Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαφνικά ενώ δούλευε μια χαρα, έχω προβλημα με το wifi, οταν αλλάζω μέρος και υποτίθεται ότι πρέπει να συνδεθεί με γνωστό router δεν το βλέπει αν δεν κλείσω και ξανανοίξω το wifi. Αντιμετώπισε κανείς το ίδιο πρόβλημα; Όσο ήμουν στην ελληνική stock rom δεν είχα αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα, τώρα που έβαλα την cyo μου εμφανίστηκε, όπως και το γεγονός ότι δεν μπορω να αγοράσω apps απο το market. Είναι προβλήματα της κυπριακής ρομ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άλλαξε ξαφνικά η διάρκεια της μπαταρίας μετά την εγκατάσταση του pulse και μάλιστα δεν κατάλαβα πως βρέθηκε εγκατεστημένο. Απόδειξη δεν έχω παρά μόνο υπόνοια. Νομίζω ότι είναι από τα προγράμματα της samsung και όχι από το market. Δεν θα έπρεπε όπως όλες οι άλλες εφαρμογές του market να έχει επιλογή απεγκατάστασης;
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε ξαφνικά η διάρκεια της μπαταρίας μετά την εγκατάσταση του pulse και μάλιστα δεν κατάλαβα πως βρέθηκε εγκατεστημένο. Απόδειξη δεν έχω παρά μόνο υπόνοια. Νομίζω ότι είναι από τα προγράμματα της samsung και όχι από το market. Δεν θα έπρεπε όπως όλες οι άλλες εφαρμογές του market να έχει επιλογή απεγκατάστασης;

 

το pulse θυμαμαι κι εγω οτι την μπαταρια την ετρωγε γρηγορα.το συγκεκριμενο νομιζω δεν χρειαζεται να εισαι root για να το κανεις απεγκατασταση.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξεκλειδώθηκαν oi bootloaders περάστηκε η jj4 (froyo) , μετά η kratos safe gingerbread 2,3.3 , ο kernel kratos overcome 4 , και η rom kratos overcome 4 με cwm recovery. Έτσι το έκανα ......γρήγορο το μηχάνημα , και ext 4 και overclock και score από 1600 ως και 2800 ανάλογα το overclock που του κάνεις. Η μανίσια ρομ βγάζει με το ζόρι από 970 ως1040.

 

Όποιος θέλει να το κάνει να κάτσει να διαβάσει λιγάκι πρώτα μη κάνει καμιά πατάτα και χαλάσει το μηχανάκι του.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παγωτο sandwich θα παρουμε...;

Πειναμε...

 

http://www.theverge.com/2011/12/27/2663320/samsung-galaxy-s-and-galaxy-tab-ics-upgrade-review

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η καλυτερη μακραν rom που εχει κυκλοφορησει μεχρι τωρα ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1382055 . Πολυ σταθερη, γρηγορη και η μπαταρια κραταει πολυ περισσοτερο με διαφορα. Δοκιμαστε την ανεπιφυλακτα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες η καλυτερη μακραν rom που εχει κυκλοφορησει μεχρι τωρα ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1382055 . Πολυ σταθερη, γρηγορη και η μπαταρια κραταει πολυ περισσοτερο με διαφορα. Δοκιμαστε την ανεπιφυλακτα!

Είμαι με την Κυπριακη, δεν εχω καταφερει να κανω ροοτ.

Μπορω ευκολα να παω στην boca;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την Κυπριακη, δεν εχω καταφερει να κανω ροοτ.

Μπορω ευκολα να παω στην boca;

 

Γιατι δεν μπορεσες να κανεις root? Δες ---> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=812367

 

Δεν γνωριζω αν μπορεις να πας στην boca γιατι στο δικο μου ειχα κανει root πολυ πριν οποτε μετα με την boca δεν ειχα κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η καλυτερη μακραν rom που εχει κυκλοφορησει μεχρι τωρα ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1382055 . Πολυ σταθερη, γρηγορη και η μπαταρια κραταει πολυ περισσοτερο με διαφορα. Δοκιμαστε την ανεπιφυλακτα!

 

Εγώ πιστεύω οτι η Overcom 7 ειναι η καλύτερη πάει φυσέκι την εχεις δοκιμάσει? Εχω βάλει 450 εφαρμογές και δεν κολάει μέ τίποτε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι η Overcom 7 ειναι η καλύτερη πάει φυσέκι την εχεις δοκιμάσει? Εχω βάλει 450 εφαρμογές και δεν κολάει μέ τίποτε

Άν και δεν έχω δοκιμάσει αυτη την boca , η overcome δουλεύει πάρα πολύ σταθερά και ακούραστα.....την έχω φορτώσει κι εγώ με ένα σωρό εφαρμογές και δε μου έχει βγάλει κανένα κουσούρι ούτε μειωμένη απόδοση λόγω φορτώματος....κι αυτο που γουστάρω πολύ είναι που ανάβουν τα ledakia όταν έχω mail....κάτι που καμιά original δεν το έκανε! Κατά την άποψή μου την διαφορά τη κάνει η αλλαγή του συστήματος αρχείων απο rfs σε ext4 κάτι που δεν επιτρέπονταν πριν απο τους κλειδωμένους bootloaders!.....

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Άν και δεν έχω δοκιμάσει αυτη την boca , η overcome δουλεύει πάρα πολύ σταθερά και ακούραστα.....την έχω φορτώσει κι εγώ με ένα σωρό εφαρμογές και δε μου έχει βγάλει κανένα κουσούρι ούτε μειωμένη απόδοση λόγω φορτώματος....κι αυτο που γουστάρω πολύ είναι που ανάβουν τα ledakia όταν έχω mail....κάτι που καμιά original δεν το έκανε! Κατά την άποψή μου την διαφορά τη κάνει η αλλαγή του συστήματος αρχείων απο rfs σε ext4 κάτι που δεν επιτρέπονταν πριν απο τους κλειδωμένους bootloaders!.....

 

Κατ` αρχάς στην boca δεν δουλεύει το hdmi dock μόνο και μόνο γι αυτό δεν θα την εβαζα. οσον αφορά τα ledakia ποιά ενοείς galaxy tab εχω...

Link to comment
Share on other sites

Κατ` αρχάς στην boca δεν δουλεύει το hdmi dock μόνο και μόνο γι αυτό δεν θα την εβαζα. οσον αφορά τα ledakia ποιά ενοείς galaxy tab εχω...

Τα πλήκτρα που ειναι κάτω απο την οθόνη φωτιζονται , αυτα όταν έχεις π.χ mail ....αναβοσβήνουν συνέχεια για να καταλάβεις ότι έχεις μηνυμα. Ειναι πολυ πρακτικό γιατί εγω το έχω συνδεμένο μόνιμα στο ιντερνετ σπιτι και όταν έχω κάποιο mail το βλέπω ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα του κατα την ώρα που ερχεται το μηνυμα (για να το καταλάβω μόνο οταν ακούσω τον στιγμιαίο θόρυβο απο τη λήψη του mail).

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.

Προσπαθω να αναβαθμισω το tab σε android 2,3 εκδοση.

Πριν ενα χρονο περιπου αγορασα με επιδοτηση απο την Wind το Galaxy tab 7.

Πηρα μονο την συσκευη χωρις καρτα sim.

 

Το προβλημα ειναι οτι μεσω του kies δεν μου βγαζει αναβαθμιση.

Παιζει ρολο που η ταμπλετα ειναι αγορασμενη απο την Wind?

 

Στο kies μου γραφει πως εχω το πιο προσφατο λογισμικο.

pda: jj7 / phone: jk5 /csc: jk2(cos)

 

Μερικες ακομα πληροφοριες.

GT-P1000

Android 2.2

P1000XXJK5

kernel: 2.6.32.9

root@SE-S611 #1

froyo. XWJJ7

 

Μηπως περιμενω τσαμπα για καποια official αναβθμιση η οποια δεν θα ερθει ποτε? Μηπως εξαρτατε απο την wind το ποτε θα βγει μια αναβαθμιση , η μηπως δεν εχει να κανει με την wind?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.

Προσπαθω να αναβαθμισω το tab σε android 2,3 εκδοση.

Πριν ενα χρονο περιπου αγορασα με επιδοτηση απο την Wind το Galaxy tab 7.

Πηρα μονο την συσκευη χωρις καρτα sim.

 

Το προβλημα ειναι οτι μεσω του kies δεν μου βγαζει αναβαθμιση.

Παιζει ρολο που η ταμπλετα ειναι αγορασμενη απο την Wind?

 

Στο kies μου γραφει πως εχω το πιο προσφατο λογισμικο.

pda: jj7 / phone: jk5 /csc: jk2(cos)

 

Μερικες ακομα πληροφοριες.

GT-P1000

Android 2.2

P1000XXJK5

kernel: 2.6.32.9

root@SE-S611 #1

froyo. XWJJ7

 

Μηπως περιμενω τσαμπα για καποια official αναβθμιση η οποια δεν θα ερθει ποτε? Μηπως εξαρτατε απο την wind το ποτε θα βγει μια αναβαθμιση , η μηπως δεν εχει να κανει με την wind?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

 

Τσαμπα περιμενεις φιλε μου. Δεν εξαρταται απο την γουιντ. Βρες μια ρομ που να σου αρεσει και περασε την στο ταμπ σου.

Link to comment
Share on other sites

Τσαμπα περιμενεις φιλε μου. Δεν εξαρταται απο την γουιντ. Βρες μια ρομ που να σου αρεσει και περασε την στο ταμπ σου.

 

Φιλε Θεμη οταν λες πως τσαμπα περιμενω τι ακριβως ενοεις? Απλα θα αργησει μια αναβαθμιση η μηπως δεν θα υπαρξει ποτε? Αν η αναβαθμιση ειναι original και αργισει τελικα λιγο δεν θα με πειραζε να περιμενω 2-3 μηνες ακομα.

Εαν παλι ειναι κατι το απιαστο, τι ROM θα μου προτινες? Υπαρχει κατι το σταθερο. ?

Διαβασα διαφορα στο φορουμ και δεν εχω κ μεγαλη ιδεα. Καποια ατομα βαζουν μια Ιταλικια ρομ?

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις γνήσια καλύτερα να βάλεις την κυπριακή της samsung και μετά να το κάνεις EUR για να δουλεύουν σωστα τα Ελληνικά δίκτυα. Αν θέλεις custom rom τότε θα πρέπει να εισαι πολύ προσεκτικός για να μη χαλάσεις το μηχάνημά σου γιατί νομίζω ότι η jj7 που φοράς έχει και αυτή κλειδωμένους bootloaders οπότε μπορεί να το χαλάσεις το μηχανάκι. Καλύτερα βάλε για αρχή τη γνήσια και με το καιρό και το διάβασμα θα το κάνεις και custom rom. Για να βάλεις την κυπριακή διάβασε τα προηγούμενα posts μη επαναλαμβάνουμε τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αλεξη ευχαριστω για την απαντηση. Αν το παρω αποφαση και χασω την υπομονη μου περιμενομας μια ελληνικη γνησια εκδοση θα ψαχτω για την γνησια κυπριακη που προανεφερες.

 

Πως το βλεπεις σε παρακαλω για μιa ελληνικη update 2.3.x. Ειναι κοντα, μακρια η μηπως χαμενη καπου στο διαστημα. Αν ειναι καπου κοντα θα προτιμουσα να περιμενω λιγο. Ευχαριστω πολυ.

Edited by nikvlazak
αλλαγη κειμενου
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αλεξη ευχαριστω για την απαντηση. Αν το παρω αποφαση και χασω την υπομονη μου περιμενομας μια ελληνικη γνησια εκδοση θα ψαχτω για την γνησια κυπριακη που προανεφερες.

 

Πως το βλεπεις σε παρακαλω για μιa ελληνικη update 2.3.x. Ειναι κοντα, μακρια η μηπως χαμενη καπου στο διαστημα.

Είναι μακρια πιστεύω γιατί ασχολύνται με τα καινούρια μηχ/τα. Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις , το μηχάνημα ήδη έχει χάσει σημαντική αξία απο την αρχική τιμή....είτε έχει γνήσια rom είτε custom. Μπορείς ανα πάσα στιγμή να βάλεις γνήσια rom αργότερα για να το πουλήσεις. Απλά αν θα πάθει κάτι θα πρέπει να έχεις τη rom που δίνει επίσημα ως αναβάθμιση της παλιάς σου για να στο περάσουν σε εγγύηση. Γενικά όμως το μηχάνημα δε χαλάει είναι σκυλι.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστω πολυ για την ενημερωση. Καλα και ομορφα ειναι ολα αυτα που λες περι κυπριακης ρομ. Το θεμα ειναι πως γινονται απο εναν ασχετο.χαχα. Πως για παραδειγμα θα κανω backup την τωρινη ρομ αν την χρειαστω για μετα και πως θα βαλω ολα τα καινουργια αρχεια της κυπριακης. . Μηπως υπαρχει καποιο φορουμ το οποιο να τα εξηγει αναλυτικα?

Που θα βρω την κυπριακη ρομ ? Μια ειναι η μηπως ειναι πολλες εκδοσεις και πρεπει να διαλεξω την σωστη για το Tab μου,

 

Δεν ζηταω πολλα ε? ;)

 

tnx

Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστω πολυ για την ενημερωση. Καλα και ομορφα ειναι ολα αυτα που λες περι κυπριακης ρομ. Το θεμα ειναι πως γινονται απο εναν ασχετο.χαχα. Πως για παραδειγμα θα κανω backup την τωρινη ρομ αν την χρειαστω για μετα και πως θα βαλω ολα τα καινουργια αρχεια της κυπριακης. . Μηπως υπαρχει καποιο φορουμ το οποιο να τα εξηγει αναλυτικα?

Που θα βρω την κυπριακη ρομ ? Μια ειναι η μηπως ειναι πολλες εκδοσεις και πρεπει να διαλεξω την σωστη για το Tab μου,

 

Δεν ζηταω πολλα ε? ;)

 

tnx

Άμα διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα βρείς όλες τις απαντήσεις , το πως θα την κατεβάσεις και πως θα την εγκαταστήσεις.Ο σκοπός εδώ μέσα πιστεύω είναι να συμβάλουμε και στην εξέλιξη όσο αφορά και νέα πράγματα και όχι να μένουμε στα ίδια.Πιστεύω πως είναι 10 λεπτά απο το χρόνο σου να κάτσεις να το ψαξεις. Είναι σε αυτό το μέρος του forum αλλα σε προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστω πολυ για την ενημερωση. Καλα και ομορφα ειναι ολα αυτα που λες περι κυπριακης ρομ. Το θεμα ειναι πως γινονται απο εναν ασχετο.χαχα. Πως για παραδειγμα θα κανω backup την τωρινη ρομ αν την χρειαστω για μετα και πως θα βαλω ολα τα καινουργια αρχεια της κυπριακης. . Μηπως υπαρχει καποιο φορουμ το οποιο να τα εξηγει αναλυτικα?

Που θα βρω την κυπριακη ρομ ? Μια ειναι η μηπως ειναι πολλες εκδοσεις και πρεπει να διαλεξω την σωστη για το Tab μου,

 

Δεν ζηταω πολλα ε? ;)

 

tnx

 

για μενα η καλυτερη ρομ ειναι η overcome 4.1.0 , σταθερη και χωρις προβληματα.

στο λινκ που σου δινω εχει τα παντα που θα χρειαστεις

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1317384

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

για μενα η καλυτερη ρομ ειναι η overcome 4.1.0 , σταθερη και χωρις προβληματα.

στο λινκ που σου δινω εχει τα παντα που θα χρειαστεις

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1317384

 

Ευχαριστω πολυ Νικιτα και Αλεξ θα το κοιταξω και αυτο. Μηπως ομως λειπει κατι απο την overcome οπως ελληνικο πληκτρολογιο η κατι αλλο σε σχεση με το ταμπ που εχω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Νικιτα και Αλεξ θα το κοιταξω και αυτο. Μηπως ομως λειπει κατι απο την overcome οπως ελληνικο πληκτρολογιο η κατι αλλο σε σχεση με το ταμπ που εχω?

Ευχαριστω

 

ελληνικο πληκτρολογιο εχει απο αυτο σου γραφω τωρα. swype ελληνικο δεν εχει

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Νικιτα και Αλεξ θα το κοιταξω και αυτο. Μηπως ομως λειπει κατι απο την overcome οπως ελληνικο πληκτρολογιο η κατι αλλο σε σχεση με το ταμπ που εχω?

Ευχαριστω

Είναι πολυ καλή rom αλλά για αρχη βάλε τη γνήσια...μη μπλέκεις με custom απο τόσο νωρίς. Πρώτα βαριέσαι τις επίσημες αναβαθμίσεις και μετά βάζεις custom ...γιατί είναι επικύνδυνο να το χαλάσεις αμα πας να φλασάρεις απευθειας custom χωρις μια μικρή εμπειρία απο φλασαρίσματα γιατί έχουν κλειδωμένους bootloaders . Τώρα έχει βγεί και η overcome 4.1 που είναι βασισμένη στην 2.3.6 και είναι ακόμη ποιο σύγχρονη (νέο κλειδωμα οθόνης κ.λ.π). Χωρίς overclock βγάζει γύρω στα 1600 απο 970 που βγάζει η μαμα με overclock 1.2 ghz πάει στα 1980 .....εγώ δε το πάω παραπάνω μη το κάψω και μετα το έχω για να ακουμπαώ το ποτήρι του φραπέ μου επάνω...

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...