Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οποιον κάνει την αναβάθμιση σε 2.3.6 μέσω kies:

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός κι αν έχετε χρησιμοποιήσει το Αpp2sd για να μεταφέρετε εφαρμογές στην microSD. Με την 2.3.6 δεν παίζει το φόρτωμα των μεταφερμένων εφαρμογών με αποτέλεσμα τα συνεχή restarts.

Αν λοιπόν έχετε μεταφέρει εφαρμογές, αφαιρέστε την microSD και κάντε την αναβάθμιση. Με έναν card reader αντιγράψτε το περιεχόμενο της κάρτας στο pc. Φορμάρετε την κάρτα και μετά ξαναπεράστε όλα τα αρχεία εκτός του φακέλου android secure.

Οι εφαρμογές που περιέχονται στον εν λόγω φάκελο είναι οι μεταφερμένες. Σιγά σιγά ξανακατεβάστε τις εφαρμογές (μέσω market ή ως apk) και προχωρήστε σε νέα εγκατάσταση πατώντας αντικατάσταση στο προειδοποιητικό μήνυμα που θα σας βγάλει.

Στη πλειονότητα δεν θα έχετε πρόβλημα ούτε θα χάσετε τίποτα, αφού τα δεδομένα χρήστη διατηρούνται (ρυθμίσεις, πρόοδος παιχνιδιών κτλ). Εμένα σε σύνολο 50, μόνο 3 χρειάστηκαν πρώτα κατάργηση και εκ νέου εγκατάσταση.

 

Ελπίζω να βοηθήσει, είναι ο λιγότερο επώδυνος τρόπος για να αποφευχθεί το φορμάτ.

Εννοείται ότι υπάρχει περιθώριο (χρονικό) για φορμάτ, είναι προτιμότερο.

 

tapas, mapas, Tapatalk.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρει κανείς γιατί το Astrid Locale Add-on plugin στο Market δεν ειναι διαθέσιμο για την συσκευούλα μας; Τι κάνετε με geolocation tasks; Είναι μια χρήσιμη εφαρμογούλα που στο Iphone (location reminders) είναι integrated και δουλεύει παραγωγικά.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση την 2.3.3 σε 2.3.6 χρησιμοποιωντας αυτη τη rom ---> http://www.este-taxen.de/galaxy/P1000XWJQ8_P1000PHNJQ1_P1000XXJPZ_HOME.tar

-Η αναβαθμιση εγινε με ODIN3 χωρις PIT.

-Δεν βαζουμε tick στο repartition.

-Περναμε την rom και οταν τελειωσει παμε στο recovery mode πατωντας power & volume up για περιπου 6-7 δευτερολεπτα για να κανουμε wipe cache.

Οταν επανελθει το tab 8α εχετε την 2.3.6 και ολες τις εφαρμογες σας .Ουτε απο τις σημειωσεις μου δεν εχασα αυτα που ειχα γραψει!!

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση μόνο, τα 2 μηχανάκια δεν είναι ακριβώς ίδια από άποψη hardware: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4208&idPhone2=3370

Γιατί τα κάνατε merge τα threads? :confused:

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Στο παρόν θέμα θα μιλάμε και για το 7 Plus. :)

 

Συγγνωμη αλλα θα μπερδευτουμε ασχημα, εχουν σοβαρες διαφορες.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια μια και τα firmware ειναι ασυμβατα μην γινει καμοια πατατα και κανενας νεος ριξει καμοια ρομ απο 7 σε Plus.Εκτος του οτι οπως αναφερθηκε η ομοιοτητες τους ειναι μονο στην μαρκα :lol:

Join Playstation 3 underground :cool:

Wifi SDIO για mio A701 και Windows mobile 5

Πρωτα χαθηκε το happy hardcore-Υστερα ο life fm

Μετα η AMIGA-Tωρα η Siemens Mobile

Eνταξει το επομενο θα ειναι το τελος του κοσμου!

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα το έχω στα χέρια μου (πιθανόν σήμερα) θα το επιβεβαιώσω και εγω. . . :cool:

 

Edit.

Πράγματι το 7 plus δεν έχει καμία σχέση με το "τίμιο" 7άρη!

Λίγα λόγια,

Πιο λεπτό.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (σα το 10άρη)

Η οθόνη δεν είναι amoled αλλα είναι πολύ "πλούσια".

Το "τατς" του η απόκριση αισθητά καλύτερα ακόμα και από το 10άρη !!

Φέρει τη 3.2 (έκανε αμέσως ενημέρωση μόλις άνοιξε)

Στις ρυθμίσεις περιλαμβάνονται και αυτές των κλήσεων.

Έχω και ηχείο για ομιλία κατευθείαν από τη συσκευή!!!! :D

Το καλώδιο USB, φόρτισης είναι το ίδιο με το 7 και το 10.1

Δέχεται κάρτα sd

Κάνει βίντεο-κλήσης μέσω 3g

Δεν έχει ράδιο fm. . .

Και, είναι πανέμορφο :)

 

Αυτά τα ολίγα!!

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Έχω ένα πρόβλημα με το tab. Ότι και να κάνω, αρκετά συχνά, το tab έχει lag τουλάχιστον 2 δευτερολέπτων (!) από τη στιγμή π.χ. που ξεκλειδώνω τη συσκευή μέχρι να ανταποκριθεί και να μπορώ να πάω π.χ. στις εφαρμογές. Έχω βάλει και το advanced task killer και η ram που καταναλώνεται στην καλύτερη περίπτωση είναι περίπου 240 ΜΒ/444 ΜΒ. Έχω firmware 2.3.3, P1000BUJP3, Κερνελ 2.6.35.7, root@DELL101#2, gingerbread.BUJP7. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;; Ζητώ το αυτονόητο από ένα τέτοιο μηχάνημα, να ανταποκρίνεται γρήγορα στις εντολές που του δίνω, μου τη σπάει το B5722 να είναι πιο γρήγορο!

 

Υ.Γ. Το pulse που δεν ξέρω και τι κάνει δεν έχω καταφέρει να το βγάλω, μπορώ;

 

Παίδες please, αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο; Τι πρέπει να κάνω; Δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε την όρεξη να αρχίσω να κάνω romming, kerneling, firmwaring ή με ότι άλλο παίζουν οι γνώστες. Είναι αυτή η μόνη λύση; Δεν το έχω φορτώσει και τόσο πολύ ρε ****το. Όταν είχα froyo καλύτερα πήγαινε...

 

Πρόλαβες και λογοκρισία ρε admin; :)

 

Έκανα wipe cash, ότι κι αν είναι αυτό και για κάποιο λόγο τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Romming μόλις έρθει παγωτό ;)

Edited by marduk132003
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η μπαταρία του στη πρώτη φόρτιση δείχνει καλά δείγματα.

Με την ίδια χρήση που έκανα σε κινητό android εδώ πήγε περίπου στις 2 μέρες (1μέρα και 20 ώρες) με πάρα πολύ "ξαχούλεμα"!

 

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/capture_01.png

 

Η πλήρες φόρτιση έγινε περίπου σε 4 ώρες.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανεις καμια ωραία banana στυλ θήκη μέσης, για μεταφορά του tab σε καθημερινή χρήση; Αν ναί δώστε φώτο και λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν πάρει κάπου το μάτι σας (ρωτώ-μιλώ για Ελληνικά μαγαζιά) για καμία book cover ή κάποια άλλη για το 7 plus ενημερώστε με σας παρακαλώ!

 

Επί της ευκαιρίας να δηλώσω πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη συσκευή!! :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα samsung tab 7 μεταχειρισμένο αλλα διαπίστωσα οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. αυτο σημαινει οτι δεν ειναι ελληνικο? κ πως μπορω να του βαλω?
Link to comment
Share on other sites

πριν κανω αναβαθμιση μεσα πο το KIES πρεπει να σωσω τα saves απο καποια παιχνιδια και εφαρμογες ή θα περαστουν απο πανω. Αν ναι πως γινεται αυτο?

Nokia 7110 -> Sony Ericsson T610 -> Siemens SX1 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson P910i -> Sony Ericsson P1i -> HTC Desire HD -> iPhone 5 -> iPhone 7

 

Samsung Galaxy Tab Gt-P1000 (CyanogenMod 9.1) -> Ipad Air 2 (128GB/4G)

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα samsung tab 7 μεταχειρισμένο αλλα διαπίστωσα οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. αυτο σημαινει οτι δεν ειναι ελληνικο? κ πως μπορω να του βαλω?

 

Κατέβασε ένα πληκτρολόγιο, smart keyboard, ultra keyboard, go keyboard. . .

 

Πράγματι αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ελληνικό!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί "συμφορουμίτες" καλησπέρα,

 

Αν και αφιέρωσα όσο περισσότερο χρόνο μπορούσα, τόσο στο forum εδώ όσο και σε άλλα αγγλικά και γερμανικά, μάλλον πιο πολύ μπερδεύτηκα, οπότε αν θα είχατε την καλοσύνη να με βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων!

 

1. Μιλάμε για Galaxy Tab P1000 αγορασμένο από την εδώ Vodafone

2. Φοράει την επίσημη ROM 2.3.6 μέσω αναβάθμισης από KIES

3. Ακριβή στοιχεία ως εξής: Phone: P1000BUJQ1, PDA: P1000BUJQ3, CSC: P1000VGRJQ1

3. Είναι rooted μέσω SuperOneClick, συνεπώς δεν έχει clockworkmod:(

 

Το πρόβλημα:

Τρώει πολλά κολλήματα και αρκετές καθυστερήσεις μερικές φορές και άλλες φορές πάλι φυσάει (για λίγη ώρα μόνο και μετά πάλι τα ίδια). Άκουσα πολύ καλά λόγια (και εδώ) για την Overcome 4.1.0 ROM και θέλω να την περάσω (εκτός αν έχετε κάτι καλύτερο να πρεοτείνετε). Backup εφαρμογών κ.λ.π. έχω ήδη κάνει. Θέλω όμως, πριν κάνω οτιδήποτε, να πάρω ένα backup της επίσημης ROM της VF για ευνόητους λόγους. ;)

 

Η Ερώτηση:

Τι χρειάζομαι και ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για να περάσω clockworkmod για να μπορέσω να μπω σε recovery mod και να πάρω backup την ROM;

Ή μήπως υπάρχει κάπου να την κατεβάσω, ή την έχει κάποιος να μου τη στείλει;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί "συμφορουμίτες" καλησπέρα,

 

Αν και αφιέρωσα όσο περισσότερο χρόνο μπορούσα, τόσο στο forum εδώ όσο και σε άλλα αγγλικά και γερμανικά, μάλλον πιο πολύ μπερδεύτηκα, οπότε αν θα είχατε την καλοσύνη να με βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων!

 

1. Μιλάμε για Galaxy Tab P1000 αγορασμένο από την εδώ Vodafone

2. Φοράει την επίσημη ROM 2.3.6 μέσω αναβάθμισης από KIES

3. Ακριβή στοιχεία ως εξής: Phone: P1000BUJQ1, PDA: P1000BUJQ3, CSC: P1000VGRJQ1

3. Είναι rooted μέσω SuperOneClick, συνεπώς δεν έχει clockworkmod:(

 

Το πρόβλημα:

Τρώει πολλά κολλήματα και αρκετές καθυστερήσεις μερικές φορές και άλλες φορές πάλι φυσάει (για λίγη ώρα μόνο και μετά πάλι τα ίδια). Άκουσα πολύ καλά λόγια (και εδώ) για την Overcome 4.1.0 ROM και θέλω να την περάσω (εκτός αν έχετε κάτι καλύτερο να πρεοτείνετε). Backup εφαρμογών κ.λ.π. έχω ήδη κάνει. Θέλω όμως, πριν κάνω οτιδήποτε, να πάρω ένα backup της επίσημης ROM της VF για ευνόητους λόγους. ;)

 

Η Ερώτηση:

Τι χρειάζομαι και ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για να περάσω clockworkmod για να μπορέσω να μπω σε recovery mod και να πάρω backup την ROM;

Ή μήπως υπάρχει κάπου να την κατεβάσω, ή την έχει κάποιος να μου τη στείλει;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!

Άμα ψάξεις στις προηγούμενες σελίδες υπάρχουν όλες οι απαντήσεις που θέλεις , για να βάλεις overcome 4.0 ..μη βάλεις 4.1 , θέλει πολυ ψάξιμο δεν είναι τόσο απλό όσο το να βάλεις μια γνήσια rom. Σίγουρα θα αλλάξει 100% το μηχανάκι άλλά αν βαριέσαι να διαβάσεις ...βρες κανα παλικάρι να στο κάνει γιατί θα το χαλάσεις.Όσο για τη μανίσια ROM την έχει postarei o tyxerakias πισω αμα ψάξεις. Η 4.1 έχει κάποιο θεματάκι ...κι όλοι προτιμουν 4.0 με 4.1 kernel.Υπάρχει και αυτη: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1444240&page=6 που .....ξυρίζει!

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Φίλε alex7363,

 

κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

 

Προσπάθησα, αλλά δε βρήκα το post του tyxerakia με την μανίσια ROM 2.3.6 της VF, ούτε ποια είναι ακριβώς τα βήματα να μπω σε recovery μέσω cwm. Μήπως είναι σε κάποιο άλλο σημείο του forum; Αν σε πρήζω ζητάω συγγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε alex7363,

 

κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

 

Προσπάθησα, αλλά δε βρήκα το post του tyxerakia με την μανίσια ROM 2.3.6 της VF, ούτε ποια είναι ακριβώς τα βήματα να μπω σε recovery μέσω cwm. Μήπως είναι σε κάποιο άλλο σημείο του forum; Αν σε πρήζω ζητάω συγγνώμη!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=281330&page=97

 

Είναι εδώ σε αυτή τη σελίδα με τις οδηγίες,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις υποδείξεις!

 

Είμαι πλέον στην overcome 4.1 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Το tab-άκι φυσάει πλέον!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις υποδείξεις!

 

Είμαι πλέον στην overcome 4.1 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Το tab-άκι φυσάει πλέον!!

 

Αν θες πες μας ποια ρομ εβαλες και αν ειναι ευκολη η διαδικασια γιατι σκεφτομαι και εγω να δοκιμασω την 4. Εχεις βρει τιποτα ασυμβατοτητες προς το παρον?

Link to comment
Share on other sites

Το σύνδεσα με το kies μετά από πολύ καιρό και είδα ότι είχε αναβάθμιση διαθέσιμη (ήδη είχα κάνει μία παλαιότερα). Με την νέα αναβάθμιση που έκανα τις μόνες διαφορές που είδα ήταν ότι άλλαξε ο τρόπος ξεκλειδώματος (αντί της συρόμενης μπάρας έχει το λουκέτο στους κύκλους) και μια μεγάλη βελτίωση στην ευκρίνεια της οθόνης (μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση). Πλέον γράφει έκδοση firmware 2.3.6 , kernel 2.6.35.7. Μήπως ξέρει κανείς κάτι περισσότερο για άλλες αλλαγές και για το αν θα πάρει το ice. Μιλάω για το πρώτο tab και όχι το plus (που δεν γνωρίζω αν κυκλοφόρησε).

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το σύνδεσα με το kies μετά από πολύ καιρό και είδα ότι είχε αναβάθμιση διαθέσιμη (ήδη είχα κάνει μία παλαιότερα). Με την νέα αναβάθμιση που έκανα τις μόνες διαφορές που είδα ήταν ότι άλλαξε ο τρόπος ξεκλειδώματος (αντί της συρόμενης μπάρας έχει το λουκέτο στους κύκλους) και μια μεγάλη βελτίωση στην ευκρίνεια της οθόνης (μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση). Πλέον γράφει έκδοση firmware 2.3.6 , kernel 2.6.35.7. Μήπως ξέρει κανείς κάτι περισσότερο για άλλες αλλαγές και για το αν θα πάρει το ice. Μιλάω για το πρώτο tab και όχι το plus (που δεν γνωρίζω αν κυκλοφόρησε).

 

 

Ευχαριστώ

 

Ενημέρωση, κυκλοφόρησε το plus το οποίο σα κάτοχός του δεν έχει σχέση και οπτικά και λειτουργικά, με 3.2 (honey) ερχεται και πρακτικά φυσικά! Πλέον δε χρειάζεσαι μπλε δόντι για να μιλήσεις αλλά και ούτε να ακούσουν και άλλοι τη λέει ο συνομιλητής σου... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι διαφορές είναι γραμμένες στα χαρακτηριστικά.

Δε ξέρω τι συγκεκριμένα θέλεις...

 

Να το πω διαφορετικά, εάν έχεις δουλέψει το 10.1 είναι το "ίδιο" με μικρότερη σε μέγεθος οθόνη, αλλού τύπου οθόνης (εμένα δε με στεναχωρεί καθόλου στο plus) πλεονέκτημα ΜΕΓΆΛΟ η υποδοχή sd και φυσικά η πραγματοποίηση κλήσεων-βιντεοκλησεων (μέσω GSM).

 

Σαν "ατού" είναι ότι έχει στο πάνω μέρος της συσκευής ακουστικό για τη πραγματοποίηση κλήσεων!!

 

Σίγουρα δε σε καλυψα, αν θέλεις κάτι συγκεκριμένα ρώτα με. ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...