Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό για δωρεάν facebook,μου λέει να κάνω κλικ σε ένα σύνδεσμο που έχει http://0.facebook.com .Θα είναι δωρεάν ή αν μπω θα αρχινάει να μου τελειώνει την κάρτα;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό για δωρεάν facebook,μου λέει να κάνω κλικ σε ένα σύνδεσμο που έχει http://0.facebook.com .Θα είναι δωρεάν ή αν μπω θα αρχινάει να μου τελειώνει την κάρτα;

Νομιζω οτι ειναι δωρεαν. Ετσι λενε.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν είναι :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν είναι :-)

 

Σήμα θα πρέπει να πιάνω 3G ή και με GSM;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Σήμα θα πρέπει να πιάνω 3G ή και με GSM;

 

Δεν έχει σημασία.. ό,τι έχει στην περιοχή.. GPRS , Εdge ή 3G...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Κι εγω ηρθα για διακοπες ελλαδα και εβαλα το surf and email (εχω καρτοκινητη vodafone) αλλα δεν εχω καταφερει να συνδεθω με το HTC Desire. Μου λεει incorrect APN setting. εχω βαλει APN: internet.vodafone.gr. Οποιος μπορει να βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα εξής:

 

apn: webkarta.vodafone.gr

username: user

password: pass

 

και στον τύπο του apn- νομίζω είναι η τελευταία ρύθμιση, επίλεξε το Internet. Αποθήκευσε και ενεργοποίησε το προφίλ, κάνε μια επανεκκίνηση του τηλεφωνου και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι δωρεαν. Ετσι λενε.

 

δωρεάν είναι. Αλλά μην μπεις με προφίλ σύνδεσης vodafone web διότι σου λέει ότι δεν υποστηρίζεται η υπηρεσία και σε χρεώνει κιόλας. Με το προφίλ του vodafone live δεν σε χρεώνει. Το εχω δοκιμάσει. Το θέμα είναι ότι με το μίνι όπερα δεν μπαίνει στην συγκεκριμένη σελίδα . Και επιπλέον δεν ξέρουμε μέχρι πότε θα είναι τζάμπα το συγκεκριμένο σαΐτ. Κάποιος μου είπε έναν χρόνο μέχρι το επόμενο καλοκαίρι ισχύει;. Γνωρίζει κανένας κάτι; επιπλέον το συγκεκριμένο σαΐτ είναι δωρεάν και από την γουίντ. Μόνο η κοσμοτε κοιμάται όρθια τόσον καιρό...

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο Touch Pro μου.

 

Δεν μπορώ με τίποτα να λάβω mms από κινητό wind, ανεξαρτήτως μεγέθους ή περιεχομένου. Με το που συνδέεται στο 3g για να το κατεβάσει, μου βγάζει ένδειξη πως κατεβάζει, κολλάει για λίγα δευτερόλεπτα στο 0% και μετά κλείνει. Μετά από λίγο ξανασυνδέεται 3-4 φορές στην υπηρεσία mms, χωρίς κάποια ένδειξη πως κατεβάζει κάτι, απλά παραμένει συνδεδεμένο.

 

Αν τώρα μου στείλουν απο κινητό vodafone, τα mms ερχονται κανονικά, ενώ εγώ μπορώ να στείλω κανονικά σε όλες τις εταιρίες.

 

Στο ίδιο κινητό με κάρτα whatsup τα mms έρχονται κανονικά, οπότε δεν παίζει θέμα προβλήματος/περιορισμού της συσκευής. Τις ρυθμίσεις τις έχω τετραπλοτσεκάρει. Έτσι κι αλλιώς αν ήταν λάθος δεν θα μπορούσα ούτε να στείλω ούτε να λάβω από voda, σωστά;

 

Έχει κανείς ιδέα τι μπορει να φταίει;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες δε μπορώ από iphone να ανοίξω youtube σε δικτυο 3g παρά μόνο με WI-FI.Μου βγαίνει μήνυμα ότι το youtube απαιτεί δίκτυο δεδομένων ή wi-fi. Μήπως άλλαξε τίποτα η vodafone στις ρυθμίσεις;Επαναλαμβάνω ότι με wi-fi λειτουργεί κανονικά το youtube. Και οι φίλοι μου έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και στο φορουμ το Samsung Monte(το κινητο που κατεχω) αλλα μου φαινετε πιο εξειδικευμενο το συγκεκριμενο

 

Πηγα στο site της vodafone και εστειλα τις ρυθμισεις στο κινητο μου για vodafone live,vodafone live prepay και vodafone internet και με κανενα απο τα 3 προφιλ δεν με αφηνει να μπω στο internet.

Δεν εχω ξανασχοληθει με το internet απο το κινιτο οποτε μπορει να μην εχω κανει κατι βασικο γι'αυτο πειτε οτιδηποτε ιδεες εχετε.

Η καρτα sim μου ειναι CU αν παιζει καποιο ρολο

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 1392 για να ανοίξεις το Internet

περίμενε 4 ώρες και κλείσε και άνοιξε το κινητό σου .

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 1392 για να ανοίξεις το Internet

περίμενε 4 ώρες και κλείσε και άνοιξε το κινητό σου .

 

Να'σαι καλα!

Ηξερα πως κατι ξεχνουσα:p

Link to comment
Share on other sites

Στα πακέτα δεδομένων που παρέχει η εταιρία μέσα από τα διάφορα συμβόλαιά της για σύνδεση στο internet αν συνδεθεί κάποιος μέσω 3G θα έχει επιπλέον χρέωση σε σχέση με το 2G??
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα του 2g με το 3g ειναι μονο στην ταχυτητα. Δε σε χρεωνει καλυτερα αν εχεις 3g. Αν και θα επρεπε να μας χρεωνει λιγοτερα οταν εχουμε 2g, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό αυτό που λες αλλά αν και εφόσον δεν ξεπεράσουμε τα δωρεάν ΜΒ που προσφέρει το συμβόλαιο δεν έχουμε καμιά επιπλέον χρέωση ανεξαρτήτως 2g-3g φαντάζομαι...
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Η χρεωσει ειναι αυτη που σου λεει, ανεξαρτητα απο την ποιοτητα του δικτυου. Εχει να κανει με την ποσοτητα....
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, πλεον το δικτυο της vodafone υπερέχει εναντι cosmote,καλα για wind δεν το συζητω καν..

Αυτο που λεει και η διαφημιση, Αξεπεραστη ποιοτητα και αριστη πληθυσμιακη καλυψη.

 

Αυτη τη στιγμη κατεβάζω σε εσωτερικο χώρο με vodafone με 586.5 KB/sec transfer rate.Περιοχη ανω τουμπα θεσσαλονικη.

Στο ιδιο σημειο οι συνδρομητες cosmote αδυνατουν να πραγματοποιησουν μια <<ποιοτικη κληση>> και για δικτυο τριτης γενιας επισης παρομοια κατασταση..

Η wind παλι μια γραμμη με το ζορι 3g,η οποια σε πεταει σε gprs δικτυο,το οποιο ειναι εξαιρετικο,αλλα δικτυο 2 γενιας..

 

Πλεον το σημα καμπάνα της κοσμοτε το εχουν παρει χαμπαρι μεχρι και οι γιαγιαδες! :P Ειδικα ανω τουμπα η κοσμοτε εχει αθλια καλυψη!

 

+1 και παλι για voda!

Link to comment
Share on other sites

εχω στο iphone το προγραμμα surf & mail 60 ΜΒ (αυτο το καιρο δινει 120ΜΒ σαν προσφορα)

με κοστος 3 ευρω το μηνα και αυτοματη ανανεωση, δηλαδη μολις ληγει ο μηνας αυτοματα

μου παιρνουν 3 ευρω και ανανεωνεται για τον επομενο. σε καρτοκινητο vodafone και ειχα υπολοιπο

περιπου 60 ευρω ετσι προχτες στις 24/8 κοιταξα το υπολοιποτης καρτας μου και ελειπαν 23 ευρω περιπου

και αν πουμε οτι τα 3 ηταν για το πακετο τα αλλα 20 ειχαν κανει φτερα. πηρα τηλ εξυπηρετηση πελατων

μολις το ανακαλυψα (23.30) και μου ειπαν οτι τα 20 ευρω ηταν απο χρηση ιντερνετ στις 23/8 πραγμα απαραδεκτο

γιατι και υπολοιπο ΜΒ ειχα αλλα και αν δεν ειχα θα επρεπε να ειχε γινει η ανανεωση. την αλλη μερα το πρωι

ξαναπηρα τηλ και τελικα εμαθα οτι μου σταματησαν το προγραμμα στις 12 το μεσημερι της 23/8 και το νεο

προγραμα ξεκινησε στις 00.00 της 24/8 δηλαδη 12 ωρες ακαλυπτος, πραγμα που δεν επρεπε να γινει

και ετσι σημερα μου επεστρεψαν τα 20 ευρω.

δε θα το ηξερα αν δεν επαιρνα υπολοιπο εκεινη την ημερα η αν επαιρνα μετα απο 10-15 μερες

να προσεχετε αυτα τα τρικ των εταιριων και τα "δηθεν" λαθη των συστηματων τους, λεω εγω

και να ελεγχετε καθημερινα τα υπολοιπα στα καρτοκινητα ...μας κλεβουν opoy kai οπως μπορουνε !!!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει 3 φορές! Τη μία τη φορά δεν είχα χρεωθεί γιατί είδα ότι ενώ έστελνα μήνυμα στο 1286, δεν μου έγραφε πόσα mb έχω, σαν να ήταν απενεργοποιημένο το πακέτο. Τις άλλες 2 φορές που χρεώθηκα αν και ήταν μικρό το ποσό, πήρα τηλ στο cc και προσπαθούσα να βγάλω άκρη.... Με 3 άτομα μίλησα που μου έλεγαν ότι τα mb από το πακέτο έχουν τελειώσει, ή ότι έχει λήξει το πακέτο κλπ! Με τα χίλια ζόρια, μετά από μισή ώρα ομιλίας και αναμονής με το cc, το έγραψαν ως αμφισβήτηση και τελικά μετά από 2-3 μέρες μου έστειλαν μήνυμα ότι μου επέστρεψαν τα χρήματα λόγω λάθος χρέωσης.

 

Λήγει το πακέτο και δεν το ενεργοποιούν κατευθείαν.. αφήνουν να περάσει μία μέρα έτσι και μετά το ενεργοποιούν.

Και εγώ δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο αυτό το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην καινούργια μου γειτονιά είμαστε ξεχασμένοι απο ΟΤΕ και παρόχους ενεργοποιήθηκα σήμερα σε Vodafone Mobile Internet 5GB με 30€/μήνα (με το usb 3.6Mbps)..Πραγματικά είμαι εντυπωσιασμένος..Σε κάθε κατέβασμα η ταχύτητα κυμαίνεται απο 350-370KB/sec όποια στιγμή και αν δοκίμασα να κατεβάσω (απο διάφορα site)...Μετάνιωσα που δεν πήρα το stick με τα 28.8Mbps αλλα δεν μου περίσσευαν τα 100€ παραπάνω...Thumbs up απο μένα πάντως για τη Voda...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγνωμη αν ο τιτλος του θεματος δεν ειναι απολυτα κατατοπιστικος , παρολα αυτα θα κανω μια προσπαθεια να εξηγησω τον προβληματισμο μου.

 

Σημερα ηρθε ο λογαριασμος της Vodafone της οποιας ειμαι συνδρομητης αρκετους μηνες τωρα (Vodafone Unlimited 20 + Mobile Internet 400mb) και κοιτωντας τον αναλυτικο λογαριασμο παρατηρησα οτι οποιαδηποτε συνδεση "data" γινεται μεσω του web server της vodafone.

 

Τωρα ως γνωστης της καταστασης το 3g το χρησιμοποιω μονο οταν ειμαι εκτος σπιτιου ενω οταν βρισκομαι μεσα σε αυτο συνδεομαι ασυρματα μεσω του router μου στο internet χρησιμοποιωντας τη γραμμη του σπιτιου.

 

Πως γινεται λοιπον ολες οι συνδεσεις μεσω του κινητου μου να γινονται δια μεσου του server της Vodafone?

 

Να αναφερω οτι wi-fi και 3g ειναι μονιμα on και η συνδεση στο wi-fi του σπιτιου γινεται αυτοματα. Για να το διπλοτσεκαρω παντα ελεγχω και τα connected devices πανω στο router μου.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

This shining city built of gold, a far cry from innocence,

There's more than meets the eye round here

Look to the waters of the deep.

A city of evil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...