλλικό πάροχο SFR, το Defy θα αναβαθμιστεί σε Froyo μέχρι το τέλος Απρίλη!!!

 

Source

 

Λέτε ότι μπορούμε και εμείς να ελπίζουμε σε update εκείνη την περίοδο ή θα είμαστε πάλι τελευταίοι;

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν την γλιτωσα απο το γνωστο προβλημα και το ακουστικο απο σημερα σταματησε να λειτουργει. θελω να ρωτησω αν πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν το παω στο service διοτι το εχω κανει root και εχω και setvsel. τι προτεινετε? αν ειναι να μην μου το αντικαταστησουνε και απλα να το επισκευασουνε θα προτιμουσα να μην χασω τις ρυθμισεις αν δεν το ελεγχουνε και ισχυει η εγγυηση.αν καποιος εχει εμπειρια απο το service της αργυρουπολης η γνωμη του ειναι ευπροσδεκτη.

 

Χρησιμοποιούσες καιρό τα ακουστικα; ή την με την πρώτη σου χάλασε;

Εγώ δεν τολμά να βάλω hands free ακόμα!!!!! :-) :-) :-)

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσες καιρό τα ακουστικα; ή την με την πρώτη σου χάλασε;

Εγώ δεν τολμά να βάλω hands free ακόμα!!!!! :-) :-) :-)

μα ο σκοπός ειναι αν ειναι κι εχει πρόβλημα να εμφανιστεί νωρίς όχι οταν τυχόν λήξει η εγγύηση η σε άσχετη φάση να το αλλάξεις να ησυχάσεις μετά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γνωρίζει κανείς ποια Bluetooth της Μότο είναι συμβατά με το Defy; Εκτός του Motorola Endeavor HX1 που συνιστά η αντιπροσωπεία και κοστίζει 150€ !!!

 

Το πρωτόκολλο του bluetooth είναι κοινό και ανεξάρτητο μάρκας. Όποιο και να πάρεις... θα δουλέψει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μα ο σκοπός ειναι αν ειναι κι εχει πρόβλημα να εμφανιστεί νωρίς όχι οταν τυχόν λήξει η εγγύηση η σε άσχετη φάση να το αλλάξεις να ησυχάσεις μετά

 

Οκ αλλά με root kai custom Rom ... πρέπει να κάνω πάλι ενέργειες να παω 2, 51 ή με καλύπτει ως έχει για hardware????

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα , εχω μια απορια. Ειχα ανοιξει το ραδιοφωνο που εχει το μανισιο και το ειχα συντονισει πχ στο 106.1.Βγαζω τα ακουστικα και νομισα οτι θα κλεισει το ραδιοφωνο , αλλα οταν ξαναεβαλα τα ακουστικα για να μιλησω στο τηλεφωνο συνειδητοποιησα οτι δουλευε το ραδιοφωνο.Επισης δε βρισκω καποιο κουμπι στο interface για να κλεισω το ραδιοφωνο.WTF?????

 

 

Εβαλα και το app με το κοκκινο ανθρωπακι και ενω παταω kill δε γινεται δουλεια.

Εν τω μεταξυ δεν ειχα ιδεα οτι ετρεχαν ολα αυτα που ετρεχαν!!!!!!!!Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Edited by paguerunner
εβαλα task killer
Link to comment
Share on other sites

evademe εφοσον εχεις κανει root κανε ενα back up με titanium ή ακομα και nandroid και επανεφερε το μετα σε εργοστασιακες ρυθμισεις.

εννοειται δεν το πας στο σερβις ρουταρισμενο και με setvsel πανω.

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα back up με titanium ή ακομα και nandroid και επανεφερε το μετα σε εργοστασιακες ρυθμισεις.

εννοειται δεν το πας στο σερβις ρουταρισμενο και με setvsel πανω.

 

...δεν πρόκειται να βαλω ακουστικοοοοοοοοοοοοοοο...ποτε! :music::rocket:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα στο service στην αργυροπουλη και μεσα σε μιση ωρα μου το ειχανε επισκευασει. Πολυ καλο και εξυπηρετικο service. Το "προβλημα" του μικροφωνισμου βεβαια παραμενει και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οφειλετε σε θεμα software. Ετσι και αλλιως το εχω συνηθισει πλεον.
Link to comment
Share on other sites

εγω ποτε δεν ειχα θεμα μικροφωνισμου. ουτε και με τα ακουστικα που χρησιμοποιω καθημερινα....ειναι μην σου τυχει
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα στο service στην αργυροπουλη και μεσα σε μιση ωρα μου το ειχανε επισκευασει. Πολυ καλο και εξυπηρετικο service. Το "προβλημα" του μικροφωνισμου βεβαια παραμενει και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οφειλετε σε θεμα software. Ετσι και αλλιως το εχω συνηθισει πλεον.

Πάντως κι εγώ μιας και το είχαμε συζητησει παλιότερα που πηρα τη συσκευή πρόσφατα μικροφωνισμό δεν ακούω και βροντοφωνάζω στο τηλέφωνο δε μιλάω ποτέ χαμηόφωνα, ίσως σε 1-2 κλήσεις να έχει τύχει καμιά φορά και αγχώνομαι αλλά είναι προφανώς θέμα δικτύου γιατι στην επόμενη δε γίνεται, εχω τη μαμίσια έκδοση 2.51

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα στο service στην αργυροπουλη και μεσα σε μιση ωρα μου το ειχανε επισκευασει. Πολυ καλο και εξυπηρετικο service. Το "προβλημα" του μικροφωνισμου βεβαια παραμενει και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οφειλετε σε θεμα software. Ετσι και αλλιως το εχω συνηθισει πλεον.

 

Τελικά πως το πηγες στο σερβίς;

Έκανες backup και επαναφορα;

Πάντως το σερβίς ταχύτατο... μπράβο τους

 

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω πάλι επειδή κοντεύω να τρελλαθώ και κανείς δε μου απάντησε τελικά με τις αναφορές τι παίζει. Με το handcent/gosms/chomp με όλα δοκίμασα όταν στέλνω ένα μηνυμα μου βγαζει ότι παραδόθηκε αλλά στη πραγματικότητα εννοεί στο πάροχο για αποστολή. Πχ στο handcent λέει αν πατήσεις προβολή αναφοράς "κατάσταση: ελήφθη και ώρα από κάτω" αλλά εννοεί οτι το εστειλες απλά. Δεν υπάρχει τρόπος να δούμε αν παραδόθηκε. Επίσης μόνο το handcent στέλνει μήνυμα ότι το μήνυμα έχει ληφθει από το άλλο τηλέφωνο αλλά μετά από πολλές δοκιμές ανακάλυψα ότι αν δε παραδοθεί αμέσως πχ στείλω σε κλειστό κινητό δεν έρχεται μήνυμα ότι έχει ληφθεί ακόμα και όταν ανοίξω το άλλο τηλ και παραληφθεί κανονικά το sms. Μπορεί κάποιος να κάνει το κόπο να το δοκιμάσει να μου πει τι γίνεται σε αυτόν; βγαζει τικ οτι απεστάλει αλλά αν δεν ληφθεί άμεσα πχ στείλω σε κλειστό κινητό και μισό λεπτό μετά να το ανοίξω και να έρθει το sms δεν έρχεται ποτέ αναφορά και σε φίλη με xperia έρχεται και τότε γι΄αυτό έχω απορήσει αν είναι πρόβλημα του defy. Αν μπορει ας κάνει κάποιος το κόπο να το δοκιμάσει (απλά να στειλει σε κλειστό κινητό και να το ανοίξει 1-2 λεπτά μετά). Ο μόνος τρόπος να μου έρθει αναφορά οποτεδήποτε με ώρα και ημερομηνία είναι αν βάλω *0# στην αρχή του μηνυματος αλλά κι αυτό ειναι κουραστικό.

 

ΥΓ: Επίσης κανονικά οταν ανοίγουμε το τηλ πόση ελεύθερη μνήμη πρέπει να χουμε;; είναι λογικό να χω 150 ελευθερα από 450 περίπου που λέει χωρίς να έχω ανοίξει τίποτα;; αν τρέξω και 2-3 εφαρμογές πέφτει στα 60-70

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εκανα backup με το titanium τα περισσοτερα apps και ρυθμισεις και flashara την 2.51 γιατι ειχα προβλημα με το να το κανω unroot.Αν και δεν νομιζω οτι θα μου λεγανε τιποτα για το συγκεκριμενο προβλημα και να το ειχα παει χωρις να το επαναφερω. Τους το πηγα σβηστο και δεν νομιζω καν οτι το ενεργοποιησανε.
Link to comment
Share on other sites

Στελνοντας με το go sms,φαινεται να λειτουργει κανονικα η αναφορα μηνυματος.

Εστειλα sms σε κλειστο κινητο,μου εγραψε "μηνυμα εσταλη" και στην αναφορα "pending".Oταν ανοιξα το κλειστο κινητο,μετα απο λιγη ωρα ελαβε το sms,οποτε και το defy μου εγραψε πια "received".Δε νομιζω οτι παιζει καποιο προβλημα με το κινητο,πιστευω οτι ειναι θεμα δικτυου αυτου που στελνει και αυτου που λαμβανει,συσκευων κτλ,μην πολυσκας!

 

Το ποση ραμ ελευθερη θα εχεις μετα απο restart,εξαρταται και απο τι εχεις βαλει στο κινητο σου.Αν εχεις βαλει καποιον launcher,εχεις προγραμμα απο το market για τα sms,άλλα τοσα widgets,λογικο ειναι να μη περισσευει πολλη μνημη.Αλλα αυτο πιστευω δεν εχει και τοσο σημασια,αφου η ελευθερη ραμ ειναι μνημη που δε χρησιμοποιειται,αρα αχρηστη,χωρια που το συστημα ελευθερωνει μονο του μνημη οταν χρειαστει.Οσο περισσοτερη ραμ εχει το κινητο,τοσο περισσοτερες εφαρμογες θα μπορει να τρεξει μαζι χωρις να κολλαει,αλλα ποσες εφαρμογες χρειαζεσαι πια ανοικτες?Χωρια που οι περισσοτερες θα ειναι στο inactive,αντε στο background,οποτε ποιο το νοημα μιας μνημης ραμ 1 γιγα,οπου το 80% της θα το καταλαμβανουν inactive εφαρμογες.Αυτο δε σημαινει οτι το defy μου δε φτανει συχνα τα 50-60 mb και ολα ειναι καλα.Γινεται λιγο πιο αργο,αλλα χωρις δικη μου παρεμβαση ελευθερωνει σιγα σιγα μνημη και λειτουργει χωρις σημαντικες καθυστερησεις.Αν θελω η απελευθερωση μνημης να γινει λιγο ταχυτερα,απο τον task manager του go launcher κλεινω καποιες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Στελνοντας με το go sms,φαινεται να λειτουργει κανονικα η αναφορα μηνυματος.

Εστειλα sms σε κλειστο κινητο,μου εγραψε "μηνυμα εσταλη" και στην αναφορα "pending".Oταν ανοιξα το κλειστο κινητο,μετα απο λιγη ωρα ελαβε το sms,οποτε και το defy μου εγραψε πια "received".Δε νομιζω οτι παιζει καποιο προβλημα με το κινητο,πιστευω οτι ειναι θεμα δικτυου αυτου που στελνει και αυτου που λαμβανει,συσκευων κτλ,μην πολυσκας!

 

Tελικά μετά από περαιτέρω ψάξιμο ανακάλυψα ότι το πρόβλημα υπάρχει με κάρτες sim wind μόνο, με vodafone/cosmote οι αναφορές έρχονται κανονικά ακόμα και όταν το άλλο κινητό είναι κλειστό αντίθετα με wind με όσες κάρτες κι αν δοκίμασα η αναφορά απλά δεν έρχεται ποτε ενώ δοκιμάζοντας τη κάρτα μου σε άλλο android (xperia X8) ήρθε κανονικά η αναφορά μεσω handcent. Να υποθέσω κάποιου είδους ασυμβατότητα της συσκευής με το δίκτυο της wind, τι άλλο να σκεφτώ, και κέντρο μηνυματων άλλαξα και όλα πια...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Exεις δίκιο το έχει γνωστός μου και ακόμα δεν λαμβανει και καθόλου μηνύματα με κάρτα της Wind όταν είναι κλειστό.Καποιο bug υπάρχει.:)

 

Επίσης αν βάλει κανείς το ΗΤC ΙΜΕ για αλλαγή πληκτρολογίου σε κλασικό ΑΒΓ συσκευής ,το Go SMS αναγνωρίζει 70 χαρακτήρες για ενα μήνυμα όχι 160 ενώ με το

handcent δεν υπάρχει προβλημα αλλά είναι πιό σύνθετο.Το ίδιο συμβαίνει με όλα σχεδόν τα προγράμματα SMS που κυκλοφορούν.

 

Πάντως η οθόνη του είναι όλα τα λεφτά στην συσκευή και από ότι θυμάμαι πάντα η Μοτορολα είχε καλές οθόνες στα καλα μοντέλα της γκάμας της.

 

Ισως μου δώσουν και μένα Defy εταιρικό τον άλλο μήνα όποτε θα με έχετε στην παρέα σας όποτε μπορώ να ποστάρω.

 

Kαλή συνέχεια στα χρήσιμα που γράφετε να διαβάζουμε:)

Link to comment
Share on other sites

Exεις δίκιο το έχει γνωστός μου και ακόμα δεν λαμβανει και καθόλου μηνύματα με κάρτα της Wind όταν είναι κλειστό.Καποιο bug υπάρχει.:)Πάντως η οθόνη του είναι όλα τα λεφτά στην συσκευή και από ότι θυμάμαι πάντα η Μοτορολα είχε καλές οθόνες στα καλα μοντέλα της γκάμας της.

 

Τι ασυμβατότητα είναι αυτή πάλι;;; άρα να μη το ψάχνω άλλο αλλά είναι πρόβλημα αυτό το πράγμα και σοβαρό θα έλεγα και φαντάζομαι δε θα διορθωθεί ποτέ άστα να πάνε. Δοκίμασα με 3 simακια διαφορετικά οπότε δε παίζει να φταίει παλιά sim. Όποιος έχει wind ας κάνει μια δοκιμή γιατί νομίζω είναι σημαντικό πρόβλημα να μην έρχεται αναφορά στο δίκτυο της wind όταν το μηνυμα δε φτάσει αμέσως

 

 

Η οθόνη είναι τέλεια όλα τα λεφτά κυριολεκτικά όποιος τη βλέπει τα χάνει και το ευχάριστο είναι ότι είναι άψογη ακόμα και κάτω από τον ήλιο που με άλλα κινητά δεν έβλεπες ούτε την ώρα εδώ βλέπεις ακόμα και μήνυμα άνετα

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης αν βάλει κανείς το ΗΤC ΙΜΕ για αλλαγή πληκτρολογίου σε κλασικό ΑΒΓ συσκευής ,το Go SMS αναγνωρίζει 70 χαρακτήρες για ενα μήνυμα όχι 160 ενώ με το

handcent δεν υπάρχει προβλημα αλλά είναι πιό σύνθετο.Το ίδιο συμβαίνει με όλα σχεδόν τα προγράμματα SMS που κυκλοφορούν.

 

Παντως εγω που χρησιμοποιω το htc_ime στο go sms,σε ολες τις διαταξεις πληκτρολογιου,στελνω με 160 χαρακτηρες.Εχεις βαλει στα settings>send settings>enable locale support και supported languages>greek sms mode ;

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που χρησιμοποιω το htc_ime στο go sms,σε ολες τις διαταξεις πληκτρολογιου,στελνω με 160 χαρακτηρες.Εχεις βαλει στα settings>send settings>enable locale support και supported languages>greek sms mode ;

 

Με το htc_ime και το κλασσικο πληκτρολογιο (οχι qwerty ή συμπαγες qwerty), και επιλεγμενο το XT9, οι λεξεις που αντικαθιστουνται με τονους κλπ και παλι στελνει με 160 χαρακτηρες/μηνυμα;

 

EDIT: Οντως φιλε ετσι οπως λες με τις ρυθμισεις δουλευει μια χαρα! Σ ευχαριστω!!!

Edited by Ilias1908

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...