Jump to content

Κλοπή και απώλεια κινητών


TN97
 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;  

823 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;

    • Μου το έχουν κλέψει
      174
    • Το έχω χάσει
      96
    • Και μου το έχουν κλέψει και το έχω χάσει
      40
    • Ούτε μου το έχουν κλέψει, ούτε το έχω χάσει
      513


Recommended Posts

Οχι δεν ηταν στο κουτι.Μου το εδειξε το n96 και λειτουργουσε κανονικα.Μου εδωσε να το λειτουργησω και ο ιδιος και ολα καλα.Μετα εβγαλε απο την τσεπη του μια θηκη γυαλιων κελβιν κλαιν και το βαζει μεσα αφου πρωτα το εδεσε κομπο.Στη συνεχεια του δινω 100 ευρω και αφηνει την θηκη που ειχε μεσα το κινητο σε μια σακουλα δικια μου που ειχα μαζι μου με ψωνια και εφυγε περπατωντας γρηγορα.Αφου λοιπον χρειαστηκα ψαλιδι για να κοψω το σχοινακι απο τη θηκη ανοιγοντας το αντικρισα ενα σαπουνι το οποιο ηταν πανω χαραγμενο αφηνοντας σου την αισθηση οτι πιανεις κινητο.Συνιστω σε ολους μεγαλη προσοχη.Τον συγκεκριμενο τυπο τον ειχα πετυχει μετα απο λιγο καιρο στο λεωφορειο και μυριζε ολοκληρος σε σαπουνι.Μαλλον κουβαλαει μαζι του σαπουνια .:mad::mad::mad:

 

Πολυ καλα να παθεις, σορρυ κιολας αλλα οποιος μπλεκεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες και θα το ευχαριστιομουν ιδιαιτερα αν σου ειχε παρει οχι 100 αλλα 1000 ευρω. Εσυ ηξερες τι κινητο θα αγοραζες (και αναφερομαι στην πρεοελευση του)?Προφανως γνωριζες οτι εκεινη την στιγμη ο τυπος ηθελε να σου πασαρει κλεμμενο κινητο (σαπουνι). Για μενα εισαι κανονικος κλεπταποδοχος. Αν ειναι ετσι οπως τα λεω πρεπει να ντρεπεσαι, αν οχι ζητω συγνωμη.

Edited by panos_vz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολυ καλα να παθεις, σορρυ κιολας αλλα οποιος μπλεκεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες και θα το ευχαριστιομουν ιδιαιτερα αν σου ειχε παρει οχι 100 αλλα 1000 ευρω. Εσυ ηξερες τι κινητο θα αγοραζες (και αναφερομαι στην πρεοελευση του)?Προφανως γνωριζες οτι εκεινη την στιγμη ο τυπος ηθελε να σου πασαρει κλεμμενο κινητο (σαπουνι). Για μενα εισαι κανονικος κλεπταποδοχος. Αν ειναι ετσι οπως τα λεω πρεπει να ντρεπεσαι, αν οχι ζητω συγνωμη.

 

Ετσι ειναι δυστηχως....Ενθουσιαστηκα εκεινη την ωρα και την πατησα....Τα ηθελα και τα παθα...Προσοχη παιδια οσοι κινηστε σε αυτην την περιοχη μην κανετε τον κοπο ουτε να τους μιλησετε...Απλα μην τους δινετε σημασια.Σκεφτομαι οτι εκεινη την μερα σε αλλα 4 ατομα να πουλησε σαπουνι ,θα εβγαλε 500 ευρω σε λιγη ωρα.Κι ομως αυτος ο ανθρωπος κυκλοφορει ελευθερος.

Edited by scream
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας θα γινοταν η στη χειροτερη να το σκεφτοταν να γινει κλεπταποδοχος ενος νοκια n95 πληρωνοντας μονο 100 ευρω για κατι που κατι τουλαχιστον 500.......:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Απλα μην τους δινετε σημασια.

 

Αυτο ειναι το πιο σωστο απ ολα. Αδιαφορια. Σε ολους. Απο αυτους που πλησιαζουν για ενα λουλουδι, μεχρι και στους παγκους μη σας πω. Γιατι δεν ειναι διολου απιθανο εκει που κοιταμε τον "χ" με τα ρολογια, να ερχεται καποιος δηθεν να δει αλλα στην ουσια να μας αρπαξει οτι βρει... Και τα ματια μας ανοιχτα.

 

 

ο καθενας θα γινοταν η στη χειροτερη να το σκεφτοταν να γινει κλεπταποδοχος ενος νοκια n95 πληρωνοντας μονο 100 ευρω για κατι που κατι τουλαχιστον 500.......:rolleyes:

 

Αυτο να το λες με σιγουρια μονο για τον εαυτο σου. Πολλακις με εχουν πλησιασει με διαφορα τετοια κινητα και παντα αρνιεμαι. Δεν εχω μπει ποτε στον πειρασμο ουτε καν να τα κοιταξω. Προτιμω να δωσω την κανονικη τιμη και να το εχω σιγουρα.

Edited by Areian0s
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας θα γινοταν η στη χειροτερη να το σκεφτοταν να γινει κλεπταποδοχος ενος νοκια n95 πληρωνοντας μονο 100 ευρω για κατι που κατι τουλαχιστον 500.......:rolleyes:

 

Οπως πολυ σωστα σου ειπε ο φιλος παραπανω, αυτο πεστο με σιγουρια μονο για τον εαυτο σου. Και να ξερεις ακομα και που το σκεφτεσαι δεν δικαιουσαι να παραπονεθεις σε περιπτωση που καποιος σου κλεψει το δικο σου κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επεσα θυμα κλοπης μεσα στο ιδιο μου το σπιτι πριν καμποσα χρονια. Ειχαμε το σπιτι ανοιχτο να μπαινει κοσμος να ευχηθει γιατι παντρευοταν η αδερφη μου και σε λιγη ωρα φευγαμε για εκκλησια. Ειχα τοτε ενα 3210 με κατι προσοψεις περιεργες κ προφανως καποιου του γιαλυσε και μαζι με τις ευχες, αντι να αφησει -ως ειθισται-, πηρε και ενα δωρο :lol::lol: Δεν βαριεστε..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχουν κλέψει ποτέ κινητό. Ούτε έχω χάσει. Βέβαια ιδιαίτερα τα τελευταία 5 χρόνια που έχω τις ακριβότερες συσκευές τις αγοράς δεν τις αφήνω από τα μάτια/χέρια μου σε καφέ/εστιατόρια/ποτάδικα.

Αν δω ποτέ κανέναν να κάνει τέτοια κίνηση θα τον μαχαιρώσω χωρίς υπερβολές, με σπασμένο ποτήρι η ότι βρω εκείνη την ώρα:p

Edited by Dj kourampies
Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που εχω ακουσει παντα ο τυπος με ενα μαγικο τροπο αλλαζει το κινητο με το ψευτικο χωρις να το καταλαβει ο αγοραστης και στην συνεχεια το δενει σε ενα σακουλακι η κατι τετοιο με τροπο που ο αγοραστης θα καταφερει πολυ δυσκολα να το λυσει ετσι ωστε ο πωλητης να εχει εξαφανηστει μεχρι εκεινη την ωρα.

 

 

ετσι κανουν ολοι. βλεπω αρκετους στο σταθμο των κτελ. και καλα λενε για να μη δει ο υπολοιπος κοσμος οτι παιρνεις κινητο, το βαζει σε σακουλα. αλλα η σακουλα μεσα εχει οτιδηποτε αλλο εκτος απο το κινητο φυσικα.

πολλες φορες ηρθαν σε μενα. ο ενας μαλιστα μου εδινε iphone 3g 8gb(apple, οχι κινεζια) προς 50€. να δε σκεφτομουν τι και πως ηρθε στα χερια του θα το παιρνα εκεινη την ωρα. ΑΛΛΑ δε τους κανω "μαγκες" ολους αυτους! :mad:

χιλιες φορες να ακριβοπληρωσω(σχετικο αυτο) κατι και να ειμαι καλλυμενος απο ολες τις αποψεις, παρα να εχω (αν εχω) τρεχαματα μετα.

αυτα απο μενα:)

 

και μια συμβουλη: μη κρεματε τα κινητα με λουρακι στο λαιμο. οπως εχουν γινει τα πραματα ο αλλος ειναι ικανος να σε σκοτωσει(ισως ακουγεται τραβηγμενο αλλα το πιστευω) για να το κλεψει. οποτε κινητο μονο στην τσεπη του παντελονιου ή στην τζαντα(που θες δε θες ΠΡΕΠΕΙ να την προσεχεις) και ποτε πανω σε τραπεζακια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χιλιες φορες να ακριβοπληρωσω(σχετικο αυτο) κατι και να ειμαι καλλυμενος απο ολες τις αποψεις, παρα να εχω (αν εχω) τρεχαματα μετα.

αυτα απο μενα:)

 

 

Τα τρεχαματα ειναι ρε φιλε?Ή οτι γινεσαι συνεργος τους ετσι? Δεν το καταλαβαινεις οτι οταν αγοραζεις προιοντα κλοπης εισαι κι εσυ κλεφτης?Δηλαδη αν σου ελεγε καποιος "παρε το ταδε κλεμμενο 90% πιο κατω απο την τιμη του και χωρις τρεχαματα εγγυημενα" θα το επαιρνες?Αν ναι, μην παραπονεθεις αν στο κλεψουν κι εσενα...

Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυ σωστα σου ειπε ο φιλος παραπανω, αυτο πεστο με σιγουρια μονο για τον εαυτο σου. Και να ξερεις ακομα και που το σκεφτεσαι δεν δικαιουσαι να παραπονεθεις σε περιπτωση που καποιος σου κλεψει το δικο σου κινητο.

 

δε παραπονεθηκα....αν μου το κλεψαν φταιω εγω και μονο.....στον πλανητη γη βρισκομαστε και οι κακοι δε βρισκονται μονο στη φυλακη......και δε το λεω μονο για τον εαυτο μου αλλα και για αλλους πολλους.........ειναι απ αυτους που αγοραζουν ''μεταχειρισμενα'' κινητα........

Link to comment
Share on other sites

με τον ορο τρεχαματα εννοουσα και αυτο που λες εσυ! αλλωστε ειπα: "χιλιες φορες να ακριβοπληρωσω κατι και να ειμαι καλλυμενος απο ολες τις αποψεις" ;)

 

αν ηθελα θα επαιρνα οσα κινητα μου προσφεραν οι "μαγκες". μιλαμε για ποικιλα, οχι αστεια :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εχουν κανει κατι ακομη χειροτερο.Μου εχουν πουλησει σαπουνι αντι για κινητο n96 nokia στην τιμη των 100 ευρω.Αυτο εγινε στην εγνατια στην Θεσσαλονικη εξω απο την φενα γιορτινες μερες Χριστουγεννων.:mad::mad::mad:

 

Πριν δύο χρόνια περίπου είχα δει σε μια πρωινή του mega έναν τύπο που έπαθε ακριβώς το ίδιο με εσένα...του έδειξε το κινητό,είδε αυτός οτί λειτουργούσε κ όλα ήταν οκ,πάει να πάρει το πορτοφόλι του ο τύπος να του δώσει τα 100 ευρώ,του λέει αυτός κάτσε να στο βάλω στην θήκη του,βάζει το κινητό στην τσέπη του και του δίνει μια θήκη με ένα σαπούνι μέσα :lol: Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα έπαθες κ εσύ...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση ειναι αδιαφορια ή ΩΜΗ ΒΙΑ! Η αστυνομια τους πιανει και τους αφηνει. Το θεμα ειναι να τους αφησετε να ακουμπησουν το κινητο σας (αυτοι με τα λουλουδια/διαφημιστικα κτλ.) και μολις τους πιασετε στα πρασα ΒΡΩΜΟΞΥΛΟ! Βεβαια, πρεπει και ο 'εξυπνακιας' ελληναρας να βαλει και λιγο μυαλο και να μαθει οτι δεν γινεται μοστρα με κλεμμενο κινητο
Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο χρόνια περίπου είχα δει σε μια πρωινή του mega έναν τύπο που έπαθε ακριβώς το ίδιο με εσένα...του έδειξε το κινητό,είδε αυτός οτί λειτουργούσε κ όλα ήταν οκ,πάει να πάρει το πορτοφόλι του ο τύπος να του δώσει τα 100 ευρώ,του λέει αυτός κάτσε να στο βάλω στην θήκη του,βάζει το κινητό στην τσέπη του και του δίνει μια θήκη με ένα σαπούνι μέσα :lol: Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα έπαθες κ εσύ...

 

Nαι ακριβώς αυτό έπαθα και γω,μόνο που έβαλε το κινητό μπροστά στα μάτια μου,παρακολούθησα δηλαδή όλη την διαδικασία αλλά και πάλι κατάφερε να το αλλάξει με σαπούνι.Το έχω για ενθύμιο τουλάχιστον το σαπούνι.

Edited by scream
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω, για ποιο λόγο δεν θα πρέπει να αφήνω το κινητό μου στο τραπέζι της καφετερίας, για ποιο λόγο θα πρέπει να παίρνω μέτρα ασφαλείας και να κρύβω το πορτοφόλι και το κινητό μου σε εσωτερικές ραμμένες τσέπες, για ποιο λόγο θα πρέπει να βάζω σιδεριές και συναγερμούς στο σπίτι μου, για ποιο λόγο η γυναίκα δεν μπορεί να κρατάει ελεύθερα την τσάντα της στο δρόμο, για ποιο λόγο θα πρέπει να μην περπατάμε ανά πάσα στιγμή ημέρα και νύχτα σε όλη την επικράτεια της χώρας, για ποιο λόγο θα πρέπει να αποφεύγουμε συγκεκριμένες περιοχές κλπ. Αυτά είναι αδιανόητα πράγματα. Που ζούμε; Στην Μεντεγίν της Κολομβίας; Στην τριτοκοσμική Καμπούλ; Στο Ισλαμαμπάντ του Πακιστάν; Στο Λάγκος της Νιγηρίας; Έχουμε πόλεμο ή ζούμε σε μία ευρωπαϊκή δημοκρατική χώρα;

 

Eγω παντως που ζούσα στην Αγγλία που είναι απείρως πιο οργανωμένη, ευρωπαική και σίγουρα πιο δημοκρατική χώρα ΟΥΤΕ ΚΑΝ μου πέρναγε απτο μυαλό να αφήνω το κινητό πάνω σε τραπέζι... Απλά πράγματα, οι πολιτισμένοι το ονομάζουν common sense, εμείς μάλλον δεν το έχουμε και περιμένουμε απτην αστυνομία να φροντίσει να μην μας κλέψουν το κινητό, το οποίο σχεδόν ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ να μας κλέψουν (με την προκλιτική συμπεριφορά μας).

 

Απλά είναι τα πράγματα παιδιά, και ίσχυαν απ'το 1930 πριν καν έρθει ΕΝΑΣ αλλοδαπός στη χώρα μας.. Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

 

Και μένα μου το έχουν κλέψει, αλλά όταν έχουμε υπολογιστή να γράφουμε στο myPhone κλπ, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην έχουμε και το πρόγραμμα του εκάστοτε κινητού για backup.

 

Πρέπει να κάνουμε απο πλευράς μας ότι περνάει απτο χέρι μας για να ελαχιστοποιήσουμε την απώλεια των δεδομένων αλλά και να μειώσουμε το ρίσκο της απώλειας του κινητού, είτε ζούμε στην Ελλάδα, είτε Αμερική είτε στα Bora Bora.

Link to comment
Share on other sites

ας μας εδινε το κρατος (λεμε τωρα 'κρατος') αδεια οπλοφοριας (μονο στους Ελληνες) και μετα θα συχναζω σε σκοτεινα δρομακια και θα ευχομαι να μου την πεσει ο αλλοδαπος..

 

Το έχω κάνει έμμεσα αυτό με triggered κινητό και σκάγια το 2001 αλλά ρε ****το τους σκιάζω και δεν μου την πέφτουν..Φαντάσου ότι περπατούσα Κασσάνδρου ,Θεσσαόνικη (έχει μεταβιβαστεί την Αλβανία απλά δεν το ξέρουμε ακόμα) ,2 και 3 η ώρα και δεν με ενόχλησε κανείς..

 

:lol::lol:

 

Γενικά πρέπει τα κινητά να έχουν ένα hardware fuse που μετά απο 2 ελεγχούς και trigger sms να καίγονται.Δεν είναι δύσκολο να γίνει αυτό με την συμερινή τεχνολογία..Ψάχνω να βρω αν μπορώ να το φτιάξω αυτό σαν accessory.Σε πρώτο στάδιο να σε ειδοποιεί αν απομακρυνθεί πάνω απο 2 μέτρα το κινητό σου και σε δεύτερο να το καίει..

 

Για το backup δεν το συζητάω...πρέπει να υπάρχει εφαρμογή να κάνει αυτόματα backup με το που μπείς σπίτι στο wifi.Έχω ακούσει πως το κάνουν αυτό τα droid αλλά θα σας το πω μόλις μεταβω στην πλατφόρμα...

 

Προσωπικά το έχω χάσει 3 φορές αφηρημένος γαρ, τις 2 ήταν iphone στο ταξί και μου το έφερε το ταξιτζής πίσω (ναι γίνονται αυτά) το ένα Σαλόνικα και το άλλο Λονδίνο.Την τρίτη άφησα το k750 σε ένα μαγαζί και το μάζεψε η σερβιτόρα...Γενικά είμαι λίγο τυχερός με τα κινητά..

Edited by minos197
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει έμμεσα αυτό με triggered κινητό και σκάγια το 2001 αλλά ρε ****το τους σκιάζω και δεν μου την πέφτουν..Φαντάσου ότι περπατούσα Κασσάνδρου ,Θεσσαόνικη (έχει μεταβιβαστεί την Αλβανία απλά δεν το ξέρουμε ακόμα) ,2 και 3 η ώρα και δεν με ενόχλησε κανείς..

 

:lol::lol:

 

Γενικά πρέπει τα κινητά να έχουν ένα hardware fuse που μετά απο 2 ελεγχούς και trigger sms να καίγονται.Δεν είναι δύσκολο να γίνει αυτό με την συμερινή τεχνολογία..Ψάχνω να βρω αν μπορώ να το φτιάξω αυτό σαν accessory.Σε πρώτο στάδιο να σε ειδοποιεί αν απομακρυνθεί πάνω απο 2 μέτρα το κινητό σου και σε δεύτερο να το καίει..

 

Για το backup δεν το συζητάω...πρέπει να υπάρχει εφαρμογή να κάνει αυτόματα backup με το που μπείς σπίτι στο wifi.Έχω ακούσει πως το κάνουν αυτό τα droid αλλά θα σας το πω μόλις μεταβω στην πλατφόρμα...

 

Προσωπικά το έχω χάσει 3 φορές αφηρημένος γαρ, τις 2 ήταν iphone στο ταξί και μου το έφερε το ταξιτζής πίσω (ναι γίνονται αυτά) το ένα Σαλόνικα και το άλλο Λονδίνο.Την τρίτη άφησα το k750 σε ένα μαγαζί και το μάζεψε η σερβιτόρα...Γενικά είμαι λίγο τυχερός με τα κινητά..

 

Βαλε κανενα μετρο παραπανω βρε αδερφε... Εγω το αφηνω και στο σπιτι ανοιχτο οταν βγαινω... Μη γινει μπουρλοτο το σπιτι.....:lol::lol:

Να ρωτησω... Ο ταξιτζης ηταν ο αγγλος που το επεστρεψε;;;;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανενα μετρο παραπανω βρε αδερφε... Εγω το αφηνω και στο σπιτι ανοιχτο οταν βγαινω... Μη γινει μπουρλοτο το σπιτι.....:lol::lol:

Να ρωτησω... Ο ταξιτζης ηταν ο αγγλος που το επεστρεψε;;;;

 

Μπορεί να έχει και άλλα triggers σαν sms δεν θα στο κάψουμε το σπίτι...Εξάλλου τα fuses είναι απλά ενα σημείο στο middle layer την μητρικής που απλά θα καεί αν περάσουν παραπάνω A από το ορισμένο σημείο..

 

Υπάρχει ταξιτζής Αγγλός??Πακιστανός ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως που ζούσα στην Αγγλία που είναι απείρως πιο οργανωμένη, ευρωπαική και σίγουρα πιο δημοκρατική χώρα ΟΥΤΕ ΚΑΝ μου πέρναγε απτο μυαλό να αφήνω το κινητό πάνω σε τραπέζι... Απλά πράγματα, οι πολιτισμένοι το ονομάζουν common sense, εμείς μάλλον δεν το έχουμε και περιμένουμε απτην αστυνομία να φροντίσει να μην μας κλέψουν το κινητό, το οποίο σχεδόν ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ να μας κλέψουν (με την προκλιτική συμπεριφορά μας).

 

Υπερβαλεις φιλε μου, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα..

πως να μην το βγαλεις δηλαδη? δεν σε ενοχλει αυτο το ριμαδι το κινητο μεσα στην κολητη τσεπι του τζιν? εμενα προσωπικα με ενοχλει αφανταστα οταν καθομαι και τεντωνει το τζιν, ασε που ιδρωνει κιολας το σημειο που ακουμπαει το κινητο στο ποδι σου.

 

θες να σου πω και εναν πολυ καλο λογο για να το βγαζεις το κινητο απο την τσεπη σε καθε ευκαιρια?

δεν φοβηθηκες ποτε την ευαισθητη περιοχη ας πουμε των ανδρων εκει κατω διπλα ακριβως απο την μονιμη θεση του κινητου?

εγω προσωπικα αποφευγω οσο μπορω να εχω το κινητο μου στην τσεπη και το βγαζω παντα οταν μπορω, ειτε ειμαι στο σπιτι ειται σε καφετερια ειτε σε σπιτι γνωστου ή αλλο μερος...

Link to comment
Share on other sites

εγω κραταω το κινητο στην τσεπη για 2 λογους, που κανεις δεν ειπε: α) να μην πεσει κανενα ποτο και το κλαιω μετα, και β) πανω στη φασαρια, δεν το ακουω, ενω η δονηση στη τσεπη ειναι εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχουν κλέψει ποτέ κινητό. Κι αυτό γιατί πάντα είναι ή στη θήκη του στη τσέπη μου, στο σακκάκι κλπ ή στο χέρι μου! Αν το αφήνει κανείς στο τραπέζι για να το δείχνει... κάποτε θα τη πατήσει.

Φυσικά δε μιλάμε να στη πέσει κάποιος στο δρόμο (που τελευταία είναι τησ μόδας) και να στα πάρει όλα... εκεί απλά κάνεις τη πάπια να μη σε κτυπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τις τυχερες που δεν μου έχουν κλέψει, ούτε έχω χάσει κανένα κινητό. Βέβαια σαν γυναίκα μαθαίνεις από νωρίς να προσέχεις. Πως να κρατάς την τσάντα, που να αφήνεις ή μάλλον να μην αφήνεις το κινητό, να αποφεύγεις σκοτεινα κακόφημα μέρη, να μην δίνεις σημασία σε αυτούς που πλησιάζουν να σου πουλήσουν κάτι κλπ. Βέβαια άμα είναι να γίνει το κακό δεν την γλιτώνεις ότι και να κανείς. Και δεν μπορούμε να είμαστε 24/7 σε ετοιμότητα.
Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο που του πούλησαν σαπούνι αντί για κινητό.

Φίλε, το τελευταίο πρεζόνι στον κόσμο να ρωτήσεις, θα προτιμήσει να πουλήσει το κινητό "του" σε κατάστημα μεταχειρισμένων...Και πιο πολλά θα βγάλει και γλιτώνει το ρίσκο να τον πάρει στο κυνήγι κάποιος.

Άρα, όταν πρόκειται να αγοράσουμε μεταχειρισμένο ή και καινούργιο, κάνουμε μια μικρή έρευνα αγοράς και πράττουμε ανάλογα.

Στη δε περίπτωση που η όλη φάση αφορά μεταχειρισμένο, προτιμούμε καταστήματα που μαζί με τη συσκευή, δίνουν και την απόδειξη του προηγούμενου κατόχου (όπως για παράδειγμα κάποιο συνοικιακό που προτιμώ εγώ), έτσι ώστε σε κάθε περίπτωση να είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου κινητο το αγορασα το 1997 ενα θρυλικο sony Z1(φυσικα εχω ακομα,οπως και το δευτερο motorola star-tac 130)

Ευτυχως,ποτε δεν επεσα θυμα κλοπης.Γενικως ειμαι προσεκτικος,εχω τον νου νου.

Και το δευτερο θετικο ειναι οτι επιδει εχω τον νου μου δεν εχει χαλασει και κανενα απο δικη μου ευθυνη!

Εχω βρει ολα αυτα τα χρονια 4 κινητα.

Ειναι απιστευτο οτι τα 3 πρωτα που τα επεστρεψα δεν ακουσα ουτε ευχαριστω......

Οποτε το 4ο το κρατησα για παρτυ μου.....

Αγοραζω μονο απο καταστημα ανταλαγων,αλλα και απο χρυση ευκαιρια εχω παρει 2 χωρις προβλημα.

Δεν ρισκαρω να δωσω 400 ευρω για μια συσκευη και σε μια εβδομαδα ενα πολυκαταστημα να το βγαλει προσφορα 269 ευρω(αυτο μου ετυχε με το vivaz,ευτυχως το πηρα μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση 200).

Στο θεμα των street πωλησεων,προσφατα εκανα σε κοπελα νοημα απο μακρια "μην το παρεις" επι της ιερας οδου,και ευτυχως για εκεινη εφυγε....

Εκει συνηθως πουλανε copies iphone 200-250 ευρω που τα βρισκεις με ενα 80αρι.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ξαναπω μεχρι να γινω κουραστικος:Οσοι αγοραζετε κλεμμενα κινητα, ειστε κλεφτες οι ιδιοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...