Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω στο πρόγραμμα τις vodafone στο pc για να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία internet όλη μέρα με 1€?

 

Άπλα βάζω την sim μέσα στο usb modem? και όλα ok?

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος τα δεδομενα που εχω στο κινητο μου, αν μπορω να τα αξιοποιησω στον υπολογιστη μου; Εχω BlackBerry Storm...

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ενεργοποιησα μια νεα καρτα για internet στο λαπτοπ των 10 ημερών και γινεται το εξης πολυ περιεργο...

 

Ενω συνδεομαι και σερφαρω στο ιντερνετ κανονικά, ξαφνικά χωρις κανενα λογο σε καποια σελίδα που ανοιγω με πετάει στην σελίδα της vodafone που βαζεις την καρτα! Μαλιστα απο εκεινη τη στιγμη και μετα οτι παραθυρο και να ανοιξω με πεταει παντα σε αυτη τη σελιδα.

Δηλαδη σαν να μην εχω ενεργοποιησει καποια καρτα.

Ο μονος τροπος για να μπορεσει να ξεκολησει ειναι να αποσυνδεθω και να ξανασυνδεθω στο ιντερνετ!

Ειμαι στο ιντερνετ περιπου 1 ωρα και εχει γινει ηδη 3-4 φορες αυτο!!:mad:

 

Καμμια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

εκαθαριση ιστορικου περιηγησης και cookies και αν δεν διορθωθει παρε τηλ στην εξυπηρετηση πελατων... και σε εμενα το κανει ....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω στο πρόγραμμα τις vodafone στο pc για να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία internet όλη μέρα με 1€?

 

Άπλα βάζω την sim μέσα στο usb modem? και όλα ok?

όχι δεν είναι τόσο απλό

πρώτα πρώτα από τα settings - account type θα επιλέξεις συμβόλαια ( και ας έχεις καρτοκινητό)

Μετά θα πάς στο MANAGE ACCOUNTS και θα φτιάξεις μια νέα σύνδεση

Σε αυτή την σύνδεση που θα την ονομάσεις όπως θέλεις , βάλε

ΑΡΝ webkarta.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι απεριόριστο έχω κατεβάσει μέχρι 600 ΜΒ σε μία ημέρα

Μέχρι στιγμής δεν μου έχουν μειώσει την ταχύτητα

 

Μάλιστα, ευχαριστώ για την απαντησή σας .:)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ενεργοποιησα μια νεα καρτα για internet στο λαπτοπ των 10 ημερών και γινεται το εξης πολυ περιεργο...

 

Ενω συνδεομαι και σερφαρω στο ιντερνετ κανονικά, ξαφνικά χωρις κανενα λογο σε καποια σελίδα που ανοιγω με πετάει στην σελίδα της vodafone που βαζεις την καρτα! Μαλιστα απο εκεινη τη στιγμη και μετα οτι παραθυρο και να ανοιξω με πεταει παντα σε αυτη τη σελιδα.

Δηλαδη σαν να μην εχω ενεργοποιησει καποια καρτα.

Ο μονος τροπος για να μπορεσει να ξεκολησει ειναι να αποσυνδεθω και να ξανασυνδεθω στο ιντερνετ!

Ειμαι στο ιντερνετ περιπου 1 ωρα και εχει γινει ηδη 3-4 φορες αυτο!!:mad:

 

Καμμια ιδέα??

 

Eίναι γενικό το πρόβλημα και απο οτι καταλαβαίνω γίνεται για να μην είναι κάποιος συνέχεια connected. Μπορεί να γίνεται και συνέχεια για κάποια λεπτά της ώρας, να το κάνει κάθε 2-3 λεπτά ας πούμε, αλλά μετά μπορεί να σε αφήσει για ώρες συνδεδεμένο. Εμένα με άφησε για 50 ώρες χωρίς να με πετάξει, αλλά είναι γενικά θέμα τύχης. Μάλιστα βγάζει λάθος και τον όγκο, ενω ας πούμε είχα 5gb ακόμα, μετά απο 2 μέρες που είχε κολλήσει μου έβγαζε οτι είχα 6gb ελευθερα. Χθες κάποια στιγμή έφτιαξε και μου έλεγε οτι έχω γύρω στα 2gb ελεύθερα ενώ σήμερα και ενώ μου έχουν μείνει καμια 6-7 ώρες για να λήξει η κάρτα, μου λέει οτι έχω 235 ώρες χρόνο και 9gb ελεύθερα. Ενώ τώρα μου βγάζει μηδενικό χώρο και όγκο. Όπως και να έχει πάντως το πρόγραμμα δεν δουλεύει σωστά και πρακτικά μάλλον έχεις απεριόριστα gigabyte

Link to comment
Share on other sites

Eίναι γενικό το πρόβλημα και απο οτι καταλαβαίνω γίνεται για να μην είναι κάποιος συνέχεια connected. Μπορεί να γίνεται και συνέχεια για κάποια λεπτά της ώρας, να το κάνει κάθε 2-3 λεπτά ας πούμε, αλλά μετά μπορεί να σε αφήσει για ώρες συνδεδεμένο. Εμένα με άφησε για 50 ώρες χωρίς να με πετάξει, αλλά είναι γενικά θέμα τύχης. Μάλιστα βγάζει λάθος και τον όγκο, ενω ας πούμε είχα 5gb ακόμα, μετά απο 2 μέρες που είχε κολλήσει μου έβγαζε οτι είχα 6gb ελευθερα. Χθες κάποια στιγμή έφτιαξε και μου έλεγε οτι έχω γύρω στα 2gb ελεύθερα ενώ σήμερα και ενώ μου έχουν μείνει καμια 6-7 ώρες για να λήξει η κάρτα, μου λέει οτι έχω 235 ώρες χρόνο και 9gb ελεύθερα. Ενώ τώρα μου βγάζει μηδενικό χώρο και όγκο. Όπως και να έχει πάντως το πρόγραμμα δεν δουλεύει σωστά και πρακτικά μάλλον έχεις απεριόριστα gigabyte

 

 

Ρε παιδια ΤΡΑΓΙΚΟ...

και εγω περιπου αυτο εχω παρατηρησει

και μου κρατησε συνεχομενα μια μερα max υστερα απο ενα reset

καπως ετσιπου εκαναν στη γραμμη κα ξανα τα ιδια....

Απιστευτο...

 

Συμπερασμα?? Απογοητευση...

Ηδη ψαχνω για wind, γιατι η τριτη της παρεας ειναι παντελως ασυμφορη...

Link to comment
Share on other sites

Σήμα μπανάνα και στη Λευκάδα! Μετά βίας edge και μετά από λίγο σε πέταγε σε gprs! 3G ούτε για δείγμα ακόμα και στην πρωτεύουσα... Τελικά Ελλάδα είναι μόνον η Αθήνα όσον αφορά το

mobile internet...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος τα δεδομενα που εχω στο κινητο μου, αν μπορω να τα αξιοποιησω στον υπολογιστη μου; Εχω BlackBerry Storm...

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

 

 

Μέσα απο το desktop manager, κάνε νέο profile με "access point" : internet.vodafone.gr

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το desktop manager, κάνε νέο profile με "access point" : internet.vodafone.gr

 

Μπορω να εχω με bluetooth συνδεδεμένο το κινητο στον desktop και να αξιοποιω το νετ η θέλει καλώδιο;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να εχω με bluetooth συνδεδεμένο το κινητο στον desktop και να αξιοποιω το νετ η θέλει καλώδιο;

 

Αν το desktop manager αναγνωρίζει τον bluetooth adapter στο PC σου λογικά ναι.

 

http://κρακberry.com/setting-blackberry-desktop-manager-bluetooth

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν το desktop manager αναγνωρίζει τον bluetooth adapter στο PC σου λογικά ναι.

 

http://κρακberry.com/setting-blackberry-desktop-manager-bluetooth

Τελικα δυστυχως οχι... Δεν το αναγνωριζει... Οποτε μαλλον πρεπει να βρω το καλωδιο... Τσαμπα χαρηκα...:(

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ΤΡΑΓΙΚΟ...

και εγω περιπου αυτο εχω παρατηρησει

και μου κρατησε συνεχομενα μια μερα max υστερα απο ενα reset

καπως ετσιπου εκαναν στη γραμμη κα ξανα τα ιδια....

Απιστευτο...

 

Συμπερασμα?? Απογοητευση...

Ηδη ψαχνω για wind, γιατι η τριτη της παρεας ειναι παντελως ασυμφορη...

 

Και γω για αυτό το άφησα ανοιχτό για να δω ποσο θα κρατήσει και άντεξε στο 50ωρο για μια και μοναδική φορά μέχρι να πετάξει στην σελίδα της vodafone. Απο κει και περα όποτε το κάνει είναι αρκετά σπαστικό και μάλιστα πολλές φορές μου πήρε 5-6 επανασυνδέσεις για να δουλέψει μιας και με πετούσε στην σελίδα της vodafone συνέχεια ή μόλις έμπαινε στο 5λεπτο ξανακολλούσε. Θα πρέπει να το ρυθμίσει αυτό η vodafone να γίνεται αποσύνδεση μια φορά το 24ωρο ας πούμε, γιατί έτσι άλλοι είναι για 30-40 ώρες και άλλους τους πετάει κάθε μισάωρο. Βέβαια το βράδυ τα πράγματα βελτιώνονται μετα τις 10-11 κυρίως...

Αν είχα επιλογή θα πήγαινα και εγώ στην wind αλλά εδώ που είμαι μόνο η vodafone πιάνει 3g, και αυτό σε μερικά σημεία μόνο, η wind μονο gprs ενώ πέρσι στο τσακίρ κέφι έπιανε και ένα edge. Φυσικά η cosmote είναι εκτός για προφανείς λόγους, οπότε δεν υπάρχει άλλη επιλογή...:p

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω την καρτα σιμ μου μεσα σε ενα στικακι που εχω απο την κοσμοτε, παιζει να δουλεψει το συστημα; Να τραβαω δλδ τα δεδομενα απο την καρτα του κινητου;
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Και γω για αυτό το άφησα ανοιχτό για να δω ποσο θα κρατήσει και άντεξε στο 50ωρο για μια και μοναδική φορά μέχρι να πετάξει στην σελίδα της vodafone. Απο κει και περα όποτε το κάνει είναι αρκετά σπαστικό και μάλιστα πολλές φορές μου πήρε 5-6 επανασυνδέσεις για να δουλέψει μιας και με πετούσε στην σελίδα της vodafone συνέχεια ή μόλις έμπαινε στο 5λεπτο ξανακολλούσε. Θα πρέπει να το ρυθμίσει αυτό η vodafone να γίνεται αποσύνδεση μια φορά το 24ωρο ας πούμε, γιατί έτσι άλλοι είναι για 30-40 ώρες και άλλους τους πετάει κάθε μισάωρο. Βέβαια το βράδυ τα πράγματα βελτιώνονται μετα τις 10-11 κυρίως...

Αν είχα επιλογή θα πήγαινα και εγώ στην wind αλλά εδώ που είμαι μόνο η vodafone πιάνει 3g, και αυτό σε μερικά σημεία μόνο, η wind μονο gprs ενώ πέρσι στο τσακίρ κέφι έπιανε και ένα edge. Φυσικά η cosmote είναι εκτός για προφανείς λόγους, οπότε δεν υπάρχει άλλη επιλογή...:p

 

 

σωστα.

 

Ηδη παντως υπαρχει ενας περιορισμος των 11gb download το συνολο,

οποτε οποιοιδηποτε αλλοι προσθετοι περιορισμοι

κατα τη γνωμη μου ειναι καραγκιοζιλικια...

Link to comment
Share on other sites

σωστα.

 

Ηδη παντως υπαρχει ενας περιορισμος των 11gb download το συνολο,

οποτε οποιοιδηποτε αλλοι προσθετοι περιορισμοι

κατα τη γνωμη μου ειναι καραγκιοζιλικια...

 

Eγώ πάντως έχω κατεβάσει 13gb και έχω ακομα ένα μέχρι να λήξει η κάρτα σε καμια ώρα. Με εκείνο το bug κέρδισα περίπου 3.5gb έξτρα:p Πρακτικά πάντως έχω πει οτι έχεις απεριόριστο χώρο, μιας και αρκετές φορές "κολλάει" το σύστημα και δεν μετράνε αυτά που κατεβάζεις, σε μένα επι 2 μέρες δεν μέτρησε byte, άλλες φορές μηδένιζε ο μετρητής και μου λεγε οτι έχω 10gb ελεύθερα και διάφορα άλλα. Τουλάχιστον την ώρα την μετράει σωστά οπότε το 11ήμερο δεν μπορείς να το ξεπεράσεις:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω την καρτα σιμ μου μεσα σε ενα στικακι που εχω απο την κοσμοτε, παιζει να δουλεψει το συστημα; Να τραβαω δλδ τα δεδομενα απο την καρτα του κινητου;

 

Αν είναι ξεκλείδωτο ναι, πρόσεχε τις χρεώσεις.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δυστυχως οχι... Δεν το αναγνωριζει... Οποτε μαλλον πρεπει να βρω το καλωδιο... Τσαμπα χαρηκα...:(

Για δες μήπως σε βοηθήσει αυτό.

 

Φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς κάποια σουίτα της Blackberry για να συνδεθείς. Προσωπικά θεωρώ πως, αν υπάρχουν διαθέσιμοι drivers ενός κινητού για να εγκαταστήσουμε μόνο αυτούς στον υπολογιστή μας χωρίς τη σουίτα, είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσουμε μόνοι μας μια νέα σύνδεση στο ίντερνετ, είτε με Bluetooth είτε με USB.:)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το desktop manager, κάνε νέο profile με "access point" : internet.vodafone.gr

Το δοκιμασα και αυτο, αλλα μου λεει οτι πρεπει να επικοινωνησω με τον παροχο μου γιατι δεν ειναι σωστες οι ρυθμισεις....

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο, αλλα μου λεει οτι πρεπει να επικοινωνησω με τον παροχο μου γιατι δεν ειναι σωστες οι ρυθμισεις....

 

ποια ακριβώς κάρτα χρησιμοποιείς?

προπληρομένη καρτοκινητή ή συμβόλαιο?

Link to comment
Share on other sites

ποια ακριβώς κάρτα χρησιμοποιείς?

προπληρομένη καρτοκινητή ή συμβόλαιο?

Συμβολαιο εχω. Το συμβολαιο ειναι για κινητο που εχει νετ, οχι για συμβολαιο internet...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

οποιος μπαινει πρωι πρωι εχει και πιο γρηρορο internet :)

εκει που ειχα 0,60 περιπου mbps τωρα...

http://www.speedtest.net/result/918722634.png

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό μιας και οι εταιρίες έχουν bandwidth τέτοιο ώστε να αντέξει όλους τους χρήστες του δικτύου τους και κάτι παραπάνω. Σε ώρες "αιχμής" λοιπόν σερνόμαστε! Αλλά και από την άλλη δεν μπορείς να μπαίνεις στις 6 το πρωί για να έχεις μια λογική ποιότητα υπηρεσιών..
Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Και γω για αυτό το άφησα ανοιχτό για να δω ποσο θα κρατήσει και άντεξε στο 50ωρο για μια και μοναδική φορά μέχρι να πετάξει στην σελίδα της vodafone. Απο κει και περα όποτε το κάνει είναι αρκετά σπαστικό και μάλιστα πολλές φορές μου πήρε 5-6 επανασυνδέσεις για να δουλέψει μιας και με πετούσε στην σελίδα της vodafone συνέχεια ή μόλις έμπαινε στο 5λεπτο ξανακολλούσε. Θα πρέπει να το ρυθμίσει αυτό η vodafone να γίνεται αποσύνδεση μια φορά το 24ωρο ας πούμε, γιατί έτσι άλλοι είναι για 30-40 ώρες και άλλους τους πετάει κάθε μισάωρο. Βέβαια το βράδυ τα πράγματα βελτιώνονται μετα τις 10-11 κυρίως...

Αν είχα επιλογή θα πήγαινα και εγώ στην wind αλλά εδώ που είμαι μόνο η vodafone πιάνει 3g, και αυτό σε μερικά σημεία μόνο, η wind μονο gprs ενώ πέρσι στο τσακίρ κέφι έπιανε και ένα edge. Φυσικά η cosmote είναι εκτός για προφανείς λόγους, οπότε δεν υπάρχει άλλη επιλογή...:p

 

Το έκανε και σε μένα από αρχές Αυγούστου ως και τις 13 αλλά τώρα βλέπω ότι διορθώθηκε. Δε με έχει πετάξει ούτε μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...