Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τις ρυθμίσεις για internet + mms για sony ericsson S500i;;

Κοίταξα στο site της vodafone http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421&menuId=2766 αλλά δεν είχε το συγκεκριμένο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όποτε πάω να στείλω τις ρυθμίσεις για το wap και για το mms από τη ιστοσελίδα της Vodafone συνέχεια ο internet explorer μου γράφει:''There is a problem with this website's security certificate.'' (''Υπήρξε πρόβλημα με το πιστοποιητικό ασφαλείας αυτής της ιστοσελίδας''.);;Γιατί το γράφει αυτό;:confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηγαινεται εδω να τελειωσει το θεμα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να χρησιμοποιήσω ένα huawei e220 με μία κάρτα vodafone CU... Έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις που έχει το vodafone mobile connect για mac os x (GR Vodafone Greece - 20205, GR Vodafone Greece voice SIM 20205, GR Vodafone Greece VMCKARTA prepaid 20205) αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ...

 

Το ίδιο συμβαίνει και με το vodafone mobile connect στα windows όπου παίρνω "RAS error code 619"... Μπορεί κάποιος να μου πει τις σωστές ρυθμίσεις (APN κλπ) ώστε να αποκλείσω ότι είναι εκεί το πρόβλημα?

 

Υπάρχει κάποιος περιορισμός στα λεφτά που έχουμε στην κάρτα? Αυτή την στιγμή έχω 6 ευρώ...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όπου και να πάω μου λέει μη αποδεκτό. γενικά μόνο τις σελίδες της vf μου παίζει. καμιά ιδέα γιατί; έχω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις του GPRS;
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ όλη μέρα να συνδεθώ στο ιντερνετ (καρτοκινητό CU) με το κινητό (samsung e590) και δεν τα καταφέρνω.αφού περιμένω για ώρα μου γράφει request timed out

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

έχω πάρει τηλ στη vodafone μου έχουν ενεργοποιήσει το internet μου στείλαν και τις ρυθμίσεις αλλά αποτέλεσμα 0.

 

τελικά δικό μου λάθος.εβαζα proxy.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

εχω ενα SE K750i εβαλα το πακετο του CU 2009 πηρα στο CC και μου ειπαν οτι εχω ενεργοποιημενο το internet και στειλαν και ρυθμισεις vf live prepay (στις οποιες προσθεσα χειροκηνητα τον proxy) το προβλημα ειναι οτι το wap τις συσκευης δουλευει αλλα ο opera δεν συνδεεται..

ξερετε αν θελει καποια ρυθμιση για να δουλεψει ο opera..?

απο τη vodafone μου ειπαν οτι αφου δουλευει το wap δεν αφορα εμας.. :(

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ όλη μέρα να συνδεθώ στο ιντερνετ (καρτοκινητό CU) με το κινητό (samsung e590) και δεν τα καταφέρνω.αφού περιμένω για ώρα μου γράφει request timed out

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

έχω πάρει τηλ στη vodafone μου έχουν ενεργοποιήσει το internet μου στείλαν και τις ρυθμίσεις αλλά αποτέλεσμα 0.

 

τελικά δικό μου λάθος.εβαζα proxy.

 

φίλε τι ρυθμίσεις έχεις τώρα και σου παίζει; (πες τις λίγο αναλυτικά πλιζ)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

εχω ενα SE K750i εβαλα το πακετο του CU 2009 πηρα στο CC και μου ειπαν οτι εχω ενεργοποιημενο το internet και στειλαν και ρυθμισεις vf live prepay (στις οποιες προσθεσα χειροκηνητα τον proxy) το προβλημα ειναι οτι το wap τις συσκευης δουλευει αλλα ο opera δεν συνδεεται..

ξερετε αν θελει καποια ρυθμιση για να δουλεψει ο opera..?

απο τη vodafone μου ειπαν οτι αφου δουλευει το wap δεν αφορα εμας.. :(

 

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα στο Νοκια 5800, ενω δουλευει ο inbuild browser ο Opera δεν συνδεεται μεσω wap, μονο μεσω wi-fi! Λογικα με καποιο τροπο θα ρυθμιζεται!

Επισης θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να δουμε ποσα mb μας εχουν απομεινει?

Link to comment
Share on other sites

φίλε τι ρυθμίσεις έχεις τώρα και σου παίζει; (πες τις λίγο αναλυτικά πλιζ)

 

home url->http://www.myphone.gr:rolleyes:

bearer -> gprs only

proxy ->enable

gprs settings->

ip: 213.249.19.49

port: 5080

apn: webkarta.vodafone.gr

login id: user

pass: pass

Link to comment
Share on other sites

home url->http://www.myphone.gr:rolleyes:

bearer -> gprs only

proxy ->enable

gprs settings->

ip: 213.249.19.49

port: 5080

apn: webkarta.vodafone.gr

login id: user

pass: pass

 

Δεν χρειάζεται να βάλεις ip και port.

Το προφίλ είναι ίδιο με το vodafone internet με αλλαγή μόνο του σημείου πρόσβασης. Τουλάχιστον έτσι δουλεύει σε κινητά nokia χωρίς περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

μετά από μια ολόκληρη μέρα κάνοντας δοκιμές με αυτές τις ρυθμίσεις μου δουλεύει.:D

οποτε δεν πειράζω τίποτα:lol:

 

αυτά σε samsung e590

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα στο Νοκια 5800, ενω δουλευει ο inbuild browser ο Opera δεν συνδεεται μεσω wap, μονο μεσω wi-fi! Λογικα με καποιο τροπο θα ρυθμιζεται!

Επισης θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να δουμε ποσα mb μας εχουν απομεινει?

 

το ειχε κανεις αλλος το προβλημα με τον opera να μην δουλευει αλλα να δουλευει ο buildin browser..

ως τωρα δεν βρηκα τι φταιει..

εβαλα

apn: wapkarta.vodafone.gr

proxy: 213.249.019.049

port: 5080

user: user

password: pass

 

για τα mb στειλε κενο sms στο 1286

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα το λαθος.............

υπαρχει ξεχωριστη ρυθμιση για το προφιλ internet που χρησημοποιει η java (ασχετα με το default που εχετε).. :worry:

 

οποτε οσοι εχετε παομοιο προβλημα ελεξτε τις ρυθμισεις java!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα στο Νοκια 5800, ενω δουλευει ο inbuild browser ο Opera δεν συνδεεται μεσω wap, μονο μεσω wi-fi! Λογικα με καποιο τροπο θα ρυθμιζεται!

Επισης θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να δουμε ποσα mb μας εχουν απομεινει?

 

Αυτό το πρόβλημα είχα και εγώ στην αρχή με τον οπερα.. Αν μπαίνεις με wapkarta τότε πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του οπερα και να βάλεις http και όχι socket.

Βέβαια το καλύτερο είναι να μπαίνεις με webkarta οπου δεν χρειάζεται να αλλάξεις τις ρυθμίσεις.. και δεν θα έχεις πρόβλημα και σε άλλες εφαρμογές!

 

Για να δεις πόσα mb σου έχουν απομείνει στέλνεις κενό μήνυμα στο 1286.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα Samsung F400. Όπως τα περισσότερα Samsung αν πατήσεις καταλάθος το μεσαίο κουμπί, μπαίνει κατευθείαν στο internet χωρίς δεύτερη κουβέντα.!

Θα ήθελα λοιπόν ρυθμίσεις MONO για MMS και ΟΧΙ για internet.

Θέλω δηλαδή να μπορώ να λαμβάνω και να στέλνω MMS αλλα οι ρυθμίσεις internet να μην είναι σωστά περασμένες στο τηλέφωνο, έτσι ώστε να μηνν\ χρεώνομαι απο λάθος πάτημα κουμπιών.

 

Πώς θα ρυθμίσω λοιπόν το F400 να ΜΟΝΟ για MMS;

 

Υ.Γ. Αυτή την στιγμή το τηλέφωνο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ρυθμίζεις...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσεις ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ Του Internet .

Αυτό έκανα , και η τηλεφωνήτρια επέμενε να κάνω ρυθμίσεις, αλλά στο τέλος το δέχτηκε και το απενεργοποίησε.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να έχω πρόσβαση στα MMS μου (να λάβω και να στείλω) μέσω web, χωρίς να ανακατέψω καθόλου το κινητό μου;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις ηρθα στη voda και τα εχω χαμενα. θελω ρυθμισεις για internet (surf and mail) καθως για mms κλπ. στην σελιδα της voda ο divice manager ειχει πολλα προφιλ και δε ξερω ποιο ειναι το σωστο. εχω συμβολαιο. ξερει κανεις κατι?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα στη Voda και θα ενεργοποιηθεί αύριο! Σκέφτομαι να κανω εγγραφή στο Surf & Email 30, για να βλέπω τα mail μου που είναι ολα σε gmail account! Αν δε κατεβάζω attachments, θα με φτάσουν τα 30ΜΒ;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα στη Voda και θα ενεργοποιηθεί αύριο! Σκέφτομαι να κανω εγγραφή στο Surf & Email 30, για να βλέπω τα mail μου που είναι ολα σε gmail account! Αν δε κατεβάζω attachments, θα με φτάσουν τα 30ΜΒ;

 

Μάλλον ναι. Δες το το πρώτο μήνα και αν είναι πας στο 150 τον επόμενο. Αλλά λογικά θα σου φτάσουν μόνο για e-mail.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια με τις ρυθμισεις για το CU 1000+100+web για το LG KS20

τους πηρα τηλεφωνο, προσπαθησα απο το σιτε τους να στειλω τις ρθυμισεις και τελικα μου εστειλαν μαιλ αλλα τιποτα

ουτε web ουτε MMS :O

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι. Δες το το πρώτο μήνα και αν είναι πας στο 150 τον επόμενο. Αλλά λογικά θα σου φτάσουν μόνο για e-mail.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω! Μπορώ να το σταματήσω όποτε θέλω ή πρέπει να περάσει καποιος χρόνος;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω! Μπορώ να το σταματήσω όποτε θέλω ή πρέπει να περάσει καποιος χρόνος;

 

Το σταματάς όποτε θελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...