Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέο δίκτυο :) Η κάλυψη βελτιώθηκε;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νέο δίκτυο :) Η κάλυψη βελτιώθηκε;

 

Καθολου νεο δικτυο. Απο ακρη σε ακρη του νησιου εχουν 4G, σε καθε χωριο, σε καποια δυσκολα μερη στα πολυ ορεινα δεν εχουν 4G αλλα κ παλι εχει φοβερο Η+ τυπου 22Mbps και πανω, αν δεις εχω παραθεση speedtest παρα πανω σε αλλο ποστ μου. Μπορω να πω αριστο δικτυο και καλυτερο της cosmote εδω απο θεμα ταχυτητων, αν κ μια χαρα ειναι κ η cosmote.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αμπελόκηποι Αθηνών: Ακόμα και στις 5 το πρωί, το 4G της Vodafone έχει πολύ χαμηλές ταχύτητες! Έχω δυνατό σήμα και από τις 3 μπάντες. Από 800, 1800 αλλά και 2600, το μαξιμουμ που βλέπω είναι 20 Mbps download και 20 Mbps upload!!! Κάποιες ελάχιστες φορές, στο πίσω μπαλκόνι του σπιτιού μου κατάφερα να πιάσω και 45 Mbps, αλλά πολύ σπάνια... Δεν αποκλείεται να είναι και η ίδια κεραία, δε θυμάμαι!! Η 800αρα και η 2600 είναι στο ίδιο σημείο, όπως φαίνεται από το κάθε κελί κι έχουν την ίδια ταχύτητα. Αυτή είναι καινούργια και μέχρι πριν 2 μήνες το πιο δυνατό σήμα το είχα από μία 1800, με πάλι τις ίδιες ταχύτητες 20/20! Ποιος ο λόγος για νέα κεραία τότε, αν είναι ακόμα και με 2600 να πιάνω 20 Mbps;; Το πιο περίεργο δίκτυο στην Ελλάδα, με διαφορά... Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω το lumia 535 ds πριν κάτι μήνες είχα κατεβάσει την technical preview windows 10 όταν έγινε ενημέρωση από πλευράς της Microsoft για την release version αποφάσισα να την εγκαταστήσω όπου έκανα διαγραφή το account που είχα στο windows insider, μου ζήτησε να κάνω επανεκκίνηση το κινητό με αποτέλεσμα να κολλήσει, έκανα κάποιες προσπάθειες να το ξεκολλήσω αλλά δεν έγινε τίποτα. Κατέβασα από το site της Microsoft to recovery tool και το επανέφερα στην αρχική έκδοση την 8.1 Windows και αυτό βέβαια είχε σαν αποτέλεσμα να χάσει όλες τις ρυθμίσεις όπως ήταν αναμενόμενο.

Στο κινητό έχω δύο κάρτες sim, στην πρώτη έχω Vodafone και στην δεύτερη Cosmote, τα δεδομένα κινητής τα έχω στην Vodafone. Έκανα εγκατάσταση την release έκδοση των Windows 10 και μέχρι τότε όλα καλά. Όταν πήγα όμως να στείλω ένα mms μου εμφάνισε μήνυμα ότι δεν πραγματοποιήθηκε η αποστολή, τα δεδομένα από την δεύτερη κάρτα sim τα έχω απενεργοποιημένα.

Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της Vodafone και μου δώσανε κάποιες ρυθμίσεις οι οποίες δεν δούλεψαν ποτέ, έχω επικοινωνήσει 5 φορές μαζί τους αλλά τίποτα δεν βγάζω άκρη μαζί τους μέχρι που μου είπαν ότι οι ρυθμίσεις που έχουν είναι για windows 7 και όχι για windows 10. Το mobile internet παίζει κανονικά.

 

Μπορεί κάποιος/α αν γνωρίζει ποιες είναι οι ρυθμίσεις τις Vodafone για MMS για το Lumia 535 DS με Windows 10;

 

Ευχαριστώ εν των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καθολου νεο δικτυο. Απο ακρη σε ακρη του νησιου εχουν 4G, σε καθε χωριο, σε καποια δυσκολα μερη στα πολυ ορεινα δεν εχουν 4G αλλα κ παλι εχει φοβερο Η+ τυπου 22Mbps και πανω, αν δεις εχω παραθεση speedtest παρα πανω σε αλλο ποστ μου. Μπορω να πω αριστο δικτυο και καλυτερο της cosmote εδω απο θεμα ταχυτητων, αν κ μια χαρα ειναι κ η cosmote.

 

 

 

Η Wind πως παει; Εβαλε κεραιες μαζι με Vodafone?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η Wind πως παει; Εβαλε κεραιες μαζι με Vodafone?

 

Σιγουρα δεν εχουν ενωσει κεραιες. Απο το μονο Ε που ειχε η Wind μεχρι πριν ενα χρονο εχει κανει καποια αναβαθμιση τυπου Η και 4G. Οχι κατι το ιδιαιτερο ομως.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Η Wind πως παει; Εβαλε κεραιες μαζι με Vodafone?

Σε πολλά σημεία έχουν μαζί

 

Στάλθηκε από Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) με Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά σημεία έχουν μαζί

 

Στάλθηκε από Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) με Tapatalk.

 

 

 

Ημαθια τωρα,εκανε τιποτα? Ξερω η Vodafone εχει καλο 3G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Vodafone 3G στη Σπάρτη από τα 900 MHz!! Δεν είναι και άσχημα, για τόσο χαμηλή συχνότητα. Νομίζω ότι μόνο η Vodafone σε όλη την Ελλάδα, δίνει 3G και από τα 900. Από τα 2100 MHz στο ίδιο σημείο, είχε το διπλάσιο download (τουλάχιστον 10).

 

http://www.speedtest.net/android/1954225885.png

Link to comment
Share on other sites

Vodafone 3G στη Σπάρτη από τα 900 MHz!! Δεν είναι και άσχημα, για τόσο χαμηλή συχνότητα. Νομίζω ότι μόνο η Vodafone σε όλη την Ελλάδα, δίνει 3G και από τα 900. Από τα 2100 MHz στο ίδιο σημείο, είχε το διπλάσιο download (τουλάχιστον 10).

 

http://www.speedtest.net/android/1954225885.png

 

Δε παίζει ρόλο η συχνότητα, αλλά το φάσμα. 10MHz @ 800 MHz και 10 MHz @ 2600 MHz είναι το ίδιο πράγμα (δεδομένου ότι έχεις ίδιο επίπεδο σήματος - παρεμβολών). Το 900άρι 3G είναι σούπερ. Αλλά δε μπορούν να κάνουν τρελό reframing (GSM needs it)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει ρόλο η συχνότητα, αλλά το φάσμα. 10MHz @ 800 MHz και 10 MHz @ 2600 MHz είναι το ίδιο πράγμα (δεδομένου ότι έχεις ίδιο επίπεδο σήματος - παρεμβολών). Το 900άρι 3G είναι σούπερ. Αλλά δε μπορούν να κάνουν τρελό reframing (GSM needs it)

 

Δεν το γνώριζα αυτό... Έτσι εξηγείται που η Vodafone από μερικές 2600 πιάνει μόνο 20 Mbps! :lol:

 

Πάρτε κι ένα speedtest με Η+ στο μικρό χωριό του πατέρα μου (Λακωνία).

 

 

http://www.speedtest.net/android/1962308313.png

Link to comment
Share on other sites

Το 900άρι 3G είναι σούπερ. Αλλά δε μπορούν να κάνουν τρελό reframing (GSM needs it)

Ρε συ Μιχάλη, δεν το χρησιμοποιουν όμως ΠΟΥΘΕΝΑ σε Βόλο/Πήλιο σε προβληματικά σημεία...οκ, δεν είναι πανάκεια, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις θα μπορούσες εκεί που τώρα βλέπεις EDGE 900άρι να έβλεπες 3G και να υπήρχε έστω στοιχειωδώς η έννοια του Mobile broadband...Μια αναδιάταξη δεν μπορεί να γίνει σε επιλεγμένες περιοχές με πρόβλημα; έλεος:mad:

Σε τελική ανάλυση, ΠΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ είναι αυτοί οι συνδρομητές τους με only GSM συσκευές και δεν μπορούν ορισμένα 900άρια να τα εκχωρήσουν στο 3G;;;

Δεν το γνώριζα αυτό... Έτσι εξηγείται που η Vodafone από μερικές 2600 πιάνει μόνο 20 Mbps! :lol:

 

20 MHz εύρος δίνει στα 2600,μη χαίρεσαι :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα αυτό... Έτσι εξηγείται που η Vodafone από μερικές 2600 πιάνει μόνο 20 Mbps! :lol:

 

Πάρτε κι ένα speedtest με Η+ στο μικρό χωριό του πατέρα μου (Λακωνία).

 

 

http://www.speedtest.net/android/1962308313.png

Όλα τα 2600 Είναι ανα 20Mhz

Όλα τα 800 Είναι (συνολο) 10 Mhz

1800 Cosmote Είναι 20 Mhz

1800 Vodafone Είναι 15 Mhz

1800 Wind Είναι 5 Mhz

 

Στο 3G Κάθε carrier Είναι ανα 5Mhz

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα 2600 Είναι ανα 20Mhz

Όλα τα 800 Είναι (συνολο) 10 Mhz

1800 Cosmote Είναι 20 Mhz

1800 Vodafone Είναι 15 Mhz

1800 Wind Είναι 5 Mhz

 

Στο 3G Κάθε carrier Είναι ανα 5Mhz

 

TDD@2600MHz?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα 2600 Είναι ανα 20Mhz

Όλα τα 800 Είναι (συνολο) 10 Mhz

1800 Cosmote Είναι 20 Mhz

1800 Vodafone Είναι 15 Mhz

1800 Wind Είναι 5 Mhz

 

Στο 3G Κάθε carrier Είναι ανα 5Mhz

 

Εγώ πάλι στην επαρχία, όπου βλέπω band 3 με Vodafone είναι 10 MHz. Με Cosmote όντως είναι στα 20 MHz το bandwidth. Παρεμφερείς οι ταχύτητες βέβαια (γύρω στα 15 mbps σε ώρα αιχμής η Vodafone, κάπου στα 18 η Cosmote μέσο όρο).

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Μιχάλη, δεν το χρησιμοποιουν όμως ΠΟΥΘΕΝΑ σε Βόλο/Πήλιο σε προβληματικά σημεία...οκ, δεν είναι πανάκεια, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις θα μπορούσες εκεί που τώρα βλέπεις EDGE 900άρι να έβλεπες 3G και να υπήρχε έστω στοιχειωδώς η έννοια του Mobile broadband...Μια αναδιάταξη δεν μπορεί να γίνει σε επιλεγμένες περιοχές με πρόβλημα; έλεος:mad:

Σε τελική ανάλυση, ΠΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ είναι αυτοί οι συνδρομητές τους με only GSM συσκευές και δεν μπορούν ορισμένα 900άρια να τα εκχωρήσουν στο 3G;;;

 

 

20 MHz εύρος δίνει στα 2600,μη χαίρεσαι :p

 

Στην άλλη πλευρά της Θεσσαλίας (Καρδίτσα, Τρίκαλα, Λάρισα) έχω δει πολύ 900άρι 3G Vodafone. 5 [MHz]. :confused:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην άλλη πλευρά της Θεσσαλίας (Καρδίτσα, Τρίκαλα, Λάρισα) έχω δει πολύ 900άρι 3G Vodafone. 5 [MHz]. :confused:

 

Στην επαρχία έχει 900αρι 3G η Vodafone. Στην Αθήνα δεν έχω δει ακόμα, με αποτέλεσμα να μην έχει σήμα ούτε για ομιλία, σε πολλούς εσωτερικούς χώρους και να είναι η μόνη εταιρεία που δεν έχει σήμα εκεί...

Link to comment
Share on other sites

900 υπάρχει στην Αττική Αλλά Εκτός αστικού Κέντρου.

 

Τώρα γεμιζει η Κρήτη, πέρα από 4G και με 3G στα 900

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάλι στην επαρχία, όπου βλέπω band 3 με Vodafone είναι 10 MHz. Με Cosmote όντως είναι στα 20 MHz το bandwidth. Παρεμφερείς οι ταχύτητες βέβαια (γύρω στα 15 mbps σε ώρα αιχμής η Vodafone, κάπου στα 18 η Cosmote μέσο όρο).

 

Κάνει refarming το 1800 Από GSM σε 4G.

Αθήνα είναι πάντα 15. Τώρα επαρχία δεν έχει ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι τα 800 900 1800 2100 2600 mhz που λετε??? και τι δουλεια κανουν...
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι τα 800 900 1800 2100 2600 mhz που λετε??? και τι δουλεια κανουν...

 

Οι συχνότητες 900 και 2100 MHz παίζουν με το 3G στην Ευρώπη. Η κύρια συχνότητα είναι η 2100, όμως η Vodafone χρησιμοποιεί και λίγο την 900, γιατί έχει καλύτερη κάλυψη και το σήμα φτάνει πιο μακριά, ώστε να κλείσει πολλές τρύπες του δικτύου. Από ταχύτητες όμως, η 900 είναι πιο χαμηλά σε σχέση με την 2100.

 

Οι συχνότητες 800, 1800 και 2600 MHz είναι για το 4G. Η πρώτη μπαίνει συνήθως σε μικρές πόλεις η χωριά, η δεύτερη μπαίνει σε μικρές ή μεγάλες πόλεις και η 2600 μπαίνει μόνο σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη κλπ) ώστε να μένουν οι ταχύτητες σε υψηλό επίπεδο, παρά την πολλή κίνηση του δικτύου, ωστόσο το σήμα της 2600 δε φτάνει πολύ μακριά. Η 800 έχει καλύτερη κάλυψη, αλλά δε μπορεί να σηκώσει πολλούς συνδρομητές. Η 1800 είναι κάτι ενδιάμεσο.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Μετα την Σάμο όπου εδώ και αρκετές μέρες έχουν ξεκινήσει οι εργασίες για την αντικατασταση του δικτύου και το sharing,σήμερα ξεκίνησαν και στην Χίο οι εργασίες.
Link to comment
Share on other sites

4g Χάρτες κάλυψης update 14-6-2016

 

http://i64.tinypic.com/2hhn8uv.jpg

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα το παρακάτω θέμα για όσους ενδιαφέρονται να βλέπουν τις ανανεώσεις των χαρτών κάλυψης των εταιριών κινητής.

 

Σύγκριση χαρτών κάλυψης κινητής τηλεφωνίας

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6767244#post6767244

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...